Katholiek Nieuws» en Advertentieblad No. 6. Zaterdag 8 Mei 1909. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per postf 0.40 Afzonderlijke nummersf 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondentiën on Advertentiën moeten uiterlijk Vrijdag avond voor l uur aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Algemeene Bond van R. K. Kicsvereenigingen. gebeurtenis, die SSjL nationale eenheid ('luid appl. l il dankbaarheid en geluk»ensch werd het volgende telegram verzonden: „He Alg. Hond van K.-K. Kiesver., verga llen! Ie Utrecht, biedt II. M. de Koningin en Haren Doorluchtige" Gemaal zijne geluk- «t Gods ze„ Mare Majesteit en Haar huis". Daarna zette spreker den komenden strijd inleen, ging de werkzaamheden der laatste Ministeries na en besprak de houding der partijen bij onderwijskwesties, subsidieering '-'jzonder besprak spr. de komcu- (ezingen i ap- Aanwczig waren 5z Kicsvereenigingen, De notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Uit het financieel verslagbleek.dat de ontvangsten bedroegen f 54(163 en de uitgaven 1585.53. De totale onkosten der kles- rccliicoinmissie bedroegen f346.46' Daarna was aan de orde: bestuursverkiezingen. Herkozen werden de aftredenden, behalve voor l.iinhurg en Drenle. welke verkiezing werd aangehouden. Voor f riesland bedankte de heer Visser en werd de heer A. v. d. Meer gekozen als Daarna was aan de orde betreffende de aanvulling "lis reglement. De hedoeli liel voorstel-Uocs Zaandam slcll voor een hoofdelijke" om slag over de vcroenigingeit in te voeren zon der op hel aantal der vereenigingen ie letten. Hel Heslunr heeft legen dit voorstel, als'l kan lijden geen bezwaar, doch er Is reeds een lekort in kas. Daarom kan hel Bestuur niet ndvisccrcn het voorstel Ie steunen. Bij de Dcpiilatcnvcrgndcring bleek ook, dat ie dere vereeniging haar eigen afgevaardigde De penningmeester oppert het bezwaar, dat ook de vereenigingen moeten bijdragen, die niet op de vergadering zijl' verschenen. Daarom stelt hij voor de contributie Ie ver- t:r3Eï9 --siCïSrsa. leekenen een motie van wantrouwen. OiigtvaH.nwel acht spreker, het best doen te laten blijken, dat de partij in de toekomst verlangt krach tige doorvoering der sociale verzekering "'dc''heer'van d^KahVn'tl'reda) zou per- Dr. Kervel (Noordwijk) stelde daarop voorin plaats van sociale verzekering te lezen Staats verzekering. Dit zal meer indruk maken op de kiezers, oindat misschien sommigen hunner zich zullen laten verlokken, door „Staatspen- sionncerlng."Hij zou dus willen lezen: .Staats verzekering tegen invaliditeit, ziekte en oudcr- De Voorzitter had hiertegen bezwaar. Er bestaan n.l. toch al grieven genoeg tegen de Rijksverzekeringsbank en daarin ligt het tegen Staalspenslonneering" werd daarop ver worpen met 95 tegen 14 stemmen. Eveneens werd verwurpen, en wel met 73 legen 40 stemmen het voorstel Breda om te lezen „doorvoering der sociale verzekering en in het hijzonder in standbrenging van de invaliditeits-, ziekte- en ouderdomsverzeker- ing. Daarop werd sub Ie ongezwijzigd aan- De Voorzitter wees vervolgens nog eens op de bedoeling sub Ie en 2c, die zóó moeten worden begrepen, dat wanneer de sociale verzekering doorgevoerd wordt, de lasten voor den werkgever te zwaar kunnen worden n een herziening der tarieven van in- en uitvoer noodzakelijk is. zonder hieraan het idee van protectionisme vast te knoopeii. Verder wees spr. er op. dat dit bij het vast stellen van het program in 1906 juist ernstig besproken is en toen met de bezwaren, die ook hedenmiddag door den afgevaardigde van Gouda in zake protectionisme geopperd zijn, rekening is gehouden. Het straks genoemd amendement Nijmegen, werd hierop door die afdeeling ingetrokken. Ook sub 2e werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. Zonder discussie aanvaardde de vergade ring ook sub 3e en sub. 4e. Bij sub 5e ontstond weder eenige gedachtcn- De heer Mr. T. J. M. A. Reekers zag n.l. e thans meening betreffende dit punt is toegedaan. Ook op de programmata der Anti-revolutionnairen en Christelijk Hlstorischen komt dit punt niet voor. zoodat we voor het geval zouden ko men te staan tegen hel Ministerie en onze eigen meestrijdende partijen stelling te nemen, en ook zouden wc melde organische vertegenwoordiging in conflict kunnen kuinen. De Voorzitter erkende, dal er te dezer zake wel eenige bezwaren waren te opperen doch merkte op. dat hel bezwaar van organische vertegenwoordiging vervalt, daar bij niet in voering van gezinshoofdenkiesrecht de even redige vertegenwoordiging vervalt. Na eenige discussie werd ook dit punt ongewijzigd aanvaard. Aldus was hel program van actie onge wijzigd geheel aangenomen. Tot slot zette de Vourzitler uileen. dal de gedelegeerden van den Bond overeenstem ming kregen met die der Anti-revolulionnaircn Ie. de vraag ol bij de aanstaande ver kiezingen in die distrieten, waar een candi- daat van rechts den zetel heelt, die zetel in dezelfde fractie moet worden toegewezen. Deze vraag werd door de gedelegeerden bevestigend beantwoord. In 1905 bleef de katholieke partij stationnair, de Chr. Historischen verloren I zetel en de ant-revolutionnaircn «.Overeengekomen is dus overen zijn, die toe tc deelen aan die partijen, welke ze in 1905 verloren. Wat betreft de nieuw te veroveren districten, de houding daar werd aan het goede inzicht der kicsvereenigingen overgelaten. Hierbij werd door den Voorzitter nog op- (emerkl, dat er in de Christelijk-HistorTscne 'nie wel enkelen zijn, die zich hiermede niet konden veieenigen o.a. Enkhuizen, waar de Katholieke partij slerk is vertegenwoordigd, doch den zetel niet kon veroveren en hem aan de Anti-revolutionnairen toewees. De Chr. Historischen komen e. liter inel de opmerking, dat deze zetel eigenlijk aan hen toebehoorde. Doch mei dergelijke onderonsjes kunnen wij, meende spreker, ons niet ophouden. Hoofd zaak is en blijft, dat de hoofdleiders der Chr. Historische Unie het zelf Tnet elkaar eens zijn. Bij de rondvraag wees de afgevaardigde- van Enschede er nog op. dat de algemeene randidaatstelling van den heer Elshard dit- plaus de bijeenkomst. zeg- BUITENLAND. De voornaamste wijzigingen in de constitutie, waarover de Warner ge discussieerd heeft, zijn de volgendeDe Sultan moet bij zijne troonsbestijging den eed op de constitutie en op de Sjeriat afleggen in tegenwoordigheid van het parlement. Dc ministers zijn te zamen en afzonderlijk verantwoor delijk. De Sultan benoemt alleen den grootvizier en den Sjeik ul Islam ter wijl de grootvizier het kabinet samen stelt. Voor het verleenen van amnestie is een besluit der Kamer noodig. De preventieve censuur wordt beslist ver boden. Comité's werkende tegen de politieke integriteit van den Staat tegen de grondwet zijn verboden. Wanneer de regeering tweemaal w gert een besluit van de Kamer uit voeren, wordt de Kamer ontbonden, doch zoo de nieuwe Kamer van dezelfde meening is als de voorgaande, wordt het besluit van kracht. De senaat om val 45 leden, van wie een derde wor den benoemd door den Sulfan, twee derden worden gekozen door de Kamer. Allen zijn benoemd voor negen jaren. De zittingen van den Senaat zijn open baar. Met recht van den Sultan om ge vaarlijke personen te verbannen, is op geheven. Onder de revolutionnairen van den 13den April, die reeds zijn terechtge steld bevinden zich ook de moorde naars van den kapitein van den kruiser Assari Tewfik, de moordenaar van den minister van justitie, die op het plein voor de Aja Sofia gedood werd, en 4 soldaten van hel 4de bataillon der Jagers, die den eersten stoot aan de revolutionnaire beweging gegeven heb ben. De terechtgestelden blijven tot 's middags hangen. Dinsdag zijn er weer 12 nieuwe aan de galg gehangen, die allen op de borst een groot teeken met het opschrift hunner veroordeeling droegen. Volgens een bericht uil Konstanti- nopel brengt het door de militaire rech ten ingestelde onderzoek tegen vele personen, die in het Jildiz-paleis in betrekking geweest zijn, en tegen gees telijken en soldaten, ernstig bezwarend materiaal tegen Abdul Hamid aan den dag. De aanvoerders van de Macedoni sche troepen en andere toongevende factoren houden zich nu bezig met de vraag der inbeslagneming van het groot ste gedeelte van het particuliere ver mogen van Abdul Hamid, dat zonder eenigen twijfel aan de staatsgoederen is onttrokken. Kenschetsend van de heerschende stemming is het opkomen van geruch ten, die de vrees uitdrukken, dat deze troonsverwisseling slechts voorloopig is en dat eene nieuwe verwisseling is te verwachten. Aan Duitsche arbeidersatgevaardig- den, die Londen bezoeken, werd Za terdagavond een banket aangeboden, waarbij minister Burns scherp de chau vinistische journalisten aanviel, die een Engelsch-Duilsclien oorlog willen uit lokken. De vrees, dat zij hierin zou den slagen, was kort van duur geweest, want het volk zag in, dat de bladen, die een oorlog verlangden, dezelfde waren, die hen ook tot den roemloozen Boeren-oorlog hadden aangezet. Minis ter Burns was van mcenig, dat de kans op een oorlog steeds geringer werd. De arbeidersstand heeft een gezonder inzicht in den politieken toestand dan de dagbladen, die de openbare inee- ning moeten leiden. Het is de plicht van Frankrijk. En geland en Duitschland, een vernieti genden oorlog te voorkomen. De minister heeft de overiuiging. FEUILLETON. DE VISSCHERSKNAAP. 5) .Wat-lil niet op mij, vader!" smeekte de jongeling, .u weet toch, dal de soldaten mij somwijlen ophouden. Leg u ter ruste, vader, en wees over mij niet bezorgdIn de vesting kan mij loch geen leed geschieden." .Maar zal men u nog binnen laten?" vraagde de vader. .Hel zesde uur moet reeds geslagen zijn." .Nog niet, en al was dal ook zoo. dan ben ik loch maar Pierre, de visschersjongen, mij laai men zeker passeeren." „Nu, ga danl" zcide de vader. „Ik ben moede en zal gaan rusten. Bijna den gebeden vorigen nacht moest ik toch op dc zee door waken." „Zeker, vader, zeker, u behoefl rust," sprak de knaap zacht. „Slaap dus wel! Goeden nachl, vader!" „Goeden nachl, mijn kind, goeden nacht! En blijf niet al Ie lang uit, als ge dit vermijden kunt lumri ge?" Pierre beloofde zoodra mogelijk terug le zullen komen, en sloop toen dc deur uil. die hij achter zich sloot. Mei haastige schreden snelde hij nu naar hel kaslanjc-hoschje. Dc vreemdeling wachtte hem hier, zuoals hij vermoed had, en Irad hem ijlings legemoel. ./Ijl ge daar, knaap!" riep hij. „Zeg spoedig, hebt gij voor alles gezorgd?" .Alles fs in orde, mijnheer! En u?" „T»ee honderd dappere mannen liggen daar in hel bosch verscholen en wachten slechts op mijn bevel, om bloed en leven voor de verovering der vesting op te offeren. Wanneer ztjt gij gereed?" .Op Uit ougenblik!" antwuordde Pierre snel. .Nooit kan een nachl gunstiger zijn dan deze. Hier is dc touwladder, mijnheer, hier de rollen om ze op dc rols te trek ken. mijn vader vaart dezen nachl niet uil oin te visschen, omdai dc zee le stormach tig is, en evenmin onze buurman Agnan. Wanneer uwe manschappen nu maar bereid zijn, ik ben hel!" „Gij gaal vlug le werk en vastberaden!" antwoordde de vreemdeling, „inderdaad, gij zijt een dappere knaap! Maar overhaasting kan alles bederven!" „Die waagt, die wint!" zeide Pierre. „Tal men en dralen zijn dikwijls schadelijker dan overijling! Maar wij overhaasten ons niets! Alles is gereed! Waarop will u nog wachten?" „Gij hebt gelijk, knaap, gij hebl gelijk!" riep de vreemdeling uit. .Dus maar gewaagd! Zijn de booten Ier plaatse?" .Binnen vijl minuten zullen zij er zijn," zeide Pierre. .Laai uwe lieden komen en leid die, welke de aanval van dc zeezijde uil on dernemen zullen, door naar het punt der kust, waar een hooge populier hare lakken vroeg, of hij nu de beide booten nemen mocht, om mei zijne vader op zee le gaan. Agnan waarschuwde wel voor den slorin, die zich zeker spoedig mei kracht verheffen zou, doch was tevreden, toen Pierre verzekerde, dat zij slechts langs dc kust zouden varen. Hij reikte den knaap den sleutel door het vensier en wenschle hem een gelukkige .Dat is niets, buurman!" zeide Pierre zeer verheugd erover, dat Jean niet bij de hand was .dat betcekent niets, ik zal wel alleen klaar komenHartelijk dank en wel le rusten „Goeden nachl. Pierre, en een gelukkige vaart!" antwoordde Agnan en sloot hel venster Pierre sprong als een hert naar het strand, maakte de ketting los van de hoot, greep de riemen en dwong hen door de opgezweepte golven naar de plaats hij den hougen populier, waar de heide booten zijns vaders lagen. Hier bond hij de boot vast en luisterde. Nog nicls was van de soldaten le bespeuren, en Pierre spoedde nogmaals voort, om de tweede boot van Agnan le halen. Nauwelijks had hij deze naast de cersic vastgelegd, of hij vernam ge- ruisch van naderende schreden, zacht klet teren van wapenen en den halfluide" roep: .Pierre, zijl ge daar?" „Hier", antwoordde de knaap evenzeer op zaehlen toon en trad naar vuren. .De booten liggen gereed. Spoedig daarin! Veel tijd heb ben wij niet over, want de wind dreigt in slorm Ie zullen overgaan. Maar nog is er geen gevaar." „Erin, voorwaarts!" kommandeerde de vreemdeling, en ongeveer vijftig soldaten be gaven zich in de booten. „Weet u de richting, die zij tc nemen heb ben, en zijn hel lieden, die 'I roeien verstaan?" vroeg Pierre. .Ja", antwoordde de vreemdeling. „Welnu, zoek dan hel punt te hereiken, waar u dc vlag der vesting onmiddellijk hoven u kunt zien wapperen. Van die hoogte af zal ik lief louw neerlaten." .GdedMaar hoe zal men u door de poort „Laat dal maar aan mij over!" antwoordde Pierre. „In ieder geval kom ik vroeger op mijn post aan, dan u. want u zal zwaar tegen de hoog gaande golven te kampen hebben. Geef acht op de touwen en knuop dan schielijk de louwladder daaraan vast. Hel touw is hel be wijs, dal alles in urdc is." .Goed, mijn jongen." anlwonrdde de vreem deling. „Waarlijk, ik zal u gedenken, als het plan gelukt is. God zij met u en met ons hebben wij lijd, wanl ik heb bevel gegeven, dat mijn manschappen van dc landzijde niet voor ell uur hun aanval op de vesting beginnen mogen. Zoodra gij hel geruisch van den aanval verneemt, geeft gij mis een teeken". „Welk?" „Dan schudt gij de touwladder driemaal." kunnen wachten, want dc storm zal u dwingen, op de veiligheid uwer lieden be dacht te zijn. Doch wij zullen zien. Geef vooral acht op hel neer Ie laten koord, want de touwladder moet voor alle andere dingen bevestigd worden." „juist :t God De vreemdeling sprong in een der booten, welke dadelijk van dcu oever afstiet, en Pierre spoedde zich mei snelle schreden naar de slad. Toen hij aan de eerste poort der ves ting aankwam, wilde de schildwacht, daar hel reeds tc laat was, hem niet laten pas seeren. Doch de knaap gal voor, dat hij nood zakelijk den kok van den kommandant heden nog moesl spreken. Eindelijk gaf de schild wacht toe. Mef verlicht hart snelde hij nu verder, den tweeden, derden en vierden schild wacht voorbij, van wie geen enkele hem aanhield, tot hij op het plein aankwam, waar het huis van den kommandant gelegen was. Op het plein was het donker en stil;slechts twee lantaarns, die voor dc woning brandden, wierpen hun matten schijn over de vlakte. De schildwacht ging langzaam voor de deur op en neer, maar anders was er geen enkele soldaat op het gehecle plein le zien. Allen hadden zich, daar hel buiten te donker en stormachtig was. in hunne kazerne terugge trokken. Zeer gemakkelijk ware het voor Pierre geweest, de duisternis benultend, den schild wacht voorbij te sluipen en zich naar zijn post. bij de wapperende vlag op den voor sprong tc begeven. Ma.ir Pierre deed het

De Eembode | 1909 | | pagina 1