■ven en twiqtigste jaargang.No Vrjjdag 3 Qd ,9,3 DE EEMBODE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. UITGAVE VAN DE VEREENIGING „DE EEMBODE" TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. I'rlj» per drie maanden vijftig een». - Afzonderlijke nummers drie cent schieden vóór den aanvang v KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT .13 - AMERSFOORT. Advertentieprijs van één tol vijf regels dertig cent. Elke regel meer zes cent. Reclames: tien ct. p. regel. AdvertentiEn in hel redactioneel gedeelte vijftien c». p. regel. Billijke tarieven bi] abonnement. Alle mededeelingcn en advertenliën in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. Dit nummer bestaat uit twee bladen- EERSTE BLAD. Om de baantjes. Over benoemingen is door Liberale Binden veel geschreven toen hel ministerie Heemskerk aan hel bewind was. Want. niet waar, dat ministerie be noemde oolc Katholieken en Anti-re volutionairen in allerlei betrekkingen. Eti dat waren dan, 't spreekt vanzelf, pnrtijdige benoemingen. De Liberalen waren nooit partijdig. Onder Liberaal bewind werden er wel verbazend veel Liberalen en zeer weinig nndersgezinden benoemd, maar dat was toeval. Men zag nooit tiaar Godsdienst of politieke overtuiging. Onder Liberaal regime werden alleen de bekwamen benoemd. En bekwaam zijn alleen de liberalen Als dus een Vrijzinnig ministerie hel roer in handen heeft, behoeft men nooit te vragen of een benoemde Rcoinsch of l'rolestant, Liberaal of Clericunl is. •Int liecli geen gewicht in de schaal Dat is der Liberalen theorie! Maar de praktijk? Het nieuwe ministerie is nog maar een blauwen Maandag aan het bewind. En reeds schrijven de liberale bladen druk over benoemingen. Ja, de liberale persmenschen zijn weer niet tevreden. Zij schudden be denkelijk het hoofd over oud-minister Heemskerks benoeming tot lid van den Kaad van State en een vrijzinnig blad liet zich al ontvallen waarom eigenlijk; hebben we de Kegeering veranderd als wij de baantjes niet krijgen? Stil maar. Iteeren, liet valt wellicht nog mee in de toekomst. Weest niet al te ongeduldig. Uw baantjes-liefde zal bevrediging vinden. Maar verlel toch nooit meer met een braaf gezicht, dat het de Liberalen niet om de baantjes te doen is. Bovenal baantjes- en machtshonger hebben in Juni juist gedreven tot den lellen strijd tegen rechts. Minister Kcgotit vaardigde eens een circulaire uil aan de post-autorileiten. De strekking was die heeren te wijzen op 't onmiskenbare feit. dat Katholieken schier geheel ontbraken in de rangen der gewone post-beambtcn. Er werd daarover bij onze tegen standers groot kabaal gemaakt, hoewel het slechts een bescheiden wenk was om toch niet langer het uitsluitings systeem ten o|)zichte van de Katho lieken toe te passen. De verhoudingen waren al te on gunstig. De cijfers wezen 't uit. De tegenwoordige minister heeft minister Rcgouts poging ongedaan gemaakt en bedoelde circulaire weer ingetrokken. De postkoninkjes kunnen dus voort aan zonder bezwaar weer de oude paden betreden, alleen kijkend naar be kwaamheid en geschiktheid. Maar zc zullen daarbij niet „rechts" houden, dat weten we van t Hoe 't er bij stond, toen mintsle Kegout z'11 circulaire rondzond, lilijki uil 't volgende citaat: „I11 dcinspeetit 'warden heeft men ld katholieken op 041 ambtenaren; in de inspectie Groningen 34 op de 825. Daarentegen in s-Hertogenboscli 378 nict-katholie- ken op de 753: in de inspectie. Maas- niet-katholiekcn o|> de 685. I )ie cijfers wijzen er sterk op, dal men liet in het Noorden niet anders dan natuurlijk schijnt te vinden, geen katho lieken aan te stellen. Hoe is dat te verklaren? Van de nspecteurs zijn er 2 katholiek op de .'8. Van de directeuren zijn 87 pet. liet-katholiek".... Moeten ec afzetgebied sloten zijn Uit bet Buitenland. Duitsche bescherming- De vereenigde Duitsche groente- kweekers richtten lol den Rijksdag een verzoek 0111 bescherming van de Duit- iclte groenteteelt door liet heffen van ten hooger invoerrecht oj> groenten ran elders, b. v. uil Holland, ingevoerd. Ze wensehen bij de vaststelling der nvuerlarieven belangrijk hoogere in- roerrechten op groenteniiivoer. I11 de toelichting oji hun verzoek wijzen zij er op dat de meeste Euro- peesche landen, b.v. Frankrijk. Noor wegen, Spanje, Servië. Rusland. Oos tenrijk. Kumeilië cli Italië voor een deel zeer hoogc rechten op invoer van irsclte en verduurzaamde groenten zetten. FVankrijk, Noorwegen, Spanje en Servië heffen een dubbel tarief. Ook de Ver. Staten helt men een be duidend bedrag aan invoerrechten op de meeste groenten. I >e klagende groon- tenboeren voeren verder aan, dat de Hollander den nagenoeg vrijen invoer zicli ten nutte maakt door nabij de (reuzen conscrven-fabrlekeii op te ichteii, 't Kleine Holland heeft zich n.ige- loeg 50% van den gchcclen groenten- In all.- provinciën van Pruisen en in cle streken van de overige Duitsche Staten bevinden zieli groote, voorgroen- eutcell uitstekend geschikte terreinen, lie wanneer de invoerrechten worden ■erhoogd, gemakkelijk hel dubbele kun nen opbrengen. Van 1909 lol 1912 steeg de waarde ian den groenteniiivoer in Duitschland 'an 38 tot 80 milliocn mark. Ook wijzen de groentenkweekers er >)i, dat uitbreiding van groentciiteeit den beangstigenden trek van den platte lander naar de groote steden, zoo on gunstig in zijn gevolgen, kan tegengaan. Zoo ziet men dus in Duitschland opnieuw uit naar verhooging van invoer rechten ter beveiliging en bescherming van den eigen landsman. Dezen zomer toonde men zicli hier te lande afkecrig ervan, opgezweept en valscheiijk ingelicht door belanghebben de importeurs enz. Toch zou liet heffen van een hoog tarief op enkele Duitsche artikelen een wapen kunnen zijn 0111 af te weren wat alle markten en elk )r onze productei) ge- H. Engeland. In liet Britten-rijk is men in spanning rcr de dingen die komen zullen wan- :or iict liet invoeren van zelf-rcgeering Ierland komt. Zooals den lezer reeds weril medege deeld, willen de Ieren van liet district Ulster niets weten van zclf-bcstuur. Ze :en achteruitzetting en meer onaan gename dingen, zonder nochtans ge gronde redenen er voor te kunnen aangeven. 'l Schijnt daar een licht Ontvlambaar, hartstochtelijk volkje. Hoe anders te verklaren de dingen welke men daar nu te aanschouwen krijgt? De ontevredenen sturen finaal op oproer aan. Zc brachten een legertje op de been en ze zullen, zoo zeggen althans, nergens voor terugdeinzen 't zcll-bestuur in Ierland mocht worden ingevoerd. De rebellen worden rijkelijk gesteund door enkele oud-adelijke Engelsche ge slachten, welke in normale gevallen poseeren als hechte steunpilaren vuor recht en orde, maar die nu. waar ze isciiien enkele voorrechten zullen eten prijsgeven, vuor anarchisten niet onderdoen. Tand is steeds een openbare aan klacht van Engelsche verdrukking ge- Wat die arme meuschcn daar 0111 des gcloofs wille al hebben te verduren gehad, zou menig lezer de tranen uit de oogen persen. E11 nu eindelijk door zelf-bestuur '1 mogelijk wordt meer vrijheid en meer welvaart te brengen, stuit men op, we mogen gerust zeggen misdadig verzet. 't Is te hopen, dat de Engelsche re geerders niet wijken voor de bedrei gingen uit Ulster, 't Zou ecu onverge lijkelijk schandaal zijn indien nu aan de pas verworven lersche rechten werd getornd. Uit de Balkanlanden komen nog maar altijd berichten over oorlogsrumoer. De Bulgaar werd 't met de Turken :ns, maar de Griek wordt door den Sultan op sleeptouw genomen. De Sultan is weer een beetje opge monterd na de geweldige afstraffing welke men hem, den gehatcu dwinge land, dit voorjaar deed ondergaan. E11 als Griekenland niet flink doortast en desnoods tot vrede dwingt, staat ons weer een oorlog te wachten, waarbij :1e Bulgaar dan zijn buur, den Sultan zal bijspringen. rvië moet met geweid de grenzen hel pas ingepalmde grondgebied beveiligen tegen de Albaueezen en heelt daarvoor duizenden soldaten in 't ge weer. welke de Albaueezen dag-in, dag-uit zware verliezen toebrengen vol gens de berichten, maar blijkbaar tocli niet bij machte zijn de landgrenzen te zuiveren van ongèwcnschle elementen. Waar dat heen moet, is moeielijk te zeggen, maar erg opwekkend ziet het er nog niet uit daar iu de Balkan-landen. Wel beklagenswaardig zijn de bewo ners. der streken waar het om gaat. Hun lot is hard. Mr. de Marees van Swinderen, id-minisler van buitenlandsche zaken, benoemd tot gezant te Londen. Katholiek Onderwijs. Blijkens een overzicht in het jaarboek- in het R. K. Onderwijs bezochten op Januari 1913 bijna tweemaal honderd duizend kinderen onze Roomschc scho len. van welke 74,647 jongens en •120.418 meisjes. Naar de verschillende bisdommen gerekend, is het cijfer voor het Aarts bisdom van Utrecht. 37,543 kinderen van Haarlem 69,407, van 's Bosch 46,565. van Breda 18,140, van Roer mond 23,320 kinderen. Het Aartsbisdom Utrecht heeft 218 scholen. Haarlem 302, Den Bosch 234. Breda 89 en Roermond 124, totaal 967 scholen met 5675 leer krachten. Gemiddeld is dus op onze Katholieke scholen voor elke 35 kin deren één leerkracht. Sanatorium ..Dekkerswald". De plechtige opening van het R. K. inatorium voor longlijders, te Groes- beek zal midden Oct. plaats hebben. Ons Noorden, nieuwe Katholieke Dagblad voor de drie noordelijke provinciën werd rond gezonden. 't Staat onder directie en hoofd-redactie van den heer P. Jos. Hamers. Moed en volharding bezorgen de ondernemers een groot succes! Binnenlandsche berichten. Plaatselijke Berichten. AMERSFOORT. Te Utrecht werd dezer dagen een afdeeling van den R. K. Vrouwenbond, •en rede door Prof. Forstmann, op gericht met ongeveer 160 leden. Hier stede zijn twee leden vati het aarts diocesane stichtings-comité woonachtig, zoodat ook de oprichting eener afdeeling Amersfoort mag verwacht worden. Mochten we in ons vorig nummer gewagen van het succes derpropaganda- en feestvergadering van St. Franciscus' Kruisverbond en Mariaverceniging, de afdeelingen O. L. Vr. en St. Henricus hadden Dinsdagavond met haar samen komst in het gebouw van den R. K. Volksbond niet minder succes. Men was zoo gelukkig den heer Bruna uit Utrecht bereid te vinden als spreker op te treden. Als altijd vergastte deze begaafde rede naar zijn aandachtig luisterend gehoor op een pittige rede, waarin voor de redding van drankzuchtigen op over tuigende wijze werd gepropageerd. Kunstzinnig geleid door mej. Elly Geuer, zong ons R. K. Dameskoor de bekende Bloemen-cantate, een compo sitie van de directrice, waarmede de dames hier reeds eerder welverdiend succes hadden. Ook nu strekte de wel luidende dameszang tot veraangenaming van liet samenzijn, Mej. Elly Geuer werd mét bloemen gehuldigd. De opbrengst der collecten, voor het Dr. Ariënsfonds gehouden, bedraagt samen ongeveer f32. Het woonhuis van den politiecom missaris Nijhof is aangesloten aan liet telefoonnet onder nr. 289. De postambtenaar Lucas wordt met November verplaatst naar Zalt-Bommel. De militaire paardenarts Xumans, tijdelijk te Millingen geplaatst, wordt non-actief en gaat naar Indië om te worden benoemd tot gouvernements- Er is hier een loge van de theosofen gesticht, 't Bestuur der afdeeling bestaal uit de heeren Rciman Jr., D. Kruimel en mej. Poortman. De Zeereerw. Heer Rector van der Marck van het instituut St. Louis te Roermond, zal niet aa:i gemeld instituut verbonden blijven, wanneer hel naar hier is verplaatst. Een priester uit ons aartsdiocees zal het rectoraal worden opgedragen. Plannen voor de stichting van een vierde R. K. Parochiekerk te dezer slede werden in overweging genomen met kans op verwezenlijking binnen afzien- baren tijd. De sterke uitbreiding der bevolking in de wijken 0111 en bij de Leusderweg doet de behoefte aan een bedehuis sterk spreken. Vanwege de werkliedenvereeniging Patrimonium wordt de slichting eener vereeniging voor volkshuisvesting voor- Van de school voor verlofsofficicren der infanterie te dezer stede zijn de volgende reserve-sergeanten geslaagd in het examen voor vaandrig: N. E. Fockens, A. H. Colijn, C. G. N. Noë en N. J. Vonck, van het reg. grenadiers; A. van Zoeleti, van liet le reg.P. F. Posthumus Meyjes en G. A. Ebell, van het 5eJ. Appels en F. L. Rutgers, van het 7e; C. L. Boer, J. N. ValkhofT en J. de Boer, van het 9eP. G. H. Ge- vaerts van Simonshaven en J. Th. Thijsse van liet l(Je; E. van Bon en W. Scherpenbier, van het 12cA. W. Verhoef, van het 16e; K. H. van Dijk, H. J. Dirksen, H. R. Schutte, M. J. Verklcij, J. K. \V. de Jong, N. J. Weiter J. Stevens, van het 20c; P. H. Briëtt en N. Biersteker, van het 22e reg. inf. De afd. Amersfoort van het Utreclitsch Landbouwgenooischap en de Tuinbouw vereeniging zullen wegens het vertrek van deti heer Laméris nieuwe bestuursleden hebben aan te wijzen. Men deelt ons mede, dat de film Quo Vadis, welke een paar dagen in de bioscoop aan de Langestraat zal worden vertoond, niet gecontroleerd is door de commissie van toezicht, welke zich geregeld belast met censuur. Een bezoek aan die inrichting tijdens het FEUILLETON. EEN DORPSVERHAAL. Een gesprek met een eenvoudig meisje voerde de beminnelijke zooals bekend is gaarne. „Ach, doorluchtige lieer, ik heb verschrikkelijk veel op mijn h; Hij vroeg naar haar naam un woon-1 plaats, en zeidcLaat nu maar eens iiooren." „Niet waar, doorluchtige heer, u meent immers ook dat Christiaan Wenk nog groeien kan Wanneer de geleer de heeren dat zoo inzien, zult gij dat zeker nog wel beter inzien „Ik heb helaas niet het genoegen, Christiaan Wenk te kennen," glimlach te hij. „Ach ja, dat is waar ook! De recrillen komen eerst over eeltige we ken uil Bultstad hierheen Wees zon goed, doorluchtig heer en neem Chris tiaan Wenk eens nauwkeurig oj> - hij zal zeker nog groeien De hertog haalde dc schouders op zeidc in een goeden luim „Hel be treft dus een recruut uit Bultstad? Ik moet 11 echter bekennen dat ik dc rc- reden van uwe komst nog niet recht begrijp." „Nu dun zal het beste zijn, z< ik de zaken maar eens een beetje diep ophaal." „Ga uw gang." Thans vertelde ze hem, hoe Chris tiaan Wenk die overal bekend stond als een kleine dreumus. tegen zijne eigene en ieders verwachting bij de laatste werving voor bruikbaar verklaard was, en hoe hij thans reeds achter dc Schuttersgracllt in hel gelid stond daar, dc geleerde heeren gezegd hadden «lat hij nog groei 1 - lijk gcbi 'Ut werke- ze vol komen zeker, en zoodra de hertog hem hij dat ook wel zeggen daar was hij immers hertog voor? Op deze grondige mcdedeeling volg de echter een tweede schouderophalen en de opmerking dut de zaak onmo gelijk twijfelachtig kon zijn. Alleen dc zoodanige» werden voor bruikbaar ver klaard die dc behoorlijke maat hadden daar nu Wenk soldaat geworden zoo kon aan zijne mant of bruik baarheid in geen geval getwijfeld orden. „Ah. zie zoo I nep hel met: „eer verblijd uit dan is de zaak orde, waarde doorluchtige heer Gro cif niet groeien, dat doet er nu 11 „.„er toe. Itij is en blijft soldaatIk heb ook al terstond gedacht dat mijn- lieer de commit wat hij doen moest I" „Met den lieer Goethe zou tk trouwens thans niet over de zaak spre ken zeide «Ie hertog. Hij heeft gisterenavond afscheid .11 me genomen en is thans oj> reis ar Jena." De natuurlijkheid en trouw- rtighcid van het meisje bevielen hem 1 om liet gesjirek nog wat voort te zetten, ging hij voort: Gij hebt ge- i.tgd en ik geantwoord, maar laat s het 1111 maar eens omkeeren." „Vraag maar wat ge wilt, ik heb den tijd." „Die Wenk schijnt u na aan '1 har te liggen „Honderd mijlen van mijn hart at!" „Ilo! En toch stelt gij zooveel ;latig iu bruikbaarheid ..Da.it zit juist de knoo|> en daar e nu toch slechts onder vier oogen jn. zat ik 11 dal eens vertellen. Die 10de huzaar kan ons immers niet ..Niemand, en ik kan zwijgen - - verzekerde hij, terwijl hij zijne hand Jen mond hield zelfs mijne vrouw zal c „Dat vertrouw ik dun ook van u, want mcnschcn met zulke groote blau we oogen als gij kennen geen valsch- heid. Welnu, dit is dc zaakIndien die Wenk geen soldaat geworden was dan zou ik met St. Maarten met hem hebben moeten trouwen. Mijn vader is ziekelijk, en wensebte dat ik Wenk ne men zou, omdat deze, zoonis hij zelf en allen geloofden, den bonten rok niet behoefde aan te trekken, en omdat hij 224 thaler heeft, en 11a mijn vaders dood dc herberg zou kunnen ovi men. Maar ik wil hem niet. Dat is tragedie „Dat versta ik niet. maar verschrikke lijk is het „Wanneer ik u daarmede plezier kan doen wil ik wel meer vertellen. Mijn beminde is Wilhelm Jentsch, die ook in Bultstad bij de recrutcn staat. Wan neer ge dien te zien zult krijgen, zult ge plezier in hem hebben. E11 juist omdat hij soldaat moest worden, en bovendien niets heeft, wil mijn vader in 't geheel niets van hein weten. En mijn moeder denkt er eveneens Maar nu vraag ik u, waarde heer of ik en mijn Wilhelm niet jong genoeg zijn Kunnen we niet wachten, tot hij den doorluchtigsten rok, zooals de wachtmeester zegt. weder uitgetrokken heeft? En iiiiju hemel! of hij veel of volstrekt niets heeft, hij heeft zijne ge zonde armen en ik ook, zoodat we den kost toch wel zouden kunnen ver- Zeer zeker, de arbeid brengt wel varen in het huis. Dat is toch een slot dal meer op een comcdic gelijkt, en Wat brengt ge." Een tweede huzaar was met brie ven en couranten de plaats opgeko men. De hertog wenkte hem tot zich en zeide toen lol het meisje „ge zult wel trek hebben 0111 iets te gebruiken. De huzaar zal u naar de keuken brengen" „O, in 't geheel niet! Dat beetje eten zal ik thuis wel inhalen, en boven dien wanneer ik zoo bijzonder ver heugd ben gelijk thans, dan geef ik 0111 geen eten of drinken. Ge kunt u onmogelijk voorstellen welk een groo- ten dienst ge mij gedaan hebt. Wenk blijft soldaat, dat is uitgemaakt, en dat is voor mij de hoofdzaakNeem me echter niet kwalijk, dat ik u zoo vreeselijk veel voorge|iraat heb. Nu, waarde heer. vaarwel en duizendmaal dank God behoede u en wanneer mijn Wilhelm eens weer vrij is. en wij man en vrouw zijn, en 's winters ons varken slachten, dan zal ik u eens een ham brengen zooals ge er nog nooit een van je leven gegeten hebt I Bij ons thuis toch verslaan ze de kunst om le mesten." Dat wil ik wel gelooven viel de hertog haar haastig in de rede en reikte haar zijne hand - ge zult mij werkelijk veel plezier doen met die ham Ze drukte hem recht hartelijk de hand en staarde hem een langen tijd in zijne vriendelijke blauwe oogen. (Wordt voortgezet.)

De Eembode | 1913 | | pagina 1