Uit den Omtrek Amersfoort. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG 28 MAART 1919 32* JAARGANG No. 110 UerschIJnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag.Prijs v |ier drie maanden 75 ct. Afzonderlijke nrs, 5 et. Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet ge schieden voir den aanvang van een nieuw kwartaal. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Provinciale Staten van Utrecht. Katholieke kiezers van kieskring 11 maakt op Donderdag 10 April alléén het blokje zwart voor den eersten naam van de Katho lieke lijst. De Katholieke lijst is de eerste lijst van het stembillet. Vaststelling der Kiezerslijst. De nieuw vastgestelde kiezerslijst voc het jaar 19191920, benevens de alphi betische lijsten der namen en voorna men van hem, die met betrekking tot een of meer der verkiezingen vai kiezerslijst zijn afgevoerd of daarop zijo gebracht, zijn van den 23eten Maart tot en mat den 21»ten April a s. op alle gemeente-secretariën voor ieder ter inzage nedergelegd. Tot en met den 15an April a.a. i» een ieder bevoegd bij het Gemeente bestuur verbetering van de vastge stelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd de wet, daarop voorkomt, niet v komt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. zitten, «aan de distributie kwamen», rentenieren thans in eigen huizen. Het percentage van hen, die zich eenvou dig rijk hebben gestolen bij de vet- distributic b.v. verdween het regeerings- vet bij tonnen ts betrekkelijk klein; het percentage vat' hen, die met waar devolle informatie hun voordeel wisten te doen, is daarentegen onrustbarend groot. Te Bussum zijn Dinsdag 3 per- i uit Amsterdam aangehouden, nan en twee jenge vrouwen. Zij bezochten verschillende winkels enter- ijl een op den uitkijk stond, namen de anderen er weg wat hun gading was, schoenen, lijfgoed, enz. De buit werd op 't laatst zao groot, dat het de aan dacht der politie trok, die hen mee lam naar het bureau en daarna ter be schikking van de justitie stelde. Te Naarden heeft een krankzinnige den nacht bij verschillende bewoners de ruiten vernield. Vooral spiegelruiten winkeliers moesten het oogelden. Van de R. K. meisjesschool is nage noeg geen ruit heel gebleven. De schade wordt ep f 1000 geschat. De ma onder bewaking van politie naar krankzinnigengesticht vervoerd. Binnenland. In de vacature, welke door het overlijden van pastoor Forstniaon ontstaan in het Comité voor de Neder- landsche Katholiekendag, is door Z. D. H. den Aartsbisschop voorzien door de benoeming van prof. dr. J. Hoog veld te Culemborg. De minister van financien blijft bij zijn voornemen, de oorlogswinstbelas ting af'te schaffen die zou toch vrij wel niets meer opbrengen. Monopolies zouden geen ander ge volg hebben dan de door den minister voorgestelde indirecte belastingen. Thee en koffie komen daarbij geheel achter aan en koffie weer later dan thee. De minister is in principe bereid let hooging van kinderaftrek, evenals tot extra-belasting voor ongehuwden. Te Rotterdam is een keilner zijne woning van de trap doodgevallen. Het sigareumakersbedrijf te Rher staat bijna geheel stil door slapte, Uit eeu lessenaar in het raadhuis te Waspik is door inbraak f3000 ge stolen. Baarn. De Katholieke candidatenlijst voor den gemeenteraad luidt als volgt 1. van Ditzhuyzen (aftr.), 2. C. W. Vermeulen, 3. Kieft, 4. Bieahaar, 5. Brakenboff, 6. J. H. Vermeulen. 7. Lejrgraaff. Bij het vee van twee veehouders alhier zijn gevallen van mond en klauw- r geconstateerd. Op het Stationsplein zal een kiosk werden geopend voor den verkoop dag- en weekbladen, tijdschriften verdere reislectuur. Burgerlijke Stand. OndertrouwdW. Meernik en in Woudenberg. Gehuwd K. J. A. Boom en C. Krees. Overleden Maria Kamphorst, wed. in J. Pas, 66 j. Jeannette Meur- sing, wed van J. A. H. Kirchner. Cemncs. De wethouder W. Eek (R.K.) wenscht bij de a.s. verkiezingen voor eene her benoeming niet weder in aanmerking te komen. Bij den landbouwer J. Roodhart Gzn. op «Slreefoord» werden meerdere ge vallen van mond- en klauwzeer ge constateerd. Rot tirma A. E, producten aan den Boeten-Singel. Hel slot van de brandkast was uitgehakt. Er wordt een bedrag van f 3800 ver mist. De inbrekers lieten werktuigen op het bureau achter. Een stoonischoenenfabriek te Waal wijk, heeft verleden jaar een winst gemaakt van 38.2 pCt. Begrijpt men nu, waarom de schoenen zoo duur moeten blijven? De Ncderlandschc Opera kreeg een ton en was er mee geredde burge meester van Zwartsluis kreeg wel twee tonnen en gevoelt zich nu juist niet precies «gered». Het waren name lijk «tonnen met inhoud» van de ge meente-reiniging, die bij hem door de ruiten in het salon geworpen werden. Dc distributie is geen ideale instel ling. maar een noodzakelijk kwaad ze moet dan ook zoo spoedig mogelijk weer verdwijnen. Zc levert verschil lende bezwaren en gevaren op. Op één er van wil de ».H P.« wijzen. distributie-ambtenaren zijn aan de gekomen tal van gegevens, welke de handel hun moest verstrekken. Zijn die gegevens veilig bij hen Och, zegt dc »H. I\« het is eei open geheim, dat cr in Den Haag ii die «gegevens» druk handel wordt ge dreven. Letterlijk tientallen lieden, die zonder een stuiver in de wereld te be- - Door de R. K. Kiesvereeniging werden de volgende vijftien candidatci (in alphabetiscbe volgorde) gesteld on geplaatst te worden op de groslijst voo den Gemeenteraad: 1. W. v. d. Brink, 2. A. de Bruin, 3. J. Elders Tzn. B. Groen, 5. I. Hilhorst, 6. G. Hilhorst Jr., 7. W. vaa Isselt, 8. J. van 't Kloos ter, 9. P, van Klooster, 10. G. Nagel, 11. A. van Stoutenburg, 12. J. Wes terhuis, 13. T. van Wijk, 14. R. t Wijk en 13. G. van der Zwaag. Caren Burgerlijke Stand. GeborenJohanna Theodora, d. C. Hilhorst en D. v. Eijden. Klaas Teunis, z. van H. Pooi Calis. Gijsberthus Stephanu W. Schoonhoven en A. Kuijci Overleden: Jan Hendrik Jacobus Spiekerinan vaa Weezelenburg, echtg. van M. M. Liebenberg 71 j. Martha Magdaleua Liebenberg, wed. van J. H. J. Spiekerman van Weezelenburg 52 j. Soest. Door notaris Prillevitz werden ge veild Een huis met Bchuurtjc 't Hart, 1151 Are. Kcoper C. v. d. Bremer Gz., f 1620. Land geschikt voor bouwterrein, 't Hart, 8.64 A. Kooper F. Breure f 825. Weiland aan den Nieuwen weg, 6.10 A. Kooper H. Butselaar Ar. f 500. Tuingrond aan den Hartweg, 2.80 A. Kooper A. Radstok f320. De heer Batenburg wordt met al- gemeene stemmen tot gemeentesecre- ris benoemd. De heer Batenburg dankt de leden voor het in hem gestelde vertrouwen geeft de verzekering, dat hij zijne beste krachten ter beschikking zal stel len. ten dienste der gemeente. In behandeling kwarr het verzoek- schritt van de K. K. Woningbouw vereeniging «St. Joseph-, verzoekende luppletoir voorschot voor den bouw van een complex woningen. Het voorschot bedraagt f 84.577, 75 pCt. te betalen door het rijk en 23 pCt. door de gemeente, over een tijd stip van 3 jaren. Zulks werd goed gekeurd. Adres van H. ten Beek a., ver toekende wijziging te brengen in de administratieve commissie inzake con trole Woningbouw vereen. »St. Joseph». Na eenige bespreking wordt besloten achtiging tc verleenea tot het be- lemen van een deskundige. Aan de orde kwam vervolgens de herziening der jaarwedden van eenige ambtenaren. De hear Endendijk is tegen de ver- hoogiag van v. Bal ormeden deze aog kort ambtenaar is, tegen verhooging der salarissen van Prinsen en Lodder heeft hij geen bezwaar. De heer Hilhorst wenscht dat het salaris van den concierge, wegens -antwoordelijkhcid worde ver hoogd waarop van Hofslot bemerkt, it de concierge geen onbemiddeld Ingekomea adres van K. M. Hare- meker e. a. verzoekende opheffing van i verplichte winkelsluiting op Zondag. De heeren Hilhorst en Fugers ko en op voor het bedienend personeel i de heer S. de Zoete wenscht dc verordening te handhaven met het oog op de Zondagsrust, verordening blijft gehandhaafd, aanbieding van het rapport van den accountant ever het onderzeek der rekening van het levensmiddelen- bedrijf vroeg van Hof dot of er nog geen ambtenaren van .iet levensmid delenbedrijf worden ontslagen. De voorzitter zegt daaromtrent een voorstel zal worden gedaan. De heer P. Man wordt benoemd tot makelaar. voorzitter deelt mede dat de straatweg nabij het vliegkamp, noodig verbetering eischt en vraagt daartoe f 3323, hetwelk wordt taegestaan. Utrecht. Alhier is aangehouden iemand u Vecnendaal, wegens het stelen va ongeveer 23 fietsen. De fietsen ware ontvreemd o.a. te Vecnendaal, Ede t Utrecht. N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Korteflr. 19, Tel. Int 363 UTRECHT, Tel. Interc 460. SOEST, Van Weedeetr. 206, Tel. Int. 6 SCHERPENZEEL, Tel. Interc. 6. Telegramadres „Credo". Spiciili cinditin rooi din Imdbouw Safe Deposit. Van gemeentewege worden nood woningen gezet aan den Amsterdam- schen straatweg en aan den Jutfaaschi weg. Het sijn houten gebouwen zóó danig ingerichr, dat ieder gezin eee apartcn ingang heeft; voor elk huis gezin zijn disponibel een woonkamer, ier slaapkamers en een keuken. In itaal kan in deze noodwoningen 36 families onderdak worden verleend. dat hij zijn ontslagaanvrage als wethouder intrekt. Aan den heer Benschop wordt als crctaris eervol ontslag verleend en I hij wordt benoemd tot hoofdcommies der secretarie. Op de voordracht voor gemeente secretaris zijn geplaatst, J. G. A. Baten burg, hoofdcommies ea de afgetr. secretaris, H. Benschop. Voor dc caisdidaatstellir.g voor den gemeenteraad wordt zitting gehouden Zaterdag 5 April, des namiddags van le. in het gebouw van den R. K. Volksbond. het patronaatsgebouw aan het Zand. 3e. in de patronaatszaal der St. Henricuskerk. in de vergaderzaal der St. Viu- •Vcreeniging aan den Appelweg bij de Molenstraat. Bovendien nog den daaropvolgenden Zondag van 912 in het gebouwtje der R. K. Militairen vereeniging nabij de St. Ansfriduskeik. De Amersfoortsclie Esperanto ver eeniging «Flehito» hield M landag 1.1. een algemeene ledenvergadering. Als belangrijk punt was vermeld dc be- stuurverkiezing. De hteren H. J. ten Cate, N. D. dc Haan, H. v. d. Laan werden respectievelijk gekozen tot le Voorz, 2e Voorz. en 1ste Secretaris. Nog zij vermeld dat de vereeniging in principe besloten heeft tot krachtige en goede propaganda van de Esperanto idee, zoowel idiëel, als materiëel. - De beide maquettes van het Grond bedrijf der Gemeente Amersfoort zijn tentoongesteld in het Museum Fléhité. Het raadslid H. Koning wenscht geen herbenoeming. In een vergadering van Handel Nijverheid werd naar aanleiding van een schrijven betreffende den 8 uur ar beidstijd voor winkel- en dienstpersoneel, en den vrijen Zaterdagmiddag door den heer Xieuwendijk voorgesteld samen werking te zoeken met «De Hanze,» en met de Besturen der vakvereni gingen tdneinde daarin een groote ge combineerde vergadering houden. De Heer v. Eimeren vroeg bij de rond vraag of het niet op den weg der ver eeniging ligt om te bevorderen, dat meer Middenstanders in den Raad De voorzitter antwoordt hierop dat dc politiek niet in de vereeniging gebracht mag worden, dooh thuis behoort bij de Kiesverenigingen. Maandagavond om 8 uur citia groote vergadering vsn den Bond K. Dienstplichtigen. Mogelijk komt mr. Bomans spreken. De aalmooenier der IV Divisie, majoor Som bcsocht Dinsdag de R. K. Militairenvereeniging aan 't Zand. Hij zal voortaan eiken Dinsdagavond een bijeenkomst leiden en zoo werken voor behoud van godsdienst en goede zeden bij onxe militairen. In het Patronaat Elleboogsteeg ver gaderde het PI. Comité van de Katho lieke Sociale Actie. Tengevolge van bericht van verhindering van den voor den heer H. Kroes, nam, met goedkeuring van de vergadering, de heer Th. Bianchi het voorzitterschap -. Na goedkeuring der notulen, gaf de secretaris een verslag van de werk zaamheden van het afgeloopen jaar en deed hierna verslag als afgevaardigde de Dioc. Com. vergadering, ge houden te Zwolle op 16 December 1918. De heer J. Bunnik verschafte vervol gens mededeeliog van zijn finantieel beheer waarvan de ontvangsten bedroe gen 187.en de uitgaven f44..Tot verificateurs werden benoemd de heeren H. Graansma en W. Steenbeek. Bespreking had nu plaats van agenda voor dc Dioo. Comité verga dering te Zutpheo op 27 Maart, waar voor een afgevaardigde moest gekozen worden. De heer Bunaik stelde voor om de belangr^Uheid dezer vergadering 2 afgevaardigden te zenden. Na eenige discussie van voor en tegen besloot men 2 afgevaardigden te benoemen en wer den hiervoor gekozen de heeren W. G. Klomp en W. Steenbeek. De gehouden periodieke verkiezing die nu volgde bracht de heer \V. Steenbeek als be stuurslid met dankbetuiging werd deze benoeming aanvaard. Verschillende ingekomen stukken wa ren binnengekomen, deze behelsden hoofdzakelijk brieven en manifesten over de oprichting en het doel van het Comité van Actie. Ook zal, leiding van een der stukken door het bestuur gewerkt worden voor de aan werving van leden voor den katholie kendag van 23, 24 en 25 September. Staande de vergadering trad reeds een der aanwezigen als lid toe. Bij de rondvraag wenschte de heer Bianchi een organisatie opgericht te vau den Bond van groote ge in- In deze vctklaarde het bestuur zich diligent. Vervolgens werden nog eenige bekendmakingen gedaan over het plaat» hebben van minder gepaste en ge- wenschte zaken, waarna de voorzitter dankbetuiging en den Christelijken groet de vergadering sloot. isdagmiddag had de uitvoering plaats door eenige leerlingen van de M. 't. B. d. T. afdeeling Amersfoort Mutiekschool (Directeur M. W. Petri). De zaal van «Amicitia» was vol ouders, familie of belangsteller den. Deze voering was een groot succes bestuur, directeur, leeraars en leerares- sen. De ouders zijn overtuigd dat de leerlingen in meesters handen zijn. X. Politiezaken Van de 5 rijwielen die door een mi litair van den vrijw. Landstorm hier ontvreemd (zoo men weet had hij zich schuldig gemaakt aan diefstal van totaal 22 rijwielen) zijn 3 rijwielen door de eigenaars herkend. De 2 a dere waren militaire rijwielen. Door een bewoner der Langestraat aangifte gedaan van houtdiefstal aan de «Schammersteeg». Voor de sluis van de Eem is een schaap opgehaald, toebehoorende aan den landbouwer D. te Stoutenburg, die op het vinden een belooning bad uit geloofd. In de Dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering werd medegedeeld een missive van B. en W. over de opheffing der gas- en electriciteits- rantsoeneering. Medegedeeld werd dat Ged. Staten de besluiten inzake volkshuisvesting goedkeurden en afwijzend beschikkeD op 't bezwaarschrift van de wed. Len sing inzake de rioolbeiasting Hoogl.weg. Aan de school voor voortgezet lager onderwijs werd benoemd dc heer A. v. d. Klein en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature Tuitbof, de heer S. Kraan. De credieten toegestaan voor den aanleg van den ouden Uit. weg wei Jeu met f 12000 gld. verhoogd. Rond de Hoogere Burgerschool en het Industriekwartier zullen nieuwe wegen worden aangelegd. Raadsheer Ruitenberg meent dat het in welletjes is met den wegenaanleg. Over den wegenaanleg in hetindustrie- kwartier verstrekt wethouder Eysink gegevens. Aan de zijde van den ont worpen haven wordt pakhuisterrein ge reserveerd en het spoor zal langs de •orzijde leopen. Wegenaanleg in het Berg-kwartier wordt vooral bedoeld als werkver schaffing. De reorganisatie der afdeeling Maat schappelijk werk werd goedgekeurd. Dr. A. Smit werd eervol ontslagen als gymnasium-leeraar. Het afwijzend advies van B. en W. op het verzoek om voorschot van de bouwstichting St. Ansfridus werd aan genomen. Alleen de heer Xieuwendijk stemde tegen de afwijzing. In antwoord op gestelde vragen ant woordde wethouder Jorissen dat er geen technische bezwaren tegen bouw- en ligging bestaan, maar men wil de corporatie Tuindorp geen faciliteiten verleenen. Dat de kostprijs van den grond de zelfde is als in 't Soesterkwartier is ,r als men de kosten der wegen er bij rekent. Maar men vergeet dat wij hier steenslagverharding krijgen en in 't Soesterkwartier klinkers. De heer Nieuwendijk betreurt het afwijzend advies in verband met den woningnood cn bepleit uitstel. De heer Van Nijnatten is tegen St, Ansfridus aanvrage en is van oordeel, dat men te veel aan Tuindorp ge bonden is. Mr. Stadig vraagtKom ik ergens goedkooper terecht Wanneer afwijzend wordt beschikt op het verzoek", bestaat dan de mogelijkheid, dat Tuindorp kan worden gedwongen gronden af te staan De heer Ruitenberg vraagt een mid denweg te zoekeu, want goedkooper komt men niet terecht. Wethouder Jorissen meent dat moet vastgehouden worden, wat in notarieele acte is vastgelegd. St. Ansfridus sluitc een overeenkomst voor den aanleg der wegen. Het is hoogst noodig dat de woaingen er komen. Als nu Tuindorp niet wil helpen laten ze dan bij de gemeente komen, dan kan die wel aan grond helpen. Het gaat niet tegen St. Ansfridus.- De Voorzitter zegt, dat Tuindorp gebruik maakt van zijn rechten, maar plichten schendt. De heer Kroes meentZooals hel hier gevraagd wordt, mag het nimmer worden toegestaan. Als gemeenteraad

De Eembode | 1919 | | pagina 1