Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 14. Zaterdag 4 Juli 1908. Twee en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode Prijs der Advertontlën Van 1 tol 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.U5 eau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Schommeling in de politiek. i. Onder alle politieke partijen valt tegenwoordig een zekere onvastheid, minder aangename verscliilsmeenin- gen, of zelfs onrust te bespeuren. En van dit alles wel het meest in den hond van vrije liberalen, de nieuwe groepeering der conservatief- of oud liberalen, die dezer dagen te Utrecht een vergadering heeft gehouden. Die bijeenkomst werd opgeluisterd door een keurige politieke rede van het Kamerlid Mr. W. H. de Beaufort, welke, in de gegeven omstandigheden, zeer de aandacht heeft getrokken, omdat daaruit overtuigend sprak, dat die partij zicli in een zeer netelige positie bevindt. Het drijven van den uitersten linker vleugel der vrijzinnigen, die zij steeds trouw hare krachten leende, brengt haar angst om pet hart. Zooals steeds klaarder blijkt, wordt ze door die fractie slechts gebruikt tot sleepdrager, om eindelijk te landen in het socialistische kamp. „Voor een politiek" schreef hef Utr. Dagbld., hel partijorgaan, in ver band met de rede van den heer De Beaufort „die onder liberale vlag ten slotte in het socialistische kamp terecht komt, wordt bij velen weinig sympathie gevoeld." Dat is nog al begrijpelijk. De heer De Beaufort achtte hel dan ook noodig de politieke zienswijze aan te geven, welke door den Bond gedeeld wordt. Het verwijt van conservatisme, dat uit de vooruitstrevende partijen wel het meest naar de vrije liberalen gericht wordt, om in de politiek aan te sporen tot haastigen spoed, trachtte hij van zich af te keeren, door te beweren, dat hij behoudzucht, alleen om te be houden „een beletsel acht voor elke goede en gezonde ontwikkeling en voor den noodzakelijken vooruitgang van het menschclijk geslacht." Daarop liet hij echter nader volgen „Maar er is een conservatisme, dat heilzaam en gezond is, dat eigenlijk in den grond der zaak voor een goed staatkundig beieid onmisbaar is. „Het heeft de openbare meening te leiden en wil niet door haar meegesleept wordenhet wil met haar te rade gaan, met hare begeerten rekening houden, voortdurend acht geven op hare stem maar het wil niet, als blinde uitvoer ders van haren wil, zich bij elke uiting harerzijds, zelfs de grilligste en onre delijkste, nederleggen en boven het gezag van rede en ervaring, dat van den volkswil stellen ais de hoogste macht, waaraan onbepaalde gehoor zaamheid is verschuldigd." Hier plaatst de oud-minister zich rondweg tegenover den geheolen linker vleugel der vrijzinnigen, maar 't is niet voor den eersten keer. Het is gemakkelijker gezegd, wat men wil, dan te tonnen, wat men wil, en vooral, wat men kan. Het klinkt zoo fier een politieke be lijdenis af te leggen, waarin men zonder schroom zegt, wat men wil, maar schoonc woorden vervliegen soms snel, als een stevige grondslag daaraan ont breekt. Iminers, welk een grondslag blijft nog over voor deze partij V Tusschcn de partijen van rechts en links wordt ze doodgedrukt. De ondervinding staaft al meer en meer, dat de liberale partij door eigen bondgenootcn verdrongen wordt. Voor de liberalen blijft zoo zachtjes aan weinig meer over, dan de door haar bestreden vrijzinnigen van den uitersten linkervleugel op het kussen te helpen, dikwijls ten koste van de nog overgebleven macht der liberale partij. Bij verkiezingen voor Kamer, voor Staten en Gemeenteraad, blijkt dit schier overal. Nog bij de jongste verkiezingen voor den gemeenteraad te Utrecht, dus ter plaatse, waar de Bond van vrije libe ralen zich hooren deed, werd de liberale partij de dupe van den strijd. Wanneer inen nu echter meenen zou, dat de klove, gegraven tusschcn dien Bond en de partijen, door den heer De Beaufort aangeduid, die aan de grilligste en onredelijkste uitingen gehoor geven en die den volkswil tot de hoogste macht proclameeren, niet meer overbrugd zal worden, zou men zich wel eens deerlijk kunnen vergissen. De jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten, toen het ging. 0111 de meerderheid der Eerste Kamer om te zotten, hebben nog geleerd, hoe een sein gegeven werd, die de heele ver- kiczings-campagne in een anti-clericale richting dreef, ferwijl toch te voorzien was, dat bij het behalen van buit voor eigen partij op geen voordeel te rekenen viel. En is het niet een openbaar feit, dat de pers, die liet vrijzinnig-democratische vaandel in top heeft gehaald, door leden van den Bond van vrije liberalen moreel, maar ook soms in 't bijzonder financieel gesteund wordt Scharen bij principicele stemmingen in de wetgevende Kamers de vrije liberalen ziel) niet gemeenlijk aan de zijde dergenen, waartegen de Bond te Utrecht zich zoo krachtig en overtuigend uitsprak? Wat te Utrecht werd gehoord, was dan ook meer een uiting van eene partij, die zich door de eigen bond genootcn ten doode ziet opgeschreven, maar zich aan de uitvoering van dat vonnis onttrekken wil. De vrije liberalen staan inderdaad voor een uiterst moeilijk geval. BUITENLAND. ITALIË. Op den vooravond van het feest van St. Petrus en Paulus, heeft de Paus de Vaticaansche basiliek bezocht en prachtig versierd. Het beeld van St. Pieter was versierd en met de ponti ficale gewaden en met de tiara be kleed. Kardinaal Rampolla. aartspriester der basiliek, heeft de plechtige Ves pers geofficieerd, geassisteerd door Mgr. Pacelera, titulair-aartsbisschop van Nicosië en kanunnik der basiliek. Op den feestdag van St. Petrus en Paulus is de plechtige H. Mis opge dragen door Mgr, Joris, bisschop van Tarente. In tie Pauselijke kapel, heeft de H. Vader de palliums gezegend, die dan aan den aartsbisschop zullen worden gezonden. Wat een staking soms kost, onder vindt men te Parma. Volgens schatting heeft de staking daar reeds 8,000.000 lire gekost, waar van 2,500,000 op rekening der stakers komen. Maar al is de staking Maandag ge ëindigd, dan zou het bedrag nog" te laag zijn geschat, omdat de schade geleden door de veefokkerij er niet inbegrepen is, als onmogelijk te be naderen. Verder heeft de Minister van Finan ciën gelden aangevraagd om de ver goeding aan soldaten en officieren te betalen, die ter handhaving van de orde en veiligheid worden gebruikt. Gevraagd wordt nu 5.5<X),000 lire, ter wijl gewoonlijk 2,000,000 noodig is. De „Scintilla" van Perugia had las teringen verspreid ten opzichte van Mgr. Santopoalo, secretaris van Mgr. Bisleti. Mgr. Santopoalo vervolgde liet anti-clericale blad en daagde het uit, de lasteringen te bewijzen. De directeur van de „Scintilla" is tot vijftien maanden opsluiting, tot dui zend lire schadevergoeding en tot de kosten veroordeeld. De Russische Rijksraad heeft met 113 tegen 85 stemmen de gelden toe gestaan voor den aanbouw van vier nieuwe pantserschepen, die de Doema had geweigerd. Bij behandeling van deze quaestie den Rijksraad betoogde minister president Stolypin, dat de Doema een zeer gevaarlijken weg had betreden, door de credieten te verwerpen, om hierdoor de hervorming van liet mi nisterie van marine af te dwingen. Zoo iets is in parlementaire staten moge lijk, waar de regeering voor het par lement verantwoordelijk is, maar niet in Rusland, waar de regeering alleen verantwoording schuldig is aan den Czaar. Hij verzocht den rijksraad dit •rkeerde besluit van de Doema te corrigeeren. Graaf Witte achtte 't niet met de grondwet vereenigbaar, dat de rijks- na alleen om paedagoglsche rede nen het geld had geweigerd. De rijks- ma mocht niet de beslissende stent de organisatie van liet leger en de vloot hebbende hervormingen moesten van boven, niet van beneden uitgaan. Had de rljksdoema om finnn- cieele redenen de credieten geweigerd, dan zou hij stemmen evenals zijtiians, nu zij de hervorming van het marine ressort verlangt, kan hij dat niet. Hij verzocht den rijksraad dringend niet den verkeerden weg te betredenals liet tot een conflict kwain, dan moest de rijksraad aan de zijde van de re geering staan. Het door den minister van finan ciën ingediende wetsontwerp omtrent een binnenlandSche leening van 200 tnilliocn Rbl. is in de Doema behan deld. Na de verklaringen van den mi nister van financiën Kokowzow, die ccnige malen door bijvalsbetuigingen van de rechterzijde en het centrum werd onderbroken, nam de Doema het wetsontwerp in alle drie lezingen aan. De sociaal-democraten en de arbei dersgroepen stemden tegen het voorstel. Het wetsontwerp tot het verleencn van een crediet van 400,000 frs. voor de reis van Falliëres naar Denemarken. Noorwegen, Rusland en Zweden heelt in de Fransche Kamer van socialisti sche zijde een scherpe critiek uitge lokt. De afgevaardigde Vaillant con stateerde, dat de president der Repu bliek tegen zijn zin naar Rusland gaat. De voorzitter protesteerde krachtig tegen deze woorden en dreigde den spreker liet woord te ontnemen. Minister Pichon zeide: FEUILLETON. Wedergevonden. Virriik Hoofdstuk. 0) De verwachte «ast was op den be stemden tijd, begeleid door zijn zwager, aangekomen. De laatste reisde deu volgen den dag weder af, nadat hij deu eerlijken Trautmann een in diens oogen veel te groot schijnende som lot bestrijding van het vergroote gezin had nagelaten. Voor den zieke was liet bovenkamertje der woning ingeruimd en door allerlei door den heer Westhorn meegebracht huisraad gezellig in gericht geworden. Hel laat zich gemakkelijk voorstellen, in welk een spanning Traut mann en Knatje naar zijn komst hadden uit gezien, en hoe zij nu met innige deelneming ieder zijner bewegingen en levensuitingen beschouwden. Beschouwen wij zelf den nieuwen huis genoot van onzen vriend een weinig nader. Karet Werner scheen ongeveer veertig ja ren te tellen, dus een man in de beste jaren. Hij was hoog en slank van postuur en had voorheen zeker door zijn welgevormde ge stalte en bevalligheid van uitzicht uitgeiiiund. Maar ach, wat was er onder de zware sla- worden, die ui zijn jongelingsjaren de werd door iedereen. De hoogc gestalte was gebogen, men kon zeggen, gebroken: hel scheen of de ledematen alle kracht en rek baarheid verloren hadden, zoo slap en lus teloos hing hel lichaam In elkander. In zijn aangezicht kon men echter met zonder het diepste medelijden zien. Nog altijd wa ren de trekken schoon en regelmatig: maar een diepe, smartelijke weemoe' lieid had dit aangezicht haar trctirigen stempel opge drukt. Op het voorhoofd troonde niet meer de hecrschcndc gedachte, de oogen hadden geen glans, om wangen en mond speelde geen Inch meer; de lippen openden zich niet ten, denkenden geest. Zijn leven was bijna lot een plantenleven teruggebracht: hij at, dronk en sliep, zooals de natuur dat vordert; nonde en geen belangstelling zelfs voor de bullen- gewoonste dingen. Daarbij had hij bij zijn overbrenging naar Tanucnrodc evenmin tegenstand geboden, als hij na zijn aan- gcringslc opmerkzaamheid of genegenheid had geloond. Trautmann meende zijn zieken gast vdór om daardoor ecu juister oordeel over zijn toestand Ie kunnen vellen. Hij liet hem daar om in de eerste dagen ongestoord zijn stil len, onhezorgden weg gaan en beperkte/iclt wijls lang en vast, zonder dat hij liet be merkte in zijn onbewegelijk aangezicht te zien. Iets stelde hein gerust. Hij kon in dit aangezicht niets wilds en vreemds ontdek ken. niets, wat tol verstoring en krankzin nigheid van zijn geestvermogens kon doen be sluiten. .Dus waanzinnig is hij niet", dacht hij bij zich zclvcn„Wanneer hij dat ware. juist dan zou ik aan een gunstigen uitslag diepe zwaarmoedigheid bevangen, maarniet gedood. Wanneer liet gelukken mocht Item God /elf heeft h. Kaatje moet het God! Hebt gij beproeving af ti vreugde terug t De stem der na laten wij haar middel daar'i li ik; wenden en hun vrede en utr is machtig en heilig; cschikken! Kaatjes reine. Itcid s i wil I En Kaatje, op wie, zooals wij zoocven gehoord hebben, Trautmann zoo groote hoop durfde stellen. - hoe hield zij zich tegen over den zeldznuien vreemdeling? Aanvan kelijk maakte hij op haar een hijna beang stigenden indruk, en schuw en schuchter waagde zij hem te naderen. Slechts uit de verte hield zij dikwijls hare groote. blauwe oogen op hem gericht, als vraagde zij zich af, waarom hij toch zoo somber en treurig was. Maar dat ging spoedig voorbij. Haar klein hart was zoo vol liefde en opgeruimd heid, dat het haar hijna onmogelijk scheen, ergens iemand om zich heen lijdend en treurig te zien. Hoe hartelijk wenschle zij. dat hij slechts eenmaal lachen, dal hij met s|iocdig haar angst overwonnen, en hein nader en nader komend, vatte zij echter moed in het hart, hem geheel nabij te tre den, hare banden op zijn arm Ie leggen en hem met goedhartigcu, medelijdende» blik in hel aangezicht te schouwen. „Waarom zijl gij zoo treurig?" vraagde zij in zacht bewo gen toon. „Wilt ti mij niet antwoorden?" ging zij voort. „Zie, grootvader en tk. wij zijn immer zoo vroolijk en gelukkig, en daarom worden wij bedroefd als u treurig zijl." Wederom geen antwoord; toch rustte ditmaal de droefgeestig ernstige blik van den zieke op liet van innige beroering gekleurde aangezicht van het meisje. „Ja. wanneer u mij niet antwoorden wilt, dan kan ik ook niet met u spreken. Dan ga ik heen." Kaatje sprak deze woorden een weinig boos en wilde zich verwijderen. Maar in dit «ogen blik geschiedde iets, wat onze Trautmann. wan- Wcrner' vatte met snelle beweging de hand n blijven?" vraagde Kaatje, net het hoofd. „Nu, spreek in zijn somber stilzwijgen en liet h lig geschieden, dat Kaatje hare hand a; zijne onttrok cn uit de kamer ijlde. vraag g. „Waarom hij r hij heeft mij o oord." ilan gevraagd I treurig is. Ja, u zeggen, dat mij oi meer zoo goed indeling bij ons Zal hij dan omdat hij ziek „Mijn kind, hij is trctt is. Wij moeten geduld n hem zoeken op te wekken. En gij, Kaatje, kunt dat het beste." „Ik?" vraagde het kind verbaasd. „Ja gij. Wat zou ik oude man tot zijn ge nezing kunnen bijdragen? Gij echter, mijn levenslustig Kaatje, kunt veel doen. Wilt gij niet? Hebt gij geen medeleden met hem?" „O zeker, erg veel medelijden, grootvader. iretl lachen."

De Eembode | 1908 | | pagina 1