Ka'tholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 40. Vrijdag 31 December 1909. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Adverlenliën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Bij den aanvang van een nieuw jaar. Wederom heelt een oude jaarkring zich bijna afgesloten en zuilen wij een nieuw jaar intreden. Allen, door cenige relatie verbonden, begroeien elkander bij den aanvang van den nieuwen jaarkring met 't zalig nieuwjaar. Ook wij. geachte lezers, wenschen u, getrouw aan dit overoud, christelijk gebruik, bij liet begin des nieuwen jaars van gansciter harte alle heil en zegen. Want ook tussclten ons is van lieverlede een geestelijke ver wantschap. een vriendschappelijke hand ontstaan, welke het ons tot plicht maakt u lieden de beste heilwcnschen toe te stieren. Wat al sluimerende gedachten en herinneringen worden bij deze treffen de gebeurtenis gewektKrachtig dringt zich hel oude jaar in ons geheugen op, het oude jaar met zijn lief en leed, mei zijn voor- en tegenspoed, met zijn verblijden en lijden, met zijn zegenin gen en beproevingen. Voor velen was hel een tijdperk van zegen en geluk, voor anderen een tijdperk van droe vige herinneringen, wellicht ont de beproevingen, waaraan zij blootston den, om liet verlies van dierbare pan den, door den dood aan hunne zijde ontrukt, of om andere smarten, die in stilte geleden werden. In verschillende opzichten is het ou de jaar echter gezegend en gelukkig Ie noemen. Het Nedcrlandschc volk mocht zich o.a. verheugen en jubelen over de geboorte van een Kroonprin sesje, zoolang met spanning verbeid. Een blijde hope ging hiermede in vervulling. Op politiek teirein werd ill vaderland een strijd gestreden, die zeer gelukkige uitkomst bracht. Voor de Katholieke Kerk leverde liet itide jaai zijn licht-, maar ook /-iju schaduwzijdenzijn schaduwzijden al 1n Frankrijk, Spanje en Italië, waar de satanische strijd der loge tegen op sluwe, verraderlijke wijze werd voortgezet, maar waaruit tevens het goede werd geboren: de nau were aaneensluiting der katholieke par tijen onderling om den voortdringen den vijanden liet hoofd te bieden. Ja gebiedend noodig is een nauwe mcensluiling der Katholieken onder ling. dat bewijzen gebeurtenissen, o.a. de Ferrer-historie. in het afgeloopen jaar. Wij hebben de anarchisten in het zwaar beproefde Spanje aan het werk gezien, en tevens alom de loftrompet hooren steken over den persoon, die het anarchistisch gespuis tot de grootste gruweldaden daar had aangezet. In de „Maasbode" schreef Pedro de zer dagen daarover zoo treffend juist „Uil al het geschrijf van dc laatste dagen is één zaak duidelijk geworden. De internationale haat tegen Jezus ChristusHet gaat niet oin Ferrer, om waarheid, om recht. Het gaat om het geloof. Van dc gebroken ruilen van „'t Kasteel van Aemstel" tot de smeu lende kloosters van Barcelona is het dezelfde, ccne akelige geschiedenis. Haat tegen Christus en tegen al wat met Hem is verbonden: Paus. Kerk. Maura. Spanje." Zoo is het! Het Fcrrer-gejubel is wei verstomd, de laster in deze werd beschaamd, maar dc geest, die razen deed van woede, is gebleven. Daartegen moet derhalve vastberaden gewaakt. En Frankrijk Hoe strekte deze natie voor ons tot eene ernstige waar schuwing in het thans afgeloopen jaar! Niet echter tof ontmoediging, maar tot bemoediging wordt door ons ge in op een land, waar de Katho lieke Kerk een helsJie vervolging door staat. doch waardoor tevens geloofs helden treden in 't volle licht. Daarop werd zoo treffend schoon de aandacht gevestigd dour Z. H. den Paus bij de onlangs verleende audiëntie aan Fran- sehe pelgrims. Na gewezen te hebben op de vertroosting, die Z. H. genoot door de opwekkende berichten uit Frankrijk, welke duidelijk bewijzen, dat de godsdienst daar onoverwinne lijk blijft, ten spijt van alle middelen door welke de tegenstanders van liet Katholicisme den oorlog voeren tegen den godsdienst, en de gewijde bedie naren vervolgen, die den godsdienst mderwijzen en de geloovigen, die hem ipenlijk belijden, besloot de H. Vader zijn indrukwekkende rede o.a. met deze hartverheffende woorden „Maar van deze valscbe en openlijke vervolging, wel verre van dat zij onzen eerbiedwaardigeu broeders, de bis schoppen van Frankrijk, geen schrik aanjaagt, doet zij noch hen, noch ons de standvastigheid en den moed in dezen strijd verliezen, want wij wetende Kerk hier beneden is de strijdende Kerk. Wij, dienaren van Jezus Chris tus, moeten niet alleen ons Hoofd ver tegenwoordigen door Zijne Leer te pre diken, maar ook door het opvolgen van Zijn lijden, en hoe heviger de strijd is, des te machtiger doet zich de hulp van den Hemel gevoelen. Echter komt liet ons niet toe. zoo zeggen Wij. de woorden aanhalend van Judith tot het volk van Israël, het komt ons niet toe aan God een grens te stellen voor Zijn geduld ten opzichte van Zijn vijanden en Hem den dag der bevrijding voor te schrijven. Dat niet het middel wezen om Zijn barm hartigheid over ons af te roepen, maar veeleer om Zijn straf te verlengen. Wachten wij dus met een nederig trouwen eit in de trouwe vervulling van onzen eigen plicht, liet uur Zijn vertroosting af. Hij zal tegen onze vijanden w weten te nemen van onze tranen." Inderdaad hoe troostend en bemoe digend voor de toekomst klinkt niet deze heerlijke taal van Z. H. den Paus! Wanneer wij het oog dus vestigen op de Katholieke Kerk. dan verschijnt de toekomst ons minder donker, dan treden we hoopvol het nieuwe jaar in. Feller, 't is waar, zal de strijd moe ten gevoerd worden, maar de vijand verschuilt zich minder in hinderlagen hij treedt meer openbaar tegen ons op. Hierdoor zullen vele lauwe en dom melende Katholieken worden wakker geschud uit de sluimering, welke den vijand steeds ten goede kwam. Men moge ook met smnd verwachten, dat de katholieke geest meer en meer ont waken en de actie onder de Katholie ken steeds levendiger worden zal, wat allernoodzakelijkst is tot hervor ming der kranke maatschappij, en tot redding der steeds dieper verderven de wereld. Zoo gaan wij vol hoop en moed het nieuwe jaar in, den Gever aller gaven biddend, dat Hij de wenschen vervulle, welke wij heden voor onze lezers koes teren, en Hij wederom dit jaar zijn mildsten zegen doe nederdalen over onzen arbeid. Getrouw in den dienst des Heeren, ieder overeenkomstig zijne roeping, hebben wij niets te vreezen. Wat het nieuwe jaar ook breugc, wij weten, dat God alies bestuurt en or dent tot Zijn glorie en tot heil der mcnschenwij weten met zekerheid, dat, wat ook gebeure, alles voor Zijne trouwe dienaren ten goede samenwerkt. BUITENLAND. In een door den aartsbisschop van Westminster. Mgr. Bourne, en alle overige Engelsche bisschoppen ortder- teekend herderlijk schrijven is den Katholieken van Engeland hunne bij de aanslaande verkiezingen te volgen houding aangewezen. De Katholieken zijn, zoo heet het daarin, volkomen vrij in het kiezen van een positie ten opzichte der poli tieke vraagstukken. Op één punt moet inen echter krachtig samengaan, daar nl., waar het gaat om het behoud van de bijzondere school. Om de Katho lieken nu in staat te stellen tot een juiste beoordeeling van de gezindheid der eandidaten te geraken, bevelen de bisschoppen aan de volgende vraag de eandidaten te stellen: „Wilt n liet geval, dat gij gekozen wordt, alles doen, wat in uw vermogen ligt een rechtvaardige behandeling der katholieke scholen te verkrijgen, opdat deze, onder behoud van hun katho liek karakter, tot welk doel zij met buitengewone kosten, die de katho lieken van dit rijk alleen hebben ge dragen, zijn gesticht nok denzelfden steun van de Staatskas zullen genieten als de andere scholen, die openlijk door den Staat erkend zijn. en die als inrichtingen van onderwijs etj opvoe ding dezelfde plaats innemen?" Opdat deze vraag niet op den achter grond zal geraken, wenscht het Epis copaat, dat men den eandidaten geen andere vragen zal stellen, zelfs niet zoodanige, die betrekking hebben op de andere onrechtvaardigheden, waar onder de Engelsche Katholieken nog gebukt gaan (b.v. het uitsluiten van Katholieken van verschillende hooge waardigheden, den kroningseed van den koning, waarin het H. Misoffer een afgoderij wordt genoemd, enz.) Aan de priesters is de speciale op dracht gegeven om van den kansel niet over den politieken crisis te spreken. Men herinnert zich de gerucht makende beschuldigingen van de Russi sche kadetten, tegen hun oniniddellijken chef, kolonel Karpotf. Eene commissie was benoemd om deze zaak te onder zoeken en deze commissie heeft Dins dag in de Doema de conclusies inge diend, die besluiten tot afwijzing van dc interpellatie der kadetten over de zaak Karpotf. De zetels waren goed bezet, doch geen enkel minister was tegenwoordig. Graaf Bobrinsky, die verslag uit bracht, verdedigde de conclusies der commissie en schilderde Karpotf als een held, de kadetten als onruststokers en terroristen. FEUILLETON. Na den storm. dc v iju hart uoedlgin. 'legen dag in zijne ziel terugriep, hui zende vrnulijke wezens werden door hei morgenlicht lol blijheid. Int werkzaamheid in hun beroep opgeroepen; hij en zijn lolge- nooten echter moesten stilzwijgend hel spot tend hoongelach van allen verdragen, die /.ij ontmoetten, en gewillig aan een werk gaan. dat hun vreemd en nnteerend was. Zelfs hadden hun vijanden besloten hen nog dieper te vernederen. Hun werd hel be vel gegeven zonder verwijl aan hel herstel len der „Maria Mngdalcua" te gaan, om dit schip weer klaar te maken ten gebruikc le gen het eigen vaderland. Alleen het vooruit zicht op de lichamelijke straffen, waarmede de opzichters dc wccrspaitnigcn dwongen, konden den kapitein en zijn lijdensgenoou-n er toe brengen dc banden tot dit zware werk uil te steken. Het schip werd op hel droge gebracht en men zag van nu af er dagelijks dc gevangenen aan werken. Daarbij dacht de kapitein aan een omsiandigheid, die voor hem en z manschappen misschien van veel gewicht k worden. Hij hcritmcidc zich namelijk, t hij dc scliccpskas, alsmede cenige waart volle papieren, hem en zijn familie betreffei 's avonds van den nuodlotfigen dag in v geheime schuiflade geborgen had, In een der zijwanden van zijn kajuit. Ofschoon nu hel vaarluig van onder lol hoven was geplunderd, was Inch misschien deze geheime bewaar plaats hun ontsnapt. Vol ongeduld zag de kapitein uit naar een gunstig oogenhlik, dat hem naar de kajuit kon doen gaan. Werke lijk vond hij dal, toen eens de opzichter de werklui alleen het. Terstond begaf de kapi tein zich naar de bewuste plaats, en zag tut zijn onuitsprekelijke vreugde, dal hij zich uiel veigisl had. Toch waagde hij hei niet hel gevondene terstond er uil Ie nemen, daar hij niet wist, waar hij het veilig zou bergen. Zijn slaap plaats bood de veiligste gelegenheid aan en zoek blootgesteldloch kwanten zoo nu en dan de opzichters, om na te gaan, of geen dor gevangenen voorwerpen verborgen had, gevaarlijk in 'I gebruik. Zeer goed had de kapitein door dezen vondst zich een ge makkelijk leventje in zijn droevige gevan genschap kunnen verschaffen, doch zijn recht schapenheid deed hem zelfs dc gedachu daaraan verre van zich afwerpen. Des te meet dacht hij er over na, hoe hel geld in veilige handen tc geven en zijn rechtmatig c dom tc redden. Eerder dan hij dacht werd dit opgelost, tip zekeren avond, toen hij zijn ellendig leger opzocht, ontdekte hij toevallig itt den muur een steen, die los zat. Terstond school het Item Ie hinncu, dal ntisschic der vorige eigenaars dezer slaapplaats daar een verborgen schuilplaats gemaakt ha-' llchtig i it genu n geld e pa- verheugd, de volgende da gen, alles, 't een na 't ander in deze veilige plaats te bergenvooral het portret zijner Dikwijls, als allen sliepen, haalde hij het he itel lol van don armen gevangene werd bij den dag ellendiger. De opzichters schenen hem vooral ten mikpunt hunner spotternijen gekozen tc hebben, en legden hem hel zwaar ste werk op. Meermalen kwamen zelfs hoogcrc Turksche officieren op deze plaats, lieten den kapitein voor zich brengen en bekeken hent mei minachtende blikken als een wild dier, dat den toeschouwer getoond wordt. Als de Turken in den loop van den oorlog met na deel legen hun vijanden gestreden hadden, dan was een hardere behandeling daarvan 'I onmiddellijk gevolg en een bovenmatige be tuiging van verachting. De opzichters straf ten dan hel kleinste vergrijp der zeelieden met oiiincnschclijke wreedheid, zoodat zelfs enkele matrozen tengevolge der geleden mis handelingen ernslig ziek werden en niet meer konden deelnemen aan 'I werk der overigen. Dok deed liet den kapitein leed. dal de an dag lol dag zich nauwer de overige gevangenen en hein door woord cn gedrag trachten te ver nederen voor zijn voormalige ondergeschikten. 'I Was op zekeren avond bijna tul een ern slig optreden gekomen. De opzichters waren namelijk heengegaan, om l avondmaal tc halen, toen plotseling, na voorafgegane geheime bespreking vijf of zes dezer oproermakers op den wccrloozcn ka pitein aanvielen, terwijl de overige gvvnn- vormden om de aanvallers, teneinde de vrien den des kapiteins tegen te houden. Wel ver leenden de ongeboeide ledematen van den kapitein hem krachtiger weerstand dan zijn tegenstanders, doch hun aantal was te groot. Woedend zag hij zich op den grond gewor pen. Reeds klemde een zijner belagers dc handen om zijn hals, om hem Ie worgen, toen de vrienden van kapitein Tisdalc toesnelden en hem uit doodsgevaar redden. Den toege schoten wachters ontging het voorgevallene niet: de kapitein eischic bestraffing der schul digen. doch dit werd hem niet toegestaan. Wijl cchler 'I grootste deel der vrienden van den aangevallene op zijn hand waren, durf den zijn belagers geen tweede poging te wagen, hem openlijk aan te vallen, doch be paalden zich hun woede door scheldwoorden op Item te koelen. Zesde Hoofdstuk. „Als de nood het hoogst is, is Cod't dichtst nabij." Dit spreekwoord troostte den kapitein dikwijls, wanneer liet lijden, dat hem trof, hem ontmoedigde en hij vermoeid van li -t zware werk zijn slaapplaats opzocht. Wel gevoelde hij dan niet minder de zwaarte er van, zijn gedachten zweelden dan verre weg. zijnen, treurend en hulpeloostoch vond hij zelfs in dit lijden troost, want het wees hem er op op Ood te vertrouwen, op de eeltige, hem nog overgebleven hulp, en leerde hem. dat zonder dit vertrouwen zijn tegenwoordig lot ondragelijk zou zijn. Tegelijk paarde zich aan dit vertrouwen op den Almachtige de ontwakende hoop, dat zijn lot wel niet altijd zoo zou blijven en een gunstigen keer nemen. in deze hoop werd hij niet bedrogen. Dc Iteincl zond hem en de zijnen een man toe, die de arnte gevangenen wel niet uit hun kerker kon bevrijden, die hun echter nog grooter dienst bewees, doordat hij de harten der verstokte booswichten verloederde en de zielen der ontmoedigden opbeurde door troost- edele daden van medege- 'oelen. Wij mi u des wiens opofferende liefde zeker ook hun harten zal winnen, niet ver zwijgen. Het was pater Cardini. uit Turijn van geboorte, een missionaris, die onder het schamele habijt van de zonen van Augustinus een hart droeg, vervuld van dc edelste en reinste liefde voor zijn hulpbehoevende broe ders. In de leer des Gcloots grootgebracht, dat hij met vuur cener grooter liefde verde digde. toegerust met een schat van mcnsche- lljkc en hcmelschc kennis, was in hem al vroeg de zucht opgekomen, andereu tot die

De Eembode | 1909 | | pagina 1