Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 52. Zaterdag 26 Maart 1910.Drie en twintigste Jaargang. DE EEIDODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussuni, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. I ranco per post Afzonderlijke nnmi Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. FASCHEN. I'aselien, in waarheid liet hoogfeest aller leesten - soleiniiitus solemnita- luni, gelijk een II. Kerkvader het noemt - het is tie dag tier overwinning en verlossing voor het volk Gods, zoo van liet Outle als van hel Nieuwe Verhond. Voor de eerste maal werd dit feest in al zijn luister door het volk van Israël hinnen de grenzen van het oude Egypte gevierd. Lang zuchtte, het uit verkoren volk in de slavernij van het lieidenscli Egypte, welks tirannieke bcheerschcr loodzwaar zijn ijzeren sehepter op tie verdrukten liet rusten. Doch God had de smeeking der zij nen gehoord. Door Mozes, zijn trouwen afgezant, gelastte Hij aan Israël een offerlam te slachten, met het bloed de posten hunner deuren te besprenkelen, geheel reisvaardig deze offerspijzc te nuttigen en alzoti in diepen eerbied liet eerste paaschfcest te vieren, «want. zeidc God, het is des I loeren pasehen". En als het volk naar Gods bevel al deze voorschriften had volbracht, ging in den nacht de Engel des Heeron voorbij en doodde al de eerstgebore nen der huizen, welker posten niet met het bloed des lams geteekend waren. Maar Israël bleef bij den doortocht des Engels door hef Paaschlam aldus heette dit offer van den dood bevrijd, en werd op wondervolle wijze uil het land der ellende verlost. En God zelf stelde een gedenkfeest dier gebeurtenis in en noemde het Pasehen „Deze dag zal voor u zijn als een ge denkzuil mijner bescherming en mijner weldadengij /.till hein ten allen tijde, van geslacht tot geslacht, als een feest uwen Heer en God ter eerc, vieren". Dan. dit alles was in afbeelding geschied, en liet Paaschfeest der joden. de hoogste viering ouder de Mozaïsche wet. was slechts de voorspellende figuur en de afschaduwing van het Pasclien van het Nieuwe Verhond. Eeuwen lang lagen reeds de vol ken der aarde in de boeien van Satan geklonken, en gekromd onder hei zware juk van duit ouden vijand, den ver drukker der menschheid. Maar eindelijk liet uur der verlossing geslagen, door de rechtvaardigen van liet oude erboml met smachtend verlangen ver beid de Christus, liet waarachtig Paasch- werd geslacht om de zielen, be sproeid met het bloed des Lams, van den eeuwigen ondergang te bevrijden. „Het Lam heeft de schapen verlost," zoo zingt de Kerk in den Paaschtijd: „Christus, die onschuldig was heeft de zondaars met Zijnen Vader verzoend. De dood en het leven hebben een wonderbaren strijd gestreden, de levens- vorst sterft en heerscht doorzijudood in onsterfelijk leven." Want door zijn lijden en sterven zou de Verlosser ingaan binnen zijne heer lijkheid en door het vrijwillig zoen offer van zieli zeiven hemel en aarde verzoenen. I lij had door zijn kruis den sehepter van Satan verbroken en op de wereld een volkomen zegepraal be voelden; nog moest Hij dien triomf met zijn glorievollen overtocht van den dood naar het leven in zijne opstan ding bekronen. En hoe verrukkelijk was die eerste Paaschmorgen van hel Nieuwe Verbond, toen het schoonste ochtendrood aan den gezichteinder gloorde; hoe ver blindend de luister, waarmede liet le dige graf was vervuld, boe ontzag wekkend de hemelsche verschijning dier glinsterende hemelboden, iu witte kleedercii gehuld en op den afgewen- leldeu grafsteen gezeten. „Halleluja! de l ieer is verrezen, verrezen gelijk Hij voorzegd heeft," zoo klinkt liuii juich kreet en luin zegelied de vrome vrou wen reeds legen, die in het vroege morgenuur gekomen waren om het stoffelijk overblijfsel van hunnen Heer Meester met kostbare reukwerken te balsemen. O. wat blijde verrassing ird dezen bereid, die met bedroefde j harten uitgingen nog onder den indruk liet ontzettend lijdeustooneel, dat Vrijdag te voren aanschouwden, istus, zoo smadelijk gekruisigd. Hij ,an de dunden verrezen: die beu- gelijke lijding ging van mond tot mond ras, door de veelvuldige verschij ningen nog bevestigd, wel geschikt om Heeren trouwe doch ontmoedigde ilgelingen met geestdrift te vervullen t hunne droefheid in vreugde te ver anderen. En gelijk vóór bijna negentien eeuwen liet eerste Alleluja over de aarde weer klonk, zoo werd ook telken inalc, wan neer de dag aanbrak der vreugdevolle gedachtenisviering van 's Heeren glorie rijk verrijzen, diezelfde juichtoon door de kinderen der Kerk herhaald. Telde de Kerk ook al droevige dagen van wreede vervolging en zware beproe ving, nauw was weer de dag aange broken van hel heugelijk Paaschfeest, of het was onder liet Christenvolk een algemeen juichen en jubelen als door leefde men een tijd van vrede en rust. Alleen de gedachte aan den verheer lijkten Heiland, die dom smaad en lij den de glorie was binnengegaan,schonk wiat troost en verkwikking, en bemoe digd voor verderen strijd erkende men de onvergankelijke kracht van dat woord„Ik zal met u zijn tot het einde der dagen". Opnieuw zal dus de Kerk van Christus, die onvergankelijk blijft ge lijk Zijn woord, op dit onsterfelijk feest het blijde Alleluja aanheffen, den H. Stichter ter eer. die haar uit de banden van hel en dood heeft verlost. Want moge ook in onze dagen 's Heeren II. Bruid een hangen strijd hebben te voe ren, moge ook list en geweld haar op liet lelste blijven bestoken, moge ook het ongeloof van den jongste» tijd zijn verwoede aanvallen hernieuwen en door steeds toenemend zedenbederf vernie lend ook voor de toekomst werken geen nood. zij jubelt in lijden en strij den. vertrouwend op Hem, die op den eersten Paaschmorgen, ondanks den verzegelden steen en de waakzaamheid der wachters, den waan zijner vijanden 'crijdcldc en hun liet bewijs leverde zijner Goddelijke kracht. BUITENLAND. Bij zijn bezoek aan Rome werd de Duitsche Rijkskanselier door de Itali- aanschc pers bijzonder hartelijk be groet. Het officieele „Giornale d'ltalia" o-a. begroette Betliniann Hollwcg aldus: „Onze sympathie, en onze hoogach ting belmoren hem. daar hij een staats man is met moderne opvattingen, libe rale gevoelens en vredelievende plan nen uii tendenzen. Betliniann Hollwcg is niet alleen een der hoofdfactoren der Europeesche politiek, hij behoort zelfs tot hare weldoeners, want bij de behandeling van internationale vragen heeft hij een waarlijk bewonderens waardige gematigdheid en wijsheid aan den dag gelegd." Ook de katholieke pers liet zich niet onbetuigd. De katholieke „Corrière d'ltalia" be groette den kanselier eveneens zeer hartelijk en knoopte daaraan nog en kele beschouwingen vast over de be trekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan „Wanneer de toestand aan den ecnen kant zeer goed schijnt te zijn, zoo vertoont de keerzijde echter eenige zooal niet een verontrustend dan toch een minder geruststellend aspect. De Itallaansche Katholieken en liet Vaticaan zullen den kanselier erkente lijk zijn, uat hij de bloc-politiek van Von Biilow niet langer voortgezel heeft. Dit heeft hem de sympathie van alle Katholieken verzekerd, maar van den anderen kant hebben wij nog geen be sliste daden opgemerkt, waaruit zou afgeleid kunnen zijn, dat het den kan selier en de Duitsche regeering ernst is om de onaangename herinneringen der afgeioopen periode te doen ver dwijnen. Overigens is liet bezoek bij den Paus niet het resultaat van vooral gevoerde besprekingen, maar valt i •nider de categorie tier beleefdheids bezoeken. Toch is hei zeer waarschijn lijk, dal de nog zwevende vragen zooals hel Polenvraagstuk en de be zetting van den aartsbisschoppelijke!! stoel van Posen zoowel tusschen den Paus en den kanselier als dom (lezen en kardinaal Merry del Val zul len besproken worden." Bij zijn aankomst aan het station erd de Duitsche Rijkskanselier ont vangen door den Duitschcn gezant en het gezantschaps-personeel, den Prui sische» gezant, den Dnitschen consul en de beide Beiersche gezanten. Verder waren aanwezig vorst iii Scalca, onder- Staatssecretaris in het ministerie van Buitenlamischc Zaken. e. a. Dinsdag avond had bij den Dnitschen gezant een leestmaal plaats. Voor liet gala-diner, dat ter eere van den rijkskanselier met Pasclien bij den Pruisische» gezant gegeven wordt, zijn o.m. uitgenoodigd de kardinalen Meny del Val, Binzcuz, Vanmitelli. de Mgrs. Bisleti, Canali Mlsclatelli en Henlgni, verder de Duitsche prelaten Helncr, Lohniiigcr, De Waal e.n. De tekst van de besluiten van As- qtiith omtrent de verhouding tusschen hel Honger- en Lagerhuis, waarover liet Lagerhuis na Pasclien zal beraad slagen, is thans bekend en luidt als volgt„Het is noodzakelijk, dat liet Hoogerlutis door een wet de macht ontnomen worde, de begrooting Ie ver werpen of daarop amendementen in te dienen, doch dat een dergelijke wei- lelijke beperking niet zal worden ge nomen om vle bestaande wetten en privilegies van het Lagerhuis te ver minderen of te beperken. Verder is het noodzakelijk, dat de bevoegdheid van liet Hoogerhuis ten opzichte van alle behalve financiëele wetsontwerpen door de wet beperkt worde, met dien verstande, dat ieder wetsontwerp hetwelk in 3 opvolgende zittingsperioden door liet Lagerhuis is aangenomen en tenminste één maand voor liet einde der legislatieve periode naar het Hoogerhuis is doorgezonden, kracht van wet zal verkrijgen zonder toestemming der Lords, alleen met koninklijke goedkeuring. Er moeten echter eenige jaren vcrloopen zijn tus schen den datum van de eerste in diening van het betreffende ontwerp in liet Lagerhuis en den datum, waarop liet voor de derde maal doordat Huis zal zijn aangenomen. FEUILLETON. Na den storm. l-i.t'on Hoofdstuk. 22) Wij konden hier eigenlijk wol eindi gen met liet verhaal van kapitein Tisdales lotgevallen, en hel den lezer overlaten het einde er van z.lcli zelf in de levendigs»' kleuren te schilderen. Toch moeten wij u nog iets inededeclen, wat wij, toen wij he kend werden met de levensgeschiedenis van den kapitein, van groot belang achten. De kapitein kreeg namelijk, door middel van den Kussischen zaakgelasligdc de kei zerlijke boodschap, zich eveneens naar de ktisl dier ree te begeven, waarheen de zij nen hem reeds vnurgegann waren, zonder dal hij dit wist. Hij besloot liet grootste ge deelte van dezen weg over zee af te leg gen, daar hij er altijd een groole voorliefde voor geluid had. en op die manier hoopte eerder op de plaats zijner bestemming Ie zullen komen. Mij ging daarom scheep in een vaartuig, Itcslciml nnar Marseille. Ot- schoon tiet al laat In 't jaar was, werd hij toch aangenaam gctrnllcn door de rijke ver scheidenheid en schoonheid der Mlddcllaml- schezee en barer eilanden. Ook de onbe stendigheid dezer moest hij ondervinden. Een storm loeli joeg liet schip lot onder de Afrlknausclie kust en wel zoo dicht, (lat slechts dooi de legenwooutighcid van gecsl des kapiteins een wisse ondergang voorko men werd. Daardoor won h van don scheepsbevelhebber (rozen, die niet innige deelname het haal van zijn doorgestaan tijden aanhoort De kapitein kende het leven eeuer gn zeestad reeds lang genoeg; daags na landing /cue hij dan Nog ii Con impel ilen gezant verzocht zijne hu schrijven overhandigd, waarin hij hun den gelukkigen keer in zijn lol meldde. Ofschoon hij niet durfde hopen zijn huisgouuoteu vóór 'I begin der leillc op de nieuwe plaats zijner lieslemuuug ie treffen, werd hij toch door een geheim verlangen aangespoord die plaats zoo gauw mogelijk le bereiken. Naar zee mansmanier, die zijn weg heel goed weet te vinden over de spoorloozc zeevlakte, geen andere hulpmiddelen bezittend dan de mini ster en 'I kompas, besloot de kapitein de reis door de Alpen, waardoor zijn weg liep, alleen en zonder gids af te leggen en eerst later naar andere vervoermiddelen uil te zien. De grootheid der natuur, wier meest gnmtsehe monumenten hem hier omgaven, vervulden zijn gemoed mei een zelfde be wondering als de aanblik der zee. Duidelijk bespeurde hij daarin llods almachtige hunü, wiens wonderbare leiding hij hii zijn eigen noodlot zoo duidelijk gevoeld had. In de Alpendalen, welke hij thans opge wekt doorschreed, was reeds de levcnswck- kendo adem der lente gestreken. Heken stort ten van steile hoogten en bruisten schuimend in de diepte verder. Het rullen der lawinen klonk door de bergen, en hier en daar staken Alpcnhloemcn* haar kopjes door het gras der van sneeuw bevrijde Alpenweiden. De kapitein kwam in menig huisje en vond er gnstviijheid hij de eenvoudige bergbe woners, die hem gaarne terecht hielpen. Toch geraakte hij op zekeren dag in twij fel, of hij den jnisicn weg gevonden had. Hij bevond zich aan den voel van een reus achtige» hurgkolos, welks liuogc toppen zich iu de wolken verloren. Hier kruisten zich illcndc richtingen Iepen, u. Daar in den ochtend was. koos hij den middelste, en hoopte, dal deze hein Iii alten geval den loop van den dag hij nicnschelijke w ken dichte nevels aan zijn voet voorbij, onttrokken de lager gelegen bprgei blikken. Steeds moeilijker word de haastte hij zijn schreden, om. zooals hij hooplo nog onderdak te vinden. Deze hoop verdween echter, toen het donker begon le worden. De kapitein was verplicht onder den blootcn hemel te overnachten. Weldra had hij zich in zijn mantel gewikkeld eu was ingeslapen. Den volgenden nclucnd wist hij niet, welke richting hij moest inslaan, want gedurende don nacht was er sneeuw gevallen, die zijn spoor luid nilgewisclu. Spoedig echter besloot de kapitein een rich ting in le slaan en twijfelde niet, of dal zou wel de juiste weg zijn. Weer een mnrsch scherp. Een ijzig- longer ei dcklc vlakten, «JU opwaai Is stegen. Kccds legen d lein, dnl hij uiigi aehl gi llengs i welke daar kwamen gevaarlijke plaatsen hij moest overspringen. Ten slotte hield elk begaanbaar pad op. Op enkele plaatsen den kruizen, waarnaar hij zich richtte, eenmaal rustte hij een uogcnhliktoen iddag voelde de kapt- 'sterken en ging liggen. Ilij zijn gewcei al, om een paar gieren, die groole kringen boven hein beschreven, to verjagen. Hij luid verscheidene uren achtereen ge slapen, toon hij wakker word door oen ste kende pijn, die hij inwendig ducht te voelen, Hij was niet meer alleen, lien man in monniks pij hield hem in zijn armen; een lievige ont roering stond op diens gclnai le lezen. De kapitein kon heill niet zoo dadelijk iu 't ge- laat zien, daar hij over hem heengebogen stond. Zijn blik viel op iwee andere mannen in dezelfde kleeding. van wie een mei ont bloot hoofd slond en scheen le hidden. Naast hem slond een groole Sint Bernards- hond, dour wien de monniken waarsclitjiill|k nnar deze plaats gebracht waren. De kapitein keek bij deze vreemde om- weer. daar hij zich zeer zwak gevoelde. Een meermalen toegediende verwarmende drank, deed hem geheel bijkomen. Zl|» eerste blik vief op I gelaat van den monnik, die hem In zijn armen ondersteund had. Hij spel de zijn oogeu open, hij sprong op, als gc- hij en nfmalling i :n hij v voelden, hoe wonderbaar Gods beschikkingen zich dal wederzien op deze plaats verkla ren; eerst toen zij bij een hc.rlljk brandend ten cu gevoelens den vrijen loop. De kapi tein vernam nu, dal de paler hel besluit ge nomen had zich geheel uil hel woelige we reldleven lertig te trekkvn, en zijn overige levensdagen te wijden aan daadwerkelijke liefde. Hij kon er hem niet toe bewegen, het eenzame klooster van den Sint Bernard tv verlaten en bij hem te komen. Ml) nam cell ier geen nlscheid van hem, zonder van den edelen man de belofte ontvangen le hebben, dal deze hem tijdeus den zomer gedurende langere» tijd zou bezoeken, Een n ssiug v, e den k

De Eembode | 1910 | | pagina 1