Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 23. Eerste Blad. Zaterdag 7 Sept. 1912. Zes en twintigste jaargang DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 0.05 Franco per post Afzonderlijke nummers Aan onze Lezers. Heeds eenige maanden geleden deed de inetledccliiig de ronde, dnt ons Bhid zou ophouden een weekblad te zijn en eet lang twue- maal 's weeks zou verse ■lijjnen. Wat nog niet. meer dan een goed voornemen was, verd reeds als vaststaande Mn onwd, - ja, er waren er, die, me t overrijke fantasie, onze bode reed Is driemaal 's weeks, zelfs dagelijks zagen ver- schijnen „Wut is waarheid?" vroegen terecht, onze trouwt! lezers en vrienden. Kerst, lieden ktiiinen wjj hun hierop het antwoord geven. In tie laatste dagen der August us maand Besloot de Vereeniging De Eembode in een algemeeno ver gadering. de courant I wee-maal 's weeks uit te geven, le beginnen niet 2 October 1912. Dit besluit mocht de veroischte goedkeuring verwerven van 'L D. II. den AarfcsJMssohop, die hij schrjj- j ven ihl. 2 Sept. het bestuur daarvan I ïnededeeling deed. I)e ervaring dei' laatste tijden leerde, dat. het orgaan der Katho lieken van Amersfoort en omge ving, wildo het aan zijn bestem ming meer volledig beant woorden, meermalen 's weeks in de woningen zijner trouwe lezers en vrienden diende te verschijnen. Zulks zal dan, zooals wjj boven mededeelden, met ingang van Woensdag 2 October geschieden. Natuurlijk gaat deze uit breiding met kosten gepaard en als gevolg daarvan zal dan ook «le abonne mentsprijs eer. weinig moeten worden verhoogd. Maar waar het steeds de intentie was ons blad onder ieders hereik te brengen, is het duidelijk, dat do abont. :mentsprijs zoo laag mo- geljjk wordt gehouden. FEUILLETON. f 0.40 f 0.05 Betaalden onze abonné's tot nu toe f 1.00 per jaar voor hun krant, voortaan zal dit t'2 'sjaars wor den, voor welk bedrug Do Eembode den abonnementen tweemaal per week wordt thuis bezorgd. Zooals ge ziet, waarde Lezers, een luttel prijsverschil. Ten slotte nog een enkel woord. Ken eigen plaatselijk, blad, in overeenstemming levende met de Kerkelijke overheid en met de goed-willende Katholieken in de stad en hare naaste omgeving, is van overwegend belang voor de Katholieke zaak. Dit werd hier in Amersfoort ruiiu een kwart-eeuw geleden al beseft en voor de instandhouding ervan hebben velen zich offers getroost. vrienden, steunt gjj allen ons naar vermogen met woord en daad. Herhaaldelijk gaaft ge uwerzijds bljjk van sympathie en belang stelling in ons streven. Dole in de toekomst, rekenen wij daarop. Werkt in uwe omgeving voor de verspreiding van De Eembode. uw plaatseljjk orgaan. Bevordert, dat 't steeds wassend abonnemen ten-tal nog voortdurend toeneme, opdat allengs de neutrale en anti christelijke pers van liet Hooinsche erf verwijderd wordt. Dan verricht ge een goed. een verdienstelijk werk. Laten wij, Kat holieken, toch ter harte nemen de woorden, door onzen H. Vader den Paus, eens ter audiëntie tot een Franseh journalist gesproken „Wat baat liet ons kerken te bouwen, missiewerken te organi- seeren, scholen te stichten, als de vjjand ongehinderd en onvermoeid bet er op toelegt, dat de kerken Ecu blij „ja 1" volgde op deze vraag. Toch bleek later bij eene nauwkeurige lolling, dat er versclieidenen ontbraken, zelfs een officier vermist werd. Terwijl intusschen ieders oogen nog op de door der. feilen brand verlichte muren gericht waren, werden zij opnieuw door een onver wacht gezicht getroffen. Een helle lichtschijn verbreidde zich plotseling over liet palcis steeds werd zij groolcr en bedekte ten slotte don hemel mei een donkerrooden gloed. „Wal is dat?" riepen allen verwonderd en geschrokken uit. De overste galloppccrdc snel weg, en bereikte een punt, vanwaar hij een tamelijk ruim uitzicht over de vlakte had. Van hieruit zag hij, dat de vlammen op verscheidene plaatsen uit de daken sloe gen en zelfs liecle straten brandden. Weldra hoorde men liet roffelen der trommen en de signaalhoornsde troepen verlieten hun kwar tieren en traden in de gelederen. „Hier moet gehandeld worden I" sprak de overste tot zijn soldaten, „wij mogen hier geen oogenblik langer vertoeven en moeten probceren een uitweg te vinden uit deze doolhof van straten. Gauw, opgezeten Volgt mij I" liet geticele regiment volgde de bevelen van zijn overste, en allen spoedden zich door de poort van het paleis de straten in, welke reeds met andere troepen gevuld waren. Door de hoogte der huizen was de vlammengloed niet zoo te ziende troepen marcheerden in een half duister, dat op 't aanbreken van den morgen geleek, als de dag den nacht ver- leeg worden gemaakt en de vruch ten van Katholieke scholen weer vernietigd worden? Alle pogingen der Katholieken blijken vruchte loos. wannneer zij het ook niet verstaan om zich tegelijkertijd te bedienen van de verdedigings- en aanvalswapenen der Katho lieke pers." Waar zoo teekenend en juist 't onmisbare van de Hoomsche Pers wordt aangetoond, daar rekene ieder plicht-bewust Katholiek liet zich een eer die Pers te steunen door woord en daad, ook in hare plaatselijke organen. BUITENLAND. Duitschlantl. Keizer Wilhelm is gelukkig hersteld en op reis naar Zwitserland' gegaan. Daar werd hij met veel plichtple gingen ontvangen en de Zwitsers de den hun uiterste best, het hun Imogen gast zoo aangenaam mogelijk te maken. In veler Fransclien oog is met dat snoepreisje van Keizer Wilhelm een hoog politiek belang gemoeid. De Franschen zijn nu eenmaal wan trouwend wanneer het hun Dnitsche naburen betreft en zoo komt het dat sommige Fransche bladen al praten van een annexatie van 'tberghnd door Duitsclilnnd. Dat daarvoor geen schijn van reden bestaat is duidelijk. De vrijheid-lievende Zwitser zou er stellig niet in berusten. En ook de groote mogendlieuen niet. Hun naijver is 't behoud der kleine staten. In den Balkan blijft de toestand gespannen en hoogst gevaarlijk voor den vrede. De mogendheden die door eigen belang gedreven tot eiken prijs een botsing willen voorkomen omdat ze 't onderling niet eens zijn over de verdeeling der mooiste stukken, willen een vergadering beleggen, waarop de kwestie zal besproken worden. Daartoe werden bereids vele regee ringen genoodigd. jaagt. De doortocht werd dikwijls tegenge houden door bruggen, welke slechts toelieten, dat enkelen er over kouden, en ten slotte was "t enkel mogelijk stap voor stap vooruit te komen, daar talrijke infanteric-kolonnes, de baardige sappeurs aan 't hoofd, uit een tegenovergestelde richting kwamen en zich plaats maakten door de scharen der vluchte lingen. Van een der bruggen, welke men overging, kon men een gedeelte van den brand overzien. De vlammenzee bewoog zich in de richting van liet Kremlin, dat daar nog donker en niet door de vuurzee aangetast, stond, en het was te vreezen, dat liet ook een prooi van liet vernielend element zou worden, als de wind aanhield uit dcnzclfdcn hoek te waaien. De lucht, zoocven nog helder vol (likkcrende sterren, scheen in lichte laaie te staan, en overstraalde de schittering der sterren. Vonken en vlammend hout stoven de lucht in, en danrliissclivn hoorde men liet kraken der neerploffende balken en instortende muren. Wijl de vlammenzee door de opgestoken hevigen wind met razende snelheid steeds groDter werd en overal volop voedsel vond. waren de vluchtelingen weldra door haar ingehaald en erg in 't nauw gebracht. Reeds meermalen brandde het voor hen uit en bevonden zij zich tusschen twee vitreu. Toch was er niets aan te doenzij moesten vooruit', al vatten hun uniformen ook vuur, en al schroeiden hen de voeten. Zij waren toch nog lang de laatsten niet, die zich haastten voor het gevaar van verbranden. Maar nu wil ook Bulgarije ter ver gadering genood worden. Dit verlangen is nog zoo ongemo tiveerd niet. Het land heeft in den Balkan bijzondere belangen. Het Bulgaarsche volk wil tegenwoor dig blijkbaar niets liever, dan dat de koning zich aan liet hoofd van de troepen stelt om tegen Turkije te gaan vechten. Op een betooging te Sofia beweerde een kamerlid zelfs, dat koning Ferdinand of zich aan het hoofd van zijn leger stellen moest, of wel een locomotief kon besteilen om met stoom over de grens te trekken. Zoo erg zal het nog wel niet zijn, doelt het maakt toch duidelijk, dal Bulgarije maar niet goedsmoeds kan afwachten, wal de mogendheden om trent de zaken in den Balkan beslis sen zullen. Aan de grenzen van het Turksche rijk, waar veel Bulgareu en Serviërs wonen, is het woelig. Nu en dan trekl men van leer en de overheidspersonen hebben de groot ste moeite een algemeene vechtpartij te verhoeden. Oudergewoonte gaat de Turk in die districten geweldig te keer. Fanatiek en haatdragend jegens de Christenen aan de grenzen, verwoest hij le vuur en te zwaard tal van dorpen en velen worden liet slachtofier van zijn woede. Japan- Spoedig zal in Japan de nieuwe Mikado of Keizer gehuldigd worden. Intusschen heeft deze een eigenhan dig schrijven gericht aan Z. H. den Paus, waarin hij den wensch uitspreekt, dat de hartelijke betrekkingen, die tusschen zijn vader en de H. Stoel bestonden, mogen voortduren. De Mikado zegt daarin tevens toe, dat hij de Katholieke missiën zal be schermen, zoolang deze eerbied toonen voor de Japansche wet. De nieuwe Mikado treedt daarmee in het voetspoor van zijn vader, die inderdaad zich vrijheidslievender be toonde dan vele moderne regeeringen. Hij stond o.a. de Jezuïten toe te Tokio een hoogeschool te stichten en schonk zoo de Orde gastvrijheid, die deze in sommige Europeesche landen niet geniet. In de „K£ln. Volkszeitung" wijdde pater Jozef Crahlmann een zeer uitvoerig artikel aan de nagedachtenis van den Eindelijk gelukte liet hun zich in veilig heid te stellen. De straten, welke zij door snelden, werden breeder en de huizen lager, waardoor 't gevaar heel wat minder werd. Toen zij omkeken, zagen zij de loeiende vuurzee achter zich, welker vlammen den hemel schenen te beroeren. „Goddank, dat wij gered zijn", sprak Karet, zich tot zijn vader wendend, „waar zullen we nu ons kwartier betrekken?" „Waar de overigen dat doen", antwoordde de overste. „Wel zal ons leger niet zoo zacht zijn als in de afgeloopen nachtendoch dat hindert niet, een soldaat te velde moet alles voor lief nemen." Een oogenblik later bereikten zij eene plaats, waar de overste besloot te blijven. Het was een bergpas, ingesloten door steile hoogten. Boven op stonden enkele hoornen, welke door den stormwind werden heen en weer geschud de beneden zich bevindende troepen hadden cr geen last van. Zij genoten daar een be trekkelijke rust, want allo overige gemakken o itbeerdeu zij, en ze konden zich zelfs niet be schutten voor den neerstroomenden regen. Daaraan waren zij echter reeds lang gewoon, en nat en koude schenen hun ver verkieselijk boven vuur en tutte. Zesde Hoofdstuk. Den IScn October verliet het leger de half in puin liggende stad, en maakte de soldaat zich weer marschvaardig. Het viel hem hard het doet van zijn tocht te moeten verlaten, waar hij gehoopt had de genoegens van den overleden keizer Moetsoei-Hito waarin woorden van lof over den waren vrijheidszin van den keizer, die velen Europeesche regeeringen tot een be schamend voorbeeld gesteld mag worden. Binnenland. Kalh. Sociale Week. Zondag werd te Breda in de St. Antonius- kerk de Katholieke Sociale Week geopend. De openingsrede werd gesproken door den lieer W. H. Bogaardt, die allen een wel kom toeriep en liet doel van de Sociale actie besprak. Ais eersie redenaar trad dan j>p pater Borromeus de Greeve met het onderwerp „Rechtvaardigheid en Naastenliefde". Spreker zette uiteen dat de gcheetc socio logie samenkomt in deze twee punten: recht vaardigheid en liefde! dat dit de steunpilaren zijn waarop de geheele samenleving berust. Door tal van voorbeelden loonde spreker aan, dat de rechtvaardigheid niet alles ver mag, dat dc liefde een onmisbaar clement is. Spreker wenschtc, dat de liefde meer en meer zou opbloeien en beval daarvoor Gods dienstige verecnigingen aan, terwijl hij in liet bijzonder nog aan de R. K. draukweer herinnerde. Dc eigenlijke lessen vingen Maandagmor gen aan met de behandeling van de quaestie „Arbeidsovereenkomst", waarover spraken de heeren mr. Aalberse en Engels. De eerste spreker sprak over het recht vaardig arbeidsloon, de tweede over den arbeidsduur, en beide sprekers stelden zich daarbij op den bodem van de „Rerum No varum", dc grondwet den Katholieken gege ven door paus Leo XIII. Telken dage werden vervolgens verschil lende onderwerpen, het sociale vraagstuk be treffende, door bekwame sprekers behandeld. Wanneer de tlieoriën te Breda verkondigd, ailerwege practisch werden toegepast, zou 't er in de samenleving heel wat beter uitzien, dan nu het geval is. De Rijschool te Amersfoort. Minister Colijn heeft aangaande deze inrich ting o.m. het volgende bepaald De Rij- en Hoetsmidschool heeft tot be stemming officieren tc vormen tot bekwame ruiters en goede instructeurs; onderofficieren en kdrporaals te vormen tot bekwame re monterijders; onderofficieren geschikt te ma- ken'om op te treden als adjudant-onderotfi- cier-pikcur en miliciens en vrijwilligers op te winter in rust te zullen vinden en het toon te ontvangen voor zijne moeiten en ontbe ringen. De verlaten en geblakerde muren bo den hun echter geen onderdak meer, en hij was dan ook opnieuw "erplicht cr een met de wapens in de vuist tc veroveren. Toch was de keizer noch dén zijner generaals geneigd den terugtocht uit 't vijandelijke land aan te nemen; integendeel, er werden nieuwe plannen ontworpen om met geweld de zui delijke provinciën binnen te dringen. Hier hoopten zij rijkelijk tc vinden, wat het leger nu reeds begon te ontbrekenproviand voor mensclicn en paarden, en bescherming tegen de koude van den nader komenden winter, welke zich reeds deed gevoelen. Doch ook deze laatste hoop op een geluk kigen ommekeer en goed verloop van den begonnen krijg verdween helaas spoedig. En tegen den vijand gcleverden slag. toch zag hij zicli genoodzaakt tot den terugtocht, en moest hij zijn plan, de zuidelijke provinciën van Rusland te bereiken, opgeven. Nu eerst stond den armen, van zijn vaderland ver verwijderden soldaat, dc hevigste strijd tc wachten. Ontmoedigd door het mislukken zijner pogingen, teleurgesteld in al zijn ver wachtingen, zou hij op zijn terugtocht een veel gevaarlijker vijand vinden, dan dengene, dien hij tot uil toe bestreden had, een vijand, die zich niet mot speer of lans liet terugdrij ven, doch andere wapens wilde ter verdediging, waarvan helaas het grootste deel der soldaten niet voorzien waren. Wordt vervolgd Opdeslagvelden van Rusland. 10) Toch bereikten zij veilig de deur der zaal. De kreet: „Brand! Volgt mij snelt" had de uitwerking van ecu donderslag. De slapenden sprongen op. grepen inderhaast al wat zij grijpen konden en snelden haastig de overigen achterna, die dc stcciien trap hc- op 'I palcis, dat zij verlaten hadden, toonde hun, hoe nabij en hoe ontzettend liet gevaar geweest was, waaraan zij'gelukkig ontsnapt waren. Er was nauwelijks een uur vcrloopen sedert de terugkomst v.iii den overste, en reeds lekten de vlammen het geheele gebouw en joegen loeiend door dc gebarsten vensters. Plotseling weerklonk een ontzettend ge kraak, gevolgd door eene ontploffing, die liet meercndcel der voor 't paleis verzamelden ter aarde deed storten. Een angstschreeuw ontsnapte aan den nioiul der moedigsten, en huis. Alleen de buitenmuren waren blijven staandc geheele binnenbouw, balken, vloe reu en 't geheele dak waren ingestort-.alles was dën puinhoop, waarover de vlammen loeiden. „Goddank, dat wij hier z.ijusprak de overste, „nog ëöu oogenblik en wij waren allen omgekomen! Dat was een mijn!Moge God dengenen vergeven, die ze aangelegd hebben. Zijl gij er allen mannen?"

De Eembode | 1912 | | pagina 1