Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 30. Zaterdag 26 October 1907. Een en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke nummers f 0,40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Wegens het feest van Aller heiligen. op Vrijdag 1 November a.s., zal „De Eembode" op Za terdag 2 November iets later verschijnen. De interpellatie-Veis Heijn. Met het antwoord van den Burge meester onzer Gemeente op de inter pellatie van den lieer Veis Heijn in de raadszitting van I Ocl. jl. hebben we onze lezers bereids in kennis gesteld. Of de genoemde interpellanf mei dit antwoord ingenomen is, zal nader wel blijken, ons echter heeft het geenszins bevredigd. De vraag van den inter pellate of de Burgemeester als Hoofd der politie door de beslaande wetten of verordeningen in staal wordt gesteld de voor den Zondagrust en heiliging hinderlijke optochten te keeren, werd, zooals verwacht mocht worden, beves tigd. De tweede vraag„Zoo ja, waarom worden deze tegenwoordig toegelaten?" werd echter uitvoeriger beantwoord. In dit antwoord wordt o. a. gezegd Met Ier zijde stelling van alle persoonlijke gevoelens omtrent Zondagsrust en heiliging van den Zondag, heeft onacrgctcekcndc, zich plaatsende op het standpunt, dat hij geroepen is de belangen van alle ingezetenen te be hartigen en verstoring der openbare orde te voorkomen, zijne toestemming tot het houden van een optocht op Zondag den 29 September II. verleend, omdat hij van oordeel was, dat het belang van de Gemeente zulks veror dende en verstoring van de openbare orde niet te vreezen was. Men veroorlove ons te vragen Worden hier niet wat al te luchthartig alle persoonlijke gevoelens omtrent Zondagsrust en heiliging van den Zon dag terzij gesteld En werden met den bedoelden optocht de belangen van alle ingezelencn nu juist behartigd Dat verstoring der openbare orde niet te vreezen was, willen we gul toegeven van degenen, die zich hebben geërgerd aan de weerzinwekkende ver- tooning, die den optocht besloot, was geen verstoring der orde te vreezen, maar daarmede is de zaak niet in 't reine gebracht. Nu willen we gaarne aannemen, dal onze hooggeachte Bur gemeester niet heeft kunnen vermoe den, dat de bedoelde beoefenaars der gymnastiek van de aan licit verleende vrijheid lol het houden van een optocht zouden gebruik maken om zich in een alles behalve zedig costunm daarbij aan te sluiten en zoo de gcltcelc stad door te trekken. Ook vertrouwen we stellig, dal de achtbare mannen, die in rijtuigen gezeten den stoet wilden opluisteren, vooraf niet geweten hebben, dat de personen, die men huldigen wilde, zoo weinig kieschlteidsgevoel zouden tonnen, maar de zaak blijft er dezelfde om. De groote ntassa onzer inwoners zijn inhun zedelijkheidsgevoel diep gegriefd geworden en zeker zeer terecht. Het peil van zedelijkheid onder het volk ziet men angstwekkend dalen, tot verheffing daarvan zal ook ons Gemeen te-bestuur zeker zeer gaarne mede werken. Maar dan mag ook verwacht worden, dat optochten, die het peil der zedelijkheid nog dieper neerdruk ken, van overheidswege zullen gekeerd worden. In het antwoord op de derde vraag door den intcrpcllant gesteld vinden we echter als we ons niet vergissen een zekere vingerwijzing, die ons met hoop vervult. De intcrpcllant stelde nog deze vraag: „Denkt de Burgemeester als hoofd der politie maatregelen te nemen, opdat feest vieringen op Zondag lot particulier terrein beperkt I-lijven Daarop luidt het antwoord „Qndcrgctcckcndc denkt er niet aan, alge- noemde plaatselijke verordening toegekend recht voor. in elk concreet geval te beoor delen of hij al of niet toestemming zal geven tol het honden van openbare vermakelijk heden of teeslen, optochten of intochten." Van harte hopen wij. dat onze hoog geachte Burgemeester bij voorkomende gelegenheden van dit Item toegekend recht gebruik zal weten te maken op eene wijze, die alle ingezetenen bevre digt. BUITENLAND. In België hebben Zondag de ge- meenteraads-verkiezingen plaats gehad. Het resultaat van dien strijd is, dal waar liberalen en socialisten samen gingen in plaatsen, waar het arbeids- clcmcnl overwegend is, zij overwin ningen hebben behaaldzij leden gedeeltelijk de nederlaag in plaatsen, waar het burgerlijkelement overhecrscht, en een ernstige nederlaag in een aantal plattelandsplaatsen. De uitslag te Antwerpen was voor de Katholieken een besliste teleur stelling. Daarover schrijft hel „Hbl. van A." „Men schat dat de meerderheid van het Cartel 5010 stemmen zal bedragen en dat het nagenoeg 1200 stemmen boven de volstrekte meerderheid zal geraken. Wij kunnen niet zeggen, dat deze uitslag beantwoordt aan onze verwach tingen en wij erkennen, dat wij ons aan iets verheugender hadden verwacht. Het clericale spook, de scholen en de behendig opgemaakte kiezerslijsten hebben de meerderheid bezorgd aan het Cartel. Wij hadden beier gehoopt, doch de uitslag ontneemt ons den moed niet en een volgende strijd zal ons even wakker op de bres vinden, even ver kleefd aan de ware belangen van Ant werpen." Dil was geschreven onder den eersten indruk van den uitslagteAntwerpen. Een overzicht over den geheelen uitslag der verkiezingen schenkt meer bevrediging. De katholieke „Courrier"deBruxolles zegt, dal de katholieken tevreden mogen zijn over den uitslag der gemeenteraads verkiezingen, die Zondag gehouden zijn. Deze verkiezingen waren van groot gewicht, daar ze een geheel politiek karakter hadden en de socia listen en liberalen zich verbonden had den legen de katholieke regeering. De katholieken hebben wel iswaareenige lichte verliezen geleden, doch deze werden ruimschoots vergoed door tal rijke overwinningen. De liberalen had den beweerd, dat zij vooruit gingen in de groote centra, maar zij hebben tut hun kracht zien verminderen in tal van steden, o. a. te Brugge, te Hasselt, Dctidermonde. leperen, Leuven, Nijvels, Phlppevllle, Stavelot, Virton en te Ecaussines-d'Enehien. Zelfs in de omgeving van Brussel zijn de katho lieken vooruit gegaan, te Schaerbeek winnen de katholieken verscheidene zetels. Tal van liberale gemeenteraden, die jaren lang het heft in handen hadden, zijn omgeslagen. Wel een verblijdend teeken, dat Z. H. de Paus van prelaten en bisschoppen uit alle oorden der wereld betuigingen van dankbare hulde ontving voor de uitvaardiging van de jongste Encycliek. Karnitinal Lecot, aartsbisschop van Bordeaux, heeft mede daarover een merkwaardige verklaring afgelegd. „De tweede formule van veroordee ling zegt de kardinaal door den Paus in deze Encycliek gebezigd is veel plechtiger nog en beslister; de overal en in verschillende werken ver spreide dwalingen worden hier te zanten gebracht en juist gepreciseerd, haar oorsprong en karakter duidelijk aangewezen. „Voor dil werk, dal reeds de meest heilzame gevolgen heeft gehad in de gehcele wereld, willen al mijne geeste lijken, de seminaristen, parochie-pries ters, leeraren aan de seminariën, ka nunniken en prelaten, en aan hun hoofd de onwaardigste uwer zonen, Uwe Heiligheid bedanken uit geheel huil hart. „Zij kunnen hun Paus niet genoeg zeggen, hoezeer zij Zijn goedheid prij zen, Zijn oprechtheid, Zijn onwankel baar standhoudenhoezeer zij Zijne liefde voor Frankrijk op prijs stellen, welke in zooveel verschillende vormen tol uiting komt te midden van de be proevingen, waaronder ons ongelukkig land gebukt gaat." Naar uit Rome wordt gemeld, hebben gedurende een der afgcloopen nachten inbrekers een inval gedaan in de basi liek van San Lorenzo en zich daar van tal van schatten en kerksieraden mees ter gemaakt. Vooral hadden zij het gemunt op de rijke kostbaarheden van het altaar van de Madonna van Pompeji, dat zij totaal leegplunderden. De dieven moeten door het dak binnen zijn ge komen, zich langs een touw naar be neden laten glijden en kalm gedurende den nacht hetgeen van hunne gading was bijeen hebben gezocht. Reeds vroeger was er gepoogd In deze kerk in te breken, men heeft toen het toezicht verscherpt, blijkbaar echter nog niet in voldoende mate. Volgens de otficieele itiededeeliiigen over de uitslagen der verkiezingen in Rusland, kunnen van de 5443 kies mannen 2670 tot de'gematigdcn worden gerekend, behooren er 2100 tot de rechterzijde en 608 tot de linkerzijde, terwijl van 165 gekozenen de staat kundige richting niet bekend is. De verkiezingen zijn thans zoo ver gevorderd, dat net onwaarschijnlijk is, dat er nog groote wijziging komt in de classificatie der kiesmannen. Komt er nog verandering, dan zal die in het voordeel der rechterzijde zijn. De Pol. Korr. weel mee te deelen, dat in wel ingelichte Parijsche kringen wordt verklaard, dal alle berichten over Russische leeniitgsplanneit voor onge grond worden gehouden. Er worden tegenwoordig in Rusland geen stappen gedaan tot uitgifte van een Russische leening, ook niet van eene, die in liet voorjaar zal worden gesloten, al maakt ook de behoefte, wegens de vernieuwing van de vloot, eene Russische leening in niet al le verren tijd mogelijk. Volgens een bericht uit Petersburg, werd in de buurt van Zarskoje Selo iemand, die op de jacht was, door de speurzin van zijne honden attent ge maakt op eene verdachte plek, die bedekt was met stroo en bladen, lig gende op plankenloeit deze opge licht waren, vond men werktuigen en eindelijk twee mannen, die bezig wa ren een tunnel te graven. Zij werden bevonden in het bezit van een plan voor een mijn en telegrammen, die betrekking hadden op hunne onder neming. De beide mannen werden ge vangen genomen. De onderaardsche gang lag dicht bij den spoorweg. Men veronderstelt, dat de bedoeling was een aanslag op den trein te plegen. FEUILLETON. DE DOOD VAN DEN LOODS. Oost-Fries hersdorpj'e, v oogd. familie van bruidegom en bruid deze gelegenheid niet ontgaan, smullen en naar hartelust le dansen, de dorpsbewoners eigenlijk alle famili elkaar waren, stonden de kleine, do duinen beschutte vlsschershulsjes bijiu maal ledig, wanneer men niet in aaiinii nam de stokoude mensehen, de ziek goed Een beroemd orkest was het volstrekt niet, dat de hruilofsgasten voorspeelde, maar de goede visschcrs waren al tevreden, wan neer has on viool slechts een beetje samen speelden, en dat de strandvoogd nog een trompetter uit 't naburige stadje had ont boden, was een ongehoorde weelde. De vader der bruid was voor 't dorp een rijk man, en dat hij voor een feest wat overhad merkte men aan de fijne spullen, die waren opge diend en aan 'l aardige huisje, dal hij voor 't jonge paar had laten bouwen. Met kwam tan, of vandaag een vat r of ee ir flesscl gedronken werden, ja hij k zelfs t< 'jongelui kinder urlijk tl blijven. Slechts één jonge visscher was nie naar „Het Anker" gegaan, omdat hij me den bruidegom op gespannen voet Iccldc et r drie jaren had afgewezen n hij li oeg. Kort d daarna met hunne vrouwe in den kring rond te zweven. Hoor 'ns, hoe 'I builen toegaal! zeide de bruidegom na den dans tot Trina, ler- 'a,1r CC" VenSlCr Krozijn','anders r meisje gehuwd, maar daarmee was zijn gramschap nog met verdwenen, en toen de feeststoet zich 's mor gens in beweging zette, maakte hij, ais iede ren werkdag, zijn hooi Ier vischvangst ge reed. Zijn vrouw smeekte hent, bij 'I storm achtige weer thuis Ie blijven, maar hij stoorde De jon v wendde li tegen c Klaas drukte zijn vrouw een kus op het voorhoofd uit lachte luide Doe niet dwaas, kindeen zeeman, zooals ik, deugt niet voor boer. Hel spijt me al genoeg, dal ik hier soms weken lang aan den wal moet blijven, als er geen vreemd schip voorbijkomt, dat een loods noodig met één arm- of hand-omdraaien evenveel als een visscher in een heel jaaren ik hoor wel van die zeelui, dat het in hun wereld ook geen rozengeur en maneschijn is, en ik kan dan bij mijn vrouwtje blijven, is't niet zou? In plaats van te antwoorden, legde de jonge vrouw haar verhit voorhoofd op zijn schouder en zuchtte diep. Hij greep haar echter om haar middel en daar gingen heiden weer in vroolijken dans. Klaas had er werk aan om tusschcn de zwevende paren heen te sturen, want bij de gasten had de wijn Hnuj... I huilde een windvlaag legen 'I llckeurig ophielden. Maar de muziek liet z tortgez vroeg hij Wat is er gebeurd Niets, hcclemaal niets, hernam de vader en lei zijn hand op den schouder van zijn schoonzoon, alsof 1 j hem wilde verhinderen op le staan. Peter van 't strand is met al dien storm uitgezeild en zal zich moeten haasten, om in veiligheid te kotnen voor het donker is. Maar wanneer hij op 'l .Rood Zand" geraakt Dan zal hij moeten zien eraf te komen Dat was een eenvoudig en correct ant woord, maar hiermee was de jonge man niet content. Hij stond op en ging op liet hock- overzl'eu. Hij streek met de hand over de aan geslagen ruilen en keek in alle richtingen, ofschoon Trina hem van het raam wilde af- Ik ook. Out Peter heit ik beangst, voegde hij er als toelichting bij, liet schemert reeds, en dan.... Zonder den zin te voltooic :r niet a Ik laat c lieve tl door den si regen neerspattc, en hield zich nog meer aan d'r Klaas vast. Hel is toch een moeilijk en gevaarlijk bedrijf zoo in storm en wind uit te moeten om het leven van anderen te redden. Je zoudt vader zal ons een stuk grond geven', dal ons voldoende'van alles zal voorzien. zette het jonge volkje het dansen voort, met uitzondering van de jonggehuwden, die naast den praaUaiticn onderhoudenden strandvoogd gingen zitten. - Wat heeft hij daar loeit builen le doen hij had toch ook wel mee kunnen komen unster l< venlijf e De koude luchtstroom, die daarna d< zaal ging, bewerkte een oogcnhlikkelijkc stilte, en allen zagen verwonderd naar Klaas, die haastig het venster sloot, en een paar halfluide woorden tot Trina sprak. Toen deze nu begon te schreien kwamen zc dich terbij. om te hooren, wat er was voorge- - Dat helpt allemaal geen steek, ik moet hem ter hulp snellen, zei Klaas, de jongen, die zoo zooevcn voorbijliep heeft hem bij 't .Roodc Zand" zien schipperen. Hij kan elk oogenblik aan den grond raken, want vóór een uur is de ebbe ingetreden. Trina klampte zich aan Item vast en wilde Item niet laten gaan. Ook meenden de brui- lotsgasten, dal Peter gerust had kunnen thuisblijven, welk oordeel door den strand voogd werd gedeeld. Trina heelt gelijk, dat ze op haar hu welijksdag geen weduwe wil worden. Er komt niets van, schoonzoontjo I Je plicht is bij je Jonge vrouw te blijven. Laat een ander In je plaats gaan. Maar de anderen tuunden er weinig lust toe. De meeste jongens en oudere vissehers waren niet in staat nog een boot te besturen, en zij, die nog nuchter waren, kenden het vaarwater ook al niet beter dan Peter, die daar bulten in nood verkeerde. Geen van allen wilde de feestvreugde gestoord zien, en daarom meenden ze, dat de in nood vcr- keerende zijn weg wel alleen zou vinden, en ninaktcn aanstalten, verder door te dansen. Daar verscheen een blcckc vrouw aan de deur der danszaal, en vroeg naar Klaas. Weldra had zij hem gevonden en trad zij met losgewaaide haren en doornat van het water vlak voor Klaas. Haal mijn man binnen, Klaas! Hij is tusschcn de zandbanken geraakt en verloren, als je niet helpt. Ik weet wel, dat 't je hard valt, heden te moeten uitvaren, ntnar bedenk,

De Eembode | 1907 | | pagina 1