Tweede Blad. „DE EEMBODE' 2 Februari 1907. Een engel in den kerker. In een der oorlogen tegen Frankrijk werd de graaf van Vlaanderen gevan gen genomen en in triomf naar Parijs gevoerd, waar hij in een donkeren toren zijn dagen moest doorbrengen. Het cenige, wat hem in zijne treurige eenzaamheid verandering en afwisseling schonk, waren dc korte oogcnblikkcn, waarin hij op een klein binnenplein de frisschc lucht mocht inademen. Ongestoord kon dit dikwerf nog niet plaats hebben; vele malen was hij daar 't mikpunt der schimpscheuten en smalende kwinkslagen van hard vochtige krijgsknechten en ruwe sol daten. Terwijl de Vlaamsche vorst het ver leden voor den geest roept, stapt een jongske, aan wiens uiterlijk men den vreemdeling kan erkenen, met lang- zamen tred naar Parijs. Zijn gelaat is ietwat bleek, en leekent afmat ting, terwijl dc zachte, doch merkbare plooi op 't vriendelijk voorhoofd geene geringe zorg verraadt. Zijne kleine vuist omklemt een stok van mispel- hout, en op zijnen rug rust een pakje, waarin klccdingstukkcn schijnen ge borgen. Een herdershond volgt hem op den voet en geeft mede duidelijke teekenen van eenc lange voetreis. De Irotsche torens en hoogc gebou wen der Fransche hoofdstad worden meer en ineer zichtbaar, als achter hem een ruiter stadwaarts komt aandraven. De knaap ziet schuchter achterwaarts bij 't weerklinken van de hoefslagen, van een paard. Zijn gelaat drukt zeker iels buitengewoons uit; want de ruiter, een jong edelman met een prinselijk voorkomen, houdt den teugel in. Het ros. in zwaar flttweelen kleed gedost, gehoorzaamt op 't enkel woord des berijders en houdt stand. De edelman neemt het jongetje van 'I hoofd tot de voeten nauwkeurig op, en verneemt, na vriendelijk en innemend vragen, het volgende „Mijn naam is Daniël en ik ben de oudste van drie broeders. Afijn vader was lijfeigene van den graaf van Vlaan deren. De lijfeigene werkt en wroet en zaait en maait, doch niet voor zich zelf; de heer en gebieder ontneemt hem alles naar goeddunken. Een sober deel, niet toereikend tot liet onderhoud van 't gezin, is al wat hij bekomt. „Mijn vader leed veel, maar verdroeg zijn lijden alleen uit christelijkcn oot moed en uit liefde tot ons. Niets viel hem te zwaar of te moeilijk, wanneer slechts ons lot een weinig verlicht werd. Op zekeren morgen ziende, dat wij hongerig en uitgevast om een hart zwart roggekorstje streden, verwijderde hij zich snel, en kwam 's middags met een hert aandragen, dat spoedig met wat zout gekookt, op tafel dampte. „Hier, jongens! sprak hij, vreemd en angstig, nu kunt ge eten als groote heeren „Bij liet gezicht van het geurig, walmend hertevleesch, juichten wij al len en zongen luide van vreugde. De geur alleen had een halfdoodc de ge zondheid teruggegeven. Onze vreugde aan 't groot-hecrenmaal was echter van korten duur. Op het onverwachts trad een jachtopziener van den graaf onze hut binnen en bulderde; „Gij hebt daareven schoone woor den gesproken, lijfeigene! Morgen zult gij rekenschap geven! „In weerwil van onze weeklachten en vurige smeekbeden, werd vader geboeid en de deur uitgeleid. Wij wilden hem volgen, doch wreede hel pers van den jachtopziener dreven ons met zweepslagen in dc hut, waar wij met moeder ontelbare tranen vergoten. Eindelijk herkreeg ik eenigen moed. Met geweld wilde ik den vader redden, die zich voor ons had opgeofferd. Ijlings naar het slot van den graaf snellend, zonk ik voor hem op dc knieën. „Genadige heer! riep ik uit, heb medelijden met mijn armen vader, die een strooper werd om ons, zijn honge rige kinderen een weinig voedsel te verschaffen. Schenk hem de vrijheid Nimmer zal zijne hand voorlaan iets bedrijven, wat u leed kan veroorzaken! Moet het misdrijf geboet worden, straf mij dan; maar heb erbarming met mijne moeder en mijne kleine broertjes! Genade, heer graafgenade voor mijn vader! „Dc goede graaf werd bewogen. „Wie is de vader van dezen knaap, vroeg hij een hooggepluimden jonker. „Een wildstrooper van de gevaar lijkste soort, klonk het antwoord, een lijfeigene die een uwer beste reebokken gedood heeft. „Het gelaat van den graaf bleef on beweeglijk doch 11a weinige oogcn blikkcn, onderwijl hij mij een teeken gaf op te staan deed hij hooren: „Voor dezen keer wil ik uw vader vergiffenis schenken, jongen! Wijl hij de reebokken niet met vrede laat, stel ik hem van nu af aan in dienst bij mijne valken. Ik schenk uw vadrc oogcnblikkelijk de vrijheid! „Mijn vader werd uit de gevangenis bevrijd, en van dien stond hadden wij geen gebrek meer aan voedsel, noch aan kleeding. Thans echter is de goede graaf, aan wien wij ons geluk te danken hebben, zelf een gevangen man. Een zaam kwijnt hij daar weg, en heeft niemand, die zijn verdriet verlicht. Gaarne wenschte ik hem te bevrijden. Wijl dit niet in mijne macht is, ben ik naar Frankrijk gereisd, om de ge vangenschap met hem te dcelen, en door mijn dienstbetoon zijn lot ecniger- mate te verzachten. Met mijn trouwen Rolt verliet ik liet geboortedorp en ben vol hoop tot hier gevorderd, „Maar zal ik, arme jongen, zonder toestemming des konings, bij den ge vangen graaf worden toegelaten V „Gij mougt den moed niet ver liezen, heste jongen! gaf de ridder ten antwoord. Kom morgen te mijnen huize, neen, nog hedenavond, en gij zult den koning zien en spreken. Doch hebt gij wel moed genoeg hem te naderen en toe te spreken? „Of ik moed heb, edele lieer! Waar het den redder van liet leven mijns vaders geidt, daar ken ik geen vrees! „Flink gesprokenNogmaals, houd goeden moed en volg mij Met een verlicht hart volgde onze Vlaming liet paard van den edelman, tol deze in de stad aan een vorstelijk slot stilhield en afstapte. Hier wierp hij de tengels van liet paard in handen van een lijfknecht, en begaf zich niet Daniël onverwijld naar een pracht volle zaal. Dc koning! riep een heraut, toen hij den ridder naderbij zag treden. Maak plaats voor den koning! Alle hovelingen weken eerbiedig ter zijde. God bescherine u, mijne heeren sprak koning Filips, en zette zich in een rijk gesneden armstoel. Daniël, de Vlaming, van verrassing als aan den grond genageld, ontving een wenk om te naderen. Mijn jonge vriendbegon de vorst, ik gaf u straks mijn woord, dat gij nog heden den koning zoudt zien en spreken. Welnu, den koning van Frankrijk ziet gij vóór u. Volgaarne bevredig ik uw verlangen door het schenken van een verlofbrief, doch bedenk wel, wat gij gaat doeneen maal de gevangenis binnengetreden, zult gij haar nimmer verlaten. Dan is uwe vrijheid verloren. Zijt gij vast besloten Ja, sirc! antwoordde Daniël op stelligcn toon. Bedenk u goed, ging de koning voort, gij veroordeelt u zelf tot eenc levenslange opsluiting. Alle hoop 0111 vaderland, ouders en broeders weer te zien, gaat voor altijd verloren, in plaats van de groene beemden uws vader lands, zult gij altijd dc sombere wanden van den kerker aanschouwen; in stede van herderszangen zult gij het ramme len der ketens, het zuchten en wee klagen der gevangenen hooren. Zijt gij vast besloten Ja. sire! zei Daniël op even vasten toon. Toen nam de koning een blad per kament, schreef daarop cenige regels en gaf het den knaap onder de volgende woorden Hier. jongen, is uw verlofbrief! Reeds morgen kunt gij uw voormaiigeii heer gezelschap houden. Geen pen is in staat de ontroering van den jeugdigen Vlaming te beschrij ven, toen hij het perkament met glin sterende oogen bezag. Rolf! riep hij, zonder te denken waar hij was, Rolf, morgen zullen wij onzen heer en graaf weerzien! E11 zijne hand streelde bij herhaling den trouwen hond. Met tranen in de oogen knielde het jongske voor den koning neer en sprak met ontroerde stem Dank, duizendmaal dank! lieer en koningMoge de goede God 11 de weldaad vergelden, die gij een armen jongen bewezen hebt! Ga, mijn vriendzcide de koning bewogen, uw edelmoedig offer zal eenmaal een rijk loon vinden. Gaarne zou ik Ie uwen gunste den gevangen graaf bevrijden, doch gewichtige redenen beletten dit. Eer zij hem, wien geen offer te groot is, om den plicht der dankbaarheid te vervullen. (Slot volf{t.) BINNENLAND. Monuiiicnt dr. li. .1. A. M. Scliaepman. Men meldt uit Rijsenburg aan de „Maasbode" Eindelijk zal het monument voor dr. H. J. A. M. Schaepman zg. hier toch komen. Nadat aan geen der deelnemers aan dc prijsvraag een paar jaar geleden uitgeschreven den prijs kon toegekend worden, heeft Mgr. dc Aartsbisschop liet plan van dr. P. J. H. Cuypers te Roermond doen uitvoeren. Het monument zal opgericht worden in liet weiland voor het seminarie langs den Rijksstraatweg. Het zal zich als een rijk bewerkte pyramide verheffen te midden van een plein, omsloten door een hek van gesmeed Ijzer. Aan de voorzijde der pyramide wordt in een nis het standbeeld van den doctor ge plaatst. In de vijf overige vakken zijn hautreliefs gebeiteld, den vromen pries ter, den grooten staatsman, den rede naar, den professor en den dichter voorstellend. De symbolen der burgerlijke deugden, waarboven St. Joris met de draak, kroonen het geheel. De verccnigitig tot verfraaiing van Driebergen en Rijsenburg heeft op zich genomen het terrein en de omgeving met het monument in overeenstemming te brengen. Moge hare kas voldoende zijn om een en ander met onbekrompen beurs te doen geschieden. KATHOLIEKEN, Koopt niet in winkels. waar xeden kwetsende artikelen worden uitge stald of voorhanden Plaatselijke Berichten. Banrn. Vanwege de afdceling van den Volksbond tegen drankmisbruik, waarvan de heer e. f. baron d'Aulnis de Buuroiiill. bur gemeester dezer gemeente, ccre-voorzittler is, zal alhier in de maand April e.k. cene dricdaagsclic tentoonstcllig van huisvlijt ge houden worden. Van dc rcgelingscommissio. die uil een 12-tal dames en heeren bestaat, is de lieer N. Wafelbakker, voorzitter, de heer O. Menger, secretaris en jnej. J, Lange pcnningmcestcres. I11 de maand October van het vorige jaar werd door genoemde commis sie op ruime schaal ccn circulaire verspreid, waarbij iedereen werd uitgenoudigd tot deel name aan deze tentoonstelling van voorwerpen in vrijen tijd vervaardigd, In een zeer uitge breide lijst op deze circulaire afgedrukt, werden in een 14-tal groepen verschillende voorwerpen genoemd om vervaardigd te worden, znodat daaruit gemakkelijk eene keuze kan worden gedaan. Het resultaat dezer circulaire was, dat ruim 260 deelnemers zieli opgaven. De inzenders worden verdeeld als volgt: Afdceling A: Jongens en meisjes lot 13 jaren. Afdceling B.Jongens en meisjes van 13 tol 16 jaren. Afdceling C: Personen boven de 16 jaren. Afdceling D: Personen, die builen mede dinging Ier opluistering inzenden, waaronder ook begrepen vaklieden. Er zullen worden uitgeloofd prijzen in geld, 111 kunstvoorwerpen cu diploma's. Tijdens dc tentoonstelling zal voor de inzenders gelegen heid bestaan hunne vervaardigde voorwerpen Ie verkoopen, terwijl na verkregen Konink lijke bewilliging aan de tentoonstelling eene verloting zal worden verbonden. Reeds werden door belangstellende ingezetenen bedragen in geld toegezegd, terwijl voor de uit te loven prijzen cenige kunstvoorwerpen bij de com missie inkwamen. Zondagavond brak alhier brand uit bij den heer G. in de Turfstraat. Door spoedig optreden van de brandweer bleef de brand beperkt tot een aan liet buis gebouwde berg- daartoc door ambtenaren van Weg en Wer ken der genoemde maatschappij opuicliugcu gedaan. Dc baan zal loopen van hel sialion lot aan den watertoren der Bussuiiischc Water leidingmaatschappij langs de spoorbaan en vandaar over de heide achter het fort om naar de villaparken, dus niet zooals vroeger dc plannen waren, «.erst langs de spoorbaan tot het einde der Brinklaan en dun langs dc Koningin Wllhelminaschool door den Engh naar dat Villapark. Naar verwacht wordt zal spoedig niet den aanleg worden begonnen, om nog in dil jaar den dienst Ie kunnen openen. Eenige bewoners van de Brinklaan heb ben bij den Raad dezer gemeente een adres ingediend waarin wordt verzocht de aldaar staande muziektent te vervangen door een verplaatsbare tent, die slechts dan wordt ge plaatst, wanneer een concert wordt gegeven en daarna weder wordt weggeruimd. Hun verzoek is gegrond op den grooten tast, dien zij van dc om die tent spelende jongens ondervinden, op den vuilcn locstand waarin daardoor liet pleintje steeds verkeert en op Maandagmiddag had eenc conferentie ten gcinccntchuizc plaats van B. en W. met de respectieve voorzitters der verschillende werklicdcnverccnigingen. Door laatstgen. werd een staat van werkloozcn ingediend, die circa 170 namen bevatte. Het resultaat der gehouden besprekingen was, dat Donder dagavond jl. in hotel dc Rozenboom weder eene vergadering heeft plaats gehad, waarop een plan dc campagne in de noodenleniging werd vastgesteld. Bij de periodieke verkiezing voor den gemeenteraad in Juni a.s. zijn de volgende leden aan de beurt van aftreding J. .Majoor Lz., G. A. P. de Kort, H. W. Arcndscn en mr. A. Moolenburg. Eerstgenoemde stelt zich Door B. en W. zijn de volgende sland- plnatscn gegund Bcignetskraam, aan Hoefnagel voor f 180; Luchtschommcl, van Dam uor f 160.60; Athlclcn-tlieater, van Wcly, f73,60; Bioscope, Lohoff, f333,55; Stoomcarroussel. Peetcrs- Vineken f615; Hypodröme, Wed. v. Bergen. f151; Eden-theater, Léon Ie Uiclic, f99; Grande Salie de danse, Dermes, f 191,60; Draaimolen, Vermolcn, f 115. Tezamen tot een hedrag van f 1921,35. De verbouwing van het Hfltel en Café- Restaurant „de Rozenboom", onder directie van den heer C. J. Kruisweg, architect alhier, is onderhandsefi gegund aan den heer J. J. Majoor Gzn. Nanr wij vernemen heeft dc heer H. Janssen Jr. ontslag genomen als le Secretaris der R. K. Kicsvcrecniging alhier. Nanrden. Dc uitslag der Dinsdag ten ge meentehuize gehouden aanstcding van onder houd enz. der gemeentewerkers is als volgt: Metsel- en timmerwerk, J. v. Altveer, f 1204; schilderwerk, Rookhuizcn f 140; smidswerkj. J. Ktlnig, f 124; loodgielerswerk Schippers, f80. Uitgezonderd den laatste waren de overi gen minste inschrijvers. Zondagmorgen werd de heer van der Vuurst, wonende aan 'I Zandpad door een beroerte getroffen. Zijne dochters vonden hem hij hunne thuiskomst levenloos aan tafel Zekere W. had Maandag liet ongeluk met een zijner voeten onder een zwaar ge laden wagen te geraken,' waardoor dit li chaamsdeel vrij ernstig gekwetst werd. Zeist. In een uitvoerig rapport koir.t dc commissie uit den Raad dezer gemeente, In November benoemd tot het instellen van een onderzoek naardeklachlenoverden gemcente- ■r B. opnici dal 1 dr. B. niet tol benoeming 1 steil den Raad voor, den 3 jaar te benoemen, cid van hel vijfjarig bestaan eeniging gaf deze op hizon- Bij gelogt der St. Joseph-' dere wijze blijl door het houden van een Tridmnn, waarbij de leden trouw opkwamen. De gi oefeningen werden geleid dour di pater Boot, van de orde der Rcdcm| Zondagmorgen had de generale H. Com munie der leden plaats; 's namiddags werd na een treffende predikatie de plechtigheid liet geven van den Pauselijken Icelnemendc leden. Des avonds van Praag en M. Roe. Willem z. v. A. Korles en W. van Beek. - Gerrltjc, d. van G. van de Kraats en Cornelia van Beekhoven Aagje, d. van H. Gerritsen en A. Bouman. Cornelia Theodora, d. van W. Loman en G. van Locncn. Johanna, d. van J. Evers en M. G. Steking. Elbertus, z. van J. Gouw en E. Hagcbeuk. Maria, d. van P. M. Scheerder en M. van der Veen. - Chris tina, d. van H. van de Pol en A. Reemst.— Gccrtrufda PauMna Margaretha, d. van P. J. (jndhrtrouwr)": A. van 'I Veld en G. van dc Veen. E. Dirkse en A. M. Hazelaar. Getrouwd M. J. van der Veer en G. J. - W. J. - uur maniidclijkschc vergadering. Installatie, besprekingen, incdcdcclingcn. Vrijdag 8 Fe bruari ten 8 uur sociale cursus. BURGERLIJKE STANDEN. Gemeente Amersfoort, van 24 tot 31 Januari 1907. W. J. Wiggers en J. Lablans „.tm-zDES: H. v. d. Vijzel, 29 j. ongeh. W. v. U. Locht 78 j. echig. o. M. tpskamp. H. Hardt, 79 j., cchtg. v. E. v. d. Akker. Levenl. aang. kind in. g. van P. Geurtsen en A. van Nijkerk. A. Vecncndaal 3 j. C. S. M. E. Bauer, 43 j. echtg. v. D. C. Prins. Gemeente Barneveld. 'ïncoop, d. - H. Bokhorst, geb. Slijkhuis, z. Ondertrouwd: W. v. d. Top en J. v. d. Top. - A. Vaarkamp en J. Buon. Gehuwd N. v. Dompsclaar Buitenhuis en G. Blankespoor. overleden: E. v. Middendorp, 1 d. - J. v. d. Heijden, 74 j„ cchtg. van O. Vermeulen. - H. Veldliuijzcn, 8 w. - G. Romciju, 83 jr., wed. van A. Schimmel. - R. Broekhuis, 6 m. G. v. d. Voort, 69 j. G. v. Veldhuizen, 62 j., cchtg. van H. v. Hicrden. Gemeente Eemncs. Geboren-. Tijmen, z. van T. RoodhartTz. cn A. de Bree. Ondertrouwd: J. Knoppers en P. Wes- Gemeente Soest. Geboren Wilhclmina, d. van K. P.J. Wiss en A. Watcrkoort. - Gijsbcrtha. d. van B. Niessen en M. Noui. - Johanna Hcndrika, d. van B. Leeuwenkamp en H. J. Kuizcnaars. Getrouwd: Th. J. Wagner en C. M. Schimmel. :ri.eoen d. Bri Bernardussen, 79 j.. wed v. K. Tammer. J. Stalenhoef, 78 j. - G. Grift, 11 m. - Levenl. aangeg. kind van W. v. Asselt en J. v. Apeldoorn. Gemeente Nijkerk. Geboren Dirk, z. van K. Bos en H. Bouw. - Gcrriije, d. van Ph. W. Bijvank en W. J. Mol. - Hcndrikus, z. van J. Kok en G. v. d. Broin. - Rcijer, z. van H. v. Beek en M. v. d. Bosch. - Jacob, z. van R. Hop en G. Beekhuis. - Elbcrta, d. van T. Kroon en G. v, Donkers- j;oed. - Jannetje, d. van W. v. d. Klok en Ondertrouwd Ai. Florijn en G. Klompen- houwer. - G. Pijpers en M. v. Dijkhuizen. J. v. d. Brink en j. Vastenburg. Overleden J. v. Volthuizen, 82 j. - G. v. d. Pol, 37 j., geh. mei B. v. Beek. - Levenl. kind van W. v. Kommer en I. Kas. Gemeente Hoevelaken. Gemeente Baarn. GEBORENGerarda Gcrdina .Maria, d. van D. Broerse en Al. D. Snsbach. - Francynlje, d. van I'. v. d. Zee en G. Bouwcns. - Ebelina Cornelia, d. van A. Akkerman en L. M. M. v. Kouterik. - Everdina Wilhclmina, d. van A. Frniicken en N. Driest. - Even, z. van II. Hop en G. M. Kooij. ondertrouwd: G. J. M. H. Tilman en Gemeente Naarden. Gemeente Hilversum. Geboren Johanna, d. van H. Vos en G. Vorwcij.-Tennis, z. van L. Hoviusen C. Wallen burg. - Gerritjc, d. van A. Lagehcr en M. v. Beusckom. - Feddc, z. van T. Ekema en G. Stavinga. - Dirk en Stijntje. z. en d. van E. van 'I Oever en W. van 'I Oever. - Johan Casper, z. van M. d. Vliet en C. M. Hoff mann. - Burchard Adolf Michicl, z. van E. L. Elias en T. Aiecs. - Franciscus, z. van C. van Velzen en F.Beckers.-Maria, (arigje, d. van P. Lodema en J. Stropsma. -Johanna Alcida, d. van W. C. lesberlsen H.Brouwer. - Cornell's, z. van N. Boelhouwer en A.van Norden. Leendert Alarlinus, z. van D. L. Goedhart en AL T. Wcsterveldt. - Francina, d. van T. Dorrestijn en J. de Bruin. - Ber- nardns Johannes, z. van G. Mljnhout en Al. Calis. Jan, z. van J. Slagt en N. Slagt. - Maria Antonia Johanna, d. van W. J. Hettcfder en U. J. C. de Jong. - Hcrmanna Aleida Maria, d. van H. Castrijn en A. Al. Roering. Ondertrouwd: w. v. Ec en g.Versteeg. - J. Knoppcrt en N. Westerveld. Getrouwd: J. v. d. Hoek en S. Pakke- drager. - J. Dankelschijn cn J. Wouters. - G. j. Gerritsen cn Al. E. Weesing. -1. Houl- luiijzcn en Al. H. C. Kcijzer. Overleden D. van 't Oever, 6 d. - T. G. v, Hamersvcld, 4 j. - R. Mensink, 63 j. Gemeente Bussum. Geboren Anna Gcrtrud, d. van R. M. A. V. Schulz en A. Groencwegen. - Agatha Anna. d. van P. Andriessen en M. Fokker. - Sara Cornelia, d. van J. H. Recror en C. II. C. Koch. - Johanna Maria, d. van B. Langcrhiiizcn en H. v, Baaren. - Jacobus, z. van J. Heerschop en J. v. d. Berg. - Marianne, d. van A. Lootstccn cn M, van Zanten. Ondertrouwd: O. H, Term] v. d. Heul en C. A. v, d. Pol. - J. Bakker en M. J. len Napel. Getrouwd: J. J. Majoor cn M. A. Al. Kaarsgaren. OVERLEDENLouisa Oatharlna Wikman, 79 j., wed. van J. Al. Augustijn, - Willem Chrisloffcl Breukelaar, 55 j. - Gijsbcrtha Theodora Andriessen, 3 weken. - Antonia Alnrin Elibclaar, 4 111. Gemeente Hoogland. geboren Jannetje d. van J. v. d. Heijden en W. Bitlcrling. - Bertha, d. van H. Epskamp en J. v. Noordenburg. Overleden G. Bokkcrs, 70 j., wedn. van D. v. d. Veen.

De Eembode | 1907 | | pagina 5