Uit den Omtrek. Godsdienst en Kerk DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG 28 MAART 1919 32* JAARGANG No. 110 TWEEDE BLAD. li gimiintiiuiliiiitiuiiigin. Ook oaze dorps-kiesvereenigingen laten ten opzichte der gemeenteraads verkiezingen meer en meer het laat- maar-waaien systeem varen, om ook hierbij, zoowel als bij de verkiezingen voor Tweede Kamer en Provinciale Staten, leiding en richting te geven. Zeer lereehtl Wel kunnen we one indenken dat de Besturen eenigszins huiverig zijn hiertoe over te gaan, wijl in menige gemeente de raadsverkiezingen staan in het teeken van kleingeestige» per sonen-strijd. Zij keuren dat natuurlijk niet goed, maar duiven zich er nauwelijks mee te bemoeien, wijl ze bang zijn, dat de organisatie er schade van zal onder vinden. Nu de gemeenteraden voor 't eerst volgens het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging zullen worden samen gesteld, vindt men een gunstige gele genheid 't oude standpunt van werke loos-toezien te laten varen, om voor taan actief op te treden. Vooreerst moet zij voorlichtend op treden en er voor waken, dat er be kwame mannen in den raad komen, die vrij zijn van alle kliek-geest en willen en kunnen werken in het alge meen belang der gemeente. De gemeente is meer dan een adminis tratief lichaam, meer dan een willoos derdeel van den alles regelenden Staat. Binnen bepaalde grenzen is ze zelf standig en tal van vraagstukken moet ze zelfstandig oplossen. Denken we slechts aanonderwijs, winkelsluiting, Zondagsrust, keuring van levensmidde len, het woningvraagstuk, wegen ver betering enz. Om daaraan mee te werken hebben we ook in den Raad mannen noodig met genoegzam ontwikkeling en bree- den blik. De tijd is voorbij, maar wat figuianten naar de raadzaal konden sturen. Daar is nog een andere reden, om de kiesvereeniging rich niet afzijdig moet houden. Er is reeds gezegd, dat in sommige gemeenten de raadsverkie zingen een zeer persoonlijk karakter dragen, en een uitmuntende gelegen heid schijnen te vormen om bijna uit gedoofde twistvuurtjes weer eens wal op te rakelen. Nu kao door tactisch optreden der kiesvereeniging wellicht veel personen strijd en hatelijk gedoe voorkomen wor den. De candidaten worden gesteld op een algemeene vergadering bij geheime stemminghet gescharrel met lijsten langs de huizen moet zooveel mogelijk vermeden worden. Is nu door de ver- •eniging de candidatenlijst samengesteld, dan moet ieder lid, als man van orga nisatie, zich onverbiddelijk neerleggen bij het besluit zijner vereeniging. den polder aan den Eemdijk. Verleden week zijn hier de eerste kievitseieren reeds gevonden. Vrijdag had «en Eem- dijker er tien, waarvoor hij per stuk ontving. Barnmld. Verkrijgbaar van 31 Maart tot en met 5 Aprilop bovenste bon 2 van het vleeschboekje 2 ons Am. spek k 20 cent per ons; bon 41 twee ons groene erwten k 11 cent per pond; bon 210 een ons rijst i 14 cent per poodbon 211 een ons kaas 20 plus h 31'li cent per pond of 8 ceat per ons, dan wel een ons betere kaas tegeo diverse prijzen bon 212 en bon 52 der kindersuikerkaart 2ons suiker Melis I a 30 cent per pondhuishoud- s zonder bon verkrijgbaar(losse bons zijn niet geldig). Uoortbuizen. De heer H. Zomer, stationchef alhier is thans als zoodanig benoemd Ede. Utrecht. In het «Militair Logement» waar de uitbetaling plaats heeft aan de vrou wen van gemobiliseerden, is uit de geldkist f 1000 ontvreemd. Waterschap. Watergraaf en Heemraden van Heemraadschap de Eem, brengen kennisse dat de verkiezingen zullen plaats hebben 1. van twee Hoofdingelanden het le district op Maandag 7 April van 10 tot 1 ure, tc Woudenberg het voormalig Schoutenhuis. 2. van een Hoofdingeland voor 3de district op Dinsdag 8 April 10 tot 1 ure, te Hoogland bij G. Schimmel aan don Ham. Jfcbtervcld. In tegenwoordigheid van den Heer Kjjkstandbouwteeraar.de commissie van toezicht en bestuursleden van Boerenbond had dc openbare eindles plaats van de landbouwwintercursus alhier. Door den leider van den cursus werden aan de cursisten vragen gesteld betreffende zuivelbereiding, veeteelt, veevoeding, bemestingsleer, grondbe werking plantenteelt en paardenkennis. Uit de gegeven antwoorden bleek dui delijk, dat alle deelnemers het onder wijs aan den cursus met vrucht hadden gevolgd. Er werd eeu elftal getuig schriften toegekend en wel aa volgende cursisten H. van Bekkum (met lof)IJ. Boer- sen (met lof)S. Bouthoorn C. vas Burgsteden (met lof)W, van Burg steden J. L. van DijkR. H. var Dijkhuizen J. Huurdeman A. Klomp H. Klomp; H. Voskuilen. Baarn. Dc kieviten zijn reeds lang weer het Priesterschap aan den Eerw. Frater de Wit van de Orde der Dominicanen an de Eerw. Fraters B. J. J. Visser, 1. Langendorff, J Ruyter, J. H. Scheurs. J. P. van der Hulst, W. H. Woudenberg G, F. B. Trieuekens J. M. Kleeman van de Congregatie der Missionarissen van H. Hart van Jezus. Retraiten in het St. Alfontus- Rstraitenhuis te Amerafoort. 29 Maart—1 April. Heeren midden stand, verg. f7.50. 3—6 April Ongeh. dames midden stand, verg. f7.50. 710 April Vrouwen en meisjes, verg. f5. 14—17 April. Heeren. 19—22 April Mannen en jongelingen, verg. f 5. 1-4 Mei. 6—9 Mei. Vrouwen en meisjes, Arnhem. Beleefd verzoek zich aan te melden bij de Directie van het retraitenbuis. Bij deelname wordt men verzocht broodkaart en vet- of boterbon mede Epistel en Evangelie. missie-actie. In een toespraak tot Kardinaal Va- nutelli beschermheer van het Genoot schap der H. Kindsheid, op 18 Juni 1916, in tegenwoordigheid van 5000 kinderen, leden van dit Genootschap, et hun onderwijzers en onderwijzeres- n, sprak Z. H. de Paus als volgt Wij zouden niet durven uitmaken, in welke kinderen het Genootschap het meeste goed doet, aan de Christe lijke kinderen die leden zijn der Kinds heid of aan anderen. De eersten leeren daarin het groot geluk waardeeren, ge boren te zijn inaeen Christelijk land en uit Christelijke ouders. Zij leeren daarin bidden en een offertje brengen voor de bekeering van hun arme broertjes en zusjes in China. Moet dit alles geen geen gunstigen invloed uitoefenen op de godsdienstige vorming van hun gemoed? Doch dan moeten de Christen moe ders hare kinderen ook dikwijls spre ken over de ongeloovige kinderen en de vindingrijke liefde waarvan het moederhart alleen het geheim kent, hen een innig en werkdadig medelijden, zich uitend in het gebed en de aalmoes, voor die ongelukkige schepseltjes trach- te vervullen." Ik zou wenschen, dat alle kinderen an de Katholieke wereld lid waren an het schoone werk der H. Kindsheid. (Paus Leo XIII.) In het Bisdom Roermond beliep de opbrengst van het Genootschap der H. Kindsheid de laatste tien jaren ge middeld f24,799. Prof. Dr. Bauduin merkt hierbij op:" De opbrengst is zoo mooi dat wij het nauwlijks wagen te zeggenzij kan en t nog hooger worden, i toch nu de nood onzer Katho lieke Missiën zoo ontzettend is geste- meenen wij een aansporing om het liefdewerk der H. Kindsheid tot hooger bloei te brengen, niet achterwege te mogen laten. VIERDE ZONDAG IN DE VASTE. Broeders 1 Ir staat geschreven Abra ham twee zonen had, eenen van de slavin en eenen van de vrijen vrouw, Maar die van de slavin werd naar het vleesch geborendoch die van de vrije vrouw krachtens de belofte. Dit nu is bij wijze van voorafbeelding ge zegd. Want deze zijn twee Verbonden. Het eenc op den berg Sina dat tot dienstbaarheid baarten dit is Agar. Want Sina is een berg in Arabic, die verwant is aan het tegenwoordige J zalem, dat nu is en en met zijne kinderen dienstbaar is. Maar het Jeruzalem, dal omhoog is, is vrijen dit is onze moeder. Immers staat er geschreven Verheug u, gij onvruchtbare die niet baart I jubel luid en juich, gjj d e geen weedn hebtWant talrijk zijn de kinde der eenzame, meer dan van haai die den man heeltWij nu. broeders zijn. volgens Isaók, kinderen der belofte, Doch evenals toen hij, die naar het vleesch geboren was, degene vervolgde die naar den geest was. zoo ook Maar wat zegt de Schrift? Drijf uit de slavin en haren zoon, want de zoon Generaal von Arnim die sinds den 'apenstilstand op een kasteel te Sophien- renth verbleef is vei moord. De duitsche generaal had op eenige boeren ge schoten, die hout kwamen stelen. De landelijke bevolking geraakte daardoor in opstand en eeD woedende menigte bestormde het kasteel. De 76-jarige generaal Von Arnim werd met stokken doodgeslagen en zijn kasteel geplunderd. et inzake de afschaffing van den Beierschen adel, waarbij het aan Beierschen onderdanen ook verboden wordt, de verheffing tot den adelstand van andere staten aan te nemen, is in den Beierschen landdag zonder debat 23 ïeconden afgehandeld. Slechts r leden stemden tegen. Te Euskirchen zijn tien gewapende roovers het bijkantoor van de Duitsche Rijksbank binnengedrongen, roofden 1 milioen mark in goud en papier en reden daarna per auto weg. De direc teur van het bijkantoor, die alleen op het bureau was, werd door revolver schoten gedood. New-York krijgt dit voorjaar vlieg- politieagenteo. voornamelijk ter be scherming van de havens en om dade lijk te kunnen waarschuwen bij brand. Reeds zijn 50 mau afgericht. De vlieg toestellen zullen worden voorzien van toestellen van draadlooze telegrafie of telefoon. Op den boven-Rijnschen straatweg bij Keulen is een Amerikaansche tengevolge van het weigeren der men in een steengroeve gereden, t bij zes man werden gedood en eenige andere 's nachts in het hospitaal zijn verleden. der slavin zal niet erfgei. der vrije vrou broeders I zijn wij niet zor der vrije vrouw m heid Christus ons heeft v Aartsbisdom Utrecht. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemdtot kapelaan Laren (N. H.) den Weleerw. heer H. A. J. Smalstot kapelaan te De- nekamp den Weleerw. heer B. J. M. Bcijcrtot kapelaan te Hilversum (H. Cleinens) den Weleerw. heer J. H. Meijertot kapelaan te Arnhem (H. Martinus) den Weleerw. heer H. M. L. H. v. d. Loo tot kapelaan te Zwolle (O. L. Vrouw) den Weleerw. heer Th. H. G. Bremertot kapelaan te Hen gelo O. (H. I.anibertus) den Weletrw. heer G. B. 1'iepertot kapelaan te Enschedé (H. Jozef) den Weleerw. heer J. B. Leisinklot assistent Netterden den Weleerw. heer Hendrikx. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft te Utrecht toegediend: Tonsuur aan de Eerw. Fraters G. A. Mees, VV. L. Hendriks, C. J. de Bruin, W. H, Arts, v. d. Congregatie der Missio- narrissen van het H. Hart van Jezus er de H. Wijding van het Diaconaat aan den Eerw. Frater de Wit van Orde der Dominicanen en in de Kapel van het St. Antonius Gasthuis te Utrecht de H .Wijding i zijn i. Derhal en der slavin, :t welke vrij- 'ijgemaakt. EVANGELIE, volgens den H. Joannes VI, 1— In dien tijd vertrok Jezus over de van Galilea, welke die van Tiberias Hein volgde eene groote menigte, omdat zij de wonderteekeu zagen, welke Hij deed aan hen, die krank waren. Jezus steeg dan op den berg, en zat daar neder met zijne leerlingen. Paschen de feestdag der Joden nabij. Toen dan jezus zijn oogen opsloeg en zag, dat eene zeer groote menigte tot Hem kwam, zeide hij tot Phillippus Van waar zullen wij biooden koopen, opdat deze eten Dit nu zeide Hij om hem op de proef te stellenwant Hij zelf wist wat Hij doen zou Philippus antwoordde Hem Voor tweehonderd tienligen brood is niet voldoende hen, opdat ieder een weinig ontvaoge. EeD zijner leerlingen. Andreas, broeder van Simon Petrus, sprak HemEr is hier een knaap, die gerstebrooden en twee visschen heeft doch wat is dit onder zoo velen I Jezus zeide dan Doet de menschen neder- in was nu veel gras op die plaats. Zty zetten zich neder, de mar ten getale van omtrent vijfduizend. Ji nam dan de brooden en, na gedankt te hebben, deelde hij ze uit nederzitlenden eveneens ook visschen, zooveel zij verlaagden. Nadat zij nu verzadigd waren, sprak Hij tot zijne leerlingen Verzamelt de brokken, die overgebleven zijn, opdat ze niet verloren gaan. Zij verzamelden ze dan en vulden twaalf korven met brokken van ijf gerste brooden, welke hun die gegeten hadden, waren overgeschoten. Toen dan deze menschen het door Jezus verrichte wonderteeken gezien hadden, zeiden zijDeze is waarlijk de Profeet, die ia de wereld komen moet. Jezus dan, wetend dat zij wilden komen om Hem mede te voeren en koning te maken, ontweek weder op den berg, Hij alléén. Buitenland Binnenland Hongarije is in wanhoop uithonger ellende overgegaan tot het bolsje- Ook hier komen de geallieer- er te laat met hun voedsel- oorzieniBg. De Hongaren gaan eigenlijk tot het bolsjewisme over zonder bolsjewist te zijn. Nauwelijks twee weken geleden zette men in Boedapest nog alle bolsje- wiki gevangen en lynchte er zelfs eeni- gen, die het bij de toenmaals in Boeda pest heerschende bolsjewistische op roeren te erg hadden gemaakt. Terecht mag men zich daarom afvragen, hoe de Hongaren, die, om zoo te zeggen, eenige dagen geleden altijd tegen het bolsjewisme hebben gestreden, om dat zij er de gevaren wel van inzagen, plotseling zoo verblind zijn geworden, dat zij die gevaren nu niet meer zou- Als men nu dus het Rus sische stelsel met volle weten omtrent de gevolgen van dien stap aanvaardt, dan is het een bewuste zelfmoord. Natuurlijk zullen de Russen alles in het weik stellen om Hongarije zoo spoedig mogelijk met Russische troepen roomen, om het pas verworven gebied niet dadelijk weer te verliezen en er zal wel over eenige dagen hard aan de grenzen gestreden worden tus- schen de Entente troepen en de bolsje- wiki. Onmiddellijk heeft men zich ook in draadlooze verbinding met Lenin ge steld, en over en weer heeft men elkaar al als broeders begroet. Aan verschrikkelijke duidelijkheid laat dit alles niets te wenschen over. Hongarije heeft zich op leven ei dood verbonden met het Rusland vai Lenin en Trotzky. Het begin vau de overwinning vai het bolsjewisme over geheel Europa De bolsjewiki in Rusland zijn vai de grondgedachte uitgegaan, dat door nationaliseering op groote schaal alle mogelijke bedrijven den Staat geringe winsten in den schoot zouden vloeien. Deze verwachtingen zijn echter te eenenmalc bedrogen uitgekomen, want het is gebleken, dat de genomen handels- en transportonder nemingen per saldo verlies in plaat: winst hebben opgeleverd. Het arbeids-wetsontwerp heeft ir hoofdzaak ten doel den 8-uiendag, me maximum-arbeidsduur van 45 urer weck in fabrieken, werkplaatsen kantoren in te voeren en verder den arbeidsduur ook buiten die inrich tingen (o.a. ook in winkels, apotheken, koffiehuizen, hotels en verpleeginrich tingen) te beperken. Het ontwerp bevat een bijzondere regeling voor den arbeid in broodbakkerijen, maar betreft niet den landarbeid. liere vriesinrichtingen zijn totaal de vol gende hoeveelheden bevroren rund-, varkens- en schapen vleesch zijn opge slagen rundvleesch 2.500.303 K.G., varkensvleesch 3.999.501K.G., en lams- en schapenvleesch 2.485.404'/j K.G., totaal 8.985.209 K.G. De Regeering bereidt maatregelen >or de distributie daarvan voor. - Sedert geruimen tijd bestaat er te Venlo een georganiseerde smokkelaars bende, Zaterdagnacht vervoerden dc heeren goederen ter waarde van on geveer 11000 naar de grens. De hoofd man ging vooruit en waarschuwde de Belgische posten. Maar toen hij en zijn trawanten de gegeven instructies had den opgevolgd, grepen de Belgische gasten hem bij zijn jas trokken hem die, evenals zijn pantalon en verdere bovenkleeding, uit maakten zich meestei*van zijn geld, ongeveer f 1000, bedreigden bera, wanneer hij niet gauw naar huis toe ging, met een ge laden geweer. De smokkelaarspatroon keerde naar Venlo terug, waar hij bibberend van koude in seer gehavenden toestand aankwam. Ook de smokkelwaar bleef het bezit der Belgen. De aanrandingen zijn op het platte land van Brabant niet van de lucht- Thans werd te Uden een voerman aan gehouden. Men eischte zijn geld, doch toen bleek, dat de man dit niet bad, stelde men zich tevreden met zijn tabak, Bij een inbraak in het krankzinni gengesticht te Vught is voor ongeveer f 1000.— aan kleediogstukken ont vreemd. Van Gelder's Papierfabrieken, wer kende met 12 milüoen kapitaal, heb- over het afgeioopen jaar een zui- winst gemaakt van f 3.613.000, Binnenkort zullen 4000 militaire hulpkommiezen den dienst ver laten. Het woord markt komt van het latijniche m er cat us. Aanvankelijk werd alle openbare verkoop in de open lucht gehouden. Winkels of verkoopplaatsen in buizen kende men niet, daar deze laatste van hout, stroo en ander licht materiaal opgetrokken, te veel aan brandgevaar onderhevig waren. Daar de kerken destijds van steeD gebouwd alleen brandvrij waren, werden weekmarkten vaak in deze gebouwen gehouden, wat evenwel in 1274 verboden werd. Wie op eene openbare marktplaats, als daar verkocht werd, den vrede schond, werd strenger gestraft dan wanneer het op eene andere plaats voorviel. Tot laat in de 13e eeuw werd nog alleen ruil handel gedreven. Winkelhuizen ontstonden eerst op het einde der 14e eeuw, toen het bouwen van steenenhuizen meer alge- :en in gebruik begon te komen. Bij een twist stak een 18-jarige zoon Woensel zijn vader met een dolkmes den rug, waardoor deze ernstig werd gewond. Uit Heerle is naar Heerde gevanke lijk overgebracht een arbeider verdacht onlangs zijn pleegmoeder f120 te heb ben ontstolen en vervolgens haar huis brand te hebben gestoken, waardoor benevens een koe en twee kalveren prooi der vlammen werden. De eerste vier maanden dezes jaars kost de distributie ons land nog hon derd millioen. Met Mei wordt de rant soeneering opgeheven. Correspondentie. A. W., te Hoogland. Democratie is een veel misbruikt woord, en wanneer U b.v. meent, dat ..et vóór alles beteekent zooveel mo gelijk arbeiders-candidaten afvaardigen, vergist gij U. Roomsche democratie beteekent: dat alle Roomsche kiezer» ar beiders of niet-arbeiders denzelfden invloed hebben op de samenstelling van de R. K. lijsten en het beteekent ook, dat de belangen van alle econo mische groepen moeten worden be hartigd naar de mate, waarin zij voor het algemeen welzijn behartiging noo dig hebben. Maar bij elke aanwijzing en bij elke keuze onverschillig uit welken kring, stelle men den eischprincipieel Katho liek, en bezit van dc noodige kennis i ervaring. Redactie. Marvic, te Amersfoort. De bedoelde aangelegenheid heeft, naar wij vernemen, de volle aandacht dergenen, die in deze leiding behooren In een 2l-ta! abattoirs en particu-1 aan te geven. Redactie.

De Eembode | 1919 | | pagina 5