COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING Effecten. Coupons, Prolongatie Safe Deposit. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1918 32« JAARGANG No. 40 Dit Blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdag middag. Prijs per drie marden 65 ct.; buiten de stad Amersfoort 70 at. Afzondcr- ijkc nrs. 5 ct. per exemplaar. Abonnementen kunnen elke weck Ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. droevige noodzakelijkheid niet als de gewone handelwijze in een regel- matigen toestand van zaken". Daaren boven vermanen de Bisschopp-" hen, die zich in zulk een toestand bewinden, zooveel doenlijk anderzijds door zorgvuldigheid J. B. SCHEUER AMERSFOORT. Langegrach 32 - Telefoon 254. Administratie- en Effectenkantoor. Aankoop en verkoop van Effecten, Verzilveren van Coupons. Slatten van pro longatie. Kantoor geopend van 93 uur. Katholiek Onderwijs. ii. De onderwijzer moet het vertrouwen hebben zijner leerlingen en dit wordt alleen geschonken, wanneer de leerliug in het oog van zijn meester de toewijdende liefde ziet stralen. Uit die toewijding zal hij ook het geduld putten, om de verschillende karakters te leeren kennen met hun fouten en gebreken om de middelen tot verbe tering te vinden om de snaar te Iref- fen, die trilt in het hart van een kind. Teel opofferingsgeest wordt er gevor derd om telkens en telkens weerde in dezelfde fouten vervallende kinderen tot beter inzicht te brengen en ten goede te keeren. En de eigenliefde wordt soms op een harde proef gesteld, wanneer ondankbaarheid het loon is voor het goede, dat men in de jeug dige harten tot stand wil brengen. Wanneer het Katholiek Onderwijs onze volle sympathie heeft, voortsprui tend uit onze geloovige overtuiging, dan zullen wij het ook openlijk in be scherming nemen, als het op onrecht vaardige wijze wordt aangevallen. Ze ker, men behoeft niet blind te zijn voor fouteo en gebreken, die liier of daar een school aankleven maar men mag ook niet aanstonds alles gelooveu, wat over mindere deugdelijkheid eener school zonder degelijk bewijs wordt rondgestrooid. Het Katholiek Ouderwijs beeft niet enkel onzen zedelijken, maar ook oa- zen stoffelijke» steun noodig. Veel wordt er gegeven voor den bouw de versiering onzer tempels. Maar n mag niet vergeten, dat door bij dragen tot het instandhouden en bevorderen vao het Katholiek Bizonder Onderwijs men levende tempels bouwt en versiert voor den H. Geest. Katholieke ouders hebben den hei ligen plicht, hun kinderen te zenden naar katholieke scholen. Enkel gebrek aan Katholiek Onderwijs, of zwaar wichtige redenen kunnen van dien plicht ontslaan, met dien verstande, dat in dit geval de ouders gebruik kunnen maken van scholia, waar tenminste hunne godsdienstige gevoelens geëer biedigd worden. „Men beschouwc ech ter. zegt het Mandement der Bisschop pen. het bijwonen van het onderwijs in zulke school nimmer anders dan als het ontbrekende der opvoeding te Wanneer gij verplicht zijt uwe kin deren naar eene katholieke school te zenden, dan hebt gij tevens de ver plichting om met hen, aan wie gij de leiding uwer kinderen toevertrouwt, in- 'g samen te werken. Onnadenkend wordt in de eerste jaren met de grillen en opkomende driften (Ier kinderen gespeeld en alles toegegeven wat de jeugdige wil vor- deide. Nu de kinderen grooter worden, gaat het woord der H. Schrift in ver vulling: „Hij die speelt met zijn kind, zal eens wecnen." En machteloos staan de ouders soms tegenover een ver keerde geaardheid, waarvan zij zeiven voor een groot deel de schuld dragen. Maar nog is het tijd, om de begane fout te herstellen, wanneer zij slechts de helpende hand willen grepen, welke de onderwijzer hun toesteekt. Aan het einde van hun Mandement zeggen de Bisschoppen van Nederland: „Gy zult ook niet nalaten, uwe vurige gebeden met de Onze tc vereenigen, opdat de Heer onze pogingen ter ver betering in den toestand van het onder wijs gelieve te zegenen en den katholiek de gelegenheid worde gegeven, om in de opvoeding zjjner kinderen, volgens den geest en de voorschriften van zijn H. geloof te kunnen voorzienja, dat gebed volhardende, mogen Wij met vertrouwen hopen, dat de goede God. die Zijne Kerk in Nederland zoo zicht- baar beschermd en bijgestaan heeft, ook deze gewichtige zaak, de opvoe ding en het onderwijs van het toe komstig geslacht, een gunstige uitkomst zal geven." Het is eene halve eeuw geleden, dat de Bisschoppen van Nederland dezen bartewensch uitten en de geloovigen krachtig aanspoorden, om de vervulling ervan door vurige gebeden af te si ken. En nu. na znovecl jaren van len en streven, kunnen wij met blijd schap vaststellen, dat wij op het gebied .-an liet Katholiek Onderwys ver vorderd zijn. Maar veel moet er nog gedaan ge gimeenschapsxiu van ons volk 't overige gedaan. «Ieder voor zich, en Iaat anderen bloeden», scheen wel 't devies. Er schijnt weinig aan te doen. Enkele jaren zijn niet genoeg gebleken om een bcstuursstelsel berekend te maken voor de zeer ongewone crisis- taak, hoe zou men dan willen dat die korte tijd voldoende ware «m een volk op te voeden een volk bovendien, dat niet, als de oorlogvoerende natiën, door gemeenschappelijk te dragen leed en gevaar «gloéade aaneengesmeed' OORLOG. Sinds 18 Juli, dus in minder dan een and tijds, is door de Geallieerden :n terrein van omstreeks tweeduizend vieik. kilometer heroverd, d.t. bijna 2/5 van het sedert 't Maart-offensief prijs- gegevene. En het is waarschijnlijk dat het daarbij niet blijft. Ook al wordt de hoop der Kranschen niet vervuld, dat de positie-oorlog in het westen nu ge daan is, en dat de Duitschers geen neer zullen krijgen voordat zij over dc grens zijn gejaagd het schynt wel zeker dat de terugtocht eerst t staan zal komen bij de linie Péronne- Noyon. Zij zullen zich wel tot b uiterste inspannen om Noyon tc be houden. Gelukt hun dat niet, dan moe ten zij nog veel verder terug, en zal ■nisschicu de Hindenburg-linie voor de tweede maal betrokken moeten worden. Dat daarmee tevens de kans opeen hernieuwd Duitsch offensief voor af- zienbaren tijd vervalt, is uiterst waar schijnlijk. Binnenlandsche Berichten. De Voedselvoorziening. 't Zou struisvogelpolitiek zijn om verhelen dat 't daarmee van kwaad erger dreigt te gaan. Tegenover enkele lichtpuntjes staat de kans van ernstige tegenvallers in het najaar en den win ter, die hun schaduw van zorg reeds vooruitwerpen. Stelselloosheid en et zeker lichtvaardig optimisme hebben schuld aan, dat Nederland nu nóg niet voldoende voorbereid is om dien zeer kwaden tijd af te wachten met het besef, dat al het mogelijke ter afwea- ding en verzachting is gedaan. Zeker heeft niet alleen de aftredende regec ring ten deze schuld. Zij heeft zich niet kunnen opwerken tot de hoogte dei buitengewone omstandigheden, maar inderzijds hebben het egoïsme, de ge- Gemengde berichten. Iugebroken is ten bureele van den luit.-Uwarticrmeester te Leerdam. Dc administratie-kist werd gevonden in een sloot aan een perceel op den Parallel weg. Een onderzoek met politichonden wordt ingesteld. Het gestolene wordt geschat op f7000. Onder Bennebroek kwamen twee de eenzarne boschwacli- vroegen drinken. De 80- jarige B. verstrekte dit, doch kreeg als dank zulk een slag op het hoofd, dat hij duizelde. Zijn huishoudster kwam hem tehulp. Hij herstelde zich spoedig, ging naar binnen, greep zijn geweer es loste ecu schot op de kerels die op dc vlucht gingen. nieuw op te richten groentendrogerij nabij Coevorden zijl de noodigc gronden aangekocht vior f 38000, waarvoor het lijk 80 pCt. subsidie toestaat. Slechts enkele jaren geleden werden die gronden slechts op f8090 getaxeerd. De verwachting van deze soort van drogerijen is bl'jkbaar hoog gespannen. Te Lisse is bij een juwelier inge broken. Vermist worden eenige gouden zilveren horloges, alle gouden uit de étalage, alle in reparatie gegeven gouden voorwerpen, benevens twee in den winkel staande rijwielen, gezamenlijke waarde van f2500. Te Almelo trok een 3</]-jarig kind kast, waarvan een der pooten molmd was, omver. De kast viel op het kind, dat met een gapende hoofd wonde werd opgenomen en eenige oogcnblikken daarna overleed. Naar het Vad. meldt, is de chef i den dageiykschcn dienst by de Ledervereeniging, v. S., voortvluchtig verband met een tekort van f3000, it in de kas is ontdekt. De heer v. S. is een 3 maanden ge leden gehuwd en had zijn buis teRys- wijk weelderig laten inrichten. Zoo moet een meubelleverancier een f9000 van hem hebben. Behalve deze schulden had hij er ook nog tengevolge vao verschillende voorschotten, ook van personen en firma's, aan wie bij leve- nties had opgedragen. Zijn woning is eer leeggehaald. Vroeger is de voortvluchtige sergeant ■weest bij de motorrijders te Delft. Te Filsum, even over de grens bij Nieuwe Schans, is op 104-jarigen leef- lijd overleden de wed. Habby, de oudste :r van Oost-Friesland. Hel oudje, dat tot baar dood alleeo in haar huisje woonde, bleef tot bet einde ge zond van lichaam en helder van geest. De politie te Middelburg bield een i, die des avonds met een kinJerwagen iets vervoerde, dat by on derzoek bleek zes hulzen van 12 c.M. granaten te zijn, waaraan zich de ont- stekingsdoppen nog bevonden. Een 53-jarige bloemist te Groningen, heeft in een vlaag van waanzin zijn welke hij van ontrouw verdacht den hals afgesneden. Te Maastricht is een sergeant aan de gevolgen der Spaansche ziekte ge storven. De moeder werd door het doodsbericht van haar zoon zóó ge troffen, dat zy dienzelfden avond over leed. Het onveilige Rotterdam. Te midden van een reeks diefstallen rrmeldt de N. R. Ct. de volgende Met een valschen sleutel heeft iemand zich toegang verschaft tot een kantoor op de Wgnhaven. Er is f300 aan bank papier gestolen. Een schilder is in een huis in de Leuvebrugsteeg f400 ontstolen. Van een schipper is in de woning van een vrouw in de Delftschestraat, waar hij met een vriend een bezoek bracht, i 2600 aan bankpapier uit zijn portefeuille gestolen. Een landbouwer is in een huis op het Spuiwater van f900 beroofd. Een paardenbandelaar heeft op politiebureau aangifte gedaan var vermissing vac een portefeuille met f3145. Dekapitein van het stoomschip Gracia. is op den Coolsingel beroofd van f 1000. Dc Minister van Landbouw brengt ter kenDis, dat in de roggebouwende streken aan inzamelaars van moeder- koorn gelegenheid zal worden geboden, om dit product bij apothekers iu te leveren tegen f 10 per K.G. netto, kos ten van verpakking voor rekening van den afzender. Ten bate van de genees middelenvoorziening verdient het alle aanbeveling, dat met de inzameling moederkoorn onmiddellijk een aanvang wordt gemaakt, en dat de grootst mo- geiyke hoeveelheden worden ingeleverd. De namen der apothekers, bij wie dc inlevering zal kunnen geschieden, zul len spoedig worden bekend gemaakt. Een poolsche arbeider heeft by Nieuwe Schans, uit wraak brand ge slicht, waarbij vier woonhuizen, drie H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT, SCHERPENZEEL, SOEST, UTRECHT Tel. lnterc. 363. Tel. Interc. 2. Tel. Interc. 6. Tel interc. 460 schuren, groote hooi voorraden, ^koei en eu eenige kalveren in de asch zijn gelegd. Van Beverwijk zijn gedureude de aardbeien-campagne verzonden byna 2'/, millioen K.g. Dat 't hoe langer hoe moeilijker wordt iets te hamsteren, bleek aan 't Centraal-Station te Amsterdam. Toen een trein uit Nijmegen arriveerde, gin- gen vliegensvlug de Rijks-controleurs in burgerkleeding langs de cou- pé's en tal van reizigers met koffers en city-bags werden aangehouden; zy waren niet zoo goed of ze moesten dadelijk op 't perron uitpakken. Aard appelen, eieren, boter, etc. zijn vooral verboden waren. Amersfoort. Tegen den gemeentewinkel door de Vereeoigingen Handel en Nijverheid en De Hanze eene protest- vergadering belegd met 't Amsterdam- sche raadslid Manasse als spreker. De Spr. wil slechts een kort woord spreken om kracht bij te zetten het protest der middenstanders, vooral omdat men hier de treurige eer heeft .n de primeur. Hy zal zich echter in hoofdzaak be palen tot het algemeen inzicht, omdat de locale toestanden hem niet van naHj bekend zijn, hij wil aantasten daarom het stelsel. Hy kan zeer goed meegaan met den stelregel dat de bijzondere tydsomstan- digheden ook bijzoudere ingrijpende aatregclcn noodzakelijk maken. Alle partijen werken mede or maatschappelijk leven en verkeer zoo lang mogelijk in stand te houden, om ook de verwoestingen in dit leven aan gericht tot een minimum te beperken. Deze samenwerking eischl echter wederzijdschen goeden trouw en geen der partijen moet van de benarde tijden misbruik maken voor bepaald socialis tische doeleinden. Deze tijden zijn zeer geschikt om de ideeën van het staatssocialisme naar voren te schuiven en door deze ideeën de overheid, alhoewel vaak onbe- ïst, verlokt tot dc bekende maatre gelen over te gaan. Dat deze overheid ingrijpt by pryszettingen, dat is nog tot daaraan toe, doch dat zij geen over leg pleegt met de organisaties, in casu de middenstandsbesturen, is t Daartegen kunnen geen bezwaren worden geopperd. Vandaar dat de vermeende bezwaren in dezen gemeente raad naar voren gebracht betreffende dat georganiseerd overleg, slechts praatjes zijn. Men wil niet alleen de beschikking hebben over de artikelen en over de pryzen, maar ook over de detailleering ook over de distribueering, wil alles aan zich trekken. Dit is uitschakelen van den winkelstand. Het gemeenteraadsbesluit is een bru taal stukje werk, 't is broodroof, het geen niet zou gebeurd zyn als bet ar beiders had gegolden. Was legen hen dusdanig besluit genomen, dan zou heel het land in rep en roer gekomen een besluit van z.g. demo- i salon-democraten. En ieder democratisch is of spreekt, wordt voor conservatief gescholden. Deze gemeenteraad .heeft veel op zyn zyn blijkbaar aocialischen(.') Moest men niet dankbaar zyn dat de winkeliers nog steeds zorgen, dat tal van artikelen verkrygbaar zijn Maar neen, toch moeten es gemeente lijke winkels Lomen. Zyn die eenmaal aan het rollen en met hooge kosten igericht, dan zyn ze niet gemakkelijk op te doeken, men zal verder winke len, er komen meer winkels, die de dood zullen zyn voor den winkelstand, zyn belastinggelden zyn con current moet onderhouden. Dit ligt geheel in de lijn van de ocialistischc leer. Daarom veibaast het spr. dit in dtien gemeenteraad dergelijk voorstel n meerderheid heeft kunnen krygen. Elke overheidsbemoeiing sleept een tweede na zich. Vandaar dat de prijzen niet goedkooper zullen worden, waut de overheidsbemoeiingen zijn duur. Die overheid moest hersens genoeg hebben om den verkoop te laten loo- pen over den winkelstand. Ambtenaren toch zijn er steeds op t om voor 't meest mogeiyke geld io weinig mogelij1: te prestceren. Zy kunnen niet op écn lijn worden ge plaatst met het particulier bedrijf. Komen er geen hoogerc prijzen, zeker echter zwaardere belastingen. Zijn de gemeentewinkels er eenmaal, dan ko men opzichters en hoofdopzichters, controleurs en hoofdcontroleurs, onder dea directeur zal moeten komen een adjunct. En deze zullen leven ten koste van de Amersfoortsche burgerij. De hooge belastingen zullen ten ge- KEVELAER. Eenzaam door den avond ging groot mager man over de heide, 't Was winter en wijd over de heide lag dc sneeuw, schemerend glad in bet avondlicht. Dampig grijs hingen de lage luchten, doch in het westen gluurde koud een gele wolkenlaag langs den horizon, een somber licht in de grijs witte eenzaamheid van hemel cn heide. Een scherpe wind joeg ritselend den sneeuw door de stilte en dof door den sneeuw stapte de groote man met lang zame trage schreden voort, telkens zakkend in dc knieën, als een moede is vau een langen wei Het was in het land van Kleef, nog in dc oude tijden, in zware tijden oorlog cn ellende. En de man was marskramer, hij heette Hendrik, eenvoudig, gcloovig man. Hy kwam van het dorp Kevelaer en ging huis waarts naar het stadje Gelderen. Daar woonde hy dichtbij. Maar langzaam dichter er, dichter donkerde dc avond om den stappenden man. De rossige bfandlijn daar wijd was bijna uitgedoofd, enkel een kleine ronde plek schemerde nog als een stille lamp door het dampige ruim. Toen kwam de man aar. een kruisweg, daar alleen een schrale lindeboom stond er onder een hagekruis van groen v weerd hout met cc» mager stijf beeld van Christus den Ljder die hing daar half ingesneeuwd op de verlaten winter- heide en boven zijn hoofd door de tak ken van den bosm stroomden droef de donkere kille winden. Voor het kruis bleef de man staan en zijn mars zettend, knielde hy en bad opdat de vrede mocht terugkecren ia het land. De handen gestut op zijn stok en het hoofd rustend op de handen, bad bij, niet rondziend, niet bewegend, stil n melend in de weemoedige winden, eenzaam een donker men nebje op hel groote witte schemerland. Toen op eens klonk er een «oedergoede zachte stem, hooge stem komend van boven als het windsuizen in de takken, gend de eenvoudige woorden„Bouw mij aan dit oord een kapelletje" De man schrok, hy sprong op en keek rond naar boom en kruis. Maar geen mcr.sch was ei op de wyde heide, het kruis stond naakt en de boom stond naakt en kaal in het weifelend grijze licht. Weer knielde hij neer. liét hoofd omhoog naar het besneeuwde Christus beeld. Opnieuw streken de weemoedige winden door het nevelig kaal geboomt. Hij baden weer kwamen dc won derlijke woorden, hoog gesproken in de winden, die door de takken gingen. Nu schrok bij nog meer. bevend stond hij op, nam zyn mars op den rug cn hijgend slofte hy voort door de sneeuw. Voor zyn oogen begon het woelig te worden in de wyde snecuwlandcu, angst- menscken en dieren doken n de stille grijsheid, joegen rond hem voorbij met geheimzinnige kleine geluiden, 't Waren booze men- schea met donkere gezichten, dieren leelijke koppen. Dan weer werd het akelig licht, een vaal wcmclend damplicht met witte bliksemlichten er door, dan weer kwamen witte gestalten, langzaam zwevende wezens met slee- pende gewaden. En de man dacht aan dwaalgeesten, verdoemd tot dwalen, totdat er gebouwd was bet kappeilelji ter ruste en verlossing vau arme vage- vuur-zielen, tot uitboeting van groote misdryven in den oorlog gepleegd. Maar groot gebogen, neerziend op zijn voeten, ging hij langzaam verder murmelend gebeden voor de rust der zielen van in den oorlog gesneuvelden. Op eens hoorde hij klokkeluiden, 't was de klok van Gcldcren die hel Angelus luidde. Strecler.de zacht, als van heel verre hoorde hij dc slagen tot hem komend door de mistige luchten. Ver dwenen waren de angstvisioe. cn en 't was als een zacht blauw licht, dat open ging voor zijn donkere angstige ziel, die zoete klank, die tingelend rond ging over dc landen, vreedzaam door de geluidlooze eenzaamheid. Hy bleef staan en zijn pet in de handen, de handen stuttend op zyn stok, bad hij half luide met gesloten oogen driemaal het Ave, zooals het luidden de zingende slagen. Dan liep hy voort door dc stilte, ritselend joeg de sneeuw hem vnorby, dof klonken zyn stappen in het siiceuwstuiven en de stilte scheen nog grooter, nog wyder geworden nu niet meer luidden de slagen door de lucht. Doch eiodciyk stonden voor hem de donkere vormen van huizen, dat het plaatsje dicht by Gelderen, wai woonde. En een lichte biyheid klaarde er op in zijn beangstigd gemoed, toen hij binnentrad in den vrede van z$n buiskamertje. Een laag vertrek met gele kalkwandcn en donker bruine ruwe meubelen. Er brandde een zwak vlad- dervuurtje op den haard, omhangen met een donkerrood gordijn. In een hoek bij een llauw lampenpitje zat Mcchel, Hendtik's vrouw te spinnen, een bleek kopje was het, met donkere gladde haren plat langs de slapen. Trouw en kalm glansden de grijze oogen, de kleine witte handen bewogen vlug de donzige wol, vreedzaam snorde het grooie wiel in de stilte van Hendrik zei goeden avond met vreemde stem en ging fitten aar ruwe tafel, half in donker. „Wat is er gebeurd zei Mechel op staand «m het eten te nemen haard. „Ik kon van Kevelaer over de heide, een verte weg door de sneeuw, en ik ben moede en dan zeide hij niets meer. Zwijgend hem aanziend met haar vertrouwelijke kinderoogen, zat Mechel weer te spinnen by bet lampje, terwijl baar man langzaam at aan de flauw verlichte tafel. Zijn arm ging bevend er, het lange blonde hoofdhaar lag war en wild om zijn kop, uit het mag- re gelaat keken groot de blauwe oogen, flikkerend soms ia het donker, als bij herinnering aan groote dingen. Zacht als een tor gonsde het spinrad, het kleine vuurtje glom nu goudig in het diepe donker van de» haard. In het licht der kleine lamp stond beider het witte vrouwenkopje, even gebogen over werk, maar de oogen opgeslagen haar man, den donkeren man met kop, aaa de donkere tafel. Dan zoetjes in de stilte, begon Meehelpt zingen langzaam luider, met lichte cadens:, een liedje van Kerstmis,"als wilde zij verdrijven het sombere leed, er lag over het gejaat van haar I. Zy wist, dat hij het gaarne hoorde het liedje van de ster, die verschenen de koningen in het verreland, het wondere licht, dat er ge schenen had voor de herders in der eenzamen nacht. By het suizende wiel klonk vol liefde en zachtheid haar vrom sopraan. En 't was als een lichtblauw zang, die zwevend kwam van den he mel, opnieuw te verkondigen het mys terie der liefde op aarde. Mechel keek met klaren blik naar haar man, om te zien ophelderen den gewonen glimlach, het lijdende gelaat. Hy at niet meer, maar somber en droevig bleef zyn oog. Toen op eens stond h$ op, kwam naast Mecbcl zitten op een cwaren stoel en zag haar aan zoo vreemd geheimzinnig dat Mcchcl's hand roerloos bleef staan, het wiel plotseling stilstond, haar mond licht open bleef in ingehouden adnmmg. Zoo zaten zij zwijgend een oogenbl'k tegen elkander. En zij hoorden de stille in het schemeibiuinc kamertje. Er. dan verhaalde de man het wonder-gebeurde aan het eenzame kruis, hy sprak zonder handbeweging, haar aanziend aanhou dend en vast, cn hij sprak fluistcrzachl met een stem. die beefde in de stilte. Mechel luisterde, als van zelf daalde haar hand op zijn schouder en zij vroeg niets, boog slechts naar hem over, hem aanziend van onder op in zijn diepe oogen, toen hij sprak van de geheim zinnige woorden ten tweede male ge hoord, cn van de groote misdaden is den oorlog gepleegd. En Hendrik trok weer uit om zija koopwaar rond te venten door het land van Kleef: zoo kwam hij weer den- zclfdcn weg over de heide van Keve laar. Maar nu stond hoog de zon in het volle blauw, wijd glansden en schitterden goudig en wit de sneeuw* landen rond tot aan het welvendeblauw. En geen wind bewoog 4e lucht. Wordt vervslgd.

De Eembode | 1918 | | pagina 1