IP 'mmm süsü Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 11. Zaterdag 13 Juni 1908. Twee en twintigste Jaargang. OE EERBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode, Prijs der Adverlenliën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Verweer tegen den aanval van de Eemlander. Dat liet artikel onder liet opschrift „Steun voor Werkloozen''voorkomende in de „Eembode" van Zaterdag 30 Mei 1.1. niet zou vallen in den smaak van de Eemlander, hadden wij wel verwacht. Maar dat het vrijzinnig-democratische Wat het blad bewogen heeft hierte spre ken van „Werken der duisternis", is ons een raadsel. Wij hebben openlijk, klaar en duidelijk een stukje geschiedenis ge boden en die eenigszins toegelicht, niet te verkroppen woede Eemlander afleiden, dat wij „Werken der duisternis" ontmaskerd hebben?... De Eemlander liet intusschcn niet lang wachten op het tweede bedrijf. Een drietal dagen nadien meende dit blad, hetwelk van vee! reclame schijnt te houden, daartoe het artikel van de „Eembode" uitnemend te kunnen ge bruiken hare lezers waren immers verwittigd, dat het bewuste artikel een „werk der duisternis" was. Daar zou dus aan te smullen zijn. Nu nog eenige aantcckeningen er bij gevoegd, die den schijn moesten geven, dat het in elkaar zat van leugen en bedrog en de meest wenschelijke reclame kon gemaakt worden. De verfoeilijke be doeling van de „Eembode", tegenover de blanke onschuld der Eemlander zou zonneklaar uitschitteren. Mooier kon liet niet! Zoo verscheen de Eemlander van Dinsdag 2 Juni j.l. met het bewuste artikel in de eerste kolommen van het blad. Een elftal aantekeningen wer den daaraan toegevoegd, terwijl een slotwoord liet schitterend plan voltooide. Alvorens echter over te gaan tot het plaatsen deraanteckciiingcn kreeg men dit ter iuleidi g: „In hul nontmer van Zaterdag j.l. hebben we reeds melding geinankl van dil perfide artikel. We hebben gewaeht, of hel Comité er soms op wilde antwoorden. Maar hel achl dit ver beneden zieli. Dut kunnen wij ons ven, ais'zij niet' ecii^woord' van^prolesl Het Wij hebben liet stuk van de Eembode hierboven in het geheel talen afdrukkende noolleekens zijn van ons en het schijnt, ons oiidcr de nummers plaatsen." Alzoo oordeelde liet Comité het beter zich met groote woorden van de zaak te ontdoen, zooals gewoonlijk gaat als men zich niet anders te red den weet. Maar koddig is wel, dat de secretaris van het comité, die het toch ook beneden zich acht op ons a te antwoorden, .als redacteur va Eemlander daar anders over d Dus er maar op los getrokken. De eerste aanteckening werd n plaatst, waar ons artikel aldus aanv: „Zonder dat er publiciteit van b kenis aangegeven was." Het blad teekent hierbij aan: Aan e ivurdcn Ilchiljel gezond In de perswaarde Eemlander. In de plaatselijke bladen wordt van ver- meen belang is, steeds vooraf kennis gegeven, maar van deze vergadering kreeg het publiek eerst kennis toen de daarin genomen besluiten door het Dagelijksch Bestuur zelf onwettig wer den verklaard, en daarom een nieuwe vergadering noodig was. En dan durft men nog vragen, welke publiciteit er meer aan gegeven had moeten worden Wij merkten in ons artikel op: De uitkomst dezer vergadering, die nog wel geleid werd door den voor zitter van liet Dagelijksch Bestuur van het Comité, beantwoordde bij ecnig vermoedelijk niet aan het kan bijbrengen. Een feit is hel. dat door een der leden van het Comité protest is aangctcckend tegen de besluiten op deze sWiéetf 8di?°To.estCt SS 3en Muur iieeit uit protest overwogen en ■en besloten die- Een vrij gewaagde aanteekening dunkt ons. Een der leden van hel Comité teekent protest aan tegen de besluiten op die vergadering genomen, en nu komt de Eemlandermet een zekere geheimzinnigheid, die denken doet aan „werken der duisternis" even „uit de school klappen", (deed hij dat tnaar meer, dan zouden we heel wat te liooreti krijgen) dat het iemand is, dien de „Eembode" het meest met haar verdachtmaking achtervolgt. Deze in sinuatie werpen wij mot verontwaar diging op de Eemlander terug. Wij komen op voor een ernstige zaak van algemeen belang en nu wij opmerken, dat liet beter ware geweest indien men de vergadering geschorst had voor dat onwettige besluiten genomen werden, worden we op lage wijze verdacht gemaakt, als zouden wij persoonlijke bedoelingen hebben. Men moet de Eemlander zijn om zich zoo iets te ver oorloven. Aangezien wij gevolgtrekkingen luid den gemaakt, in verband met hetgeen door het Dagelijksch Bestuur wordt gezegd in zijn iiitnoodiging tot een nieuwe vergadering en ons niet geheel de omstandigheden bekend waren, die tot het onwettig verklaren der besluiten aanleiding hebben gegeven, noch de persoon ons bekend was, die protest tegen dc genomen besluiten heeft uit gebracht, hebben wij thans een onder zoek ingesteld en uit zeer vertrouwbare bron vernomen, dat de toeleg der so cialistische drijvers op de bewuste vergadering zoo goed gelukte, dat een protest niet uitblijven kon. Het Dagcl. Bestuur heeft dan ook wijselijk het oor geleend aan dil protest en met meerderheid van stemmen besloten het voorstel te doen in het Comité om de besluiten onwettig te verklaren. Wie in het Dagelijksch Bestuur zich tegen dit voorstel hebben verklaard zal wel onnoodig zijn te vermelden. Wij schreven voorts in ons artikel „Maar het zonderlingst is wel, om't zachtste woord te gebruiken, wat reeds bij den aanvang dezer werkloozen- historie is geschied. In stede van te handelen, zooals in andere plaatsen des lands geschiedde, waar comité's zich vormden en zonder veel vertoon het werk ter hand namen, moesten hier eerst drie vergaderingen worden gehouden, waarin de socialisten een toon aansloegen, of zij alleen te bevelen hadden. Den liefdehuizen eisch durfden zij stellen, dat een braaf, op passend werkman, die niet bij een vak- vcreeniging was aangesloten, geen ondersteuning mocht genieten, terwijl hij, aangesloten zijnde bij een sociaal democratische of anarchistische ver eeniging. de man zou zijn. die in dagen van werkloosheid steun verdient. 6) Onder nummer 5) teekent de Eem lander aan: In de eerste der drie vergaderingen is den arbeid overgegaan. Kan het tuinder Deze drie vergaderingen hebben plaats gehad 7. 8 en 9 Januari. Kan het spoediger? Als slecht begrip hier de Eemlander geen leelijke parten speelt, dan hebben we te doen met een misleiding, zóó perfide, als ons zelden onder de oogen kwam. De drie vergaderingen door ons bedoeld, zullen wij daarom iets nader omschrijven. De eerste vergadering tot verzekering tegen werkloosheid, werd op 4 Nov. 1907 belegd door de vereeniging „Onderlinge hulp", met het doel een fonds te stichten, waarmede de nooden en de ellende der werkloosheid zouden gelenigd kunnen worden. De bestuurs leden van deze vereeniging deden echter een minder aangename ervaring op. De bedoeling dezer was geenszins om den vooruitgang van vakvereenigingen te bevorderen, maar enkel en alleen, zooals door den inleider, den lieer Fels Rijcken, uitvoerig werd betoogd, om de ellende te lenigen, die zoo menig huisgezin treft als de kostwinner, geheel buiten schuld, werkloos wordt. Derhalve bleven uitgesloten gebrek- kigen, de zieken, de invalieden en zij, die door eigen toedoen zonder werk geraken. Met deze uitsluiting waren de socia listische woordvoerders echter niet tevreden. Ook den niet-georganiseerden moest het lidmaatschap van het te stichten fonds worden ontzegd. Of nu de inleider al betoogde, dat de bestrijding der werkloosheid behoort tot do taak der overheiddat er samen werking moet zijn tusschen Rijk, Ge meente, en vakvereenigingen, terwijl de niet-georganiseerden niet mogen uitgesloten worden, omdat anders in ons land 80",,, dier arbeiders zouden getroffen worden, het baatte niets. Het te stichten fonds moest ook als hulpmiddel dienen tot bevordering van socialistische organisaties, en dit werd dus als eiscli naar voren gebracht. Eindelijk werd op de vraag van den voorzitter of de heeren zich met het plan tot het oprichten van een fonds konden vereenigen, met een be slist: Neen! geantwoord. Of de inleider nu nog opmerkte, dat wanneer met den maatregel door de regcering gesteld geen vrede geno men werd, men niets zou krijgen, toch hield men van socialistische zijde voet bij stuk. Het slot was, dat besloten werd andermaal te vergaderen en wel op Maandag 18 November 1907. Alvorens deze vergadering bijeen kwam had de lieer J. C.J. Fels Rijckcn gericht aan de open brief g geopperd, omdat, Hel hoofdbezwaar legen de niet door mij, maar door de Kegeering voorge stelde regeling was, dat daarvan ook zouden genieten, de niet-geurganiseerde arbeiders zij die geen lid zijn eener vakvereenigiug. De heer Wijland e. a. vreesden daarvan verzwakking der vakorganisatie. Wanneer ik bij deze hel hoofdbezwaar doen -- niet van 't standpunt des heeren Van Wijland en zij, die met hem instemden, doelt van het standpunt dat deoverheid (het Rijk, de Gemeente) in deze moet en Voor de overheid "toch'ls'clk werkman, die gedwongen werkloos is in den zin zooals onverschillig toch of Inj behoort lot een vak vereniging of niet, onverschillig ook, welke kerkleer hij is toegedaan. Onderscheid te maken tusschen georgani seerde!] of niet-georganiseerden mag de overheid niet; anders zou zij zich partij stellen in een zaak, die het particuliere leven der arbeiders betreft en ongeoorloofd en Wat zouden de heer Van Wijland en zijn medestanders er van zeggen, wanneer "Re gcering en Gemeente voorstelden, de niet- georganiseerden alleen te subsidieeren, om dat de georganiseerde-!! reeds steun zouden kunnen verkrijgen van de vakvereenigingen, tot wier taak verzekering tegen werkloosheid toch zeker behoort? Ik geloof niet te overdrijven, wanneer ik de veronderstelling waag, dat dan een storm van verontwaardiging zou opgaan uit den boezem der wel-georganiseerden. Welnu, omgekeerd is de eisch, dien de heer Van Wijland e.a. stellen: onrechtvaardig. De dwang, dien de heer Van Wijland den arbeider wil opleggen, is erger dan die - der door zijn partij zoo gehate priester kaste en in strijd met een Vrijheidslied, zoo dikwijls door zijn partijgeuooten aangc- Zijn uitroep op mijn mcdedeeling, dat wanneer lot stand kwam, wat hij wenschte, slechts 20 percent der arbeiders geholpen zouden zijn en 80 pereent misschien zouden verhongeren „laat ze dan honger tijden" die uitroep is in strijd met alle mcnschclijk gevoel. Besturen van vakvereenigingen.' Ik mag verwachten, dat gij aan deze beschouwingen ook uw aandacht zult schenken met dien ernst, die in de gegeven omstandigheden zeker geboden wordt. (Was get.) PELS RIJCKEN. En dezelfde Van Wijland, die zoo ten aanschouwe van liet publiek door den lieer Pels Rijcken als hatelijk partij man en liefdeloos individu werd te pronk gezet, die liever 80 percent der arbeiders laat verhongeren, als de 20 percent door hem bedoeld maar gehol pen worden, zoo'n persoon is nu de man, die een eerste rol mag spelen bij het verdeelen van een bedrag van ruim f1800, welk kapitaal door lief dadige ingezetenen van verschillende richting is bijeengebracht. Is zoo iels niet meer dan ergerlijk En toch durft de Eemlander het publiek nog schaamteloos voorhouden: In geen enkele dier vergaderingen hebben de aanwezige sociaal-democraten een toon aangeslagen, die niet paste. Veel minder nog hebben zij den eiscli gesteld, dat zij, die niet bij vakvereenigingen waren aangesloten, geen ondersteuning mochten genieten. Dit is in strijd met de waarheid. Voor den heer Pels Rijcken zeker een minder aangename ervaring! Het bovenstaande citaat werd nog aangevuld door het volgende stukje proza, dat we onze lezers maar zullen laten beoordeelen. mogen zitten? De geschiedenis lie dat de hier Van Wijland minder is dan dc Eembode. want in de vergadering is door hem menig pleidooi geleverd t gunste van een R. K. werkioozc, als er spra De tweede vergadering van 18 No- entber 1907 leidde evenmin lot eenig resultaat, omdat met de socialisten niets te beginnen was. De voorzitter stelde daarom ten slotte voor maar niet langer te debateeren en sloot de vergadering. Op den 7en Januari werd de derde vergadering belegd, doch nu uitge schreven door het Bestuur der ver eeniging „Liefdadigheid" ten einde maatregelen te treffen om de nood lijdende werkmansgezinnen ten gevolge van gedwongen werkloosheid zooveel mogelijk te steunen. Van het oprichten van een werkloozenfonds, gesubsidieerd door Rijk en Gemeente, was geen sprake meer. Dc sociaal-democraat G. van Wijland en consorten hadden dit onmogelijk gemaakt. En zoo waren negen weken vcrloopcn sinds de eerste vergadering was belegd, en konden ten believe van den sociaal-democraat G. v. Wijland c. s. de werkloozen dien tijd honger lijden. Na eene uitvoerige bespreking werden in de derde vergadering tot leden van het centraal-comite gekozen de heeren Middelburg, De Pool, Gerritsen, Hol land, Buys, Rijckens en Pels Rijckcn. terwijl aan liet comité verscheidene heeren werden toegevoegd. Toen nu spoedig daarop een biljet werd aangeplakt ten aanzien van ondersteuning aan werkloozen werd dit onderteekend door een Commissie, die als" Dagelijksch Bestuur optrad, en onder de namen der onderteekenaars prijkte ook die van den sociaal-demo craat G. van Wijland, die de heer Pels Rijcken zoo treffend juist in al zijn liefdeloosheid geteeketid had. En aan dezen persoon werd een groote rol toegewezen in het ordersteuningswerk. Als elfde en laatste aanteekening op ons artikel schreef de Eemlander Hier zij aan de Eembode meegedeeld, dat i vergadering :oek van den Roomsch Katholieken Volks bond, om in hel permanente Bestuur ook op te nemen een Roomsch Katholiek werkman, in toestemmenden zin is beschikt. Volgens de Eemlander werd derhalve in de vergadering van het permanente Bestuur van 4 Mei deze beschikking genomen, en in de vergadering van den R. K. Volksbond van 8 Juni werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen Een kloeke daad van den R. K. Volks bond om de onbetrouwbaarheid van de Eemlander zoo op de kaak te stellen. En tut ons slotwoord. Dat van de Eemlander achten we Ie ver beneden critiek, van te gering allooi om daar op in te gaan. Zulke lectuur schoppen we van ons af. Doch het blad begrijpe ons wel; kalm toezien als het meent zich het recht te mogen aanmatigen ons. Katholieken, de wet voor te schrij ven, of te belasteren ligt nu juist niet in ons karaktervoor zijn razen en tieren voelen wij niet de minste vrees, het laat ons volkomen koud. Maar wat ons niet koud Iaat, en waaraan wij thans nog eens meenen te moeten herinneren, is de hatelijke partijdigheid, die wij. Katho lieken. hier ter stede soms zoo stui tend moeten ondervinden. Maar nu worden we nog uitgejouwd en bedreigd bovendien.

De Eembode | 1908 | | pagina 1