Zeven en twintigste laargang. No. 46. Vrijdag 5 Sept. 1913. DE EEMBODE Nll':i;ws- ËN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. UITGAVE VAN DE VEREENIGING .DE EEMBODE" TE AMERSFOORT Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond Prijs per drie meenden vijftig cent. - Afaonder.IJke nummer drie cent Abonnementen kunnen eiken dag ingaan, doch onzeeoiiiir v->„ -ï, scltieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. gB B abonncmen' ™et ge- KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT 13 - AMERSFOORT. Advertentieprijs van één tot vijf regels dertig cent. Elke regel meer zes cent. Reclames: tien ct. p. regci. AdvertentiEN in het redactioneel gedeelte vijltlen ct. p. regel. Billlike tarieven bij abonnement. Alle mededcelingen en advertentidn in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. TWEEDE BLAD. Epistel en Evangelie. Zeventiende Zondag na Pinksteren. Les uil den brief van den H, Apostel l'aulus aan de EphesiërsIV, I6. Broeders! Ik bid n, ik, de gevangene in den lieer, dat gij wandelt waardig der roeping, waarmede gij geroepen zijl, niet alle nederigheid en zachtmoe digheid, met geduld, elkander in liefde verdragend, vol ijver om de eenheid - des (ieestes door den band des vretles te bewaren. Eén lichaam en één Geest, gelijk gij geroepen zijt tot ééne hoop uwer roepingéén Heer, één geloof één God en Vader van allen, die boven allen en door alles en in ons allen is die gezegend is in de eeuwen der EVANGELIE volgens den 11. Matthcils, XXII, 33 4(3. In dien tijd naderden de l'harizeëii tol Jesus, en een van hen, een leeruur der Wet, vroeg Hem om Hem op de proef Ie stellen Meester I wat is het groot gebod in de Wet Jesus sprak tot hem: Gij zult den lieer uwen God liefhebben uit geheel uw hart en met geheel uwe ziel en met geheel uw verstand. Dit is het grootste en eerste gebod. En het tweede is daaraan ge lijk gij zult uwen naaste beminnen gelijk li zeiven. Aan deze twee geboden hangt do gehccle Wet en de Profeten. Toen nu de Pharizcën vergaderd waren, ondervroeg Jesus hen, zeggende: Wat dunkt u van den Christus Wiens Zoon is Hij? Zij zeiden Hem: Van David. Hij sprak tot hen: Hoe noemt David dan in Geest I lem Heer, als hij zegtde I leer heeft gezegd tot mijnen Heer, zit aan mijne rechterhand, totdat lk uwe vijanden stelle tot voet bank uwer voeten Zoo dus David Hem l ieer noemt, hoe is Hij zijn Zoon? En niemand kon Hem een woord antwoorden ook durfde van dien dag af niemand Hem meer ondervragen. Al te gauw brak het uur van sehei- :ii aan. Alvorens echter te verlrek- n, werd als bewijs, dat wij kalho- i', warc vaderlanders zijn en onze hooge Landsvrouwe liefhebben, uit olie borst een Wilhelmus gezongen, net een hartelijk tot weerziens werd toen van paters en zusters afscheid genomen. Niet genoegzaam kunnen wij hierin lietopenbaardank brengen aan de Ecrw, paters en zusters voor bun lief devolle toewijding, op geestelijk en tij delijk gebied aan oils besteed. Wij kunnen dit nie niet beter doen dan alle kath. mannen en jongelingen wen en meisjes met klem aan te sporen eens ter Retraite te gaan. O, laat u niet weerhouden door valsche beweringen van zoovele .v. perso nen. Dat het werk der Retraite een God welgevallig en nuttig iels is. hier van getuigen zij, die reeds daaraan heb ben deel genomen en slechts met wee moed het hun d^rbaar geworden oord verlieten.' Hiervan getuige de schoone anbeveling van den ons zoo dierbaren Kerkvorst, Z. Km, Kardinaal Van Rossui», wiens schrijven, niet zegel be krachtigd, in de onlspanningsznal prijkt, "narom, kntli. mannen en jongelin- vrouwen en meisjes, nogmaals roepen wij u toe, gaat op retraite, t daar in de eenzaamheid kracht iterkte zoken om de verleiding te rstaan, om uw plicht te vervullen. Gedenk, dat het werk der Retraite een der machtige middelen is om te be reiken liet ideaal van onzen Heiligen Vader l'aus Pius X. „Omnia Instau- are iu Christo" Alles herstellen in Retraite. Volgaarne voldoen wij aan het tot ons gericht verzoek onderstaand stuk je in De Kcmbode op te nemen. Mis schien dal het er toe bijdraagt hel ze genrijk werk der Gesloten Retraiten meer bekendheid te geven of meerde ren in onze omgeving aanspoort op hun beurt aan zoo'n geestelijke oefe ning deel te nemen. „Harten omhoog I Met deze gedach te bezield, vertrokken Donderdag 28 Aug, jl. 21 Arnhemsche jongelingen, waarvan 17 leden van „Eer en Deugd" naar Amersfoort, om daar in het St. Alphonsushuis een Retraite te houden. Retraite 1 O, hoe heerlijk klinkt thans nu wij wedergekeerd zijn. dal woord in aller ooren. En geen wonder want liet herinnert huil aan de schoonste dagen, welke zij na hunne le H. Communie gekend hebben. Hoe innig was gedu rende die dagen van gebed en over- weging huil vereeniging met God. Hoe iiidrnkwckkcnd en heerlijk werd hun daar voorgehouden, dat wij niet voor deze aarde, maar voor hel eeuwige vaderland bestemd zijn. Dat wij een maal van al onze werken aan den Rechtvaardigen Rechter rekenschap moeten geven. Hoe werd liet ons schoon voorgesteld, dat liet leven gelijk een scheepje is, wat de levens-oceaan over moet, om straks veilig in het he- metsche vaderland te landen. Niet het minst werden ons voorgehouden de heerlijke deugden van zelfverloochening naastenliefde en godsvrucht. In één woord gezegd, ons hart ontving daar datgene' wat men in de bedorven mosfeer der hcdendaagsche wereld i dig heeft om staande te blijven. Waren dc beide eerste dagen ri schoon, en in staat onze zielen te murwen, de kroon werd op liet werk gezet, toen Zondagmorgen op plech tige wijze allen tot den H. latei na derden, om Hem te ontvangen, van Wien wij reeds in dc voorgaande da gen zulk een schat van genaden had den ontvangen. Er wachtte ecliter nog een oogenblik van teedcr gevoelen, toen namelijk na de schoone Mnria- prcek, allen zich aan hun dierbare Moe der wijdden, om zich onder haar be scherming te stellen en van Haar dc sterkte af le smeeken, om in de ge maakte voornemens tc volharden. Hier in werden wij reeds gesterkt door den Paiiselijken zegen met vollen aflaat. Plaatselijke Berichten. Soestdijk- De Koningin-Moeder is voor- ens in den ochtend van 11 Sept. Soestdijk naar Den Haag tc komen het brengen van een kort bezoek de landbouwtentoonstelling bij Scheveningen. Dienzelfden dag om streeks 2 uur n.m. vertrekt H. M. naar Amsterdam, alwaar H. M. tot Zater dagnamiddag verblijf, om dan voor het ddagmaal op Soestdijk terug te zijn. Baarn. De loting voor 'de nationale militie zal plaats hebben Donderdag Sept. a.s. op het gemeentehuis. De verjaardag van de Koningin is ierd door het uitsteken der driekleur alle openbare en vele particuliere gebouwen, terwijl des namiddags de schooljeugd vacantie kreeg. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering werden de nieuw benoemde leden jhr. mr. J. W. II. Rutgers Rozenburg, A. A. Stoker. S. Seldenrijk, J. C. Horsman en J. C. Posthuma beëedigd. Tot wethouder werd herbe noemd mr. Rutgers van Rozenburg met van de 13 stemmen. Dr. Thomas irkrceg 4 stemmen, terwijl 2 bl: erden uitgebracht. Eemne8. Dinsdag vergaderde de d. Na de opening wen Ie notulen gelezen en goedgekeurd, gemeente-rekening 1°12 werd v loopig vastgesteld met cell batig saldo I' 1798.325. De genicente-begroo ting 1914 werd aangeboden. In ont rangsten en uitgaven sloot zij tot eer bedrag van I" 14.943.04. )p de uitga vei voor den geneeskundigen dienst wen ecnige aanmerking gemaakt, maar toel bleef alles zoo het was. :rd een verzoekschn! behandeld, om ecnige subsidie voor di viering van het oiiafliankelijkheidsteosl l)e Voorzitter, alhoewel niet dit fees ...er ingenomen, deelde mede, dat di finantiën geen buitengewone eitgavei toelieten, waarom dit verzoek van ill hand gewezen werd. - Maandag werden de leerlingen dc: openbare school onthaald door T ge niecntebestuur bij gelegenheid van don verjaardag onzer Koningin. De kinderen hadden veel pret, Het dagclijksch be stuur vereerde de school met een be zoek. Om bijzondere redenen we" 't feestje op dc Zusterschool vorscliovi Hilversum. Dinsdag werden de her kozen raadsleden Gcradts, Allcssie en Dr Nicnieijcr; en (Ie gekozen raads leden Dam. ter Cock. Mr. V ester en 'Vlaanderen, door den voorzitter be ëedigd en geïnstalleerd. Bij dc verkie zing van een wethouder m de vacature R. Krcudenberg. werd bij (.erste .-tc - 13 tegen 9 stemmen In den tuin van Café van Doornik had een schoolknaap, van Utrecht, hel ongeluk, van een schommel le vallen, met liet gevolg, dat hij liet dijbeen brak. Nadat dokter Beukers geneeskundige hulp had verleend, werd de jongen per rijtuig naar zijn woonplaats vervoerd. Bu8sum. De gemeenteraad heeft op voorstel van den ingenieur Natgias Versteeg besloten zich tot den minister te wenden met een uiteenzetting van den slechten toestand van het station opdat aan den treurigen toestand voor het reizigersverkeer zoo spoedig moge lijk een einde worde gemaakt door den bouw van een nieuw station. Leusden. Bij Kon. bcsl. is mr. J. K. H. dc Beaufort benoemd tol burge meester van Leusden en Stoutenburg. Soeslerberg. Dc Amcrsfoortsclie deur waarder J. Kuytcrs zal hier Maandag een verkoop bij executie houden. Er wordt dan ook een vliegmachine ver- Utrecht. De vrijzinnig-socialistischeraads- meertlcrheid passeerde mr. Kooien, die op voordracht stond, bij dc benoeming tot curator van liet stedelijk gymnasium. Wordt het niet tijd, hoog tijd. zoo vraagt liet Centrum, dat dc Katholieken er toe overgaan om hier ter stede een eigen gymnasium op te richten De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. H. v. V„ 18 j„ te Baarn, wegens mishandeling van W. v. d. S., tot f3 sub. 2 dagen hechtenis. J. S. 2<j j. opperman tc Baarn, we gens wederspanmgheid contra W. v. A„ tot f 10 boete sub. 20 dagen hechtenis. G. li. v. d. H.. 31 j„ enj. v. d. \V„ 19 j., koopman te Amersfoort, wegens mishandeling van een paard, de le tot 14 dagen gevangenistraf de 2e tot f10 dagen hechtenis. Gemengde Berichten. Lintjesregen. Voor wie van cijfers houdt, deelt de Telegraaf mede, dat, ter gelegenheid van Koninginnedag, het corps geridderde» is verrijkt met: minandeur Nederl. Leeuw, 2 corp- deurs Oranje-Nassau. 6 broeders Xederl. Leeuw, til ridders Nederl. Leeuw, 81 officieren Oranje-Nassau en 142 ridders Oranje-Nassau. Verder zijn er uitgedeeld aan cerenied lilies Oranje- Nassau: 14 in goud, 102 in zilver en in brons. Totaal 293 lintjes en 266 medailles. Panamakanaal. De werkzaamheden aan het Panamakanaal zijn zoover gevor derd. dal men reeds in October a.s. proefvaarten zal kunnen houden. De nchtige sluiswerken zijn klaar en go ed om in werking te treden. Het laatste stukje grond, dat Noord- en Zuid-Amerika verbond, is verwijderd door middel van 44.800 pond dyna miet. Het iiistroomcnde water vulde het kanaal geheel. In welingelichte kringen rekent men er op, dat men het kanaal reeds in Augustus 1914 zal kunnen gebruiken, dus een half jaar voor de nfficiecle opening plaats heeft. Brand. Te Axel is Zondagavond de grooto schuur vim den landbouwer li. Maat geheel verbrand. De oogst ging ,-erlor irdon, 2 s in de vlan Een treurige ramp heeft in Dublin plaats gehad. Twee huizen stortten in. :n dertien gezinnen werden bedolven, /ier lijken zijn voor den dag gehaald lien vreest, det er nog veel meer ilachlolTers zijn. Verkeerd zaad. Bij vele landbouwers onder Aalst is men tot dc ontdekking iinen, dut hun knolrapengewas mis- üikt is door verkeerd zaad. n.l. de knol blijft achterwege, de stengels gelijken ip die van oliezaad: om opnici orden. n ge- s hot ti Allesbehalve een inudel-toekc Zoo hebben de socialisten tc Geilt b.v. een groole coöperatie met o.r een eigen drukkerij. De typografen daar moeten 12, zeg- twaalf 'uren per dag werken; aldi deelt de Waarheid mee. En die lange arbeidstijd is nog z« geregeld, dal dezelfde arbeiders die avonds te half acht eindigen, des nachts te half twee terug moeten komen. En Zondagsrust kent men op die toekomst-drukkerij niet: zeven dagen per week wordt er gewerkt. :n troost hebben deze werklieden, neer er een socialistische optocht of vergadering plaats heeft, mogen ze meezingen van den 8-urigen arbeidsdag. Dat klinkt goed. Opgepeuzeld. In de binnenlanden van Nieuw-Guinea is de onderzoeker Warner door inboorlingen doodgeslagen en op gegeten. Warner was met twee inboor lingen op zoek naar radium. Terwijl hij een dicht bosch doortrok, werd hij plotseling aangevallen, zoodat hij den tijd niet had om zijn revolver le grijpen :n zich te verweren. De kannibalen sleepten den mineraloog naar het kamp, .vaar zij hem om het leven brachten :n vervolgens opaten. De twee inboor lingen, die hem begeleidden, wisten te ontsnappen. Een ernstig auto-ongeluk, had op den weg Lubben—Berlijn in liet Spreewald plaats. Ken auto, waarin een viertal personen gezeten waren, reed proef en trachtte een vooruitrijdende auto in te halen. De chauffeur haalde echter te veel uit en de auto sloeg om. Dadelijk kwamen de personen in de eerste auto gezeten ter hulp. Toen de wagen opge richt was. bleek een dame dood en een heer zwaar gewond. De chauffeur en de vierde persoon hadden geen letsel bekomen. Doodgevallen. De vlieger Olivier te Mëluti viel met een passagier van gen hoogte van 50 meter. De passagier viel dood, terwijl de toestand van Olivier hopeloos is. Vreeselijk. Te Youngstown in Ohio is eeti jonge arbeider het slachtoffer geworden van een gevaarlijke „grap". Ecnige zijner kameraden verklaarden lachend, dat Stunini te goed was voor wereld, eu daarom zoo spoedig mogelijk naar een betere moest ver trekken. Voor de „aardigheid" grepen zij hem aan, en droegen hem dan naar nabijgelegen spoorweg, waar zij hem op de rails vastbonden. Terwijl hiermede bezig was, hoorde men plotseling, uit dc verte een expresstrein aankomen. Men had juist den tijd om den jongeman los tc binden, Bochhoe men hoe hem ook riep, dat hij zou op staan en wegloopen, Stumm bleef on bewegelijk liggenhij hoorde de waar schuwingen wel, doch de schrik was hem in de ledematen gevaren, en had hem totaal verlamd. Vóór de anderen te hulp konden snellen, had de express den jongeling vermorzeld. De politie heeft de betrokken per- men in hechtenis genomen. Nieuwe kazerne. Hel nieuwe kazerne- ment der genie aan de Prins Hendrik- laan te Utrecht is Dinsdagmiddag met groote militaire plechtigheid geopend. In groot tenue, voorafgegaan door mu ziek, kwam de stoet onder bevel van commandant van het regiment, luil.-kolonel K. Sclicffcr, aan de nii gebouwen aan, waar men opgewacht werd door tal van militaire en civiele autoriteiten. Drie slachtoffers. Een gezelschap uit Innsbruck, uit zeven personen be- itaande, ondernam een boottochtje op le Inn, Omstreeks vier uur in Middag voer het bootje tengevolge le sterke strooming tegen een der pij lers van de spoorwegbrug bij Kirchbichl kenterde. Vier der inzittenden kon den zicli zemmende redden, dc andere zijn verdronken. Auto-bezoek, t >p den rijksweg tusschen Keulen en Gross-Köningsdorf gebeurde Zaterdag een eigenaardig automobiel- Een auto, die uit Aken kwam, reed nl. tegen een kar aan en botste tegen een lniis. De voorgevel van huis stortte ui en de auto reed de woonkamer binnen. Drie personen, die zicli daar bevonden, werden levensge vaarlijk gewond. 13e auto werd totaal Cholera. Te Weencn is een geval Aziatische cholera geconstateerd bij koopman, die uit Saloniki gekomen was en in het liospitael was opgenomen. De man was tijdens zijn reis in Servië ziek geworden. Tot dusver heeft het ziektegeval geen ernstig karakter aan genomen. Natuurlijk zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Kardinaal Van Rossum heeft van Am- sterdamsche heeren een mooie auto cadeau gekregen. Kasteel-brand. Uit Killarncy ill Ierland wordt gemeld, dat het slot van den pair van Kenmore, Killarneyhouse, verbrand is. De talrijke kunstschatten die zich in het slot bevonden, zijn alle een prooi der vlammen geworden, en de schade beloopt dan ook millioenen. Ruwe zeden. Een bijna ongeloofbaar staaltje van ruwe zeden wordt uit Duis burg medegedeeld. De arbeider Betz uit Hagen had bij het springen over eene sloot zijn voel gebroken. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige bengels, die boscli lagen, naderbij. Op zijne vraag om een ziekenwagen te halen, lachten ze hem uit, mishandelden hem stokken, en sleepten hem een eind het bosch in oin hem dan aan zijn lot te laten. De arme kerel lag (laar onder hevige pijnen eenige uren, alvo rens zijn hulpgeroep door een voorbij ganger werd gehoord. De bengels zijn jammer genoeg nog niet opgespoord kunnen worden. Schat gevonden. Te Slype (Vaanderen), hebben werklieden een zeventienhou- derdtal zilveren geldstukken gevonden, dagteekenende van voor zeshonderd jaren, waarschijnlijk aldaar verborgen tijdens een oorlog. Een veertigtal jaren geleden ontdekte men daar lieelc ge raamten van soldaten en een aantal krijgsvoorwerpen. Men is van gevoelen dat er in dezen omtrek nog andere voorwerpen verborgen liggen. Ter navolging. Op de lage openbare ichool te Asten worden de beginselen /an landbouwkunde gegeven. Dat moest op elke lage school op het platteland geschieden. Treinongeluk. Te Boxtel is een goe derentrein, komende uil de richting 's-Hertogenbosch, op een rniigcerenden goederentrein geloopen. De aanko mende trein reed dwars door den anderen trein heen, zoodat enkele wagens omgeworpen en eenige ver splinterd werden. Ook de aanrijdende locomotief is zoodanig beschadigd, dat deze buiten dienst moest worden De materieele schade is vrij aanzien lijk. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; alleen een remmer werd niet gevaarlijk aan een der schouders verwond. De oorzaak van het ongeluk is, dat de machinist tengevolge van den mist door een onveilig signaal reed, Eigen schuld. Te Venetië deed een Riïssische grootvorst uit Moskou bij de politie aangifte, dat hij door een avon turierster, die hij in een restaurant te Weenen had leeren kennen, op het traject Weenen-Venetië van een bril- lanten ring ter waarde van 120.000 lires en zijn gouden horloge met ketting bestolen was. De grootvorst had de dame uitge- noodigd mee naar Venetië te gaan. Onderweg had zij hem een glas likeur ingeschonken, na liet gebruik waarvan hij in slaap gevallen was. Toen hij wakker werd was de juffrouw Onweder. Maandagmiddag sloeg de bliksem in een boerderij onder Lckkum, tengevolge waarvan brand ontstond. Schuur cu stalling alsmede <30 it 70 hooi, werden een prooi der vlam- •Van liet vee wérden de 'koeien allen geredalleen een geit is in de vlammen omgekomen. Treurig, l'e Antwerpen had een tra gisch ongeluk plaats. Terwijl de schipper laar de beurs was, begon een vracht schip met hout beladen, dreigend over .c hellen. Dc schippersvrouw, die liet gevaar inzag, nam een van haar kin deren op en bracht liet aan den wal. Ze begaf zich daarop weer aan boord om haar tweede kind, een meisje van 2'/s jaar, te feilden. Nauwelijks was zij echter aan boord of het schip sloeg om, moeder en kind in de diepte mceslccpend. Ongelukken. Een 36-jarig schilder, die aan den Overtoom te Amsterdam werk zaam was, had het ongeluk van het dak op de straat te vallen. De mail kwam zoodanig met het hoofd op den grond terecht, dat hij na eenige oogen- blikken reeds overleed. De matf was nog slechts eenige maanden geleden Zondagmorgen werd o|i de spoorrails tc Katcndrecht gevonden een zeeman van het eiland Cyprus. Hij had zich

De Eembode | 1913 | | pagina 5