Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 29. Zaterdag 16 October 1909. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franc» per posl Alzoiiderlijki f 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Pr(l» der Advertentie» Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iedcren regel meerf 0.05 Correspondenten cn Advcrtenliïn moeten uiterlijk Vrijdag avond voor 4 uur aan het bureau bezorgd zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Moderne uitvindingen. De voortgang, dien men in onze eeuw op liet gebied der natuurkunde, zoowel op het bespiegelend als op het praktisch gebied, gemaakt heeft, wordt niet zelden als argument gebruikt om tegen de Katholieke Kerk zich te verklaren. De nieuwe uitvindingen, zoo rede neert men, bevorderen in hooge mate het welzijn der mcnschheid. En desniettemin is de Kerk veelal tegen al wat nieuw is. Bijgevolg laat zij aatt het welzijn der volken zich weinig gelegen zijn. Erg moeilijk maakt men het zich dus niet om tot deze slotsom te komen. Want zoo men bloote veronderstellingen als beginselen kan voorstellen is er wel geen conclusie, waartoe men niet logisch kan geraken. De redeneering echter, gelijk zij voorligt, gaat mank naar alle kanten; verkeerde premissen, valsche conclu sion. Want, dat al, wat nieuw is, voorden mensch gunstig kan worden genoemd, dient zeker nog te worden bewezen terwijl liet z.eker valscli is, dat de Kerk tegen alles, wat nieuw is, zich kant. Hoe kan liet dus anders, of een gevolgtrekking, die op zulke verkeerde stellingen berust, moet kant noch wal raken Wie ccnigszins met de geschiedenis, voor zoo verre zij de tolk der waar heid is, bekend is, weet ten stelligste, dat de Kerk door alle eeuwen heen, wetenschap en kunst ten zeerste heeft bevorderd. De kathedralen onzer groote steden getuigen het luide, en elke expositie op het gebied der kunst, maakt het voor eiken bezoeker ontwijfelbaar, dat, wal de palm op het gebied der kunst en der wetenschap wegdraagt tot het kerkelijk gebied behoort. De schoonste manuscripten en kunst werken zijn uit kloosters afkomstig. Overigens behoeft men slechts de liturgische boeken der Kerk na te gaan, zich te overtuigen, dat de Kerk r alles, wat op het gebied van kunst nijverheid goeds wordt voortge bracht, steeds ware belangstelling toont. Doch het is er verre af, dat alles, wat als moderne uitvinding wordt ge- icmd den zegen der Kerk, of ook der mcnschheid waardig zij. Eene zaak kan uiterlijk eu op den eersten oogslag onschuldig eu zelfs gunstig schijnen, terwijl zij bij nader onderzoek eer nadeelig blijkt te zijn dan wel voordeelig en gunstig. Van dien aard zijn de verfijningen door de industrie in het leven geroepen, en die, omdat zij de zinnelijkheid van den mensch streelen daarom zijn be staan nog niet gemakkelijker, veel min der gelukkiger gemaakt hebben. Er is immers niet veel studie noodig om zich te overtuigen, dat de meest verfijnde en verwende klassen der natiën de minst tevredenen zijn. Er zijn uitvindingen, waarvan het nut soms gering, de nadeelen uiterst groot zijn. Men denke bijvoorbeeld aanrcvnl vers, dynamiet, etc. Gewis uitvindingen van 't vernuft, doelt waarvan wij meestal iu droevige umstandighedcii vinden gewag gemaakt. Van de tien keeren, waar een revol ver gebruikt wordt is hij een middel tot misdaad in de hand van een boos doener, en het is zelden, dat hij tot de verdediging van het leven van een eerlijk man wi.rdt aangewend. En liet dynamiet? Wie kent niet zijn verschrikkelijke uitwerkingen, de ontzetting, welke het zoo bij herhaling iu de Europccschc landen heeft teweeg gebracht. Men ntogc dus de moderne uitvin dingen nog zoo zeer verheffen, dat zij een zegen zijn voor het mcnschdom moet nog bewezen worden. Het is echter met de moderne uit vindingen gelijk met de natuur en met alles, waarover de mensch beschikt. Zoo hij liet strekken doet tot het be reiken van zijn doel, tot vereering van God, zijn Schepper, en liet bewerken zijner Zaligheid, zal het hem strekken tot zegen en voordeel, terwijl daaren tegen alles zicli als tegen hem keeren zou zoo hij het misbruikt om van God zich af te wenden. Het is omdat God, als Heer en Meester van al het geschapene Zijn recht zal weten te handhaven, wat de mensch ook beproeve. BUITENLAND. ITALte. Zondag ontving Z. H. de Paus de Kculsche pelgrims in de Consistorie- zaai. Naast den troon stonden de bis schop van Straatsburg, de te Rome aanwezige Duitsche prelaten en de le den van Itet locaalcomité voor de Duitsche. pelgrims. De leider van de bedevaart, de architect M.ircliand, die door den H. Vader tevoren in een par ticuliere audiëntie was ontvangen, reikte Zijne Heiligheid den St.- Pieterspen ning over en las een Latijnseh adres van toewijding voor, waarop de H. Vader in een lange toespraak, welke door prelaat Lohninger in het Duitsch was vertaald, den pelgrims voor hun gelukwenschen ter gelegenheid van zijn vijf-en-twintig-jarig bisschopsjubileum dankte. De H. Vader herdacht met hartelijke woorden het Eucharistisch Congres en gaf daarna den Apostoli- schen zegen. De pelgrims zongen het Tc Dentil en met den Duitschen groet „Gclobt sei Jesus Christus", verliet de H. Vader, naar alle kanten groetend, de Consistoriezaal. De Italiaansehe regeering heeft uit St. Petersburg officieel bericht ont vangen, dat de Czaar van plan is een bezoek te brengen aan koning Victor Emmanuel. Wanneer en waar die samen komst zal plaats vinden, is nog niet bekend, maar waarschijnlijk zullen de twee monarchen elkaar op 't einde van de volgende week in Bari treffen. Het bezoek is enkel en alleen uit gesteld, wegens de ziekte van deCzarin. In de politieke kringen van Italië is men zeer verheugd, dat het bezoek, waaraan reeds zoovele politieke be schouwingen zijn vastgeknoopt, einde lijk toch zal plaats vinden. Het bezoek van den Duitschen rijks kanselier v. Bethinann-Holweg aan liet Quirinaal en het Vaticaan, zal, naar de officicuse „Sflddeutschc Reichscorr." meldt, omstreeks Pasehen van het vol gend jaar plaats hebben. SPANJE. Gunstige tijdingen kwamen in 't be gin der week voor Spanje uit Marokko. Te Nador was een gezant der Rifstam- men aangekomen om een brief aan generaal Marinas te overhandigen. Voor §cneraal Orozco geleid, verklaarde hij at de toestand der Kabylen door ge brek aan levensmiddelen, en de groote verliezen, niet langer houdbaar was. Andere berichten melden, dat de stamhoofden van Nador te Melilla zijn aangekomen en verklaard hebben, dat zij ziel) zonder eenigen eisch wensch- ten over te geven. Ten bewijze, dat hel in Barcelona nog geenszins rustig is, bevat de Im partial een opgave van de bomont ploffingen, die daar in de laatste maan den zijn voorgekomen. Op 7 Mei ont plofte een bom in de Boqueriastraat, op 8 Mei een in de Alta de San Pe- dro-straat, op den 9de» een in de Al- damastraat, op den llden een iu dc San Pablostraat, op 23 Juni twee in den Soriano- en in den Principal-schouw- burg, op 29 Juni twee in het kolfiehuis del Circo Espanol, op 2 Juli een in de Marques del Duero-straat. Daarmee eindigde het bewind van den gouver neur Ossorio, wicu men, wegens zijne onmacht ont liet kwaad tegen te gaan, de bijnamen van slaapwandelaar en slaapmuts gaf. Onder zijn opvolger Crespo Azorin is het intusschcu niet beter geworden. Op 21 Augustus sprong ccu bom iu de Ronda de San Pablo, »p 22 een bij de Puerta de Santa Madrona, op 25 een in de Conde del Asalto-stiaat, op 28 een in de Marques del Duero- straat, op 29 Augustus weer een iu de Conde del Asalto-straat, op 13 September een in Huerta de Santa Ma drona, op den 27sten een in de Conde del Asalto-straat, op 28 een op de Plaza dc Palacio. Dit zijn de officieel erkende aansla gen van andere zijde beweert men, dat er nog veel meer zijn gepleegd. De Spaansche anarchist Ferrer heeft zijn vonnis ondergaan. De Spaan sche regeering heeft terecht begrepen, dat het onmogelijk is het groote kwaad, het anarchisme, uit te roeien, zoolang de wortels daarvan ongestoord blijven voortwoekeren. Zonder zich te laten afschrikken, door liet geschreeuw en de bedrei gingen van alle vrijdenkers en anar chisten der wereld, is zij moedig voort gegaan, en overtuigd van haar goed recht heeft zij het doodvonnis, geheel in overeenstemming met dc krijgswet, tegen den anarchist uitgesproken, dat, zooals Reuter seinde, Woensdagmorgen is voltrokken. Over de terechtstelling van den an archist wordt nog het volgende ge meld: een piket soldaten, die door het lot waren aangewezen, hebben Ferrer doodgeschoten. Even te voren had hij zijn testament gemaakt, hetgeen echter ge- stipste maatregelen FRANKRIJK. De Fransche generaal d'Ainadc had iu zijn onderhoud met een redacteur van de Matin o.a. verklaard, dat de H. Stoel Spanje aanzette tot de ver overing van Marokko ten nadeele der belangen van Frankrijk. Om deze be schuldiging te kunnen slaven beweerde de generaal, dat tijdens de Fransche expeditie in Afrika Fransche missiona rissen werden vervangen door Spaan sche. Door de Osservatore Romano en de Corrcspondance de Rome worden deze beweringen met de meeste beslistheid tegengesproken. Marokko, zoo schrijven deze bladen, heeft nooit Fransche missionarissen gehad. Het heeft een apostolisch vicariaat van Spaansche Franciscanen gevestigd, evenals in Ja pan een vicariaat van Fransche missi onarissen bestaat. Maar het ontbreken van aalmoezeniers bij 't Fransche ex peditiecorps was een gevolg van de politiek der Fransche regeering. wclkcdeaalmoezenicrs heeft opgeheven! FEUILLETON. Tusschen Hemel en Aarde. (Slot.) 2) Binnen een korlcn lijd - - ik veronder stel nog neen halve minuut was ik hel hosch reeds overdrukken en er bevond zich toen 400 voet lucht tusschen mijne voelen en dc aarde. Gij ziet, dat ik slechts de kracht van mijn greep had om mij voor het vallen te redden. Dit alles gebeurde zoo ving, dal ik meer verbaasd dan verschrikt was. Ik had, mis schien wel omdat ik zuo gemakkelijk opge licht werd, een soort van vertrouwen, dat ik ook even gemakkelijk zou neergezet worden. Maar waar? Hoe lang kon Ik mij nog vasthou den? De ballon kon lot boven de wolken stij- sliugerde, totdat ik van uitputting zou moeten Ik kreeg vcrsclirikkclijkcn angst een al- schuw van dc ijle lucht, liet is een wonder, dat ik liet touw niet losliet, daar mijne zin nen mij schenen vertalen Ie hebben. Maar ik hing nog en dacht weder. Ik moest iets hebben om mijne voelen of boenen op Ic laten rusten. Het gevoel, dat ze mij neerdrukten was akelig. Ik tilde een heen op, als om dal aan een of ander voor werp vast te lommen. Gij weet hoe iemand zulks wil doen, wanneer hij zich bij dc han den ophoudt cn zijn houvast reeds begint te verliezen. Hel is eene beweging, waarvan men geheel onbewust is. Nu, mijn heen raakte het slingerende louw. Bfi het aanraken van dit louw wierp ik onwillekeurig inijnhecncn vooruit,■nnrslaag- dc er niel in den kabel tusschen hen in te krijgen. Tegelijkertijd steeg een geroep uit onze brigade inlantcrie, waarover ik juist hccndrccf. Do soldaten) veronderstel ik, hadden de verschrikkelijkheid van mijnen toestand nog niet ingezien, totdat zij de beweging van mijne boenen zagen. Mol het gevoel door duizenden bespied Ie worden, voelde ik een zekere nieuwe krarhl in mij tcrugkccrcn. Ik hield mijn linkerbeen uitgestoken, totdat ik voelde, dat liet touw zich naast mij bevond, greep het toen met mijn rechterbeen eu hield den kabel aldus vasi. Toen draaide ik mijn leehtcrvoet er omheen en kreeg zoodoende een beter hou vast. Dit gal mij een groote verlichting voor de handen. Toen zag ik omlaag. Vlak beneden mij waren de puntige hel men van een Duitsch regiment. Draaiende mei dc draaiende beweging die 'n ballon iu vrije vlucht altijd heeft en die zich aan hel touw meedeelde, verloor ik de Duitsche (roe pen in een uogenblik uit 't gezicht. Ecu veld van gele stoppels vcrloonde zich aan mijn blikken, dan een hosch, dan een panorama van cavalerie, infanterie en artillerie. Allen Vijftig duizend vijanden keken voortdurend naar mij. Zij hadden hall gehouden. Oeen kreel, geen kanon werd gehoord, gedurende zooals 'I scheen een cindc-loozen tijd. die toch slechts een halve minuut geweest moet zijn. Zwaluwan vlogen rond ot voorhij mij met haar sjilp, sjiip, sjilp, alsof ze juichten om hare snelheid tc tooncn tegen die van den wind, die mij zoo snel mede voerde. Ben geweervuur moet tusschen de huiten- posten hebben plaats gehad, toen Ik slingeren de over hunnen bodein dreef, want 't schie ten scheen opnieuw Ie beginnen, toen ik omlaag keek naar een eskadron Ulanen.* Gij denkt, dat dit alles tijd in beslag nam. Neen, ik ging voort gelijk een vogel, en dc voorwerpen beneden mij snelden weg achter mij, alsof ze met een onwederstaanbare .snel heid naar Metz gedreven werden. Ik herinner mij nog goed, dat ik vertrouwde! dal de Duitschcrs tegen de stad oprukten. De Ulanen wezen met verbazing op mij mei hunne lansen. Een moet zijn karabijn opgeheven hebben om op mij te vuren, maar ik hoorde duidelijk een luiden schreeuw. Neen! Niet schieten, wij zullen volgen en den liailon buitmaken en de officieren, die er zicli in bevinden gevangen nemen. Indien gij den man doodt zal hij vallen; dan zal zijn gewicht den ballon verlichten en zal deze weder stijgen. Hooger zal ze weer stijgen. Wederom I Het was goed, dat ik Duitsch verstond. Dc ballon moesl dus aan het dalen zijn. Ik had dat vergeten. Natuurlijk hij viel en snel ook. Ik begreep beter dan de Ulanen, wat er gebeurde. Mijne officieren boven lieten gas ontsnap pen. Zij waagden gevangen genomen Ie zoo diclit bij den grond Ie brengen, dal ik ge rust kun vallen. Naar boven kijkende zag ik voor een uogen blik slechts zwak hunne gezichten, omlaag starende. Zij weiiklen mij met hunne shako's. soldaat te redden. God zegene hen, wanl liet waren dappere lieden e i eerlijke oflicicrcn. mij dertig voet van de aarde bevond cn hen aldus tc redden. (ie moet begrijpen, dal er niet meer dan de groole bom het touw had afgesneden cn de ballon had vrijgemaakt. Ik bevond later, dat mijne vlucht een snelheid had van derlig mijlen in een uur. Ik was reeds meer dan eene inijl medegevoerd. Omlaag ziende zag ik den grond ongeveer tweehonderd voet beneden mij. Mijn kracht begon mij tc begeven. Dc ballon moet, toen hij daalde een kleine snelheid bereikt hebben, want dc Ulanen, die ik gehoord had en ook soms gezien, razende cn tierende achter mij, gallopccrdcn weder om beneden mij. iedereen zag opwaarts. Allen bij hun voortsnellen. In de opgewondenheid van deze wilde jacht begonnen zij tc hullen en tc gillen. Hun bevelhebber bracht hen gelieven hij hunne knieën met hel beneden eind in den koker. Ik kreeg dc geduchte, dal ik. wanneer ik viel, zou doorboord worden door deze blinkende punten. Door de inspanning om liet louw steviger tus schen mijne knieën gekneld Ic krijgen, begon nen deze Ie beven. Mijn gchcclc tichaam werd gepijnigd, mijn adem werd korterhel zweet In nj l fscli n k doodclljk koud was. Mijn ellende was niel meer le verdragen en mijne zinnen, ik wist het, zou ik spoedig verliezen. Iedere seconde gleed het lopw langzaam door mijne hcctc en bloedende handen. Ik zag nogmaals omlaag. Hoe dichter ik hij dc aarde kwam, hoe meer ontrolde zich voor mijn oogen het panorama van hos- sehen, soldaten, kaslcclen, tenten en velden. Ik wentelde voortdurend rond, cn werd meer en meer duizelig. Ik sloot mijne oogen, ik gevoelde, dal ik op een of ander oogenhlik Mijn kracht was zoo zwak, dat het touw ontglipte door hel snelle glijden. Ik trachtte het met mijne tanden te grepen, maar het gelukte mij niet. Ik hoorde van de gallo- peerende Ulanen medelijdende uitdrukkingen. Arme man, zei de hoofdman. Arme kerel. Frits tracht uw lans in de lus tc sicken. Gallopcer dan wat sneller cn help hem neerkomen. De lusl Ik had de lus vergeten. Het touw - as om dc paal vaslgemaakl geweest door middel van een lus. Dc lus! dachl ik. Wanneer dc lus reeds

De Eembode | 1909 | | pagina 1