Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 13. Zaterdag 27 Juni 1908. Twee en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BUITENLAND. DUITSCIILAND. De politieke toestand van Duitseh- land werd in de laatste weken in de pers, vooral in de Duitsche, soins zoo somber gekleurd, dat een beschouwing over den internationalen toestand van dit Rijk in de „Norddeutsche Allg. Ztg.", welke aan den rijkskanselier von Biilow wordt toegeschreven, een groote ontspanning beeft gebracht. Aan het zaakrijke, kalineerendc artikel ontke nen wij het volgende: „Bij de beoordeeling van den poli- tieken toestand komt bij velen een ongerustheid tot uiting, die niet zoo zeer op feiten gegrond is dan wel voort komt uit een "sterk verbreide onzeker heid over de vraag, of er kans bestaat op de vorming van een nieuwe groe peering, die een minnelijke regeling van hangende vraagstukken zou kun nen bemoeilijken Het zou verkeerd zijn, te willen loochenen, dat het tot moeilijke diplomatieke gedachtenwis- selingen kan komen; men moet echter niet vergeten, dat men door vreesach tige en' overdreven afschildering van mogelijke gevaren niet de zakelijke en gezonde regelingen voorbereidt, waarbij alle mogendheden een gemeen schappelijk belang moeten hebben. In tijden van afwachting, als wij op het «ogenblik belev-n, dringen zich, gelijk de ondervinding leert, lieden op den voorgrond, die behagen scheppen in het stichten van onheil. Zulke tijden zijn een geschikte voedingsbodem voor de dwaaste geruchten, en men behoeft maar een vluchtigen blik in de kranten te slaan, 0111 zich ervan (e overtuigen, met welk een ijver men aan het uitstrooien van'boosaardige verzinsels werkt „De Duitsche staatkunde heeft bij zondere reden tot waakzaamheid, daar zieli bijna al deze geruchten tegen hèar richten. Sedert jaren zijn wij ge wend, door ijverige persagenten als de eigenlijke aanstichters van Rttssisch-Japanschen oorlog voorgesteld Ie worden. Het is geen wonder, dal men 1111 ook weer werkt met dezen oudbakken geschiedkundigen leugen, waarvan de wederlegging :net de offi- cieele stukken gemakkelijk zou zijn. Zoodra er vraagstukken betreflende de Levant aan de orde zijn, hooren wij geregeld, dat Duitschland bezig is, te Konstantinopel raad te geven, om Turkije in oorlogzuchtige stemming te brengen. Zoodoende komt men dan al spoedig tot de bewering, dat de regeeri.lgloosheid in Perzie op Duit sche rekening komt, dat wij onderof ficieren als drilmeesters naar Afgha nistan hebben gezonden, dat wij onze positie trachten te verbeteren door de islamitische wereld tegen Europa op te zetten. Ook zouden wij een tus- schcnkomst in Russisch Polen voorbe reiden, heimelijk betrekkingen met Moelai Hafid onderhouden enz. altemaal onwaarheden, die men zelfs niet met het geringste feit kan steunen. „Helaas bemerken wij, dat sensatie- lust hier en daar aan de kuiperijen tegen de Duitsche staatkunde voedsel verschaft. Op een oogenblik, dat vraag stukken de Levant betreffende, van bijzondere beteekenis zijn, moet men wel lichtzinnig wezen, 0111 het volko men ongegronde bericht te verspreiden, dat de gezant baron v. Marscliall terug geroepen en door den inspecteur-gene raal baron v. d. Goltz vervangen zal worden. „Erger nog is de onhebbelijkheid, om dingen, die de keizer in den kring van zijn officieren gezegd heeft, in een willekeurigen vorm in de pers te brengen. Wat aan het zoo stellig in omloop gebrachte bericht ten grondslag ligt, is de gedachtenwisseling, die de keizer te Döberitz op 2!) Mei ge houden heeft 11a de exercitie van de keizerbrigade, die hij als kroonprins twintig jaar geleden, aan keizer Frederik had vertoond. Het onderwerp van deze bespreking liep alleen over aangele genheden van den dienst en van mili tairen aard, zij had niet betrekking op politieke vraagstukken en er is daarin ook geen sprake geweest van „om singelen'' en van „met ons afrekenen". Wel echter heelt de keizer de over tuiging geuit, dat het leger, den geest van Frederik den Grooten getrouw, voor zijn taak berekend zou blijven. Stellig willen wij onze oogen niet voor mo gelijke gevaren sluiten. Onze soldaten dragen op de pet niet de militaire zinspreuk van het Hildesheimer con tingent van het voormalige rijksleger „da pacem, Domine iu diebus nostris. Geef ons vrede, Heer, in onze dagen." Het bewustzijn van onze kracht mag ons het vertrouwen en de kalmte geven, die alleen een groot vredelievend volk waardig zijn." Kalmeerende woorden, die indruk hebben gemaakt. Zij echter, die de Döbcritz-rede aan de groote klok gehangen hebben, zullen er niet zoo gemakkelijk afkomen. Want naar de „Tagl. Rundschau" mededeelt, is er ee.i rechtelijk onderzoek tegen hen ingesteld en zal de zaak krachtig wor den aangepakt. De Engelsche kiesrecht-dames heb ben zich Zondag weer eens niet on betuigd gelaten. Op dezen dag werd eene groote betooging door hen ge houden in Hydepark. Optochten, door muziek en banieren voorafgegaan, op verschillende punten bijeengekomen, schaarden zich in Hydepark oin ver schillende spreekgestoelten. De kies recht-vrouwen waren naar schatting 30,000 in getaler waren vrouwelijke studenten, schrijfsters, kunstenaressen, dienstboden en vrouwelijke werklie den onder. De toeschouwers waren verscheidene duizenden sterk. De on afhankelijke arbeidspartij voegde zich bij de optochten, die zich op orde lijke manier voortbewogen onder ge leide van bereden politie. Vele pro vinciesteden waren ook vertegenwoor digd en er waren eveneens afgezanten uii Skandinavië en andere staten van het vaderland. De Engelsche minister John Burns is sedert eenige dagen ernstig onge steld. De reden zijner ongesteldheid moet grootendeels te wijten zijn aan hei volgende geval. Toen de kiesrecht-dames langs Pic cadilly paradeerden, raakte door de onhandigheid van een dronken chauf feur een politie-agent beklemd tusschen een automobiel en een motor-omnibus. Burns een man van groote li chaamskracht. die zich in de na bijheid bevond, kwam den ongeluk- kigen ageni te hulp en trachtte, 0111 hem te bevrijden, de automobiel op Ie lichten, waarbij hij eenige kwets uren aan arin en schouder opliep. De toestand van den minister is volgens de laatste berichten onver anderd. BELGIË. De herstemmingen voor de provin ciale raden in België zijn Zondag ook gunstig voor de Katholieken uitge vallen. Blijkens den stembus-uitslag is de stormloop van de liberalen en socialisten schitterend afgeslagen. In 6 van de 9 provincie-raden hebben de Katholieken de meerderheid behouden niet alleen, maar zijn in verschillende districten in stemmen-aantal sterk vooruit gegaan, en hebben 6 zetels als zuivere winst op te teekenen. De commandant der politie te Brus sel kreeg Maandag een lang telegram van zijn collega Ie Sint Petersburg, dat daar gepasseerden nacht een bende inbrekers uit een diainantenwinkei een collectie edelgesteenten hebben gesto len ter waarde van 250,000 gulden. De Russische politieman bad goeden grond te vermoeden, dat de inbrekers naar Brussel waren gevlucht om van daar uit hunne diamanten geleidelijk op de Antwerpsche markt te brengen. De Brusselsche recherche is een uitge breid onderzoek begonnen. ITALIC. Uit Rome wordt gemeld, dat het bericht van het „Berl. Tageblatt," als zou de viering van het priesterjubilé des H. Vaders op 5 Juli plaats heb ben onjuist is. De eigenlijke jubile ums-dag is 18 September, doch zal de plechtige godsdienstoefening in de St. Pieter met het oog op de hitte en de zomer-vacantie der kardinalen, diplo maten en prelaten pas op 16 Novem ber gehouden worden. Op 5 Juli zal de H. Vader alleen de geestelijken van Rome. de leden der Katholieke eeuigingen van Rome enz. in gehoor ontvangen om hunne geltikwenschen in ontvangst te nemen. In Parma beleeft men treurige da gen. De stakende boeren door socia listen aangezet, zijn tot geweld over gegaan. Vrijwilligers, die den oogst trachtten in te halen, werd dat belet, zoodat soldaten tot bescherming van deze moesten optreden. Een trein met vrijwillige arbeiders, die aan iiet sta tion te Parma aankwamen, werd met steenen gebombardeerd, evenzoo de soldaten, die de orde moesten hand haven. Een afdceling ruiterij, die toe snelde, werd op revolverschoten ont haald. Er volgde een vrecselijk ge vecht. Vier andere escadrons kregen bevel met de blanke sabel te char geeren. Erjwerden zeer velen gekwetst, de meesten militairen. Den gelieelen dag werd zoo wat •eral met revolvers geschoten. Als gevolg hiervan staakten al de werklieden van Parma den arbeid. De staking werd toen algemeen Tegenover het voornemen der werk lieden van Parma om de algcmcenc staking uit te roepen, besloot de ver eeniging van industriëelen echter deze eventueel te beantwoorden met de al- gemeene uitsluiting. overheden namen maatregelen, in elk geval te zorgen, dat de staking zich niet tot de publieke be drijven uitbreidde. In de kamer verklaarde Gioiitti, dat de rechterlijke macht een onderzoek zou instellen en dat daaruit blijken zou, of de Kamer van arbeid te Parma een verboden vereeniging geworden was. Daar de staking begon te ver- loopen, is het mogelijk, dat de leiders het tactisch hebben geoordeeld, hunne toevlucht te nemen tot uiterste mid delen. In ieder geval zou de regee ring de openbare orde ten strengste handhaven. Te Narbonne heeft men Zondag herdacht de verjaardag van de onlus ten in de Fransche wijnstreek. Twee honderd delegaties kwamen te Nar bonne aan en in optocht gingen 40.000 personen met rouwvlaggen naar het kerkhof, om kransen neer te leggen op de graven van de slacht offers. bij de troebelen van hel vorig jaar doodgeschoten. De orde werd niet verstoord. De dag van begin van de aanstaande reis van president Fallières naar Rus land. Denemarken, Zweden en Noor wegen is bepaald op den I7en Juli. Als geleider van den, president gaat de minister van buitenlandsche zaken Pichon mee. niet ook de minister president Clemcnceau. Deze is voor nemens zich in Augustus weer voor eene kuur naar Karlsbad te begeven. SPANJE. Uit Madrid koint de tijding, dat de Spaanschc koninklijke familie is verblijd met de geboorte van een prinsje. Vol gens de laatste berichten is de toestand van moeder en kind zeer gunstig. FEUILLETON. Wedergevonden. neder en bedekte hij streed, 0111 rust en kaiinle te herwinnen. Eindelijk zeide hij op zachlen, geroerden toon „Ik dank 11 voor uwe vertrouwelijke inede- deeliiiK. Ach, hoe ongelukkig maakt de mcnscli zieli zelf door verblinding en harts tocht, en hoe groot en heerlijk is God in zijn hemoll Maar 11 hebt mij van den ramp zaligen toesland van uw zwager nog niet verteld. U sprak tevoren van een verzoek „Ja, vriend, ik Iteb een verzoek aan u, zoo groot en zwaar, dat ik het nattwlijks vermag uil te spreken." „Spreek maar. Ik vermoed bijna, wal u van mij verlangt." „Het is mijn innigste wcnsch, en mijn vrouw deelt hem, dat u mijn ongelukkigen zwager tot 11 neemt. Ik heb groote achting voor u gekregen en stel een zoo onbegrensd vertrouwen in u, dat ik hem nergens liever zou zien, dan bij 11. Nu is hij bij ons, maar wat vermag onze onmacht .tegen de over machtige ziekte zijns geestes. Wanneer hij nog eens geholpen kon worden, dan, dat geloof ik, moet liet u gelukken door de macht uwer liefde, uwer braafheid, uw helder ver stand en scherpzinnigheid, hier onder den invloed der wondervolle natuur, welke voor lichaam en ziel tegelijk versterkend en ge nezend Is. Nu hebt ti mijn smeekbede gehoord. O, mocht u zoo goed zijn, daarop een vrien delijk ja te zeggen." „li verlangt inderdaad iels belangrijks van mij." antwoordde Traulniann na een wijle Ie hebben nagedacht met pleehtigen ernst. „Wat uwe jarenlange, liefdevolle bemoeiingen, wat de kunst der beroemdste artsen niet vermocht uit Ie werken, hoe zal dat mij,armen, onweten den dorpsschoolmeester gelukken 'i Doch op nteusclieu komt het hier alleen niet aan. God is almachtig. Wij zijn allen slechls werktuigen in zijn hand. Z00 God het wil, zal hel gelukken. Daarom wil ik het in Gods naam doen. Breng uw zwager maar bij mij." in blijde ontroering. „O. dank, duizendmaal dank!" riep hij. „U wentelt hiermede een zwaren steen van mijn hart. Nu durl ik nog weer te hopen I" „Uiten wij nu verder gaan," sprak Traut- wecrklinken? Het roept ons. Aan de andere zijde v.111 den berg ligt ons kerkje. Nog een kwartier en wc zijn er." De mannen gingen. Spoedig was de hoogte bereiktonderwijl hadden zij hel gewichtige gesprek, betreffende de uitvoering van liet groote plan. nader voortgezet. Daar lag voor hunne voeten liet dorp, grooteren aanzienlijker vreedzaam in liet midden van een diep dal als uitgespreid. De klokken luidden juist voor de tweede maal. Van alle zijden kwamen de kerkgangers, mannen, vrouwen en kinderen in het Zoiidagsgvwnad, vriendelijke groeten Het kleine Godshuis vermocht bij 't begin van het H. Misoffer de binnenkomenden bijna niet te bevatten. Westliorn gevoelde zich te midden der biddende landlieden diep geroerd. Zijn edel gemoed voelde in zich een wot omgcv g. Een zi hten vrede, een zoo heerlijke opwekking I hij nog nooit in een der prachtigste keil der hoofdstad gevonden. Terstond na zijn thuiskomst deelde West- hom aan zijn vrouw den uitslag zijner bespre king met Traulmann mede. Men kan zich voorstellen, hoe verheugd zij daarover was. Nu restte nog den oude voor haren wensch te winnen, en daartoe bood zich in den loop vanden namiddag spoedig gelegenheid. Terwijl Westliorn met het schrijven van eencn brief bezig was, en de kinderen nog eens hun lievelingsplaatsjes opzochten en zich in het vooruitzicht van een naderend scheiden nog ongcloofelijk veel te vertellen hadden, zat de dame met Trautinann tusschen de bloemen in het tuintje, en spoedig waren zij in een vertrouwelijk gesprek verdiept. „Mijn man." zeide zij, „heeft u met den treurigen toestand onzer familie hekend maakt, en u hebt met eene goedheid, dit niet genoeg prijzen en nooit vergelden kunnen, ons beloofd, mijn arnten, zieken broeder bij u op te nemen en niet Gods hulp zijn genezing te beproeven, En hoeveel liefde en goedheid hebben wij u niet te danken! Niettemin heb ik, wat zegt 11 daarvan iets hoos met u voor." „U schertst zeker, mevrouw. Een hart als „Toch is het zoo. Het moet er maar uit: ik zou gaarne uw Kaatje medenemen I" zag haar met groote verba- „Dat ware zeker :eide I send. „Ja, beste heer Trautinann, het is mijn innige wensch en mijn dringend verzoek, dat u uw kleinkind ccnigen tijd met ons naar dc stad laat gaan. Het lieve kind heeft mij aangetrokken, en ik zou gaarne haar altijd bij mij hebben. En mijn Lisa houdt zooveel van haar, dat zij reeds bij de gedachte der scheiding bitter geweend heeft. Ziet slechts hoe ginds dc kinderen arm in arnt met elkander wandelen, als behoorden zij hij elkander." „Maar, om des hemels wil, wat moet mijn Kaatje in dc stad doen „Ook voor haar. geloof ik. zou het verblijf in de stad zeer nuttig zijn. Kaatje is niet geschapen om in de eenzaamheid van het gebergte en in de armoede des landlevens als een eenzame bloem te verwelken. Hoi edel is haar karakter. Hoe rijk haar geest mngt. t de t reffelijk und ijzers slechts ven „U wilt dus uit haar een ontwikkelde en voorname dame maken „Ontwikkeld, ja. dat zou zij worden, name lijk wanneer men onder ontwikkeling de ont vouwing en veredeling van al de goede gaven en krachten verslaat, welke God in geest en hart der jeugd gelegd heeft. O, vertrouw moeder zijnZij ontbeert toch de moeder liefde en zorg, en geen gemis is voor een meisje van haar ouderdom zoo smartelijk als juist dit. En mijn kind zou haar als haar zuster liefhebben." Traulmann verzonk in een lange over peinzing, welke hij eindelijk onderbrak met „Dierbare mevrouw, ik misken uwe goed heid niet. U wilt het geluk van mijn kleinkind, haar geheel aan uwe bescherming en ver pleging overgeven. Evenwel is dit onmogelijk. Ik deuk daarbij niel aan mij. Inderdaad zou ik gelooven, een stuk van mijn leven al te geven, wanneer ik Kaatje van mij liet ver trekken, want haar jeugdig, Irisch leven, hare kinderlijke liefde is voor mijn oude hart, als de zon en lentelucht zijn voor den afstervenden eik. Maar, zooals ik reeds zeide, cr bestaat nog een andere reden. Er zijn hoogere inzich ten. Hoor slechts mijn antwoord. Ik kan

De Eembode | 1908 | | pagina 1