DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 7 JANUARI 1919 32* JAARGANG No. 97 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Prijs per drie maanden 75 ct. Afzonderlijke nrs. 5 ct. Abonnementen kunnen elke week Ingaan, doch opzegging van abonnement moet ge schieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Socialiseer*!). Er hangt in de lucht over de heele wereld een groote belangstelling socialisatie van de bedrijven. Na vier jaar verwoesting van particulier bedrijf en de particuliere productie, willen de regeeringen hun heil zoeken in de staatsbedrijven. Esn sprong in 't duister. Nocit was de productie zóó groot als vóór den oorlog en nooit kenden we zooveel vrijheid en zooveel welstand, zooveel weelde. En in plaats van met alle macht het daarheen te sturen, dat het particulier initiatief weer de leiding krijgt, zal het economisch leven nu komen onder ambtenaren. We zeilen uit en weten niet in welke haven wc zullen belanden. Voorloopig is er noodig de hoogst mogelijke productie ten einde in de groote tekorten te kunnen voorzien. Tot heden heeft de ervaring geleerd, dat de hoogste productie alleen gele verd wordt door de particuliere bedrij ven en niet door de staats- of gemeen tebedrijven, de z.g. gesocialiseerde be drijven. Behalve door de ervaring is ook op theoretische gronden aan te toonen, dat in het algemeen natuur lijk de particulier het wint van den staat of van de gemeente. Wie eenig werk goed en goedkoop wil uitgevoerd hebben, draagt het waarlijk niet op aan den staat of de gemeente. De huidige distributie óók een socialisatie heeft den schrik voor staatsbemoeiing onder alle rangen en standen der bevolking gebracht. De boeren doen feitelijk niets anders dan onafgebroken vechten tegen de maatregelen die het bedrijf aan banden leggen zij snakken naar het oogenblik dat ze „vrij van de regeeringsambte- naren" zullen zijn. Het economisch leven is te ingewikkeld, dan dat bet van regeeringsbureanx uit zou kuunen geleid. Wel hebben we noadig staatsbelang- stelling, staatshulp, maar geen staats inmenging. W ettenfabrlcage. Bij ons zijn tijdens de mobilisatie tal van wetten cn voorschriften gemaakt en uitgevaardigd en zoovele er ge maakt zijn, zoovele wist men er te ontduiken. Wat beteekenen toch alle wetten, indien de zeden der menscben niet deugen. We willen ons niet verklaren als een tegenstander van elk ingrijpen van den wetgever in het leven der mcnschen. Integendeel, al jaren en jaren hebben wij om wetgeving, vooral op sociaal gebied, geroepen cn de vrijheidsideeSn der liberalen hebben we steeds bard- grondig verfoeid. Waarop we hier wij zen willen, is dit: le. dat we van de wetgeving niet alles moeten verwachten 2e. dat de wetten nooit het per soonlijk initiatief mogen deoden op straffe van den meusch rcactionnair tc maken tegen elke wet, zoodat hij er ten slotte geen enkele meer onderhoudt. Al dat reglementeeren en verbieden is een waarschuwing tegen het s lisme, dat de Staatsalniacht wil doen herleven en dc 10 geboden van God wil afschaffen. Alle reglementeeren en alle wetten- makerij der socialisten zullen niet 1/100 part van de welvaart en den voorspoed kunnen brengen, die door de 10 geboden Gods op aarde zijn gebracht. Binnenlandsche Berichten. Onderwija. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling van het lager onderwijs in hoofdzaak be treffende de onderwijzerssalarissen. Aan de ontworpen regeling der be zoldigingen liggen in hoofdzaak de vol gende beginselen ten grondslag 1. dat aan de onderwijzers der open bare cn der van Rijkswege gesubsidi eerd wordende scholen als eenige in komst een vaste jaarwedde wordt toe gelegd, waarvan het bedrag door de wet wordt bepaald; 2. dat het evenwel wenschelijk in de Kroon vrijheid te laten om, uitzonderingsgevallen, een tarief in te voeren, dat boven het wettelijke uitgaat 3. dat toegekend wordt eene naai gelang van den levensstandaard voor verschillende groepen van gemeenten ofdeelen van gemeenten uiteenloopende aan vangswedde, met periodieke opklim ming volgens dienstjaren 4. dat de wedde des onderwijzers van bijstand wordt verhoogd wegens het bezit van de hoofdakte 5. dat zij voor het personeel der scholen met uitgebreid leerplan wordt verhoogd wegens het bezit van bijakten in vakken, welke aan die scholen on derwezen worden; 6. dat de bezoldiging van diegenen die ongehuwd blijven niet zoo hoog behoeft te klimmen als die van hen, die wel een huwelijk aangaan 7. dat nevens het beginsel der stand plaats toelage voor de hoofden der scholen bovendien verschil te maken is naar gelang van de grootte der school saraan zij verbonden zijn 8. dat de belooning voor het geven van herhalingsonderwijs behoort te wor den verhoogd 9. dat bij afdoende regeling der salarissen de wachtgeldsregeling behoort te worden verbeterd; 10. dat de jaarwedden der volgens de wet verplichte onderwijzers, zoo mede de belooningen voor 't geven herhalingsonderwijs door het Rijk de gemeenten en aan de school besturen worden vergoed, en 11. dat dit eveneens het geval is et een zeker aantal niet door de wet verplichte onderwijzers, welk aantal verschillend is naar gelang de school er eene is voor gewoon, voor uitge breid of voor meer uitgebreid lager onderwijs. Gemengde Berichten. Het spoorwegverkeer wordt met 1 Februari meer beperkt. Overwogen wordt Zondags den geheelen dienst stop te zetten. Men onderhandelt met België om lil voor Hollandsche koeien Bel gische kolen te krijgen. Het lang verbeide wetsontwerp beoogende gelijkstelling te brengen in de salarissen van openbare en bizon- deie onderwijzers is ingediend. Te Nieuwe Pckcla is ingebroken bij den heer Leie. De brandkast met f 10.000, benevens gouden voorwerpen, werd weggehaald en later op een stuk land teruggevonden. Onder Beekbergen is brand ge sticht in een groote landbouwschuur waarin voor f 40.000 graan verbrandde. Een paard werd gestolen. Wilson de Amerikaansehe presi dent is naar Rome vertrokken. In Frankrijk en Engeland weerstreeft en zijn verzoening brengende vredes plannen, wijl daar de oorlogspartijen de macht in handen hebben. Alles ziet nu verlangend uit naar de samenkomst der mannen die de vre desvoorwaarden zullen stellen. In Duitschland is 't nog altijd aan 't woelen. Do oproerig gezinde socia listen groepen, maken veel geweld en veroorzaken overal onlusten, waarbij vaak dooden vallen. Over de geheele aarde z|n in de afgeloopen 3 maanden aan de Spaan- sche ziekte en longontstckiog overleden millioen personen. Het totaal aantal verliezen, geledeD door het Italiaansche leger op alle fronten gedurende den oorlog beeft bedragen 400,000 dooden, waarvan 16,362 officieren en 947,000 gewonden, 'aarvan 33,347 cfficieroo. Het aantal lannen, dat invalide is geworden 'ordt geschat op meer dan 500.000. - Te Halfweg is ingebroken in de pastorie der Geref. Gemeente. Eenige voorwerpen van waarde en een twin tigtal flssschen wijn worden vermist, van welke laatste het meerendeel leeg werd teruggevonden. De dieven had den zich dermate aan den wijn te goed gedaan, dat het gemakkelijk ging hea in den vroegen morgen op den straatweg te arresteeren. Daar de loonen in Pruissen den laatsten tijd op aandrang der arbeiders in vele plaatsen een hoogte hebben be reikt waarvan een verdere stijging niet r door de beerschende duurte ge rechtvaardigd kan worden en waardoor het beete economische leven ten onder moeten gaan heeft de socialistische Pruisische regeering zich genoopt gezien een verordening uit te vaardigen, waarin o.m. gezegd wordt, dat de loonbeweging een ont wikkeling heeft aangenomen, die de productie van goederen te gronde zou richten. Noch de mijnbouw en de spoor wegen noch alle overige bedrijven kun- neo het langer verdragen dat de uit gaven de inkomsten overschrijden. Dit gevaar is echter reeds in bedenkelijke mate ingetreden. Daarom wordt het gebiedende plicht tegen het stijgen der uitgaven voor loonen boven bet bedrag der opbrengsten op te treden. Door den hevigen noordwestenwind zijn te Petten verscheidene mijnen aan gespoeld, waarvao twee de tegen Hondsbossche zeewering zijn ontploft. Aan vele gebouwen in bet dorp en in de aangrenzenden Hasepolder is groote schade aangericht. 's Nachts is ingebroken in de kweek school der Broeders aan den Tonger- schen weg te Maastricht. Er is ont vreemd rookvleesch, verduuizamde le vensmiddelen, maggiblokjes, vleesch in bussen, rijst, suiker, aardappelen Het schijnt met karrevrachten te zijn weggehaald. Met suiker cn maggiblok jes waren op de tafel de woorden ge rangschikt «Zalig Nieuwjaar», van de dieven nog geen spoor. De broeders die 300 kweekelingen in de kost heb ben zijn door den diefstal in hooge te gedupeerd. Te Naarden is de geldkist van den luit.-kwartiermeester in de miitaire ba rakken opengebroken. Men weet t, daar de kwartiermeester afwezig I, hoeveel vermist wordt. In een hotel op de Hoogstraat te Rotterdam is een emmer met uitge beend vleesch beslag genomen, toen het daar binnenbracht werd. Dit vleesch bleek afkomstig vao een bond, die geslacht was in huis op de Goud- schen rijweg. De Nederlandschc Anti Oorlogsraad zal vermoedelijk binnenkort ophouden bestaan. Uit den Omtrek. Amerongen. ?/hSltg.ïgd op een komplot tabaksdieven, een tien tal is voorloopig in arrest gesteld. Op aanzienlijke partijen is reeds bij ver schillende opkoopers beslag gelegd, o. a. bij een koopman een partij van 3000 K. G. Ook is men tot de ont dekking gekomen, dat er enorm ge smokkeld is, honderden bossen, werden per boot naar Rotterdam vervoerd, aldaar verwerkt en in den handel ge bracht. De tabaksplanters hebben echter een bijzonder voordeelig jaar gehad, hoe wel de prijzen van mest, hout en ar beidsloon ongekend hoog waren, be- somde men nimmer de prijzen van f 100 f 150 per 50 K.G. Geboren: Aaltje, d. v. M. v. Essen en G. v. d. Heuvel z. v. G. v. Rootselaar en A. v. d. Kuilen Antonius, z. v. J. v. d. Hoef en A. Liefjens Jan Dirk, z. v. D. Broekhuis en J. v. Deelen Aal- :rt, z. v. H. Pater en H. Duits. OverledenCornelia Pater 30 j. echtg. van Evert Hendriksen. - Op de markt Eieren f 25.00 i f 30.00 Biggen f 30.00 f 45.00 Kaas aangevoerd 35 wagens of 665 stuks wegende 3550 kilo. Verkrijgbaar op bon 4 een half ons boekweitenmeel bon 2» twee ons erw ten bon 91 twee ons huisboudjam bon 92 anderhalf ons kaas 20-f- dan wel l'/i ons betere kaas k diverse prezenbon 93 en bon 29 der kinder- suikerkaart 2'/j ons suiker (MelisI) bon 258 v/h gezinshoofdenbonblad en bon 30 der kindersuikerkaart 1 enkel stuk harde zeep bon 94 1 reep chocolade bon 96 een ous rijst p. p.boa 97 twee ons distributievlecscb, zoo althans aangekomen(losse bons zijn niet geldig)van 513 Jan. op bon 12 der rijksvetkaart 2','j ons boter enz.; bij deze bon behoort echter bon 95 het bonboekjevan 115 Jan. op i 44 der thee- en koffiekaart 0.0S K.G. Koffie. door vergiftiging om het leven gebracht. Men verdenkt hiervan a huishoudster. 1 electriscbe verlichting der gemeente Bunschoten worden aan weerszijden van de Eem, ter plaatse waar de geleiding de rivier kruist, palen van 25'/j meter lengte opgericht, zoo dat schepen met staanden mast geen moeilijkheden in de vaart zullen on dervinden. Hoevelaken. elf uur, in het koffiehuis van Kolfscho ten ten verzoeke van de Wed. J.Ger ritsen in eene zitting publiek verkoopen eea burgerwoonhuis met schuur, erven, tuin en grond, aan den straatweg te Hoevelaken, zeer geschikt uoor Kwee- kerij groot ruim 1 Hectare. Niik-Prk He' mond" en klauw" iNIJIYClIV. zeer dat ook in deze gemeente op verschillende plaatsen is itgebrokeo, schijnt iets tol staaa te komen, althans in de laatste dagen komen er geen nieuwe gevallen bij. Gelukkig neemt de regeering geen strenge maatregelen. Burgerlijke Stand. Geb.Dirk, z. van Barend Kuis en Petertje v. d. Mbeen. Hendrika, d. Hendrik Heiwegen en Teuntje v. d, Viscb. Gijsje, d. van Hendrik v. Dooruik en Arisje v. Doorn, Hen drika, d. van Elbertus v. Soeren en Woutertje v. Dunschoten. Overl.Johannas Sward, 7 m. Alijda v. d. Pol, 74 j., wed. van Evert an 't Hof. Renger v. d. Brom, 10 i. Johanna van 't Land, Hm. Johan Melchior David Zieser, 85 j., wedar. van Louisa Maria Johanna v. Mulm. In den gemeenteraad kwam een 'erzoek van de Republikeinsche partij, im aan alle hoofden van dienst op te dragen, bij benoemingen slechts op ge schiktheid te letten en godsdienstige gezindheid van sollicitanten buiten be schouwing te laten. De Raad vereenigt zich roet bet ge voelen van B. en W., dat de wijze waarop het dagelijksch bestuur en de raad sollicitanten meenen te moeten beoordeelen, ie een geheel interne aan gelegenheid hunner vergaderingen. Het verzoek van ingezetenen, om tot elcctrifieaiic van de gemeente te be sluiten, wordt veor kennisgeving aan genomen, op grond van een bij de N. V. Provinciale Geldersche Elecirici- laatschappij, ingewonnen advies, strekkende om voorloopig eiken stap tot aanleg van provisorische netten achterwege te laten, tot tijd en wijle de gemeente goedkooper kan worden geholpen met inmiddels uit Amerika of Engeland aangevoerde materialen, welk advies werd gegeven nadat ge noemde maatschappij nog had opge merkt, dat voldoening aau het verzoek electrificatie in de tegenwoordige tijdsomstandigheden een zeer sterk ac- der gemeentebelasting tengevolge zou hebben. ij de rondvraag, vraagt men voor ziening in den teestand op enkele ge deelten van den Slichtenhorsterweg. Er herinnerde, dat de wensch is geuit tot verhooging van het marktgeld, vraagt een lid hoe 't met deze aangelegenheid Notaris Westra zal Dinsdag 21 Jan. 10 uur, in «De Roskam* verkoopen: diverse pereboomen en hout. En op Donderdagen 9 en 16 Jan., 19 Vluchtelingen tan het groote lager. Het woivengehuil klonk steeds nader en vreeselijker door het woud, en nauwelijks had de kozak naast den dienaar op de achterslellage plaats ge nomen, en Petrowitsch weder de slede in gang gebracht, toen men reeds het snuiven der wolven hoorde, en oogen- blikkelijk hierop de hongerige roof dieren omtrent tien in getal, bemerkte. Men moest nu tot eene vertwijfelden strijd besluiten, om niet onzeker en nutteloos de kogels te verschieten. Pe trowitsch beproefde de paarden in tc houden. Doch deze sidderden, namen het gebit tusschen de tanden en dreig den, zoo zij niet voort mochten, de lichte slede aan stukken tc slaan. Pe trowitsch moest toegeven, en het ge vaarlijk jagen begon opnieuw. De wolven waren de slede genaderd. Met vraatzuchtig verlangen omringden zij, op hunne tanden knarsende, de slede, terwijl eenige op het doode paard vielen. Met sprongen naderde een dezer roofdieren de paarden. Doch Petro witsch schoot dc wolf dood op het zelfde oogenblik, dat het een der paarden aan de keel vatten wilde. De wolven weken, en de slede stormde voort. lit was een gelukkig schot, Pe trowitsch 1« riep de gravin, die, de bevende dochter tegen hare borst drukte. Er verliepen eenige minuten, voor dat zich een nieuwe vijand vertoonde reeds achtte men het dreigend ge vaar voorbij, toen men aan het ritselen en ruischen bespeurde, dat de wolven hunne vervolging in het aan de straat liggende bosch voortzetten. De gravin door het gelukkig gevolg in het eerste schot aangemoedigd, trok uit den zak der slede een sierlijk pistool, en toen drie wolven uit het bosch sprongen, schoot zij op een dezer dieren af. Het pistool, deor een bevende hand afgeschoten, trof niet. Petrowitsch deed eveneens een misschot, eu toen de op de achterstellage zittenden hunne pi stolen losten, stortte slechts een der dieren neder. In den kruiddamp die eenige oogenblikken de slede omhulde, werd de monsterachtige kop van wolf zichtbaar. Met dc snelhe.M vat gedachte sloeg hy zijne tanden in pelswerk der jonge gravin die met den roep«Hcmelsche Moeder, bescherm my een doodangstigen blik naa wolven verhiefstuiptrekkend klampte zij hare moeder, die door schrik verpletterd, gcl|k een onbeweeglijk .en beeld den wolf aanstaarde, die haar eeDig kind dreigde te verscheuren doch zwaar en bloedend viel dit ondier plotseling van de slede in den sneeuw neder. Een schot was zijn val voorafgegaan, en toen de gravin de oogen verhief, zag zy een schoonen edele jongeling op een klein kozakken paard. Juist schoot hij een tweede pistool af, en weder rolde een dezer hongerige v-y- anden in zijn bloed Petiowitsch had zich tot nu met den sabel tegen dit woedende roofdier verdedigd, cn de- ijl, den verbitterden vijand p'.otselng r.ederstorltc, zonder van zijn wapen n doodenden slag ontvangen te hebben, zag hij verwonderd naar den jongen man, die dc wolven zoo bedwong. »Hcb dank, wie gij ook zijn mocht l« riep Petrowitsch diep adem halende, en vroom het oog verheffende, vervolgde hy «Zoo waar ik leef, zend u de hei lige Iwan, welken ik in den uitersten nood ter hulp riep Zonder te antwoorden sprong de on bekende redder van het paard, trok een kristallen lleschje uit den borstzak en goot van het weinige, dat het nog iahield, eenige druppelen in den door sohrik verbleekten mond der gravin. Daarop knielde hij, zender op de lieden, die hem met danbetuigingen overlaad den, acht te geven, nevens de slede neder. Huiverend vestigde hij het oog eenige oogenblikken op de pels, door de tanden van den wolf verscheurd; doch toen zag hij in het bleeke, tegen het moederhart geleund aangezicht der ongekwetste jongvrouw, hetwelk zich allengs hegon te kleuren, en sporen van leven verried. IX. Eindelijk sloeg de jonge gravin de oogen opzy zag haren redder, die zich met angstige zorg over haar boog. igenblikkelijk hierop verzonk zij in n, zoo diepen droom, dat bare oogen tuwelijks geopend zich weder sloten. De gravin, die van het eerste oogen blik meende den jongman nog eens ge zien te hebben, herkende hem dadelfk, toen hij het fieschje uit den borstzak trok. Diep ademhalen ontwaakte ein delijk de maagd wederby het onver wacht verschijnen van een bekend aan gezicht, was zij van den bevigsten schrik, tot eene soort van betooverende droomenj overgegaaneindetijk keer de zy tot haar bewustzijn terug. »01ga!« sprak de gravin teederiyk tot hare dochter, «kent el dezen offi cier onzen redder?* «Of ik hem ken antwoordde de maagd met een stem bevende van vreugde en ontroering. «Hy is toch zeker dezelfde, die eens met hart roerende woorden onze hulp voor zijnen zieken broeder ingeroepen heeft. Wij gaven wat wij hadden, en met het fieschje, wat hij van my ontving, roep hij mij nu hier, tot bewustzijn terug. Dit is wonderbaar het is Gods wil -En uw broeder, die gij door de druppelen moest versterken waar is hij gebleven?» vroeg de gravin dade lijk. Doch toen zy zag dat haar redder het was Julius de oogen neersloeg en verbleekte, berouwde baar deze vraag. ■Dit mag God weten l« antwoordde de beiersche officier, en vertelde in 't kort het gebeurde, en hoe men by bet toonen «ener kaart, welke hem een edel« Rus gegeven had, als moorde naar verdacht had. «En boe luidde de naam. die op de kaart stond vroeg de gravin, door het lot van den officier diep getroffen. «Iwan Dolgorowitsch, Wordt vervolgd.

De Eembode | 1919 | | pagina 1