Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 49. Zaterdag 9 Maart 1907. Twintigste Jaargang. DE EERDOIE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0,40 Afzonderlijke nummersf 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereenlging De Eembode. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Strijd tegen de openbare onzedeliikheid. (Ingezonden.) 't Werd tijd, dat een strijd tegen de openbare zedeloosheid werd aange bonden. Immers de schaamteloosheid, waarmee allerlei zedekwetsende zaken, o.a. prentbriefkaarten, gravures etc. worden tentoongesteld, maar ook op alle mogelijke wijze verspreid, is ont zettend. Met volle teugen tracht men de onschuldige harten daarmede te ver giftigen, zelfs de jeugd wordt niet ge spaard, of befer gezegd, het meest beloerd om volkeren Ie kweeken, vor mende een diepgezonken heidendom. Ook wordf gespeculeerd op den hartstocht om geld te verdienen. Win keliers, die er alleen op uit zijn winst te behalen, mecncn daarmee hun voor deel te kunnen doen, en deinzen er dan ook niet voor terug om prenten en voorstellingen in omloop te brengen, die het schaamrood op de kaken brengen moeten. Voorheen werden reclame-kaarten of circulaires gebruikt, die meermalen een geest ademden van kunst, maar gewoonlijk van onschuld; thans echter wordt de kunst in dienst gesteld, om bij wijze van reclame de maatschappij zedelijk te verpesten. En mannen van zaken, die met verontwaardiging daar tegen moesten protesteeren, die den leveranciers, het hun aangeboden vuil moesten terug slingeren, schrikken er soms niet voor terug om dit satans- werk juist te bevorderen. Tot vergoelijking wordt dan soms nog gezegd, dat de geest des tijds zulks verlangt; dat men, om debiet te hebben, zich ook schikken moet in de omstandigheden, al gaan die dan ook lijnrecht in tegen alles, wat den Christen heilig en dierbaar is. Zoover is het reeds gekomen, dat tn fel-anti-clericaal als Brisson in Frankrijk tegen den vuilhandel te velde trekt. In een liberaal dagblad schreef hij o.a. „We liggen tot over de ooren in 't 'uil. Hel neemt alle vormen aan, tekst beeld, roman, dagblad. Het stelt zich schaamteloos ten toon op de omslagen, 'erbergt zich huichelachtig onder het etiket van wetenschap en kunst. Als nieuwe Proteus wordt het beurte lings aanplakbiljet, prospectus, adver tentie. prentbriefkaart. Het klampt de wandelaars aan op de hoeken der straten, lokt ze naar de uitstalramen der winkels, wekt de nog slapende begeerte der aankomende jeugd, zweept >p de reeds bedaarde zinnen der grijsaards enz." Wat hier in huiveringwekkende klaarheid gezegd wordt, is, helaas, volkomen van toepassing op de zede- bedervende praktijken, die men ook hier te lande te aanschouwen krijgt. En zulk een liederlijk bedrijf zou men maar klakkeloos aanzien, nu van hooger- hand daartegen niet opgetreden wordt? Neen, God zij dank! er staan mannen op, die tegen dat dreigend gevaar den strijd aanbinden. Waarschuwingen van zoo vele en vooral zoo eerbied waardige zijde, dapper daarin gesteund door de katholieke pers, hebben een actie daartegen in 't leven geroepen, die reeds vruchten begint af te werpen. In steden als Amsterdam, Rotterdam etc. hebben zich Comité's gevormd, die zonder schroom tegen den „vuilhan del" optreden, en deze op meerdere punten reeds tot wijken gedwongen heeft. Het plaatselijk Comité van Katho lieke Sociale Actie alhier, zijne roeping bewust, heeft ook uit zijn midden een comité gevormd, dat de strijd aanvaardt tegen de openbare zedeloosheid in schrift en beeld. Dit schoone plan dient van harte toegejuicht. Zonder vrees, doch tevens met waardig beleid zooals in eene zoo teedere quaestic gevorderd wordt, zal de strijd worden gevoerd en is hij reeds gevoerd met eenig succes. En zeer zeker mocht het Comité zich reedsbij voorbaatverzekerd houden, dat het de sympathie geniet van allen, tot welke partij ook be- hoorendc, die het spcculeeren op de hartstochten reeds zoo lang met diepe verontwaardiging en walging heeft vervuld. Moge daarom het Comité zoowel financieel als moreel krachtig ge steund blijven in den strijd tegen een gevaar, dat de mcnschheid met een totalen zedelijken ondergang bedreigt. A. Z. BUITENLAND. Met de huiszoekingen, de uitdrijving van Mgr. Moutagnini en liet inbeslag- nemen van de papieren heeft de Fran- sche regeering zich danig gecompro- miteerd. Uit Rome wordt" gemeld, dat aldaar in alle diplomatieke kringen zonder onderscheid walging wordt gewekt, omtrent de berichten en geruchten, die nog onophoudelijk om trent de archiefstukken, van Mgr. Mou tagnini worden rondgestrooid. De handelwijze der Fransche regeering in die zaak gaat dan ook alle grenzen van welvoeglijkheid te buiten, en is eenig in de diplomatieke wereld. Door bemiddeling van den ambas sadeur van Oostenrijk te Parijs zijn de inbeslag genomen papieren van vóór Augustus 1904 aan den H. Stoel teruggeven. Kardinaal Merry-del-Val heeft den Oostenrijkschen ambassadeur bedankt voor zijn tusschenkomst en heeft tevens aangekondigd, dat de H. Stoel niet zou toelaten, dat er onderscheid zou worden gcmaaltf tusschen de officieele stukken en de particuliere correspondentie van Mgr. Montagnini. Dientengevolge zal het secretariaat een diplomatieke nota aan de mogendheden richten tegen de herhaalde schending van de diploma tieke onschendbaarheid en hun tus schenkomst inroepen, iedere verant woordelijkheid voor nieuwe incidenten afwijzend. Naar de „Libre Parole" mededeelt, zal de Oostenrljkschc ambassadeur, von Khevenhüller, van zijn kant alle in het werk stellen om óók de documenten van na Augustus 1904, die nog achtergehouden zijn. in zijn bezit te krijgen. „Pichon en Cle- inenceau, zoo schrijft het blad o. m„ zeggen, dat de papieren van na Augus tus 1904 niet door de onschendbaarheid gedekt zijn. Maar de Oostenrijksche diplomaat antwoordt, dat de inbeslag name geschied is in strijd met alle diplomatieke gebruiken en met alle regels van internationale beleefdheid, dat het Fransche gouvernement eer herstel verschuldigd is aan hèèl het corps-diplomatique, in den persoon ;en zijner leden beleedigd. Zóó de zaken en de onderhandelingen duren nog voort. Graaf von Kheven hüller wordt openlijk ondersteund door alle vertegenwoordigers van groote mogendheden te Parijs, die het Pichon bij de laatste receptie duidelijk hebben laten merken. Dank zij den Oosten rijkschen gezant is tot dusver geen enkel document op de tribune voor gelezen, noch in de pers gepubliceerd". De grijze aartsbisschop van Parijs, kardinaal Richard, die in de moeilijke omstandigheden van het oogenblik nog met jonge energie en geestkracht het voornaamste diocees van Frankrijk be stuurt. is Maandag 89 jaar geworden. Sedert 17 December, den dag, dat hij door de Fransche regeering uit zijn paleis gezet werd, woont de kardinaal, gelijk men weet, in het huls van den afgevaardigde Denys Cochin, die hem een echt-kinderlijke gastvrijheid aan bood. Waarschijnlijk zal de kardinaal mi tegen 't einde van de week ver huizen naar het hotel de l'archevêchc in de rue de Bourgogne, waarvan de rechtervleugel voor Z. E. in gereedheid is gebracht. In Frankrijk loopen geruchten, dat de oneenigheid tusschen Ciemenceau en Briand toeneemt en dat men bin nenkort den val van liet ministerie of het uittreden van Ciemenceau kan ver wachten. Rouvier zou dan Ciemenceau vervangen en minister-president wor den. Ook acht men den terugkeer van Combes in het ministerie weer mogelijk. Van onderhandelingen is intusschcn geen sprake meer: noch de bisschop pen ot de Pausen evenmin de regeering willen voortgaan met besprekingen, die ten slotte toch niet kunnen slagen, omdat de regeering aan de Kerk nu eenmaal geen recht en vrijheid geven wil. In liet Engelsche Lagerhuis heett de minister van Oorlog een wetsontwerp ingediend tot uitvoering van zijn plan om eene landweer op te richten, die de bestaande vrijwilligers van militie en yeomanry in zich zal opnemen. Het wetsontwerp bepaalt, dat er in ieder graafschap bestuursorganen zul len worden in het leven geroepen, die tot taak zullen hebbende oprichting van en het beheer over de strijdkrachten der landweer binnen hun gebied. Deze bestuursorganen zullen staan onder lei ding van een legerraad, die verantwoor delijk zal zijn voor het toezicht op den troep en voor zijne opleiding. Het wetsontwerp bevat verschillende be palingen over de voorwaarden van in diensttreding, de opleiding en de mobilisatie. De directeur van het Oostenrijksch historisch instituut, prof. L. Pastor, werd dezer dagen met zijn familie door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. De professor bood Z. H. het jongste deel aan der Engelsche vertaling van het bekende geschied werk van Jansen, zooals het door Pastor is bijgewerkt. Zinspelend op-de eens tegen Jansen gerichte beschuldiging, dat „veritas odium parit, de waarheid haat ver wekt," zcide de Paus o.m.: „Die woor den laten zich ook op de Kerk toe passen. Niet alleen op 't oogenblik maar altijd heeft zij aan haat en ver volging bloot gestaan en in zulke tijden is zij steeds verjeugdigd. Tijd perken, waarin het rustig was, bleken steeds zeer gevaarlijk te wezenstil staande wateren worden modderpoe len." Sprekend over de toekomst zeide Z. H. nog„Zij die van een triomf der Kerk spreken, die niet ver meer af wezen zou, vergissen zich. Die triomf is voor den hemel bewaard, hier op aarde zal de strijdende Kerk altijd ook te kampen hebben. In den Duilschen Rijksdag heeft een der leiders der Centrumspartij, Von Hertling, in de zitting van Dinsdag den Rijkskanselier nog eens ter dege de waarheid gezegd. De ontbinding van den Rijksdag, zeide hij o.a., zou gemakkelijk te vermijden, overeenstem ming licht te bereiken geweest zijn. Bismarck ontzeide nooit nationale ge- FEUILLETON. Mui). Ster der Zie. 2) Het waren smartelijke oogenbtikken voor de liefdevolle dochter, toen haar vader op zijn ziekbed lag uitgestrekt en de ervaren dokter hem had onderzochtdeze wendde zich hoofdschuddend af. om zoowel den zieke als diens dochter op zachte manier mee te deelen, dat de toestand zeer ernstig was. De aanval van beroerte, welke den vrijheer getroffen had. hoofdzakelijk o.dstaan door bovenmatige verhitting bij liet roeien en de plotselinge afkoeling door de verande ring in temperatuur, had zoodanig de hersenen geschokt, dat het leven van den zieke nog hoogstens een paar uren kon duren. „Het spijt mij, dat ik li dit moet zeggen." zeide de menschlievcndc dokter tol freule Von Nordcu, die hem gevolgd was, toen hij de ziekenkamer verliet, „doch ik acht liet mijn plicht dat tc doen. Als de baron nog 't een of ander in orde heeft te brengen, moet dat aanstonds geschieden, ieder oogen blik kan de aanval van beroerte lerugkccrcn." Toen de freule, al haar moed verzamelend, weer bij 'I ziekbed linars vaders kwam. ver keerde deze in een hopcloozen toestand. Toen hij zijn kind zag, opende hij een weinig de oogen en fluisterde: „Haal een pril ik wil mij gaarne me» God verzoenen. Haar vader v i priester: i weerwil der hevige smart, welke haar hart vervulde, welden er toch gevoelens van innt- gen dank jegens Ood en dc allerheiligste Maagd in haar hart op. Een groote. bange zorg maakte zicli van haar meester. Hoe zou zij, op dit eiland, een priester krijgen En naar liet vasteland gingen er wel drie uur mee heen, en voor den terugtocht evenveel. Zou haar geliefden vader nog zooveel tijd gelaten worden En dan. wie zou thans bij dit noodweer den overtocht wagen? Wie zou zijn leven willen wagen „Frederik", sprak zij snel en angstig, „ga vlug een boot halen, om naar S. te varen, en haal daar den pastoor, dat hij mijn vader de laatste Teerspijze brenge, hij mag niet sterven zonder dc laatste troostmiddelen der heilige Kerk." „Freule," antwoordde de oude, trouwe dienaar eerbiedig, doch beslist, „vandaag vaart niemand uit, hij zulk een storm waagt niemand zijn leven." „Maar liet moet." drong zij wccnend aan, „ik kan. ik mag mijn vader niet laten ster ven, zonder zich met God verzoend te heb ben, zooals hij zelf wenscht. Ga heen, Frederik. bied zooveel geld als gij wilter moet een priester konten." Schoorvoetend ging dc dienaar heen. om het bevel zijner jeugdige meesteres uil tc voeren, terwijl de freule zelf weer hij liet bed baars vaders ging zitten. Na een poosje kwam Frederik terug en sprak zacht„Eén wil de overtocht wagen, doeli slechts één enkele, en alleen maar Terwijl hij een treiirigcn blik op het ver wrongen gelaat zijns meesters wierp, verliet de oude man het vertrek, en weldra stiel een boot, geweldig met de golven kampend, „Maria, Ster der Zee. bescherm lien smeekte intussclien het meisje bij liet razen van den storm, „leid hen gezond en wel terug en laat den priester met tien komen, opdat hij mijn geliefden vader dc poorten der eeuwigheid openc!" Wie kent de bange oogenbtikken niet. doorgebracht aan 't sterfbed van een onzer dierbaren, terwijl men machteloos staat om hiilpc te bicden Het was freule Von Norden opgelegd deze bittere oogenbtikken in hun gehcele zwaarte te dragen. Zacht sluimerend lag tiaar vader daarslechts nu en dan ont snapte een bange zucht aan zijn horst, wel dra overgaand in een benauwd gekreun. Al langzamer begon zijn pols tc slaan; liet meisje kon zich niet ontveinzen, dat de vleugelen van den engel des doods van minuut tot minuut het doodsbed baars vaders al meer overschaduwden. Met korte tusscltcn- pozeu opende dc lijder de oogen, de dochter een vrngendcu blik toewerpend. Ach. telkens moest zij dc stomme vraag ontkennend be antwoorden nog was builen niets Ie be llende golven verzwolgen Bij elke hevig bulderende branding, bij eiken windvlaag, wel ke dc woning deed schudden,schrok hetmeisje. nog helder dag; er waren sedert zes uur vervlogen en "t was geheel donker geworden, een vrceselijkc, stormachtige nacht, zooals Stephanie er nog geen beleefd had. Lang zamerhand had zich van haar krachtige, door 'I geloof gesterkte ziel, een groote angst meester gemaakt, en zij peinsde, op welke wijze zij den Hemel gunstiger kon stemmen voor haar smecken. Plotseling, terwijl haar oog smartelijk nadenkend op de geliefde Op de knicih innig gebed. „God in di zij z e gclroffen. O, I li ten offer breng nel," had zij, „laat mijn ven, zonder dal zijn ziel gereinigd worde in 't had der wedergeboorte. „Maria, Ster der Zee, wees gij de boot een geleidster, wend haar veilig door de golven en de branding. Ik beloof 1! daarvoor mijn geheel verdere leven aan Uwen dienst Ie wijden. Wend toeli al Uw invloed hij Uw Zoon aan, opdat mijn vader de genade er- lange, met God verzoend te sterven Het was een innig gebed, voortgekomen uit de gepijnigde ziel der dochter. Een engel echter had het gehoord en bracht het voor den troon der goddelijke barmhartigheid en tot Maria, de Moeder vol van Genade, tol de schitterende Sier der Zee voor alle be drukten op aarde. Hare macht over hel was hel toe te schrijven, dal het gebed van liet vrome meisje vcrliooring zou vinden, Juist was Stephanie opgestaan en had angstig geluisterd, of er uilkomst zou komen, toen zij vernam, dat de boot geland was. „Ook de pater uil de inissiekerk is mee gekomen, God zij dankAllen zijn doornat maar gezond en wel. 't Lijkt wel een wonder, dat wc zoo ongedeerd door de woedende golven zijn gekomen," sprak Frederik, de bediende. Toen zij dit hoorde viel dc dochter een zij aan 't bed iiaars vaders neder. Hij ook had vernomen, dat de priester gekomen was als met een nieuw leven bezield, opende hij de moede oogen en van zijn lippen klonk een zaeht: „Gauw, gauw!" Een afglans van hcmclschc zaligheid scheen de kamer te vervullen, zoo meende Stephanie, toen na zooveel uren van pijnlijk wachten dc goddelijke Heiland er zijn intocht hield, en door den zieke mei vcrlnngenac blikken begroet werd. Den vrijheer was nieuwe krach» geschonken op voorbede zijner brave dochterhet was hem vergund zijn rekening met God geheet Toen hij echter met een berouwvol hart zijn ziel gezuiverd had van zonden en zich gesterkt had door het brood der Engelen, verviel hij, de hand zijner dochter in dc zijne

De Eembode | 1907 | | pagina 1