Katholiek Nieuws» en Advertentieblad No. 22. Zaterdag 29 Augustus 1908. Twéé en twintigste Jaargang. DE EE1I0DE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van I tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Hen moeilijk vraagstuk. II. (Slot.) Nog een ander middel tot bestrijding van werkloosheid doet het sociaal democratisch blad. de „Stem des Volks", den werklieden aan de hand. De arbeidsduur moet verkort worden tot hoogstens 8 uur per dag. Dit geneesmiddel zou echter erger blijken dan de kwaal. Met zoo'n middel zou de werkman raken van den wal in de sloot. In den S-uur-arbeid per dag zou natuurlijk zooveel moeten verdiend als thans bij oen arbeid van b.v. 10 uur wordt uitbetaald. dus weder moeten worden ingevoerd, om den werkman bij minder arbeids duur toch niet minder loon toe te kennen. Bij minder arbeidsduur houger loon is immers de ciscli van de volksmenners onder de sociaal-democratische partij. Deze gaan eenvoudig van de stelling uit. dat de werkgevers er voor zijn om de werklieden een bestaan te ver zekeren; niet om ut verhouding tot liet loon ook arbeid te erlangen. Uierbij moet men zich wel het meest verwonderen, dat er werklieden ge vonden worden, die zich door volks menners, met zulke onzinnige ideeën behept no}; laten leiden, en deze slaafs volgen. Feu werkman met gezonde begrippen begaafd, kan zich toch moeilijk voor stellen, dat waar liet evenwicht in loon en arbeid totaal verbroken wordt, iets goeds te hopen is. Zoo iets moet immers op nadeel uitlonpeu voor den werkman. In verband met het dwaze voorstel van de „Stem des Volks" merkte iemand o.a. op: „Jaarlijks liet ik den gang mijner woning tweemaal witten, nu Iaat ik hel oili de twee jaar doen." Dit enkele feit teekent. Hen massa werk blijft op die manier tegenwoordig ongedaan, dat voorheen aan zoovele arbeiders een bestaan verschafte. Nu moge men dit betreuren, doch men vergete niet. dat de tijdsomstandig heden velen nopen zoo te handelen. Niettegenstaande deze waarheid ech ter gaan sociaal-democratische volks menners voort de onzinnige ideeën door de „Stem des Volks" verkondigd onder partijgenooten als onfeilbare mid delen in den werknood aan te prijzen. Gelukkig evenwel, dat er in den werkmansstand ook gezonder denk beelden verspreid worden. De christelijke organisatiën hebben de eer daarvan. Een enkel voorbeeld. Een werkman, bij een R. K. orga nisatie aangesloten, maakte ons dezer dagen de opmerking, dat niemand onder lien, die er althans nog eenig gezond begrip op na hielden, kon aannemen, dat tot een 8 urigen arbeid per dag zou besloten worden. Ook was hij er zeker van, dat in dien liet ondenkbare gebeuren zou, dit niet zou wezen in het belang van den arbeidersstand. „Met des morgens te beginnen b.v. om half acht. van twaalf tot half twee schafttijd, en dan gewerkt tot vijf uur, zou liet cijfer van den arbeidsduur al zijn bereikt. „Des morgens dus lang slapen, al thans voor den kraclitigen, gezonden werkmanen 's namiddags na vijf uur zich gaan vervelen, of verstrooiing en uitspanning zoeken, zou op den duur een ramp voor hem zijn. „liet zou zedelijk en stoffelijk onheil over hem brengen." Wij gelooven dat ook. Nog andere omstandigheden komen de oplossing van het moeilijke vraagstuk belemmeren, waaruit alweder blijkt, dat de ware toestand niet genoegzaam begrepen wordt. Bij het tegenwoordige gebrek aan werk zou men toch inogen verwachten, dat degenen, die zich daarover niet te beklagen hebben, dit hoogclijk zou den waardccrcn. Niet altijd echter is dit het geval dat leeren de feiten. In nieuwsbladen wordt dadelijks steen en been geklaagd over werkloos heid. wat terecht tot medelijden stemt, en tot steun opwekt, zelfs in het ver- hardste gemoed. Doch ontstemmen moet het weder ais men onder die sombere berichten weer andere aantreft, die melding maken van staking, omdat hoogcr loon wordt geëisclit. wat niet verstrekt kan worden. En dat geschiedt ook in onzen tijd van algemeene malaise. Hoe men nu zoo iets ook moge be schouwen, men komt onwillekeurig tot de conclusie, dat zoodoende de werkloosheid bevorderd wordt. Ons besluit is in 't kort saam te vatten Zoolang de beweging zich zet in de richting van korter arbeidsduur bij steeds Inniger loon. staat te vreezen, dat de toestand van werkloosheid eerder erger worden, dan zich ver beteren zal. Nu wordt bewust of onbewust gedreven naar vermindering van werk, zooals we met feiten hebben aange toond terwijl juist moet gestreefd worden naar het bekomen van meerder werk, daardoor kan toch alleen werkloos heid met vrucht bestreden worden. in de richting, waarheen de sociaal democraten drijven, staat niet anders dan nog grooter nood en ellende te wachten. BUITENLAND. ITALIË. De terugkeer van vele landverhuizers neemt in Italië zoo toe, dat men zich daarover ongerust begint te maken, en dat nog ie meer, nu landverhuizing zoo sterk vermindert. Er zijn in de eerste zeven maanden van dit jaar 66.185 landverhuizers naar Amerika vertrokken, terwijl er 174.920 van daar terugkeerden. In het overeen komstig tijdperk van 1907 vertrokken 248.196 personen en keerden er 81.558 terug. Men vraagt zich af, wat er moet worden van die duizenden, die armer dan vóór hun vertrek terugkeerden naar Italië, waar de geboortegrond hun geen bestaan kon bieden. Kardinaal Vincent Vanniitelli zal van den Fans, alvorens Rome te verlaten om naar Londen te gaan. een pauselijke breve ontvangen, die voorgelezen zal worden in de openingsvergadering van het Eucharistisch congres te Londen. Kardinaal Vincent Vannutelli werd be last den H. Sloel te vertegenwoordigen op de congressen te Doornik en te Metz. Hij zal ook thans op het congres te Londen den Paus vertegenwoordigen. Uit New-York wordt bericht, dat de Forest-Radio-teiefooninaatschappij een verdrag heeft gesloten tot instelling van een dienst voor telegrafie zonder draad tusschen het gebouw van de Metropolitan te New-York, dat 46 ver diepingen hoog is, en den Eiffeltoren Ie Parijs. Het r'ransche ministerie van Oorlog heeft de overeenkomst goedge keurd. De dienst zal binnen twee jaar geopend worden. De Amerikaansche hoteliers achten het ook huil duursten plicht, alle nieuwe uitvindingen der wetenschap en der hygiëne zich ten nutte te maken, om hun gasten liet grootst mogelijke com fort aan te bieden. Zoo hebben onlangs twee groote hotels in New-York zich voorzien van stations voor draadlooze telegrafie. Zij stellen daardoor hunne hotelgasten in de gelegenheid, met hunne vrienden, die in hunne jachten op zee ronddrijven, te telegrafeeren. Nieuw is ook eene eigenaardige hotel- reclame, die door meerdere groote ho tels van Chicago en San Francisco met succes wordt aangewend. Van liet dak van het huis laat men dagelijks een grooten ballon-eaptif op, welke overdag in schelle kleuren en 's avonds in bont gekleurd licht den naam van het hotel op grooten afstand zichtbaar inaakt. De ballon doet tevens dienst, om de hotelgasten boven in de lucht een vogelvluchtje te laten nemen van de stad. De minister-president, Clemenceau, heeft opnieuw blijk gegeven van zijn feilen haat tegen de Kerk, door te be velen, dat de prefecten circulaires zou den zenden aan alle burgemeesters van hun departement, om hen aan te sporen, zich te verzetten tegen verhu ring van stoelen en banken in de kerk. Naar aanleiding van deze secta- rische uiting schrijft de „Univers": Indien te midden van alle maatre gelen van schending en vervolging, waarvan de geestelijkheid en de katho lieken het slachtoffer zijn geweest, onze kerken nog open zijn gebleven, is dit grootendeels te danken aan koning Eduard VII van Engeland. Deze verstandige en waarlijk liberale vorst heeft als voorwaarde van het Fransch-Engelsche bondgenootschap gesteld, dat de anti-godsdienstige po litiek der regeering niet zou gaan tot de sluiting der kerken. Dit weet liet gelieele diplomatieke korps. Hierover wreekt Clemenceau zicli op allerlei manieren en tracht zooveel hij slechts kan den eeredienst te be- nadeelen en de actie der geestelijkheid te verlammen. Met dit doel heeft hij door de prefecten en burgemeesters den pastoors doen verbieden, de ban ken en stoelen in de kerken aan de loovigen te verhuren, opdat de gees telijkheid ook deze kleine inkomsten zou inissen. De scctarisclie minister hoopt weldra den eerediensi te ruïnee ren en langzamerhand de geestelijkheid te dwingen, uit zich zelf de kerken te verlaten. De bisschop van Verdun heeft in een brief aan de pastoors van zijn diocees de onwettigheid aangetoond van dezen nieuwen anti-clericalen maatregel van minister Clemenceau. Artikel 5 van de wet van 2 Januari 1907 zegt, dat de kerken en de meu bels ter vrije beschikking gelaten wor den van de geloovigen en van de be dienaren van den godsdienst. De bisschop zegt aan het slot van FEUILLETON. GODS WEGEN ZI1H QHDOORGHQNDELIIK. :i) Thomas, die haast tegelijk mot Wcher in 't zand en zei: „llnttentottcnman hier!" „Ik begrijp het al," sprak de korporaal. „De schurk wilde u in uw slaap met zijn mes doorsteken, toen de slan^ voor den dag kwam en u 't leven redde." „Dan is ze mij langs den nek gekropen," riep Berneck en voelde niet zonder huivering l/.eker heeft ze dicht bij u geslapen, mis schien aan uw tints. De moordenaar heeft ze klaarblijkelijk gestoord, daarom sprong ze op hem at. De scluirk moet wel geschrok ken zijn om zóó te schreeuwen. Hij dacht zeker, dat n dour liooze geesten beschermd werd. Maar wij hebben geen tijd er langer over te praten. Een gele roover komt - net als een ongeluk - nooit alleen. Op onze pus ten dus!" Het was hoog tijd, dat zij heengingen. Uit de kloof kwamen plotseling een dozijn Hot- tcntotten, mei het plan. hel vee weg te drijven. Benige welgemikte schoten waren voldoende hen op de vlucht te jagen. Zij sleepten hun gewonden mede co verdwenen achter de rotsen. „De slang komt de eer van den dag toe," zei Berneck. „Ik gevoel haast lust ze mee te nemen en op te laten zetten." „Zoo, meent u dat, mijnheer de graaf? De slang heeft u gered, jawel. Wie heeff echter de stang gezonden Natuurlijk 't toeval. Koin. ik wil geen tweemaal op één dag een preek houden." Met deze woorden ging de kor poraal heen. De herdersknaap ging naar Berneck en fluisterde hem foe: „I'ater Aiigustinus zegt, brave mensehen hebben een beschermengel. Ruiter Berneck braaf mensch heeft be schermengel." Berneck wierp hem ceil eigen- aardigen blik toe. Daarna riep hij lol Wcbcr: „Wc moesten vanavond 'l vee maar naar den post drijven II. De post Joachiinshurg lag op den Inatstcii, rijk van kloovcn voorziencn heuvel. Los op elkaar gestapelde stccncu, welke men hel niet kon aanzien niet welk ecu moeite ze bij elkaar gesleept waren, vormden den burg muur. In den tamelijk ruimen hof stonden een paar lage, met ijzer bedekte hullen, waarvan er maar een, de proviandschuur, een deur had. Op den achtergrond bevonden zich afpalingen voor t vee. Beu bakoven uit ongcglazuiirde hakstccncn zag man er even eens. De vier mannen, die na 't vertrek van Wcher en Berneck met den onderofficier op den post gebleven waren, zalen niet stil. Hier buiten moet de soldaat alles zijn: bakker, kok, slotenmaker, timmerman, smid, zadel maker en metselaar. OnderoBcier Klein be keek zijn werk, den onderhanden zijnden oven, en zcide„Voor heden is 't genoeg. Schinid en Meier, jelui moeten vandaag voor water zorgenPetersen moet koken en Her man de kteeren verstellen. Ik zal 't tuig eens Het water moest van den voet van den heuvel in zakken naar boven gehaald worden, een zeer vermoeiend werk, dal om hcurlcn door twee manschappen moest gehaald wor den. Petersen liegon zijn werk boven hel vuur. Hij was de oudste der bezetting. Reeds zeven jaar in 't land, had hij eerst bij de grenstroepen gediend en daarna een kleine pachthoeve farm begonnen. Zestig prachtige ossen noemde hij zijn eigen, toen de opstand uitbrak en hij van alles beroofd werd. Nog blijde het leven er afgebracht te hebben, nam hij vrijwillig weer dienst. De cavalerist Herman, een jeugdig kantoorbe diende uil Rijnland, ging met overelkaar geslagen beenen op den muur zitten en be gon zoo links mogelijk een broek te her stellen. Van tijd tot tijd sloeg hij een blik in de verte, als hem de ongewone arbeid te zwaar werd. „De graaf Ie paard." riep hij verrast uil, „en daar komen, zoo wnnr, ook Weber en Thomas mei de kudde." Mei één sprong was de onderofficier bij j zijn helWal moet dal bcteekencn „Dal het hun in 'f veld te benauwd wordt," sprak Petersen gelaten. „Nu moeten wij met 't eten maar wachten tol de hoeren hier zijn." Een uur later was de kudde ondergebracht en de manschappen voltallig om 't vuur ge legerd. Toen liet maal was afgeloopen, moest Weher tot in bijzonderheden vertellen, wat er in den loop van den middag gebeurd was. „Wat een brutale schelmen," riep Petersen. „Zulke onbeschaamde Bavianen," zei Herman. „Onze voorraad hooi is geringhet vee moet morgen uitgedreven worden, vier man moeten ze begeleiden." merkte de onder officier op. Weldra hccrschtc diepe stilte in den post. De heerlijke nachtkoelte had zich over den verhitten aardbodem verspreid. Van de heuvels hoorde men 'I gehuil der jakhalzenoveri gens overal diepe stilte, zulk een diep zwijgen, sloten ruimte en t ademhalen der mensehen Slechts een hunner lag wakker, wieit het voorgevallene van den dag de slaap deed ontvlieden. Veel meer dan het dubbele ge vaar, waarin hij gezweefd had, was hij ge troffen geworden door lief woord des-herders- kiinpen, dal als een woord uil een andere wereld geklonken had. „Beschermengel," had Tho mas gezegd. BeschermengelIn liet hart van den jongen graaf trilde dat woord nog na: Beschermengel! Het beeld zijner brave moeder kwam hem voor den geest, zooals zij zich voorheen over zijn bedje had ge bogen en met bent gebeden had. Zijn ge lukkige kindsheid steeg voor hem op, dc heerlijke, dierbare jaren In "t ouderlijke huls, de jaren van vroomheid en onschuld. Met alle macht verzette hij zich legen die her innering. „Onzin Kinderachtige onzin Ben ik dan een man geworden, een vrij man in al mijn doen en laten urn tot die rimram terug Toch lieten zich die heelden zoo maar niet verdringeneerst laat drukte de slaap zijn moede oogleden toe. Nauwlijks was de dag aangebroken of onverwachte gasten verzochten binnenge laten te wordenFarmer Bruin, die onge veer vier uur rljdcns van den post verwij derd zijn hoeve had, was in den nacht met zijn hccle gezin vandaar gevlucht. Wat hij in meer dan twintig jaren met veel moeite cn zorg verkregen had liet nieuwgebouwde woonhuis, voorraadschuren en stallen, een tuin met veel kennis aangelegd, de helft zijner kudde, honderd ossen, dal alles had hij den roofzuchtigcn llottcntottcu moeten prijsgeven, om. tijdig gcwaarchuwd, zich met vrouw cn dochter, cn een twaalfjarig zoontje „Hendrik Witboy, liet opperhoofd der Na- mnstnmmcn heeft den Duitschcis een for- mccle Oorlogsverklaring gezonden; binnen enkele dagen zal de opstand over 't gelieele gebied zijn uitgebroken. Stel u met uw man schappen in veiligheid in de districtshoofd-

De Eembode | 1908 | | pagina 1