Katholiek Nieuws» en Advertentieblad W. KLEBER, No. 11. Eerste Blad. Zaterdag 15 Juni 1912. Zes en twintigste Jaargang. DE ECHODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. lenlsprija per drie maanden. Franco per post Afzonderlijke I 0.40 f 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. PrfJ» dor Advertentldn Van 1 lot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 IN MEMORIAM. Daar scheidde in de afgeloopen week van ons een man. wiens naam op "t nauwst verbonden is met de geschiedenis van 't Katho liek leven in onze veste gedurende meer dan een halve eeuw: DANIEL PETRUS HAMERS? Op Itoogen leeftijd heeft deze nobele man, voorbeeldig Katholiek en verdienstvol burger, hel moede hoofd neergelegd ter eeuwige ruste, ous een schoon voorbeeld nalatende van trouw aan de Moeder kerk, warme liefde voorden misdeelde en grootcn eenvoud des harten. Passend en plichtmatig in hem huldigend den Katholiek in merg en been, den ijvcrigcn werker voor liet goede op velerlei gebied, strekke de korte herinnering aan zijn welbesteed, verdienstvol leven, velen ter leering en navolging. Daniël Petrus Hamers zag den 24 l-cbr. 1832 te Amersfoort het levenslicht. Reeds op den jeugdigen leeftijd van twintig jaar trad hij toe tot de Vereeniging van den li. Vincentlus a Paulo. De christelijke Charitas, een der heerlijkste uitingen van het werkdadig Christendom, beoefende hij in de conferentie voorbeeldig. In alle werkzaamheden nam hij ruim zijn aandeel. Vincentinan, Vat was en bleef zijn eeretitel ten einde toe. Toen in 1877 de toer. mallgc president der conferentie, de heer J. B. H. Vermolen kwam te overlijden, kozen zijn medebroeders hem eenparig tot opvolger van dien waardigen praeses. In 1901 werd onder zijn leiding het gouden feest der St. Vinccntiusvcrccniging herdacht, terwijl hij in liet Volgend jaar, 1902, onder veel belangstelling den dag uiuclit herdenken, dal hij zich vóór 50 jaar aan den dienst der armen en misdeelden wijdde, 't Was bij die gelegenheid, dat Z, II. de Paus hem verhief tot ridder in de Orde van den H.Gregorius den Groote. Toegerust met meer dan gewone begaafdheden, werd hij allengs de man, die in onze goede vaderstad de emancipatie der Katholieken krachtig en beslist bevorderde, geleidelijk en mei wijs beleid, zonder te offeren aan den waan van den dag, wetende dat geen organisme tegen schokken bestand is. In alles toonde hij zich de beginselvaste, consequente katholiek, wiens levend geloof en warme liefde zich in daden manifesteerde. Zeer karig met applaus en sober in oraties, openbaarde hij in zich het type van den katholiek van de daad, op wien men bouwen kon. Geen man van ijdelen woordenpraal was hij, maar zijn woord had gezag; zijn advies was deugdelijk en daarnaar werd steeds gaarne gehandeld, met vrucht. Vol vurigen geloofsijver en doordrongen van het besef, dat de beginselen de wereld regeeren en dat 't wcreld-regeerend beginsel het Christelijk beginsel moet zijn, was zijn zorgzaam pogen er voort durend op berekend, dat in kerk en huisgezin, in raadszaal en parle ment en niet het minst in de school dat beginsel werd gesteund, verdedigd en gepropageerd. Daarvoor arbeidde hij in velerlei bediening met noesten vlijt, jarenlang. Speciaal zij hier herdacht zijn ijveren voor het godsdienstig on derwijs der jeugd. Vruchtbaar was hij op dit gebied ouder Gods zegen werkzaam en het katholieke Amersfoort is alleen daarvoor Item reeds grooten dank verschuldigd. De tijden van achteruitstelling en finattcieelen nood werden hier dapper doorworsteld, dank vooral ciep op staats- en stadsbestuur en wetgeving, onttrok luj zich niet aan het politieke leven vol rustelooze ontwikkeling en verwikkeling, maar aanvaardde en vervulde hij ambitieus de functiën van voorzitter der plaatselijke en president der Centrale R. K. kiezersorganisatie. "t District Amersfoort vaardigde hem af ter Statenvergadering in 18815 en hernieuwde bij herhaling zijn mandaat. Meer in 't bijzonder heeft De Eembode hem dankbaar den huide cijns te brengen voor hetgeen hij vanaf de oprichting van ons Blad als vice-president der vereeniging De Eembode voor het Katholiek orgaan van Amersfoort en omstreken was. Zijn heldere kijk op de /aken kwam der Vereeniging machtig ten goede en zijn verscheiden, diep betreurd door zijn medebestuurders, laat een leegte achter, welke niet gemakkelijk is aan te vullen, - is een verlies in den vollen zin van hel woord. Want wel innig doordrongen was hij van de waaide eener goede Pers als machtig en onmisbaar wapen in den strijd voor hel goede. Toen op hoogen teeltijd de symptomen der kwaal die Item graf waarts zou slepen, zich openbaarden, trok hij zich ttoode uit Oltdcr- scheiden ambten terug, maar tot het laatste toe bleef onverflauwd bij hem levendig de belangstelling In de goede zaak, welke luj zijn leven lang zoo voorbeeldig diende. rw.i En zoo naderde de ure waarop de Heer van Leven en Dood, tot zich riep zijn trouwen dienaar, wien Hij zoovele talenten schonk en die daarmede woekerde zoolang liet Item gegeven was. Daniël Petrus Hamers is dan de pootten der eeuwigheid binnen gegaan. in kalme berusting, hoog van jaren, rijk aan verdiensten voor kerk en samenleving. Dat hij geniete den Eeuwigen Vrede in liet zalig aanschouwen van zijn Heer en God. Hij werkte zoolang liet voor hem dag was en nu oMwor Item, den hoogbejaarde, de nacht kwam, waarin niemand meer wcrkoti kan vraden we in zijn naam aan allen, die zijn werken waardccren, die waardecring te toonen op de cenig christelijke wijze; dooreen hartelijk gebed voor de rust zijner ziel. v, Eeren wij voorts dankbaar zijn aandenken door het volgen i van zijn voorbeeld ieder naar kracht en vermogen, opdat zijn a bcid ook na zijn dood nog Kerk ctt Maatschappij ten zegen zij. Schooner huldiging en meer passend dankbetoou bestaan met. BUITENLAND. België. Ook de verkiezing voor de Provin ciale Staten, - wel niet van zoo groot belang als die voor dc Tweede Kamer, maar toch van beteokenis, is voor onze geloofsgenooten goed afgeloopen. 't Bewijs is nu geleverd, dat de Katholieken alle geschreeuw en getier ten spijt 't vertrouwen van 't land on geschokt bezitten. Met frisschen moed kunnen nu de bestuurders voortgaan België te leiden op den weg naar welvaart en voor spoed. En zouden er dan al zijn, die niet geheel en al instemmen niet het re- gecringsbelcid der Katholieken, dc geschiedenis der laatste dagen zal hun geleerd hebben te vreezen voor de overheersching der socialisten en liberalen. Zelden toch heeft een partij zich meer geblameerd dan het politiek ver bond tegen de Katholieke rcgcoring. Schandelijke tuoneelen van verwoesting en geweld veroorzaakten dc roode en blauwe broeders toen hun duidelijk werd. dat 't gezond verstand en 't Katholiek gemoed der Belgen niet zwichtten voor hun getier tegen al wat den Christen heilig is. Te Leuven had een zeer laffe aan slag plaats op een zuster Francis canes. Deze kwam uit een kerk en keerde naar het klooster terug, toen plotseling een kerel zich op de reli- gleuse wierp en haar met een mes verwondde, waarop de laffe aanrander handelde, bedreef zijn aanslag op het oogenblik, waarop de rcligieusc terug keerde, na den heelen nacht doorge bracht te hebben aait het bed van een armen zieke! De Zuster weigerde een aanklacht tegen haar taffen aanrander in te dienen, doch personen, die den aanval zagen, hebben dc politie verwittigd. Frankrijk 't Fecstgeruisch is reeds lang ver stomd. Vlaggen en wimpels, schilden en emblemen zijn weer opgeborgen en niet lang zal 't duren of de herinnering aan het bezoek van onze koningin aan Frankrijks hoofdstad is vervaagd. Er werd bij die gelegenheid prach tig gesproken en wel van haar beste zijde liet de Frattsche natie zich kennen. Jammer, dat de machthebbers in de FEUILLETON. republiek niet inzien, hoe bedenkelijk zij dwalen in hun optimistische ver heerlijking der toestanden in hun land. .Een brandpunt van licht cn een fakkel des beschaving", noemdccen oud minister Frankrijk, zijn vaderland. Wel verblind moet dc man zijn om dit te getuigen van het ongelukkige Frankrijk, dat inwendig verrot en be dorven, zijn ondergang te gemoet snelt. En de oorzaak van dien ondergang is het ongeloof met al zijn gevolgen het ongeloof, dat het particulier cn maatschappelijk leven tot in den grond heeft bedorven. De eerbied voor het gezag is verdwenen, de beoefening der deugd wordt belachelijk gevonden en zelfs de liefde voor het vaderland, bij de Franschen altijd nog een factor ten goede, gaat gaandeweg verminderen, Nergens wordt zoo ontzaggelijk pro paganda gemaakt voor het kwaad in de meest verscheiden vormen, als juist in Frankrijk. Nergens ook kan de pro- jiagandeering meer ongestoord geschie den. omdat de grondslagen van deugd n zedelijkheid door dc Regeering-zclf uidermijnd zijn. Een sombere schets van den alge- ncenen toestand tePnrijsgafde.,Matin", een blad dat in liet minst niet clericaal mag genoemd worden, doch In een helder oogenblik er toe kwam het vol gende zijnen lezers voor tc houden: „Dertigduizend apachen zijn meester van Parijs. Er worul gemoord en ge plunderd en de kranten geven het op. alles mee te deelen. Met drie regels moeten zij zich van een moord afma ken. Op klaarlichten dag wordt er met messen en revolvers gevochten cn aan gevallen, niet alleen op de buiten-bou levards, maar midden in de stad. Jonge meisjes worden geschaakt op twee pas afstand van de Hallen en geen mensch krijgt de bandieten te pakken. Razende dronkenschap, beestachtige wulpsch- heid, wreedheid, gemeenheid, alles hangt logisch aan elkaar. De geneesheeren en sociologen discussieeren. de politie bespiedt het bijzonder leven der poli tieke mannen om weer andere poli tiekers op de hoogte te houden. De zittingen der Jury zijn zM overladen met politieke processen, dat er geen tijd overblijft voor dc berechting van gewone misdrijven. Als bij toeval de gemeenste van alle misdadigers veroor deeld wordt, dan krijgt hij gratie. Als men een klacht indient wegens eenvou dige oplichting ot valschheid in ge schrifte, dan krijgt men ten antwoord „Malligheid I" De gevangenis te Parijs zit zód vol, dat ze zich moet ontlasten in de gevangenissen der provincie en deze zijn ook overvol". De verloren Dochter Een verhnel uit den 30.J«rl|on oorloi, 36) Dc landloopcr monsterde Berk met spottenden blik. „Je liand wee, zeg ik. Ik ben gewapend, gij niet. Dit meisje behoort mij. Wees maar blij, dal zij nog zoo zachtzinnig wordt be handeld als ik tiaar heb aangezegd, of.1" Dreigend hief hij 't mes op. Maar plots trof Berks ijzeren vuist als een hamer zijn slaap. De booswicht stortte neer om niet meer op Ie staan. Ocorge nam de bewustcloüzc lrini op en droeg haar In zijn armen gelijk een kind naar 't Woudjiuls, waar hij haar aan de zorg van vrouwe Notburga toevertrouwde. Mel I deze mededeellngcn werd jonker Alban in het Woudhuis ontvangen, i „Vergeef mij, heer," zei Berk deemoedig, „dat ik de jonkvrouw alleen liet gaan. Hoe kon ik de .aanwezigheid van dien ellendeling met zijn boozc plannen vermoeden? Was uw bruid een ongeluk overkomen, gij zoudt me niet levend hebben weergezien." Alban reikte den trouwen dienaar de hand, „Ik ben uw schuldenaar voor het teven. Hoe is 't nu met mijne bruid?" „Vrouwe Notburga vertelde me, dat de freule nog waf bleek cn verzwakt was den doorgestanen angst. Ik vermoed, Graat, dat uwe komst tiaar echter meer goed zal doen dan de kruiden van Notburga", merkte George lachend op. „Ga nu hooren, Berk. wanneer de freule mij ontvangen kan", beval Alban. „En gij, Stösser, zorg voor graaf Felscck en zijn gevolg. De graat komt uitsluitend tiler om met ii over gewichtige zaken te spreken". 't Spreïkt, dat 't wedervaren van Irmi slechts in het kort aan graaf Alban was medegedeeld. Maar hoe verlangend hij ook was alles van tiaar zelf te vernemen, bij moest toch vóór alles zijn plicht als gastheer Met g.oote moetic verborg hij zijn onge duld, terwijl hij met graal Felscck aan zat cn maar weinig gebruikte van hetgeen door vrouwe Notburga met veel zorg war toebereid. „Vergeef mij, heet graaf, dal ik U een oogenblik verlaat. Een dringende aangele genheid eischt mijne aanwezigheid elders. Stosser, onze trouwe slotvoogd, zal intus- schcii alle vragen beantwoorden welke ge tot hem richten zult." .Ge zljt reeds lang In 't woudhuls", zoo begon graat Fctscek. „Gewis, heer graaf, ik woonde hier reeds Zoo ging de „Matin" nog eenige kolommen voort over de verwildering en de onveiligheid binnen Parijs, „liet brandpunt der beschaving." Wie wind zaait, zal storm oogsten! Rusland. De czaar van Rusland toeft thans met zijn gezin in de oude residentie stad Moskou, waar hij in geen negen jaar een voet gezet had. Men kan zich cenigszins een denkbeeld vormen van den omvang der maatregelen, die voor zijn veiligheid genomen zijn, wanneer men weet, dat de politie in één nacht niet minder dan 3000 personen in hechtenis heeft genomen. De arme wijken van Moskou werden afgezocht door een politiemacht va» 1000 man en ieder, die maar eenigszins voor verdenking in aanmerking kwam of scheen te komen, werd gearresteerd en voor eenigen tijd opgesloten. De meeste gearresteerden waren met selaars en dergelijke, die naar de stad waren gekomen om tijdens den zomer daar werk te vinden. Prettig voor dc bewoners, hun va dertje czaar In hun midden tc hebben Tripoli. Zwaar gevochten werd er dezer dagen tusschen de Italianen cn de Arabieren 'I bezit van een stelling, welke slechts op korten afstand van de stad Tripoli was gelegen. Aan beide zijden vielen veel dooden en't werd ten slotte ecu verwoed gevecht man tegen man. 't Is nu zeven maanden geleden, dat Italië Tripoli in bezit namop papier Gemeenteraadsverkiezing in district III. Onze lezers worden dringend uitge- noodigd met alle gepaste middelen to bevorderen de verkiezing van den heer candldaat der Roomsch-Katholieke-, Anti-rev.- en Chr. Hist. Kiesvereni gingen. vóói Braaf Alban was geboren." „Mooi. Zooveel tc beter zult ge mij kun nen inlichten. Herinnert ge u wellicht den rooversnanvnl welke, laren geleden, hier in de buurt plaats vond cn waarbij mijn broeder cn diens echtgenoot® als offer vielen? „Meermalen hoorde Ik ervan, graaf Felscck. maar bijzonderheden dienaangaande kwamen mij niet ter oore. Er viel In dte oorlogsjaren zooveel van dien aard voor ook bleven dc daders onbekend". „Wat zou dat ook geven. De dood mijns broeders en van de gravin is immers be wezen. tk zoek hun kind, dat bij dien onge lukkiger» tocht vertoren werd." „Ge zocht een kind, lieer graaf Duizenden kinderen verloren in die bnnge tijden hunne ouders zonder hoop elkander hier nog weer ,c vinden, 't Waren toen vreeselijke dagen." „Zeker, maar enkele familltn werden wel zëër zwaar gctrolfcn. Voor mijn geslacht was 20 Mei 1635 een ongeluksdag." „20 Mei 1635 vroeg Stosser heftig. „Ja", antwoordde Felscck. „dien dag viel mijn broeder onder moordenaarshand. Maar waarom herinnert ge u dien datum? Ge schiedde er toen iels wat ook voor u van belang was?" „O, die dag doet me denken aan een bijzonder voorval. Ik trok toen met Martin door de bossclicn om toe te zien of tilci

De Eembode | 1912 | | pagina 1