echter Gautliler terecht opmerkte, dat die enkele veroordeelingen tegen de menigte misdrijven niets bettekenen. Het slot van de behandeling van het budget van Eeredienst was niets min der dan een voorstel van den socln- listischen afgevaardigde Dejeantc, die den priester wilde verbieden bulten het kerkgebouw geestelijke kleederen te dragen. Dit voorstel was zelfs den godsdienst- hatenden Briand te kras, die het dan ook ontraadde, waarna liet werd ver worpen. ITALIË. Perez Caballcro, minister van Bultcn- landsche Zaken in lietliberaleSpaanschc ministerie Moret, die vroeger bpaansch gezant was bij den koning van Italië, is door Z. H. den Paus in bijzondere audiëntie ontvangen. In een interview met den Romein- scheii correspondent van „II Momento" verklaarde Perez Caballero, dat de Spaansche regeering de verschillende religieuze quaestie's zal bestudeeren en trachten op te lossen doch slechts in volle harmonie met den H. Stoel, met wien de minister steeds de beste be trekkingen wenscht te handhaven. Over de kwestie der verdrijving der congregatties, heeft de minister ver klaard „Indien hervormingen zijn te onder nemen, zullen zij nooit een aanvallend karakter hebben, noch tegen de Kerk, noch tegen de Katholieken. .Men zal bo vendien alleen die hervormingen on dernemen. waarvan het Vatieaan de noodzakelijkheid en de rechtvaardig heid zal erkennen." Het gerucht gaat, dat de kardinaal staatssecretaris van Z. H. den Paus aan de Fransche bisschoppen een rond schrijven heeft gericht, waarin wordt aangedrongen op de bevordering van de zoo noodige eenheid onder de Fran sche Katholieken. Er issprakevan.dat in verband daarmede kardinaal Vincenzo Vannuteili eenige der voornaamste lo den van het rransche episcopaat zal bezoeken. Maandagmiddag hebben 57 Engel- sclte matrozen van het vlaggoschip „Dunean" onder leiding van verschil lende officieren en hun aalmoezenier Edward Brav een bezoek gebracht aan het Vatieaan. Mgr, Joh. Prior verwelkomde en leid de hen door de verschillende gebouwen rond. De Roomsche officieren en ma trozen werden daarna door den Paus in audiëntie ontvangen, die hen allen tot ile handkus toeliet eu hen ueni^e oogenblikken minzaam toesprak. De Engelsche officieren en matrozen waren enthousiast over hun bezoek aan het Vatieaan en de audiëntie, die de H. Vader hun had toegestaan. In de groote zaal der Nederlandsch- Duitsche stichting „St. Maria deli Anima' te Rome zijn de aldaar woon achtig zijnde Hollanders en Duitsehers in grooten getale bijeengekomen, 0111 het begin te vieren van het -lOU-jarig jubileum der inwijding van de Deutsche Nationalkirche, welke kerk door Neder landers gesticht is en waarin de groote Hollanders. Paus Adriaan en Kard. Enckevoort, begraven liggen. De feestrede werd gehouden door den rector der stichting. Mgr. dr. Josef Lohninger. In de Kamer deed minister Gioiitii Donderdag inededeeling, dat het kabinet ontslag had genomen wegens de on gunstige stemming van het bureau der Kamer over het wetsontwerp betreffende de fiscale hervormingen. Toen minister Giolitti vernomen had, dat het ontwerp met 215 tegen 189 stemmen verworpen was, zette hij in den ministerraad uiteen, dat het mini sterie de meeiderheid der Kamer niet meer achter zich had. Hij meende daarom, dat het zijn plicht was om den koning zijn ontslag aan Ie bieden. Met algemcene stemmen keurden de ministers dit besluit van Giolitti goed. duitschland. I11 tegenwoordigheid van de keizerin, prinsesvictorla Louise, de kroonprinses, de prinsen Friedrieli Leopold, Eitcl Friedrich, August Wilhelm, den kroon prins en hel diplomatieke korps, is j.l. Dinsdag door keizer Wilhelm de Rljksdagzitling geopend. De keizer las de troonrede voor, •waarin dc eindregcling van de rijks verzekering wordt aangekondigd. Door deze wet zal de ziekteverzekering wor den uitgebreid tot een verzekering voor aehtergelatencn, Verder wordt nog aangekondigd een wet op huisarbeid, op plaatsingbureaux en de regeling der strafprocedure. De troonrede sluit„Om het Dultschc volk een rustige krachtige ontwikke ling te verzekeren, is mijne regeering er voortdurend op uit oin de vrede lievende en vriendschappelijke betrek kingen met de andere mogendheden te onderhouden en te bevestigen. Met geruststelling zie ik, dat het Marokko-vcrdrag, met Frankrijk geslo ten, op eene wijze wordt uitgevoerd, waaruit klaar en duidelijk de bedoeling spreekt om beider belangen gelijkelijk te behartigen." ENGELAND. I11 het Hoogerhuis is een ernstig debat ontstaan over de aanneming van de begrooting van inkomsten. Reeds Maandag 22 November is dit debat geopend door Lord Landsdowne en eerst Dinsdagavond 30 November nam dit debat een einde met de verwer ping der begrooting. Door Lord Landsdowne was de vol gende motie voorgesteld: „Dit huis (Hoogerhuis) heeft niet het recht deze begrooting te aanvaarden, tenzij zij vooraf aan het oordeel des volks worde onderworpen." Langdurig en scherp waren de de batten. die over deze motie gevoerd werden. Eensdeels verklaarde men, dat aanneming der motie gelijk stond met verkrachting der rechten van het La gerhuis. anderzijds, dat aanneming der huidige begrooting, dus verwerping der motie, niet in het belang van het land is, en het volk daartegen rechtmatig in verzet zou komen. De motie werd met 380 tegen 75 stemmen aangenomen en daarmede de begrooting verworpen. Deze daad van het Huis der Lords is zoowel in den ministerraad als in het. Lagerhuis ten sterkste afgekeurd. In dè Donderdag gehouden zitting van het Lagerhuis deelde minister Asquith dan ook mede, dat hij den koning had aangeraden om het parle ment zoo spoedig mogelijk te ontbinden. Zijne majesteit had goed gevonden, dien raad aan te nemen. Indien de huidige regeering weder om aan het bewind kwam, dan moest de eerste daad van het nieuwe parle ment wezen om alle belastingen, in de begrootingsvoorstellen vervat, weder in te dienen en te bekrachtigen, zoo zeide minister Asquith. Heden. Vrijdag, is het parlement geschorst en de ontbinding zal tijdig genoeg plaats hebben om de algetneenc verkiezingen tusschen 10 en 20 Januari te kunnen houden. Binnenland. Tweede Kamer. Maandagmiddag nam dc Tweede Kamer mei 43 tegen 32 stemmen een wetsontwerp van Minister Kolkman aan, waarbij de accijns op liet gedistilleerd van f67 op f90 per H. L. gebracht werd. Voor hel wetsontwerp stemden de rechter zijde en de lieer v. Karneheek. In de vergadering van Donderdag ochtend deelde dc voorzitter, naar aanleiding van een vraag van den heer Palijn, over het niet in behandeling nemen in de aldeelingen van hel wetsontwerp tot verhouging van hel lailef van invoerrechten, mede, dat van do Kegccring een inededeeling is ontvangen waarin wordt bericht, dat dc Regeering inct het oog op de veranderde tijdsomstandig heden, zeer ernstig overweegt of het bedoelde wetsontwerp niet kan worden ingetrokken. De definitieve beslissing daaromtrent zal zoo spoedig mogelijk worden genomen. Oe Kamervacature te Wijk bij Duurstede. De Minister van Binncnlundsche Zaken heelt bepaald, dat de verkiezing van een Tweede Kamerlid in het kiesdistrict Wijk bij Duurstede, vacature mr. N. de Ridder, zal plaats hebben op Vrijdag 19 December, dc stemming op Donderdag 30 December en dc herstemming, indien nuodig, op Dins dag 11 Januari. Kamerverkiezing Gulpen. Bij de stemming voor een lid van dc Tweede Kamer in het kiesdistrict Hulpen (vacature Ruys) zijn Donderdag uitgebracht 3666 geldige stemmen. Hiervan verkregen: de heer Hermans (S. D. A. P423 stemmenjlir. Ch. Ruys de Bcc- renbrouck (R, K.) 3443 stemmen. Zoodat gekozen Is jlir. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Kruisverbond in het Aartsbisdom. In de j.l. Zondag te Zwolle gehouden ver gadering van den Hoofdraad van Het Kruis verbond in het Aartsbisdom Utrecht werden dc aftredende leden van het Hoofdbestuur voorzoovcr zij zich herkiesbaar stelden, her kozen. In plnals van Dr. Noyons, Past, v. Bcrkel en A. Hendriks, die geen nieuw mandaat weiisclltcn te aanvaarden werden gekozen mr, A. baron v. Wijnbergen, van Arnhem, Dr. Vevgvn van Schalkwijk, Th. Hlanchl van Amersfoort. Gestreefd zal worden in overleg met den Mnrmbond een vasten Inspecteur aan te stel len voor het gchecle bisdom. De contributie is van I cent op 3 cent pvr lid en per jaar gebracht, doch hiervoor zullen de reiskosten jdcr afgevaardigden geres- Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Dinsdag a.s. te 8 uur ver gadert de verceniging „Geloof en Weten schap" in het vergaderlokaal van de R. K. Jongensschool, Aan de orde komen: I. Ballo tage 2. Voortzetting der verhandeling over de II. Schrift; 3. Mcdcdeclingcn van het bestuur. In een vorige vergadering is een besluit genomen, waarbij bepaald is, dat ook de begunstigers der verceniging dc gewone ledenvergaderingen kunnen bijwonen. Dit Ier herinnering. - Evenals de sociale cursus op IB Novem ber was ook de apologetische cursus van j.l. Maandag flink hezet. De bovenzaal van het gebouw van den R, K. Volkshond was weder tot achteraan gevuld om naar de leer zame verhandeling uver de sacramenten te luisteren. En leerzaam was de verhandeling, die de cerw. leider van den apolegetischen cursus ten beste gaf; velen zullen verrijkt met meerdere kennis over de kracht en de beteekenis van verschillende kerkelijke in stellingen en gebruiken, den bond verlaten hebben. Dat er geluisterd is. bewezen trouwens de verschillende vragen, die, in verband met het onderwerp door enkele aanwezigen ge steld werden. Vragen n.l., die aantoonden, dat men over het verhandelde nadacht en het ver- De eerste apologetixclic cursus is een suc ces geweest voor dc Propaganda Club „Leo XIII", die deze organiseerde en ook de eerw. leider mag met voldoening op zijn eerste verhandeling terugzien. Moge volgende cursus-avonden een even groot succes hebben. Bij den landbouwer1 A. K. d. Linden in de Birkt ontstond Woensdagnacht omstreeks half drie brand in dc hooibergen. De brand weer was spoedig met de 2 spuiten I en 3 aanwezig en begon liet blusschingswerk, doch moes! zich echter bepalen tot het bescher men van het woonhuis en eenige schuren. Daar deze met riet gedekt zijn, en liet nattig weder was, waren deze zonder groote moeite te behouden. Ware dit niet liet geval geweest dan had er zeker groot gevaar bestaan, da! alles in aseh werd gelegd. Nu zijn twee hooibergen en een berg met stroo uitgebrand. Daar het noodzakelijk was het hooi uiteen te halen, 0111 liet opnieuw aanwakkeren der vlammen te voorkomen, moesten de spulten daar den geheelen dag aanwezig blijven en doorwerken, hetgeen onder leiding van den opperbrandineestcr geschiedde. Aan den heer P. J. Enter, deurwaarder bij 's Rijks directe belastingen, is op zijn verzoek met ingang van 1 December eervol ontslag verleend. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den 2cn luitenant- kwartiermeester met den persnueelen rang van kapitein van liet Amcrsfoorlsch Vrijwil ligerskorps J. Busquct. Woensdagavond is de nachtdienst aan ons plaatselijk teleplioonnct in werking ge steld. Er wordt reeds een vrij goed gebruik van gemaakt, wel ven bewijs, dat deze dienst in een bestaande behoefte vuorziel. De heer B. Verloren van Theniaat te Huis ter Heide, heeft het beschermheerschap aanvaard van de afdceling der Maatschappij l"t bevordering der Toonkunst te Amcrsioort, welke voortaan nu ook uitvoeringen met or- ehest zal organiseeren. De direeteur, de heer M. W. Petri, heeft voor de as. uitvoering op 16 December, van Bccthovcns ntis in C. en Gade's Kreuzfahrer het orchcst uit Arn hem geëngageerd. Het Hoog-militair gerechtshof veroor deelde Zaterdag een luitenant uit dit garni zoen tot tien gulden boete, subsidiair tien dagen, wegens het buiten noodzaak berijden van een rijwielpad te Soest anders dan met een motorfiets of een rijwiel. De advocaat-fisknal was in liooger beroep gekomen bij liet Hof van het vonnis, waarbij de krijgsraad Ie Arnhem vijftig cent of éen dag oplegde. Omtrent de openstelling van het plaat selijk lelcfoon-bureaii heeft de directie der Ned. Bell. Telefoon Maatschappij bepaald, dat de dienst zal worden gehouden eiken dag doorloopend gedurende het gehecle etmaal. Op 7-on- en feestdagen zijn echter uitgezon derd de uren van 9 tot half twaalf 's ochtends en van 2 uur 's middags tot 10 uur 's avonds. De vervaardiging van het gedenkteckeu voor Joan van Oldeubaruevcldt, dat hier ter steile zal worden opgericht, is opgedrageti aan den beeldhouwer August Ealise, leeraar aan dc Rijks-school voor kunstnijverheid te Amsterdam. Aan het Postkantoor Amersfoort en dc daaronder ressortcercndc hulpkantoren is in November ingelegd bij de Rijks-Postspaar bank f37.166.75 en daaruit terug gevraagd f51.378.20. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt liet nummer 15020. De heer W. van Dicrmcn. thans boek houder bij den heer Joh. II. van der Meiden, Is benoemd tol boekhouder bij de lichtfa brieken te 's-Gravcnhagc. Woensdagmorgen ontstond een begin van brand in Amicitia. In de woning van den kastelein hadden eenige gordijnen door een brandend gascomfoor vlam gevat, doch door het handig optreden der bedienden werd de brand spoedig bedwongen, zoodat de politie, die onverwijld ter plaatse kwam, niet werkdadig behoefde op te treden. Dal dit onheil zoo sitocdig werd gekeerd, was wel gelukkig te noemen, daar twee spuiten in de Birkt waren, om een daar ont stallen brand Ie hliissclicu. De Provinciate Staten van Utrecht hebben Dinsdag een voorstel van Ued, Staten goedgekeurd, om een subsidie Ie verleunen, groot f 100, aan de ambachts school voor Amersfoort eu omstreken, ten hchoeve van den avondteekenciirsiis voor ambachtslieden. Dc minister van Oorlog heeft in dc standplaatsen van dc hoofdofficieren, con troleurs van dc inwendige administratie der kurpscn, deze wijziging gebracht, dat de standplaatsen van genoemde hoofdofficieren, thans te 's-Gravenliage, Nijmegen en Zwolle, voorlaan gevestigd zullen zijn te 's-Gravcn- hagc, Amersfoort eu Nijmegen, welke ver plaatsing zal ingaan op 1 februari 1910. Maandag j.l. hield de Oranje-ver. haar 3c jaarvergadering. Dc voorzitter herdacht in zijn openings woord de groolc gebeurtenis, die dit jaar heeft plaats gehad, n.m. de geboorte van Prinses Juliana, welke door dc Oranje-ver. op waardige wijze is gevierd, Voorts wekt spr. alle en voornamelijk de pers op, om de Oranje-ver. in haar pogingen te steunen, om eindelijk mee te deelcu.dat telegrammen zijn verzonden aan H. M. dc Koningin, de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. den Prins, ter ge legenheid der verjaardagen van H. K. II. Uit 't verslag van den sccr. bleek, dal vele leden voor de verceniging bcdanklen, en 't ledental lliaus bedraagt 534. De Kuiterclub verleende haar medewerking op 30 April, terwijl op 31 Aug. samenwerking plnals vond niet dc commissie benoemd ter gelegenheid der Kroningsfeesten in 1898. Uit 't verslag van den pcniiiugnt. bleek, dat ontvangen is f854.281. Dc uitgaven be liepen f 659.92», zoodal een batig saldo in kas is van f204.36. Tol bestuursleden werden herkozen de lieercn G. G. v. Lunteren en N. W. v. Miggelen. Bij de rondvraag werden twee zaken Ier sjtrake gebracht, n.m.Uitbreiding van leden tal en grooter opkomst der leden Ier ver gadering. Wal 'I ceiste betreft, wilde men meer rechten geven aan dc leden, b.v. vrijen toegang bij uitvoeringen, enz., mede als prikkel om lid te worden voor hen, die't niet zijn, Voor 't 2de puilt wcuschtc men de vergaderingen aantrekkelijker te maken. Na lange discussie werd besloten een pro- liaganda-conunissle te benoemen, die met 'I bestuur maatregelen zal overwegen, 0111 de Oranje-ver. tot grooter bloei te brengen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren: Groote Balderhaar ter Velde, A. Bronk en C. J. v. Kuyk. Het bestuur kan nog meerdere leden toevoegen. Met een opwekking aan dc leden, om al 't mogelijke te doen 0111 leden Ie werven, werd de vergadering gesloten, nadat ook de medewerking der pers verzocht was, In plaats van den lieer vau Meggelen, die om drukke bezigheden als zoodanig hcdanklc, treedt nu als secretaris-penningmeester op de heer I. J. Cohen (Beekesteinsche laan.) De heer v. Meggelen blijft evenwel in hel bestuur zitting nemen. Hoogland. Voor de betrekking van lloofd der school te Hooglanderveen hebben zieli 14 sollicitanten aangemeld. De heer E. van den Heuvel, wonende in het Buurtschap „De Brand" is j.l. Zondag overleden In den ouderdom van bijna 96 jaren. Hij was de oudste inwoner dezer ge- Soest. Hoewel St. Nicolaas dit jaar op Zondag valt, is de dienst op de postkantoren geheel als op andere Zondagen. Dien dag worden geen posipakclten aangenomen, terwijl het publick er niet op zal kunnen rekenen, dat op dien dag meer bestellingen dan op andere Zondagen geschieden. Jongelui, die examen willen doen voor Vicrmnandcr, moeten zich bij den burge- Gok hier, op een terrein te Soesterhcrg wil een lieer uit De Bilt vliegproevcn doen. Agenda van onderwerpen te behande len in de o|ienharc vergadering van den Raad der gemeente Soest op 9 Decem ber 19U9 des voormiddags Ie 10 ure. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergaderingen van 28 en 29 October j.l. 2. Ontwerp-hesliiil tot verkoop van ge meentegronden. 3. Ontwcrp-besluit lot verkoop van hak hout der gcinccntchosschcn. 4. Vaststelling van een lijst van retrlhutiën voor liet gebruik der helde en zandgronden in 1909. 5. Benoeming van eene Commissie tot het uitbrengen van rapport in zake verbetering 6. Benoeming van leden der vasle Com mission in 1910. 7. Aanbieding der begrooting van de Elci'- Irische Centrale voor 1910. 8. Adres van de verceniging „Soest Vooruit" alhier, strekkende tot het bekomen van een toelage uit dc gemeentekas. 9. Adres van C. J. van Oosten alhier, hou dende verzoek lol benoeming van makelaar. 10. Adres van G. van den Burg alhier, be treffende aanleg vau een nieuwen weg. 11. Behandeling van enkele reclames inzake inkomstenbelasting, wanrun nog enkele adres sen, waarvan wij nog niet met zekerheid nicdcdccllng kunnen doen. Woensdagmorgen brandde alhier een huis aan het Lange Eind, loebeliooreude en hewnond door v. Deijssel totaal af, S|H)edig was de brandweer ter plaatse, doch door dc lievige wind was 'I onmogelijk de vlam men meester Ie worden, zoodal Inils en in boedel iu de vlammen opgingen. De oorzaak Is te wijlen aan onvoorzichtigheid. Een jongetje van zes Jaren had een doosje lucifers weten tv bemachtigen van de latei, en stak een krant aan. Door de opslaande vJammen weid het behangsel aangetast en en een ommezien was alles in een vuurzee gehuld. Daar dll nog vroeg in den morgen gebeurde, hadden de ouders, die IC bed lagen er nicls van gcuicrkl. Een voorbijganger was zoo Hink, dat hij op 'n waranda klom eu de ruiten inlrapte om zoodoende de kinderen, die op zolder sliepen, eu niet meer op een andere wijze konden worden gered, Ie redden, hetgeen hein ook is gelukt. Een ivoord van hulde aan dezen dapperen redder. Verzekering dekt de schade. Baarn. Bij den overweg hij dc z.g. Klap hekjes is Donderdagmorgen ecu vreeselijk ongeluk gebeurd. Het knaapje van Z. wo nende dicht bij De Naald, alhier schoolgaande, werd op genoemde plaats door een loco motief gegrepen en gedood; Vreeselijk ver minkt werd de knaap opgenomen. Eernnes. De afloop van liet zeewater is voor dc jKilIngvisschers vuordcclig Zij kun nen nu hun fuiken luizetten, daar liet land langzamerhand boven komt. Met den afloop van hel water is dc paling ami hel loopcn en een goede vangst belouiil de moeite. Dc waterstand is over hel geheel zeer hoog. Enkele landbouwers uit deze gemeente waren niet gelukkig. Van G. B. had zich een paard verhangen in het prikkeldraad om de weide. Van den voerman D v. d. W, viel een host werkpaard dood voor den wagen. BIJ C. D. en C. v. W. slikte eene koe met liet voeren van knollen. Waarom verzekeren dc mcnsclicn zich niet? Gemengde Berichten. Wocnsdagvooriniddag stond te Rotter dam een ledige mei twee paarden bespan nen vrachtwagen, tocbehuorende aan den sleeper H. P., onbeheerd op de Haringvliet bij de Buogaerdstra.it. Onulal het eene paard naar liet andere beet, liepen helden Riet den wagen achteruit, tot zij daarmede in liet water vielen. Een vau de paarden is al zwemmende tot nabij liet Oude Hoofdplein gebracht. Hel andere paard verdronk. Woensdagnacht brandde in Dc Krint (gemeente Grainsbcrgenj de boerenhofstede af, bewoond door den landbouwer W. In korten tijd stond alles in lichtelaaiede be woners konden zich slechts half gekleed redden. Alles ging in de vlammen op. Ook verbrandden er 2 paarden en eenige koeien. - Onder de gemeente Cnevordcn is Don derdagochtend afgebrand een groote boer derij, hewootld dooi D. Niet» kon gered worden. Twee paarden en 4 koeien kwamen In de vlammen om. De inboedel was laag verzekerd. Te Stavoren loopt het gerucht, dat er zich nog een vijfde persuun op de in dc Zuiderzee gezonken stoomboot Handel eu Nijverheid zou hebben bevonden en wel Jotjc Boselima uit Bakhuizen, gepensioneerd koloniaal, die terugkeerde van de logger- haringvnngxt, en Zaterdag de reis naar fries land met genoemde boot zou hebben ge- Hoschma wordt sedert de ramp der H. en N. uil Amsterdam vermist. Noch hij zijn vrouw, die van Lemmer afkomstig is, noch Dij zijne familieleden Ie Bakhuizen zijn se dert Zaterdag berichten van hem ingekomen. Buschina heeft zeif vroeger ccnigcn tijd op dc Handel en Nijverheid gevaren en was goed bekend met kapitein Kloosterman. Op het vinden van het lijk van kapi tein Kloosterman is door diens vader f25 De betrokken verzekeringsmaatschappij heelt besloten de gezonken stoomboot te doen lichten, zoodat ten spucdigstc zal blijken of zich in de buut lijken bevinden. Op het wrak ligt thans een Eiikhuizcr botter ten anker. Als belooning daarvoor wordt door het Rijk f6 per etmaal toegekend. Van bevoegde (zijde wordt meegedeeld, dat prinses Juliana in alle opzichten vnor- spocdig opgroeit. In het Walchersche dorp Sonbiirg, tusschen Middelburg en Vlissingen, vierde de oudste inwoonster, de weduwe Johanna Dom misse Busschaert, heter bekend als „Oude Jarna", haar 100ste verjaarfeest. Ofschoon dc herdenking van dit feest gruotcudccls In luiisclljkcii kring plnals luid, waar alle kin deren, klein-kimlcren, nclitcr-kleinkinilcrcn en aehler-achtcr-klcinkindcreu zich rond liet li chamelijk krasse, doch geestelijk zwakke oud je, hadden verecnigd, wilden toch ook de gcmccntciiaren zich niet onbetuigd laten. Door een commisse uit de ingezetenen is een som geld bij elkaar gebracht om de jublla- ressc in staat te stellen den dag Iccstclijk Ie vieren. Voor de woning van dc 100-jarige was een eerepoorl opgericht en bracht hel fnnfarcgi'zctsi'hap haar een serenade. Het Engi'lselii' stoomschip Lord Napier is bij Wc»tku|!i'lli' gestrand en stukgeslagen. Van de opvarenden werden 3 riinn gcreil Een persoon verdronk. Een lievige storm woedde in Japan in hel gebied van Simunosaki. I'.en Japanschc stoomboot zonk. Men vreest, dat alle opva renden omkwamen. Op liet strand heeft mee reeds 25 verminkte tijken gevonden. Dc pie ren en kaden Ie Simonosaki zijn zwaar be schadigd. I'ranselie bladen maken melding van een poging, die er gedaan is om liet achtste regiment huzaren, dat Ie Verdun in garnizoen ligt, te vergiftigen. Dc onwetendheid van den dader Is oorzaak geweest, dat er een ver schrikkelijk ongeluk voorkomen Is. Hij luid ui. cyaokalium iu de voor tie sulilaleu be stemde soep gedaan en dat wel in zulk een hoeveelheid, dat de soep riekte, zoodat er niemand van gegeten heeft. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dal, indien de dosis vergift kleiner geweest was en de soldaten van de soep gegeten hadden, tachtig man hlmicn ven kwartier gestorven zouden zijn, Het geval heelt te Verdun groot opzien gewekt, De verdenking valt op een brigadier.

De Eembode | 1909 | | pagina 2