Rijwielen en Automobielen. Qebrs. NEFKENS. De grootste voorraad nieuwe en gebruikte <L- DRUKWERKEN Huwelijksgeschenken. Amersfoortsche Bank Het soliedste en goedkoopste adres Gouden- en Zilverwerken en Horloges J1 C\fTT* HORLOGEMAKER OlVll JL Breedestraat 34. Voorhanden een fijne sorteering DAMES- en HEEREN HORLOGES, KETTINGEN in Goud, Zilver en NiKKel. REGULATEURS, KLOK KEN, WEKKERS, enz. tegen scherp concurreerende prijzen. Eigen Reparatie-Inrichting voor alle soorten Uur- en speelwerKen. degelijk, billijk en onder garantie, BELEEFD AANBEVELEND. Door de Stoomdrukkerij „DE EEMBODE" worden alle voorkomende spoedig en net uitgevoerd. Vraagt Monsters en prijsopgaaf. Opnieuw ontvangen: Spiegels, Schilderijenteksten, Serviezen, Theetafels, Bloemstanderts, Porte- leatix. Vogelkooien en Standerts, Milieux. Wandborden, Presenteertronnnels, Theebladen, Klokgarnituren, Majolicastellen, Nikkelen Theepotten, Koffiekannen, Stoofjes, Beelden, Vazen, Bloempotten, Zuilen, enz. GOEDKOOPE BAZAR, Krommestraat 50. Korte Gracht 20 (naast het postkantoor) Binnen- en Buitenlandsche wissels. - Effecten. - Coupons. - Vreemd geld. - Prolongatie. - Beleening. - Deposito. - Assurantiën - Oediet- brieven. - etc. Verhuren van Safe-Loketten. Beheeren van Vermogens. Voeren van Administratiën. Openen van chèque-rekening, en rekening-courant met of zonder voorschotten. Verleenen van handels credieten tegen nader te bepalen voorwaarden. VOOR IS BIJ W. SMIT, APPELMARKT 14. Inkoop van Goud en Zilver, REPARATIËN NETJES. SPOEDIG EN BICLIJK. uilen, i Een schoone daad. niet Mig. Een groo aan«1c telle kou le onttrek die zich in warme klccdlng wien een bchagclijk verwarmde kamer wachtte. En toch. hoe velen treft men niet, die ook in de bitterste koude buiten moeten vertoeven en deze soms zonder hcscliulting daaraan prijs gegeven zijn. Hoe velen drijft de nood op de straat, daar zij door aanbieding en onderhoud moeten voorzien. Een jammervol liccld biedt zich menigmaal naast de schitte rende weelde der slad. De avond daalde neder. Overal flikkerden lichten opdc straten, in winkels en restaurants. In een der laatste was een vroolijk gezelschap, bestaande uit hccren van Itoogere standen, verzameld. Deze waren in blijde stemming en de wijn kwam dezen nog verhoogen. Zij kenden ook den nood, die huilen zich menig maal schrikwekkend vertoont, zoo weinig, en van de bittere, grimmige koude bespeurden zij niets bij de warme kachel. Slechts één ontbrak, een jonge officier, ofschoon hij be slist zijn komst had aangezegd. Doch plot seling opent zich de deur en de verwachte een groote, statige man, in een tangen mantel gehuld, IraJ binnen, met vroolijk lachen door zijn vrienden begroet. .Wat hebt gij daar nu opgescharreld?" klonk het hern van alle zijden tegen, .üij schijnt te willen gaan rondventen?" zeide een, .of een weeshuis le willen stichten?" spotte een ander. Aan de hand van den binnengetreden officier strompelde een ongeveer zevenjarig meisje nice, armoedig gekleed en bevend van koude terwijl de officier met de andere hand groot pak uit strr. vruolijken aanwezigen presenteerde .Mijne hccren" riep hij hel verblufte lachende ge zelschap toe, .heden wil ik werkelijk eens een zaakje beproeven. Ik trof daar huiten in een hoek het arnte kind met den bundel weenend aan, en op mijn vraag naar de oorzaak van het verdriet hield het mij haar koopwaren voor, waarvan liet niets had verkocht, ofschoon liet reeds urenlang daar Alle ongeil wendden zich nu naar hel dal schuchter en angstig in liet midden ner was blijven slaan eu er inderdaad medelijden wekkend uit zag. Gezicht en schamele klccding bedekte de ledematen van het sidderende kind. Door de moeder wegge zonden. zooals de officier verder vertelde, moest het kind de van stroo gevlochten blaadjes, welke haar zieke vader, die reeds langen tijd bedlegerig was, gemaakt had, ten verkoop aanbieden. De ontvangst daarvan was ook bijna de gclicclc verdienste, die de kleine kinderen gedwongen was, steeds te zelden bij andere poozen hield lie I zag ne kind met smeckende en voorbijgangers voor, li, of kocht Reeds v nog stond het kind bibberend daar, de koop waar aanbiedend. Daarop kwam ook de offi cier voorbij hel ineisje, dal stil weende van kun eu honger. Een sidderend handje bood hem een gevlochten blaadje aan. .Wat zal ik daarmee doen, lief kind?" vraagde de officier vriendelijk, .ik kan zoo iefs toch niet gebruiken." Een hevig snikken kreeg hij als antwoord, en op zijn medelijdende vragen, vernam hij een en ander over de hittere armoede en de ellende van de jeugdige verkoopster. Na kort beraad nam hij het kleine meisje de blaadjes af, vatte liet bij de hand en bracht het bij zijn vrienden en bekenden. Ook de andore bezoekers van liet restaurant waren opmerkzaam geworden en beschouwden met ingenomenheid den minzamcn officier en met'luide slem, .zou'ik u beleefd willen verzoeken van mij, in plaats van het kind daar, iets af te koupen! Slechts tien penningen per stuk voegde hij er lachend hij en ging van tafel tot tafel, om zijn koopwaar aan le bieden. Het muisje zag met verwondering, dat de koopwaren nu zoo gretig aftrek vonden. Maar niet slechts tien penningen, neen, vijftig penningen, een, twee, drie en vijf mark be taalde men voor een blaadjeIn korten tijd waren ze allen .aan den man gebracht," zooals de lachende verkooper zich uitdrukte. Drie en veertig en eelt halve mark waren ontvangen. Zeker een enorme prijs voor de koopwaar. Lachend dankte de officier zijne koopers. Wijl echter liet geld aan het kind niet mede gegeven worden kon, besloot de edelmoedige officier in begeleiding van een vriend het kind naar huls le brengen. Zij bevonden hel daar zooals hel meisje het geschilderd had. Een erbarmelijke kelder woning in een soinhere straat nam de heide hccren op. En welk een ellende hier! Hel is bekend, hoe de verblijven van nood i ellende er uilzien in de groote steden. Hi had gebrek zijn intrek genomen, en de bleel vermagerde gezichten, die zich den binne (redenden toewendden, getuigden van onthe- ring van het noodigste. Er heerschte hittere armoede in de woning der ouders van het kleine wezen, hetwelk zich schuw tot de andere ticgaf, alsof hel zich over haar lang uitblijven wilde verontschuldigen. Eonlge ophelderende woorden van de zijde des offi ciers, en liet opgebrachte geld lag op de tafel voor liet bed van den zieke. Dan wend den de beide vrienden zich om ten einde lot de hen wachtende vrienden terug te keeren. Zij zagen slechts de vreugde der arme familie, doch wachtten niet eens haar De laatste katholieke priester uit het oude Noorwegen. Wij waren de sluizen van Loevcid door en onze boot dreef op de onmetelijke water vlakte van den Nordsjac; kale rotsen, groe nende weiden en donkere dcnncnhosschen zagen we om ons heen. Afentoe vertoonde zich een kleine haai en zagen wij cenc rijke hoeve of een visschcrshut. De kapitein, 'n reus wat z'n gestalte be trof maar overigens zacht als 'n lam, zat naast ons op de bank. Hij toonde ons de oude katholieke kerken, die de Reformatie gespaard had, de ruïne der oude kasteden, die nog getuigenis aflegden van den rijk dom en den luister van den ouden Noor- schcn adel enz. Eensklaps werd hij ernstig cn zeidc op ecnigszins pleehtigen toon: Daar, Monseigneur, ziet u de kerk van St. Michicl! Rechts van ons wees hij op ccnige steile rotsen, die zich zoowat 'n hon derd voet boven de watervlakte verhieven en waarin eene opening was van een meter of drie. - Daar is de laatste katholieke priester uit Noorwegen gestorven, zeide hij. De koning van Denemarken, tot welk land toen Noorwegen behoorde, had besloten den R. K. godsdienst in zijne beide koninkrijken uit te roeien ofschoon het Noorsche volk deze verandering niet wenschte. De katholieke priesters werden verbannen en vervangen door vreemde predikanten. Na verloop van tijd kreeg de kerk van Solum als predikant een zekeren Pool; 't was 'ii oud Dcensch militair en even bru taal als fanatiek. Wi k k \i i.1 g |k Kij ziet verwoest was, had men zijne parochie vcrcenlgd met die van Solum. Weldra had de Pool vernomen, dat vele zij ner parochianen voortgingen met te gaan bidden in de grot van Sl. Michiel cn dat er gedurende zekere nachten' zoo'n geheimzin nig licht brandde. Dat hij niet te best kon vertrouwen op zijne parochianen, die nog steeds aan den voorvaderlijken godsdienst gehecht bleven, wist bij en daarom liet bij uit Skiem twee kerels komen, die voor geen klein gerucht vervaard waren, om lederen nacht de grot van St. Michicl te bewaken. Op zekeren nacht 't was juist op den vooravond van St. Michiel kwamen ze buiten adem aan- geloopen, vertellende dat ze hel geheimzin nig licht gezien hadden. Er was nier aan te twijfelen. Onmiddellijk gaal hij er heen. Zij komen bij de rots, een voetpad, onbegaanbaar bij na, leidt naar de grot. Alleen gaat hij voor uit, door zijn fanatisme meegevoerd, maar op hel oogenhlik, dal hij de grot binnentreedt, wordt het licht uitgedoofd cn daar staat hij bare angst maakt zich van hem meester cn luid roept hij God le hulp. Nauwelijks heeft hij dien naam uitgesproken of een steen wordt de lippen, zeide hij lot den predikant, treed De predikant, zijn zwaard zwaaiend, werpt zich op hem, terwijl hij uitroept: Ik heb dan toch niet misgeradenhier is dan de papisten-vergadering. Zooals ge zegt. hernam de grijsaard, inaar weet gij, wie ik ben Ik hen Sylvester, de wettige herder van deze parochie, de taaiste katholieke priester in liet ongelukkige Noorwegen overgebleven. Gij hebt mij ver bannen. Maar iR kon niet sterven ver van hier. Te midden van duizend gevaren ben ik teruggekeerd, ik heli mij begraven In de ruïnen van mijn oud heiligdom. De bewo ners van de hoeve Gistoldt alleen, weten dat hun oude pastoor leeft en bidt Ie tnid- der zijnen cn zij zijn liet, die mij liet d geven dat mij voedt, liet slroo, dat legerstede uitmaakt. Ik kan niets dan bidden en voor de getrouwen hel heilig mis offer opdragen op de lioogc feestdagen. Dood mij, want hier wil ik sterven. De Pool Was ontwapend en keerde terug met gebogen hoofd. Sedert dien dag vervolgde hij de parochi anen niet meer. Nog enkele malen werd hel geheimzinnige licht gezien, maar toen 'I Pa- sclicn werd, bleef de grot donker. De laatste katholieke priester Piel. Ja, ja, mijn bloemen en rozen staan prachtig, dat zeg je wel, maar 'l kon toch nog beter. Weet je wat haar altijd zoo'n mooie kleur geeft? Kippenmest, zuivere kip penmest. Helaas kan ik die zoo weinig krij- ientje o altijd i Non, ik kan je die ge makkelijk bezorgen. Zelf houd ik kippen, mijn huurman liuudt ze ook. Ik zal je tien kilo bezorgen, man, over een paar dagen kom ik ze brengen. Piel. Goed, denk er aan, vooral zuivere kippenmest. Jan, tuk op het tientje, gaat terstond op den loop. Secuur kijkt hij zijn eigen hok na en verzamelt in een kistje, wat zijn kippen hebben achtergelaten. Daarop verzoekt hij inogen schoonmaken, waartegen zij totaal geen bezwaar hebben. En zoo had hij reeds den volgenden dag - de hoeveelheid hij elkaar en spoedde zich met zijn buit naar Piet. Hier heb je ze, man, 't is een weinig over de 10 kilo, maar dat overwicht heb je ca deau. En als je meer will tegen dien prijs, dan heli je 't maar voor 't zeggen. ^Plel kijkt ernstig in hel kistje eu vraagt Maa Men i eldl i er, dal e Bcmichroc .Haart. Hoe de honden bij hel opsporen en van gen van wild een overleg tooneii, dat met recht de grootste verbazing wekt. bewees de fox-terrier van den lieer v. d. I.. alhier, bij lief bemachtigen van egels, dieren die niet gemakkelijk le lianteereii zijn. Ziehier, hoe Tom liet aanlegt, om deze scherp be wapende viervoeters le bemachtigen. Aan hel bijten in den stekcligcn hal waagt hij zich na een eerste kennismaking met de scherpe pennen "niet meer: een hond ruikt nimmer aan den kant, waar hij zijn neus eens heeft gebrand! Daarom graaft hij, zoo dra een egel door hem is opgespoord, iu een ommezien een groot gal om den vijand heen, tot door ondermijning de grond waarop liij als een hal ineengerold de aanvallen van den houd afwacht, plotseling instort. Du schrik doet den egel zijn lichaam uil- strekken, inaar dan heeft de fox liet beest al hij den kalen snuit te pakken en dood gebeten. Triomfantelijk brengt Tom zijn prooi STOOMDRUKKERIJ .DE EEMBODE" - AMERSFOORT.

De Eembode | 1908 | | pagina 6