DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 9 JULI 1918 32E JAARGANG No. 29 rail Blad verschijnt Dinsdag, en Vrijdag- LS middag. Prijs per drie maanden 65 et.; builen de stad Amersfoorl 70 et. Afzonder lijke nrs. 5 et. per exemplaar. Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór J- aanvang van een nieuw kwartaal. Na den slag. Dat de Roomsch Katholieken dertig plaatsen in de nieuwe Tweede Kamer gaan bezetten tegen 25 in de oude, is vooruitgang, maar dat we de 33 zetels niet haalden wijst er op dat in onzen kring nog heel wat moet ver anderen en verbeteren. Het juiste Roomsche stemmencijfer kwam vroeger nooit tot zijn recht. Door de samenwerking met andere christelijke groepen werden in tal van districten nimmer de Roomsche stem men openbaar. Bij deze stemming, alom op eigen candidaten, gebeurde dat wel. Aan den overkant staat men te kijken van zoo enormen wasdom. Maar op den keper beschouwd is die was niet zoo sterk als mocht verwacht worden. Veel Roomschen hebben rood gestemd. Ook aan de stembus demonstreert zich de lauwheid, de onverschilligheid \ati velen, die mét ons behoorden te zijn niaar tegen ons handelen en spreken. Daarbij moet worden gevoegd een niet gering aantal personen, dat van lauwheid en onverschilligheid verviel lot afval, die als dor hout aan den boom zijn. In Amersfoort beloopt dat getal wis cn zeker over de twee hon- -■rd. En elders is bet nog erger. De groote aanwas van sociaal-demo cratische stemmen (in Rotterdam tot meer dan de helft der uitgebrachte) geeft reden tot bezorgdheid, Wij mogen dit feit betreuren, doch hebben bet niet te verbloemen. Beter is het dat gevaar ondet de oogen te zien en intijds maatregelen te nemen, dan bij de pakken te gaan zitten en le zuchten„Ze willen niet anders, er is niets aan te doen." Juist omdat de kiezers wél anders Killen en mits goed geleid en voorge licht, de richting zullen uitgaan die dc l goede is, zou liet onverantwoordelijk zijn te zwijgen waar spreken gebiedende 1 Van dc plus minus 30,000 R. K. lezers te Amsterdam hebbeD er ruim 11'XXX) op de R. K. lijst gestemd. I Met overwinnings-speechen, en ge- '1 uststellende verklaringen, dat hot zoo toch best is afgelooperi en dan maar I weer rustig af te wacbteu, komt men I er niet. Er dient te worden aangepakt 'A cu stevig. Allereerste eisch is dat alle kiezers I lid woiden van de R. K. Kiesvciecni- I tt'ng. In vele plaatsen is nog niet een I derde georganiseerd. En danieder die inziet dat het vcr- keerd loopt, moet medelielpen en medewerken ouder leiding der besturen van de R. K. Kiesverenigingen en zoo 'lachten te versterken deri invloed en de macht der R. K. Staatspartij.^ Uitzending van 25000 Nederland- sche kinderen naar buiten. aniens het Plaatselijk Comité „voor dt uitzending ran zwakke kinderen builen", komen ondergeteekendei. dringend beroep doen op den gel N- de lij km steun van die weldadige stad- geuootcn, die met hen gevoelen, dat 'er een goed werk te doen is. Zooals Uit mededeelingen der bladen reeds bekend zal zijn, heeft zich in Den Haag een Centrale Commissie gevormd, die zich ten doel stelt met steun van Rijk, Gemeenten, Vereeni- gingen en Particulieren een groot aan tal kinderen, die lijden onder de tegen woordige tijdsomstandigheden en drin gend behoefte hebben aan versterkend voedsel en gezonde lucht, uit de groote steden naar buiten te zenden. H. M. de Koningin heeft reeds een bijdrage geschonken van f 15000, ter wijl verschillende gemeenten (w.o. ook Amersfoort) voor elk uit de gemeente zenden kind een bijdrage van per dag hebben toegestaan. Ook is door enkele stadgenooten al finan- ciëelen steun geschonken of toegezegd, door iemand, die onbekend wenscht blijven, fioo, op voorwaarde dal istens S anderen »ijn voorbeeld volgen. Zal echter het grootsche plan uitge voerd kunnen worden, dan is geldelijke 'eun van zeer velen dringend noodig. Het plaatselijk Comité, waarvan Eere- >orzitster is Mevrouw C. H. Gravin in Kandwijckde Jonge, voorzitter Dr. G. A. Prins, secretaris (nog nader aan te wijzen) en penningmeester de Heer G. H. Kolff, stelt zich voor alle kinderen uit deze gemeente, waarvoor uitzending gevraagd en door de Com- missie vaa Onderzoek (bestaande uit de Hccren Dr. G. A. Prins. Dr. M. v. d. Hoeve en A. B. v. d. Klei:noodig geoordeeld wordt, minstens 6 weken en desnoods langer naar een gezonde streek te zenden. Ze worden daar ge huisvest in gezinnm, die zich hetzij belangeloos of tegeu vergoeding bereid "s of meer kinderen op te d onder geregeld toezicht, bezoeken de scholen, terwijl zooveel mogelijk met de godsdienstige gevoe lens der ouders bij de keuze der ge zinnen rekening gehouden wordt. Ondergeteekenden vertrouwen, dat zeer vele stadgenooten sympathiseeren zullen met het doel cn de commissie gaarne zullen willen steunen, opdat zoo veel kinderen als maar eenigszins moge lijk is, kunnen projiteeren van beter 'oedsel en de frisse/te buitenlucht. Zij stellen zich voor de volgende week een lijst te doen presentecren cn hopen, dat talloos velen daarop zullen willen teekenen of hunne giften recht streeks zullen toezenden aan het adres den Penningmeester, v. Fcrsijn- straat no. 10. Elke bijdrage zal in dank worden aanvaard. De Financieels Commissie uit h PI. Comité voornoemd, Mevr. v. i». BERG— Barse. v. JvTBR&U G. H. KOLPF. E. LINDENHOVIUS. Amersfoort, 6 Juli 1918. toestand. Of er een Rechts kabinet komt is nog onzeker. De rechtsche par tijen moeten zich eerst over sar werking verstaan, anders loopt 't gauw mis. Onze Courant-, een Roomsch blad, heeft den' heer A. P. Staalman, christen democraat, telegrafisch gevraagd, of bij tot rechts of tot links gerekend wil worden. Het antwoord luidde: „Wij belijden opperhoogheid Gods in Staat i ia recht van den Staat". De Meierijsche Courant te Eindhoven ontving van mr. di, van de Laar, ge kozen kamerli'! der Chr. Social. Partij op haar desbetreffend telegrafisch ver zoek het antwoord, dat hij als voor stander der christelijke politiek uiter aard tot de rechtsche partij wilde be- hooren. Zoo zou de stand dus 52—48 worden 1 De Nederlandsche Regeering heeft geprotesteerd bij de Engelsche autori teiten tegen het optreden van Engelsche vliegers die herhaaldelijk bommen wier pen op Nederlandsch grondgebied. Het uitzenden van eenige vracht schepen onder gewapend geleide werd veihinderd door Engeland. De Engelsch- man eischt als recht toezicht op de lading van elk schip dat de zee be- Liefdewerk Oud Papier. Het liefdewerk Oud Papier publi ceerde het jaarverslag over 1917. Aan arbeidsloon werd uitbetaald f 35,767,54'/j. Eigen pakhuizen werden in Den Haag en Rotterdam aangekocht. Aan Z. H. den Paus werd f 1000 ge zonden terwijl f 18,700 werd verdeeld tusschen diverse stichtingen van lief dadigheid en nut, zoo ontving b.v. de Openbare Leeszaal te Heerlen f150, "e Utrecht f 100, Venlo en Zwolle een R. K. Militairen vereeniging te Amersfoort flOO, voorts werden aan se patronaten, ziekenhuizen, volks bibliotheken enz. bijdragen gezonden. Amersfoort verzamelde in 1917: 19,586 Kg. of 7000 Kg. minder dan in 1916. Barneveld 210 Kg. (in 1916: 500). Binnenlandsche Berichten. De Koningin heeft in audiëntie ont vangen, van der Voort van Zijp, mgr. dr. W, H. Nolens en den minister van jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- mat), allen leden van de Tweede Kamer :r Staten-Generaal. Meerdere personen zullen nog wor den geraadpleegd over den politieken Gemengde berichten. Oorlogsberichten. De Italianen hebben de Oostenrijkers weer verder teruggedreven en veel ge vangenen gemaakt. Het Oostcnrijksche leger wordt fut loos door verdeeldheid. Allerlei groepen kibbelca met elkaar n den voorrang en de keizer heeft raar werk om allen vereenigd te houden. In Rusland is het nog een groot waiboel. Diverse partijen betwisten el kaar daar het gezag middels machine tweren en handgranaten. In Siberië gaan de duizenden krijgs gevangenen die van wapenen zijn voor zien, meedoen. Japan en China zeodea troepen cn zoo breidt de oorlog zich al verder en verder uit. Toonaangevende mannen in Amerika, Engeland en Frankrijk praten nog altijd maar van doorvechten tot de overwin ning, dienooit behaald zal kunnen worden. Ze maken van Europa een groot kerkhof. Aan het Westfront is men nog altijd De economische toestand wordt alom steeds slechter. De honger komt overal. Ingaande 15 dezer wordt het vet- 30 pet. verminderd. Ir Oostelijk Zecuwsch-Vlaanderen hadden Duitsche soldaten aan den draad gewerkt. Er was geen electrisehe stroom. Drie militairen wilden vaa die gelegenheid gebruik maken om te vluch ten. V -n hief den draad op, waaronder de twee makkers naar Holland kropen. Eensklaps was de stroomleiding her steld en de derde deserteur bleef aan den draad, dien hij nog in de hand hield, dood. In Montenegro heerscht hongersnood. Door de opvorderingen is er zoo goed als geen graan en zijn er bijna geen aardappelen mesr. De ziekten nemen hand over hand toe, vooral typhus, meest in de dorpen. Op. het stembureau aan den Noor- derweg te Groningen viel een postbode dood neer, juist nadat hij zijn kiezers- plicht had vervuld. Te Hoensbroek Is bij een instorting de staatsmijn zekere N'otermans uit Schinnen gedood. Vijf arbeiders wer den gewond. Te Idskenhuizen is bij het hooi-op- laden een hooisleep, waarop 4 man •tonden, van 6 17 meter hoogte ge vallen. Een arbeider brak den nek en was terstond dood. Hij laat een vrouw met 8 kinderen na. Een andere arbei der bekwam zwaar lichamelijk letsel, :en derde enkele kneuzingen. Twee heeren brachten den Duit- •chen gezant te Moskou, een bezoek, rij trokken hun revolver en schoten op den gezant, die aan het hoofd ge wond werd. Voor men hen grijpen kon, wierpen een paar handgranaten en wi: zich vervolgens door een sprong :t venster te redden. Graaf Mirbach, die zwaar gewond werd is kort daarop, zonder dat hij zijn bewustzijn terug gekregen had, overleden. Te Laag-Soeren is ten nadeele van i gast van het Badhuis voor f 6000 i juweelen ontvreemd, die werden teruggevonden onder zand bedolven in een droog putje nabij de Badinrichting. Als verdacht is aangehouden de huis knecht. Aan den vinder van de juwee len werd eene belooning vaa f 600 gegeven. Van een andere gast werd een kost bare broche van zeer hooge waarde gestolen. Aan het postkantoor te Leiden nam een bejaard heer een aangetee- kenden brief met geldswaarde in vangst. Nadat bij tegelijk met personen het kantoor had veriaten miste bij zijn portefeuille waarin hij den brief had gedaan. Ten nadeele van e«D bewoonster 'an Hilversum is door een account :cn bedrog van f 2500 verduisterd. De R. K. Middenstandscredietbank De Hanzebankf. in het Aartsbisdom Utrecht, gaat een groot veem stichten zal daarvan filialen vestigen in meeste plaatsen waar agentschappen of correspondenten dier credietinsteiling zijn gevestigd. In Berlijn zullen de kinderen der scholen onderricht ontvangen in z? men en roeien. Onder zaakkundige leiding zullen zij aldus met het water vertrouwd worden gemaakt. Uit de hoogste klasse van elke school zullen voorloopig vijf daartoe geschikte leer lingen aan dezen tak van het onder wijs deelnemen, waarvoor tweemaal per week een middag wordt gebezigd. Stem-varia. Een kiezer te Delft, die uit 157 candidate! geen keus kon doen, heeft op zijn stembiljet geschreven Psalm 14:3: Hjj zocht alom, maar ach! Hij vond (er geen Want alle vleesch is trouw'loos af geweken Het land is vol van stinkende [gebreken, Geen sterveling wil 't pad der [deugd betreen, Ja, zelfs niet één. - In Noordscharwoude met nauwelijks 400 kiezers bleek dat 11 kiezers niet op de lijst geplaatst werden, waaronder eenigen der oudste en meest geachte ingezetenen. Alle 11 zijn kiezers van jaren hier. Ten Stadhuize te Amsterdam zijn i het adres van den burgemeester 1000 oproepingskaarten ontvangen vi personen, die in een schrijven o.a. ve klaarden, <dat het tegen alle logii itrijdt een vertegenwoordiger te zenden ïaar een lichaam dat toch niet bij machte is zijn besluiten te doen In dezen stembusstrijd bleek de noodzakelijkheid van een R. K. Cen traal propaganda bureau, dat niet min der dan een ru-m millioen Vliegende Blaadjes, 350.000 duizend Verkiezings bladen <De Katholieke Partij» en tien duizenden van Nolens en van Wijn- bergen's redevoeringen verspreidde. In den Houtrakpolder zijn bij eeni ge landbouwers een 100-tal kippen ont- Te Druten is ingebroken in dc bij zondere school der zusters. Alle kas- :n lessenaars waren opengebroken, de spaarcenten der kinderen gestolen, alsmede een voorraad keper en katoen. Bij oefeningen op Oostvoorne granaat gesprongen. Een militair werd gedood, 2 werden doodelijk ge- wond, een sergeant werd licht gewond. Door middel van valsche sleutels hebben dieven zich toegang verschaft tot de bergplaats van tin en lood ia fabriek te 'a-Hertogenbosch. Er werd lood ontvreemd ter waarde van f2000. Te Laren is een onderofficier op da kermis zonder eeoige aanleiding met een mes in den rug gestoken. De longen werden doorboord. De dader onbekend. Weer heeft de Duitsche biochemie belangrijke ontdekking gedaan, die mede de onafhankelijkheid van Duitsch land ten opzichte van het buitenland zal helpen versterken. Men is er melijk in geslaagd, uit bacteriën uitstekende lijm te vervaardigen. Dr thans keerschende lijmscbaarschte zal dus wel spoedig verholpen zijn en na den oorlog zal men de aanzienlijke som, die men vroeger voor den aan koop van lijm in het buitenland moest besteden, in het eigen land k <nnen be- Op de Veluwe, en speciaal in de omgeving van Apeldoorn, heeft zich den laatsten tijd een nieuw bedrijf ont wikkeld. De op de Veluwe ruimschoots in het wild groeiende braambes, bosch- bes en framboos staan op het punt, >o matig gedistribueerde thee ge heel te verdringen. De bladeren dezer planten worden in groote hoeveelheden ingezameld, in de juiste verhoudingen door middel van een hakselmachine gesneden, daarna gedroogd en de thee is klaar. Langs de buitenwegen zijn dagelijks honderden mannen, vrouwen en kinderen doende de bladeren in te oogsten. De handen met een stuk leer omwikkeld, hebben zij in een oogen- blik tijds een mandvol afgeritst. Voor de bladeren wordt 4 cent per K.G. betaald. In Pruisen wordt thans het onder- s in de Nederlandsche taal op de hoogere scholen als bijvak ingevoerd. Behalve het Nede: anrlsch schrijven en spreken moet d- candidaat op de hoogte zijn van le geschiedenis der Nederlanden en België. Een schipper uit Zeeland kocht te Rotterdam van een «oorlogshandelaar» kist 'sultanazeep» voor f 575. De kist bleek later niets dan puin te be- Te Rotterdam zijn aangehouden de zetschipper en de schippersknecht van het schip Meloth, die 37 K.G, vet ver voerden. Aan boord werden nog in beslag genomen 27 K.G, vet en 1444 stukjes kwatta. ij een inbraak te Rotterdam zijn gestolen 88 stuks tafelzilver, 10 stuks alpaca, 2 tooneelkijkers, toiletzeep enz. In huis werd een breekijzer gevonden dat eigendom bleek te zijn van een gearresteerde. Te Rotterdam zijn aangehouden bulpbewaarders uit het huis van bewaring, die verdacht worden tegeu geldelijke belooning briefwisseling 'te hebben mogelijk gemaakt tusscben ge detineerden en hun familieleden. Amersfoortsche Nisuwsberichten. Recollectie. Heriunerd wordt aan de recollectie of geestelijke oefening, die hedenavond onder leiding van een der Eerw. Paters n het Retraitenhuis wordt gehouden ...de parochiekerk aan de LaDgegracht. Zij is voor alle oud-retraitanten, de leden der Retraite penning-vereenigingen in de parochiën St. Franciscus Xaverius -i O. L. Vr. Hemelvaart, en belang stellenden. Jij de aanbesteding van den bouw gemeentewoningen aan den W'oes- tijgerweg werd nog ingeschreven voor .childerwerk Laagst. A. van Putten, Utrechtlf 13,923 Loodgietcrswerk, laagstW. Beuker Amsterdam f20,960. DE LEERJONGEN. 1. De oude, beroemde Theems-brug, die in Schillers's Maria Stuart ais het schrikbeeld van alle rebellen wordt aan gewezen, werd eerst in het begin onzer eeuw door de zoogenaamde nieuwe l.ondensclie brug vervangen. Men had de oude brug oorspronkelijk als een bolwerk tegen vreemde, vijandelijke overvallen, zoo wel te water als te land, aangelegd en zij heeft aan deze bedoe- lingcu op verschillende tijdstippen met goed gevolg voldaan. Zij rustte op achttien ontzaggelijke, tamelijk vlakke bogen, waardoor slechts aan visschers- booten, barken, koren- of kolenschuiten cn kleine eilschepen, die hunne masten konden strijken, vrije doortocht werd verleend; groote vreemde vaartuigen, inzondcthc.il oorlogschepen, vonden aan de met verdedigers bezette brug een geduchtvn tegenweer en geraakten tusschen deze en den Tower meestal j in een hachelijkcn toestand. Om echter de dooi vaart voor bin- I ncnlandsche oorlog- en tiansportsche- pen mogelijk te maken, bevonden zicll I over do geheele lengte dtie zulke wijde v openingen, dat zoodra de reusachtige ophaalbruggen, die de gemeenschap k onderhielden, waren opgehaald, ook de fj grootste schepen van de toenmalige bouworde daardoor heen konden komen. Buiten de zoogenaamde Londensche Brug bestond er toenmaals geene an dere over de Theemsde gemeenschap tusschen de verschillende stadsgedeel: had meestal slechts door middel v booten of door den nauwen, donkeren doorgang dezer enkele brug plaats, die door regelmatig vierkante blokken hui zen bezet waren, welke, wanneer de gezamenlijke ophaalbruggen waren op getrokken. vier sterke kasteelen vorm den, waarvan de beide middelste, gelijk eilanden, slechts op de bogen der brug rustten. De afstand van de tinnen dezer gebouwen tot op den waterspiegel be droeg 100 voeten. Ten tijde van Hendrik VIII, toen met het bloeien van handel, kunsten, nijverheid en zachtere zeden, de Lon densche brug ophield een kasteel te zijn cn in plaats daarvan een woon plaats voor rustige en gegoede burgers werd, bevond zich de middelste, grootste cn gewichtigste brok huizen van n-iemde brug, als wettig erfdeel, handen van sir William Hervet, een lakenfabrikant. Zijne Vlaamsche weef stoelen, kantoren en zolders vervulden het geheele kwartiergeen koopman van dien tijd evenaarde hem in rijkdom en zijne schepen kruisten langs alle kusten van Dover tot Sicilië. Ten gevolge van zijn rijkdom en zijm trouw jegens 't regeerende geslacht der Tudors in onrustige tijden, was reeds Williams vader tot den adelstand hevenintusschen scheen het huis Her vet te zullen uitsterven, want zijne toe komst was nog slechts afhankelijk van het leven van sir Williams eenige zwakke telg, de vijfjarige Katharina. Dat dc blikken van menig adellijk ge slacht op dit kind en haar vorstelijk vermogen gevestigd waren, laat zich begrijpenmaar sir William was en bleef een eenvoudig man van bedaarde burgerlijke gevoelens, die minder trotsch was op zijn geld cn zijne wapens, dan op den arbeid zijner voorvaderen. In den jare 1536 was. na een bij uitstek strengen en sneeuwachtigen ter, zoo plotseling het warme v jaarswecr ingevallen, dat alle rivi tot een buitengewone hoogte stegen en menigvuldige verwoestingen aan richtten. Ook de Theems overschreed zijne oevers en zette de lage moerassige landen van Soutwark voornamelijk ach ter Lambeth en rondom de Surrey-heu- vels, zoo ver men zien kon, onder De avondzon begon langzamerhand met roodachtigen gloed aan den hori zon weg te zinken, maar nog altijd deden de vijfhonderd weefstoelen der fabriek van sir William Hervet hun zacht gesnor met verdubbelden spoed hooren, als wilden zij met het overige van den dag dubbele winst doen, ter wijl de bruisende wateren van den Theems door de donkere bogen van de brug schoten en de steeds wassende vloed der zee kwam opzetten, de golven di rivier opstuwde en zoo wild door el kander deed woelen, dat zij brug, hui en alle dingen daarop en daarbinnen ais in de hitte der koorts deden sidderen. Sir William, in zijn kantoor naast het wooohuis gezeten, bekommerde zich weinig om het wilde spel der golven hij rekende en berekeude, en ijverig vlogen de pennen der boekhouders kantoorbedienden over het papier, wi groote afleveringen moesten er i.i eerstvolgende dageu plaats hebben. De gemalin van den millionnair daarentegen had het platte dak van het huis, of liever den omloop bestegen, die in den vorm van een smatlen gang van om streeks vier voeten breedte om het dak van het groote blok huizen liep en de eenige wandeling in de vrije lucht aan- bood, die de rijke vrouw in de nabij heid kon genieten. Zij werd gevolgd door Peggy Wilverton, een stevige dienstmaagd uit Yorkshire, die de kleine miss Katharina het grootste geluk des huizes, op haren arm droeg. Terwijl zij langzaam om al de hoeken van het gebouw wandelden en hier en daar bij een schoon punt of iets buitengewoons stil hielden, genoten deze drie de voorjaarlucht bij een gloeiende zons ondergang. gepaard met een onverge telijk schoon panorama op de City en de rivier, en bemerkten niet dat zij het onderwerp van angstige oplettend heid en ongewone bezorgdheid waren. der verschalende arbeidszalen, die de westzijde der fabriek uitmaakten, zat Edmond Osborne aan zijn weefge- bij het venster, dat op de binnen plaats, of liever gezegd op den door gang der brug uitzag, en volgdt het kind, zoo dikwijls zij onder het bereik van zijn gezicht kwa- zijne blikken. Osborne, een vijftienjarige knaap, en een der vele leerlingen in de zaak, was de eenige arme, ziekelijke weduwe, die door sir Hervet uit de armenschool St. Paul alleen om zijn eerlijk ge zichtenzijn vroolijke, verstandige, helder blauwe oogen ap de fabriek was ge nomen. De knaap rechtvaardigde door vlijt, getrouwheid en eene dankbaarheid zouder grenzen zijns meesters goedheid, waardoor het hem mogelijk was ge worden zijne moeder eenige ondersteu ning te verschaffen. Edmonds dankbaarheid giug gepaatd et eene aan aanbidding gieuzende vereering van en ontzag voor den adel lijken Croesus, aan wiens tafel de groo- ten des lands gaarne gezeten waren. De goede knaap wist de volheid zijner kinderlijke gevoelens niet anders aan het licht te brengen, dan door de innig- 'gehechtheid aan de kleine bleeke Katharina. het dochtertje zijm srs. Waar hij haar ook mocht ont moeten, kuste hij heimelijk hare handen of verzon bij de eene of andere aardige verrassing, een stuk speelgoed, vervaar digd dour zijne behendigheid en ver nuft. Zoodra miss Katharina hem ont dekte. riep zij juichend zijnen naam en stak de armpjes naar hem uit om hem te omhelzen. De vreugde, die Katharina in zijn gezelschap ondervond, werd spoedig door sir Hervet en zijne gemalin op gemerkt en alzoo werd aan Edmond de vergunning gegeven, des Zondags na kerkiijd met het kind te komen spelen. Daarom zwierven ook heden zijne blikken naar boven naar den om loop en weken niet van zijne kleine beschermster. Zijn arbeid ging trager en onachtzamer dan anders van de hand, de draden braken elk oogenblik de knoopen werden slecht door hem bevestigd en het weefsel vertrok zoo danig, dal het angstzweet hem over bet voorhoofd liep en hij steeds meer en :cr in de war geraakte. Wat was het dan toch, dat den knaap zulk eene spanning bracht, hem van zijn plicht aftrok en zijn oog met on- verklaarbaren angst aan de wandelaars daarboven gekluisterd hield Nog nooit had hij den Theems zoo onder zich hooren bruischen en brullen als op dezen avond. De meesterknecht had zoo even tegen een der wevers gezegd: „Als het hoog water oog toeneemt, dan zou de oude brug het wellicht niet meer kunnen uithouden l"j Wordt vervolgd.

De Eembode | 1918 | | pagina 1