J.J.SMIT Rijwielen en Automobielen. Gebrs. NEFKENS. De grootste voorraad nieuwe en gebruikte Huwelijksgeschenken. Amersfoortsche Bank Gouden- en Zilverwerken en Horloges HORLOGEMAKER Breedestraat 34. Voorhanden een fijne sorteering DAMES, en HEEREN HORLOGES, KETTINGEN in Goud, Zilver en Nikkel. REGULATEURS, KLOK- KEN, WEKKERS, enz. tegen scherp concurreerende prijzen. Eigen Reparatie»Inrichting voor alle soorten Uur- en speelwerken, degelijk, billijk en onder garantie. BELEEFD AANBEVELEND. Door de Stoomdrukkerij „DE EEMBODE" worden alle voorkomende DRUKWERKEN spoedig en net uitgevoerd. Vraagt Monsters en prijsopgaaf. Opnieuw ontvangen Spiegels, Schilderijenteksten, Serviezen, Theetafels, Bloemstaiulerts, Porte- manteattx. Vogelkooien en Standerts, Milieux, Wandborden, Preseiiteertrontmels, Theebladen, Kinkgarnituren, Majolicastellen, Nikkelen Theepotten, Koffiekannen, Stoofjes. Beelden, Vazen, Bloempotten, Zuilen, enz. GOEDKOOPE BAZAR, Krommestraat 50. Korte (iracht 20 (naast het postkantoor) Binnen- en Buitenlandsche wissels. - Effecten. - Coupons. - Vreemd geld. - Prolongatie. - -Bcleening. - Deposito. - Assurantiën - Oediet- brieven. - etc. Verhuren van Safe-Loketten. Beheeren van Vermogens. Voeren van Administratiën. Openen van cheque-rekening, rekening-courant met of zonder voorschotten. Vcrlccnen van handels credieten tegen nader te bepalen voorwaarden. Het soliedste en goedkoopste adres VOOR IS BIJ W. SMIT, APPELMARKT 14. Inkoop van Goud en Zilver, REPARATION NETJES. SPOEDIG EN BILLIJK. Broeder Hilarius. Broeder Hilarius vervulde koster hij de ongeschoeide C sinds onheuglijke tijden hun klooster bezaten in een weelderige landelijke streek, Boerderijen bezaten ze en een brouwerij, waarin krachtig gerstennat werd gebrouwen. Ook werd er de wereldberoemde Carmelitcn- gerst gedistilleerd uit velerlei heilzame krui den, naar een eeuwenoud, in diep geheim bewaard recept. Het was een geliefkoosd geneesmiddel voor het volk. hielp tegen al lerlei gebreken, zuiverde het bloed, sterkte den moed en hielp ongetwijfeld allen, die aan zijn geneeskracht geloofden. De kerk was groot en werd druk bezocht. Er waren oudjes, die Itaive dagen doorbrachten in debruine gebeeldhouwde stoelenrimpelige oude vrouwtjes beschouwden ze als het voorportaal van het paradijs. Zelfs oude jonge luhrouwcn spaarden en leden gebrek, </tn maar een vermogen te kunnen achterlaten aan de Carmelietenkcrk. Maar het was ook een heerlijke kerk. in ouden gemocdclijkcn stijl gebouwd, met schitterende kleuren en glanzend goud ge smukt. Een zwaar gewelf in hlauw en zilver overspande het hoofdaltaar, en lieve kleine engeltjes, keken er vriendelijk uit neer. Inderdaad, zij droegen liet kruis, de door- drie nagels, den stok en de ms en den scepter van den ge aring der joden" maar zij droegen ze in blijde» triomf als teeketi der overwinning. Alles ademd. vroolijklteid en blijheid in de oude Carmelietenkcrk, zelfs de bode Oods. die met gloeiende llcfdcpljl het hart der 11. Thcresia doorboorde, vond deze opdracht pleizierlg, en de door vijandelijke schoten gewonde, aan een boom gebonden Sint Se- Itastiaan, op hel zijaltaar, glimlachte vrien delijk bij dit martelaarschap, linde schoont, in rood gewaad gestoken Charilas, die met een fakkel heel den aardbol in brand Mak, was de minzaamheid in persoon. In deze kerk kon men niet vergeten, dal liet leven nenkroon. c spons, de I hoonden „K een gcnol is te ademen en te zijn Broeder Hilarius had de kerk lief en hield ze zuiver en rein als een kostbaar klclnoo- ditlnkasije. Illj was een klein rond manneke met ten hoofdje als een vergenoegde, bont geschilderde' kegelbal, Zijl) blauwe oogen keken ondeugend en zijn mond met de blanke, gave tanden was steeds lot een glimlach geneigd. Nooit was broeder Hilarius om irdje verlegen, noch voor zich zelf, noch voor anderen Als het gloeiend heet was, zcide hij.flink zoo, flink zoo, dat doet het graan goed rijpen!" Viel de regen in stroomen neder, dan heette het: .Toe maar. toe maar: nu zal alles goed groeien." Was liet ijzig koud, dan lachte hij: ,0 je, dat doet me plezier, want wc hebben ijs noodig voor de gezonde gave Oods, het hier." In alles had hij schik. Of hij den sacris- ticvlucr schrobde of den koperen wljwnter- kctcl schuurde, of hij mei den mooien rood zijden klingelbuil, waarop een vrome ziel .God zal hel u loonen" geborduurd had, zonder groot succes rondgingof hij kaarsen ontstak bij het genadebeeld of bloemen aan droeg voor versiering van het altaar, alles scheen voor hem een feest te zijn. Of hij het Kcrstkindckc van was in zijn kribje legde, of hij het heilig Graf mei geurende leliCn tooide of het zwarte kleed met de zilveren doodshoofden over een lijkbaar legde voor de doodenmis steeds was zijn ijver de zelfde. Daarvan was zijn goede gezondheid de oorzaak .Waak en bid" overdag, een diepe droomenlooze slaap, voor zoover hem tijd tot slapen gegund was, des nachts, en in de eetzaal de puike honger en dorst van den werkzamen mensch Dat alles waren dingen om er jong, gezond en opgeruimd hij te blijven. .In 't huls mijns Vaders zijn veel wonin gen". dacht broeder Hilarius en .een vroo- lijkcn vrager heeft God even lief als een vroolijkcn gever." In de/elfde dagen, dat broeder Hilarius in alle nederigheid en minzaamheid zich fot dienaar maakte van allen, was in het kloos ter ook een heilig priester werkzaam aan de zlclcnzorg. Het was pater Ignatius. Deze was in alle opzichten het tegenover gestelde van broeder Hilarius. Zoolang ze samen geleefd hadden in 't Convent, hadden ze nauwelijks een woord met elkander ge wisseld. Want pater Ignatius was slreng, hij beminde de lucht en had ccnigszins liet land anti den vroolijkcn, roodwangigen broeder, die zoo behaaglijk zijn glaasje hier kon drinken en zoo graag meer praatte dan hoog noodzakelijk was, Broeder Hilarius vereerde den vromen iet- ter als een onnavolgbaar toonbeeld van hei ligheid. I'ater Ignatius was lang. schraal en uit geteerd. Hij leek veel ouder dan hij inder daad was; want de huid hing in verwelkte plooien lil zijn lilcck gezicht en zijn donkere oogen brandden diep in hun kassen. Hij was hard jegens zich zelf. Zijn It vasten, hidden en sludcereu - want I diep onderlegd in de Godgeleerdheid. Zelfs wanneer hij tijdens dr delen ging in den kruisgang, rustten zijn oogen niet op de bloeiende rozen en weel derige wingerdranken, noch volgden z|j de dartele vlucht van den zwaluw of hel zil veren spel der kloosterfontein, neen... zij wandelden gestadig en onvermoeid over het Latijn van den een of anderen ouden kerkvader. Pater Ignatius was de trots van het klooster. Hij had een werk met boetepreeken uitge geven. Elke Goede Week heklom hij den zwart gestoffccrden preekstoel in de met ruuw behangen kerk, en sprak over de laat ste dingen, over den dood, de straffen der zonden In de eeuwigheid en over het bitter Lijden van den Verlosser. Het waren diep aangrijpende predikaties, waaruil een hooge ernst sprak tot de geloovigcn. En het was als werden zij gedwongen zijn vreesclijke vermaningen te Itooren. In massa's stroomden zij naar de kloosterkerk, man aan man stonden zij tol ver in de voorportalen, tot op dc treden van de alta ren, tot in de zijkapclcn en den ingang lot de krypt. En te midden der stilte stegen nu en dan zuchten en geween op. De geloovi- gen verdrongen zich om de biechtstoelen en oude verroeste zonden werden hekend en beweend. Zoo sterk en geweldig was dc macht tot het goede, welke de pater bezat over de harten. En misschien was trots hieraan hem niet vreemd. Maar de kruik gaat zoo lang te water tol ze breekt en het al te scherpe zwaard snijdt dc scliecdc stuk. Slccds magerder, blcekcr en uitgctcerdcr werd |)ater Ignatius. Steeds scherper klonk zijn hoest tusschen het psalmzingen in het koor;steeds korter werd zijn adem, totdat allen liet be grepen: pater Ignatius verkeerde in hel laatste stadium der lering. En thans, nu zijn arme borst vergeefs naar lucht snakte en nu zijn nachten zoo kwellend werden in hun lange eenzaamheid, nu werd hij hulpeloos als een kind. Nu was liet ook, dol hij vriendschap sloot met broeder Hilarius. Wam broeder llilariun was gezond en onverwoestbaar sterk. Ilem werd opdracht gegeven bij den zieken paler te waken. Hij moest den afgeleefde op zijn sterke armen dragen naar den zonnigeii kloostertuin, moest hem ondersteunen als de aanvallen van asthma hem benauwden, moest hein al die honderden kleine diensten bewij zen, die een zwaar zieke zoo hoog noodig Broeder Hilarius rekende zich dit lot ccuc hooge eer, want zijn blik had zich steeds in schuclilercn eerbied gevestigd op ileu pater, die altijd zoo zelfbewust Item voorbij was gegaan. En thans was het hem gegeven in zijn onmiddellijke nabijheid het geduld en de overgeving van dcu pater te bewonderen, want Itij leed als een held. Van dag tot dag echter werd hij zwakker, en dc broeder moest met licm omgaan als met een klein kind. Maar zelfs hij lief ver vullen dezer zware' taak verloor de broeder zijn humeur mei. „Ja, ja, hoogeerwaarde", sprak hij, «pater Ignatius heeft zijn broeder, zijn lichaam, niet genoeg verzorgd. Nu wreekt zich broeder lichaam op den hoogeerwaarden pater.'' „Zoo, zoo!" zuclillc de doodzieke, „(ilj spreekt met woorden van den heiligen Eran- ciscus. Dat hoor ik graag." Thans hoorde hij alles graag, wal broeder Hilarius sprak. Ja. het ronde, vroolfjke, al- lijd bereidwillige gcziclil deed hem goed, evenals de gezondheid, de kracht, de echte natuurlijkheid. En de broeder liet hem nooit voelen, dat hij Item tut last was. Slechts nu prediken terug. „Zijl gij niet i dan keerde zijn I hang, broeder, dat gij niet in den hemel zult komen De weg is smal en er zijn maar weinigen, die hem bewan delen. Slechts door hel kruis komt men tol de kroon. Waak en bid. opdat gij niet in bekoring valt!" Hel waren nawerkingen van dc koorls. Maar broeder Hilarius kwam tot nadenken. «Gij hebt gelijk, eerwaarde; nis ik uw leven naga en hel mijne.' Hel uwe louter verster ving, boete, vasten en kastijden... en hel mijne: enkel vreugde en korlswijl!" „Vreugde en kortswijl V" vroeg (Ie sterven de verbaasd. „Gij licht toch veel zwaren en ruwen arbeid verricht. Gij Itehl liet loeit als Icckcbrocder zoo buitengewoon goed niet gc- „O, niets dan goed. Alles liccfl mij ver heugd. En hel meeste nog wel. dal ik den hoogeerwaarden pater Ignatius mag oppas sen en een voorbeeld mag nemen aan zijn bewonderenswaardig geduld." De pater sloot ilc oogen en dacht na. Hoe eenvoudig barmhartig was deze broeder loeit. Altijd bereid tot nachtwaken, zonder vrees voor besmetting. Mild als een moeder droeg hij hem op zijne sterke armen, Ja, broeder Hilarius zon voor hein gestorven zijn melde woorden „dat doel ine plezier!" loen werden de oogen van paler Ignatius vochtig over de goedheid van een anderen mensch. En nu bedacht hij, hoe Irolscli en vreemd, ja, minachtend hij tijdens zijn leven had neergezien op den arme«geleerden, vroolijkcn broeder In zijn laatsle oogcnhlik- ken zag hij in. dal ook hij van liet Rijk tier Een ruilhandel. De Russische generaal R, had tot belooning voor zijn verdienste we gens de onderdrukking der Holen na het ongeltlksjaar 1863 uitgebreide goederen der Kerk in de Roolsche provincie Sadomir ten geschenke gekregen. Toen hij zich in het jaar IK7H tol den oorlog legen de Turken gereed inaaktc, dacht hij eraan, voor zijn vertrek nog iels le doen dat, den Keizer zeer welgevallig, zou zijn. Hij riep daarom zijn Roolsche onderdanen te zanten en sprak „Wijl ik voor langen tijd van tt scheiden moet. zoo zou ik gaarne ieder van u nog een weldaad bewijzen. Blijft gij mij trouw, dan wil ik ieder een stuk land in eigendom geven: zeg openlijk hoeveel ge wilt." De bewoners der goederen van den generaal, allen zeer arme lieden, keken elkander en den generaal mei verwondering aan en waagden het niet, met hunne wcnschen voor den dag te komen; eerst toen zij voor de Iweede maal tot een keuze werden uitgc- noodigd, verklaarden zij, wanneer de gene raal ieder ongeveer dertig morgen grond gaf, zouden zij op dien akker een bestaan kunnen vinden. „Gij zult liet hebben", ant woordde de generaal, „maar eerst moet ii voor uw katholieke geloof het Russische aannemen." Als hij nu bemerkte, dat dc lieden terugschrokken, voegde hij erbij„Over leg de zaak goed, liet gaal hier om uw tijdelijk en eeuwig heilNa een kort beraad traden de arme lieden met opgeruimde gc- zichtcit weder voor den generaal, terwijl de oudste van hen zcide: Uwe hoogheid ver oorloof ons, dal wij onze mceniiig openlijk bekennen. Wij hebben de /aak zoo over wogen: wanneer It.v iemand mei ons een paard wil ruilen en bij zijn paard iels toe geven wil, dan is ons paard beter dan liet zijne. Daarom moet ook ons gelooi meer waard zijn, dan liet tiwe.daar uwe lumghcid nog derlig morgen land aan leder loegeven wil. wanneer hij bereid is bel. mei hel Rns- De I kreeg ii daarna begon hij na le denken. En hoe meer hij peinsde, des te meer moest Itij toegeven, dat de een voudige lieden In huil heldere mceniiig liet juiste gevonden en I Die ivi.il hel. Een straatslijper leunde aan de deur van een herberg, loen juist een lijkstoel voorbij kwam. Een dame vraagde hem: „Wie wordt daar begraven V" „Ik weel het niet," was het antwoord, „maar ik geloot wel. dat hef degene zal zijn, die In dc kist ligt,"' STOOMDRUKKERIJ „DE EEMBODE" - AMERSFOORT.

De Eembode | 1908 | | pagina 6