Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 9. Zaterdag 30 Mei 1908. Twee en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Steun voor werkloozen Zonder dat er publiciteit van be- tcckcnis aan gegeven was, vergaderde 24 April l.l. liet werkloozen-comité onder voorzitterschap van den heer J. Buys, in welke bijeenkomst be sloten werd om de nog 7 zieke werk loozen tot I Mei steun te geven en na dien tijd geen uitkeeringen meer te doen. Daarna ging men over tot ontbinding van het comité en werden 7 personen gekozen, die een permanent bestuur zouden vormen en het beheer hebben over de nog in kas zijnde gelden, hetwelk een bedrag is van ruim f 1800. De uitkomst dezer vergadering, die nog wel geleid werd door den voor zitter van het Dagelijksch Bestuur van het Comité, beantwoordde bij eenig nadenken vermoedelijk niet aan het beoogde doel, althans ze werd een voudig onwettig verklaard. Een nieuwe vergadering werd uitgeschreven en op de agenda vermeld: „Voorstel van het Dagelijksch Bestuur om de besluiten, genomen in de ver gadering, jl. Vrijdag gehouden onwettig te verklaren, primo: omdat het ont breken van de punten van behandeling op liet convocatiebiljet aanleiding kan zijn geweesl, dat betrekkelijk weinigen ter vergadering aanwezig waren; se- cundo: omdat, geheel te goeder trouw enkele vakvereenigingen vertegenwoor digers naar die vergadering hadden gezonden, die nog niet als lid van het Comité door de vergadering waren toegelaten, waardoor de stemmingen als onwettig moeten worden beschouwd." En zoo'n vergadering werd gehouden en besluiten daarin genomen onder leiding van den voorzitter van het Comité, terwijl men nader eerst tot bevinding kwam, dat ze onwettig was. Maar er stond nog een voorstel van het Dagelijksch Bestuur op de agenda der tweede vergadering en wel om liet tegenwoordige Dagelijksch Bestuur, bestaande uit de hecren: Cj. J. Buys, J. VV. Middelburg, R. G. Kijkens, L. A. baron Van Ittersum, H. Noorman, D. Gerritsen en den sociaal-democraat van Wijland, permanent te verklaren, welk bestuur het overgebleven geld zal beheeren en te zijner tijd in het belang der werkloozen handelend zal optreden. liet Dagelijksch Besluur op die wijze permanent te laten verklaren, zal bij nader overwegen ook veel aannemelijker hebben geschenen, dan door 7 personen een permanent bestuur te laten fabri- ceeren. Van dien kant beschouwd kon de onwettig-verklaring der eerste ver gadering door het Dagelijksch Bestuur genoegzaam verklaard worden. Met het feit echter voor oogen, dal ongeveer f1800 in kas overbleef, staat men hier voor 't geval, dat óf er is veel harder geroepen over werkloos heid dan in werkelijkheid bestond, óf bij de uitkeering van geldclijken steun is ten koste van den behoeftigen werk man een reservekapitaal gevormd, om dan liet Dagelijksch Bestuur permanent te doen verklaren tot verdere beschik king over dit kapitaal voor het aan gewezen doel. Het zal wel tot de zeldzaamheden behooren, dat bij ondersteuning van werkeloozen zoo'n vertooning werd opgevoerd. Maar het zonderlingst is wel, oin 't zachtste woord te gebruiken, wat reeds bij den aanvang dezer werkloozen- historie is geschied. In stede van te 'handelen, zooals in andere plaatsen des lands geschiedde, waar comité's zich vormden en zonder veel vertoon het werk ter hand namen, moesten hier eerst drie vergaderingen worden gehouden, waarin de socialisten een toon aansloegen, of zij alleen te bevelen hadden. Den liefdeloozcn eiscli durfden zij stellen, dat een braaf, oppassend werkman, die niet bij een vakvereeniging was aangesloten, geen ondersteuning mocht genieten, terwijl hij, aangesloten zijnde bij een sociaal-democratische of anarchistische vereeniging, de mail zou zijn, die in dagen van werkloosheid steun verdient. En niettegenstaande in de drie ver gaderingen het optreden der sociaal democraten verbluffend was, werd toch na de laatste vergadering een der leiders van de sociaal-democratische partij, G. van Wijland, in liet Dagelijksch Bestuur van het comité opgenomen en mede aan hem opgedragen te onder zoeken, wie eigenlijk voor ondersteu ning in aanmerking behoorden te komen. Hiermede kreeg het allen schijn of het in hoofdzaak hier te doen ware, de sociaal-democratische partij ter wille te zijn. En dat geschiedde, na openlijk be wezen te hebben in voornoemde ver gaderingen, dat hij ten aanzien van steun voor werkloozen, met zeer partij dige ideeën is behept, waardoor hij mede de eene vergadering na de andere in de war stuurde, en dat, niettegen staande zoovele werkloozen reeds naar ondersteuning zaten te snakken, deze toen weken moesten wachten op de dingen, die komen zouden. En toch werd deze sociaal-democraat tot lid van het Dagelijksch Bestuur benoemd, terwijl van organisaties van anti-liberale richting geen enkel lid iu dat Bestuur werd opgenomen. Hoe de sociaal-democraat G. van Wijland zich kweet van zijn taak. werd door ingezonden stukken in de „Amers- foortsche Courant" zoo in het licht gesteld, dat het een zeer zonderlinge indruk moest maken, toen ook hem nader lof werd gebracht voor zijn ijveren, in zake steun aan werkloozen. Maar nog meer verwondering moest het wekken, dat deze sociaal-democraat nu zijn rol als lid van het permanent verklaard Dagelijksch Bestuur zal mogen voortzetten. Nu is het een openbaar geheim, dat de sociaal-democratische partij bij de jongste herstemming voor den gemeente raad in district I zich.zeer verdienstelijk heeft gemaakt jegens de vrijzinnig- democratische partij, en dat zij zulks in de toekomst wel weder zal doen. Vervolgens weet men ook, dat men van vrijzinnig-democratische zijde, en vooral van die der sociaal-democra tische, bij verkiezingen veel belovend is. Zal nu aldus zij gevraagd het gevormde ondersteuningsfonds voor werkloozen, ook niet als reclame- middel dienst moeten doen voor de sociaal-democratische partij, maar even zeer van die zijde en die van vrijzinnig- democratische als reclame-middel wor den aangewend om kiezers naar de stembus te lokken, door deze b.v. voor te houden: „Als je gaat stemmen, dan kom je bij werkloosheid voor ondersteuning het eerst in aanmerking?'' Deze vraag echter moge ieder voor zich beantwoorden, maar een feit is het, dat het in het fonds aanwezige bedrag door ingezetenen van alle ge zindten is gestort, terwijl het permanent verklaarde Dagelijksch Bestuur al zeer partijdig is saamgesteld. Zoolang dus niet minstens een paar werklieden, aangesloten zijnde bij anti-liberale or ganisaties. in dat Besluur worden opge nomen, zoolang zal het en niet ten onrechte beschouwd worden als een partijding van een zeer beden kelijk soort. BUITENLAND. italië. In de basiliek van St. Pieter Ie Rome had Zondagmorgen de plechtigheid plaats van de zaligverklaring der ge lukzalige Madeleine Sophie Barat. Bij die gelegenheid was de basiliek zeer prachtig versierd. Tal van kardinalen, bisschoppen en de Fransche pelgrims Ie Rome woonden de plechtigheid bij. Mgr. Amette droeg de H. Mis op, waarna het „Te Deum" werd aange heven. Zondagavond begaf de Paus zich naar de St. Pieter, om de nieuwe zalige te gaan vereeren. De audiëntie van ruim twee duizend Fransche pelgrims bij Z. H, den Paus is in de gegeven droeve omstandig heden, waarin de Kerk van Frankrijk verkeert, zeer indrukwekkend geweest. Een zevental bisschoppen gingen aan het hoofd der pelgrims en Mgr. Amette, aartsbisschop van Parijs hield een toespraak, waarin de Paus geluk werd gewenscht met zijn gouden-jubilè, uit naam der Fransche geestelijkheid en het Fransche volk, en getuigde, dat de Fransche Katholieken zijn zeer onder danige, zeer gehoorzame en zeer eer biedige kinderen waren. Deze woorden maakten merkbaar een diepen indruk op den H. Vader, vooral toen Mgr. Amette sprak van de be slissing door den Paus genomen ten opzichte van de „mutualités een be slissing, die getuigt van de groote zorg des Pausen om de goddelijke constitutie der Kerk en haar essenti- eele rechten te handhaven. Pius X antwoordde met tranen in de oogen met een toespraak, waarin hij zijn dank uitsprak jegens de talrijke pelgrims, die naar Rome hadden wil len komen, hoewel de Paus tot zijn persoonlijk leedwezen gedwongen was geweest hun meermalen zoo zware offers op te leggen. Dat is een getui gen voor de zuiverheid van hun geloof en van hun gehechtheid aan den H. Vader, die wel die offers moest op leggen om de eer van de Kerk te handhaven, daar men haar tot slavin wilde maken en losrukken van de bis schoppen en dus ook van den Paus. 's Pausen grootste smart is hel, zoo ging de H. Vader voort, niet zelf on der de Franschen te kunnen wonen om door Zijn voorbeeld te toonen, hoe men alles moet lijden en verdragen om het erfdeel van Christus onge schonden te bewaren. Voorts dankte de Paus de pelgrims voor hun betui gingen van gehoorzaamheid, die hem niet verwonderden, want hij kende de gehechtheid van de Fransche Katho lieken. Hij kende ook hun edelmoe digheid en hij zou willen, dat de Fran schen konden lezen in zijn geest en in zijn hart om te zien hoezeer hij hen bemint en hoezeer hij hun welzijn wil. FEUILLETON. Wedergevonden. Op hetzelfde «ogenblik kwamen de huppelende in den tuin. Beiden friseh en gezond, waren zij toell opvallend verschillend in hun uiterlijk. Lisa, de dochter van Wcst- horn, was voor hare jaren hoog opgeschoten; haar gelaat had een goedige uitdrukking, uil de sclioone blauwe oogen straalden de reinste goedheid en gelukzaligheid: liet hoofd onigulfden blonde lokken, die. door kuuslloo/e krullen op de schouders neer hingen; hare kleeding was zooals ze bij de kinderen van rijke Heden uil de sleden voorkomt, en ook hare bewegingen en geheele verschijning verrieden een beschaafde vor- Naasl haar verscheen Kaalje als rein natuur kind. Slank opgegroeid, als een jonge den, was haar kleine lichaam vol levenskracht en lieheiidigheid. die de balsemende, heerlijke lucht van liet gebergte en het vroolijke rond dartelen In Oods vrije natuur vcrleenen; haar aangezicht, een weinig bruin en slechts door een zwak rood gekleurd, was door de zon hel bruine haar, dal sierlijk gcvlochlcn om de slapen en den hals hing. De oogen schitterden in eene wezenlijk schooncn glans. Er lag in haar zoo veel blijde opge wektheid, maarook tegelijk een zoo denkenden, peinzenden ernst, dat men dadelijk den rijken, beweeglijken geest, dii ii I k i l. Om kleeding zijn mocht, toch zag zij er allerliefst mede uit. De knust der opvoeding had blijk baar weinig voor Kaatje gedaandes te rijke lijker was zij echter daarvoor door de goe- artelijk gegroet h. oe gelukkig ik I Ier, duizendmaal linkere stad „Daar ir het betamelijke en wclvoc'j p Lisa vroolijk, nadat zi n Ie huis in d ccr Westhor Trniilmaiin. „mijn dochter is van dezelfde meening als ik. II zuil ons niet zoo spoedig kwijl raken. Wat bevalt u dan liter zoo bijzonder, mijn lieve kind?" aldus wendde hij zich met een iiinigcii blik van vaderlijke liefde tot Lisa. „Alles, alles bevalt mij. de bergen, de hosschen. den hemel, en hel meeste bevalt mij Kaalje. Vader, ik heb reeds vriendschap niet haar gesloten." „Dat is toch snel in zijn werk gegaan. „Ja, Lisa!" zeide zij haar heel zacht in het oor. „Het goede kind!" bemerkte Trautmann geroerd. „Het is wel de eerste maal, dat zulk een vraag door een kind van haar ouderdom tol haar gericht wordt. Mijn Kaatje is niet als de andere meisjes in het dorpzij heeft iets aparts, wat ieder van haar verwijderd houdt. Niet als of zij trots en hoogmoedig ware; God heeft haar daarvoor behoed,nie mand kan deemoediger en bescheidener zijn. Maar zeker heeft zij een bijzouderen geest, die haar hel liefst haar eigen weg doet gaan. Zoo is haar kindsheid zeer eenzaam geweest. Daarom zal de vraag van uw dochtertje licht gij mij lief? als een nooit gehoorde een wezenlijk groot verzoek aan u. Kaatje wil mij haar lievelingsplekje toonen, de weide, waar de heerlijkste bloemen groeien, en de hoogten, waar men de prachtigste uitzichten heelt. Mag ik mee?" Westllorii zag Traulaiaiin met vrageuden blik aan. „De kinderen /lillen toch niet verdwalen „O, daarover hen ik zonder zorg. Kaatje keilt herg en dal en is een verstandig meisje. Wij kunnen de kinderen gerust aan zich zeiven overlaten." „Nu, gaat dan maar, zei de heer Westhorn, en haastig, arm in arm, ontvluchtten de meisjes. Intusschen was het zeven uur geworden en van he; torentje, dat boven op bet dak van de school was aangebracht, weerklonk ccn klokje, welks helle klank door de naaste hoogten In ticnvoudigcu weerklank terug gegeven werd. „Mijn ambt roept," zeide Trautmann. „Dus moet u mij verontschuldigen. Ziet u, hoe de lammeren mijner weide van alle zijden nader spoeden De herder mag dus niet op zich laten wachten." Werkelijk kwamen nu van rechts en li loidc lu luimde knapen en meisjes, meest barrevoets en arm gekleed, doch rein en zedig, met boeken en tijen onder den arm, en gingen, iu het voorbijgaan vriendelijk groetend, in liet sehoolvertrek. Spoedig hoorde incn nu daaruit een gegons, hetwelk met het gesnor van een bijenkorf veel oveieenkwam. „Alvorens te beginnen, zullen wij toelt eerst tiaar onze patiënte zien," zei Trautmai „Wellicht is zij nu bereid haar dokter Ie oi vangen, en een nieuw verband zal noodig zijn." De mannen gingen binnen en werden door mevrouw Westhorn met een vriendelijke lach begroet. Zij had geen woorden genoeg, om den goeden Trautmann voor zijn trouwe hulp te bedanken. „Ik heb," zeide zij, „een heer lijken nacht gehad en voel bijna geen pijn meer. Kceds wilde ik beproeven op ten zoo gemakkelijk en vrij ben ik te mo Doch Trautmann, nadat hij den zieken voet onderzocht en zijn tevredenheid daarover had geuit, legde een nieuw verband en beval nog eenigen tijd rust met den voet. „Nog is de ontsteking niet geheel geweken, en ccn ontijdige inspanning zou de zaak verergeren. Morgen hoop ik u ccn kort uitstapje in de vrije lucht te kunnen veroorloven." Daarna ging hij heen, om, zooals hij reeds gezegd had, zijne lammeren te weiden, en spoedig verkondigde een godvruchtig, luid gebed van uit liet sehoolvertrek, dat het vrome werk reeds een aanvang genomen had. Derde Hoopostuk. Wij hebben onzen lezers in de voorvallen en gesprekken in het vorige hoofdstuk een inzicht ill het vriendelijk onschuldige leven in de dorpsschool en in het warme, eerlijke karakter van onzen vriend, den ouden, wak keren Trautmann beproefd te geven. Deze geest van stillen vrede en vroom vertrouwen was het wel hoofdzakelijk, wat de goede, rijke en voorname lieden uit de stad zoo wonderbaar aan onzen ouden vriend boeide en aan hen, die onder zijn dak enkele stonden doorlceldcn.zoo genocgclijk en genot rijk maakten. Een zoo groote rijkdom, bij deze groote, uiterlijke armoede, zoo veel op rechte gemoedsrust bij de behoeftige een voudigheid en bescheidenheid des levens was hun in de groote wereld, in de kringen, waarin zij zich bewogen, nog niet voorgekomen, en zij waren zelf braaf en verstandig genoeg, om het te verstaan, en het lief te krijgen.

De Eembode | 1908 | | pagina 1