DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 4 APRIL Hl» 33» JAAROANG No. 3 TWEEDE BLAD. Provinciale Staten van Utrecht. Katholieke kiezers van kieskring II maakt op Donderdag 10 April alléén het blokje zwart voor den eersten naam van de Katho lieke lijst. De Katholieke lijst is de eerste lijst van het stemblllet. Vaststelling der Kiezerslijst. De nieuw vastgestelde kiezerslijst «oor het jaar 1919—1920, benevens de alpha- betische lijsten der namen en voorna men van hein, die met betrekking tot een of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd of daarop zijn gebracht, zijn van den 23sten Maart tot en met den 2laten April as. op alle gemeente-secretariCn voor ieder ter inzage nedergelegd. Tot en met den ISei/ April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeente bestuur verbetering van de vastge stelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Rechts houden. Het is in het groote drukke stads verkeer een onafwijsbare eisch van goede orde, dat alles, wat zich op straat beweegt, altijd rechts houdt. Zou men zich aan dezen regel niet storen, liet verkeer ware eenvoudig on mogelijk en ongeluk op ongeluk zou dagelijks te constateeren vallen. Voor iedcreu voetganger geldt hetzelfde parool, wijl anders onaangename bot singen niet zouden te vermijden zijn. Diezelfde leuze nu klinkt voor onze kiezers in het gewirwar der politiek. Zij moeten rechts houden, omdat anders niet alleen stoffelijke rampen, maar vooral groote geestelijke rampen dc maatschappij zullen overkomen. Rechts houden I want anders groeit de wanorde steeds meer aan en zullen felle botsingen niet uitblijven. Wanneer wij niet rechts houden zal een der eerste en grootste ongelukken zijn, dat de Nedcrlandsche staatsge- meenschap steeds meer en meer van de ware en hechte beginselen van het Christendom afwijkt eu in godsdienst loosheid en ongeloof verloopt. Wanneer wij niet rechts houden, zullen onze hoogste en heiligste rech ten in gedrang komeo. Vergeten wij deze leuze, dan zullen we op de groote drukke straat der politiek spoedig geheel onder den voet geloopen wordea. Eindelijk houdea wij niet rechts, dan zullen ook onze stof felijke belangen groote schade lijden. Geen aarzeling dus, maar ieder houde zuivere rechtsche koers, en stemme Katholiek, 0111 zijn Katholiek geloof te belijden, zijn heilige en ware beginselen te verbreiden, om erkend te krijgen God en Godsdienst als grondslagen der door het ongeloof geheel ontredderde maatschappij. Iedere Katholiek houde rechts, om de maatschappij opnieuw opgebouwd te zien op het Goddelijk recht en de christelijke naastenliefde. Houdt rechts om uw geestelijk belang, wat links niet, tenzij gevaarlijk eenzij dig wordt bevorderd; om uw tijdelijk belang, om te komen tot spoedige ver- wezelijking van de schoon democratische eischen van ons katholiek program. Stemt alom no. 1 van de Katholieke lijst, opdat de Provinciale Staten een Rechtsche meerderheid behouden. Landbouw. De Minister van Landbouw, verklaar de dat het niat in zijn voornemen ligt, de maatregelen, welke genomen zijn met betrekking tot de distributie vao hooi en stroo van den oogst 1918, te bestendigen ten aansien van deze pro ducten van den oogst 1919, Vernomen hebbende dat ap sommige hooilaodverpachtingen raeds thans we der zeer hooge prijzen worden besteed, acht hij het geweoscht met nadruk te wijzen op het risico, dat de pachters loopen, doordat zij geenerlei zekerheid hebben dat deze hooge praten kunnen worden verhaald op de prijzen van vee en zuivel in den volgenden winter. Hat Land- Totaal is er in ods land veer be bouwing beschikbaar 20,000,000 H.A. land. waarvan 1,200,000 H.A. weiland en 800,000 H. A. akkerland. Deze bodemoppervlakte is nu aldus onder de 200,000 land- en tuibouwert verdeeld 100,000 bedrijven zgn ervan 1—5H.A. Bedrijven zoo groot als de gebcele Haarlemmermeer (oogev. 18,000 H.A.) zijn in het buitenland heel gewoon sommigen zijn nog eenige maleo groo- ter. Feitelijk bestaat er ia ons land geeo grootgrondbezit, ea al zijn onder de 216 eigenaars van de groalste bedrijven ook eoKeleo, die 200, 300 of 400 H.A. bezitten, dan is dit gewoon lijk zandgrond. Rekenen we, dat 1 H.A. goede bouw grond gemiddeld f2000 waard is (de grond gaat weer aaar omlaag) zand grond is dit lang niet waard dan kan iedere lezer wel zelf uitrekenen, dat onder den boerenstand heasch niet moeten worden gezocht de groot-kapi talisten. Gelukkig zijn er heel wat ge goede land- en tuinbouwers, maar de millionnairs zitten elders. De grond vormt met den arbeid en het kapitaal de drie machtige produc tiemiddelen, die over 't wel en wee van 't menschdom beslissen. Op 't oogenblik heeft onze regeering de bebouwing van den cultuurgrond weer geheél vrijgelaten. Dat beteekent, dat de regeeriag zich in 't geheel niet meer bemoeit met de voeding vao onze bevolking, voor zooverre de Nederland- sche land- en tuinbouwers daarbij be trokken zijn. Of dit, nu de wereld nog lang aiet tot rust is gekomen en ver moedelijk in den eersten tijd niet tot rust zal komen, wel zoo verstandig van dc regeering is, zouden we niet durven beamen. Daarom zoudea wij onzen land- en tuinbouwers wel willen aan raden, ook in hun eigen belang, zoo weinig mogelijk speculatieve producten te telen. Wie bij zijn bouwplan aller eerst het oog houdt op de allernoed- zakelijkste voedingsstoffen, die zal ver moedelijk de beste zaken maken. Toch zal op landbouwgebied niet alles bij het oude kunnen blijven. Het grondbezit in zijn huidigen vorm en het daaruit voortvloeiende pachtstelsel en het hypotheeksysteem voldoen niet meer, hebben trouwens nooit voldsan. Het agrarisch grondrecht zal moeten worden opgebouwd uit nieuwe verhou dingen, die onze democratische tijd eischt. Rechtsinstellingen toch zijn niets snders dan regels om de goederen doelmatig te kunnen gebruiken. Godsdienst en Kerk. Aartsbilden Utrecht. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Hooglaod den Weleerw. heer Th. M. Oldeahof; tot pastoor te Frederiksoord den Weleerw. heer E. J. Kemperman. misslc-aetU. ,,Blj het sien der scharen", verhaalt het Evangelie, had Hij medelijden met 'ten, want zij waren in druk en lagen laar alt schapen zonder herder. Toen prak Hij tot Zijne leerlingen de oogst is groot doch werklieden zijn er weinig. Vraagt derhalve den Heer van den oogst, dat Hij in Zijn oogst werklieden senden. Kan in onze dagen het mede lijden van Jezus' Hart minder zijn, wan neer Hij van uit het Tabernakel Zijne blikken over de aarde laat gaan en dien onmetelijken oogst van zielen ziet, waaronder 1200 millioen niet-Katho- lieken tegenover dat bijna onbeduidend getal van 12.000 werklieden, d. i. van dén arbeider voor 100.000 zielen, d. i, .n minstens een honderdvoudig te kort! J. Alb, Thijm, S. J. AziC. Uit de missies van Bombay en Poena, vroeger aan Duitsche Mis sionarissen toevertrouwd, die in den oorlog werden verdreven, worden de hulpkrachten, door de naburige bis dommen voor een tijd lang afgestaan, allengs weer teruggeroepen, zoodat er een groot gebrek is aan personeel. De regeering verleent intusschen subsidies aan enkele Missie-gestichten, b.v. de gymnasia der Jczulten, welke nog altijd druk worden bezocht. Kath. Missiin. Iedere Moeder die hel oprecht meent met het welzijn van haar kinderen moet zich beijvereo hen zoo spoedig mogelijk io het Genootschap der H. Kindsheid doen insahrijven. (Paus Benedictus XV). In de Annalen van de Voortplanting des Geloofs, April 1919, lezen wij dat In 1917 Duitschlaiid voor de Kindsheid meer bijdroeg dan heel de rest van de wereld n.1. 700.000 Mark meer dan Europa en nog 300.000 Mark meer de gehcele wereld. Ratraitan In hat St. Alfanaaa- Ratraitanhula ta Amersfoort 7—10 April Vrouwen ta maiajes, verg. f5. 14—17 April. Hetroo. 1922 April Mannen en jongelingen, verg. f5. 1—4 Mei. 6—9 Mei. Vrouwen en meisje*, erg, f5. 10—13 Mei. Maria-vereen. Arnhem. Beleefd varaook zich aan te aoid« bij de Directie van het retraitenhuis. Bij deelname wordt men verzocht broodkaart en vet- of boterbon mede te nemen. Epistel en Evangelie. PASSIE-ZONDAG. LES uit den brief van den H. apostel Paulut aan de Hcbrefn IX, 11—15. Broeders I Christus, opgetreden zijn de alt Hoogepriester der toekom stige goederen, is door den grooteren en meer volmaakten tabernakel, die niet met handen gemaakt, dat is, niet deze schepping is, en niet door bloed van bokken of kalveren, maar door zijo eigen bloed éénmaal in het heiligdom binnengegaan, na eeuwige verlossing verworven te hebben. Want indien het bloed van bokken en stieren da beaprenkeling met de aach eener jonge koe de besmetten heiligt tot reiolging des vlectchcs, hoeveel meer zal het bloed van Christui, die door den Heiligen Geest Zich zelven onbe vlekt aan God heeft opgeofferd, ons geweten zuiveren van dood* werken, om den levenden God te dienen En daarom is Hij Middelaar van een nieuw Verbondopdat, terwijl een dood tui- schenbeide kwam tot verzoening van de overtredingen onder het vorig Ver bond, zij, die geroepen zijn. de belofte ontvangen mogen der eeuwige erfenis, in Christus Jezus onzen Heer. EVANGELIE volgent den H. Joannes; VIU,46—59. In dien tijd sprak Jezus tot de scharen der Joden Wie van u zal Mij van zonde overtuigen Indien Ik u de waar heid zeg, waarom gelooft gij Mij niet! Wie uit God is, hoort Gods woorden daarom hoort gil ze niet, omdat gij niet uit God zijt. De Joden antwoordden dan en zeiden Hem Zeggen wij niet te recht, dat Gij een Samaritaan zijt en eenen duivel In hebt? Jezus ant woordde; Ik heb gcencn duivel, maar Ik vereer mijnen Vader, eo gij hebt Mij onteerd. Echter zoek Ik mijne eer nieter is iemand, die se zoekt en die oordeelt. Voorwaar, voorwaar, Ik zeg uindien iemand mijn woord be waart, hij zal den dood niet zien in eeuwigheid. De Joden zeiden dan erkennen wij, dat Gij eenen duivel hebt I Abraham Is gestorven en de Profetenen Gij segtindiea iemand mijn woord bewaart, hij zal den dood niet smaken in eeuwigheid. Zijt Gij grooter dan onze vader Abraham, die gestorven isOok de Profeten zijn Ïestorven. Wien maakt Gij U zelven ezus antwoordde Indien fk Mij zelven verheerlijk, is mijne verheerlijking niets. Het is mijn Vader, die Mij verheerlijkt van wien gij zegt dat Hij uw God is. Maar gij kent Hem nietIk echter ken Hemen, zoo Ik zeide dat ik Hem niet ken, ïou ik aan uw gelijk zijn, een leugenaar. Maar Ik ken Hem en bewaar zijn woord. Abraham, uw vader, heeft zich zeer verheugd dat hij mijnen dag zou zienhij heeft dien gezien en zich verblijd. De Joden zeiden dan tot HemNog geen vijftig jaren zijl Gij oud, en Gij hebt Abraham gezien I Jezus sprak tot henVoorwaar, voor waar, Ik zeg ueer Abraham werd, ben Ik. Zij namen dan steenen op om op Hem te werpen doch Jezus ver borg Zich en ging uit den tempel. gemeentelijke arbeldebeure. Aanvragen van Werkgevers. 1 behanger (half waa), 1 hoorder, 10 fabrieksjongens, 1 kleermaker, 1 electro-monteur, 1 loopjongen, 14 met selaars, 1 rijwielhersteller (aank.), 1 schilder leerling 1 rijwielhersteller, 3 winkelbedienen, 1 waker. Aanbiedingen van Werkzoekenden. 1 administrateur, 3 banketbakkers, 6 bankwerkers, 1 behanger, 1 bcklcedcr, 3 boekdrukkers, 1 boekhouder, 1 boom- kweckcr, 8 broodbakkers, 1 chauffeur, 1 teerl. electrician, 1 fabrieksarbeider. 1 fabrieksnaaister, 1 glasmaker, 34 grondwerkers, 1 groentenkweeker, 4 handelsreizigers, 1 houtdraaier, 6 hulp monteurs, 7 mann. kantoorbedienden, vrouw, kantoorbedienden, 2kellners, kleermakers, 2 koetsiers, 2 kruide niersbedienden, 1 kuiper, 1 letterzetter, 3 loodgieters, 3 loopknechts, 165 losse arbeiders, 2 mach. houtbewerkers, 1 magazijnknecht, 1 magazijnmeester, 1 metselaar, 1 metselaarsleerling, 5 meu belmakers. I meubelmakereleerling, 1 monteur, 1 mijnwerker, 20 opperlieden, 1 politoerder, 1 huisschilder, 1 leerling- schilder, 12 schoenmakers, 24 sigaren makers, 7 sigaren sorteerders, 12 slagers, 1 steendrukker, 1 steenhouwer, 1 steno typiste, 2 stokers, 1 spiegelvergulder, 2 schippers, 1 smid, 7 straatmakers, 9 suikerwerkers, 19 timmerlieden, 2 tuin lieden, 2 veldarbeiders, 7 voerlieden. Amersfoort. Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag, den 9en April ten drie ure, in bet voormalig Werkhuis aan den Westsingel alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kottelooze inenting. Zij vestigen er voorts de aandacht op, dat bij dc aanmelding het vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewenscht is. De Burgemeester maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni daaropvolgende, en noodigt belanghebbenden uit hunne aanvragen zooveel mogelijk véór 15 Mei «,k. aan hem in te dienen. I)e navolgende akten worden uitge reikt Groote visehakteo, tot het vis- schen met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van twee gulden vijftig cents f 2.50) b. Kleine visehakteo, tot het vis- schen met een daarin genoemd visch- tuig, tegen betaling van een gulden (f 1,); c. Hengelakten, tot het visacheo met meer dan één hengel, tegen beta ling van vijftig cents (f0.30). Voor het visschen met één hengel, geen loop- of slcepheogcl en geen peur zijnde, behoelt geenc aanvrage te ge schieden. Kostelooze vergunningen om te vis schen worden niet meer verleend. Een door A. C. Beyer ingediend vertoek om vergunning tot het oprich ten van een fabriek voor machinale houtbewerking in een bestaand gebouw p het perceel alhier gelegen aan de .1. Nachtegaaleteeg ligt op de Secretarie ter visie Woensdag 16 April te half elf ure ia er gelegenheid ten Raadhuise betwaren tegen het oprichten van dc inrichting in te brengen. VICTOR. 18) Viermaal daags moest de wonde gezuiverd en het verhand vernieuwd worden en wat op den duur het pijn lijkst was, Van Meenen mocht het ge kwetste been, zes weken lang, volstrekt niet verroeren. Welk eene foliering voor eenen man, werkzaam, vol levenslust gelijk hij I Voor den eersten keer zijns levens begon hij kennis te maken met den beul en mcnschenplager, die •ver veling» heet. De bezoeken van collega's en andere officieren verschaften hem weliswaar menige tijdkortingook zijne boeken toonden zich goede vrienden maar er bleven met dit al uren, lange uren over, dat hij slapeloos, broeiend en gloeiend in het warme bed, als het ware de seconden telde. Toen rijpte er een plan in zijuen geest, dat den kwelduivel der verveling voorgoed van zijn zieklrger verjagen zou. Wat dit was, zal ons blijken uit den loop van een gesprek, dat hij eenz met den dokter Limmath en een paar officieren voerde. Een dezer laatsten bad eene Engelsche illustratie medegebracht, waarin onder anderen de tocht van ge neraal van Swieten, niet fraaie teeke- ningen toegelicht, beschreven werd. Het tijdschrift ging van hand in hand en leverde stof tot een levendig gesprek. »De schrijver is uitmuntend op de hoogte,* verklaarde de officier; sals men zija opstel leest, krijgt mes den indruk, dat bij zijne stof niet uit de tweede hand heeft, maar als ooggetuige verhaalt,» »Ook de teekingen verraden eene meesterhand,» zei dokter Limmath szie bijvoorbeeld dit portret vaa onzen Pel, 't lijkt sprekende Mille Bombes I Eene ontdekking, mijne heeren I» Welke vroegen de beide officieren uit een mond. »Heb je wel op de naamteekening dezer gravuren acht geslagen V. v. M„ ei, kameraad dit was tot Van Meenen gericht vertel ons eens wie dat wel zijn msg.» Als u dat belang inboezemt», ant woordde de aangesprokene met eenen glimlach, >dan wil ik u wel bekenten, dat het mijn persoontje is.« »Is 't waarheid, Pyrrhus, of bedriegen mij mijn zinnen?* declameerde Lim math. »Om de waarheid te zeggen, Van Meenen, nu ik je talent ken, sul je me wel toestaan, je met die mees terlijke stifttrekken geluk te wenschen.* De officieren vcreenigden zich gaarne met dit compliment. »Ik dank u,< antwoordde Victor, *te r nog, mijne heeren, omdat uwe beleefdheid m) vanzelf op een i pro pos brengt, dat me sinds vierentwintig uren rust noch duur laat.* >Laat hooren, Van Meenen,* klcnk ;t uit drie monden. tU weet, kameraden, dat teekenen 1 schilderen broeders zijn.» •Je wilt zeggen, dat je niet alleen het stift, maar «uk het penseel han teert viel dokter Limmath hem in de rede. Juist, dokter. En zoo ik onzen grooten met de teekenpen goed getroffen heb, zou het misschien niet onmoge lijk zijn, dat ik hem ook vrij wel op het doek brachtik heb mij de trekken den held goed In het geheugen geprent, Een heerlijk idéé I* verklaarden de officieren. Maar, Van Meanen, hoe maak je't dan met je been Verlang je misschien, dat ik dit zoolang amputeer, om het later weer aan ta zchroeven'?* Dia bewerking is te omslacktig, dokter, ik heb er reeds ieta op gevonden. Opgelet Is Met «ene vlugge beweging liet Van Meenen zijn gaaf rechterbeen op den vloer neder en plaatste zicb overeind op den beddenraad. Coaame (a,« vervolgde hij, smiji linkerbeen heeft zich niet verroerd.* »I* je die houding niet lastig vroeg de dokter. Misschien een beetjemaar denk Je hier een schilderezel, een doek, paneel en penseel voor mij, wel, ik ben zeker, dat ik het dan een halvan dag In deze positie uithoud.» •Top,* zei Limmath, »ik bezorg je alles. En nog iets bovendien, als jc zoo goed wilt tijd, vervolgde Victor. •Te weten?- sFourier Koen, om de verven uit te strijken, de penscelen te watschen het doek te brengea en weg te zettenen verder hiltoiics te vertellen en sigaren te rooken met havana-dekblad.* De schilderbenoodigheden kwamen en Koen kwam ook, eu met deze dub bele komst brak er een geheel nieuw tijdstip In de ziekte van den scheeps dokter aan. Voortaan behoorde de ver veling tot het verleden. Uren lang zat hij voor zijn doek, gehealanal verslonden in zijn kunateuaarswetk, Wie hem in die houding zag, met het linkerbeen roerloos op het bed, en bet rechter den vloer, zou zich afvragen hoe vol te houden was. Van Meenen vroeg zich echter niets afhij ging heel eenvoudig zoo gantch in zijne kunst op, dat hij vergat nog In 't bezit van - n linkerbeen te zijn. Fourier Koen was niet minder in zijn nopjes met deze verandering. Hij ver gat de cantine, en alle spinraggen, hagedissen en ratten incluis, nu h|j zioh tot meester-iehllder of daarom trent verheven sag. Puntig als eene klsk, een goede natuurlijk was hij in den ziekenkamer, om den schilder ezel voor het bed te plaatsennooit heeft zich e«n schildersleerling vljtigcr be toond in het schoonmaken van pen- seelen en het toebereiden van verven, welke laatste bezigheid hij onder on- middelijk toezicht van Victor volbracht niemand had zijne rapheid geëvenaard, om ten doek over de halfvoltooide schilderij te werpen, wanneer er be zoekers kwamen. Want Van Meenen dulde g*enen blik op zija tableau, voor en aleer het geheel voltooid was. Maar wat te zeggen van het zalig nietsdoen, dat Koen verbeidde, wan neer zijn werk was afgeiuopvn Hoe het genot van den ouden strijder te schetsen als hij, met gekruiste knicdn op een stoel neergezeten, zich een uur lang in het genot van eene sigaar ver diepen kon I Wordt v

De Eembode | 1919 | | pagina 5