Katholiek Nieuws» en Advertentieblad No. 50. Zaterdag 12 Maart 1910. Drie en twintigste Jaargang. DE EEMIIDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Franco per post Alzmiderlijkv nummers t 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Pr|J» dor Advcrtentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Correspondentie» e Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BUITENLAND. Wegens het gemeenschappelijk op treden der bisschoppen is ook den altijd slagvaardigen Kerkvorst van Nancy. Mgr. Turinaz door de onder- wijzersvereenigingen ten proces aan gedaan. Voor de rechtbank heeft de moedige en begaafde Bisschop een even zake lijke en heldere als kalme en bezadigde verdediging voorgedragen van de hou ding der bisschoppen. In den aanbel verklaarde hij, dat hij slechts met bij zondere goedkeuring en bij uitzonde ring voor de burgerlijke rechtbank ver schenen was. Zonder die goedkeuring, zeidc de bisschop, zou ik in dez.e zaak de burgerlijke rechtbank niet hebben erkend, daar de uitoefening mijner geestelijke bediening daar niet aan onderworpen is. De bisschop verklaarde vervolgens, dat de bisschoppen geen tegenstanders zijn van de leekenscholen, wanneer men onder deze woorden verstaal een school, door leeken bestuurd, of een school van den Staat. Het rondschrijven heeft geen blaam geworpen op alle onderwijzers. Het heeft steeds, in de duidelijkste be woordingen een essentieel verschil ge maakt tusschen de onderwijzers, die de leerstellingen der Kerk aanvallen en lien, die onderwijzen met eerbiedi ging van alle rechten Itarer groote en moeilijke zending. Mgr. Turinaz wees erverderop.dat hij nooit de rcpublikcinsche onder wijzers heeft aangevallen, maar een bisschop, en vooral een bisschop van een grensstad mag niet toelaten, dat men de zedelijkheid en het vaderland aanvalt. Het is een monsterachtige bewering, dat het kind niet aan zijne ouders maar aan den Staat zou toebehooren. Zoodoende wil men den onderwijzers een onaantastbaarheid verzekeren, die voor niemand bestaat. Men poogt nu de prolesten der bis schoppen tegen een zoodanig onder wijs onmogelijk Ie maken. Men spant zicli in om de bisschoppelijke macht te onderdrukken. Er bestaat echter inaar één oplos sing. deze wordt gegeven in de vrij heid; maar de vrijheid cischt, dat de Staat niet zelf onderwijs geelt. Dat zal wellicht de oplossing voor de toekomst zijn. De ware vrijheid eischt minstens, dat de ouders de onderwijzers hunner kinderen kiezen en dat de regeering. die de belastingen van allen ontvangt, alle onderwijzers naar verhouding van liet aantal hunner leerlingen betaalt. De bisschop eindigde zijn verklaring met de woorden; „Wanneer men ons de vrijheid weigert zullen wij zeggen, dat wij God en niet den mensehen moeten gehoorzamen en wij zullen ons beroepen op bet Fransche volk der toekomst en op God." De voorlezing dezer verklaring had plaats zonder een enkele manifestatie en onmiddellijk daarna verliet de bis schop de rechtzaal. De kloeke en logische taal van den moedigen Kerkvoogd, wordt door ver schillende Fransche bladen zeer ge prezen, doch de rechtbank zal er ook wel op antwoorden met een veroor deeling. De processen tegen kardinaal Lu«on en mgr. Grellier gevoerd, strekten daarin tot voorbeeld. In haar vervolging van leden der Capucijnerordc is de Fransche regee ring minder gelukkig geweest. Negen voormalige leden der Capu cijnerordc. die ziclt te Parijs gevestigd hadden als leden van de Cercle d'Etudes franciscain en van de Asso ciation franciscaine, waren toch, on danks liet beslist leeken-karakter, dat zij droegen, door de regeering vervolgd wegens het maken van inbreuk op de wet op de congregaties. Hun zaak werd behandeld door de 9e kamer van bet correctioneel gerechtshof. Twee der beklaagden waren niet aanwezig. Na het requisitoir van den ambte naar van liet openbaar ministerie, die de vervolgde ex-Capucijnen beschul digde een ontbonden congregatie op nieuw te hebben gesticht (de Cercle d'Etudes franciscain telde intusschen een protestant, lid van de Universiteit, onder zijne leden), sprak het hof zijn vonnis uit. Daarin werd verklaard, dat men in de vervolgde vereeniging, niet een wedcr-oprichting van een ontbonden congregatie kan zien. De ex-Capucij- ncn werden daarop vrijgesproken en van alle boeten vrijgesteld. Dit viel de regeering niet tnee! Kardinaal Andrieu heeft aan kardi naal LiiC'ui een brief geschreven naar aanleiding van diens veroordeeling in de schoolkwestie. De rechtbank van Reims, zegt kardinaal Andrieu, heeft door onrechtvaardig een prins der Kerk te veroordeelen voor de Ge schiedenis en voor God een zware verantwoording op zich geladen. De aartsbisschop van Bordeaux be sluit zijn brief: „Mogen de Katholieken en alle eer lijke mannen bij de a.s. verkiezingen ais één man optrekken, om aan het land wetgevers te geven, die niet meer de heiligste rechten der Kerk, van het gezin en van het vaderland schenden." De meeste aartsbisschoppen en bisschoppen van Frankrijk hebben aan kardinaal Litton brieven van sympathie gezonden. ENGELAND. Langzamerhand wordt tocli een en ander van de Engelschc Regeerings- plannen openbaar. Zoo schrijft in zake de Hooger- huisquaestie de Times, net groote Lon- densche orgaan, hel volgende Nadat (en indien) bij de wet het veto van het Hoogerhuis overfinanci- eele aangelegenheden en dat over ge wone wetgeving beperkt zijn, zal de Regeering ten opzichte van de beper king van liet veto over gewone wet geving een nieuwe regeling voorstellen, nl. een hervorming van liet Hoogerhuis, zoodat het slechts uit een betrekkelijk klein aantal leden zal bestaan en die leden verkozen worden. Kunnen Hoo- ger- en Lagerhuis het over een wets voorstel niet eens worden, dan stemmen zij er samen over. Een regeering met een eenigszins ruime meerderheid in het Lagerhuis, zou op die wijze haar wil kunnen doorzetten. Om het tegenwoordige Hoogerhuis tot aanneming van een dergelijke regeling te krijgen, zal de regeering nu eerst, met medewerking van de kroon, een wet trachten aan genomen te krijgen, waardoor, overeen komstig Camphcll-Bannernian's plan, een wetsontwerp ook tegen den zin van liet Hoogerhuis wel wordt, wanneer het Lagerhuis het twee- of driemaal binnen den duur van een Parlement heelt aangenomen. Tegen liet einde van Juli zal te Leeds een groot Katholiek congres plaats hebben voor geheel Engeland, Schot land en Ierland. Talrijke bisschoppen, ook mgr. Bour ne, aartsbisschop van Westminster, hebben reeds medegedeeld, dat zij het congres zullen bijwonen. Het bestuur van de universiteit heeft toestemming gegeven de vergaderingen in de uni- versiteits-zalen te doen plaatshebben. Op de meeting zal o.m. het woord gevoerd worden door Sir John Knill, den katholieken lord-mayor van Londen. Donderdag werd te Londen in een vergadering der Miners Federation den hoogst ernstigen toestand in de kolen- districten van Wales besproken. Men meende te weten, dat een alge- meene staking van de arbeiders inde kolen-, ijzer- en mijnindustrie zal ge proclameerd worden, indien de eige naars der mijnen nog langer zullen weigeren om de eisclien der nu reeds maanden lang stakende arbeiders in Wales in te willigen. Het bestuur der kolenwerkersorganisatie aldaar heeft voor eenigen tijd de hervatting van het werd in sommige nader aangeduide mijnen aanbevolen, maar een gehouden stemming onder de arbeiders opende den strijd opnieuw. De eischen der arbeiders bestaan hoofdzakelijk in loonsverhooging en een verandering in het nieuwe reglement, dat sinds een half jaar ongeveer door de mijneige naars is ingevoerd en waarin sommige drukkende bepalingen zouden voor komen. Mgr. Bourne, Aartsbisschop van Westminster, heeft de toezegging ge kregen van een gift van 1000 pond voor de aflossing van de houwsebuld der kathedraal, op voorwaarde, dat de rest van de schuld vóór einde April zal zijn bijeengebracht. Zooals men weet had de Aartsbisschop met veel drang bij de Katholieken er op aangedrongen, te zorgen, dat de hcele bouwschuld, die nog een 6000 pond bedroeg, vóór de inwijding der kathe draal in Juni zou zijn afgelost. De kans op de verwezenlijking van den wenscli des Aartsbisseliops is door deze edelmoedige toezegging niet wei nig vermeerderd. Men berekent, dat de Katholieken voor de kathedraal nu reeds de reuzen- som van 252.523 pond bijeen hebben gebracht. In 1902 bedroeg de bouw schuld nog 16000 pond. in December 1903 was ze gedaald tot 8.700 pond. AMERIKA Welk een ontzettende ramp een sta king wezen kan bewijst de algemeene staking te Philadelphia. De arbeidersvereenigingen daar heb ben lijsten opgemaakt, waaruit blijkt, dat vijftigduizend arbeiders het werk neergelegd hebben. Men kan zich voor stellen, dat de storing in het verkeer in de handelswereld een geweldige schade veroorzaakt. Vele theaters, café's en variêté's zijn gesloten, de waren huizen ontslaan honderden winkelbe dienden. Wijl slechts een derde ge deelte van het gewone getal wagens in gebruik is, bedroegen de inkomsten van de Tramwegmaatschappij wellicht slechts een tiende gedeelte van de ontvangsten op normale tijden, daar slechts weinige passagiers uit vrees voor de stakers, van de trams gebruik maken. De stakers hebben zich bereid ver klaard zich aan een scheidsgerecht te onderwerpen, als zij vooraf weer in dienst zouden genomen worden. Het wordt echter betwijfeld, dat de werk gevers deze voorwaarden aan zuilen nemen. Gedurende de onlusten van Zater dag 1.1. wierpen mannen, vrouwen en kinderen de tramwagens en de politie met steenen. De politieagenten maak ten van hun stokken gebruik, waarbij talrijke personen gewond werden. tTALlB. Het bezoek van den Duitschen rijks kanselier Von Bethmann—Hollweg aan Rome is nu officieel op de Goede Weck bepaald. De rijkskanselier zal ook op hel Vaticaan ontvangen worden en een audiëntie hebben bij kardinaal Merry del Val. De „Tribune" schrijft naar aanleiding van dit nu officieel aangekondigde be zoek het volgende: „In de Wilhelmstrasze te Berlijn aar zelt men blijkbaar geen oogenblik Bii- lows politieke gedragslijn ten opzichte van Italiö voort te zetten. BethmautVs officieel bezoek aan Rome verkrijgt een nog hoogere be- leekenis, doordat het een soort com mentaar is op de reis naar Berlijn van graaf Aehrenthal. Het Duitsch—Oosten- FEUILLETON. Na den storm. ZO) Op zekeren nV'lien ging dan ook Wil lem incl zijn trouwen gezel, den ouden Tom, er op uit, om hel noodigc hout voor thuis te halen. De hemel was helder, toch was hel voor dezen lijd des (aars buitengewoon koud en, wat in (leze streken zelden ge beurt, de sneeuw, den vorigen avond ge vallen. lag er nog en was mei een dunne ijskorst bedekt. „Ik zou vandaag wel eens jager willen zijn!" zei Willem legen den achter hem loopenden Tom, wicn hel aanhoudend looped' Ie land wat moeilijk vlet, toen zij in 'i bosch gekomen waren. „Kijk eens, wal een sporen zich hier op de sneeuw kruisen, die leiden ungelwijfcld naar hel hol van den een of anderen holbewoner. Bier," sprak hij, op een hijzonder duidelijk en diep spoor wijzend, „dat is er een van een beer, naar 'I schijnt, en geen kleine ook!" „Luister!" zei Tom, een oogenblik stil staand, „is liet niel alsof iemand hier in de onmiddellijke nabijheid lakken afbreekt?" „Still" sprak W:. m, luisterend, „wat kan dal zijn?" Op dat oogenblik knapten wer kelijk lakken op eenigen afstand der luis terenden; plotseling vielen op geringen af stand, twee schoten, vn een kogel vloog vlak bij Willem in een boom. Qeschrokken sprong hij op zij en keek in de richllng. waaruit de kogel gekomen was. Daarop echter snelde hij met grootesprongen, als schaamde hij zich zijner vrees, het dicht bijzijnd kreupel hout binnen en drong met kracht door het dichte struikgewas. Tom kon hem nauwlijks op eenigen afstand volgen. Wat Willem zag, toen hij uil het struikge was ie voorschijn trad, verraste hem in hooge male. Twee jagers stonden een eindje van een eik, waaruit juist een beer steeg. Bei der oogen waren op her dier gericht, dal luid bromde en hevig bloedde uit een pas ontvangen wond. Dc cene jager sloeg den ander voor heen te gaan. daar hun geweren afgeschoten waren; de ander echter scheen hel dreigend gevaar ie Iroiseeren en was er niel loe te bewegen zijn plaats te verlaten. Opdat oogenblik kwam Willem tevoorschijn, gewapend mei een houthakkersbijl, en bleef besluiteloos slaan. De beer draafde hem voorbij en liep toen op zijn achter|M>oten op dc beide jagers toe. Een hunner vluchtte, terwijl dc ander bleet staan, zijn hartsvan ger trok en zich gereedmaakte daarmede hel beest ie treffen. Voor hij echler den doode- lijken stool kon toebrengen, sloeg het dier hem het wapen met een hevigen slag uildc hand en trad nu tandenknarsend op hem loe, om hem in zijn machtige umarming dood Ie drukken. Kccds raakten zijn geweldige klau wen hel rijke kleed des jagers, wiens met gezel een hevig geschreeuw deed hooren; daar sprong Willem snel Ie voorschijn en gal den heer van achteren zulk een slag op den kop, dat hij levenloos neerstortte en zijn „Goed geraakt I" riep de bevrijde jager, naderbij komend en zijn redder de :.hand drukkend, „waarlijk, je bent een flinke jon gen. Spoedig zou ik het genoegen cencr berenjacht duurder betaald hebben, dan mij lief was. Waar ben je, Karei?" riep hij,den blik van Willem afwendend, „kom hier, er is niels meer te vreezen." De aldus loegesprokene naderde beschaamd; ook de oude Tom was intusschen naderbij gekomen en keek het gedoodc dier verwon derd aan. Juist wilde de aangesprokene zich mei ecu diepe buiging verontschuldigen, maar zijn metgezel sprak tot hem„Zwijg, Karei, gij weet, dat wij onbekend wenschcn te blij ven. Maar wie zijt gij wendde hij zich tot Willem, die nog steeds naar het voor hem liggend dier keek. uit wiens schedel hij zijn bijl nauwelijks loswringen kon. „Ik heet Willem Tisdale!" antwoordde hij. „en dit is Tom, een van de vroegere matro zen mijns vaders!" „Tisdale?" herhaalde de jager, en liet scheen aisof hij over iets nadacht. „Was uw vader niel kapilciu in dc vloot?" „Juist, mijnheer," antwoordde Tom mei vuur, „en ccn kapitein zooals er op do.'gc- hcele viool geen tweede te vinden.'is, dat weet Ik beter dan wie ook. Nu echter afge takeld, net als ik!" Dc jager lachte op dit gezegde en vroeg Willem, wat hem naar deze p.aats gevoerd had. Deze sloeg den „Kom, spreek maar op!" zei dc jager, „il meen het goed met u en ben u dank schuldig." Na wat wijfelcn besloot Willem daartoe, en deelde mede, waarom hij met Tom hier heen gekomen was. Dc jager bleef vragen cn hij vernam zoo de lotgevallen der fami lie Tisdale. wat hem veel belang scheen in te boezemen. Daarop vroeg hij Willem of hij hem kende, cn loen hij cn Tom zulks ontkenden, scheen hein dat genoegen te doen hij haalde een mei gouddraad beslikte beurs uit den zak en verzocht Willem die aan te ncincn. Toen deze aarzelde, werd hij onge duldig en zeidc, dal hij thans niet meer bij zich had, maar hij zou Willem den dienst, hem bewezen, wel vergelden. In korte woorden bedankte hij hem nogmaals cn keerde toen beiden den rug toe. „Kom. Tom!" riep Willem blij uit. „hier hebben wij meer dan dal heesl waard is. nu kunnen wij Itoul genoeg koopen. I.aat eens kijken! Wie die twee ook zijn. wij zijn hun dank schuldig voor deze gill, welke zij ons vrijwillig gegeven hebben! Wij kunnen moe der nu Itecl wat lekkere soep koken, wanl het lijkt mij toe, dat deze beurs geen waarde- louzc geldstukken bevat. Wat zal Johanna blij zijn als zij dit mooie haakwerk ziel! Maat wat is dal?" zei hij de beurs openend, „dat is klinklaar goud, cn zoo blank of liet zoo van de munt komtl Tom dat is heer lijk. daarmede kunnen wij misschien vader wel vrijkoopen! Nu, dat moet een rijk man gcwccsl zijn!" Vol verwondering zag Tom, dal Willem gelijk had. Alle stukken waren nieuw en hadden hun volle gewicht, war op hel eerste gezicht Ie zien was. Zeer verheugd keerden beiden huiswaarts, zoo vlug ze maar loo pcn konden. Moeder cn dochter waren verwonderd over het vreemde avontuur in 'I woud, maar nog meer over Willems moed, waardoor de on bekende jager uil zulk een grool gevaar ge red was. Toen deze echter dc rijk mei goud beslikte beurs voor den dag haalde, waarin de goudstukken blonken, vertrouwden zij haasl hunne oogen niet, zoo wonderlijk kwam het haar a"cs voor. En toch scheen deze dag bestemd nog aangenamer gebeurtenissen voor lien Ie bren gen. Nauwelijks toch waren zij ccn weinig bekomen van dc blijde verrassing, ol een tweede voorval deed hun vreugde ten top slijgen. Een heer in uniform gekleed klopte aan cn vroeg, ol hij bij de familie Tisdale was. Johanna bevestigde zulks cn leidde hem in dc kamer. Willem herkende hem aanstonds als den metgezel van den jager, die hem zoo rijkelijk beloond had. Hij wilde hem zijn dank aan den onbekende geven, cn hem nader over dezen ondervragen, doch dc of ficier dat scheen de heer Ie zijn - ver zocht Willem ccn oogenblik te wachten, tot hij zich van zijn last gekweten had. Hij ver zocht zoo mogelijk de cchtgcnootc des kapi teins zelf ie spreken, wie hij gewichtige tij dingen had mee ie deelen. Toen Willem hem zeide, dat zijn moeder ziek te bed lag, zag hij van zijn verzoek al cn gaf Willem een gezegeld schrijven.

De Eembode | 1910 | | pagina 1