Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 16. Eerste Blad. Zaterdag 20 Juli 1912. Zes en twintigste Jaargang DE EEMBBDE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaai en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. jiic.i per post0.40 nuiderlijke nummersf 0.05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs dar Advorlentiën Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meer0.05 Gelijkstelling-. i kind behoort aan de ouders. ouders iu de eerste plaats zijn itwonrdelljk voor hetgeen er van kinderen groeit. Zij hebben later streng rekenschap te geven van het geen zij gedaan en nagelaten hebben mei betrekking lot de opvoeding van liuii kinderen. liet einddoel dier opvoeding is er ip gericht, dat de kleinen, eenmaal uur zich zelf geheel verantwoordelijk jewiirdeii, nastreven de geboden Gods, ipdat zij hiernamaals eeuwig gelukkig worden. 'inddocl den doorslag geven moet. Een deel van die opvoeding valt lau de school ten deel, want deze is. noei Miminste zijn. niet alleen onder- wijs-instituut, doch ook een inrichting tar Je opvoeding wordt behartigd. En door het onderwijs, in door de ■voeding oefent dus de school een [tditigoti invloed op de toekomst van het kind. Hel is dan ook volstrekt niet ottver- liillig waar een kind onderwijs geniet. En ook is liet van belang dal de opvoeding strookt met de richting, - een goed ouderpaar daaraan ilit gegeven te zien. onze maatschappij is er geen den- aan, dat de ouders in ouderwijs én opvoeding hunner kinderen zelf •heel en al zouden kunnen behartigen. Daarom moet het kind naar school. De ouders evenwel, aldus noodwen dig gedwongen hun kinderen ter school zenden, moeten zooveel zulks maar iiigsziiis mogelijk is, de kinderen zenden kunnen naar een school waai de opvoeding geleid werdt in de goede richting. Het valt niet te ontkennen, dat de penbare neutrale school voor een groot deel der Nederlandsclie ouders tlesbehalve de school is, gelijk zij die -enschcn en mitsdien mogen zij niet feitelijk gedwongen worden daarheen limi kinderen te sturen. De Liberalen meenden indertijd al bijster liberaal te zijn door te zeggen „Goed, wie met het onderwijs van de •penbare school niet tevreden is, hij tan met geestverwanten een school •prichten, die wel aan zijn behoeften •oldoet. Er zij vrijheid van onderwijs." Die vrijheid van onderwijs evenwel was maar schijn en niet meer dan schijn. Immers, het neutraal openbaar on derwijs werd en wordt geheel betaald uil de belastingpenningen en daarvoor bt-iaalden dus ook de nienscheu die vim dat onderwijs niet gediend zijn. Wilden ze hun kinderen onderwijs la ten geven in hun geesl dan moesten zij dal onderwijs geheel uit eigen zak betalen. Is er iets meer onrechtvaardigs denkbaar? Die toestand is. dank een langdurig werken, dank ook hel samengaan der christelijke partijen anders geworden. Het Rijk betaalt thans mee aan do bijzondere school. De minimum jaarwedden voor de onderwijzers, welke het Rijk aan de gemeenten uitkeert, betaalt liet ook aan de besturen der Bijzondere Scho len en bij het bouwen worden deze ook te gemoet gekomen. Dus is er nu gelijkstelling? Volstrekt niet, want men lette wel op, wat liet Rijk de Gemeenten betaalt wordt ongeveer ook gegeven aan de Bijzondere School, maar, en daar zit de kneep, de gemeentekassen geven ook nog geld uit en de groote ge meenten zelfs heel veel geld voor het gewone, neutrale onderwijs. En bij dal geld moeten de voorstanders der bij zondere scholen zelf nog bijpassen. Zoo heerscht er nog schromelijke ongelijkheid. Die ongelijkheid moet worden weg genomen De Staat dwingt de ouders hun kin dereu voldoend lager onderwijs te doen geven. Goed! Maar dan dient er ook gelijkstelling te zijn. dan dienen de ouders, die dal wenschen, hun kinderen ook te kun nen sturen naar scholen van hun rich ting. Wat uil aller belastiugpenningen betaald wordt voor hen. die voor hun kinderen wel neutraal onderwijs wen schen. moet ook gedaan worden voor hen, die slechts met onderwijs op ande ren grondslag genoegen kunnen nemen. Daarom dient gestreefd naar gelijk stelling. En die zal er komen ook, geleidelijk, als in 1913 de Christelijke meerder heid blijft. BUITENLAND. Duitschland. Vermeldden we in ons vorig num mer de bedenkelijke daling van het geboortecijfer in het Duitsche Rijk, dezer dagen kregen we een statistiek onder de oogen, waaruit blijkt, dat liet getal echtscheidingen onrustbarend toeneemt. Zulks bewijst moreele achteruitgang, want waar het gezinsleven dusdanig aan 't ontbinden is, staat de moraal niet hoog. Frankrijk. Veel last ondervindt men in Frank rijk van de staking der havenwerkers. Die beweging duurt nu reeds weken en eerst in de laatste dagen kwam er kans op hervatting van den arbeid. De regeering zond soldaten om de schepen te lossen. Te Havre lagen o.a. veertien groote graanbooten aan den wal op wier inhoud molenaars en bak kers met ongeduld wachtten. Men kwam zonder brood te zitten. Een Fransche boot van Marseille, voor Argentinië bestemd, had bij haar vertrek, wegens de zeeliedenstaking, allerlei slag van volk aan boord ge nomen om op tijd te kunnen vertrekken. Gedurende de reis bleken de nieuwe manschappen meer op vagebonden en boeven te gelijken dan op ordelijk zeevolk. De passagiers brachten angstige da gen dooi. Voortdurend werden ze be dreigd door de als matrozen iu dienst genomen boeven, die zeer vaardig met revolvers eii ander schiettuig omgingen en wier uitspattingen door den kapi tein niet den besten wil niet konden worden gekeerd. Te Rio Janeiro, waar men aan wal ging, werden de matrozen op verzoek van den kapitein gearresteerd. Engeland. Wal men in ons landje nog altijd in voorbereiding heeft, kwam in Enge land reeds lot stand. We bedoelende verzekeringswetten, die Maandag in werking traden. De wet verzekert geneeskundige be handeling. behandeling in een sanato rium van teringlijders, een ziekengeld van f6 in de week gedurende 26 we ken voor een man, en van f4,50 voor een vrouw, daarna van f3 in de week en een uitkeering van f 18 aan kraam vrouwen. Alle menschen tusschen de zestien en de zeventig, die minder dan f1920 in net jaar verdienen, en alle arbeiders, onverschillig wat hun loon is, moeten zich verzekeren. Italië. Evenals overal elders, zijn ook in Italië de Socialisten onderling verdeeld. Eenigen hunner, wal woest aange legd, droomen van barricaden, bom men en opstand, terwijl weer anderen 't beloofde land langs effen wegen willen bereiken. Tusschen deze groepen kwam hel tot een breuk. Er waren roode broe ders, die meer Italiaan dan socialist, den oorlog in Tripoli verheerlijkten. Zulks strookt niet met de overtuiging der felrooden, zoodat deze na veel ruzie, de tamme broeders buiten de partij sloten. Deze uitgestotenen vormen nu een nieuwe partij, onder leiding van signer Bissolati, die verklaarde niets tegen een koning te hebben. Koningsgezinde socialisten dus! Portugal- De Koningsgezinden, die vanuit Spanje de Portugeesche republiek bin nenrukten, zijn verstrooid. De republiek is dus weer een poosje gered. De onderneming was slecht voorbe reid en mislukte dientengevolge vóór ze nog goed aan den gang was. Tal van menschen, die de beweging sieunden, werden gearresteerd en en kelen werden wegens hoogverraad ter dood gebracht. De toestand 'van 't ongelukkige land zal intusschen niet verbeteren. Voortdurend in onrust eu ter prooi aan allerlei gelukzoekers, is 't arme Portugal wel te beklagen. De Fransche republiek wordt in België vertegenwoordigd dooreen vrij geest, eerste klas. Zóó de regeeiing, zóó de afgezant. Ter gelegenheid nu van 'n nationaal Fransch feest had deze vrijdenkende afgezant de onhebbelijkheid toe te laten dat bij een ten zijnen huize gehouden receptie de Kath. partij in België werd aangevallen en belasterd. in België heerscht over dit feil groote verontwaardiging. Algemeen verlangt men dat de onhebbelijke gezant heengaat. 't Gebeurde getuigt weer van de liooggeroemdeverdraagzaamheid. waar van de anti-clericalen het monopolie heeten te bezitten. Evenals hier te lande is ook in België groot de trek in een ..baantje." Er waren bij de staatsspoorwegen 400 open plaat sen voor treinwachters en de oproep van gegadigden deed bijna vierduizend personen solliciteeren. Amerika. De strijd om den Amerikaanschen presidentszetel zal in hoofdzaak gaan tusschen Taft en Wilson. De kansen van laatstgenoemden candidaat staan lang niet slecht. Van hem verwacht men een beslist optreden tegen de beurskoningen, die door hun trusts, het volk benadeelen. Binnenland. Vooral sedert cene Dioccsane-inkoops- verccniging is opgericht, wordt sterk aange drongen op een Dioc. Molenaars-bond in 'l Deze vereeniging zou dan samenwerken met hel gilde in het Bisdom den Bosch en voor gezamenlijke rekening een kantoor slich ten te Rotterdam. Reeds zijn in velschillende gedeelten van 'l Aartsbisdom de molenaars in gilden ver- eenigd, zoo o.a. in Twenthe en denAchier- liuek. Ten einde nu allen iu één bond ie ver eenigen. wordt op a.s. Woensdag 24 Juli n.m. 2 uur, cenc vergadering gehouden le Zulphen. hotel .Keizerskroon". Verschillende sprekers, o.a. de Heer F. J. v. d. Reijt, Vice- Voorz. v. d. Bosschen molenaarsbond, zullen daar hel nul en de voordeelen, verbonden aan eene molenaars-organisatie aantoonen. Klinkende wanrileering. Een katholiek, die zijn tijd begrijpt en met terdaad de goede zaak wilde steunen, zond aan ons hoofdorgaan De Mnashode een stcun- penning van duizend gulden. St. Martlnus. Te Utrecht vergaderde bovengeuuemde diankheslrijders-propagandaclub. De vergadering werd bijgewoond door de FEUILLETON. Opdeslagveldenvan Rusland. 3) Zeer gelukkig maakte liet hem zijn vrije uren. welke hem zijn dienst nog liet. in den luiiselijken kring door te brengen, rn dit geluk gold hij hem veel meet dan elk ander, dal hem van buitenaf geboden werd. "1> de tweede plaats behoorde zijn hart zijn vaderland eu den stand, welken hij gekozen brill. Vuil Foldlielnt was soldaat In den waren zin des woortls; hij bezat alle deugden, die een krijgsman sieren en stond dan ook in Imogen gunst bij zijn meerderen vu minderen. Thuis was hij slechts de lief hebbende vader van hen, die hem zoo na aa" 't hart lagen. Zijn wil gold als 't hoog ste gebod, ook zonder dat bij beval; geen dwang doch liefde vervulde het. Zijn vrouw stond hein met even zorgvuldige liefde in den luiiselijken kring ter zijde; zij was het toonbeeld eener zorgvuldige huisvrouw en Kocde moeder, en bezat een zacht, liefdevol Maria, luin oudste kind, een meisje van «veniien jaren, scheen dit van haar geïrld 'v lielihen en leek iu alle opzichten op haar moeder. Daarentegen was Karet 't volmnak- il' beeld zijns vaders, ilij bezat diens moed eu rechtschapenheid, was vlug in alles l" bet zieli dikwijls door zijn voorlvaitnd- bt'iil belivcrschen en meeslepen. Ook zijn "du lied op dezen leeftijd te kampen ge had met dezelfde gebreken, doch een ernstig willen, 't onderdrukken ervan en levenswijs heid hadden hem geteerd die te behecrschen. De gebeurtenissen van den vervlogen dag hadden de familie van den ovcrsle van nabij beroerd en waren oorzaak, daf zij nog laat bij elkaar zaten. De overste moest vertellen, wat hij had gezien, want hij was bij de ont vangst des keizers tegenwoordig geweest en had den geheelon dag dienst gehad. Maria en hare moeder vonden daarin menige reden lot hoop en vrees, en zij hoorden met schrik, wal de overste haar meedeelde. Zij hadden gehoord, dat de keizer toebereidselen maakte tot een nieuwen strijd, grooler en gevaarlijker dan alle andere, en vreesden derhalve den dierbaren vader en echtgenoot te zullen ver liezen. Deze gedachte vervulde haar met zulk een angst, dat zij 't niet gewaagd had, dien tot nu toe kenbaar te maken, en zij zagen dan ook met de uiterste spanning de ontknuoping tegemoet. Tot nu toe had de overste ook slechts in vage ttekkon gespro ken over zijn mogelijk vertrek; het scheen wel alsof hij haar langzaam erop wilde voor bereiden. den harden slag te dragen. Op dezen avond echter sprak hij er iu 'l geheel niet over en vertelde slechts hoe schitterend de ont vangst des keizers eu de toebereidselen Jaar toe geweest waren. Toch was hij dezen avond minder spraakzaam dan anders; zijn vroolijke stemming scheen d,.or een droeve gedachte gedrukt te worden, ofschoon hij zichtbaar zijn best deed die voor zijn geliefde htiisgenooten te verbergan. Dit juist ontging echter niet aan den scher pen blik van moeder en dochter. Beiden za gen elkaar veelbeteekenend aan, en Maria ging een oogenblik in de vensternis slaan, om een traan te verbergen. „Beken het maar. beste man," zeide de moeder eindelijk, toen een oogenblik zwij gen intrad, „gij zijt vandaag niet zoo blijde gestemd, als gij wel voorgeeft. Gij toont ons slechts de lichtzijde der teekenen. die voor uw oog zweven, doch niet de schaduwzijde. Het gerucht van een nieuwen tocht des Kei zers is zeker niet ongegrond; men spreekt „Zeker", sprak de overste, „de aangele genheden krijgen een dreigender aanzien, dan ik tot nu toe geloofde. Toch slaat liet bij mij vast, dal de ontknooping nog moet konten, en juist daarom iteb ik met u nog niet over dit putti gesproken. Lieve vrouw en kind. waarom zou ik u langer verbergen, wat mij zelf lot in 'f diepst mijner ziel roert: gij moet it er op voorbereid houden mij wellicht spoedig te zien vertrekken, wellicht vroeger dan ik tot heden meende." „Zooals God wil." antwoordde zijn echt- genootc met moeilijk onderdrukte ontroering, terwijl Maria in tranen uitbarstte en haar hoofd op den schouder barer moeder Hef „Ik dank u mijtte dierbaren," antwoordde Je overste, „ik wist, dal deze smart tt niet onvoorbereid zou treffen, ik vermoedde ook wat gij zeggen zouitl. als ik u mijn vtees zou bekend maken. Laten wij alles aan God over, en hopen, dat hij alles voor ons ten beste zal keeren. Doch stil, wat is dat?" Duidelijk hoorde men in de kamer het luiden kloppen aan de poort, die toegang tot den luin gaf. ,,'t Zal Karei zijn. die van een partijtje terugkomt, dat hij van avond met zijn vrien den gehad heeft," zei Maria, terwijl zij op stond om hent open te doen. „Zoo laaf," sprak de overste, naar de klok ziende, welke reeds na middernacht wees, „ik dacht dat hij al te bed was. 't Deugt niet dat jongelieden na middernacht nog buitens huis zijn, en 'I verwondert mij., dat onze anders zoo verstandige Karei, dat doel. Blijf maar, Maria ik zal Item zelf open doen!" De overste ging naar buiten en weldra hoorde men Item luide, daarna zachter met zijn zoon spreken. Daarop kwam hij alleen terug, terwijl Karet naar boven ging de trap op. die naar zijn vaders studeerkamer leidde. „Gaat nu ter ruste, mijtte geliefden," zei dc overste, liet licht van de tafel nemend, is te laat ont nog over 't een en ander ti praten, ik moet met Karet nog even praten." „Neem liet Item niet kwalijk, dat hij wa later dan gewoonlijk thuis gekomen is," zeidi zijn moeder, zonder iets van 't voorgevallen) te vermoeden uit dcwoordenhaarsechtgenoots, „ik gaf Item mijne toestemming in de veronder stelling dat de uwe niet zou uitblijven." „Heb daarover geen zorg, beste vrouw.' antwoordde de overste, „en nu, God zij me' u. wel te rusten!" Vlugger dan zijn gewoonte was. verliet de Overste het vertrek en volgde zijn zoon, die uitgeput op de sofa was gaan zitten. Uit zijn hoogtood gelaat en de inwendige onrust, die zichtbaar op zijn trekken vertoon den. zag zijn vader, dat het gevaa en moedigen zoon overkomen was. „Vertel me nu nog maur eens gauw het geheele voorval," sprak hij ernstig, „en ver zwijg mij niets van 't voorgevallene." Karei deed het, de liefde welke hij zijn vader toedroeg, zefte hein er foe aan hem een juisf verslag te geven over 't gebeurde. Deze had hein steeds behoed voor leugen en kwaadsproken, en hij was zich niet be wust zijn ouders ooit onwaarheid gezegd te hebben. Wel was Karei wat heftig in zijn opltedcn, maar hij had een afkeer van den leugen en sprak steeds de waarheid. „Dal ziet et kwaad uit." zei de overste na een poosje. .Meermalen heb ik je gewaar schuwd voorzichtig in 't spreken te zijn, maar toch kon ik het niet afkeuren, dat je je overtuiging gevolgd zijt. 't Was verkeerd van je. daf je je onttrokken hebt aan de han den uwer vervolgers, als je je van geen kwaad bewust waart, had je gerust met hen mee kunnen gaan. Je verzet en je vlucht verhoogett je straf aanmerkelijk en dit kan zelfs voor ons gevaarlijk worden. „Maar." antwoordde Karei, „was het dan gerechtvaardigd mij bij nacht aan te grijpen, terwijl ik toch openlijk en vrijwillig mijn naam gezegd had?" Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1912 | | pagina 1