Afb raak, Verder is het strand overdekt met lijken van dieren, koeien, paarden, geiten, enz. en met allerlei huisraad en stukken hout. Ook is door visschers veel opge haald en aan land gebracht. De Fransche regeering ziet met angst en vreeze, dat het bloc bedenkelijk begint te scheuren. Nu de strijd tegen de Kerk nagenoeg volstreden is, en het gemeenschappelijk „ideaal" hen nu minder samenhoudt, komen de oude veeten weder los. Het Hervéisme, anti-patriotisme en anarchisme bedrei gen het en drijven het uiteen. De Fransche ministers zitten hierover natuurlijk in zak en asch, vooral nu de opening der Kamer weder aanstaande is. Minister Briand, de beruchte judas inzake de scheidingswet, is er dan ook reeds op uit den vredes-apostel uit te spelen. Zondag heeft hij te Saint-Chamond een rede gehouden, waar hij te midden van een socialistische vergadering zijn tot vrede-manende woorden deed klin ken. Zijn rede, vol handige zetten en slimme wendingen, was één groot be toog om de socialisten over te halen zich toch niet af te scheiden van 't bloc, één hartroerende bede om hen af te brengen van de verderfelijke theorieën van Hervé en de anarchisten Of het helpen zal, moet nader blijken. Van de dertig gezworenen bij het Hof van assises in het Seine-departement hebben er zevenentwintig een besluit geteekend, waarin zij hun leedwezen te kennen geven, dat er niet voldoende rekening wordt gehouden met de be slissingen van de jury en het hof, en verzoeken, ter verdediging van de maatschappij, de doodstraf te handhaven en toe te passen. Terwijl men in Engeland nog altijd bevreesd is voor een spoorwegstaking, is daar nu reeds een staking van mijn werkers begonnen. Ongeveer 15.000 arbeiders nl. van de steenkolenmijnen in het noorden en het midden van Wales hebben het werk gestaakt. De oorzaak is gelegen in een geschil met de mijndfrccties betreffende de loonregeling. Men voorziet een langen strijd. Binnenland. Grondwetsherziening. Naar verluidt zullen de in de jongste Troonrede aangekondigde voorstellen tot herziening van hoofdstukken lil en IV der Grondwet binnen zeer korten tijd (men spreekt van enkele weken) bij deTweede Kamer worden ingediend. „Centr." Naar medegedeeld wordt, zijn Z. M. de Duitsche Keizer en H. M. de Kei zerin, voornemens H. M. de Koningin in de tweede helft van November hier te lande te bezoeken. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Dinsdagavond hield de R. K. Kiesvcreeniging „Hecht en Orde" hare ge wone jaarlijksche vergadering tot het ducn van rekening en verantwoording betreffende de gehouden administratie in het algeluopen boekjaar. Door eene commissie, bestaande uit de heeren L. J. Luycx en J. Sinulgc. daar toe uitgenoodigd, werd de zaak in de beste orde bevonden en onder dank aan den Pen ningmeester voor zijn correcte administratie goedgekeurd. Daarna werd de heer M. II. Pel, die perio diek moest aftreden als lid van het bestuur, bij acclamatie als zoodanig herkozen. De najaarsschouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan het toezicht of be heer van burgemeester en wethouders on derworpen, zat worden gehouden op Dins dag 15 October a.s. en volgende dagen. Naar men ons mededeelt, is tegen den eigenaar van een automobiel, die j.l. Zondag avond eenige bij het café „Poort van Cleef" rustig zittende heeren ondersteboven reed, bij de politie eene klacht ingediend. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding van aardappelen aan de troepen alhier was de inschrijving als volgt F. Bos. Amsterdam f 2,25 per H.L., Boelcns, Zwolle fl.79', Dickcrhof, f 1.88, A. v. tl. Hoek 11.92, Joh. Meier f I.'.IO, A. Wagenaar, Krom- mestraat, Mi®, I'. M. Putman, I 1.82' en A. Wagenaar, Muurhuizcn-Korlcgracht I 1.71. De laatste inschrijvers zijn te Amersfoort woonachtig. Gegund onder het gewone voorbehoud aan den lieer A. Wagenaar. (Muurhuizen), Mei ingang van 19 Oct. a.s. wordt de klerk der posterijen en telegrafie Iste klasse A, II, J. M. Schelleken* verplaatst van IJmuiden Ten huize van H. B. in de Tculslraal ontstond Maandagavond een binnenbrand, die spoedig met behulp van huren gcbluscht Tijdens de kcrmisweck zat alhier ge detacheerd worden een brigade-marechaussee bestaande uil een wachtmeester en ti man schappen, Ier vervanging van de hoofdwacht die is ingetrokken. Burgemeester «tl Wethouders van Amersfuort brengen Ier openbare kennis, dat de kermis of jaarmarkt zal aanvangen op Maandag 21 October a.s. en eindigen 26 October d.a.v. des avonds 11 ure. Marskramers en liedjeszangers worden niet toegelaten. De loting voor slaan plaatsen van kramen zal geschieden op Donderdag 17 October a.s. ten Raadhuizc, des vouriniddags II ure, len overstaan van hun college. Mc! ingang van Dinsdag 1 Oct. zijn len Postkanlore verkrijgbaar antwoordcou pons van 14 cent, welke men in een brief naar het buitenland sluit als men het ant woord op dien brief vooruit wil betalen. Ook dit jaar zullen de lotingsdagen hier vallen na de kermis. De loting wordt hier gehouden op 28 en 29 October, terwijl de kermis, van 21 tot 26 October gehouden - De afgeloopcn maand werden door de Amerluorlsche Tramweg Maatschappij 7409 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de opbrengst der passage f 547.12*. De totale inkomsten beliepen i 592.50*; de dagkilomeler opbrengst was f 10.93'. In dezelfde maand van 1906 waren deze resp. 7646, f 557.82', f 600.07' en fll.il. Door vonken uit een locomutiel ontstond Zondag een heidebrand, die echter door spoorwegbeambten en wandelaars spoedig werd bedwongen. Door den majoor-intendant der 4e divisie werd aanbesteed de levering van ligstroo ten behoeve van de troepen hier vuur het tijdvak van I November 1907 November 1908. Ingeschreven werd c Hilversum, voor f35.20; Ant. van den Hoek, alhier. (33,90; J. Beerndsen Olterloo, f.'i.'i; firma H. Gerritsen, alhier, f30.80. Gegund onder hel gewone voorbehuud. Aan de van Campcnlaan en de Punlcn- burgerlnan zijn thans Ook hillpbrievenbusscn geplaatst, terwijl de bestaande bus aan den Soesterweg, tusschen de percceleu 7 en 9 is verplaatst naar den hoek van de Korte Bergstraat. Dinsdag hield de gemeenteraad eene openbare vergadering. De belangrijkste der ingekomen jhr. J. W tot burgemeester, waarmede net nootu oer gemeente door den heer Visser, als oudste wethouder, werd gelukgewenseht, waarvoor door den voorzitter een hartelijk woord van dank werd gebracht. Voortsgoedkeuring door Gedeputeerde Staten van het Raadsbesluit lot aankoop van „Birkhoven". Een schrijven van Ged. Sinten, waarin zij zeggen, dal zij wensehen over Ie gaan lot reorganisatie van de saiurisregcliug van burgemeester, secretaris en ontvanger der gemeente Amersfoort, Zij zouden het salaris van den burgemeester willen brengen op f 3000 en dal van den secretaris en ontvanger onveranderd laten en iiuodlgeuden Gemeente raad uit een desbetreffend voorstel te doen. Dit werd in handen gesteld van Li. en W. Een besluit van Ged. Staten houdende "ing. Ingekomen hel rapport vai inzake de inlichtingen betreffende de Hoogcrc Burgerschool. Voorts de plannen en teekeningen voor een nieuw schoolgebouw voor de Industrie- en Huishoudschool, welke ter inzage werden gelegd. Verder een adres van de agenten van politie om herziening van de pensioenregeling, liet gratis verstrekken van geneesmiddelen, verhooging van hel salaris van de agenten 2e klasse enz. Nog was ingekomen een adres van den Ned. Schildcrsgczellcnbond om te verbieden hei gebruik van loodwithoudende verfstoffen hij gemeentewerken. Daarna werd de gemeente-rekening over 1906 voorloopig vastgesteld tot een bedrag van i 642143.99' in ontvangsten en f 58 .813.95' in uitgavenderhavc een batig snldo van 156330.04. De rekening van het Burgerl. 1907 tot I Jan. 1908. ja-aswaftfsaï.t,.. Buylenhuls, Nedcrlandsche taalF. Faber. Natuurkunde; A. A. Verbuig, Wiskunde; 1 LijnlcckcncnII.MuojciiJr., de Jonge, l.ijiUeekenen, aan de school Iste soort I vacature-Aardema) werd A. Ritsina van Winterswijk. II de Meisjesschool (vacature-Westenberg) :rd benoemd mcj. G. van'I Slot te Arnhem, er stemmen waren uitgebracht op mej. G. van jaarwedden en pensioensgrondslagen voo personeel, verhouden aan gymnasium en d' hoogcrc burgerschool, werd aangenomen Eveneens een voorstel van B, en W. In van B. en W. tol wijziging der geldmiddelen van de gasfabriek, tol beschikking van een deel van hel saldo over 1906 en tot wijziging van de hegrooting voor 1907, een en ander Na eeltige discussie werd dit "punt gcren- voyccrd naar de aldeelingcn. Het voorstel van B. en W. lot verhuring van een stukje grond, kadastraal bekend Gc- mecnle Amersfoort. Sectie E no. 8671.gelegen aan hel Si. Janskerkhof. werd goedgekeurd. Eveneens het voorstel van II. en W. hit verhuring van een stuk grond in eigenduin Hierna volgde vaststelling van de leggers Bij rondvraag vestigde de lieer De Graaf er de aandacht op. of liet niet weiisehelljk zou wezen, nu inen den zandweg van de Toren- laan naar hel Raadhuis verhardt, ook te ver harden den zijtak van de Wed. Rokcbrand lol aan de üorpsslraal, Ie meer wijl er toch steeneii enz. voorradig zijn. Bij acclamatie goed gevonden. In de laatst gehouden vergadering van den Boerenbond werd inedcdccling gedaan omtrent de oprichting der Coöperatieve lijn- kockcnfabriek. De acte voor de oprichting was gepasseerd den 13 Aug., terwijl dever- ceniging vertegenwoordigd was door de bestuursleden de heeren S. de Jong en C. Schram, welke beide leden ook afgevaardigd waren bij hel vaststellen der Statuten en hel Door dezen werd nu een verslag gegeven van het een en ander, waarna vervolgens medegedeeld werd, dat den 14 Nov. a.s. het register ter leekeiiing zou zijn ten huize van den lieer A, B. Veldhuis. Tol gemak van allen zou op dien avond eene nlgemeene vergadering gehouden worden. Voor dc enkelen, die' deze vergadering niet konden bijwonen, zou den volgenden dag nog gelegen heid tot tcckcning gegeven worden. Uit het verslag over de in hel vorig jaar verbruikte lijnkoeken bleek, dal het verkregen percentcngcld juist toereikend was om de gemaakte onkosten te bestrijden. Hierna werd de vergadering, die slechts door een dertig tal leden was bezocht, gesloten. Maarden. De loting voor de nationale militie ill deze gemeente zal plaats hebben op Woensdag 9 October a.s., des nam. ten half twee, in hel gymnastieklokaal hij de openbare school. Ill de Marktstraat, juist tegenover het Stadhuis, heeft een botsing plaats gehad tusschen een automobiel van den hee uit Amsterdam eil den op een rijwiel gezeten mil.-soldaat S. uit Biissum. Laatstgenoemde kwam van de Wuijvert en hoewel uit alle ■nacht remmende kon hij niet verhinderen, dat de auto in aanraking kwam incl zijn fiets, hijzelf omvergcslingerd werd, waarbij hij eenige niet ernstige verwondingen i gelaat opliep. Het rijwiel werd zoo goed als vernield. Hoewel de bestuurder geen schuld aan liet ongeval had, werd door den elgeitaai den auto aan den mil. S. aangeboden, bij hem in Amsterdam een ander rijwiel Ie komen halen. De kwetsuren van den wiel rijder werden door den gcmccnlchodc, den lieer Bart, op liet stadhuis verbonden. Uussunt. Bij raadsbesluit van3ScjM.jl.werd eene commissie ingesteld, die aan dm Raad oprichting ccncr arbeidsbeurs en de ver zekering legen onvrijwillige werkeloosheid. Tut leden dier commissie werden benoemd 3 leden van den Gemeenteraad, henevens de Voorzitlers en Secretarissen der resp. werk- liedcnvcreenignigen liter ter plaatse. Aan deze personen werd levens de be voegdheid gegeven zich andere personen tc /an deze bevoegdheid is door gebruik gemaakt door de Voor- en Secretarissen der palroons-ver- loodigcu eveneens lid der In eene Dinsdagavond ten Gvmccntchuizc gehouden vergadering is de commissie ge constitueerd en hcstaal zij thans uit de heeren: I.. F.. Oldigs, Voorzitter, J. B. Groenen, I'. D. J. Köler, J. F. O. v. d. Voort, l'.II.M. J. Klijnman, Jh. Hoor, C. Berends, C. II. li. C. v. d Berg, I'. v. d. Berg, H. VV. Arend- sen, C. J. van Riemsdijk, J. v. d, Berg Hz., D. Bouwman, J. W. van Dehu, C. van Norren, J. J. Majoor, F. II. v. d. Ilcijdi Leeuwen en J. H. W. Rcddlngfiis. Dc lieer J, II. W, Kcddingiua is benoemd, - De KapelsKaat van de Havenstraat I dc Raadhuisslraat is in de richting van Noord naar Zuid door B. en W. gesloten verklaard voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, terwijl de bepaling van 25 Maart j.l. voor zoover betrelt het gedeelte lijk gesloten verklaren van de Kapelstraat voor het verkeer met motorrijtuigen en met rijwielen, door B. en W. is ingetrokken. Naar wij vernemen doen zich in deze gemeente gevallen voor van vlekziekte onder de varkens. Eemnes. Bij T. Rondhart Is een flinke kool gegroeid, die door acht welgevormde kolen is omringd, alle zittende op dcnzelfdcn I, dat d Met leedwezen werd weicerw. heer W. de Jong, scdcrl 2'., jaar kapelaan alhier, verplaatst werd naar Mont- foort. In zijne plaats is benoemd de weicerw. lieer Th. J. Loefs, kapelaan te Heino. Ten huize van den Directeur-boekhouder werd II. Vrijdagavond eene vergadering ge houden van liet bestuur der Onderlinge Brandassurantie in deze gemeente, die door alle leden werd bijgewoond. Na opening der vergadering deed de Directeur rekening van ontvangsten en uitgaven gedurende hel laatste kwarlaal. Er was ontvangen f 12.72 en niets uitgegeven. In kas was gebleven f 24-185, zoodal daar tliaus in aanwezig is f37295. Op de spaarbank 14390 geplaatst. Tut her verzekering scheen men niet geneigd. Aan den eigenaar van een verzekerd perceel zal een schrijven gericht worden om den schoor steen tc herslellen, daar die brandgevaar oplevert. Daarna werd de vergadering gc- Bij de erven J. van den Bcrgti is een rijwiel ontvreemd. Onze gemeente-veldwach ter spoorde liet spoedig te Amersfoort up. Daar te Nunspcet een persoon in hechtenis was genomen, die ook van rijwieldiefstal werd verdacht, denkt men daarmede ook den dader van den diefstal hier Ie pakken Ie hebben. Donderdag werd eene vergadering vandcii gemeenteraad gehouden, hoofdzakelijk nuar aanleiding van een schrijven van li, H. Ge deputeerde Staten om de tractcmenten van den Burgemeester, den gemeente-secretaris en den gemeente-ontvanger te verhoogon. De vuorgcslcldc verhooging werd door den raad niet goedgekeurd. Soestüijk. H. M. de Koningin-Moeder zal den 14 October van hier naar het buitenland llarnevcld. In een Maandagavond alhier gehouden bijeenkomst van hnkkersputrouiis is besloten, zoowel den prijs van liet wittc- als het roggebrood met eenige centen Ie verhoogen. bijkerk. Op de Oinsdag alhier gehouden iiajanrsjinnrdcnmnrkt waren aangevoerd 318 paarden. Er was een levendige handel. Van elders waren vele kooplieden aanwezig. De heer II. Bouwman, onderwijzer aan de ie openbare school alhier, is heiloenid tol onderwijzer aan een der openbare scholen De lieer A. v. Ramshurst, onderwijzer aan de school in de Grucncstccg, is tijdelijk overgeplaatst naar de schoot op liolk. Dinsdagavond omstond een begin van brand in den winkel van B. H. Blokhuizen aan hel Oostcrcind, doordal de brandende lamp van het plafond viel. Door spoedig een zak op de vlam te werpen, werd hel vuur gesmoord. Gemengde Berichten. - Een knaapje van zes jaar te Loss kroop in stilte, terwijl de wagen stilstond een hak onder den wagen van den vrael rijder I.. uit Weerselo. Toen de wagen beweging kwam, kroop de kleine uit z Schuilhoek incl '1 noodhdlig gevolg, dat overreden en op de plaats gedood werd. INGHZONDHN. Geachte t/cdactic. Beleefd verzoek ik pinalsiilg in uw geëerd hlnd voor hel volgende Aan hel einde der Dinsdag gehouden raads vergadering stelde liet raadslid, de heer Vcls- ilcijn aan den voorzitter deze vragen „Stellen de bestaande wellen of verorde ningen den Burgemeester, als Hoofd der po litie in staal op den voor rust en heiliging bestemden /oudag hinderlijke optochten Ie keereu Zoo ja, waarom worden die dan tegenwoordig toegelaten En denkt de Bur gemeester maatregelen te nemen, opdat voor laan feestvieringen op den Zondag beperkt blijven tot particulier terrein Voor deze kloeke daad verdient genoemd raadslid een woord van dankbare hulde. Want mei optochten, als er Zondag een door onderscheidene stralen onzer goede stad zich bewoog, wordl dc Zondag-heiliging jammerlijk miskenden liet zedelijkheidsgevoel van zeer velen geweld aangedaan. Er wordl in onze dagen overal geselicllerd over zedelijke verheffing des volks, maar niet een zoogenaamde feestelijkheid, als wij liler Zondag te zien kregen, wordt hel tegendeel BURGERLIJKE STANDF.N. Gemeente Hoogland. GEBORENCornells, z. van J. Hoogland en H. Baas. Ondertrouwd: C. M. Weijfcns en M. Steenbeek. Gehuwd; w. Eggcnkniiip en J. Voskuilen. Overleden J. Kraan, I j. Gemeente Leusden. Geboren Reijerlje, d. v. J. van Barncvcld en B. Amso. Ondertrouwd: P. Hilhorst en J. van Koomcn. Overleden l.cvenl. aangeg. kind m. g. van C. van de Meent en M. van Donselaar A. van Eijden, 27 d. 385e STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Trekking van 23—26 Sept. en van 1—3 Oct. Ten kantore van den Collecteur A. G. MA RIN te Amersfoort, Oldcnharncveldlaan 30, zijn aan de volgende li Prijs van f 100 op No. 13846 Prijzen van (70. i 1252 1672 1683 1688 1863 2231 i 3307 3349 9101 9102 9226 9228 f 9246 14587 14588 14697 14947 16072 i 20197. Te zanten 23 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken l 1249 1243 1254 1255 1673 3325 9096 2241 3336 9110 9115 9125 9229 9234 9243 13859 13911 13912 14586 14591 14599 14696 14611 14612 14618 14903 14905 14907 14923 14929 14941 14942 14945 16085 16095 16099 10168 16175 16177 20195 20198 29199 20289. Correspondentie. ingezonden hel volgend //atactic. Marktbericht. Amersfoort 4 Oct. 1907. Appelen f4.—a 18, Peren 14,- 4 f 10,— Kleinardappelen fo, 4 10. per heet. Zand- aardappclcn (1,70 a f20,0 p f 5,504 f 6,50 per 100 sluks. a f 1,40 per kilo. Iluoibolcr :o.— a 10,- per kilo. Kippen (0,70 a f 1,00. Kuikens ff,- 4 t 1,30. Piepkuikens 10,40 4 f0,70. Ganzen fo.— a f0.-. Oude Eenden f 1,00 if 1.20. Jonge Eenden 10, - 4 fHazen IU,4 tl, Wilde Konijnen ft).— ifo.—'lamme Konijnen f 0,40 4 f 1.00 per sink. Duiven f 0,40 4 fU.50 per paar. Veile Varkens f14,- - a f20, -. Zeugen (50.— a (70, Vnikcns voor export f(XI,i fOO,—Biggen 8. - A f 12.- Magere varkens f 14. a f 20, per stuk Vette koeien 10.-- 4 f0. - juste koeien iuxi i f.000. Kali koeien fOOU, a fooi). Kalf- v aarzen f(l,— if - Pinken ft).— A f O.— Piukstieren ft).—AfO, Vette kalveren ft),- 5 fO,— Advertentiën. 1882 - II OCTOBER 1907. Op den Hen OCTOBER a.s. hopen onze geliefde Ouders, EVERARDUS POORT f en BARBARA POORT-van Bekktnn 1 hun Zilveren Huwelijksfeest te vieren. jj J. H. POORT. H. J. POORT, f Amersfoort. September 1907. f V Op den 24'" OCTOBER a hopen onze geliefde Ouders WILLEM SÜKEI WI LH ELM 114 A HILKDRST. hunne 25-JARIGE ECHTVEREENIGING te herdenken, Hunne dankbare kinderen. Soest, 4 Oct. 1907. te Amersfoort zal op Vrijdag II Octo ber 1007 des middags 12 uur precies op het terrein van liet koffiehuis van den heer J. W. Hamel aan het Stnalle- pad te Amersfoort publiek om contant geld verkoopen Eene groote partij soliede beslaande uit planken, balken, luiken, schotten, schroten, latten, deuren, ramen, kozijnen, trappen, banken, kisten, eiken en grenen palen, leggers, gordings 's Morgens voor de verknoping al daar uilgenuuuueril Ie bezichtigen.

De Eembode | 1907 | | pagina 2