-GROOTE- UITVERKOOP G. H. J. Bonnier, I A. W. Timmermans Firma M.A.Ramselaar KROMESTRAAT 2-4 bij de Langstraat. wegens VERBOUWING en UITBREIDING der zaken. Nog nooit heeft zulk een Uitverkoop in ons Magazijn plaats gehad. Wij willen onze nieuwe zaak uitsluitend met een prachtige nieuwe collectie beginnen, daar om gaat alles weg voor den halven prijs. Men vindt bij ons een groote sor teering in alle mogelijke artikelen. Verkoop uitsluitend a contant. De naam der Firma is een waarborg voor uitsluitend soliede geederen. 't Beste adres J. VAN HEES Heden ontvangen een groote partij Vogel- en Duivenkooien Verkoophuis, Hof 11, Amersfoort. TUIVERSMAGAZIJN Drukkerij De Eembode - Amersfoort van het personeel, van vee- en brand- verzekering van het bedrijf (niet van bet mobilair). de arbeidsloonen in geld, voedsel in vrij wonen. Wat het voedsel betreft niet dat deel wat in eigen bedrijf ge wonnen is, tenzij dit ook onder het komen begrepen was. Wordt de meid ook in het bedrijf gebezigd, dan mag een deel van het geen zij kost ook worden afgetrokken. de kosten van het aanschaffen van paarden en ander vee ter vervanging van ander (echter niet bij het inrichten of uitbreiden van een boerderij)» de kosten van gekocht veevoeder, waaronder bijvoedering van bijen, zaai zaad, pootgoed, sproeipoeder, gekochte meststoffen, de kosten van aanschaffing van klein gereedschap, koedekken, hoorn touw enz. ter vervanging van ander, en van persdraad of touw. Ook de kosten van electrische andere mechanische krachtbron en licht voor het bedrijf. Voorts de kosten van melkvervoer, voor zoover dit niet met eigen volk- paarden of voor rekening van fabriek geschiedt de kosten van het scheren van v en het transport van de producten ni de markt, de vergoeding voor comm sionairs e. d. als die afzonderlijk be taald wordenhet onderhoud en de buur van werktuigen en gereedschappen. Ten slotte afschrijving op machines en groote werktuigen. Wanneer de plaats gehuurd de huurwaarde der woning óf van de pachtsom afgetrokken óf onder de ba ten worden opgenomen. Wanneer een deel van het gehuurdi aan anderen wordt verhuurd wordt bet daarvoor te ontvangen geld van pachtsom afgetrokken of onder de vangsten opgenomen. De uitgaven voor aankoop, verbete ring of verandering van gronden of ge bouwen of de stichting daarvan worden niet als bedrijfskosten in rekening ge bracht. Rente of opbrengst van eigen bezit mag niet worden afgetrokken. Voor zoover het een deel van het bedrijfs kapitaal of den bewerkten grond of ge bouwen uitmaakt, wordt de opbrengst als bedrijfswinst beschouwd. En anders wordt het onder de opbrengst van het vermogen aangegeven. Het inkomen moet worden berekend over het laatst verloopen Kalenderjaar (dus van 1 Januari—31 December) ol" zoo men boekhoudt, over het laatst verloopen Boekjaar b.v. van MeiMei). Men moet, wanneer men een aangif tebiljet ontvangt, het netto inkomen, dus alle ontvangsten en baten trek van alle kosten en lasten dit in één som vermelden op pa- Dan mag men nog iets aftrekken (zie biljet vraag XI) in het bijzondei voor aftrek van betaalde premies le vensverzekering. Voor zoover die niet onder het komen begrepen zijn moeten de baten van vermogen afzonderlijk worden gegeven bij vraag X lett. a en b. Als inkomsten uit vermogen worden hier bedoeld opbrengst van verhuurde of verpachte vaste goederen zoowel in geld (huur, pacht) als in natura (het deel der vruchten dat men zich voor behield, of de waarde van door huur ders oi" pachters verrichte werkzaam heden in het bedrijf van den eigenaar). De huurwaarde van gebouwen of gedeelten van gebouwen bij eigen ge bruik voor woning of de opbrengst van gronden tot huishoudelijke doel- Ontvangsten terzake van opstal, erf pacht, enz. grondrente of andere op onroerend goed gevestigde schuldplichtigheid. De rente van effecten, grootboekin schrijvingen, obligaties, aandeelen en waaronder ook de rente van het z.g. leden-kapitaal. De rente van uitgeleende gelden, of van schuldvorderingen. De rente van op eene spaarbank heiegde gelden en de rente begrepen in de aflossing van schuldvordering' Ten slotte de altijddurende rente. Men moet rekening houden met de boer aan vee of landbouwproducten, niet van zijn land afkomstig, verhandelt. Indien de boer geregeld of af en toe of een enkelen keer handelt in vee, in landbouwproducten of andere waren, moet hetgeen daarmee verdiend (ge wonnen) wordt, als inkomen worden aangegeven. Ook indien hij met speculeeren wint of verliest als dat speculeeren in de uitoefening van hel bedrijf geschiedt. Een boer, die ook de beurs bezoekt en in graan handelt, moet de speculaire winst aangeven en mag het verlies af trekken. Speculeert hij in fondsen (Ame- rikaansche of andere waarden) wordt de mogelijke winst niet aange geven. Speculeert een boer, die eenig artikel b.v. cichorei niet verbouwt of verhandelt, in dit artikel, dan wordt dal ook niet in aanmerking genomen. Kalimest. Nu 'l moeilijker wordt voldoende kali- mest te koopen wordt dc aandacht der landbouwers gevestigd op een nieuw product, en wel kaliasch. Waarom??? Omdat kaliasch een hoog kaligehalte heeft. Kaliasch wordt geleverd onder controle der Kijkslandbouwproefstations en is een goede bemesting voor Wei land in plaats van Kainiet en voor bouwland en pas ontgonnen grond in plaats van Kainiet of Patentkali daar ze geen chloor bevat of andere scha delijke bestanddeelen. Ze is minstens tweemaal goed kooper dan Patentkali, en levert dezelfde resultaten. Fosforzuurmest voor den Herfst. Hoe zal 't gaan met de herftbe- mesting Men kan tegenwoordig moei lijk voorspellingen doen. Als wc vandaag haast zeker zijn, dat er dit of dat zal komen, dan krij gen wij morgen weer bericht, dat het Het is afwachten, geduld hebben nemen wat er komt. Maar dit meenen we toch gerust te kunnen voorspellen, dat er van den aanvoer van slakkenmeel dezen herfst of winter weinig of niets zal komen. Zelfs al hield de oorlog vóór den win ter op, dan krijgen nog geen slakken- meel. En toch zal er gemest moeten worden. Anders loopt het mis. We kunnen wat minder royaal ge ven dan andere jaren en dan vooral wat onttrekken aan perceelen die al jaren dik inzitten. Maar zonder mesten gaat het ni Superfosfaat wordt er geregeld door in ons land gemaakt. Wel niet zooveel als er volop noo- dig is, maar toch wel zooveel, dat ie der wat kan krijgen. Voor de rogge- bemesting zal die super natuurlijk in den herfst gebruikt moeten worden. Voor het weiland hebben we tijd ge noeg tot den nawinter of het voor jaar. Super mag alt(jd later gegeven wordeu dan slakkenmeel. Pastoor Roes. Voor de verpleging van de geit. geelt de consulent Swierstra de vol gende wenken Alleen bij goede verpleging kan men flinke, gezonde geiten krijgen, die vele en goede melk geven. Dat hangt af van het voedsel, de stalinrichting (de geit moet droog staan, frissche lucht hebben), van het schoon houden. Het hangt natuurlijk ook hiervan af, wat soort geiten men houdt, Eigenlijk kan men zeggen, dat als de geitenhouder maar kennis heeft van de geit, plezier in die dieren krijgt, dan de vooruitgang niet uitblijven zal. Dat nu kan bevorderd worden door het houden van een keuring en ten toonstelling der geiten. Dan brengt ieder zijn geit of geiten ter plaatse waar de keuring is en de geiten w< den verdeeld in vier rubriekenwitte zonder hoornen, witte met hoornen, bonte zonder hoornen en bonte met hoornen. Dan kan men dadelijk wat leeren n.l. dat hoornlooze geiten zooveel rustiger zijn dan de gehoorndi Ze zijn ook veel beter, Men moet te slotte dan ook komen tot het fokken van ongehoornde geiten. Men zal ook veel gaan voelen voor witte geiten. Witte geiten zijn trouwens te prefereeren, ze worden zindelijker gehouden, wat van 't grootste belang en de beste geitensoort, de geit is wit. Als er nu zoo'n keuring plaats heeft, zal hij, die daar belang in stelt, (en de belangstelling komt wel) kunnen zien wat eischen aan eene goede geit ge steld worden, Ze moet nogal lang zijn, breede borst hebben, breede heupen, enz. Als de menschen weten, aan welke eischen een goede geit voldoen moet, voordeelige geit te hebben, zullen zij van zelf door betere verple ging, vooral van het jonge dier, zich bevoordeelen. Meerdere kennis van de geit en groo- tere belangstelling komt door zoo'n keuring, waar men nog een prijs kan ook. Het eerste jaar met welk geit ook, gehoornd of onge hoornd, wit of bont van kleur. Later worden meer bepaalde eischen gesteld Goed gras is een uitnemend voed sel voor de geit, Kan zij in de wei loopen, dat is prachtig, maar zij moet stal of onder afdak kunnen schuilen j regen. Voor nat worden is de geit ier gevoelig. Puik voedsel, is ook goed hooi, hooi bevat de eiwitstoffen in minder goed verteerbaren toestand. Bieten werken gunstig op de ver tering. Schillen kan men gerust geven, de spruiten moeten eraf, die be vallen een giftige stol. Tarwezemelen geven lekkere melk, ;n rantsoen uil bieten, lijnmeel tarwe zemelen samengesteld is een uitste kend voedsel voor de geit. Vooral echter denke men er aan, dat de geit afwisseling wil. Nu eens een stukje brood, dan een stukje lijn koek, smaakt haar en houdt de geit gezond. Dc geit is iu de arbeidershuishou ding veel waard, haai melk is uitne mend voedsel, voural ook voor de kin deren, zij kan inet voordeel gehouden worden. De R. K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, Kampstraat 18, Amersfoor dagelijks kosteloos toegankelijk voor alle personen boven de 18 jaar var 101 en van 310 uur. Op Zon- en feestdagen van 122 en van 410 uur. Des Maandags is de leeszaal 's mor gens gesloten. R. K. Spaarbank, Amersfoort. Voortaan steeds zitting voor het ont vangen en terugbetalen van gelden Zondag van 12 tot 1 uur en Woens dagavond van 7 tot kwart voor 8 uur in de R. K. Jongensschool aan de Breedestraat. Marktberichten. Utrecht 26 Juni 1915. Vee 400 stuks aangevoerd. Stieren f 180 ii f300. Vaarsen 1 160 4 1220. Pinken f 1U) ft 1170. Melkkoeien 1190 4 1 300. Kallkoelen 1220 4 1 300. Vaarskoeien 1185 4 1 275. Vetti koeien 1270 4 1 280. Kalveren 1-41 -.Ma S:re varkens f - 4 10-. Biggen 10 4 1- uwarlge tarwe 1 -,- 4 1 -.- Blanke tarwe 4 I 0.—. Rogge 10.— 4 f 0.—, Bi-ekwei Amersfoort, 28 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd 40 wagens, be vattende ongeveer 9600 K.G. kaas. Prijs 139.- 4 1 44 - per 50 K.G. Gestempelde f44.— 50 Handel- vlug. Nijkerk, 28 Juni. Boekweit 10.— a f0-. Boter! 1.55411.60 Eieren f6.— 4 f6.60. 1 Schrammen 135.— ;i f 46.-. Biggen 46st. 117.- 4120.- Runderen 111 sluks 1240 4 1 325. 2 Schapen f 30 4 f 40. 37 Nuchtere Kalveren 18.— 4 130. Kippen 34 stuks 10.90 4 f 1.30. Hanen 8 stuks f0.65 a 11.—. Kuikens 0 stuks f0.— 4 (0.—. 14 Eenden 10.604 f 0.90. Tamme Huiven IGsluI 10.20 4 1 0.30. Tamme konijnen 0 stuks f0. Advertentiën. I Schilder en Decorateur I lingagrachl imtisliüil Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor nifei ten, Coupons. Vreemd Ueld Deposito's, Credieten, Incassec ring van Wissels en Oullanlitin Wissels op binnen- en buitenland Assurantiën. Verhuur! lokellen in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (SAFF. DEPOSIT) volgens s. Amersf. R. K Werklieden ver. „St. Joris" Zondag 4 Juli, des middags 1 li '/e uur ledenvergadering. Agenda: Opening. Notulen. Installatie. Verkiezing bestuurs leden. Mededcelingen. Rondvraag. St. Catharina-vereenlging, Amersfoort. Vanaf Mei tot November is de ver gadering den lsten cn 3den Dinsdag der maand, 'savonds van half 8 tot r, Elleboogsteeg No. 8. Ilnpinmahiij Je Hijaaiheid". W. J. GERRITSEN, Appelmarkt 17 - Amerstoort. leiiiini van ille suilen Heupen in de flinkste sorteering en den minst mogelijkcu prijs. SPECIALITEIT IN Miniatuurklompjes. voor MATHAKEN en ZICHTWERVEN. Verder alle soorten MANDENWERK voor Land- cn Tuinbouw, alsook Fiets manden, Boekcnmandjes, Biermanden en Boodscliappeiiinandjcs, enz. enz. Ook verkrijgbaar Zuivere yewasschen en gemalen Schelpen en Grit voor kippen. Aa nbevelend, Blaemendilscheslnat UI - imiisleiit. En gros- en detail-verkoop. in diverse modellen, en verder NIEUWE ARTIKELEN tegen ZEER LAQE PRIJZEN, bij PFAFF NAAIMACHINES voor- en terugwerkend, zijn ge- ruiscliloos en munten uit door lichten gang en soliditeit. Hoofdagent: H. NEfiENS. Intmiiikl 5, tmeisfooit. Abonneert U op het KATHOLIEKE S oodbr Red. dar basta Kath. Ltllarkundigun. Maandelijks verschijnen 48 paf». prachtige Iccluur als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, j'oUzle. Allerlei, Raadsels, l.ogo- grlct, Rebus, enz. enz., voor den zeer lagen prijs van 65 CENT per 3 maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. P. STOKVIS WATERREUS. Uitgever, s- BOSCH Kantoor: Langegracht 13 Telefoon 314. Goed geïnstalleerd, voorzien van voortreffelijk materiaal en doelmatige machines, worden in onze werkplaatsen ALLE SOORTEN DRUKWERK, het geringste cn het meest uitgebreide, het eenvoudigste en het meest ingewikkelde, onder vakkundige leiding vervaardigd en tegen billijken prijs genoteerd. Voor de levering van BINDWERK, als kantoorboeken enz., bevelen wij onze onderneming beleefd aan. APDEELING BOEKHANDEL. Uitgebreide relaties stellen ons in staat U elk boek-, plaat- of muziekwerk met groote accuratesse in den kortst mogelijken tijd tegen uitgeversprijs te leveren. Abonnementen op alle binnen- en buiteiilandschc COURANTEN en TIJD SCHRIFTEN worden U door onze bemiddeling zonder prijsverhooging bezorgd, terwijl wij ons eventueel gaarne belasten met het plaatsen uwer ADVERTENTIÜN in elke courant.

De Eembode | 1915 | | pagina 6