9 Nutsspaarbank. d;,„ Boedelhuis Inboedel, Joh. Reinboud Boterprijs f 1.75. Depot: G.J. H.Gelsing „DE BAZAR", BADINRICHTING. reuzenletter* op de deur der wooing van den Duitschen man het scheld woord „Mof. De Duiapher had het gezien achtervolgde nu ter Spill, die, achter haald, moest bekennen het feit te hebben gepleegd en deswege den rechter ter verantwoording wordt geroepen. Dit geval baarde in den Haag elders groot opzien. 't Bewijst weer eens te meer L„ zelfs hoogstaande mannen door haat verblind zich kunnen vergeten den stallen, waarvoor een normale straatjongen zich schaamt. In De Bazuin, dicht B. Th. S. op geval het volgende Toen Meester Doctor J. ter Spill, Het vrije liberaaltje, Die ook wel graag eens blinken wil, Al is 't maar als brutaaltje, Met vrouwlief en met kinderpraat In 't Haagje liep te wand'len. Toen voelde ie plotseling zich in s Tot een heldhaftig hand'lcn. Hij spreekt met glinstering in zijn bril En draaiend met zijn snorren „Ik, Mr. Dr. J. ter Spill, „Ik, kinderen, wil niet knorren, „Maar eisclien mag 'k. versta mij wel. „Van jullie groote daden. „Kleingeestigheid en kinderspel „Doen nimmer goed, maar schaden." „Trek nooit een bel, dat 's flauwiteit „Loopt niemand na te schreeuwen. „De lafheid slijtmaar dapperheid „Werkt na, nog talloozc eeuwen. „Ziet ge ooit u tot iets groots in slaat, „Laat u door niets weerhouwen ,,'t Uur voor den held maar éénmaal slaat, „Daar kunt gij op vertrouwen. Alsof hij voelt, dat 't oogenblik Voor hem thans is gekomen, Ziet hij in 't rond, vol vuur zijn blik, Die straks nog scheen te droomen. Voor 'thuis eens Duitschers, wat een bof! Stond hij met vrouw en kinderen, En schreef met vette letters „Mof' Voor dat men 't kon verhinderen. „Nou jongens, looples", zegt hij snel, En zet het op een draven „Want need'righeid, begrijp mij wel, „Bij helden past en braven. „Hebt ge ooit een dapper feit verricht „Loop nooit daarmee te koopen, „Maar zet U met «en staal' gezicht „Veel liever op een loopen". Zoo sprak de man een echte held Houdt heusch niet van vertooning, Verlangt geen roem, geen eer, geen geld, Vindt in zijn daad belooning. Maar of hij wil of niet en wil, 't Staat reeds in alle kranten Zijn glorie, draaiend om haar spil Straalt uit naar alle kanten. B. Th. S. Sport. daar te spelen tegen M. V. S. er met 2—1. U. V. C. II speelde haar eerste wedstrijd in de 3e klasse N. V. 1 gen Z. S. C. en won met niet minder dan 6—1. Zeer zeker een kranige prestatie van de H. V. C.-reserves. Land- en Tuinbouw. Boeren belang. Vrij algemeen verspreid de fabel, dat de boeren door dep oor-1 log schatrijk zijn geworden of daarom- En dat zij dus boter en eieren, melk en kaas, aardappelen en groenten, kens en runderen wel voor een schijntje in de hand kunnen doen ten behoeve in de verbruikers. We hebben al meer gezegd, dat, al oetcn de noodzakelijke levensmiddelen goedkoop ter beschikking van het pu bliek worden gesteld, men daarom nog r.iet het recht heeft, den landbouwer te kort te doen, hem te dwingen zonder winst of zelfs met verlies te werken. Indien, om één artikel te noemen, de aardappelen ten gevolge van de hoogere bedrijfskosten en geringere op brengst, tegen de gemiddelde prijzen - andere jaren niet te icvercn zijn e overheid ze toch, omdat de werk en de kleine burger hooger prijs betalen kunnen, tegen een goed koopen prijs beschikbaar stelt, dan moet de overheid het verschil bijpassen. Daar gaat niets af. Men kan dit zeggen en herhalen en het algemeen betoogen, dat we ons aller producent, den boer, in eerc en waarde hebben te houden dat we over het werk en de producten van den boer maar niet naar welgevallen kunnen beschikken een feit is, dat in breede kringen en onder de groote massa een misverstand verspreid en geworteld is omtrent den boer, zijn bedrijf en zijn bcdrijfs vrijheid. En ook is het waar, dat, in het al gemeen gesproken, in het Parlement Voetbal. Het schijnt, dat de bestaande Anters- foortsche voetbalclubs reeds te veel leden tellen, want na het vorig seizoen zijn plotseling drie A vier nieuwe clubs verrezen. Ook hier geldt echter het „schijn bedriegt"meerdere malen hoorden wij bestuurders van voetbalver- eenigingen klagen over een tekort aan leden. Zeker is het, dat veel clubs met weinig leden geen vooruitgang betee- kent voor de voetbalsport in Amers foort, Hierom lijkt het mij niet wen- schelijk uitslagen te publiccercn en ver slagen te geven van wedstrijden van Amersloortsche elftallen die niet behoo- ren tot reeds langer bestaande clubs Quick, H. V. C. en V. V. A. Zondag was Quick met haar eerste en H. V. C. met haar tweede elftal in Quick I speelde op Birkhoven om den Holdertbeker tegen O. D. C. uit Amsterdam een westelijk 2e klasse-club, en won door taaie veidediging vooral van doelman Bauer niet 1—0 ofschoon de Amsterdammers in het veld ster ker waren. H. V. C. I ging naar Arnhem om belangstelling wordt betoond de belangen van andere klassen, zelfs voor politieke twistpunten, dan voor de belangen en de rechten van den landbouwer. „Hel Huisgezin" kan het dan ook volkomen verklaren, dat in landbouwers- kringen ontstemming en wrevel toene- nemen, en het is ook te begrijpen, dat liet denkbeeld der vorming van een landbouw-partij in de tegenwoordige omstandigheden een vruchtbaren bodem Op het Landhuishoudkundig Congres kwam die zaak aan de orde en werd tamelijk vinnig behandeld. Een enkele moge een boercn-partij ieder geval willen, dt meesten be schouwen ze als het uiterste redmiddel, indien alle andere middelen falen en de niet-boeren niet naar rede willen luisteren. Men vergete niet, dat het weinig waarschijnlijk is, één enkele boeren partij te kunnen stichten. Men brengt geen katholieke, anti- revolutionnaire en vrijzinnige boeren in één politieke organisatie bijeen. Er zouden verschillend» partijen ver rijzen, zoovele als er politieke groepen Van den anderen kant zou het vor men van landbouw-groepen de geheele tegenwoordige politieke indeeling in gevaar kunnen brengen en zouden ook andere belangengroepen zich van de politieke organisaties kunnen afscheiden. Van alle kanten is het beter, dat de tegenwoordige indeeling behouden blijft, doch dat in de politieke organisatie nan den landbouwer de plaats wordt inge ruimd en de invloed toegekend, die hem toekomt. Laten de boeren maar gerust wat forscher uit den hoek konten en zich doen gelden. En dat degenen, die invloed kunnen uitoefenen, zich beijveren, aan de boeren in de politiek het recht te verschaffen, waarop zij door hun getal en door de wasjde van hun werk voor^de n schappij alle aanspraak hebben. KOERSLIJST. S pCt. Ned. Werk. Schuld 103 103*/., 3 pCt. 75 75'/, 2/i PCt. 64"/,. 64'/, 5pCt. Ned. Indië 101'H,. 101 4 pCt. Rusland Consols 1880 57'%. 56 4 pCt. Rusland by Hope <S Co. 66*/,, 64'/, 4 pCt. Rusland 1894 6S Emissie Atchison Topeka, gcw. Aand. nr».- ,Je Denver Rlo Qran. Erie gew. Kansas City Southern gew. 26'/ Missouri Kansas Texas 5' Rock Island Southern Pacific 97 Southern l-"i'.!wny 25' Anaconda 174' American It. cl Sugar S3' American Smelting V Rel. <J5 American Car ét f-o tndry 64' American Can gew. 59' Studebaker Corporation gcw. 131' United Cigar 49' U. S. Steel Corporation 92'/ Intern. Mere. Marine Co., gew. 42' prei. 103' Common Pittsburg Coal 28' American Hide ét Leather 56' Geconsol. Pelr. 185' Koninklijke Petroleum Mij. 499' Dell Maatschappy 555' Handels-Vereeniglng „Amsterdam" 367 Lappen Maxwell 85* Amsterd. Rubber 197'. Deli Batavia Rubber 150 Serbadj. Sum. Rubber 317', Zuid PreanEer Rubber 57 Oost Java Rubber 260 Ketahoen Mijnb. Mij. Q. A. 21', id. id. Pref. A. 39*, Medan Tabak 206 Deli Batavia Tabak 476' Sencmbah Tabak 535 Algem. Sloomvaart Mpij. 112', Kon. Hull. Lloyd 184 Rolterd. Lloyd 69'/,, 67'/, 04'/, 106'/, '5%. 16%, Muller <S Co. A.S.M. Holl. Amerika Lyn 452 446", Prolongatie 1'/€—|»/t Amersfoort, 18 SepL 1016. D. &Co. Ingezonden. Roomsche Drankweor. is door het Bestuur van 't Kruis- verbond „St. Franciscus Xaverius' Amersfoort Zondag 10 Sept. II. voor de leden van genoemde verccniging wandeltocht naar Hoogland geor ganiseerd, en kan daarvan, ook volgens 't in de Eembode van Dinsdag 12 Sept. gegeven verslag, naar waarheid getuigd worden „het uitstapje slaagde schitte rend", wederom heeft m.n, nu voor deze week, een paar andere punten actie op 't programma geplaatst. Zeer zeker weten de lezers van dit blad, dat a.s. Zondag 24 Sept. in bijna geheel Nederland de 2e Bloemendag wordt gehouden. 24 Sept. moet weer, en in nog hoogere mate dan 24 Sept. 1011 (le Bloemendag van Sobriëtas), een „gloriedag" voor de drankbestrij ding worden. Met den verkoop van „bloempjes" moet op dezen dag een kapitaal bijeengegaard, groot genoeg tot stichting van een sanatorium, nu voor drinkende vrouwen, drinkende moeders, en daarenboven een gesticht ter reclasseering van ontslagen gevan genen. Voorwaar, geen kleinigheid Algcineene deelneming is dus wel noo- dig. Duizenden en nogmaals duizenden in den lande staan dan ook gereed om ètt hun krachten én hun tijd tc geven aan dit groot liefdewerk, Welnu, St. Franc. Xav, hoopt dan ook met de zusterverecnigingen hier ter plaatse ijverig deel tc nemen en zal niets on beproefd laten om het aantal te ver- koopen bloempjes „legio" te doen zijn. I«der, rijk en arm, groot en klein, moet er een ccr instellen, zij 't dan ook slechts door 't offeren van één dubbeltje, te kunnen meewcikcn aan de verwezen lijking van bovengenoemd doel. Moch ten dc ijverige pogingen der leden van Maria-Vereenigingen en Kruis verbonden, ook in de goede stad onzer inwoning, met goud bekroond worden 11 Nog op eenc andere manier hopen wij a.s. Zondag bewijs van „actie" te geven. Smaakten wij toch, op den gedenk- waardigen 29 Aug. van 't vorig jaar, het genoegen, Hat zich gansche drom men van drankbestrijdsters en drank bestrijders naar Amersfoort spoedden tot deelneming aan onte openluchtmee ting (Birkhoven), thans en wel a.s. Zon dag 24 Sept. hopen wij in grooten ge tale, zoo oudt als jongt ledeD, op t« trekken naar Laren i.h. Gooi, waar als dan zoo'n betooging plaats vindt. Op Roomsche drankbestrijders, (zoowel de georganiseerde als zij, die zich tot hier toe nog niet aansloten) op I naar Laren I Sluit U bij ons aan I Wij maken U dit zoo gemakkelijk mogelijk. Zie hier. Velen onzer gaan per fiets, anderen per rijtuig. Voor hen zij hier opgemerkt, dat het na de Hoogmis van half elf, en wel om kwart voor twaalf, aan het gebouw der R. C. Militairen- Vereentging /Zandt verzamelen is. Om klokslag 12 uur (niet later) blazen wij aftocht. Ook zijn er nog deelnemers onder ons, die met den trein van 12.10 uur va 't station vertrekken. Gelegenheid tot aansluiting bij de deelnemers (zoowel per fiets, per rijtuig als per trein) staat nog open. Geeft U dus spoedig op aan 't adres Nieuwstraat 28, Amersfoort. Godsdienst en Kerk. KERKELIJKE DIENSTEN AMERSFOORT. Parochiekerk van 0. L. Vr. Hemelvaart. Lange Gracht- DONDERDAG. Om zeven uur Lof. DAGELIJKS de H.H. Missen om 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xaveriua. 't Zand. ZATERDAG. 's Avonds om 7 uur Lof ter eere van de H.- Maagd. DAGELIJKS de H.H. Missen ten 7. 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Henrlcu» aan de Borstraat. DINSDAG. 7 uur Plechtig Lof met Preek, Pause lijke zegen, Processie tot sluiting van het Veertig-uren-gebed. De overige dagen de H. Missen om 8 uur. Parochiekerk St. Ansfrldue nabij de Vondellaan. ZATERDAG. Om 7 uur lof ter eere v/dH. Maagd. DAGELIJKS de H. Mis om 7 uur. Aartsbisdom Utrecht. D. H. de Aartsbisschop heeft benoemd tot professor van het Semi te Culemborg den Weleerw. heer Drs. H. B. Vroom. WEEKKALENDER. WOENSDAG 20 September. (Quatertemper Vastendag) Vig. v. Matthaeus. H.H. Eustachius enz. Mm. MisSapientiam, 2 v. d. Quater temper-Woensdag, 3 v. d. vigiliedag, laatste Evang. van de Quatertemper- Woensclag. DONDERDAG 21 September. H. Matthaeus, Ap. en Evangelist. Eigen MisOs justi. Cr. praef. Ap. VRIJDAG 22 September, (Quatertemper Vastendag) H. Tho- as a Villanova B. B. Mis 2c Statuit, v. d. Quatertemper-Vrijdag. 3 H.H. Mauritius enz. laatste F.v. v. d. Qua tertemper-Vrijdag. ZATERDAG 23 September. (Quatertemper Vastendag) H. Linus P. M. Mis le Statuit. 2 v. d. Quater temper-Zaterdag, 3 H. Thecla, laatste v. d. Quatertemper-Zaterdag. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag. Quatertemper, geboden Vasten en Ont- hondingsdagen. Hmiiilil opinliiii virlmpiniin. Notaris Prillevitz verkoopt: 27 Sept., 10 uur. ten huize van Beek- ,.ian aan het kerkpad te Soest, den geheelen inboedel Agendas. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Amersfoort. De R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Kampstraat 18, Amersfoort is dagelijks kosteloos toegankelijk voor alle personen boven de 18 jaar van 101 en van 310 uur. Op Zon- en feest dagen van 12—2 en van 410 uur. Des Maandags is de leeszaal 's morgens gesloten. R- K. Spaarbank Amersfoort. Voortaan steeds zitting voor het ontvangen en terugbetalen van gelden Zondag van 12 tot 1 uur en Woensdagavond van 7 tot kwart voor 8 uur in de R. K. Jongensschool aan de Breedeslraat. St. Catharina-vereenlglng, Amersfoort. Het geheele jaar door is de vergadering den lsten en 3den Dinsdag der maand, 's namiddags van half 4 tot 5 uur, Elleboog steeg No. 8. Burgerlijke Standen. BAARN. Geboren Willcmjjntje, d. van J. v. d. Brink en .A. J. Vcldmeijer. Dirk, van A. Koen en H. Houtkooper. OndertrouwdP. J. Soethof en W. Voigt. Overleden A. M. A. J. C, Fischer IJ- J. Theule, 69 j,, wed. van H. Peet. BA RNEVELD. GeborenElisabeth, d. van B. den Dunnen en M. Langerak. Arisje, d. van J. H. Geijtenbeck en G. v. de Broek. Klaasje, d. van R. v. d. Kemp en K. Schreurder. Hendrik, z. van G. Vecnhuizen en A. Goor. Willem, z. van G. Petersen en W. Bettink. Jan, z, van J. Ruller en J. Putten. Janna, d. van E. Wil genburg en J. van Essen. Overleden J. Koudijs, 67 jr. D. Breenen, 64 j. wedn. van L. van de Steeg. EEMNES. GetrouwdC. v. Grol cn A". M. Nagel. HOOGLAND. Overleden G. Eggcnkamp. 4 d. A. Poort, 88 jr. wed. v. D. ioiboom. LAREN. Ondertrouwd: J. C. van den Stam 1 H. H. Willenborg. Getrouwd A. J. P. van den Hurk en W, A. Holm. W. Schoonhoven en Kuijcr. OverledenK. Spanjaart, weduwn. in A. dé Haan, 77 j. LEUSDEN. Geboren Maria Cornelia, d. van F.' Bree en M. Hofland. Johannes, van K. Westerlaak en C. den Ouden. NIJKERK. Geboren Koenraad, z. van A. Ham 1 J. Duits. Jannetje, d. van G. v. d. Beek en J' Rol. - Lambertus, z. van K. v. d. Ridder en E. Vcdder. Bcrendina, d. v. A. A. Wolters en A. r. Ruitenbeek. Aaltje, d. van Putten en A. v. Drie. Neeltje, in P. Bouw en G. v. Plaggenhoef. Nicolaas Johannes, z. van J. de Gooijer 1 J. Schoonderbeek. GehuwdB. J. de Groot en W. v. d. Bunt. OverledenC. Dijkhuizen, 39 jr., cchtgen. van J. Bunt. SOEST. Geboren Wilhelmina Jacoba, d. van P. de Bruin en H. Hilhorst. Jozef Petrus Elvira, z. van F. A. Watjou L Kleijnen. Gerrit, z. van J. Veldhuizen en G. van Woudenberg. Johannus, z. van J. Geijtenbeck en J. W. C. dc Vink. Overleden A. van Dorrestcin, 14 d. STOUTENBURG. Geboren Cornelia, d. van P. Zeil- ra en A. Eyling. Advertentiën. meer 10 ct. Voor incasso wordt 5 ct. per kwitantie in rekening gebracht. Bij geregeld ad- verteeren zeer billijk tarief. AdvcrtentiCn moeten op den dag van verschijnen vöór 12 uur ten kantore van De Eembode, Langcgracht 13, zijn bezorgd. Advertenliën van 200 en meer regels worden daags te voren verwacht. Gevraagd Nov. of eerder Chauffeur gen. httisw. le doen, bij voork. gcw. koetsier ongclt, P. G. uitstek, gel- brieven 16 Utrechtschestr. Arnhem. Gevraagd, in den omtrek van Amersfoort bij degelijke Katho lieke mcnsclten plaatsing voor een BESCHAAFD JONG MEISJE,, ter opleiding in de huishouding of winkelzaak. Er zal meer op goede behandeling dan op sa laris gelef worden. Brieven onder letter G, aan het Bureau Eembode, Amersfoort. TE AMERSFOORT. De deurwaarder D. DE GROOT is voornemens op Donderdag 21 September 1916, des voor middags 9'/, uur, in dc Concert zaal „de Arend", aan den Arn- hemschestraalweg te Amersfoort, publiek om contant geld inliepen: een zeer goed onderhouden o. een zwarthouten, blauw be kleed salonamcublemeiit mei daar bij behoorend salonmeubel, eiken houten buffet met geslepen ruilen, linnenkast, schrijfbureau, penant- kast, diverse ameublementen en slaapkamerameublementen, circa 10 insluit- eu andere haarden, fornuizen, kachels, spiegels, schil derijen, karpetten, loopcrs, gas- en andere lampen, pendule, ledi kanten met toebehooren, wasch- fornuis, rijwiel, koper-, glas- cn aardewerk, gordijnen, tafelklec- den en hetgeen verder le voor schijn zal worden gebracht. Daags te voren te zien van 9—12 en van 2—5 uur. De NUTSSPAARBANK voor Amersfoort en Omstreken houdt zitting Woensdagnamiddag 4-5, Zaterdagavond 6Vi"7'/z In het gebouw der Fröbelschool. Beekensteinschcn Laan 25. Rente 3,6 percent. Waaiborokapitaal 20.000 gedeponeerd bij de Nederlattdsche bank. Onder contrölc van den ac countantsdienst van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Eerste Amersfoortsche Begrafenisonderneming NIEUWSTRAAT 14 AMERSFOORT TelepHoon 293. Billijke doch vaste tarieven. Coöperatieve Stoom zuiv el fabriek „JULIANA" te ACHTERVELD. Hof 48 - Amersfoort Tel. 356 Speciaal adres voor het ropareoren on vornie- won van alle soorten Matrassen. (Iroote voorraad LEDIKANTEN, WIEGEN, enz. HEDEN verscheen liet eer Weekblad voor Winkeliers in Galanteriën, Kramerljen, Speel goederen, Lederwaren, Huishoudelijke Artikelen, Glas, Por selein, Aardewerk, enz. enz. Dit vakblad wordt gratis toegezonden a'an alle bekende firma's in deze branche. Winkeliers, die „DE BAZAR" niet ontvangen hebben, gelieven daarvan mededeeling te doen aan DE ADMINISTRATIE VAN „DE BAZAR" PRINSENEILAND No. 91, AMSTERDAM, waarna regelmatig gratis toezending volgt. VAN EIMEREN Wijerstraat 14. Firma Wed. W. SMIT, Kamperhinnenpeoi! 3, tatsliiil. Het goedkoopste en soliedste adres van alle soorten GOUD ZILVERWERKEN, HORLOGES, REGULATEURS en WEKKERS. B LO F. D K O R A L F. N, O EMON- TF.ERIÏ KRISTAL, GOUDEN EN ZILVEREN KAPPEN, BOEKEN. NAALDEN SPELDEN. r massieve Verlovingt* en Trouwringen

De Eembode | 1916 | | pagina 3