de mee «te «temmen. Veronderstellen wij, dat de stemmen- cijfers «li volgt verdeeld waren Candida*! A 520 «temmen B 450 C 100 D 40 1150 «temmen A heeft den kiesdeeler is 480 over schreden en is dus gekozen. Hij houdt echter 40 stemmen over, die nu B. ten goede komen «oodat deze thans krijgt 450 en 40 is 490 stemmen. Ook hij overschrijdt hiermede den kiesdeeler en is dus eveneens gekozen. Hij hield nog 10 stemmen over, welke nu weer op C worden overgebracht, die daardoor 110 stemmen verkrijgt. Dit blijft wel verre onder den kiesdeeler, doch wijl aan de Katholieke partij 3 zetels werden toebedeeld, wordt C als de candidaat met het hoogste stemmencijfer eveneens verkozen verklaard. Treden A, B ofC nu tusschentijds af of sterven «9 da° treden zonder verdere verkiezing D E en F voor hen in de plaats, zoodat tusschentijdsche verkiezingen nooit meer zullen plaats vindeo. T. Door de Nederlandsche regeering zullen 16 artsen binnenkort naar Enge land en Duitschland worden gezonden teneinde de kr^gsgevangenen, die in Nederland zullen worden opgenomen, aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. In totaal zullen 16000 krijgsgevangenen, t. w. 8000 uit Enge land en 8000 uit Duitschland, hierheen komen. Uit het Buitenland. Uit Duitschland. Bethmann Hollweg, die acht' jaar kanselier van het Duitsche Rijk was, is afgetreden. Hij heeft voorbereid de verandering in het Pruisisch staatsbe stuur, dat zich gaat modemiseeren. Tot zijn opvolger is benoemd Dr. Mi- chaelis, voorzitter van het staats- ministerie en directeur van het (staats) ministerie van builenlandsche zaken. De nieuwe kanselier beschouwt hel als zijn taak de inwendige eenheid le bewaren, en voorzoover zij eventueel verloren mocht gegaan zijn, te herstellen. Men vond den afgetreden kanselier niet den krachtigen man, noodig voor het tijdperk van vernieuwing dat Duitschland tegengaat. De nieuwe kanselier wordt geprezen. Hij was een geducht voedsel-controleur en men zegt dat hij den Pruisischen minister aangedurfd heeft toen deze Pruisisch jonkerbelang wilde dienen ten koste van het schrale maal der Duit sche arbeiders. Hij is niet van adel, geen hoog militair, kortom,geen jonker- Van den Oorlog. Van 't oorlogsterrein geen nieuws van beteekenii. De partijen houden elkaar over en weer in bedwang. Hier en daar zwaar artillerie-vuur, gevolgd door stormloopen enz., met het gewone gevolgtal van dooden en gewonden maar geen beslissing. De Engelschen kunnen de nederlaag in de duinen van Nieuwpoorl blijkbaar niet verkroppen. Althans van Duitsche zijde wordt melding gemaakt van tot driemaal herhaalde tegenaanvallen der Engelschen in die streek, welke met zware verliezeo werden teruggeslagen. Amersfoortsche Nieuwsberichten. Men deelt ons mede, dat het be stuur van het Hoogheemraadschap „De Bunschoter Veen- en Veldendijk" col lectief ontslag genomen heeft naar aan leiding van de bekende dijkkwestie, welke in de jongste Statenzitting van Utrecht by het bespreken van de storm vloedgevolgen ter sprake kwam en waarbij het beleid van gemeld bestuur door eenige Statenleden is becritiseerd. De Belgische regeering heeft voor uitbreiding van woon-gelegenheid ten behoeve der gezinnen van geïnterneer den f 100.000 beschikbaar gesteld, welke som in gelijke deelen bestemd is voor de interneeringsdepöts Harderwijk en Amersfoort. Bij villa Gretha zal een dorp worden gesticht. De typografische studiekring vraagt den gemeenteraad f 200 subsidie 's jaars en f 100 voor oprichtingskosten. Er is een vereeniging van postper- soneel gesticht in een vergadering ge houden in de Keizerskroon. In hel be stuur zyn gekozen J. C. Rector, voor zitter J. Andriessen, secretarisW. Boshuizen, penningmeesterH. B. de Jager en H. Butselaar, Door verschillende personen werd het gemeentebestuur verzocht, het per ceel Breestraat 27 te doen inrichten tot woonhuis. Nu bedoeld perceel door den vorigen gebruiker is ontruimd, dient te worden beslist, welke bestemming daaraan zal worden gegeven. Gelet op den woningnood komt het B. en W. gewenscht voor, ieder per ceel dat daarvoor nog eenigszins ge schikt is, bewoonbaar te maken. De kosten worden voor dit perceel geschat op f500. In verband met het feit, dat geen of weinig olie voor het dry ven van de machines der waterleiding wordt aan gevoerd, is 't gewenscht het besproeien van moes- en bloemtuinen tot het strikt noodige te beperken. Teneinde hiertoe te komen, is het noodzakeUjk. voor het besproeien be paalde uren aan te wijzen. Waar het echter aanbeveling ver dient, dat met klem op de voldoening aan het verzoek kan worden aange drongen, is voorgesteld, indien de be sproeiing op andere dan de bepaalde uren geschiedt, den watertoevoer naar de betrekkelijke leidingen te doen op houden. Kaasmakers uit den omtrek ver zochten de kaasmarkt te doen aanvan gen om half negen, in plaats van 10 uur. Het groot aantal onderteekenaars van dit adres zou een aanleiding kun nen zijn, om gunstig op het verzoek te beschikken, ware het niet dat dien tengevolge het bezoek van op verren afstand van Amersfoort wonende kaas- koopers zou verminderen, omdat deze in verband met den beperkten treinen loop bezwaarlijk reeds om half negen hier kunnen zijn. Waar voor den bloei der kaasmarkt niet alleen met de be langen der kaasmakers, doch ook met die van de kaaskoopers rekening moet worden gehouden, wenscht men afwij zend op bet verzoek te beschikken. De heidegronden onder Leusden, door de gemeente aan te koopen, be- hooren aan 't R. K. Parochiaal Kerk bestuur te Hantersveld. 't Zijn de per- ceelen kadastraal bekend gemeente Leusden Sectie B, nos. 318, 319 en 320, ter gezamenlijke oppervlakte van 20 H.A., 26 A. De pryS is 10 cent per c.A. Onder leiding van J. Gerard Kle- ber vergaderde de Kanier van Koop handel en Fabrieken ten stadbuize. Afwezig met kennisgeving de leden van Haselen en Hamers. Ingekomen zijn behalve de gewone periodieken, jaarverslagen van Kamers, en maandelijksche mededeclingen eeni ge jaarverslagen die voor kennisgeving worden aangenomen. Een verzoek van de Holland-Amerika vereeniging te New-York om te bewer ken dat vlugger met hier gevestigde handelsondernemingen kan worden in relatie getreden zal door den secretaris worden beantwoord. Een missive van het Gemeentebe stuur meldende, dat den Directeur der Gemeentewerken machtiging is verleend de zandbanken bij Coelhorst te doen verwijderen is aangenomen voor ken nisgeving. Een mededeeling van de Ned. Ver eeniging van teotoonstellingbelangen behelzende, dat te San Francisco een monsterkamer is geopend van Ned. nijverheidsproducten zal worden gepu bliceerd. Aan de orde is nu de benoeming ran een lid der commissie van beoor deeling omtrent kwesties tusschen amb tenaren en de aangever van te exporteeren goederen (art. 17 der Waardewet). Met algemeene stemmen werd M. 1. de Pool herbenoemd, waarna de secretaris meedeelt, dal deze bereid is deze benoeming te aanvaarden. Aan de orde komt vervolgeus de begrooting der Kamer over 1918, die in ontvangst en uitgaaf vastgesteld wordt op f 400. Nadat de kwestie het heffen van rechten op certificaten van oorsprong even werd aangeroerd, sloot de voor zitter de vergadering. In de hedenavond te houden Raads vergadering zal ook tot verhooging van gasprijs worden besloten. De kwestie over de tijdige ontrui ming der aan Albert Heijn door de gemeente verkochte panden kan nog tot een proces leiden. De gemeente wil opkomen tegen de door genoemde firma gestelde eischen. Volgens mededeeling in die cou rant, is de oude Amersfoortsche Crt. (uitgave firma van Clceff) en de Cou- rant-, boek- en handelsdrukkerij in andere handen overgegaan. Eigenaresse is geworden de Naaml. Venn, de drukkerij „de Mercuur" te Hilversum. Als bedrijfsleider zal optreden de heer Y. Slaueroff uit Hilversum, ter wijl tot hoofdredacteur der Amersf. Courant benoemd is de heer J. Com. Rugaart, redacteur van de Apeldoorn- sche Courant te Apeldoorn, vóór dien in gelijke functie verbonden aan de Middelburgsche Courant. Tot op den datum van zijn vestiging hier blijft mevrouw Frederiks zich met de redactie belasten, zoodat in de uitgave van de courant geen moment van stagnatie intreedt. Het redactie-bureau en de drukkerij blijven gevestigd Korte Gracht 9 en Valkestraat 11, welke beide perceelen ook in eigendom aan genoemde Ven nootschap zijn overgegaan. R. K. Arbeidersbeweging. Acht nieuwe leden mocht de voor zitter der R. K. Transportarbeidersver- ecniging in de laatstgehouden verga dering de organisatie binnenleiden. In de daarbij behoorende toespraak werd gewezen op eenige verbeteringen door 't optreden der organisatie ver- Verder moet worden melding ge maakt van een samenkomst van bouw vakarbeiders. Spreker was SmulderB, hoofdbestuurder van den R. K. Bouw- vakbond, over,,Het innerlijke van den Ned. R. K. Bouwvakbond". Samenwerking tusschen de verschil lende groepen bouwvakarbeiders is volgens Spr. noodzakelijk. In den laat- tijd toch zijn de bedryfsverhoudingen geheel veranderd, daardoor ook de arbeidsvoorwaarden. Ook moeten, ge zien de sterkere machtspositie, die de patroons kregen door den Patroonsbond, de arbeiders hun niachtpositie verster ken in den R. K. Bouwvakbond. Verschillende vragen werden duide- lgk beantwoord. Als bestuursleden werden aangewe zen C. Tuithol, F. Bosman, Th. Schip pers, A. Laseur, H. J. Noppen, M. C. Flos en R. Veenendaal. De woning-inspectrtce der Bouw- vereeniging „Volkshuisvesting II" Mej. H. H. van Veen, is benoemd bij den gemeentelijken woningdienst te 's Gra- venhage. Kaasmarkt. Aanvoer 43 wagens met 10675 Kilo. Prijzen: f51.— f54.— per 50 Kilo. Gestempelde 151.rf f55.50 per 50 Kilo. Men schrijft ons: „Rapiditas" herdacht Zondag haar eenjarig bestaan. 's Morgens te half negen werd een H. Mis voor leden en begunstigers opgedragen waaronder de leden ter H. Tafel naderden. Na de H. Mis kwam men in den Volksbond bijeen om den lichamciyken mcnsch te sterken. Koutend bracht men daar een uurtje door. 's Middags te half vier speelde een gecomb. „Rapiditas-elftal" tegen „Excelsior" van St. Louis. Na een zwaren strijd wist Rapiditas met 54 zegevierend uit het strgdperk te treden. Een kiek vereeuwigde de feestende Rapiditanen. L. Uit den Omtrek. BAARN. De politie in samenwerking met die uit Soest, heeft de hand ge legd op drie personen, die verdacht worden van diefstal van 30 mud haver, afkomstig uit de militaire stallen te Soest. De gestolen haver, die te Bus- sum was verkocht voor f 28 het mud, is daar in beslag genomen. BARNEVELD. Uit het provinciaal verslag van Gelderland blijkt, dat zandverstui vingen nog bestaan onder deze gemeente. De meeste liggen bij Koot wijk op de Veluwe bij Ermelo en Harderwijk, waar veel moeite gedaan wordt het zand vast te leggen. Door aanplanting van berken en dennen, door belegging met plaggen, mos, dennennaalden enz. poogt men den grond vast te maken ook kribbingen beperken het stuifzand. Gasverbruikers in deze gemeente mogen over Juli hoogstens 2 kub. M. lichtgas en 30 kub. M. kookgas ver bruiken. Zaterdagavond is een meisje aan den Ltinterschen Grintweg, door een grootcn hond van een kippenkoopman zóó ernstig in het been gebeten, dat voor de kleine aanstonds geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het gevaarlijke beest is nog denzelfdcn avond doodgeschoten. Een paar Belgische vluchtelingen kregen een nog al hoog loopende woor dentwist. Een deed haar collega op het gebied van het mgn en dyn leelijke verwijtingen, waarover de bcleedigde zich zóó boos maakte, dat zij i iet beter wist te doen dan in zwijm te vallen. Alle gewone middeltjes, als koud water, eau de cologne euz., om haar weer tot bezinning tc brengen, faalden. Gelukkig kwam toen iemand op de gedachte een afdoend middel toe te passen. Uit alle macht schreeuwde hij haar nl.„daar komt de Dutsch" in het oor. En aan stonds sloeg de „zwijmelingc" haar tecderc oogjes open, sprong overeind en zette liet op een loopen, zoodat een politichond zelfs moeite gehad zou hebben haar in te halen. EEMNES. Op het marktveld aan de haven liggen zeer groote schelften hooi op verscheping 'e wachten. Het ont breekt echter aan vrachtschepen om den opgestapelden voorraad naar de plaats van bestemming te vervoeren. Dat maakt een scherp contrast met andere jaren. Dan wedijverden de schippers om een vracht meester te HOEVELAKEN. De gemeente-ontvanger Borgerhof Mulder is ook tot gemeente secretaris benoemd. LEUSDEN. Mevr. C. Vcning Meincsz den Tex heeft aan het gemeentebe stuur een brief gericht, waarin zij mede deelt dat de goede herinnering, die wijlen haar echtgenoot steeds heeft mogen behouden aan den tijd, door hem als burgemeester te Rotterdam dooigebracht, haar aanleiding geeft, mede uit naam harcr kinderen, als ge schenk voor het 'nieuwe Rotterdamsche stadhuis een staande klok in de raad zaal aan te bieden, welke vervaardigd zal worden in den stijl waarin de zaal wordt gebouwd. SOEST. De Commissaris—Thesaurier van de Ncgotiatie gevestigd op den straatweg tusschen Naardcn en Amers foort bericht, dat vanaf 1 Augustus e.k. ten kantore van de Associatie-kassa te Amsterdam, dc coupon, versche nen 1 Augustus 1917, der aandeelen in dc Negotiatic op gemelden straat weg, zal worden betaald met f 35. en dat tevens zullen worden uitbetaald de ter aflossing uitgelote aandeelen nos. 20, 24, 68, 98, 126, 132, 192 en 196. Voorts wordt bericht dat tevens ten kantore van de As90ciatie-Cassa voor noemd worden uitbetaald de in 1916 uitgelote doch niet ter betaling aange boden aandeelen nos. 38 en 39 in ge melde Negotiatie. De gemeenteraad vergadert Donder dagmorgen om 10 uur. Naar wij vernemen is van het in het Centrum van j.l. Zaterdag voor komend bericht omtrent eene aanran ding en verbranding van een strooien hoed nabij de halte Soestdijk geen woord waar. Gemengde Berichten. Er worden nu allerlei redmiddelen can de hand gedaan, om in de nooden tc voorzien. Zoo lezen wij vandaag, dat men, om brandstof uit te sparen, zijn vertrekken warmer kan houden doordubbele glasramen. Als kippen- en beesten-krachtvoer werden aanbevolen gedroogde pad denstoelen, op tc zoeken door.... pad vinders. Ter vervanging van thee wordt ge zegd, dat men afkooksel van kersen stelen kan drinken en ten slotte wordt nog aanbevolen het afknippen van alle l3nge mannenhaarden en vrouwenvlech- ten, om er touw van te draaien of er weefsels van te maken. Dat wint geld en,tijd uit cn meteen heeft men geen rubber en hoorn en cellutoïd meer noo dig voor kammen 1 Onder Stabeek bij Kessei is door 'n militaire patrouille op een andere pa trouille geschoten, in den waan, dat het smokkelaars waren. Een militair werd gedood. Bij de plunderingen op Kattenburg te Amsterdam werden o.a. bij den kruidenier Struve voor ongeveer f 2000 en in de „Gelder.sche Boer" voor plm. f 2300 aan spek weggenomen. Aard appelen werden tot ecu bedrag van f 7000 gestolen. Namens de Engelsche regecring is bij de politie aangifte ge- daan, dat te haren nadeele bij de rel letjcs zijn gestolen 368 zakken cn 706 manden met aardappelen. John. Burns, was vroeger arbeider, toen voorzitter eencr arbeidersvcrceni- ging, later minister van Arbeid in Enge land. Hij verdiende met dat baantje f 60,000 's jaars, en hij pakte ze aan ook. Zoo gaat de natuur boven de leer I Immers men moet weten, dat deze mi nister, toen hij nog werkman-afgevaar digde in 't Lagerhuis was, eens gezegd heeft, dat f 6000 het hoogste bedrag is, dat de beste en schappclijkste tnensch op aarde met recht „verdienen" kan. Waaruit op 't standpunt van dezen schrauderen socialist volgen mag, dat al het meerdere „gestolen" is I Doch 't is waar ook Un jacobin ministre n'est pas toujours un ministre jacobin. De ergste schreeuwers blijven dit niet altijd, wanneer zij minister worden. De liberale ex-minister Lord Rosc- berry zeide in een groote politieke rede te Glasgow over het socialisme „Het socialisme is de ontkenning van het geloof, de ontkenning van het eigen dom, van het koningschap, van het rijk, van de maatschappij. Het socialisme is het einde van alles." Een Amsterdamsch onderwijzer vraagt samenstellingen niet het woord fruit. Antwoorden volgenfruitboom, fruitwinkel, fruitjuffrouw Ik weet er nog een, roept een klein ventjefruitkreng. Meester toont niet te begrijpen. Als ik 's ochtends naar school ga, zegt moeder altijd„fruit kreng Bij Maastiicht reikte Jean Lonkens een glas bier over aan een kennis, die aan de overzijde van de elrctrische grcnsalsluiting stond. Met dc elleboog raakte hij eveu dc draad en werd op 9lag gedood. Iemand kwam met kar en paard voor een overweg nabij het station Epe, terwijl dc boomen gesloten waren. Uit welwillendheid deed men ze voor hem open, Toen echter de wagen op de rails was, reed juist een rangcerendr trein achtcruii, zoodat de wagen in stukken werd gereden en de voerman er af geslingerd. Ernstig verwond werd de man opgenomen. T Naar in den Rijksdag is meegedeeld, bedragen de onkosten voor Duitschland thans 100 millioen mark per dag. Te Egmond aan Zee werd een hevig schieten gehoord. Onmiddellijk togen de incnsclicn naar het strand cn zagen door een kijker, dat op onge veer 4 mijl van de kust Engelsche oorlogsschepen zich in zee bevonden, die een hevig vuur geopend hadden op eenige Duitsche koopvaarders, die recht op de Nederlandsche kust voeren. Men zag een van deze schepen on middellijk in de diepte verdwijnen, 3 Duitsche schepen, waarvan één in brand stond, bevonden zich op ongeveer 2 kilometer afstand van Bergen aan Zee, terwijl tusschen Bergen en Petteu 2 Duitsche schepen gestrand zijn. De Duitsche schepen waren uit Rot terdam ill convooi vertrokken met be stemming voor Denemarken. Onmiddellijk na het treffen werden reddingbooten uitgezonden uit Egmond om assistentie tc vcrleenen. In een van deze booten bevond zich o.m. de bur gemeester van Egmond. Een groot aantal van de equipage werd gered. Volgens mededeeling is de aanval geschied bij Petten door een twintigtal Engelsche torpedojagers en zou de aanval binnen de territoriale grens hebben plaats gehad. Is dit laatste waar, dan heeft Enge land moedwillig onze neutraliteit ge schonden cn staan ernstige gebeurte nissen te wachten. Oorlogsberichten. Omtrent de honger-blokkade, die Amerika voornemens is op de neutrale staten toe te passen, schryft men uit Zweden „Men wil ons door eene vol ledige afsnijding van den levensmidde- lentoevocr gedwee maken, in de ver wachting, dat wij onze handelsbetrek kingen met Duitschland zullen afbreken. Tegelijkertijd spreekt men er herhaal delijk over, dat men zich van zijne plicht tegenover de neutralen bewust is, en dezen niet in verlegenheid wenscht te brengen. Het verband, waarin deze punten naar voren worden gebracht, maakt lijn echter tot eene onverholen bedreiging met het tegendeel." „Stock holm's Dagblad" schrijft„De taak, die ons door eene neutrale handels politiek op de schouders wordt gelegd, voert ons rechtstreeks naar den oorlog. De leuze, dat deze oorlog, waartoe men ons ook wil dwingen, gevoerd wordt ter bescherming der democratie, dient dan ook uitsluitend om het eigen geweten te misleiden." Land- en Tuinbouwkroniek. Inbezitneming oogst granen en peulvruchten. Wij vest'gen de aandacht op de ad vertentie van den Regeeringscommis- saris voor de Rijksgraaninzamcling in de Provincie Utrecht, voorkomende in dit blad. Alle granen cn peulvruchten, daarin genoemd, zullen tegen de in Februari j.l. door den Minister bepaalde prijzen in bezit genomen worden. Bij de vast- stciliug van deze prijzen is rekening gehouden met dc hoogc lasten, waar voor de landbouwers thans zitten. Er zal, naar wij vernemen, zeer streng opgetreden worden tegen elke poging om gman en peulvruchten op een of andere wijze aan de inbezitne ming le onttrekken. In hun eigen belang wordt den land bouwers dan ook aangeraden, zich over eenkomstig de gegeven en nog te geven voorschriften tc gedragen. De Rcgeerings-Commissaris heeft tot zijn bijstand een Commissie benoemd, bestaande uit C. Geertsma te Leusden, W. van Klooster te Eemnes, C. Knigge te Wilnis, G. J. Meijerink te Doorn en W. H. van Woudenberg Rzn. te Houten. Deze zijn gaarne bereid eventuecle klachten cn opmerkingen, de Rijksgraan inzamcling betreffende, aan te hooren en ter kennis van den Rcgeerings- Commissaris tc brengen. Het behoeft geen beloog, dat even eens ten kantore van den Regeerings- Commissaris, Catharijnesingel 49 tc Utrecht, gelegenheid tot het verkrijgen van inlichtingen enz. open staat. Wildschade. De Kijkslandbouwlccraar voor Utrecht raad den landbouwers, die schade ondervinden aan hunne gewassen door vreterij van konijnen, aan eene buiten gewone machtiging te vragen voor het dooden van schadelijk gedierte. Het is aan tc bevelen daarbij te verzoeken ook voor zonsopgang en na zonson dergang tc mogen jagen. De aanvragen kunnen direct gericht worden tot den Commissaris der Koningin. Brandstoffen. Het Rijkskolendistributieburcau meldt: dat brandstoffen benoodigd voor kaas bereiding en voor het koken van vee voeder gerangschikt wordt onder de categorie „kleinindustrie." Echter wor den alleen hun kolen tot die doelein den verstrekt, die tot op heden steeds kolen hebben gebruikt, de verstrekte kolen mogen dan ook tot geen ander doel worden aangewend. Indien dit laatste toch geschiedt, dan worden do kolen beschouwd te zyn geleverd in mindering van het rantsoen voor huis brand. Botervoorraden. Van regecringswcge zullen groote hoeveelheden boter worden opgeslagen, ter voorziening van de binnenlandschc behoefte in den a.s. winter. Het verbod voor handelaren cn producenten om boter op tc slaan, zal evenwel niet worden ingetrokkc.n Vee-opruiming. De buitengewone schaarschte aan veevoeder heeft een regceringsbesluit tot ten sterke inkrimping van den vee stapel noodzakelijk gemaakt. Ongeveer een half millioen stuks rundvee zullen worden opgeruimd. Een belangrijk ge- declte zal levend worden uitgevoerd, terwijl een ander gedeelte zal worden geslacht, teneinde het vleesch hier te distribueeren, ter vervanging van het varkensvlcesch. Het vee zal zoowel naar dc geallieerden gaan als naar de centralcn. üe uitvoer zal zeer geleidelijk ge schieden, ook al in verband met het tekort aan spoorwegmateriaal in 't

De Eembode | 1917 | | pagina 2