Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. DE EEMBODE XXVIk laargang. No. 76. UITGAVE VAN DE VEREENIOING DE EEMBODE TE AMERSFOORT. Dit blad verschijnt Dinsdag, en Vrijdagavond. Prijs per drie maanden vijftig cent. Afzonderlijke nummers drie cent ku.nnen .elke" dag ingaan, doch opzegging van abonnement n aanvang van een nieuw kwartaal. t geschieden v Vrijdag 19 December 1913. KANTOOR EN DRUKKERIJ: LANGEGRACHT 13, AMERSFOORT. advertentieprijs: van één tot vijf regels dertig cent. Elke regel meer zes cent. Reclames: tien cent per regel. Advertentiën in het rcdaclioneel gedeelte vijftien cent per regel Billijke tarieven bij abonnement. Alle mededeelingen en advertentie» gelieve men in te zenden vóór drie uur op den dag van uitgifte. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. De openbare school. „Een geliefkoosde uitspraak onder de voorstanders van liet openbaar onder wijs is deze" schrijft de socialiste Enka ruiterlijk in „Het Volk" „dat de openbare school ten slotte de chris telijke school bij uitnemendheid is. Men kan vurig vechter voor dc openbare school wezen, en toch levendig de onjuistheid van zulk een uitspraak be seffen. Christelijk bij uitnemendheid instituut", spot Enka „waar naam van Christus niet wordt genoemd". „Waar uiteraard de woorden en daden van Christus niet worden onderwezen Het klinkt, alsof je een oud-liberaal groot-fabrikant een Marxist bij nemendheid hoort noemen". „Alleen een positief beginsel", zegt deze socialiste, „inspireert tot offervaar digheid, die we in de geschiedenis van het bijzonder onderwijs moeten be wonderen". „Bijzondere onderwijzers hebben, wille van het beginsel, de schrale be zoldiging van het openbaar onderwijs met dc nog schralere van het bijzonder onderwijs verwisseld. Tientallen van jaren hebben de christelijke arbeiders driedubbel betaald aau de kosten het openbaar onderwijs, de bestaans kosten van hun eigen school, het liooger schoolgeld hunner kinderen". En toch zijn er „liberalen" bij de vleet, die nog van „de school der natie" durven praten en met lecdc oogen zien dat ten deele wordt recht gedaan Die lieden werden dezerdagen door Dr. Bos in de Tweede Kamer zeer van pas herinnerd aan de woorden van mr. Cort van der Linden„Niet waarlijk vrijzinnig is degene, die gewetensvrij heid zoo opvat, dal hij niet dwingt in te gaan in een kerk, maar wel een school." Uit het Buitenland. Uit Rome. Kardinaal Rampolla, s van wijlen Paus Leo XIII is overleden. Gedurende de laatste dagen gevoelde kardinaal Rampolla, die ondanks zijn zeventig jaren nog een vrij krachtige gezondheid genoot en nog steeds een flinke figuur was, zich niet erg welhij klaagde veel over dc heerschcnde koude. Niettemin bleef hij zijn studie Maandag ging Z.Em. nog een wandeling. Later gevoelde hij zich 011» hij den geneesheer ontbieden, die den toestand van den kardinaal evenwel 11' ernstig oordeelde. De secretaris v den kardinaal ging des avonds heen zoo bleven slechts twee dienaren v den 'kardinaal achter. Eén van hen werd achter ongerust en ging dc kamer den kardinaal binnen. Hij bevond, dat de toestand van Z. Iim. plotseling stig was geworden en waarschuwde priester en een geneesheer. I oen dezen in het paleis verschenen, was Z.Em. reeds overleden. Z.Em. werd geboren 17 Augustus 1843 uit een Siciliaansch adellijk ge slacht. In 1875 werd hij verbonden aan dc mmdiatuur te Madrid, In 1887 werd Kardinaal en kort daarop Staatssc- laris van Z. H. Paus Leo XIII, welke hoogc functie hij tot 's Pausen dood 1903 vervulde. De plechtige begrafenis heeft heden plaats. Frankrijk. authicr. de handlanger van den be- ruchten liquidator-dief der geroofde kerkelijke goederen Duez. is tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het proces heeft liet heele schandaal van de liquidatie weer eens voor het publiek gebracht en bewezen, dat de liquidators werkelijkheid bandieten waren. De vertrouwelingen van Combes, die met liquidatie der Fransche klooster goederen belast waren, hebben geen oogenblik aan het belang van den staat armen gedacht, die, zoo had Combes het immers voorgesteld, de opbrengst van kerkelijke goederen zou den krijgen. Zij dachten alleen aan hun eigen zak. Op allerlei wijze hebben zij den staat afgezet. Deze dieven hebben reizen in reke ning gebracht, welke zij nooit gemaakt hebben en het is zelfs voorgekomen -n dezelfde man op één dag de kosten voor zeventien reizen opgaf, notaris gaf in zijn postenrekening de rcgecring op, dat hij op een en dezelfden dag vijftig inventarissen had gemaakt in dorpen, die dagen ver van elkaar liggen. Gefingeerde processen werden zelfs gevoerd om geld er uit te slaan en er werden ook processen aangegaan, waar het heclemuat niet noodig was. Wanneer de rechtbanken weigerden dc hooge rekeningen goed te keuren, dan wendden zich de heeren tot de regeering om de betrokken rechters van .clericalisme" te beschuldigen. Gauthier gaf toe dat de rechters in die gevallen meercndeels hebben toegegeven, 'n Treurig stelletje daar in Frankrijk FEUILLETON. 0E HOUTVESTER. Dat was erg, zeer erg, en toen heb ik den jongen, die reeds zestien jaren oud was, ook een pak slaag ge geven, dat hem voor eenigen tijd tot rede bracht. Met veel moeite gelukte het mij, hem op een ander gymnasium geplaatst te krijgen. Maar daar hield hij het ook niet lang uit. Nu moest hij. evenals zijn grootvader, molenaar wor den. Na verloop van een jaar verveelde hem dit ook on van toen af begon hij een nietswaardig bestaan te leidt dien tijd kwam bij mij ook voo eersten keer het vermoeden op, dat het met hem slechts zou eindigen. Toch was ik nog altijd zwak genoeg niet met strengheid tegen hem op te treden, ofschoon ik wel mijn vrouw beknorde, die hem nog in bescherming wildet Eindelijk zou het ongeluk ov komen. Wij woonden niet ver grenzen, waar toen veel gesmokkeld werd- Onder de smokkelaars was vooral een, waaraan geen haar mi goed was. Hij was dc ergste van allen, omdat hij de slimste was. Snappen kon niemand hem, en toch wist iedereen, hoe hij aan zijn geld kwam. Men noemde hem nooit anders dan den zwarten Diethcr. Deze man nu had een beeld schoon dochtertje, een brutaal, over brachten de socialisten de „klasse- justitie" ter sprake. De heer van Wijnbergen meent, d de Rcgecring niets heeft te maken m beschouwingen, die de rechterlijke macht verwijten, dat zij de huidige maatschappij in stand houdt. De Rc gecring zelve toch staat en moet staan op den bodem van onze maatschappij inrichting. Afgewezen. De Minister van Oorlog heeft afwij zend beschikt op het verzoek der on derofficieren om een geldelijke vergoe ding bij uniformverandering, zelfs bij een verplichte. Zij kunnen echter nog steeds voor rijksrekening een grof pak krijgen. Posterijen Nieuwjaar. Met liet oog op den grooten toe- Vloed van poststukken bij de jaarswis- ieling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brieven, brief kaarten, prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over dc gcheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Slapte. Blijkens van den directeur der Ned. Arbeidsbeurs te Oberhausen ontvangen bericht, is het op het oogenblik zeer moeilijk in Duitschland arbeidsgelegen heid te vinden. Mitsdien is het aan Nederlanders sterk te ontraden zich Duitschland te begeven, Binnenlandsche Berichen. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer werd door den lieer Bogaardt de postcirculaire ter spra- gebracht. Die circulaire heeft de bedoeling gehad om een billijke ver- deeling der lagere postbedieningen te verkrijgen. Minister Lcly blijkt een aanhanger m de theorie, dat benoemd moet worden naar geschiktheid en bekwaam heid. de schoone theorie, onder wel ker liberale locpassing, wij, Katholie- iinmer op de ellendigste wijze ge leden hebben. Oin die schandelijke ge volgen, schrijft de Maasbode, die over al zijn waar te nemen tot in de meest gewone betrekkingen, zooals die der lagere postbeambten, had Minister Re- goul zijn circulaire uitgevaardigd. Bij de behandeling van „Justitie" icdig ding, van wie men zeide, dat er niet tegen opzag, deel te nemen i de sluikerijen van haar vader. Als houtvester had ik met dat volkje niets maken, maar toch had ik bijna even groote hekel aan, stroopers. Ga u dus mijn schrik rstellen, toen op zekeren dag mijn n Koenraad mij op den onverschil ligsten toon der wereld zeide, dat hij dat meisje wilde trouwen. Hij was het mei haar eens. en daar zij veel geld bezat, kon ons hel meisje als schoon dochter niet anders dan welkom zijn. voegde hij er bij. Eerst dacht ik, dat dit niets anders was dan een brutale scherts van den jongen, en ik zeide hem dan ook, dat ik daarmee volstrekt niet gediend was. Maar toen zeide hij mij, dat het hem volkomen ernst was, en dat hij ook op eenigen tegenstand van mijne zijde was voorbereid, wijl Truda de dochter van een smokkelaar was. Nog wist ik mij, hoewel met veel moeite, te bedwingen, en zeide op koelen toon, dat hij naar dc pomp zou gaan en zijn hoofd daaronder houden, daar hem zeker de zomerhitte had te pakken, of dat hij te veel gedronken had. Hij begon te lachen en antwoordde, dat hij zoo nuchter was als ik zelf, en ik maar ronduit moest zeggen, ol ik mijn toestemming wilde gevenol niet; zonder deze zou hij het meisje toch tot vrouw nemende zegen zijner zonder voldoende middelen tueel de terugreis te kunnen aanvaarden. Jacht. De jacht op reeën (reebokken en reegeiten) en die op hazen en fazanten 'i de provincie Gelderland gesloten worden op 31 Dec. met zonsondergang. Hoog bezoek. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Groothertogin van Luxemburg voor- ins is in de eerste helft van Janu- a.s. een bezoek te brengen aan de Koningin. R. K. Middenstand. In Januari zal te Utrecht een verga dering plaats hebben, om tot overeen stemming te geraken in zake de fede- van alle R. K. Middenstandsbon den. Naar groote waarschijnlijkheid zullen dan alle bezwaren, om tot die federatie toe te treden, worden opge- en zal lot de vorming van een alge- icn R. K. Middenstandsbond kunnen worden overgegaan. Amersfoortsch Nieuws. Door het patronaat St. Theodoras ii Embden (parochie St. Franc. Xav.) ilers kon hij wel missen. Toen greep j een vreeselijke woede aan, en voor hij er op bedacht was, had ik hem het huis uitgesmeten, zoodat hij over dc plaats rolde. „Er uit, deugniet", schreeuwde ik, „en kom mij nooit meer onder de oogenMet een woest, ipottend gelach ging hij heen, en sedert lat uur kwam hij niet weer in mijn huis. Mijn vrouw weende veel, en toen ik haar dit met ruwe woorden verbood, werd zij stil en treurde in 't geheim den verloren zoon. Haar hart had er aan haar eenigen zoon gehangen. Sedert het uur, waarop ik inijn vleesch bloed had verstootcn, was zij somber ernstig geweest. Ik wist, dat Koenraad een misdadiger is geworden, dat hij zijn meester, den ;arten Diethcr in het smokkelen nog dc loef afstak. Zoo gingen er een paar jaren voorbij, toen kreeg ik op zekeren dag bevel, naar een ver afgelegen jachtgebied te komen, omdat daar de stroojiers in getalzccr waren toegenomen. Zonder verwijl ging ik op reis, daar ik hoopte, dat de arbeid en de strijd, die mij op mijn nieuwe standplaats wachtten, mijn verdict een weinig zouden doen vergeten. Wij waren met ons achten, wien dc taak was opgelegd het zeer groote district zoo spoedig mogelijk van stroopers te zuiveren. Het duurde dan ook niet lang, of wij hadden een half dozijn wilddieven gegrepen. Zonder zal een oudersavond worden georgani seerd, waarop de Weleerw. heer de Groot uit Arnhem als spreker zal op- Bij de aanbesteding voor den bouw van 88 arbeiderswoningen voor „Volks huisvesting II", op het terrein tegenover de Koningspoort, werden ingeleverd 23 biljetten waarvan. 2 van onwaarde. ingeschreven werd als volgtdoor T. van Hoogcvest f167.800; G. C. Blanken f168.900; Riemersma Van der Zee, Leeuwarden f 169.400; H. Noorman f169.500; 11. L. van Eijber- gen f169.630; J. Kraay, Hillcgom, fl70.000; Jansen, te Velp, f170.500; J. v. Keulen Sr. f172.400; C. en E. Ruitenberg f177.100; J. Boshuizen, Am sterdam, f177.700; Brouwer de Boer, Sloten, f181.300; E. Hartog, Baarn, f181.982; C. Eijkelen, Den Haag. f183.000; C. J. Kuntz f186.000; Nollen en Hymerink f189.800; Groenenberg, Hilversum, f193.379; Van F-Ue en Zweeder. Nijkerk, f197.900; Va Ame- rongen, Arnhem, f199.999; A. Haar, Wageningcn, f205.750; Molenwijk en Nijman, Arnhem, f206.000; Van Em merik, Haarlem, f210.000. Blok no. 1 et 1 Juli worden opgeleverd. Men zal zich herinneren, zoo deelt het Utr. Nieuwsblad mede, dat te Amers foort begin November op last der jus titie het lijk van De K. is opgegraven, anderhalf jaar te voren aldaar overle den. Bij het onderzoek is een vrij groote dosis arsenicum in het lijk gevonden. Aan de Eysink's automobiel- en rij- wielfabriek is de levering opgedragen van vijf motorrijwielen tot vervoer van mitrailleurs. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten met no. 285 S. de Jong, Utreclitscheweg 91 en met no. 310 A. Leydeti, Oldenbarneveldtlaan. In de jaarvergadering der vereen, christelijk onderwijs bracht de'voor- het financieel verslag uit. Hieruit bleek dat ontvangen is f27.971.905. ter wijl de uitgaven bedroegen f 28.474.85s, zoodat een tekort is van f502.95; vorig jaar bedroeg het tekort f 1939.16. De school wordt bezocht door 516 kinde- tegen 490 van het vorig jaar. Aan de school arbeiden 12 onderwijzers en 3 onderwijzeressen. Donderdagavond vergaderde het Kruisverbond St. Bernardus in de bene denzaal van den R. K. Volksbond. Aan een samenloop van omstandig heden moet worden toegeschreven, dat de opkomst der leden ditmaal niet zoo talrijk was als gewoonlijk het geval is. Meerdere trouwe leden waren verhinderd; het bloeiend Roomsch vereenigingsleven legt meer en meer beslag op veler •onduren, vooral in het winterseizoen. Bij afwezigheid van den Voorzitter presideerde dc heer M. van Lent, die de vergadering op de gebruikelijke wijze inet gebed opende en den leden liet welkom toeriep. De voorlezing der correct verzorgde notulen van den heer Secretaris Calon gaf tot geen bemerking aanleiding. bloed vergieten was dit echter niet gegaan, ook ik was door een schot gewond geworden, zoodat ik twee we ken thuis moest blijven. Maar al i het c gelukt, den aanvoerder der bende handen te krijgen. Op een morgen vonden wij tot onze ontzetting een der jagers doodgeschoten in het bosch lig gen. De kogel had hem van achter ge troffen en was hem door het hart ge gaan. Nu kende onze woede en verbittering geen grenzen meer, ei zwoeren dat wij onzen zoo lafhartig vermoorden kameraad zouden wreken. n sombere, grauwe Octo- berdag, dat wij weer den gehcclen dag door het woud gezworven hadden, zon der het minste te ontdekken. Ten slotte j van elkaar gescheiden, opdat grooter stuk zouden kunnen afloopen. Ik bevond mij met een jongen boschwachtcr tusschcn de dichtstaandc denneboomen en voorzichtig naar alle zijden uitkijkend, doorkruisten wij uren lang het woud. Opeens fluit er iets langs mijn oor, tegelijkertijd hoor ik een ster ken knal. Snel sprong ik achter een boom, maar daar valt ook reeds van den anderen kant een schot, en dc ko gel slaat in den boom, achter welken ik mij dacht te verschuilen. Nu werp ik mij op den grond neer; die tot mijn geluk op die plaats ecu laagte vormde. In het eerste oogenblik dacht ik, dat Met een toepasselijk woordje werd een aspirant-lid gcinstallcerd en mede gedeeld dat drie personen zich als aspirant-lid opgavcu. Het ledental der verccniging wast blijkbaar gestadigzulks beteekent ge zonde groei. Over de te Utrecht gehouden winter vergadering der gewestelijke prop.- club St. Martinus bracht St. Bernardus' afgevaardigde, de heer J'oslhouwers, verslag uit, Met Nieuwjaar zal blijkens mede- deeling van het bestuur op ruime schaal in de Parochies O. L. Vr. en St. Hen- ricus cenc circulaire worden verspreid, ter bevordering van een gepaste viering van dien dag. De propaganda-club gaf het Bestuur in overweging weer eens een feestavond te organisccrenzij mocht de toezegging ontvangen dat het bestuur hiertoe wel zal willen medewerken. De Voorzitter deelde mede dat bij :n volgende vergadering de gewone periodieke keuze voor het bestuur zal plaats hebben. Het op „verkiezing" betrekking heb bende artikel van het reglement werd voorgelezen, waarna gelegenheid werd gegeven candidaten te stellen. De aangekondigde lezing nu st, jam- er genoeg, worden uitgesteld, wijl de spreker door dringende omstandigheden tot zijn leedwezen verhinderd was dien avond aanwezig te zijn. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelijken aard, werd dc vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed gesloten. De uitvoering van Haydn's „Die Jahreszeite" door de zangvereeniging Toonkunst was een succes. Er werd prachtig gezongen. Het koor is kwalitatief als voortreffelijk aan te mer ken, dank zij den heer Petri's perfecte leiding. Als altijd was de begeleiding door de Arnh. Orchestvereeniging cor- Het bouwen der gemeenteschool aan de Kerkebuurt te Soest werd op gedragen aan onzen stadgenoot, den H. G. van Kalleveen. Het aantal aangeslagenen in de ge meentelijke inkomstenbelasting bedroeg in 1912 3730 inet totaal belastbaar in komen f3.699.900, In 1905 bedroegen deze cijfers 3076 met f2.943.300 en in 1899, 1827 met f 1.954.900. Het aantal aangeslagenen voor een inkomen van minder dan f500 bedroeg in 1912 1905 1899 2133 1822 976 500 f 1000 686 447 310 1000 f 1500 271 281 189 1500 f 2000 139 119 68 f 2000 f 4000 340 273 192 f 4000 f 6000 74 65 36 f 6000 flO.OOO 53 26 34 flO.OOO f20.000 26 27 17 boven f20.000 8 13 5 „Handel en Nijverheid" vergaderde gisterenavond. Aan het feit dat de le den boete-betalen een minder aan gename manipulatie vinden, moet 't toegeschreven worden dat deze samen komst beter bezocht werd dan anders onze kameraden waren, die ons in de schemering voor de gehate wilddie ven aanzagen, want er waren er onder ons, die liet met hun geweten konden vereenigen, een wilddief als een stuk- wild koelbloedig neer te schieten en dal nog voor een heldenstuk aanzagen. Toen er echter op mijn gefluit geen ander antwoord, dan dat van mijn ka meraad volgde, die niet ver van mij achter een boom stond, wist ik, dat wij met onze tegenstanders te doen hadden. Onze toestand was al heel slecht, daar wij de stroopers zelfs niet eens gezien hadden; ik wist alleen, uit welke rich ting de schoten waren gekomen. Toen ik, na een paar minuten roerloos gele gen te hebben, het hoofd een weinig van den grond ophief en in de richting keek, van waaruit het tweede schot was gevallen, meende ik te zien, hoe een gestalte schuw van stam tot stam sprong en recht op mijn schuilplaats aankwam. Ik greep mijn scherp mes, daar ik een strijd op leven en dood verwachtte. Weder hief ik mij een wei nig van den grond op, daar knalde van de andere zijde een schot, de hoed vloog mij van het hoofd, en ik gevoel de een stekende pijn op mijn schedel. (Wordt voortgezet]. bij Handel en Nijverheid het geval is. Onder de ingekomen stukken was :n kennisgeving van 't Amersf. Dag- blad, houdende mededeeling van een e stellen enquête, inzake bevoi de ring van de gemeentelijke welvaart. Den leden werd gezegd, dat mededeelingen adviezen worden ingewacht, 't Wordt een pracht-kans voor stuurlui-aan- den-wal hun adviezen te publiceeren. Een aanzoek om mede te doen aan actie voor Plaatselijke keuze werd lor kennisgeving aangenomen; men meende zich hiermede niet te kunnen inlaten. Medegedeeld werd dat in Januari voor j de plaatselijke middenstanders op regee- ringskosten de heer Koenraads als j spreker zal optreden. De heer Eggink drong aan op het richten van een verzoek aan de betrok- autoriteiten om den toeslag in D- treinen te doen vervallen. Mr. Smeenge in de Kamer erover gesproken. Overwogen zal worden hoe in deze, zoo noodig in samenwerking met De Hanze, zal worden gehandeld. Onze vroegere stadgenoot de heer J. Plomp, oud-raadslid is benoemd successie-ontvanger te Utrecht. Bij de door notaris Knoppers ge houden veiling van vaste goederen in „de Zwaan" werd het winkelhuis aan het voorste gedeelte der Langestraat bij de Varkensmarkt aan de gemeente verkocht voor f12000. De heerenhuizen in de Hendrik van Viaiidenstraet werden opgehouden voor f 19900. Twee woonhuizen aan den West singel vati mej. Bettonville werden gekocht door den heer A. v. d. Kuilen, - voor f 4480. Het raadslid Briet is ernstig ziek; hij wordt in 't St. Elisabeths-Ziekenbuis verpleegd. Op de terreinen door den heer Herm. Kroes namens zijn principalen aan te koopen van de gemeente, zal de nieuwe St. Antoniuskerk met pastorie worden gebouwd, en een huis der Eerw. Zusters van O. L. Vrouw met scholen worden gesticht. Dinsdag vergaderden de leden der R. K, Ver. Geloof en Wetenschap, s in voorgaande lezingen de evolutie liet geheele wereldstel uiteengezet te hebben gaf de Eerw. Adviseur dien avond een klaar antwoord op de vraag Hoe heeft de ontwikkeling der aarde zich een weg gebaand door den langen voortijd? Van den zon-aequator scheidde zich ii witgloeiende massa af, waaruit onze aardbol ontstondde aarde schonk op haar beurt het leven aan de maan. Aanvankelijk waren de bestanddeelen in de aarde damp of gloeiende vloei stof. De tegenwoordige oceanen om hulden haar als heete nevelen. Door voortdurende afkoeling gingen som- mige stoffen der aarde van den vloei baren in den vasten toestand overer vormden zich verdichtestukkcn. eilanden schollen van verdichte oerstof, die dre- - op den vuurzee van den aardbol. Bij meer warmteverlies vielen dcafge- koelde dampen als heete regen op de I ziedende aarde. Het water begon zijn verweerendenen uitslijpenden arbeid. De aarde kromp ineen als een gerimpelde appel. Water en vuur vermengden zich onder vervaarlijke stroomexplosies Pyrcnaecn, Alpen, Himalaya en Andes zijn het blootgelegde been dergeraamte der aarde. Dit oudste (palaezoisctf tijdperk wordt weer in vier tijdperkej onderverdeeld. In de lauwe zeeëi wiegen reusachtige wouden van zet wier. Eenvoudige vormen van dieren leven ontwaken. Op het land ontstaan wouden van coniferen, boomvarens en eerste naald- boomen. De steenkolenlagen zijn ge vormd door plantenoverblijfselen. Het middeltijdperk der aarde [meso- zoisch) omvat weer drie onderverdee- lingcn [trias, jura, krijt). De eerste zoog dieren komen voorde eerste vertegen woordigers ook der vogelenwereld .-.rehaeptenxj. In het plantenrijk ontstaan looi hout, wilgen, populieren, elzen, magnolia's enz. De krijtrotsen zijn ontstaan uit schel pen en pantsers van afgietsel-diertjes of uit zeebezinksel. De zon laat reeds flauw haar licht schijnen. Het nieuwste tjjdperk der aarde [kae- nozoisch] brengt loofwouden, bloesem planten en zoogdieren tot volle ontwik keling. De tegenwoordige deelen der aarde hebben hunne groote omtrekken

De Eembode | 1913 | | pagina 1