Subsidie. Op de begrooting voor 1915 voot de Provincie Utrecht komen wat de gemeente Amersfoort betreft, de vol gende subsidien voor: Ambachtsschool f3250, idem vooi den avond-teekencursus voor volwasse nen f100, Industrie en huishoudschool f1725, Tuinbouw-vereeniging f75, Land- bouw-huishoudkunde fbO, Proeftuin der tuinbouw vereeniging f250, Handels school f1170. Voor landbouw-doeleinden is uitge trokken ruim f15.000 aan subsidien. 0e Loge Het te Brussel verschijnend Anti- Vrijmelselaarsblad bevat de volgende mededeelingen omtrent de vrijmetselarij in Nederland. Er zijn thans 4008 Nederlandsche vrijmetselaars, waarvan 2720 in Neder land, 700 in Ncderlandsch-Indie. 116 in West-Indie, 1462 in Zuid-Afrika. In de laatste honderd jaar zijn groot meester geweest van het Groot-Oosten der Nederlandenprins l-'rederik. van 1816 tot 1881prins Alexander, van 1882 tot 1884; ntr. I'. J. G. v. Dig gelen. 1885 tot 1892G. Yas Visser, van 1892 tot 189o. de heer S. M. Hugo van Gijn. oud-lid der Tweede Kamer voor Dordrecht, sedert 1890. Prov. Staten. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben de Provinciale begroeiing voor 1915 ontworpen op f41.' 731.52 in ont vangst en uitgaaf. Het Patronaata-Congres. Verschenen is het officieel program ma voor het te Utrecht te houden Con gres der Patronaten in Nederland. Het Congres zal geopend worden met een H. Mis. door den vicaris-ge neraal van het aartsbisdom, mgr. dr. H. J. Th. Brouwer, terwijl in de Aot- vergadering mr A. baron van Wijn bergen het woord zal voeren. In het programmaboekje zijn een een tweetal nieuwe liederen opgenomen, het „Pauslied" en hel ..Patronaalsjubel- lied", beide op woorden van pastoor Meuleman. Ie Utrecht, en op muziek van Alplt. Vranken. De Centraal. De te Utrecht gehouden algemeene vergadering van aandeelhoudeis der Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij, heeft 'l dividend over 1923 vastgesteld op f 2.25 per aandeel, en als commissaris herbenoemd mr. 1-'. D. graaf Schimmelpenninck. Overproductie. Naar schatting zijn er minstens 10 KJ onderwijzers en onderwijzeressen zonder betrekking, onder welke nog verschei dene van een jaar terug. Van Wassenaar van Rosande. Te 's-Gravenhage overleed baron Van Wassenaer van Kosande. Christ.- historisch lid van de Eerste Kamer voor Zuid-Holland in den ouderdom van bijna 63 jaar. Inlichtingscommissie ..St. Thomas Aquinas". lot verdere inlichtingen verklaren zich ook bereid de bestuursleden van „St. l liomas Aquinas"H. v. d. Eeren- beemt. 's Hertogenbosch.; J. M. Maeyer, Moergestel N. B. K. C. v. Herckcl. Delft, Oude Delft 233J. Teulings. 's Hertogenbosch G. Claessens. Am sterdam. Brouwersgracht 68. Amersfoortsch Nieuws. SALAKIjjACTIE. Wijl voorstellen tot verhooging van 't eigen tractement be zwaarlijk van Burgemeester en Wet houders kunnen verwacht worden, for muleerde een drie-tal raadsleden bereid vaardig hel volgende voorstel: ,.De ondergetcekenden. D. Gerritsen. J. W. Jorissen en M. K. N. Oosterveen hebben de eer. mede namens de andere leden van den Gemeenteraad, met uit zondering van de Wethouders, voor te stellen, Gedeputeerde Staten van Utrecht 14 FEUILLETON. STRIJD. Üe onzekerheid is beter dan zulk cene zekerheid. „Is Johanna dood Neen, niet dood maar in de macht van den ellendiger! 'ahouet. Ik hoorde, dat deze het bevel gaf Johanna naar de vesting l'hihpsburg te li portecren." Georg antwoordde niet. Zijn bere blik was onafgewend op den grond gerichteen gloeiende haat vlamde uit dezen blik. haat tegen den man, die zijne vaderstad gegeeseld, hem ter dood veroordeeld en zijne bruid ont voerd had onwillekeurg balde hij de vuist en stak ze dreigend op daarna nam hij den grijsaard zwijgend op zijne sterke schouders en vervolgde zijn weg door den donkeren nacht. VIL De vesting Philipsburg, het bolwerk van het bisdom, was reeds in Novem ber van 1688 na een verdediging van vier weken voor de Eranschen be- Hoog rees hel oude slot met zijne spitse torens in de lucht op. ver zicht baar en tot ver de streek beheerschend. In een dezer torens, in een klein, doch niet onvriendelijk vertrek, door welks te noodigen te willen besluiten tot nadere regeling van de jaarwedden van den Burgemeester, de Wethouders en den Secretaris, en die te willen bepalen respectievelijk op f4000, f1500 en f3500. aanvangende 1 Januari 1915. Een ontwerp-besluit door uw verga dering vast te stellen, gaat hierneven". Er blijft nu nog af te wachten wat er gedaan zal worden om de res" genen die in gemeentedienst zijn, aan de voorafgegane voorstellen redige verbetering van positie te presen- Uit al deze voorstellen blijkt dat de gemeentelijke financien er best voor staan; „dat 't er-an zit" zooals hel in den volksmond heet. Beter en meer dan 't vorige jaar, toen men, wat krap bij kas. genoodzaakt was geld ie slaan uit de opruiming der fae- calieri, eii daarbij dacht, wat weleer Keizer Vespasianus op Titus' verwijt dienaangaande, antwoordde: Non olet. SPES. GARNIZOEN. Bij de Rijschool worden van 1 October tot 15 September 1915 gedetacheerd van de bereden artillerie de luitenants Higly van het 2e regiment, Bartels van het 3e regiment, en Ver- steegh van het 4e regiment veld artil lerie. Tot het volgen van een herha lingscursus worden bij de Rijschool ge detacheerd de luitenants der vcld-artil- lerie de Kruyff van het 4e reg. vs Woerkom van 't 3e reg. en Lagerwt van 't ie reg. Luitenant Sehoute vs de veld-artillerie. is overgeplaatst bij de rijdende artillerie te Arnhem. AANBESTEED werd het verbouwen van de arrestantenkamers in de kazer nes van dit garnizoen. Inschrijvers wa ren: W. Ruitenberg 11509, J. Wilde man f1483 en W. Wassink f1440. GYMNASIUM. De uitslag van het eind examen van het stedelijk Gymnasium is als volgt Van 9 leerlingen zijn geslaagd voor Amej. H. van Dam van Isselt. mej. C. A4 Hesta. G. Knoppers en tie liee- ren I. H. J. Hoog en l. J. Uuerido en voor Bde lieer E. W. J. Weslra. Drie leerlingen zullen 13 eli 14 Juli her-examen doen. PROMOTIE. De heer Th. G. Dom slaagde aan de Vrije universiteit Amsterdam voor het doctoraal exan: Rechten. GARNIZOEN. Kapitein Heinz zal als adjudant van den generaal majoor c mandant der 4e divisie worden vangen door luitenant Dingem; adjudant van het 20e reg. Harderwijk. THOMSON-HULUE Het stoffelijk overschot van overste 'Thomson, i' te Groningen ter aarde besteld zal w, den, zal langs Amersfoort komen. Het Amersfoort Dagblad deelt mede, dat deputaties uit het garnizoen aan het station zullen aanwezig zijn om de militaire eer te bewijzen. DE BOND van Ned. Onderwijzers, aid. Amersfoort waardeert het pogen de achterstand welke de salarisregeling hier ter stede kenmerkt, op aanmerkelijker wijze te verminderen dan tot nog toe is geschied, al had zij zich voorge steld. dat de argumenten in hun adres W. aanleiding zouden gegeven hebben, de wijziging van ingrijpender aard te doen zijn. De afdeeling oppert nog eeltige be- .aren en besluit met het verzoek aan ut raad. het daarheen te willen lei. den. dat de voorgestelde verbetering, die nu alleen onderwijzers met hoofd akte betreft, ten goede zal komen aan alle onderwijzers, door in plaats de toelage voor de houidaktc met te vergrooten, liet minimum-salaris allen met 125 te verhougen. JONGE WACHT. In het Patrom gebouw Elleboogsteeg vergaderde Maandagavond de Jonge Wacht de jeugdorganisatie van 't Kruisvcrbond „St. Bernardus" Kon de Geestelijke Advisi en keer 13 nieuwe leden installer - nu mocht de Weleei w. heer Kap. intens weer een tiental jongelieden het welkom in deze vereeniging toe roepen. De voorzitter, de lieer Kisner, voeg- ,j aan de korte en mooie speech nog eenigc kernachtige woorden toe. Dal de jongens zelf veel voor hun vereeni ging gevoelen blijkt wel hieruit, dat o van de ruim 80 leden aanwezig n, een opkomst, welke zeker maar zelden in andere vereenigingen w >idt bereikt. De mededeeling dat er zooveel aanwezig waren werd met een ap plaus begroet. Nog deelde de voorzitter mede dat ongeveer 20 Aug. het Patroonslcest gevierd zou worden en ter tegemoet koming in het linantiëcle met prikkaar- ten gewerkt moest worden. Overtuigd van de mildheid der ingezetenen van Amersfoort en rekenende op het flinke hooge, smalle vensters men een heer lijk uitzicht had over het land, don kere wouden, malschc weiden, bloei ende akkers en den blauwen Rijn. zat Johanna alleen met hare smart en hare vertwijfeling. Zij werd zeer streng be waakt, want de soldaten moesten niet hun hoofd borg blijven voor de gevan gene, en men wist, dat de gevreesde Cahouct zijn bedreiging ook ten uitvoer zou brengen. "sedert drie dagen bevond Jolian- ne zich in den torenzij weende niet, maar staarde steeds met grootc oogen in de ruimte. )p geen enkele vraag van den bewaker, (lie haar tweemaal daags eten bracht, had zij geantwoord. Den derden dag bail luj haar met loshangende haren, neerge hurkt in een hoek van liet vertrek, ge vonden, en toen hij binnen trad be gon de gevangene luidkeels te lachen. „Zijt ge ziek, mademoiselle vraagde de soldaat. „Ha. ha, ha! Ik ben zoo gelukkig riep Johanna wild en snelde met fon kelende oogen op den man toe „luid dc klokken, zing, want de dag de- Heeren is gekomen Verbaasd weck de mail eenc schrede achteruit. „Zijt ge niet wel vraagde hij nog- ,En de engelen verheugen volgde Johanna luid s.h.c.-uv eer bekendheid te geven aan ,1c verschillende toepassingen der clcc- n het bizondei bij den land bouw en de klcin-industrie. Duidelijk wordt daar bewezen hoeveel arbeids besparing het werken met electrische bedrjjfskracht geeft. De tentoonstelling, die van 24 Juni— 8 Juli a.s. geopend is, is een bezoek .n uit Amersfoort overwaard. De clou der expositie geheel modern ingerichte stal stuks melkvee, die door electrische kracht gemolken worden. I )eze stand zal vooral voor onze land bouwers een zeer groote attractie De tentoonstelling zal er u nig toe bijdragen te doen zien, op geheel aanschouwelijke wijze, wat er bereikt kan worden voor de klcin-nij- verheid dooi van electriciteit gebruik te maken. Want hierin ligt voor ons juist hare Utrecht. Til een bankinstelling alhier is ren ernstige diefstal gepleegd. Hij de .tukken, die per post voor de bank tan liet postkantoor waren aangekomen bevond zich óók een brief met een aantal bankbiljetten van f300. Toen die brief op het kantoor der bank ge lid werd, bleek de inhoud niet over- te stemmen met liet aantal bank biljetten. dat in de enveloppe aanwe zig moest zijn. Er ontbraken n.l. 18 biljetten van f300. De vermissing werd ontdekt door den administrateur, toen deze de stukken van de post opende en nakeek, nadat de correspondentie reeds cenigen tijd op het kantoor had gelegen. De politie is er in geslaagd den dader te ontdekken. Gemengde Berichten. Treurig. Dezer dagen vond een I bouwer te Weslprim. I'aul Makol verdiend succes. ROOMSCHK DRANKWEER. Donder dagavond hail na het Lof in de paro chiekerk van O. 1. Yr. Hemelvaart de installatie plaats van acht-cn-veertig aspiranten der Mariavereeniging. De leden waren trouw opgekomen. 1 >e ad viseur der Mariavereeniging. de Zeer- eerw. heer Pastoor B. J. Brouwer hield een treffende rede, waarin hij de vruch ten der versterving toonde en tot vol harding maande. GROENTEN VEILING. Men meldt ons dal de aanvoer ter groenteveiling hard toeneemt. Aardbeien, kersen, jonge wor teltjes, komkommers en zelfs reeds priiisesseboontjes waren Dinsdag aan gevoerd. Toch was er nog lang niet genoeg om de koopers te bevredigen. Er worden goede prijzen besteed. De veilingsgelegeniieid is echter veel te klein. Er moet meer ruimte komen, zoo niet aan den Kleinen Koppel dan elders. VEILING VASTGOED door notaris C. A. van Blaricum. Donderdagavond in Het Boompje gehouden: l'erc. IWoonhuis met erf en grond aan den Hoogeweg. verhuurd voor f2.IO per week. Verkocht aan A. dc Kruijf voor f 900. Perc. 11: Twee woonhuizen aan de Koningstraat no>. i en 5. verhuurd voor f 1.10 en fl per week. Verkocht aan Van der Heijden voor flUUU. Perc. Ill ier woonhuizen met erf en grond aan de Zogstraat ingezet op f2120 en in massa verkocht voor f2400 aan Corn. Ruitenberg. ZWEMSPORT. Zondag wordt vou: de 2e klasse water-polucompelitic dc wedstrijd L'. Z. Utrecht, Ncptunui- Amersfoort) gespeeld. Daar U. Z. liet over een eigen terrein beschikt za' ook deze wedstrijd in de Zweminrichting alhier gehouden worden. Op uitnoodiging van Neptunus zal hierna waarschijnlijk A. Z. .N P. U. II ieiidschappetijkeii strijd aanbin- ereenigi»; ELE( TRICITETT. in verband met hel -erlang in werking stellen der groote electrische centrale, welke Zwolle, De venter en Zullen van electriciteit voor licht en kracht gaat voorzien, is te Deventereenelectriciteits-tentoonstelling geopend, welke zeer belangwekkend is. Niet alleen voor de bewoners van hel gebied der nieuwe centrale, maar ifoortschc burgerij, die binnenkort eveneens van de voor deden en het gemak der electriciteit zal kunnen prolilcercn. De bedoeling ecner zoodanige expo- od, alles glanst en schil- „de hemel tert! Ha, li: Hoofdschuddend verwijderde zicll de soldaat. Na den middag kwam Cahouct op het kasteel aan. „Dc gevangene vraagde hij. „Is krankzinnig, lieer „Krankzinnig ,.Ja, heer commissaris, zij schreeuwt, zingt, praat allerlei onzin, en meent de engelen des hemels te lioorcn. „Is er niemand bij mademoiselle geweest „Niemand dan ik, heer commissaris. „Breng mij tot haar." I)c soldaat opende de deur en Cahouc trad de kamer binnen. Dc heldere stralen der zon vei lichtten vriendelijk het vertrek. )p liet tafeltje stond het eten nog onaange roerd. Johanna zat neergehurkt in een hoek dc lange zwarte haren hingen los en verwanl om het hoofd tot in haren schootde „krankzinnige" wik kelde ze werktuigelijk om hare hand en neuriede een wiegeliedje Van Cahouct, nam ze niet de minste notitiezij scheen haren vervolger en heul niet meer te kennen. Slechts nu en dan vestigde zij hare groote. woest rollende oogen eenigc seconden op den man, die terleurgesteld en verschrikt voor haar stond. „I'aibleiimompelde hij somber en naderde het hooge boogvenster. Jo hanna scheen zich niet iemand te on derhouden, want zij prevelde onop houdelijk en begon nu en dan luide tc lachen. Plotseling sprpng zij op, streek zich de haren uil liet gezicht en snelde, de armen als afwerend uitstrekkend, naar een anderen hoek van het ver trek. „Ze komen I" riep zij op hartver- scheurenden toon. „Moeder, vlucht, vlucht! alles staat in brandI Cahouct haalde de schouders „Ze is gek," mompelde hij en wilde naar dc deur gaan. Nu eerst scheen Johanna hem te bemerken. Ah razende stormde zij op den commissa ris toe met uitgestrekte armen en ge kromde vingers, als wilde zij hem grij pen en verscheuren een wit schuim kwam op dc lippen der ongelukkige, en Cahouct trok zich achter dc tafel terug, tot het hem gelukte, de krank zinnige te ontvluchten en dc deur te bereiken. Den soldaat gal hij bevel, (Ie gevangene goed te behandelen en hem kennis te geven, zoodra haar woede bedaard was. „Ik stel belang in dc gevangene", zeidc hij te paard stijgend, „ik wil dat ze in het leven blijvc". „Uw bevel zal stipt opgevolgd wor telden de trommen door de verlaten straten het graflied der stad Spiers en riepen de soldaten uit dc huizen. Zij verzamelden zich op het plein bij de Domkerk, plaatsten zich in rij en gelid en trokken dan onder hel gesehal dei trompetten de hoofdstraat uit. door de Oude Poort en de Giilcheu voorstad naar den Germansberg waar zij een legerkamp vormden. De weinige menschel), die nog in de stad waren, werd beduid, dat zij zich onverwijld moesten verwijderen, als ze hunne onvoorzichtigheid niet met het leven wilden boeten. Met een bloedend hart rukten zij zich van hunne dierbare geboorteplek los en niet vlij mende smart wankelden zij door de straten naar de poorten. Alleen Monclar met zijne garde was nog in het bis schoppelijk paleis en wachtte op de brandstichters. Om vier uur na den ddag kwamen deze aan, vier en twintig in getal, woeste, ruwe gezellen die verlangend uitzagen naar liet oogen- blik, waarop zij hunne vernielzucht konden botvieren. Monclar sprak tot dc brandstichters haastig eenigc woorden, verdeelde hen over verschillende wijken der st.ul, wiep zich vervolgens op zijn paard en rende zijne soldaten naar hel legerplaat Wordt voortgezet.

De Eembode | 1914 | | pagina 2