Kan hel ininncr? En waarom wij geen vertrouwen stellen in ile onpartijdigheid van het pennament verklaarde Dagclijksch Be stuur, willen wc nog even aandikken. Op verzoek van iemand, die nu als lid van dat Bestuur poseert, moesteen geacht ingezetene, die jaren lang het zijne behoorlijk in de belasting had bijgedragen, en bij gevolg jaren lang kiezer was geweest, van de kiezerslijst worden afgevoerd, omdat hij in zijn jeugdPauselijk zouaaf was ge weest. Voeg hier nu bij den sociaal democraat. door den lieer Pels Rijcken zoo treffend naar het leven geteekend, en dan nog de persoon, die als hoofd redacteur van de Eemlander zich thans In het volle licht heeft gesteld en doen kennen, dan is het, dunkt ons. toch wel wat veel gevergd om nog een greintje vertrouwen te stellen in de onpartijdigheid van het meer ge noemde Dagclijksch Bestuur, zooals hel thans is saamgesteld. En hiermede voorloopigbasta BUITENLAND. ITALIË. Naar uit Rome wordt gemeld moet de I I. Vader zijn verlangen te kennen hebben gegeven om een algemeene receptie te houden voor alle katholieke Romeinen ter gelegenheid van zijn feest, die zal plaats hebben in de tuinen van het Vaticaan of up het plein van Damasiis. Bij een botsing tussshen een perso nen- en een goederentrein te Rocca l'ielra nabij Varallo. zijn 4 personen gedood en 50 gewond. Op het telegram door liet Dioeesaan- congres ie Parijs aan Z. li. den Paus verzonden mocht mgr. Amette het volgend antwoord van den H. Vader ontvangen. „De H. Vader, zeer dankbaar voor de betuigingen van kinderlijk vertrou wen en onwankelbare gehechtheid der Parijsche Katholieken, in congres ver- ecnigd. vernieuwt van ganscher harte, ook aan Uwe Dooiluchtige Hoogwaar digheid en aan het geheele diocees, den Apostolisclien zegen. Kardinaal Mkrrv del Val." De ..Journal officie!" van Pinksteren bevatte weer een lieele reeks decreten, waardoor 'J3 congreganistisehe instel lingen of scholen gesloten werden verklaard. Zoo zet de Punische regeering haar anli-eloricale campagne ongestoord maar door. Tot hoe lang nog? I let optreden der kiesrechtvrouwen valt hoe langer hoe minder in den smaak van het Engelschc volk. Zij hebben thans nieuwe vijanden gekregen; naast het geheele mannelijke geslacht staan thans ook een aantal vrouwen tegen over haar. Een verecniging is gesticht, waarvan de bekende sclirijfstcr miss Humphrey Ward deel uitmaakt, die tegen het overmatig drijven der kies rechtvrouwen wil optreden. Bij een wandelrit, dien het Keizer paar Dondcrdngvoormiddag deed in de omstreken van Potsdam, geraakte de Keizerin uit liet zadel, net ongeval bleef zonder ernstige gevolgen. Met een rijtuig keerde de Keizerin terug naar liet nieuwe paleis. Eene modedecling uit het Ncue Palais houdt nader in. dat de Keizerin door een val met het paard eene bloed uitstorting kreeg op den rechter hand rug. maar geen verdere kwetsuren opdeed, met name geen beenkwetsuren. II. M. bleef na den val bij haar volle bewustzijn. Ondanks de pogingen van minister president Stolypln, om de aangevraagde •marine-crodieten door de Doema toe te staan, heeft de Doema deze credioten verworpen met 194 tegen 78 stemmen. Bijna algemeen is deze houding door de Russische pers goedgekeurd. De vraag echter: wat nu dringt zich sterk naar voren. Zou 't aanleiding geven tot een conflict nok met déze Doema of tot een altreden van Stolypin? Of zou de Russische regeering inderdaad van plan zijn, wat liet orgaan der Oc- lobristcn te Moskou haar toeschrijft, ill zou ze ondanks de beslissing der Doema tóch de 1! millioen roebels ter beschikking van liet marine-departe ment stellen om de nieuwe slagschepen te doen bouwen De ontmoeting tusschen den Koning van Engeland en den Czaar van Rusland te Reval schijnt zonder incidenten te hebben plaats gehad. Als bewijs echter hoe impopulair de reis van den Koning naar Reval ook iu Engelschc conser vatieve kringen is, kan een artikel van de Daily Graphic dienen, dat de poli tieke beteekenis van de reis tracht te verzwakken. Daarin wordt gezegd; De waarde van Engelands entente met Rusland bestaat hierin, dat Engeland daardoor weder vrijheid van handelen op internationaal gebied gekregen heeft. Engeland wenscht met alle staten dezelfde vriendschap te onderhouden, om elk oogcnblik zijn invloed in het belang van den algemcenen vrede aan deze of gene zijde te kunnen werpen. De officicusc Russische Rossija schrijft naar aanleiding van de ont moeting der beide monarchen te Reval: De mogelijkheid van nieuwe bond genootschappen beschouwen wij reeds daarom als onmogelijk, omdat tegen woordig de wcdcrzijdsche betrekkingen van de Europoesche mogendheden een zeer bepaald karakter dragen. Elke op nieuwe combination van de mogend heden gemunte poging zou echter de kiemen in zich dragen van strijd en verborgen vijandelijke bedoelingen en in scherpe tegenspraak komen met den geest van vredelievendheid der laatste jaren, dii iu de talrijke afzonderlijke overeenkomsten, welke gesioten zijn, krachtig tol uitdrukking kwam. Bij een ontploffing in een celluloïde- fabriek in de wijk Oliakring te Weenen, zijn 17 personen gedood. Opdc „Waldhnhn" stortte bij Bregenz een rotsblok op een voorbijrijdenden trein, trof den laatste» wagen en sleepte dezen met drie daarvoor loopende wagens in de Ach. Twintig peisoiien werden gewondtwee worden vermist. Binnenland. Si.-Radbouil-Stfchting. Onder voorzitterschap van Mgr. Van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, werd onlangs eene gecombineerde vergadering ge houden van hel Bestuur der Sint-Radbinid- Stichling en de Diocesane Comité's. Naar wij vernemen, werd verslag uitge bracht over de werkzaamheden van het afgc- loopen jaar. Hoewel nog niet overal parochiale comité's konden opgericht worden, en enkele der comité's nog geen beroep op de offer vaardigheid der Katholieken hadden gedaan, gaf toeli de uitslag reden lol gruute levredén- iteid. e gelegenheid om cijfer: Wij zijn niet i: mede Ie deel.it, mnnr het valt. naar onze mcening, niet te hetwijlelen. dat de bijdragen een begin van verwezenlijking der doeleinden van de S. It. S. reeds nu mogelijk maken. Wij bedoelen de vestiging van bijzondere- leerstoelen. En mocht dit vóór liet aanstaande studie jaar nog niet kunnen gebeuren, zonder twijfel zal het kituiicu geschieden, wanneer in de eerstvolgende algeineene vergad ring een volledig overzicht over de te .erwachten jnarlijksv'ic bijdragen gegeven wordt. Hel ligt echter niet in hel plan van liet Bestuur om, zooals wellicht onze tegenstan ders hopeil, door de verwezenlijking van een naastliggend doel, liet groote doel der S. R. S. op den achtergrond Ie schuiven. Integendeel! Wat hel eerst aan de huurt komt de bijzondere leerstoelen n.l. - en een onmiddellijk te bereiken voordeel mee brengt, rlioet beschouwd worden als een middel, dat ons nader brengt tot li e 1 doe! de Katholieke Universiteit. Steun voor Werkloozen. Wij Itaildeit geineend met ons „Ver weer tegen den aanval van de Eemlan- der" in ons hoofdartikel van heden te kunnen volstaan. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Onder hel veei- botoekeiieiulc opschrift „Leiders en lijders" bespreekt liet blad de motie, aangenomen in den R. K. Volksbond, waarop te antwoorden veilig aan leden van dien Bond kan worden overgelaten. Maar ook aan ons adres wordt weder ietsgezegd.dat een besliste tegenspraak en toelichting vereischt. De Eemlander voegt ons toe: De hccrcn leiders, in kun angst dat de R. K. arbeiders met andere in aanraking kunnen komen, sturen er op aan, dal de zorg voor R. K. werkloozen en die van an dere gezindten voortaan gesplitst worde. Neen, Eemlander, staak uw ver- dachtmaketi liever en schrijf in plaats van andere gezindtensociaal democraten, dan is u juist. De leiders, door u bedoeld, verlangen niets liever dan dat R, K. arbeiders zoo min mo- optreedt, dat de R. K. arbeiders de lijders ervan zullen worden, levert het beste bewijs van een feilen anti-katho lieken geest, die in het permanent Bestuur toclt allerminst thuis behoort. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. De „AmersFoorlsche courant" deelt mede, dat de lieer U. J. Buijs ontslag heeft genomen als lid van de commissie tol leniging van den nood door gedwongen werkloosheid, van welke hij Voorzitter was. Hij de Woensdag gehouden aanbeste ding voor de levering der hcmiodigdc brandstoffen voor dit garnizoen van I Oc tober 11X18 tot 30 September 1909 werd in geschreven als vogt: I.. van Aclilcrhcrglt, steenkolen (vette) per 100 K.G. 1.10, steenkolen (magere) per 100 K.ü. f 1.23, cokes per Hectoliter f il.tia, lange turven per 100 stuks 10.58, vuurmakers per 100 stuks 10.23, takken bossen per 100 stuks f5,00, briijtieUou per 10(1 stuks f2.30 Aug. de Slecnluiijz.cn, steenkolen (vette) f 1.12s, steenkolen (magere) 11.20, cokes per Hectoliter 10.08, lange turven f 0.56, vuur makers (0.25. bruinetten 12.:lö. takkenbos sen f4.05. J. C. van der l.ngl. steenkolen (vette) 11.14, steenkolen (magere) f 1.18, cokes f 0.65, lange turven f'l.aO. vuurmakers f0.20, bri- J. vuil Giukcl, steenkolen (vette) f 1.12, steenkolen (magere) f l.lii, eokes f 0.0-1, lange turven f4.90, vuurmakers fu.24, brtqiictleu f2,15. takkenbossen f5.50. t'h. M Putman, steenkolen (vette) 11.02, steenkolen (magere) 11.10. eokes f 0.62, lange turven per 100 stuks f0.57, vuurmakers f0.25, briquellcu I2.0O, takkenbossen f5.45. De levering is onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog toegewezen aan den heer I'll. M. Putman. Op liet grout nationaal concours van Harmonic-eu fanfare-korpsen te IJseluionde.up den 21'" Pinksterdag, had de lieer J. A. jochems het geluk met zijn Harmuuie-gczclschap uit Zeisl, een Eersten 3en prijs. zilv. med, te winnen. Deze verecniging is opgericht November 1Ö06. De Centrale verceuigiiig lor bestrijding van tuberculose iu Nederland hield Zater dagavond j.l. In Aiuicilla eene vergadering, hen dertigtal uitgenoodigde dames eu hcc rcn waren aanwezig. De vergadering werd geleid door Dr. Schran der, die na een woord van welkom liet woord verleende aan Dr. J. W. van Gorkiim int 's-Gravenhagc, die allereerst Cell overzicht gaf van hetgeen reeds is gedaan ten aanzien van de bestrijding van tuberculose. Uitvoe rig zette spr. de moderne wijze van bestrij ding der tuhereulose als volkziekte en de tuber* culose in liet buisgezin uiteen. Vooral wees spr. op liet ernstige van deze ziekte en toonde aan op welke wijze zij van den een op den anderen nlcnsch overgaat. De noodige fond sen tot bestrijding van tuberculose moeten bijeen gebrailit: Ie. door particuliere giften, 2e. door subsidie van het Rijk eu de ge meente eu 3e. gitten van philaiitropiselie vereenigiiigcii. .\,ulat den spr. veilige vra- weid door een 2(Mal genoodigden een af- dceliug ujigeri.iit. Hel hestuur is voorloopig als volgt samengesteld Jhr. J. W. A. Barcli- mau Wnijiiers, burgemeester, pastoor I.. A. E. X. bock. di lieert'. H. L.deBruijii Priucc, mevrouw Jhr. Ilcyma Thee Kiiigma, Fredc- riks—Van Cleetf, llamers— (ieerligs, Dr J. W. Joiisse. M. Kamerling. Prof. F. Keiininck, Ds. W. J. Mcincrs. mevr. Baronesse Rengers van Warmcnhuizcu en Dr. !l. W. Schreuder. Bui genieester en Wethouders alhier zullen Maandag 15 Juni a.s.des voormiddag» te tien ure, ten Raadhuizc aanbesteden: I. Hel rioleereii van een gedeelte en bestraten van de verlengde Withoos- en Borstraten. 2. Het uitvoeren van herstellingswerken van het Ooster- en WestcrHoofd van den Bcilimond. 3. Het verven van de houten bnliüii langs de Stationstraat. Hel verven van den huilen omtrek der school aan de Pu tlen- burgerlaan en dien van de onderwijzers- ii de I. liet van den buiteii-ouitrek van hm oude gedeelte der school en dien van de aanhoorige gym nastiekzaal aan de Koningstraat. Een militair, die Maandagavond even voor de grap de dwaasheid heging een voor een Utrechts wagentje gespannen paard te willen tegenhouden,'geraakte onder hel rijtuig, dat heul over voet en borst ging. Per bran card werd hij naar liet militaire Hospitaal hei Federatie-comité toMiet oprichten van ISr;,riTi& TB1 rnSX voor hel ondersteuningsfonds moest benoemd worden. Hiervoor werd aangesteld de lieer De heer Bens stelde de vraag, of er hij het bestuur of den voorzitter al een antwoord was ingekomen, aangaande de candiilaat- geeft, kelooze R. K. Werl worden behartigd; besluit dat van deze motie kennis zal wor den gegeven aan het werkloozcn-eomlté gaat over lol de orde van den dag. MuoglauU. Bij de herstemming, gehouden op Vrijdag 12 Juni. verkreeg de lieer I'. Kok 1 .'lp stemmen eu de lieer J. Sclioonilerheck 119 stemmen. Er waren 6 stemmen van on waarde. Tol lid van den gcinccntciaud is dus gekozen de heer I'. Kok. liariievcld. Iu ile\\ cslcrvcldsstichtingalhier zijn in vijf weken tijils drie meisjes (zusjes) overleden, respectievelijk 14,16 en IPjaaroiul. I-emoes. Dm den verilioeienden arbeid voor de paarden te besparen bij liet in be weging brengen der onderlinge dorschmachiiie waren enkele leden met het voorstel gekomen om een motor als beweegkracht Iu gebruiken. Aan drie leden uerd opgedragen om zich naar Amsterdam te begeven ten einde met den fabrikant den lieer Visser daarover van gedachten te wisselen en als hel kun zulk eene machine In werking te zien. Zij zijn in hun opdracht volkomen geslaagd en deelden hunne bevinding aan de leden der itorsch- -nparig was het gaan. Staande de vergadering werd een brief aan den lieer Visser gericht om deze zaak tot een spoedig einde te brengen, ten einde voor den aanstaanden dorsch niet hei Algemeen wordt de toestand van het p-iklergras geroemd en men rekent Dij gun stig weder op ecu voortreffelijke!! hooioogst. KURKNIHUWS. Op II Juni overleed te lloerhaar (hij Wijlie) ile zecrcerw. lieer I. Verhoef, sinds 1879 pastoor dezer parochie. De overledene vierde een paar jaar gele den zijn gouden priesterfeest. INGli/.ONDliN. Mijnheer ile Redaetear. Beleefd verzoeken wij ecu weinig plaats ruimte iu uw gewaardeerd blad, waarvoor I' bij voorbaat dank wordt gezegd. Zonder ons te mengen in de polemiek tusschen U eu de „Eemlander kunnen wij toch eene nadere toelichting bij de t' zeker welbekende „motie" van den R. K. Volksbond niet onthouden, om te voorkomen, dat men uil onze verontwaardiging over de handel wijze van liet Wurkloozou-coniité somtijds verkeerde gevolgtrekkingen zon maken. De K'. K. Volksbond, ziende dal bij de ontbinding van het Werkloozen-cuinité, iu de voordracht tol het benoemen Van een permanent bestuur zich geen R. Katholiek bevond, leverde tijdig, vóór dat de vergadering belegd werd, waarin de verkiezing zou plaats hebben, den naam van een harer leden in, met liet beleefd verzoek, dat deze alsnog bij de candidate!) zou worden gevoegd. Het comité had dus de gelegenheid gehad om - zoo zij van goeden wille ware - ook den wenschdcr r. k. werklieden Ic eerbiedigen. Doch in het door hel bestuur gegeven pers verslag. komt b;j liet gekozen peniiaiicni- bestmir de naam van onzen vandidaal, den lieer Klomp, niet voor. ja zelfs ivordl daarin van geen antwoord gerept over het door den R. li. Volksbond Ingezonden verzoekschrift. Wel wordt iu het verslag gewag gemaakt over een protest, dat uitgesproken werd door den heer Huiskcs, over eene beschuldigde verdaehliuakerij van christelijke zijde, toen, opmerkelijk, de beide christelijke leden door liet comité uil hel jiermaiient bestuur werden „geknikkerd". Doeli wanneer wij nagaan, dal de „verontwaardigde" dezelfde persoon is als die ter gelegenheid van hel Muziekcon cours op Hemelvaartsdag op t Havik de „Koude vlag ontplooide en die aan de zijde des hccrcn Wijland dewcrkclouzen onderstand verleende, dan zijn die hoogdravende woor den voor de weidenkeilden van geringe be teekenis. Dok ilit nog Gaarne zouden wij de „Eeinlander" zen, die onderstand uoodig had. I'oe lieer Gerritsen dan ook dour den nu zijne onjuiste en sterk overdreven o| van betaalde tooiien went gewezen, r de/c het antwoord schuldig blijvenen 3. dat de „merkwaardige mededeeling", die wij van de „Eemlander" zijn te wach ten. naar aanleiding van het slot onzer motie, onze nieuwsgierigheid niet zal opwekken, zoolang liet te voorzien is, dat zooiets der gelijks haar door tusscheukomst van de man nen, is met de „roode vlag" verstrekt. Ten slotte willen we even nog mededei- ten, dal we geen lust gevoelen om op een mogelijk verder gesehriji iu deze zaak van de „Ecmlamlcr" In Ie gaan. lientljC leilen van ilen ff. K. Volksbond. Amersfoort, II Juni 1908. Geachte Redactie. Het Bestuur en de Feeslcomm. van het „Kruisverband" waren zoo vriendelijk op mijn stukje van 25 Mel II. ccuigc kantteekeiiiiigeu te maken. Voor deze attentie, mij bewezen, wilde ik mij niet onbetuigd laten. Verzoeke daarom, geachte Red., deze regels over te drukken in Uw Courant. Ie. X had geschreven„de feestviering is doorgetrokken tol even vóór tiijnn twaalf uur. Het Bestuur en de Fcestcomni., zuchten hierin een gereede aanleiding, om eens te doen blijken, boe scherpzinnig en ver- nuttig zij wel zijn. Even voor liijna twaalf uur is voor hun eene duistere tijdrekening. Mag ik even vragen, als tegenstanders hun kracht gaan zoeken in dergelijke argumenten, dan is het zeker Inj gebrek aan deugdelijk bewijsmateriaal. Anders neemt men tot zulke spitsvondigheden zijii toevlucht niet. 2e. De stellers van liet ingezonden stuk van li Juni, het komt hun voor, dat X de zaken verwart, waar hij gewag maakt van den steun, door R. K. Drankbestrijders ge geven aan het pogen, de sociëteit „de Ver ecniging" vroeger gesloten te krijgen, eu onze eigen wijze van handelen, wanneer wij een feestavond geven. Deze vriendelijkheid, mij te betichten, hier de zaken te verwarren, ik zal mij cr voor wachten dergelijke bcteeld- hi'deii aan hel adres van Bestuur ui Feesl comm. neer te schrijven, daarvoor acht ik mij zelf te hoog. Maar willen wij, if. K. Drankbestrijders bij tijd en gelegenheid steunen eene actie, als li. v. in den tijd bij de sociëteit de Verecniging dan is dit zeker, wij zullen niets gedaan krijgen, wanneer wij op dit punt zelf niet voorgaan; wanneer wij niet kunnen getuigen. Inj ons is liet nllijd, bij elke gelegenheid, 'tzij dan een gewone avond, 't zij een feestavond of uitvoering, hij ons is steeds zonder uitzondering, de zaal <>p tijd, op een passend uur ontruimd. Gaan wij zóó Ivoor, dal liet bij onze feest viering op tijd is nfgeloo|ieii, dan kunnen wij onze stem verheffen en met recht van sjireken anders, kunnen wij veel heter zwijgen. 3e. Het Bestuur en dO-Fccslcoium.sclirijft: X verwijt hier, zij zijn dien avond niet erg propagandistisch geweest. I' houdt mij tui goede, prikkelbare mcnschcn bunnen uit leder woord of gezegde wel een verwijl halen doch ook dit is wederom zeker, als de mcnschen er niet op kunnen rekenen, dat zij op tijd weer m huis zullen zijn, dan zal dit Iiiiii weerhouden te komen. - En Uziiltmlj toch wet toegeven, hoe groolcr liet auditorium, «les te meer kans op een gelukkige propa- 4e. Verder een woordje over dat anoniem geschrijf. Natuurlijk «lat anonieme, wat biedt dit eene mooie gelegenheid om daar eens i'P af te geven. Maar waarvoor was liet iu deze nu wel dieuslig mijn naam onder liet stuk tc plaatsen Het komt liter iu «leze tocli niet aan op den persoon - maar op de zaak. En dan, tol mijn groot genoegen, geeft liet Bes'uur en de Feeslcomm. de zaak, de «piaeslie, waarover liet gaal, heclcniatd tve. U schreef, het is laai, te laat geworden. Hei Bestuur en de Feeslcomm. stolt de vraag Waaraan is nu «Ie schuld van liet Ie laat worden V Eene vraag beantwoord in den vorm van cxcuscii, maar wie zijn verontschuldigin gen maakt, bekent daardoor immers zijn schuld, althans tn meerdere uf mindere mate. Die excusen, ik wil ze niet nader beschouwen, aan mijn vragen zou geen einde komen. Genoeg, dat Bestuur en Feestcoilini. liet toch ook te laat gevonden hebben. Had X op onze vergadering of schrif telijk hij hei Bestuur zijn bezwaren ingebracht, wij zouden lieni dankbaar geweest zijn, aldus ongeveer Bestuur en Fcestcomni., - die dankbaarheid heb ik mij in deze niet willen verzekeren. Bij voorkeur wilde ik mijne bezwaren openlijk pnhlivccron, - En de reden hier van is vooral deze, wijl ik deze bezwaren gemaakt heb, niet enkel om de feestviering van het Kriilsvcrhoml, maar naar tmnleidinn van deze tc lii.il gcVindigdc feestviering. Dat liet dien keer ook te laat is gewor den, deed mij openlijk «Ie vraag stellen - «ie vraag, welk ik nogmaals zal herhalen Wannier Is over hel algemeen, wanneer is «Ie zaal van den R. K. Volksbond hij fees telijke gelegenheden ontruimd op een pas send, fatsoenlijk uur? Mijn antwoord, zoo goed als nooit. Dus juist, omdat feestavonden in den ff. K Volksbond gegeven, in den regel tc laat ein digen omdat er reeds zoo menigmaal van bevoegde zijde op aan was gedrongen, toeli tijdig te sluiten, omdat het verlangen van zoovelen bepaald is, op lijd naar huis Ie kunnen gaan, daarom heli ik, mei eene aanleiding in den laalsten feestavond van het uKruisvurliond", heb ik gemeend, deze «liiaeslie mi «ie courant te mogen behandelen. Mochten Besturen, die zorg dragen voor «teil goeden gang van zaken, iu de luekoinst er op bedacht willen zijn op tijd de zaal te doen sluiten - nog eens, zij zouden hande len in den geest van alle wcidcnkcndeii. Voor de plaatsing dankt tl Uw dien. X.

De Eembode | 1908 | | pagina 2