Katholiek Nieuws* en Advertentieblad No. 46. Zaterdag 12 Februari 1910. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per pust Afzonderlijk) f 0.40 l 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereuniglng De Eembode. Prijs der Adverlenliën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 •rijdag- Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HENRICtlS Vtll GE WETERIH6. AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT. Iluisprehiiil van Z. Paus fins X. Assislent-Bisschnp bij den PauscttjkfU Troon Aan du Okestki.ijkiimh» i:n i»k (jei.oiiviohn van Ons Aartsbisdom Zaligheid in den lieer! Het H. Sacrament des Altaars is liet heiligste eu verhevenste der door Christus ingestelde Sacramenten. Ter wijl de overige Sacramenten genade mededeelen alleen wanneer zij worden ontvangen, is in het H. Sacrament des Altaars de Oever en Bron van alle genaden altijd tegenwoordig, de üod- niensch. Jesus Christus, die alle gena den voor ons verdiend heeft. God is daar tegenwoordig, omdat Hij zijn en blijven wil met de kinderen der men sehen. Zonder ophouden draagt Hij zich in dat liefdegeheim op als een /oen offer voor de zonden der wereld. Hij geeft zich in dat aanbiddelijk Sacra ment als voedsel aan onze zieleiv. Door alle eeuwen heen was dan ook het H. Sacrament des Altaars hel mid delpunt van geheel den Katholieken ceredienst en van het Katholieke leven. Voor het gelnoi in dit aanbiddelijk Sacrament hebben de Heiligen hun leven en bloed gegeven. Aan de ver heerlijking van dit 11. Sacrament heb ben de grootste kunstenaars steeds hun beste scheppingen gewijd. De oude kathedralen en kerken, die nog steeds als meesterwerken van bouwkunst de bewondering der wereld wekken, ge tuigen, hoe door alle eeuwen hel geloof levendig was in de tegenwoordigheid van Jesus Christus in het Allcrh. Sa crament. en hoe de liefde voor den Verlosser in dat aanbiddelijk liefdege- heint tot de grootste offervaardigheid prikkelde. Waarom toch zijn die grooi- selte scheppingen van geniale bouw kunst verrezen? Waarom werden aan die trotsche bouwwerken en aan de versiering ervan zooveel schatten be steed? Omdat B. O., men diep door drongen was van het geloof in de waarachtige tegenwoordigheid van Jesus Christus in het Allcrh. Sacrament des Altaars. Omdat men overtuigd was. dat die kerken zouden zijn woningen van God, die er zou verblijven in liet geheim Zijner liefde. Ja. de steeiuni onzer oude kerken getuigen van liet geloof onzer voorvaderen in de tegen woordigheid van Christus in liet H. Altaarsacrament. Christus nu is er tegenwoordig om dat Hij verblijven wil te midden der zijnen en ontvangen wil de hulde hun ner aanbidding. I lij draagt zich in dat II, Sacrament aan detj Hemelsclien Vader op als hel zoenoffer voor de zonden der wereld. Maar bóven en vóór alles is liet Zijn verlangen zich in dat aanbiddelijk Sacr,.,tient anti »tts Ie geven als spijze onzer zielen. Dat verlangen Zijner grenzenloozc liefde en barmhartigheid spreekt zich duidelijk uit in de gedaante, waaron der Hij in dat H. Sacrament tegen woordig is, n.I. de gedaante van brood, het gewone, het dagelijkselie voedsel van den menscli. Dat verlangen ook heeft Hij /.elf duidelijk uitgesproken, toen Hij bij de instelling van dit H. Sacrament aan het laatste avondmaal tot zijn Apostelen zeide: NEEMT at EET, dit is mijn lichaam. Zich geven aan den inensch, hem voeden met Zijn vleesclt en bloed, hem instorten Zijn leven, znndat hij met den Apostel naar waarheid mag getuigenniet ik leef. Christus leeft in mij, dat was het hoogste en voornaamste doel, wat de Verlosser met de instelling van dit II. Sacrament beoogde. En reeds toen Hij de joden voorbereidde op dit on- loorgrmidelijk geheim zijner liefde, sprak Mij huil van de het leven onder houdende kracht, die door het nuttigen van dit Saciainciit zou worden ont vangen. zeggende: Ik hen hel levend brood, dal tin den hemel hen nederge daald. Ziio iemand van dit braad eet, die :al leven in eeuwigheid en hel brood, dal ik zat geven is mijn vleesch voor hel leven der wereld. De Joden strldcn ouder elkander, zeggendehoe kan deze ons zijn vleesch Ie eten geven Daarom sprak Jesus lot lieu: voor waar, voorwaar Ik zeg u: tenzij gij hel vleesch van den Zoon des meiischen cel en zijn Moed drinkt, zuil gij licl leven in u niet hebben. Die mijn vleesch eel en mijn Moed drinkt, heeft liet eeuwige leven, en Ik zol hem leiijongsten dage opwekken, want mijn vleesch is waarlijk spijs en mijn Moed is waarlijk drunk. Die mijn vleesch cel en mijn bloed drinkt, blijft in mij en Ik in hem. Bij de eerste Christenen was het beset, dal de Verlosser met de instel ling van dit H. Sacrament vooral be doeld had zich te geven als spijze aan den mensch, zoo diep gevestigd, dat zij. zooals wij in de Handelingen der Apostelen lezen, dagelijks naderden tot de Tafel des Heeren. om zich te voeden met Zijn vleesch en bloed. Toen na verloop van lijd de eerste ijver verflauwde, verflauwde ook de drang oin dagelijks te eommunicee- ren. En. misschien ook om die lauw heid eenigszius te vergoelijken, begon men vooral te wijzen op de onbegrij pelijke waardigheid van Jesus' aan biddelijk vleesch en bloed. Men dacht hoofdzakelijk aan de grootheid, ver hevenheid en heiligheid der gave en vergat voldoende rekening te houden met de liefde en barmhartigheid van den Gever. Men ging twisten over de volmaaktheid en heiligheid.dievereisetn werd om te mogen naderen tot de Talel des Heeren. Hetgeen tengevolge had. dat maar weinige geloovigen dik wijls en alleen zeer enkelen dagelijks durfden naderen. En terwijl Jesus ver langt zich uit liefde te geven aan den mensch. huiverde de mensch te nade ren, voorgevend, dat hij al te onwaar dig was. Zonder twijfel. B. O., wij mogen met vergeten de ernstige waarschuwing van den Aposteldot dan de menscli zich zeiven heproevc en aldus van dit brood ede en van den kelk drinkeJ Wanl wie onwaardig/ijk eet en drinkt, eet en drinkI zicli zeiven hel oordeel, niel on derscheidende het lichaam des Heeren. Een verschrikkeiijke heiligschennis is de onwaardige Communie. De vraag evenwel is, wat er verolscht wordt om waardig te communieeereti. In den vollen zin des woords waardig is geen sterveling. Wie toch zou durven be weren. (int hij waardig is Jesus Chris tus te ontvangen Geen twijfel of wij moeten er naar streven heiliger en volniaaktet te leven naarmate wij meer lol de Tafel des Heeren naderen. Maar de kracht oin ons leven te heiligen moeten wij juist ontvangen in de H. Communie. Heeft de Verlosser niet ge zegd niel de gezonden, maar de zie len hebben den geneesheer noodlg Dwaas zou het daarom van ons zijn. weg te blijven van de Tafel des Heeren omdat we zwak zijn. want juist d/iar ontvangen we het brood der sterkte. Niet omdol we heilig zijn. maar opdat we heilig worden verlangt de Verlos ser zien aan ons mee te dcelen. Wan neer de 11, Communie wordt uitgereikt, wordt vooral het confiteor, de schuld belijdenis gebeden om er aan te her inneren, dat zij, die naderen wel dege lijk schuldig zijn voor God. En als de priester daarna het Allerheiligste toont aan de geloovigen. zegt hij nietzie daar het brood der Engelen, maar ziedaar liet kam Gods. dat wegneemt de zonden der wereld, en wekt vervol gens de geloovigen op, om limine on waardigheid bekennend, in diepen oot moed het woord te herhalen van den hoofdman van het evangelie Heer, ik hen niet waardig, dat Gij onder mijn dak komt, om dan met onbegrensd ver trouwen erop te laten volgenmaar spreek slechts één woord, en mijne ziel zal gezond worden. Dat is de stemming, B. G., en deze zijn de gevoelens, waarin Jesus wenscht, dat wij tot Hem naderen. Vier jaar geleden heeft Z. H. de Rans voor goed gebroken niet de over dreven eischen, die door sommigen werden gesteld voor hel veelvuldig naderen tot de Tafel des Heeren. De veelvuldige en dagelijkselie Com munie, zegt Z. H., als door Christus onzen Heer en door de Katholieke Kerk vurig gewenscht, zij aan alle geloovi- ge Christenen van eiken stand en rang vergundzoodat niemand, die in staat van genade is, en in vrome stemming tot de H. Tafel nadert, daarvan ver wijderd mag gehouden worden. De goede stemming, zoo verklaart de II. Vader verder, bestaathicrin.dat hij. die tot de H. Tafel nadert, zich hierbij niel door het gebruik, ijdelheid of andere menschelijke berekeningen laat lelden, maar dal hij aan Gods welbehagen wil voldoen, nauwer met Hem in liefde wil vcreenigd worden, en met dit goddelijk geneesmiddel te gemoet wil komen aan eigen zwakhe den en fouten. De veelvuldige en ook de dagelijk selie H. Communie moet dus niet een voorrecht zijn voor enkele uitverkoren zielen, maar voor alle vrome Christenen, die het ernstig meenet) met de zalig heid hunner zielen. Het verheugt Ons te kunnen getui gen, dat sinds die verklaring door Z. II. den Paus gegeven, het getal van hen, die zeei dikwijls en dagelijks communi- ceeren, in Ons Aartsbisdom sterk is toe genomen. zoodat er bijna geen parochie is. waar niet meerderen dagelijks tol de H. Tafel naderen. Mogen steeds meerderen dit voorbeeld volgen. Geen machtiger middel (och om ons te be veiligen tegen onze vijanden, te ster keu in den strijd en te bevestigen in den dienst van Jesus Christus, dan de nauwe en innige vereeniging inet Hem door de H. Communie. Die Mijn vleesch eel en Mijn Moed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem. Ten slotte, B. G. verzoeken wij u met allen aandrang veel te bidden voor de li. Kerk en onzen H. Vader Paus Pius X, opdat God hem sterke Zijn kracht bij het dragen van den zwaren last hem opgelegd. Bidt ook veel voor H. M. onze beminde Koningin, voor ons Vorstenhuis en voor uwe oyei heden, zoo geestelijke als wereldlijke Krachtens Apostolische volmacht vericcnen Wij bij deze aan de geloo vigen van Ons Aartsbisdom dezelfde dispensatie's in de vasten- en otit- houdiugswet als verleden jaar ondei de gewone voorwaarden, wij verma nen ii evenwel om door aalmoezen en door andere goede weri.en aan te len, wat door liet gebruik m ken deze dispensatie's aan uwe boetedoen ing ontbreekt. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot Ons Aartsbisdom behoorende kerken alsmede in de kapellen, waar over een Rector is aangesteld, op Zon dag Quinquagesima op de gebruike lijke vvij/e van den predikstoel wor den voorgelezen. Gegeven Ie Utrecht den 28e» Januari 1910. t H. VAN DE WETERING. Aartsbisschop van Utrecht. van Z. D. Hoogwaardigheid. J. A. J. TER HKP.RDT. Secretaris. De volgende dispensatiën zijn krach tens Apostolische volmacht in de ont houding van sommige spijzen aan de geloovigen van het aartsbisdom Utrecht verleend I. .4. Aan alle geloovigen, die door de wet op de onthouding gebonden zijn, dat is. die den ouderdom van zeven jaren bereikt hebben, worden de volgende verzachtingen, gedurende de aanslaande Veertigdaagsehc Vasten. op de daarbij gevoegde voorwaarden toegestaan. lo. Het zal geoorloofd zijn, vleesch te eten, op de Zondagen, Maandagen, Dinsdagen, Donderdagen en Zaterda gen uitgenomen Quatertemper-Zaterdag en Donderdag en Zaterdag van de Goeile Week. 2o. Op de Zondagen zal het toe gelaten zijn meermalen vleesch te ge bruiken: maar op de andere dagen is de dispensatie tot eenmaal beperkt. Ju. Het wordt toegelaten, gesmolten I in de plaats van boter te gebruiken, van den eersten Zondag van de Vasten Dinsdag in de Goede Weck, weder zijds ingesloten, uitgenomen de Vrijda gen. Quatertemper-Woensdag en Qua tertemper-Zaterdag. 4o. Nooit zal men vleesch of viseli bij denzelfden maaltijd mogen gebrui ken; doch visch en gesmolten vet in plaats van boter worden toegelaten. 5o. Ook wordt toegelaten het i brutk van zuivel en eieren, uitgenomen Vrijdag van de Goede Week. 6o. Degenen, welke van deze dis pensatie gebruik maken, zullen op den dag, waarop zij vleesclt eten, zevr maal het Onze Vader eu tiet IV gegroet met de twaalf Artikelen des gclnofs bidden, of met Paschen 10 cents offerenen op den dag waarop zij zuivel of eieren of vel, ofwel zuivel n eieren en vet gebruiken, zullen zij 'ijfmaal het Onze Vader en liet Wees gegroet bidden of met Paschen 5 cents offeren, zoodat men bij het gebruik van vleesch en zuivel enz. op denzelfden dag, twaalf malen het Onze Vaderen Wees Gegroet met de twaalf Artikelen des Geloofs moet bidden of 15 cents offeren. Bij nalating der voorgeschreven ge beden, ook maar eens, is men het ge ringe offer van geld geheel verschul digd. De offers zullen gestort worden in een daartoe bestemde bus door de Eerwaarde Heeren Pastoors aan te wij- Bovendien verleenen wij krach tens Apostolische faculteit tol aan de Vasten van hel volgend jaar dispensatie. lo. in de onthoiidingswct op alle Zaterdagen des jaars. uitgenomen Za terdag in de Goede Week,deQ'iatcrtem- pcr-Zalcrdagen en de Vigilie-dagen, die geboden Vastendagen zijn. 2o. zoowel in de vasten- als in de onthoiidingswct op den 25sten April, feestdag van den H. Marcus en op de drie Kruisdagen. II. Voorts verleenen wij, door den H. Stoel daartoe gemachtigd, de volgen de dispensaties, geldig tot aan de Vasten van het volgend jaar. lo. De Militairen, hunne vrouwen, kinderen en dienstboden, die bij hen in den kost zijn, mogen binnen ons Aartsbisdom het gelteele jaar door vleesch gebruiken, alle dagen, uitge nomen de Vrijdagen van iedere Weck, Asehwoensdag en de drie laatste dagen van de Goede Week. (Onder de bena ming van Militairen worden ook be grepen de Marechaussees en de be ambten dar Douane, die in actieven dienst zijn.) Dezelfde dispensatie verleenen Wij aan de stokers en machinisten der sloombooten en aan het spoor- en tram personeel, namelijk aan de stokers, machinisten, wagenvoerders, conduc teurs en remmers in vasten dienst, als mede aan die huisgezinnen, waarvan de vader of een ander kostwinnend lid doorgaans zeer ongezonden arbeid in hoogverhitte lokalen verricht, zooals b. v. de stokers en arbeiders bij ring-, gas-, aardewerk-, porselein-, steen- en glas ovens, de glasblazers en glasslijpers, de zoogenaamde taienciers; de arbei ders, die onder een zeer hoogen warmte graad werken in de papier-, suiker- en zinkwitfabrieken en in de ijzergieterij en voorts de veenarbeidersendegrond- werkers, die bovenmate zwaren arbeid verrichten. 2o. Aan alle Militairen en alle per sonen van beider geslacht, die op eenige wijze, hoe ook genaamd, tot de legers van het Koninkrijk belmoren inge val zij zich bedienen van de spijzen, welke hun volgens de militaire regle menten worden verstrekt wordt vergund, gebruik te maken van vleesch op alle dagen des jaars. uitgenomen alleen den Goeden Vrijdag. 3o. Aan de zeevarenden, voorzoo verre zij kunnen geacht worden onder Ons herderlijk bestuur te belmoren wordt dezelfde dispensatie verleend, die wij onder 2o. aan de Militairen verleend hebben, doch slechts wanneer zij zich bedienen van den scheepskost en daii alleen gedurende de zeereis. Wij herinneren evenwel, dat, niet tegenstaande de boven verleende dis pensatiën. het gebod van op de vas tendagen maar eenmaal daags zijn nooddruft te nemen, ten strengste blijft verbinden. BUITENLAND. ITALltt. De gewoonte, dat het Vaticaanelke audiëntie weigert, als de aanvrager te voren bij den koning op audiëntie ge weest is, wordt nog steeds streng ge handhaafd. Dit on&rvond j.l. Maandag de oud-viee-president der Vereenigde Staten, de bekende staatsman Fairbanks. airbanks is op den terugtocht van een reis, die hij om de wereld heelt gemaakt. Hij kwam uit Egypte te Rome. waar hij Zondag een audiëntie ver zocht bij den H. Vader. Hij ging ech ter eerst bij den koning op audiëntie en trad vervolgens op in een metho distische kerk, tot welk kerkgenoot schap de ex-vice-president behoort. Toen hij dan ook Maandag door den Paus dacht ontvangen te worden stuitte hij al op een besliste weigering van den kant van het Vaticaan, Van de Duitschc Katholieken heelt de Paus dezer dagen ontvangen een prachtige, verguld-zilveren buste van den H. Paus Leo IX (een geboren Duitscher. Bruno genaamd, zoon van graaf Hugo van Dagsburg, 1049— 1054). De buste is een prachtig kunst werk uit het atelier van den juwelier Johann Verleid te Kevelaer. De buste is 80 cM. hoog. De tiara ol driekroon is in den antieken vorin van de lie eeuw gehouden. Over de schouders draagt de Paus het pallium. Mgr. de Waal, de bekende Duitschc prelaat te Rome. rector van het Campo Santo, heeft Vrijdag van den H. Vader deze prachtige buste voor zijn insti tuut ten geschenke gekregen. Na den strijd komt er rust, na de rust de strijd. Dit is nu eenmaal de harde waarheid in 't bijzonder ook voor degenen, die zich in het politieke strijdgewoel werpen. Dat hebben de Engelscho ministers dezer dagen onder vonden, die te midden van hun vroo- lijkc ontspanningsdagen aan de „zon nige zuider kusten" weer tot hun moeilijke plichten geroepen werden. Zoo kan men het verklaren, dat mi nister Lloyd George, die Zondag nog met den Engelschen premier in Cannes

De Eembode | 1910 | | pagina 1