„Aan deze toestanden", zoo heet het in 't rapport, „moet een einde komen, daar zij een schande zijn voor den staat." De commissie is bezig met het op stellen van een wetsontwerp op den arbeid in fabrieken, waarin maatregelen in het belang vnn de arbeiders worden voorgeschreven. Binnenlandsche Berichten. De grenzen open voor vee. De Pruisische regeering heeft wegens den heerschenden vleeschnood in Duitschland den invoer van slachtvee uit Nederland toegestaan. Zulks zal waarschijnlijk de vee- en vlecschprijzen hier te lande nog meer doen stijgen. Plaatselijk Nieuws. AMERSFOORT. De Raadsverkiezing. Bij de Dinsdag in district III gehou den stemming ter verkiezing van een gemeenteraadslid (vacature-Kam) wer den uitgebracht 686 stemmen, waar van 11 van onwaarde. Volstrekte meer derheid alzoo 338. Op den heer A. J. M. Goote, can- didaat der Rechtschc groepen, werden 238 stemmen uitgebracht. Voorts 176 op den heer Rost, liberaal222 op den heer Leinweber, liberaalen 39 op den heer Hofland, socialist. Herstemming op Woensdag 9 Octo ber tusschen de heeren Goote en Lein weber. R. K. Openbare Leeszaal. Bij Kon. besluit van 21 September 1912 nr. 63 zijn goedgekeurd de statu ten der vereeniging „R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek tc Amersfoort". Zondagavond Iiield het Kruisver- bond St. Franciscus Xaverius een uitne mend geslaagde vergadering in het Patro- naatsgebouwaan het Zand. De Voorzitter heette, na opening met gebed, de goed bezochte vergadering welkom en zette in 't kort uiteen het bijzondere doel van dien avond: De blije herinnering aan de groote opbrengt der Sobriëtasbloem ten vorigen jare en eene collecte tot stijving van 't Dr. Ariënsfonds. De heer Van 't Walderveen bracht een keurig verslag uit van de verga dering te ZwolIe.Daarna volgde intstal- latie en een opwekkend woord van 1 Eerw. Adviseur, die vervolgens ook zeerpractischbetooghieldoverderedding van drankzuchtigen door het oprichten van consultatie-bureaux. door beoefe ning van de geheelonthouding uit liefde, door sanatorium-verpleging, alcohol vrije dranken, het niet schenken aan knechts en boodschaploopers, geheel onthouding voor de jeugd, krachtige drankbestrijding overal, door volksont wikkeling en vakorganisatie. De drank bestrijding is een werk van Christelijke naastenliefde bij uitnemendheid. De Zaligmaker heeft gezegd: Iedere druppel water in mijnen naam den arme gegeven, zal zijn loon niet missen in den Hemel, alles wat gij den minste der mijnen gedaan hebt, hebt gij Mij gedaan, Hij liet het niet bij woorden. Aan de leerlingen van Joannes zegt HijGaat en boodschapt aan Joannes wat gij gehoord en gezien hebtblinde zien, kreupelen gaan, meiaatschcn wor den gereinigd, dooven hooren, dooden verrijzen, aan armen wordt het Evan gelie verkondigd". Laten wij, Christus' volgelingen, ieder naar de mate zijner kracht, de werken van barmhartigheid beoefenen en derhalve ook redding brengen aan drankzuchtigen. De rede vond veel bijval. Nu volgden verschillende inededee- lingen, o.a. dat ook dit jaar wederom door de R. K. Drankweer-vereeni- gingen van Amersfoort en omstre ken een jaarboekje en een kalender zullen worden uitgegevendat er dezen winter een huisvlijt-tentoonstclling zal georganiseerd worden, waarbij niemand van inzendingen wordt uitgesloten, dat er gedurende de a.s. Amersfoortsche kermis drie feestavonden in het Pa tronaatsgebouw zullen zijn, n.m. op Maandag, Woensdag en Vrijdag, tegen laag entree voor ieder toegankelijk. Voorts maande de ijverige voorzitter den leden aan, getrouw ,,De Kruis banier te lezen en minstens inzage te nemen van de boeken door de propa- gandaclub op iedere vergadering achter in de zaal geëxposeerd. De Eerw. Adviseur waarschuwde nog even legen overmatig biergebruik, tegen te laat cafébezoek, tegen het niet zichtbaar en niet voortdurend dragen van insigne. De vergadering, die een zeer onder houdend en prettig verloop had, werd ten 9 ure door den voorzitter met ge bed gesloten. Voor 1913 worden de ontvangsten van de exploitatie van 't gemeentelijk landgoed „Birkhoven" geraamd op f2958.13, o.a. huur van het hotel-restau rant (tot 1 Januari 1917 in huur bij de Phoenix-brouwerij) fóCX), pacht van bouw en weilanden f240, opbrengst houtge was f400, opbrengst rogge f500. De uilgaven worden geschat op f2659.15. De architect A. H. Pothoven, alhier, heeft in 't hotel Hamdorff te Laren aanbesteed het bouwen van een landhuis alhier. Laagste inschrijvers waren de heeren Van Schalk en Van Dordt, aldaar, voor f 10.900. De Ned. Centr. Spoorweg-Maat schappij zal in exploitatie nemen de ontworpen electrische tram Amersfoort Huis ter HeideZeist. Vanaf het stationsplein zal de lijn zich richten ïar den Utrechlschen weg. Als alles goed gaat, kan de tram Mei van 't volgend jaar rijden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort verzoekt be langstellenden voor en belanghebben den bij de oprichting van een kaas markt alhier hun adres op te geven aan den Secretaris Muurhuizen 13. Indien het aantal kaasmakers van dien" aard is, dat de aanvoeren van ecnige beleekenis kunnen worden, dan zal getracht worden hier een kaasmarkt in "t leven te roepen. De le luit. J. R. Diemont, van de veld-art. te 's-Gravenhage, is gcdc- tacheetd bij de rijschool hier, tot het volgen van 'n herhalingscursus. Voorts keerde de paardenarts Klerk de Keus. van het le reg. veld-art., van zijn detacheering te 's?Gravcnhage naar zijn garnizoen alhier terug. H. M. de Koningin-moeder zal morgen een bezoek brengen aan het opvoedingsgesticht Zaadbergen. In haar schoolgebouw vergaderde Maandagavond de vereeniging Am bachtschool voor Amersfoort en streken. Uitgezonderd de heeren Kam, Baron van Ittersum, J. van der Horst, L. Wesseling en P. van Veen, was het bestuur aanwezig. Aan de orde was de bcgrooting voor 1913. Ontvangsten: subsidie van het Rijk f10300, van de Provincie f3250, van de gemeente f4500, van het Nut (50, contributie f450, schoolgelden 12100, idem buitengemeenten f620, opbrengst oud materiaal f900, restitu tie vuur en licht burgeravondschool f450 en een memoriepost. Uitgaventracte- menten onderw. personeel f13975, trac- tement concierge f300, onderhoud f500, leermiddelen f1200, materiaal f2600, vuur, licht en water f800, erfpacht f60.05, assurantiën f62.95, drukwerk f200. schoolbchoeften f200, diversen f202, rente en aflossing f1900, geschen ken aan de leerlingen f50, spaarkas ('420. Nadat de begrooting ongewijzigd was vastgesteld, werden benoemd tot leden der commissie belast met 't nazien der rekening, de heeren Frederiks, Joh. Knoppers en H. W. van Esveld. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden herkozen de heeren R. Zijlslra, W. van den Donker, W. H. Kam, E. van Vollenhoven en Baron van Itter sum, terwijl in de vacature-Steenhuis werd voorzien door de benoeming den heer G. J. Buijs. De voorzitter deelde vervolgens o. het volgende mede: De school telt 147 leerlingen o- de vakken verdeeld als volgtsmeden 72, timmerlieden 49, meubelmakers 18 en schilders 8. Aan den teekencursus voor volwas senen zullen deelnemen37 timmer lieden,- metselaars, meubelmakers 6, smeden 23 en schilders 13, maakt 79 werklieden. Het aantal leden der eeniging bleef gelijk het was, plm. 150, Besproken werden voorts de plan nen tot uitbreiding der school. Vooi het teekenonderwijs en 't onderricht in 't schilderen zijn localen hoog noodig. Het voornemen bestaat daarvoor een nieuw gebouw te stichten naast het bestaande. Doch wegens gebrek aan contanten wordt het uitvoeren van dit plan nog wat uitgesteld. Aan het postkantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren is in September Ier Rijks-Postspaarbank ingelegd f45 304.49 en teruggevraagd f38 757.85. 't Laatst uitgegeven boekje is nr. 17 269. Een artillerie-bespanning kwam in de Utrechtsche staat in botsing met een groot draaiorgel. De muzieklabriek werd totaal gcruineerd. -In de Utrechtsche straat kan telde juist op de tramrails een auto, waardoor het tramverkeer gestremd werd. Met veel moeite werd de tuf-tuf, waarvan een as was gebroken, opge- In de Teutstraat viel Zondag avond een man en brak een been. Arts Kamerling assisteerde hem en zorgde voor opname in T Ziekenhuis. Zaterdag worden de nieuwe offi cieren van het 5e reg. Inf., komende van den hoofdcursus, beëedigd. Voor het front der door hem gecommandeerde troepen werd den commandant van het le reg. veld jhr. Bogacrt het officierskruis der Oranje- Nassau-ordc uitgereikt, 't Gebeurde nabij 't vliegkamp, met muziek, Achter de Kaïnp had een vrouw het ongeluk zich twee vingers af te snijden. Door dr. Jorissen werd de tinkte geholpen. Gemeentezaken. De agcndaderDondcrdagmiddagtc houden raadsvergadering is samenge steld als volgt: 1. Benoeming lecraar wiskunde Bur geravondschool (vac. Prins); 2 Benoe ming tijdelijke leeraren Burgeravond school; 3. Voorstel tot het rooien van boomen aan den Leusderweg4 Voor van B. en W. tot aankoop van incn aan de Barchman Wuyticrs- laan. Nopens 't laatste punt dezer agenda declen B. en W. mede, dat zij bij de laatstgehouden veiling voordegemeente aankochten de hofstede Vleutbcrgcn omliggend terrein ter grootte van .„...i 6 H A. voor totaal f13065.90. Bovendien legden B. en W. de hand op westwaarts gelegen gronden, groot 7'/a H.A., welke voor totaal f 15.600 gekocht kunnen worden. Het gemeen tebestuur acht het bezit dier terreinen :n groot belang voor de gemeente. De aankoopsom wil men vinden door :n leening. Jaarlijks is dan f1450 voor rente en aflossing noodig. waarvan kan worden afgetrokken de pacht Vlcutbergcn f200 'sjaars. De gemeente 't volgend jaar f41.34.93 ten koste leggen aan de plantsoenen; tegen f3410 geraamd voor 1912 en f3810 uitgegeven in 1911. Bij de Arnhemsche- poortsbrug zal een nieuw plantsoen warden aangelegd; dat bij de Bolder straat wordt in verband met den bomv der fabriek van de firma Engelsman De Vries, gewijzigd; en dat bij de Koningsstraat wordt eveneens gcwijzigi' ten einde eenigc mestplaatsen en on ooglijke tuintjes tc verbergen. Een bedrag van f5500 is uitgetrok ken voor het overkluizen van het ge deelte Kortegracht van het plansoenljc tot de Mooierstraat. waardoor een mooi stukje stadsschoon linaal bedorven wordt. In de Koningsstraat zal een rioo' worden gemaakt, dat f1700, in di Langestraat tusschen Kortegracht en Varkenmarkt zal er een worden gelegd, dat flOOC zal kosten. Een voorstel tot 't bouwi Hoogere Burgerschool is spoedig tc wachten. Uit het gemeentelijk gasbedrijf denkt men in 1913 f 53000 winst trekken tegen f48000 geraamd vi 1912 en f35 238.06 ontvangen in 1911. Soest. Inzake de Soestcr lClectrici- gepubliceerd aan de Leden van de en de Kiezers voor den Rand der G meente Soest door den heer L. A. Sc- venhuysen, Chef Werktuigkundige 1 \V. L. Mij. te Socsterberg, welke o. het volgende bevat: „In het verslag der Raadszitting v 14 Sept. staat dat de heer van Kloostci de Electrische Centrale te Soest stelt als een teringlijder in het laatste stadium, daar de machinerieën van dien aard zijn, dat ieder oogenblik de zaak kan stilstaan. Als voormalig technisch lid der Cc missie van bijstand in de oprichting der Centrale heb ik bij de bestelling een zeer werkzaam aandeel geluid de keuze der machinerieën. De machine is uit de bekende fabriek van Louis Smulders en Cic. te Utrecht en behoort tot de incest moijerne eil ccoik machines van den laatstcn tijd. Tal van dergelijke machines loopen in diverse inrichtingen gedurende tal van jaren zonder cenige fout bijna on afgebroken dag en nacht door. Uwe machine loopt sinds een tiental jaren gemiddeld 5 uren per dag. De levensduur van een dergelijke machine bedraagt minstens veertig jaren. De stoomketels, van het vlampijptypc ook bij ons reeds een twintigtal jaren in gebruik, zijn zeer eenvoudig in het bedrijf, en hebben een levensduur van 30 tot 40 jaren. Hiermede is bij de jaarlijks voorgestelde afschrijvingen rekening gchoiidcn. De stoommachine is bovendien zoo groot gekozen dat ze niet gemak het dubbele kan verrichten van wat thans van haar wordt gevergd. Het clcclrotechnisch gedeelte is naar de plannen en onder toezicht van een der meest ervaren electio-tcchnische ingenieurs, den heer Nagtglas Versteeg, gemaakt, en kan, behalve de batterij, die slechts een levensduur van 10jaren heeft, waarop bij dc jaarlijks voorge stelde afschrijvingen eveneens gerekend is, nog niet versleten zijn. Is dit echter wel het geval met stoommachine en ketels, dan constateer ik hier een ver regaande verwaarloozing van het ma terieel der Gemeente". Aan den directeur der Centrale, van wien ik geen enkel rapport in het ver slag van den Raad vind, is thans het woord om zich tegen een dergelijke beschuldiging te verdedigen. Op den I.azarusberg is in aan bouw de „Gcrliarda Scbilla Verhoeven- Stichting". Eene inrichting ten doel hebbende aan herstellende patiënten t beperkte middelen cenigeii tijd ei plaats zullen daarvoor aanmerking komen personen van Ge reformeerden huize, hoewel patiënten au andere belijdenis niet zijn uitgesloten. liet stichten van deze inrichting is mogelijk geworden door een testamen taire beschikking van den predikant van .Cocverden Adriani, te Harlingen. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren ds. v. d. Hoogt, te Velp, H. J. Ligt. tn Utrecht, en dr. Schermers, Zeist; terwijl do weduwe van den erflater, mevr. Van Cocverden Adriani- Vcrlioeven, gedurende haar leven zit ting zal hebben in het bestuur. Soestdiik. De openbare verpach tingen van het recht tot tolheffing ge durende de jaren 1913. 1914 en l9lö de gabellen op de straatwe hier naar De Bilt, van Huizen r den Rijksstraatweg onder Maarden, rati Huizen door Blaririctmi naar ,;.g. Maatschappij en Aincrsfoorlschcii Postweg zal plaats hebben op Dinsdag 8 Oct. elf uur, in het Hotel lv'"r" n overstaan van Notaris Prilh De tollen zijn gelegen la, Vcenhuizcn onder Banm; lb op de heide onder De Biltle nabij liet land goed Homlringe onder De Bilt11a nabij den Rijksstraatweg onder Naarden 11b onder Huizen; lila bij van ouds liet Paviljoen of de Rotonde onder Huizen; IHb onder lUaricum, De Koningin-Moeder zal 7 Oc tober liet Paleis verlaten en zich voor cenigen lijd naar het buitenland be geven. Baarn. De gemeenteraad heel geiiieentcrekciiing vastgesteld met batig saldo van fl4.442.94Va- Tot onderwijzer in de gymnastiek werd benoemd de heer I'. de Jong. Amersfoort, en tot onderwijzeres in gymnastiek mej. J. C. v. d. Schroef! te Amersfoort. De heer Wafclbakker rakelde op d< kwestie in zake overtreding van art. 24 der Gemeentewet door een der ra leden, waarop de voorzitter antwoordde, dat spreker geen vraag had gedaan, doch slechts een beschuldiging tegen een der raadsleden had uitgesproken. De heer Wafelbakker deelde toe mede. dat de verboden handeling bi stond in het verhuren van een paard aan de gemeente-gasfabriek, hetgei door bedoeld raadslid herhaaldelijk zoek ccne verordening in liet leven tc roepen, waarbij dc sluiting der winkels mi 9 uur 's avonds verplichtend ge ilek! wordt. Volgend jaar April zal hier een huisvlijtlentoonstelling gehouden wor den, waarvoor de declncmerszieh reeds behooren aan te melden. dat hier" vaii geen verboden handeling sprake was, aangezien het hier dc heer Wafelbakker was' het hierna niet eens en zeide dat hij Ged. Staten liet raadslid de lieer Dnatselaa deelde mede, dat de beschuldiging hei betrof en hij zijn paard verhuurd had om de gemeente le gerieven. Eemnes. Tot tijdelijk onderwijze aan de openbare school is benoemd mej. Bitter, te Utrecht. Schipper van den Broek Amsterdam was met zijn vaartuig de Eem en wilde het zeil optrekken. Plotseling viel de top van den en kwam in zijne nabijheid terecht zonder hem of iemand anders ev tc treffen. Het ongeval had Invader gevolgen kunnen hebben. Hilversum. Hier gaven zich als erf- gooier op 344 pers.; te Bussum 213 en tc Naarden 84 personen. De Hollandsche SpoorwegMij. gaat een electrische tramlijn leggen van Hilversum over de Lage Vuurschc naar De Bilt. Bussum. De gemeenteraad heeft In beschikbare bedrag voor 't clcctriciteit: bedrijf niet f3(X)00 verhoogd, voor welk bedrag een leenitig zal worden gesloten. Voorts besloot dc Raad lot het af slaan van electro-motoren in huur, met recht van koop. Hoogland. De colecten, welke.Zon- dag 22 September alhier werd gclio den voor liet bouwen van een nieuw- kerk in de stad Groningen, heeft opge bracht dc som van f466,40. Nijkork. Aan de Ambachtstcckcn- scliool is benoemd tot Directeur, tevens lecraar in rechtlijnig tcckcncn, de heer K. Kooiman te Amersfoort. Barneveld. Onze dorpsgenoot, de horlogemaker Ridder, werd 'savondsop- gesclirikt door liet gerinkel van gla; scherven in zijn winkelkast. Bij onder zoek bleek hem dat een straatjongen met zijn klomp naar een poesje had willen gooien. In plaats echter van te treffen, kwam het projectiel zóóveel kracht met de groote spiegel ruit in aanraking, dat hierin een ontstond, groot genoeg om een wassen persoon door te laten. Bijna 82 jaar oud is alhier o- leden de heer R. H. Schrcgardus, r hoofd der school te Glindc. Gemengde Berichten. Export-slachten. Het slachtseizoen ior varkensexporT naar Engeland is de Lijmers weder begonnen. In Engeland wordentjthans voor var- kensvlccsch liooge prijzen betaald, van daar dat de dieren tc /.evenaar en el ders zoo hoog worden opgekocht. Men besteedt thans 26 ii 27 cent per pond een voorwaar buitensporig hoogc prijs. 82 aan een stronk. Het record op het gebied van aardappelenteelt is zeker wel bSiaald door een landman te Pan- nerden. Deze heeft een struik aardap pelen gerooidwaaraan niet minder dan 82 aardappelen zaten. Het waren roode aardappelen afkomstig uit Rijn land (Duitschland). Ze wogen gezamen lijk 5 pond 2 ons en hadden een inhoud 45/< kop een klein gezin had er een Hinken maaltijd mee kunnen doen. Uit de Hoofdstad. De Amsterdam- schc gemeentcbegrooting voor 1013 sluit mei een eindcijfer van f26.930.300. De uitgaven zijn ruim f 1.809.000 hoo- ger geraamd dan 1912. B. en W. den ken de meerdere uitgaven te kunnen dekken uit de gemeentebedrijven. Zoo wordt van 't gas een meerdere opbrengst verwacht van f46U.(XJ0, van de tram f2(X).(KX). van het clectriciteitsbcdrijf flOU.(XX). Boteruitvoer. De maand Augustus uilgcv :rd I In en bij de mijnen van Limburg werken nu KiXXi mcnschcn. De arbeidslooncn hebben bedragen, bij gemiddeld 300 werkdagenvoor de mijnwerkers onder den grond f775.27 per jaar, voor dc mijnwerkers boven den grond f511.55 per jaar. Deze cijlers moeten evenwel vermin derd worden niet verschillende bijdragen voor fondsen, boete enz., zoodat er een netto loon blijft van f2.42® en l'1.65 per dag. Een beste klant heeft Duitsclilnud aan zijn 1 lollnndschcn buur met betrek king tot den invoer van manufacturen, confectie, lint, kant enz, In één jaar tijds wordt voor een bedrag van ruim b5 inillioen mark aan die goederen vanuit Duitschland Holland binnen ge- Tegen vleeschnood. Dezer dagen was men in 't Haagsche slachthuis een en al verbazing. De op alle even tualiteiten „berekende" werktuigen scho ten te kort. Er was een rund op de schaal gelegd en de wijzer wees het hoogst bereikbaar gewicht van 700 K.G. aan en toch was het rund bij lange na niet gewogen, want het haalde 1644 pond, schoon aan den haak. Ditisccn record voor het abattoir, maar ook voor den ontvanger, die een aangifte ontving 1*50 boven de eenigc aangifte ooit ill de praktijk voorgekomen. Moge de on gekende vlccschniassa een voorbode worden van dc verlaging der.vlecsch prijzen, Het praclitrund was het eigen dom van een veelbkkcrscoiiihinatie tc Westmaas en werd tienmaal bekroond. Brutale diefstal. De familie van den Tsaar vertrok met een extratrcin naar Grodnto. En bij aankomst bleek, dat in den wagen van den hofmaarschalk, door het dak was ingebroken, en dat 120 pond tafelzilver van het keizerlijke servies gestolen waren, zonder dat men er in slaagde cenig spoor van den dief le ontdekken. Dit tafelzilver bevatte merkwaardige stukken van de meest beroemde zilversmeden uit 1700, en had een groote waarde. De geheele voorraad tafelzilver weegt 20.815 K.G. bovendien is er nog een gouden servies dat 204 K.G. weegt. Kerkbrand. Onverlaten hebben nabij Rijssel een nieuwe kerk in brand ge stoken. De Kerk zou eerstdaags worden gewijd, Rond den preekstoel stapelden ze stoelen en banken met petroleum overgoten. Moord. Nabij Brussel vond men 's morgens een baanwachter gruwelijk verminkt dood in zijn woning. Ook zijn dochter was zwaar gewond. Al het geld, dc spaarpenning van den ouden man, was vcrdwoncn. Wat 't kost. Italië heeft de rekening opgemaakt der oorlogskosten tot be gin Augustus 1.1. In liet geheel bedra gen die ruim 200 inillioen gulden. Tri polie wordt zoo een duur hapje. Vleeschnood. De stad Keulen heelt op eigen gelegenheid vee besteld in Denemarken, 't Vleescli van dit slacht-

De Eembode | 1912 | | pagina 2