In „Armenia" wordt Maandag de prijsuitdeeling aan de leerlingen van het Belgisch Athaeneum gehouden. Donderdagmiddag om 1 uur is er een trekhondenconcours in het plant soen bij de muziektent. Er zijn geld middelen uitgeloofd door den bond voor verbetering van den trekhond. De plaatselijke sigarenwinkeliers- vereeniging besloot tot verhooging van den sigarenprijs. Tilly Koenen. Donderdagmiddag 2 Augustus a.s. zal onze beroemde landgenoote, de alt-zangeres Tilly Koenen, een Kerk- concert geven in de Groote- of St. Joriskerk, alhier, met medewerking van den bekenden Haarlemschen organist Louis Robert. Het carillon van den O.L.V.-toren brengt bij halfslag ten geboore „Geen overpad", van H. L. van Oort, en bij heelslag„Verwachting", van A. G. Wertheim. beide liederen uit den bun del: „Zoo zingt Holland". Ds. Hooykaas, predikant der Remon stranten, gaat zich te Arnhem vestigen. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van de Staatscommissie tot voorberei ding van de herziening van de loon regeling van spoorwegpersoneel, de hoofdconducteur N. Veger. Twee uit Duitschland ontsnapte Russische soldaten, in uniform, hebben zich op het bureau van politie aange meld. Zij zijn doorgezonden naar Rot terdam. Er kwam weer een geval van nek kramp voor. Wijl in staking geweest zijnde Bel gische geïnterneerden weer naar de Limburgsche mijnen terugkeeren, komen hunne gezinnen niet naar Amersfoort zooals eerst werd verwacht. De Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. J. H. E. J. Hoogveld, professor aan het Seminarie te Kuilenburg, heeft zich op uitnoodiging van de vereeniging Geloof en Wetenschap bereid verklaard hier in het winterseizoen een cursus in de wijsbegeerte te geven. De bloemenverkoop voor Herwon nen Levenkracht bracht Zondag in Amersfoort, Hoogland, Achterveld en Hamers veld totaal plm. f700.op. De verkoopsters en verkoopstertjes weerden zich ijverig. Kaasmarkt. Aanvoer 43 wagens met 10.975 K.G. Prijzen: f52.—, f55.- per 50K.G. Gestempelde f 53.f 56.50 per 50 K.G. Handelvlug. Vrijdagavond vergaderde de R. K. Middenstandsvereeniging onder leiding van den heer J. Bunnik en in tegen woordigheid van den Hoogeerw. heer Deken Koek. De op de agenda vermelde installatie werd uitgesteld. Onder de medegedeelde ingekomen stukken was een circulaire van dc Haaze-hypotheekbank met gunstige voorwaarden. De voorzitter stelde 5 Hanze-jaar- boekjes beschikbaar. In behandeling kwam vervolgens de agenda der a.s. groote bondsvergade ring. De leden werden aangespoord deze Hanze-bijeenkomst te bezoeken. De heer Hassing meent dat een der hoofdbestuurders, een ambtenaar, door een middenstander moet worden ver vangen. De contributie-regeling lokte ook besprekingen uit. De heer Hassing acht een flinke contributie vooral noodig, in verband met de voorstellen tot stichting van eezi centraal informatie-bureau. De heeren Stenfert en Hassing zul len met vrij mandaat de Amersf. af- deeling te Utrecht vertegenwoordigen. Over het beheer van den penning meester rapporteerde de heer Nieuwen- dijk namens de commissie gunstig. Bij de rondvraag informeerde de heer G. A. Luijcv naar de mogelijkheid van 't zenden van waarschuwingen be treffende credietwaardigheid. Het be stuur zal overwegen. Tegen de nieuwe gas-regelmg op perde de heer Willenborg zakelijke bezwaren. Voor de meeste winkeliers is de toegestane hoeveelheid te gering, in aanmerking nemende, dat én voor winkel én voor huis gas noodig is. Er zal deswege aan den Raad ge adresseerd worden. Gewezen werd op de mogelijkheid afvalproducten voor brandstof te be nutten, terwijl de heer De Wit de ge meente op gasverkwisting wees. Aangedrongen werd op het zitting nemen van een of meer middenstanders in de Kamer van Koophandel, waarop werd toegezegd dat dc noodige slappen daarvoor zullen worden gedaan. Ten slotte deelde de heer Bunnik mede, dat hij bedankte als voorzitter. Op herhaald aandringen was hij noch tans bereid de volgende vergadering nog te presideeren. Uit den Omtrek. ACHTERVELD. De rentmeester L. van Leusen te Woudenberg zal Donderdag in het Zwaantje verkoopen7 perc. Eiken en Beuken, waarvan 6 perceelen staande bij het Zwaantje en I perceel staande achter de hofstede Klein-Ach- terveld. Voorts 4 perceelen gras en erwtengewas op de Nieuwe Eshof. - In het in aanbouw zijnde St. Joseph- Gesbcht gelegen in eene gezonde, lan delijke en boschrijke streek, en bestuurd door Eerw. Zusters, zijn van nu af kamers le en 2e klasse te bespreken. Inlichtingen verstrekt de Directie. J. Kerkhot heeft zijn boerderijtje uil de hand verkocht aan den landbou wer W. Tolboom voor f1600. AMER0N6EN. Er werden thans reeds enkele partijen tabak, het zoogenaamde „kleingeel," opgekocht voor den enor- men prijs van f70 per 50 K.G. Deze prijs is ruim het vier dubbele van voor heen cn geeft een duidelijk bewijs van de groote tabakschaarschte, te meer daar de plant nog in vollen groei is. BAARN. Aan de gasverbruikers is me degedeeld, dat niet meer gas mag ge bruikt worden dan een halven kubieken meter per dag. Door dezen strengen maatregel wordt een groot aantal pen sionhouders. restaurateurs enz. in de uitoefening van hun bedrijf getroffen. BARNEVELD. Woensdag 1 Augustus a.s. begint de uitgifte van de nieuwe bonboekjes, ter verkrijging van levens middelen. legen betaling van 15 cent per stuk. Te Barneveld op het Gemeentehuis van 93 uur. Voor het dorp Barne veld. met de buurtschappen Kallen- broek. Esvcld en Glind. Te Zwartebroek in de O, L. School van 93 uur. Voor hen die wonen te Zwartebroek en Harselaar ten Westen van den Grintweg en ten Noorden van de Esvelderbeek. Te Voorthuizen in de O. L. School van 93 uur. Voor het dorp Voort- huizen met de buurtschappen Harselaar (ander deel, Zeumeren, Zwartebroek (ander deeli. Het woonhuis „De Strooien Kap." is gekocht door H. J. Kieft, voor f1720, De eikeboomen. staande langs de oprijlaan van „Cotelet," zijn voor f1275 aan een houthandelaar verkocht. Een rijknecht had het ongeluk van een geladen vracht hout te vallen, waardoor hij zich ernstig aan hoofd en nek bezeerde. Door militairen uit Harskamp wordt op de hofstede „Schoonhorst", ijzererts opgegraven, hetwelk dienen moet voor den aanleg van wegen en paden in genoemd legerkamp. EEMNES. Niettegenstaande dc buiten gewone pachten, die in 't voorjaar bij de verhuringen besteed zijn, wordt er door de speculanten aan het hooi veel verdiend. Er worden fabelachtige prijzen besteed. Een landbouwer verkocht een kamp legen f300 per dammaar. Een zeventig jaren terug verkocht een land bouwer zijn land in den polder tegen f400 per dammaat en dat was van uitstekende kwaliteit. Tot gemeente-secretaris is benoemd G. J. Loggers, ambtenaar ter secretarie. In deze gemeente heerscht onder de kinderen een kwaadaardige hoest, veel overeenkomende met slijmhoest. In een gezin bezweken in ecne weck twee kinderen van 3 en 5 jaar en nog is een kind aan deze ziekte lijdende. HOOGLAND. Ten gemeeutehuize had de uitreiking plaats van het Eeretccken van het Koode Kluis, toegekend voot hulpbetoon tijdens den watersnood van Januari 1916. De burgemeester, baron Van Tuyll van Serooskerken overhan- handigde namens Prins Hendiik, onder toepasselijke woorden het eere-teeken aan W. Houtveen, P. Rcnkers, H. Hoefsloot en A. Kuyer. SOEST- Door Burg. en Wcth. is E. Lodder benoemd tot tijdelijk ambte- tenaar ter secretarie. Het bedrag, waarvoor de van de militairen gestolen haver veikocbt was, ongeveer f 800.is door de politie bijna ten volle opgespoord en in be- slag genomen. In de Donderdag gehouden raads vergadering werd besloten tot toelating der nieuw gekozen leden 1'. v. d. Bremer Gzn„ G. van den Burg, H. Fugers en A. Kok. Na afdoening van ecuige zaken, geldelijk gemccntcbehecr betreffende, werd geregeld een overeenkomst met de Ccntr. Spoorweg-Maaisch. over alstand Besloten werd tot aankoop van een gedeelte der Boschstraat en School straat voor 10 cents per M®. en tot verlegging van een weg bij den Ossen- damweg. De begrooting der leekenschool voor 1918 wordt vastgesteld op f 2432.80®. De heer J. H. Thole weid tot ma kelaar benoemd. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Holtz de benoeming tot veearts niet aangenomen heeft. De heer van den Bremer Gz. vraagt of dc gemeenteveldwachter Zwarts niet voor keurmeester opgeleid kan worden, terwijl de lieer van den Burg in over weging geeft om een gewezen slager tc benoemen. De heer Endend,jk vraagt of er be hoefte is aan een veearts in Soest cn of men zich ook behelpen lean met een veearts uit den omtrek, waarop de heer Van Klooster antwoordt altijd vernomen te hebben, dat die behoefte niet be staat, waatinede de heer Fugers het volkomen eens is, tc meer daar thans veel minder vee aanwezig is. Na nog eeoïge onderlinge bespreking wordt goedgevonden eventueel den heer Zwarts te belasten met de keuring en het politiepersoneel alsdan met een veldwachter te versterken. In behandeling worden genomen dc aanvragen om onderhandschen verkoop van gemeentegronden, ingediend door A. Kok, Anth. Hilhoist en P. de Haan. Een regeling der brandhoutdistributie weid vastgesteldle kwaliteit eiken en beukenhout voor f 15.per vaam. Zijn aangevraagd 163 vaam eikenhout, 370',, vaam beukenhout, 140 vaam sparrenhout le kw. en 308',2 vaam sparrenhóut 2e kw., alsmede 33 vim takkenbossen. Het winstsaldo van het levensmid- delenbedrijf ad f700.over 1916, wordt in de gemeentekas gestort. SOESTDIJK. Ten overstaan van notaris Van Ditshuyzen wordt Woensdag 1 Augustus hier in hotel Trier geveild de villa de Brinckhorst. VOORTHUIZEN. Het havergewas op het landgoed „Het Kieftveen", heeft bij publieke verkooping ongeveer f 23000, of f 1000 per H.A. opgebracht. Gemengde Berichten. Te Haarlemmermeer is gearresteeid een soldaat, behoorend tot fort Sloter- weg die dreigbrieven had geschreven aan een landbouwer. Hij eischte daarin, dat de boer een groote som gelds zou deponeeren op een aangegeven plaats, met bedreiging, dat wanneer daaraan niet werd voldaan, hij de boerderij in brand zou steken. Te Wageningen is een omvangrijke verduistering aan het licht gekomen, ten nadeele van een drogist. Een knecht ontvreemde geregeld allerlei winkelgoederen, die hij verkocht aan kleine leveranciers. In samenwerking met 'n vroegeren knecht verzond hij bovendien groote partijen naar Arnhem. Een gereedstaande zending, de 10de die door de politie in beslag genomen werd. had een waarde van ongeveer f 150. De verduisteringen hebben twee jaar geduurd. Te Zaandam zijn vier jongens van 17 en 18 jaar zonder medeweten van hun ouders voor een paar dagen gele den op reis gegaan. Het reisgeld wis ten zij zich te verschaffen, doordat een hunner, die quitanties voor zijn patroon had te innen, dit geld, ongeveer 2 ii 300 gulden, voor het doel beschik baar stelde. Een partij van 5000 K.G. gezouten rcgeeringsvarkcnsvleesch, bestemd ter distribucering aan de slagers werd te Breda vcor het gebruik afgekeurd. De bekende dirigent van de Wug- nummers, W. Saai is te Amsterdam overleden. Bij Poppel heeft men liet lijk van een Belgische vrouw cn kind gevon den, die aan den draad hel leven heb ben verloten. Dc „doodclijkc draad" heeft sedert Augustus 19!6 honderden slachtoffers gemaakt. Land- en Tuinbouwkroniek. Professor van Calcar te Leiden heeft een nieuw sooit veevoeder uit gevonden. Het wordt bereid uit afval producten. De Minister van Landbouw heeft de zaak laten onderzoek-.De uitslag was gunstig. Als opfok voer: en ais mestvoeder waarschijnlijk zeer bruikbaar. Dc Minister gaat thans een proef installatie oprichten, die het nieuwe veevoeder zal moeten bereiden. De kosten bedragen f60000, er zal een fabrieksgebouw voor worden opgericht. Dit veevoeder is volgens de Com missie van onderzoek in menig opzicht beter dan mais en gerst. Maatregelen tegen gebrek aan veevoeder. De minister van Landbouw geeft den raad alle mogelijke pogingen aan te wenden om voedergebrek tot den kleinst mogelijken omvang te beper ken. Dit zal kunnen geschieden door het zooveel mogelijk verbouwen van dc hieronder genoemde gewassen in de stoppels van vruchten, die vroeg het veld ruimen, dus na vroege aardap pelen, wintergerst, rogge, karwlj, kool zaad, vlas e.d., alsmede door cr voor te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk voedsel verloren gaat. Daardoor zullen dc akkerbouwers in staat zijn een grcot deel van de door hen voor veevoeder geteelde vruchten, als mangelwortels, voederbieten en koolrapen, alsmede erwten-, boonen- en haverstroo naar elders te verkoopen, om zelf producten, die zij in normale jaren niet of in mindere mate daar toe bezigden, als veevoeder te ge bruiken. Van dc gewassendie met kans op succes nog na de hierboven genoemde vruchten geteeld kunnen worden, zou den genoemd kunnen worden kooltapen, knolrapen of raapknollcn, de hcifst- of stoppclknollen, zjowel op zand- en veen-, als op lichte kleigronden. Per H.A. heeft men 24 K.G. zaaizaad noodig zoowel het loof als de knollen kunnen tot zeer laat in den herfst ge voederd worden. Ook leent dit gewas zich zeer goed om in zijn geheel ingekuild te worden de wikken op dc zavel- en kleigrond. Men heeft per H.A. ongeveer 2 H.L. zaaizaad noodighet boierzaad of zomerraapzaad op alle gronden. Hoe veelheid zaaizaad 25 liter per H.A. Het groene gewas kan tot laat in den herist gevoerd worden en tegen den winter worden ingekuild de gele mos terd, die op de meeste grondsoorten, fezaaid naar een hoeveelheid van 5—35 liter per H.A. nu nog een groote massa blad produceert, dat, mits vóór den bloei gemaaid en ingekuild, een goed veevoeder vormt het koolzaad op de betere gronden hoeveelheid zaaizaad 2535 liter per H.A.de groene massa kan gemaaid en ingekuild worden het Westcrwoldsch- en ltaliaansch Raaigras. nu gezaaid naar een hoeveel heid van plm. 65 K.G. per H.A. mag men op dc meeste gronden nog een behoorlijke snede gras verwachten de spurrie, deze leent zich vooral voor de lichte zandgronden en is daar voldoende bekend. Behalve door het telen van een z.g. tweede vrucht kan bijkans iedere land bouwer den nood helpen lenigen, door zoo zuinig mogelijk met dc stoffen, die waarde hebben als veevoeder, om Nog in vele streken van het land worden de koppen en bladeren van bieten niet met die zorg verzameld, welke redelijkerwijs voor den volgenden winter geeischt mag worden. Tegen wat meer arbeid mag daarbij niet wor den opgezien. Hij, die uitsluitend grasland heeft, zal verstandig doen, zijn vee niet zoo lang als maar eenigszins mogelijk is. buiten te laten, doch dit wat eerder op te stallen en te voederen met gras, dat dan nog gemaaid wordt van land, dat men voor dit doel vroegtijdig zon der beweiding laat liggen. Door alles wat niet meer in vcrschen toestand aan het opgestelde vee ver voerd kan worden zorgvuldig in te kuilen, kan men laat in den herfst nog heel wat veevoeder verzamelen. Ingezonden. (Bulten vetantwoirdelijkheld der Redactie). De Handelsavondschool. De enkele genoodigden, die Zater dag 14 September 1912 in het voor malige effectenkantoor der firma Lamai- son en Bouwer getuigen waren van de oprichting der Middelbare Handelsdag- school zullen ongetwijfeld niet vermoed hebben, dat deze inrichting zich zóó sterk zou uilbreiden, als thans het geval is, In 1912 begonnen met 35 leerlingen, was dit aantal op 1 September 1916 gestegen tot 150, terwijl voor den cursus 1917/18 niet minder dan 100 meisjes en jongens werden ingeschreven, waarvan er slechts 4; 70 konden ge plaatst worden. Gedurende de 5 jaren van haar bestaan, heeft de Handelsdag- school reeds 54 leerlingen aan dc ge meenschap afgeleverd, waarvan riet weinigen zich een goede positie in de maatschappij hebben verworven. Het Bestuur der Vereeniging „Han delsschool voor Amersfoort cn Om streken" kan dan ook met groote vol doening op zijn werk neerzien. Doch dit Bestuur heeft met de ex ploitatie ecner handcisi/iz^school zijn taak riet als geëindigd beschouwd. Het heeft d - noodzakelijkheid ingezien, om een inrichting in het leven te roepen voor die breedc schare van materieel minder bevoorrechten, die overdag werken moeten op kantoor, in magazijn of bedrijf, omdat hun ouders dc mid delen missen, om hen ./ufonderwijs te doen genieten. Juist die weinig bevoor. rechten moeten gebracht worden in dc allerbeste conditie. Wat onder hen leeft aan liefde tot studie, aan geestkracht om zich op te werken, aan belangstel- stelling voor de vragen van den dag op handelsgebied, moet worden be schermd, verzorgd en opgekweekt. Aan die allen, welke voelen, dat ze boek houden en rekenen moeten kennen, hun moedertaal zuiver moeten kunnen schrij ven en de beginselen van een of meer der moderne talen moeten machtig zijn om een betere positie te krijgen, om hun werk beter te begrijpen, om moeilijke opdrachten te leeren volbrengen voor hun dagclijkschcn arbeid, reikt het Be stuur thans de hand. Ook in Amersfoort zijn nog zooveel jongelui, die hun avonduren op dc straat doorbrengenthans wordt een gelegenheid geopend, die de verveling bestrijdt, slechte eigenschappen cn (^:- woonten doodt en van hen kan tnaken andere menschen, met nieuwe idealen, Voor die jongens en meisjes is de Handelsavondschool met 3-jarigen cur sus. welke met steun van Kijk, Provincie en Gemeente op 15 September zal geopend worden. Daarom is deze school ook van zoo groot sociaal belang. Aan de Handelsavondschool zal ondeiwijs worden gegeven in a. Nederlandsche taal en Corres pondentie, b. Boekhouden (enkel en dubbel), c. Handelsrckenen, d. Algemecne handelskennis en Recht, e. Fransche taal en correspondentie, f. Duitsche g. Engclschc h. Stenografie, i. Machineschrijvcn, gedurende vier avonden per week in liet gebouw der Handelsdagschool, Koestraat, vermoedelijk van 7—0.30. Dc leerlingen zijn in elke klasse ver plicht hot onderwijs lil nlle daar onder wezen vakken tc volgen met uitzonde ring van die onder e. f. en g. Zij mogen met goedvinden van den Directeur bovendien naar keuze dc lessen volgen in hoogstens Ito et der moderne talen. Het schoolgeld wordt berekend naar draagkracht, terwijl onvermogenden kosteloos geplaatst kunnen worden Tot dc eerste klasse worden slechts zij toegelaten, die een bewijs kunnen overleggen van hel Hoofd hunner school dat zij het lager onderwijs niet vrucht hebben gevolgd, den leeftijd van der tien jaar hebben bereikt en een een voudig examen met gunstig gevolg hebben afgelegd. Ten slotte nog een dringend verzoek aan onze Amersfoortsche werkgevers: geeft uw bedienden gelegenheid deze lessen te volgenGeen Kijksverslag over hel Handelsonderwijs verschijnt, of er wordt de klacht in geuit, dat de resultaten van het «nWhandelsondcr- wijs zooveel beter zouden zijn, indien dc leerlingen door een gunstiger rege ling van den werktijd op kantoren, bureaux, enz., ovei meer vrijen tijd konden beschikken. In verband hiermede is dan ook van verschillende zijden de wenschelijkheid uitgesproken, om in hel „Wetsontwerp tot regeling van het Vakonderwijs thans bij de Tweede Kamer aan hangig waaronder ook het Handels onderwijs is gerangschikt, voorschriften op te nemen, volgens welke ieder, die cursussen wil bijwonen, minstens uur vóór den aanvang daarvan vrij heeft, en de patroons verplicht worden het bezoek van deze cursussen zooveel mogelijk te bevorderen. Vooral bij onze Oostelijke buren is het handelsonderwijs op deze wijze geregelddaar wordt reeds aan dc werkgevers de verplichting opgelegd hun bedienden in staat te stellen, met verkorting van den arbeidsdag op het kantoor de lessen bij te wonenin verschillende landen is van regeerings- wege het bezoek tot het 18e jaar zelfs verplichtend gesteld. Bij ons bestaat, helaasdeze „leer plicht" nog niel.""*^ Wanneer echter Ouders, Werkgevers cn School samenwerken dan kan het niet anders of Amersfoort krijgt met 15 September een school, welke rijke vruchten zal afwerpen voor het jonge geslacht, in het bijzonder voor hen, die reeds in een adminisltalicvc betrekking werkzaam, tot heden een onderwijs inrichting misten, welke hen kan voor lichten en steunen in hun bcslaaiustrijd. J. PEPER, Directeur 3-j. Man dclsavondschool. Gemeente Amersfoort. Zakelijke inhoud van diverse gemeentelijke bekendmakingen. Distributionieuws. Vastgesteld is een maximumprijs voor voile paardenhuiden, melende 220 cM. en meer van de staart tolde ooren, ten bedrage van f lo per stuk. Voor kleinere huiden wordt deze prijs verminderd, Besloten is vast te stellen eett maximum groothandclprijs voor volle en maatjesharing van i 25,50 pet ton van 750 stuks, met een netto vischge- wicht van 110 K.G per ton, netto con tant, franco station van afzending (fust inbegrepen; cn met handhaving van den vnstgestclden maximum klcinhnn- delprijs voor volle- en maatjesharing (niet schoon gemaakt; van 4 cent per stuk, en voor gemarineerde haring van 6 cent per stuk, voor volle en maatjes haring schoon gemaakt, al of niet uit gesneden of gefileerd 5 cent per stuk. Aan Dorrepaa! is voorwaardelijk vergunning verleend tot het oprichten van een meubelfabriek door het plaat sen van een electro-motor van 4 P.K., tot het in beweging brengen van een gecombineerde lintzaagmacliinc met cirkelzaag, frais- en langgalboor in een in aanbouw zijnd fabrieksgebouw aan den Soesterweg. Een door W. H. Meursing inge diend verzoek om vergunning tot het uitbreiden van zijn machinale fabrieken van gebak door plaatsing van een elec tromotor van 40 P. K. cn een van 13 P. K. in het perceel gelegen aan liet Smallcpad ligt op de Secretarie ter visie. Zaterdag, 4 Augustus half elf is er ge legenheid ten Raadhuize bezwaren tegen het uitbreiden van dc inrichting in te brengen. Onderwijs. Aan dc Handclsdagschool tc Mid delburg is o. a. benoemd voor wis- cn natuurkunde dc lieer K. Spruijt tc Amersfoort. Van de eerste groep slaagden voot het eind-cxatnen H. B. S., tc Utrecht gehouden, dc Amersf. ledenW. van Achterberg I'zn., F'. Peelers. H. van Schreven, Aa. Ca. Stas en I., (i. C. van der Werf, Van de tweede groep slaagdenA. van Duurser, J. I'll. «Ju t^uesne v.ui Bruchein, D. P. Schoenmaker, P. Wink. Sport. Zwemsport. Ouder begunstiging van prachtig

De Eembode | 1917 | | pagina 2