Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 24. Zaterdag 11 September']1909.Drie en twintigste Jaargang. DE EENIIDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk,.Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Afzonderlijke f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Voorheen en (hans. II. {Sint.) Toen men Von Bismarck bij den aanvang van den Kultunrkampf in Duilschlnnd op liet nuttcloozc zijner pogingen wees, en hem herinnerde, hoe de gevangenzetting van Clemens August, bisschop van Keulen, slechts gediend had om den Katholieken nieuwe krachten bij te zetten, gaf hij tof antwoord, dat zulks hem niet ver wonderde, men had immers het on gelijk gehad slechts één enkelen bioschnp in de gevangenis te zettenhij zou ze allen te gelijk in den kerker geworpen hebben, overtuigd, dat zij zoo wel tot zwijgen zouden worden gebracht. Toen later een wetsvoordracht tegen de Bisschoppen werd in behandeling genomen, en hij zich in gelijken geest nagenoeg uitsprak, wees Windthorst hem op het voorbeeld der Romeinsche keizers en hun nutteloos streven, erbij voegende dat, waar men de Bisschop pen aanzet, hun plicht te verloochenen, slechts één middel bestaat hen tot stilzwijgen te brengen: „Ze te ont hoofden." Veeleer immers zullen zij den dood trotseeren dan hun eed ver loochenen. Deze bewering van den grooten Duitsclicn Staatsman Windthorst vindt in Frankrijk thans opnieuw haar be vestiging. Met een fierheid, die het katholieke hart doet trillen van genot en dankbaarheid, leggen de Fransche bisschoppen getuigenis af, als weleer in de eerste dagen der Kerk van Christus uit den mond van moedige belijders vernomen werd. Blijmoedig en onverschrokken treden zij hun bc- belagers tegemoet. Hoe fel of geniepig de strijd legen de Kerk ook woedt, van vreeze is bij de Fransche Kerk vorsten geen sprake. Hoe treffend luidt o.a. niet een schrijven van den his- schop van Atrecht aan de geestelijk heid van zijn diocees, waarin deze prelaat herinnert aan den H. Joannes Clirysnsloimis, die de vervolging ver gelijkt met een lentewind, welke over de hoornen heenstrijkend, bladeren en vruchten doet ontluiken, „Deze vrucht bare lente", zegt de bisschop, „open baart zich inderdaad in de werken van uwen ijver, beantwoordende aan de behoeften van liet oogenblik. Dat ken merk van goede herders gij draagt liet vooral sinds den dag, waarop gij alles hebt verlaten om getrouw te blij ven. In uwe edele, slandvasligc en geestkrachtige houding, zegeviert de Christus en wijst daarin op het toe komstige hernemen van Zijne rechten. O vervolging! al zijt gij tegelijkertijd hard en schoon, de Voorzienigheid bedient zich van u, wanneer de voor bereiding kond voor een betere toe komst." Ziedaar een taal, die voortdurend van de lippen trilt van alle herders van diocesen, wanneer het oogenblik om te getuigen voor hen gekomen is. Allen wijzen den vermelden dwingeland terug van het heilig erf der Kerk, allen be twisten Item het recht, om te heerschen over de ziel van het katholieke volk, allen rukken even onvervaard aan zijn. leugenachtige beschuldigingen het mas ker af, Nog dezer dagen wierp Mgr. van Cahors voor het Appèl-hof van Agen zijn rechters voor de voeten: „Bisschoppen en priesters, wij allen worden beschuldigd van de poging om de wet op het verplichte school bezoek Ie doen mislukken. Wij zijn aan dit misdrijf onschuldig, want wat wij willen is niet, dat de openbare school ontvolkt worde, maar dat zij gezuiverd worde en gezond en toe gankelijk gemaakt voor de katholieke kinderen. Eertijds werd in Japan geen enkele Europeaan toegelaten, zonder dat hij het kruis inct voeten had ge treden; deze schandelijke praetijk is in het rijk der Rijzende Zon reeds sinds lang afgeschaft. -Doch wij willen niet, dat men haar invoerc op den bodem van Frankrijk en dat men de katholieke kinderen dwingc luin Doop belofte te verloochenen, voor dal zij den drempel overschrijden der open bare school." Wal bedreiging met den dood en zelfs mei de toepassing er van niet hebben kunnen uitwerken, zullen spot en verguizing, vervolging en kerker straf nog minder tot stand brengen. En toch deze zijn de geliefkoosde middelen, waarmede de moderne on- geloovigcn thans tegen de Kerk met vernieuwde woede te velde trekken. Wie echter haalt niet medelijdend de schouders op, wanneer men cenige mannen, wier handel en levenswijze liet licht niet kunnen verdragen, zich ziet aftobben om aan de Kerk afbreuk te doen. Alsof voor hen er iets mede gewon nen ware, dat enkele zwakken vallen en in hunne rijen plaats ncin1"1 waar de Kerk op tallooze volgeling.,i kan wijzen, die, tot in het aanschijn van den dood, voor de verdediging barer rechten pal staan. Wie thans, na negentien eeuwen een blik werpt op de onderneming door een vissclter, Petrus, op bevel van Christus aangevangen en op de tegen kanting acht geeft door hem en zijne volgelingen daarbij ondervonden, moet in gemoede bekennen, dat hier Gods macht is werkzaam geweest en werk zaam blijft. Want, en dit ligt voor de hand, hoe meer de tegenstanders der Kerk zich beijveren, hare leiders voor te stellen als bekrompen en als met gebreken behept; hoe duidelijker bewijs zij zeiven voor de goddelijkheid der Kerk bijbrengen. Immers, zoo datgene, wat men dom, bekrompen en gebrekkig noemt, over hetgeen men als verlicht, ontwikkeld en volmaakt voorstelt, weet te zege vieren, moet het in zich cene kracht bezitten, die van geen menschelijke wijsheid of volmaaktheid afhankelijk is. En zoo wordt het gezegde der H. Schrift bewaarheid, dat Hij, die machtig is, van de geringen en eenvoudigen zich bedient om hen, die zich wijs en machtig wanen te beschamen. BUITENLAND. De acht kiesrechtdames, die een week geleden, het huis van minister Asquith belegerden, zijn Zaterdag „voor" geweest. Als verdedigingsmiddel had den zij zich beroepen op liet recht van iederen burger en burgeres om petities aan te bieden aan de ministers en aan den souverein, een recht gewaarborgd door een oude chartre. De rechtbank oordeelde echter heel lerecht, dat de dames van dit recht op cene onge oorloofde wijze hadden gebruikgemaakt. Zij werden veroordeeld ieder tot 10 shilling boete of 7 dagen gevangenis straf. Telkens wordt op de Engelsche oorlogsschepen op onbegrijpelijke wijze dynamiet gevonden. Wij hebben on langs gemeld, dat in de kolcnladingcn van drie Engelsche schepen dynamiet- patroncn gevonden werden. Dezer dagen had aan boord van de „Forward", die in Westbay bij Portland schiet oefeningen hield, plotseling een hevige ontploffing in de vuren plaats. De kapitein liet onmiddellijk de schietoefe ning staken en voer naar Portland, waar de kolenvoorraad op lichters werd overgeladen en nauwkeurig on derzocht. Het resultaat is nog niet be kend. Maar men vermoedt, dat ook aan boord van de „Forward" dynamiet in de steenkolen is gekomen. In Britschc marinekringen is men tengevolge hiervan zeer ongerust. Volgens een telegram uit Petersburg heeft de Russische ministerraad zich in beginsel uitgesproken voor den bouw van een 480 kilometer lange spoorweglijn, dwars door den Knukasiis. De kosten van deze nieuwe lijn worden op 60 millioen roebel geschat. Dit hooge bedrag zit hem voornamelijk in den bouw van 21 tunnels. Een tweetal berichten komen uit Rus land, die maar al te duidelijk laten zien, welke toestanden er nog in dat rijk heerschen. In het Russisch gouvernement Khar- koff is een rijtuig, waarmede 27600 roebel werd vervoerd, aangevallen door gewapende roovers. De dieven doodden de twee mannen, die het begeleidden, ücn kassier en assistent-kassier van een suikerraffinaderij. Ook doodden zij het paard, doch moesten vluchten zonder het geld gevonden te hebben. Mevrouw Trétyakoff, echtgenoote van den generaal van dien naam is te Tiflis vermoord door twee gewapende dieven, tijdens de afwezigheid van haar man. De schurken hebben het huis geplunderd. Zaterdag zouden in het park voor militaire luchtvaart te St. Petersburg proeven gedaan worden met de vlieg machine, die de uitvinder Tatarinoff had gebouwd voor het Russisch leger bestuur. Voor een paar dhgen al had Tatarinoff den minister van oorlog verzocht de proeven uit te stellen, daar hij vreesde, dat het toestel niet gereed zou zijn op den vastgcstelden datum. De minister had geweigerd en Za terdag ging hij naar de werkplaats van den uitvinder, waar hij het toestel nog onafgemaakt vond. Ingevolge de bepalingen van liet contract tusschcn Tatarinoff en de militaire autoriteiten, heeft de minister toen de autoriteiten vrij verklaard van alle verplichting tegenover den uitvin der en verzocht dezen het lokaal te verlaten, dat te zijner beschikking was gesteld. Het Russische leger zal het dus voorloopig zonder de moderne hulp van een vliegmachine moeten stellen, en de illusies van sommige Russische patriotten, dat in dit opzicht het Rus sische leger de andere legermachten voor zou zijn, is als rook vervlogen. DUITSCHLAN D. Door den nieuwen Duitschen kan selier, Bethmann Hollweg, zal 20 Sep tember het eerste officicele bezoek ter kennismaking gebracht worden aan den Oostenrijksch-Hongaarschen bond genoot. Keizer Frans Joseph zal den opvolger van von Biilow op Schön- brunn ontvangen. Te Forchheim bij Bamberg, heeft een politiehond getoond, wat hij kon. Buiten op een weg vond men dezer FEUILLETON. Angst en Liefde (S/o/.) Marianne, (lie was tocgcsnc.J, ging hel per- .eel wekken, daar zij niet krachtig genoeg was haar meesteres zonder hulp te dragen, en Pauline zette zich naast haar moeder ne der, die zij mei kussen en tranen overdekte. Men bracht mevrouw De Blosvillc naar haar lied, en de koetsier vcrlrok mei het rij tuig om een dokier Ie halen, die in de na bijheid woonde. Intusschcn kleedde Pauline zich onmiddellijk aan, zonder haar moeder te verlaten, hij wie zij plaats nam om haar mei de tccderslc zorgen Ie omringen. Mevrouw De lilosvillc scheen door een pijnlijke gedachte le zijn overweldigd. I lel ccnc oogcnhlik rolden tranen langs haar wangen, dan weer vouwde zij haar handen, richtte wanhopig haar oogen ten hemel, (lp zeker oogenblik, waarop zij zich alteen bevond mei haar dochter, riep zij uil; Wal Ie doen! wat te doen! Mijn Ood, geef mij een ingeving! Helaas! antwoordde Pauline, we kunnen niets doen voor aleer de dokier er is geweest want zij schreef den biesland van linnr moeder i pijnen, die hij alleen vermocht le stillen v He it is, en ik hoop, o I i! riep Pauline uil, loopen? U zuil mij zoo goed uitvoeren is zal gaan, zooals mogelijk, dat het gekweb ja, ik hoop, dat ik zal ku en wal licht u noo'dig le uw orders geven cu ik zal zc zoo goed, dal alles in lui ii hel zelf zult verlangen. Neen, kindlief, antwoordde mevrouw De lilosvillc, terwijl zij haar met een droe- vigen blik aanschouwde, neen, dal zou u niet mogelijk zijn. Eli zij begon andermaal le schreien, zonder dat Pauline er iu kon slagen haar te troosten. Eindetijk kwam hulp opdagen: hel heen was niet gebroken, maar de voel was ont wricht en deze moest weer gezel worden. Deze pijnlijke bewerking eenmaal ten einde, beloofde de dokter den volgenden dag le zullen terugkomen, de zieke gelastend Ic bed te blijven en haar been geenszins le verroeren. Wat! mijnbeer, voegde mevrouw De lilosvillc hem loe, nu mijn voel gezel is, ver bied! ii mij een voetstap le doen? - Op gevaar af van uw leven niet meer le kunnen luupen, mevrouw, luidde des dokiers antwoord, en hij ging heen. Pauline vermocht niet de uitwerking le lic- oordcelen van die uitspraak over haar moe der; deze had zich omgewend, mei hel hoofd in haar kussen gedrukt, waar zij ongctwijlcld haar tranen verborg. Na verloop van cenige minuten nam haar dochter haar hand en kuste die; Sla mij toe, mama-lief, aldus sprak zij, dezen nachl bij u le slapen; liet zon mij innig spijten, zoo u daarin niet toestemde. .Mevrouw De Blosvilie stemde er In loe en deed Pauline's bed naar haar kamer over brengen. Het was toen twee uur in den ochtend, om vier uur begon het daglicht aan te bre ken; toch deed mevrouw De Blosvillc aan haar dochter niel uitkomen, dal zij rust moest gaan nemen, en onderhield haar over geheel iels anders. Om kor! le gaan: toen zij ver onderstelde, dal Marianne lag ingeslapen, nam zij Pauline's hand en voegde haar toe; Gij zult mij een zeer groolen dienst kunnen bewijzen, mijn liefste, maar ik durf 'I u haast niet Ic vragen! Een dienst aan u, mama, anfwoorddc Pauline terstond, Ik zal mij zoo gelukkig ge voelen daarmede! Zeg hol heel gauw, ik Bclool mij niets, viel mevrouw De Blos villc iu de rede, alvorens gij weel, waarvan hier sprake is. Zoudt gij den moed hebben een mandje Ic halen, dal ik in het struikge was verborgen heb. hij den boom, waar ik hen neergevallen Een mandje in het park! zeide Pauline vcrhlcckcnd. Denk er aan, dat ge van daar altoos het liehl kunt zien, dat Iu mijn kamer is, dal ge sleehls tién oogenblik noodig hebt om hel mij terug le brengen; maar zou hel morgen door een van hel huiselijk personeel gevon- :r alles I plaats hebhen. dal mij van 'li, sprak Pauline, terwijl zij vast besloten van haar stuel opstond. Mevrouw De Blosvillc drukte haar in haar armen; na haar vervolgens de juiste plek aangewezen te hebben, waar het mandje zich bevond, ontsloot zij voor haar heel zacht hel venster. Pauline beefde hevig; maar waf haar moeder haar gezegd had, gaf haar moed. Daarbij: de afsland was zoo korf, dal zij dien kon afleggen zonder den lijd te hebben lol nadenken. Zij bereikte den ingang van hel bosch, greep het mandje, en kwam het in één adem bij haar moeder op bed zeilen. Hier hebl u hef! hier hebt u hel, mama! voegde zij haar toe. En zij viel bleek als een doode op een Dal de hemel je zegene! lief kind, ant woordde mevrouw De Blosvillc haar met kussen overdekkend, gij licht wellicht het leven nws vaders gered. Daar het jonge meisje hoogst verwonderd scheen, vervolgde mevrouw De Blosvillc: Naar aanleiding van hetgeen gij zooeven hebt gedaan, mijn lielslc, beschouw ik u niet van mijn tranen toevertrouwen. Dit zeggende omsloot z'j hel mandje, waarin zich een flcschje wijn en een halve kip be- Dil alles, Pauline, bracht ik naar iemand die ons zeer dierbaar is, toen mij het onge luk overkwam te struikelen, Uw vader is niet bij den bloedverwant, die hem een schuil plaats zou verleeneudie bloedverwant is zelf aangehouden. Uw vader is hier, hier! Ja, in het paviljoen dal achter in hel park is. Alle nachten bracht ik hem het weinige voed sel, dal ik kon machtig worden zonder even wel achterdocht le wekken bij de dienstboden, anders zou uw vader van honger zijn omge- Nu ben ik het, riep Pauline uit, die hel mandje in hef vervolg zal brengen! Gij, hernam mevrouw De Blosvilie, wier gelaat van vreugde straalde, geheel aan het einde van het park? Ja, mama, ik zal niet'I minste gedruisch De moeder d'ukte haar aan haar borst en gaf haar het mandje, er bijvoegende: Denk. dat God u vergezelt, lief kind, en dat het voor uw vader isl En Pauline ging met vasten tred de deur Haar moed steunde haar, zoolang zij zich nog dicht bij het kasteel bevond; maar toen zij onder het zware gchoomle kwam, toen zij de sombere lanen moest inslaan, die naar het einde van hel park leidden, werd zij door een hevigeu schrik aangegrepen. Hel waren voor haar alles holen, niels dan spoken zag zijhaar knieën knikten onder haar bevend lichaam, haar ooren suisden, een koud zwc. I bedekte haar gelaat; kortom, elk oogenblik vermeerderde haar angsl, het was haar on mogelijk verder le gaan. Zij sloot de oogen en viel op haar knieën: Mijn God, bad zij, ontferm U mijner, dal ik niel sterf alvorens bij mijn vaderle komen

De Eembode | 1909 | | pagina 1