I DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANT OOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 28 JULI 33* JAARGANG No. 34 DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet (eschieden vóór den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden 10.75. Buiten de gemeente Amersfoort f 0.80. Afzonderlijke nummers 5 ct. Stenografisch Raadsverslag der gemeenle Amersfoort één gulden per jaar. ADVEKTENTIËN 20 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advcrteeren. Advertentiën moeien des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. Binnenland. De Loods, hel 01 gaan van den Ecoo Bond, acht het een groote fout bij de samenstelling van de Arbeidswet dat het ethisch beginsel wel kunstmatig is opgelegd, maar niet overal nagc- geleefd zal worden. Waarom houdt het ethisch beginsel op bij de politie, den brandweer, de gasfabriek, de waterleiding, de clrctri- sche centrale? Wanneer de heer Scha per zijn kopje thee bij zijn boterham krijgt, heeft hij dat te danken aan den nachtarbeid op de gasfabriek; wanneer hij zich de slaap uit de oogen waschl, heeft hij het frissche water te danken aan den nachtarbeid in het pompstation. Wanneer de heer van Kol gerust zijn sociaal-democrarisch hoofd ter ruste vleien kan, dankt hij dit aan den nacht arbeid van de politie, die ook over zijn brandkast waaktMaar bij het geestelijk voeder houdt het opl Het sarcastische noodlot heeft ge wild, dat de quaestie van de ochtend bladen aan de orde is gekomen op het moment, dat het sociaal-dcmocra- tische orgaan bezig is zijn ochtendblad voor te bereiden. Waarom gevoelt men in des heeren Schaper's kringen behoefte aan een ochtendblad?' 't Is gemakkelijk gezegd, dat men het kapi talisme op zijn eigen terrein wil be strijden, maar waar blijft dan het ethisch beginsel van de afschaffing van den nachtarbeid Moet het strijken voar hel politiek beginsel? Te Holthusen bij Nieuwe Schans, zijn twee mannen de woning binnen gedrongen van de wed. Hossenis. Zij overvielen de vrouw in haar slaap, knevelden haar en brachten haar met boksijzers zware verwondingen toe. Een dochter van de weduwe gelukte het, door uit een venster te springen aan de handen der onverlaten te ontkomen. Op haar hulpgeroep kwamen de buren toeschieten en kozen de daders het hazenpad. De staatsbegiooting van 1920 zal die voor 1919 met minstens 180 mil- lioen overtreffen en over een totaal van 100 milliotn aan uitgaven zijn nog be sprekingen gaande. De belastingen zijn reeds zeer zwaar en ze zullen nog zwaarder worden. Maar alles werkt mede om aller lasten zwaarder te maken, vaak om de lusten van enkele bevoorrechten. In de schoenfabriek te Veldhoven, is een 14-jarige jongen door het vlieg wiel der stoommachine gegrepen. Hij werd enkele malen rondgeslingerdten slotte werd een zijner armen bij den schouder afgescheurd. Te Beek bij Grave, is een groote boerderij door den bliksem getroffen geheel afgebrand. Te Koekange is tijdens een hevig onweer dc woning bewoond door O. Luithorst, door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Buinerveen brande de woning van den 'landbouwer O. Haayer door bliksemslag af. De heerenhofstede „Buureveld Twee" te de Bi't (Ulr.) groot 35 H.A., is tc Utrecht in het openbaar verkocht voor f185,100, met de kosten ruim f4009 per H.A. Te Apeldoorn is de partijverhouding in den Raad 13 links en 12 rechts. Nu waren de linkerpanden oveieengeko men, dat zij bij de komende wethou- dersvctkiczing elkaar zouden steunen, doch een rler leden, dc vrijz. dein. J. H. Plet, gooit roet in liet eten, door zijn verklaring, dat hij niet wil stemmen op een S. I). A. l'.er, die niet de uit drukkelijke verklaring aflegt, dat hij zich in lijden van revolutie aan de zijde van het wettig gezag zal plaatsen. Men wil l'iet nu pletten, maar bij b'ijft aan en beroept zich op het Hoofd bestuur der Vrijzinnig Democraten. Tijdens de Uitgeester kermis is door een ingezetene uit Heemskerk een in woner van Beverwijk doodgestoken. Toen de landbouwer V., te St.- Maaitcn, zijn brandkast opende, bevond hij, dat daaruit een som van f 16000 was gestolen. Men vermoedt, dat de kast met een valschen sleutel geopend is. Te Lunteren hebben twee jongens, ;en van 8 en een van 9 jaar, in de kindcrbewaarplaats zich toegang ver schaft tot een der lokalen en aldaar uit een kastje, door middel van een valsche sleutel, een bedrag aan geld en ecnige boekjes ontvreemd. Een deel van het gestolene werd versnoept. Te Grocnlo is een moordaanslag gepleegd op den arbeider Reinders, die, toen hij tegen elf uur 's avonds naar zijn woning terugkeerde, door den ar beider B., werkzaam op een steenfa brick werd opgewacht. B. stak Reinders met een vlijmscherp dolkmes in het het lichaam, zoodat de ingewanden doorboord werden. Levensgevaarlijk getroffen is Reinders in het gasthuis opgenomen. De dader is een uur later in zijn woning gearresteerd. Hij bekendn Reinders gestoken t« hebben. De oor zaak schijnt een oude veete over een geldzaak te zijn. 's Nachts is uit het gemeentehuis tc Heesch (bij Oss) de brandkast ont vreemd. Voor het vervoer van de kast hebben de dieven bij een smid, die in de buurt woont, een handkar gestolen. Deze is reeds tusschen Geffen en Heesch in een sloot langs den weg teruggevonden. Op een bruiloftsfeest te Kerkrade kregen familieleden twist, uitgelokt door een broer der bruid, verlceerende staat van dronkenschap. De mess speelden een voorname rol. De vader der bruid werd levensgevaarlijk gewond. In Staatsmijn «Wilhelmina» had een dyoamiet-ontploffing plaats op 253 M. diepte. Een gehuwde mijnwerker be kwam zeer ernstige brandwonden. De ongelukkige is voislageo blind. Het Hilvcrsumsche gemeentebe stuur werd gemachtigd aan de Regee ring concessie aan te vragen om Hil versum met Bussum, Baarn, Loosdrccht en Laren door een electrisch trai te verbinden. Aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en Utrecht zullen worden ge vraagd de vereischte vergunning voor het doen aanbrengen van tramsporen de daarvoor in aanmerking komende wegen. Buitenland. Te Chicago vloog een groote stuur- ballon bij een proeftocht in brand en stortte neder op een bankgebouw. De benzine-reservoirs ontploften. Van de bankbeambten zijn er 10 gedood en 25 gewond. Te Berlijn is door verkeerden wissel - stand een trein door een stootbiok op het perron gereden. E«n muur van eru der stationslokalen werd stuk gereden. Er zijn veel zwaar gewonden waarvan eenigen overleden. Oostenrijk, of lieverwat er van overgebleven is, heeft ook zware vredes voorwaarden te aanvaarden. Men zal beginnen met een bedrag vast te stellen, dat in de eerste driejaren moet worden betaald in goud, in geldswaardige effee ten, schepen, koopwaren of andere goederen. Voorloopig moeten 6000 melkkoeien 2000 stuks jong vee, 100 stieren, 3000 kalveren, 2000 stuks trekvee, 2000 frek- paarden, 1000 schapen, 1000 zeugen geleverd worden, die over Italië, Servië en Roemenië verdeeld zullen wotden Een hard gelag voor Oostenrijk, waar de bevolking al jaren ondervoed is en de zuigelingen schreeuwen van den honger. Een eigenaardige bepaling is, dat een gedeelte van de ten verkoop gereed staande meubelen moet gclevctd worden bovendien moeten kunstvoorwerpen, uit Italië zijn weggevoerd, zooals de Italiaansche kroonjuweelen, worden teruggegeven. Maar hoe zwaar de opgelegde lasten, vooral ook de finaucieele zijn, en hoe Oostenrijk ook tegenspartelt, protest zal niet veel baten. Wel heel weinig is er overgebh van den ouden luister der Habsburg- sche monarchie. Het is er mee gegaan als met het symbool van dien luister, de historische kroon van den Heiiigen Stefanus, waarmede tien eeuweu lang de Hongaarsche koningen gekroond 2ijn en die nu aan een handelaar in oud heden te Mtlnchen ais curiositeit te koop wordt aangeboden voor den civielen prijs van 100,000 frs. Na Oostenrijk komt nu Bulgarije aan de beurt voor een vredesverdrag, waar bij het zijn met zooveel moeite ver kregen haven aan de Egeetsche Zee wel eens kon kwijt raken I Landbouw. Hat hooi- Een perceel, waarvoor vroeger aan pacht als hooiland f 100 werd gemaakt, ging dit jaar voor f1000, terwijl het 't vorige jaar f 600 opbracht. Dit is een voorbeeld uit honderden, dat over tuigend bewijst, hoe gek de hooiland pachters elkaar maken ter gelegenheid van verpachtingen en ook hoe dik ze in hun contanten zitten als gevolg van de zeer hooge prijzen, die ze de laatste jaren voor hun zuivelproducten en voer hun vee maakten. Maar de wat nuchter denkenden onder de verhouders beginnen nu toch langzamerhand al in te zien, dat het dwaas is om zulke hooge prijzen voor enkele snede gras te hetalen, dat het hooi per 1000 K.G. vaak op f120 tot f140 komt, terwijl het voar den oorlog nooit een hoogere waarde had dan f 30—f 35. Dit bij sommigen ont staande inzicht heeft lot gevolg, dat de hooiprijzen hier en daar een neiging tot dalen beginnen te vertoonen, mede ook al door de omstandigheid, dat dc regens van de laatste weken de voor uitzichten voor den oogst van hak- vruchtcn (knolrapen en voederbieten) veel gunstiger hebben gemaakt, De boeren, die een gemengd bedrijf be- sn, hebben de ervaring opgedaan, ze niet meel en koeken en hal.- vruchten plus wat gehakt strr.o hun in uitstekenden staat kunnen hou- en daarom doen thans, nu vooral de bietenvelden er zoo goed voor en tc staan, velen onder hen al niet langer mrc aan 't opdrijven van de hooiprijzen. Uit den Omtrek Bavncvtld I" de Giind hebben kwaadwilligen nachts van vijf vim gebonden talhout de teenen stukgesneden en het hout en der waai ts gegooid. Het bestuur de' Bouwvereeuiging heeft het laatste nog in haar bezit zijnde peieeel bouwtericir. aan den Valkschen Weg, verkocht aan E. G. Meulenkamp, De Valk. Nabij halte „Het Kruispunt" zal voor rekening Van Zwielen e.a. een stoom- zuivelfabriek worden gebouwd. Een winkelier te Walderveen kwam op een morgen tot de ontdekking, dat kwaadwilligen 'snachts... een molen steen tegen zijn wiukeldcur hadden ge- Sssst Donderdagmiddag kwam de Konin gin-Moeder aan de Halte Soestdijk aan en reed zij per rijtuig naar het paleis Soestdijk, waar H. M. eenigen hoopt te vertoeven. Door de gemeentepolitie wordt streng gelet op het harde rijden door automobilisten en onverbiddelijk proces verbaal opgemaakt, indien te hard ge leden wordt. Vorigen Zondag werden door Van Leeuwen niet minder dan 15 processen-verbaal opgemaakt. Door de politie is de 19-jarige H. van A. gearresteerd wegens diefstal door insluiping bij van E. Hij wordt ter beschikking van de Justitie gesteld. Naar wij vernemen zal Willy Hora Adema uit den Haag op 26 Juli een liederenavond geven in de Kunstsaal »Sotstdijk« aan de Vredehofslr. Het programma bevat o.a. liederen vaa Brahms, Strauss en Mahler. Aan de vleugel E. W. Kuiper. Burgerlijke Stand. GeborenWillem, f. van L. H. U. Bruce en S. v. Dijk Hcndrica Jo hanna, d. van H, Burgman en C. v. d. Deijssel Heodrikus Cornells, z. van M. v. Osnabrugge en A. v. d. Brink Wiihelmina, d. vau R, v. Zuilen en J. v. Grol. N. V. Ce ntale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Korlegr. 19, Tel. Int. 363 UTRECHT, Tel. Interc. 460. SOEST, Van Weedestr. 206, Tel. Int. 6 SCHERPENZEEL. Tel. Interc. 6. Telegramadres „Credo". fnslitilin op ginltiliiti voorwiirdtn creditlin aan den Mil. Safe Deposit. GetrouwdJ. C. Jagtman en C. M. Huigen. Overleden: Hermanus v. Schadewijk, oud 81 j. echtg. van G. Wijntjes, wed. i E. Rigter, eerder wed. v. J. Stou burg. Door een voorloopig Comité was ceo vergadering belegd om te komen tot oprichting eener Vereenigir.g tot bestrijd ng der Tuberculose. Dr. van Dongen gaf een kort resumé van het geen de Vereeniging ten doel heeft. Spreker zegt, dat de tuberculose een •ijand is, die nog lang niet oveiwon- ien is. De geweldige ootlog der laatste jaren heeft niet weinig bijge dragen daartoe, vooral in de centrale '.den is de nood hoog, maar ook ons land is, blijkens de stali- iek de tubnculose vooral bij de kinderen beduidend toegenomen. De bestrijding m.ag dus niet verslappen, maar moet veeleer zoo krachtig mo gelijk ter hand gen .men wotden. Het Comité acht het daarom wensche'.ijk, dat in aansluiting bij dc centrale Ver- eeniging ook plaatselijk ecu Vereeni- ging wordt opgericht, daar het aantal tuberculosen alhier inderdaad bedui dend grooter is dan men oppervlakkig wel zou meenet). Aansluiting bij dc Centrale Vereeniging is ook daarom gewenscht, omdat daardoor de ge meente zou kunnen prcfitecren van de belangrijke subsidies uit de publieke kassen. Na deze korte inleiding werd gele genheid gegeven tot het stellen van vragen of het maken van opmerkingen, waarvan door enkele aanwezigen ge bruik gemaakt werd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dc werkzaamheden tot Soest te beperken, doch bij nadere overweging werd besloten ook Soesier- berg in het pian op te nemen en zich ook diir evenais te Soest met de Wijkverpleging in verbinding te stellen. Vervolgens werd overgegaan tot de oprichting der Vereeniging, de vast stelling der statuten en van het huis houdelijk reglement en de verkiezing van een bestuur. Amersfoort Distributie. Dc broodkaart 103e tijdvak is geldig van 18 tot en met 26 Juli 1919; wijl die van het 104e tijdvak loopt 27 Juli tot en met 4 Augustus 1919. Algem. bonkaart, suiker 7 ons. Voor kinderenLeeftijd beneden '/a jaar, kindermcelkaart, kindermeel 1 7 ons. Het kindermeel (prijs 30 cent per '/a K.G.) is in dit tijdvak verkrijgbaar bij B. van 't Ernd. Snouckacrtlaan. J. H. Elfrink, Weverssingel. Van Gent en Co,, Pieter Pijpersstraat. Van Genderen, Arnhemschestraat. M. Kool, Langestraat. C. J. dc Koning, Kampstraat. Houders v. Normaal-Margarine kaar ten worden opgeroepen, die kaarten voor 30 Juli e.k. aan loket 6 te doen afstempelen. Men brenge de legitimati? kaar: mede. Nader zal medegedeeld weden W3..r de Maisgries, welke door het Zuid Afrikaansche Volk aan de Kedcrlandsche Regeering ten ge schenke is gegeven, wordt gedistribu eerd. Nijverheid. Een door de N. V. Nederlandsdie Confectiefabriek vooiheen A. Cohen Co. ingediend verzoek, om veigun- g tot het uitbieiden van hare fabriek, door het plaatsen van een stoomketel ten behoeve van een 4-tal persen aan de Nijverheidstraat No. 6 ligt op de Secretarie der gemeenle ter visie. Vr" dag 1 Augustus, gelegenheid ten kJ huize bezwaren in te brengen. Veider zijn ingekomen: Vaa Joh. Schut (Firma Klaas BaviJj verzoek om vergunning tot het F breiden der automobielen hcrstelplJ door het plaatsen van 2 «lectromottf met een gezamenlijk vermogen l'/t P-K- Van J. vau den Bedem verzoek vergunning tot het oprichten v hoefsmederij in een gebouw achter H perceel Kruiskamp No. 122. 1 Vau D. van Roon verzoek met bijl lagen, om vergunning tot het oprichten van een accumulatorenfabriek io eenl bestaand gebouw achter het perceel I Langestraat No. 79. Sint Alfonim Retraitenhuli. Van 12—15 Juli 1.1. werd ia het St. Alfonsus Retraitenhuis de 500ste Re traite gehouden. Zeker bestaat er redei om naar aanleiding dier Jubilé-Retraif den «Vader der lichtengrooten dan te brengen voor al het goede, door di 500 Retraites, in duizenden Roomschj zielen gedasn. Sinds 28 Juli 1910, d< dag, waarop het Sint Alfonsushuisw ingewijd en door eene geestelijke zondering van 63 Onderwijzeressen he zegenrijk werk der Retraite voor he Aartsbisdom werd ingeluid tot 11 Juli 1919, den sluitingsdag der 500>te, mocht het Sint-Alfonsoshuis in zijn FLORA. Velen twijfelden, maar dc loofden het toch, ondanks alle verma ningen van het gezond verstand. Hart stocht is sterker dan verstandwaar de eerste spreekt, moet de laatste zwijgen. Door alle straten, door welke de zonderlinge stoet, met Peretti en Fer- roni aan 't hoofd, zich voortbewoog, ging het nare gerucht van de zoogc- genaamde wandaad van dokter Pe retti dezen vooraf. Maar alleen het on nadenkende, op schandaal beluste jan hagel, schepte er behagen in, de tast bare dwaasheid voor gi-.ngbarc munt aan te nemen. De fatsoenlijke en wikkelde Florentijners, die getuigen dit beschamend tooneel waren, vonden het ten eenen male onbegrijpelijk, dat men een man van Peretti's aanzien en vermaardheid tot zuik een schurken streek in staat kon achten. NEGENDE HOOFDSTUK. De schaar kwam voor het stadhuis aau. Hier evenwel werd haar door gewapende stadsknechten den toegang verboden. Ferroni schoof zich tusschen het gepeupel en zijn beschermeling heen en beklom thans met dezen debreede marnieren trap naar de ziltingskamer van den syndoco of burgemeester Signore Manzoni was een groot ver eerder cn aanhanger van het hertoge lijk hof, om zich een vriend van Pe retti te kunnen noemen, die hij welis waar niet haatte, maar toch ook geen zins bijster genegen was. Peretti wist dit, maar juist diidrom had hij zelve verlangd, voor den syndaco geleid te worden, aangezien dan zijn onschuld- verklaring des re minder in 't licht van partijdigheid zou verschijnen. Manzoni was over de mededeeling des dokiers niet weinig verbaasd. «Signore Pcrelti», zeide hij uiterst beleefd, «het spijt mij, dat gij het offer van zulk een waan geworden zijt. Ik twijfel er niet aan, dat het de daad geweest van iemand, die u haat en wil benadeelen. Nu, ik zal hctstieagste onderzoek bevelen, om den ellendeling op te sporen. Ferroni maakte van de gelegenheid, dat de syndaco even ophield, gebruik, om van Peretti en de burgemeester af scheid te nemen; ingeval Peretti nog langer over Item wenschte te beschik ken, stond hij met de grootste bereid willigheid ten dienste, Peretti bedankte den jongen edelman en verzocht dezen, bij gelegenheid hei aan zijn huis te komen bezoeken, ten einde hem het bewijs zijner dankbaar heid nogmaals te kunnen leveren. Ferroni beloofde zulks. Peretti en de Manzoni bevonden zich alleen. «Ik zal u een vrijgeleide meegeven», zeide de syadaco tot den dokter, »en uw huis door eenige manschappen doen bewaken, zoolang het oproer in buurt duurt», «Men kan de opwinding weliswaar begrijpen en verontschuldigen», was Pe retti van meening, «want de pest last sedert gisteren vreeselijk om zich heen. Maar niettemin is het mij onverklaar baar, dat het volk zich zóó ver kon laten meeslepen, om mij als de aan legger van zulk een snoode daad te beschouwen.» »lk zal mij met u naar uw huis be geven,» veiklaarde de syndaco »en daar aan de saamgeschooide menigte zeggen, dat ik elke verdere poging, het u lastig te maken, ten strengste zal straffen.» De burgemeester belde en beval den bediende, die op dit teeken verscheen, den kapitein der burgerwacht te roepen, Toen deze kwam gaf de syudaco hem bevel, zich met zes maa gereed te houdeu. Terstond daarop aanvaardde de syn daco met Peretti, vergezeld door de stadsknechten met hunnen hoofdman, den terugweg. De menigte vo-.r stadhuis was aangegroeid; doch op het zien der gewapenden, waarvan de syadaco en Peretti omgeven waren, durfde zich geen stem tegen den dok ter verheffen. Eindelijk kwam men in de straat dell; Trinitó, en de menigte, die vlak achter hel gewapend geleide gevolgd was, bleef voor het huis vau Peretti staan. Hier wendde de syndaco zich tot het volk eu beval het op vriendelijken, doch stigen toon uiteen te gaan en geen po ging meer te doen, het huis van retti of dezen zelfs ook maar ir minste lastig te vallen. Het was ongeévennaardc vermetelheid, een zoo geacht beroemd man, die zulke groote verdiensten wegeus zijn medeburgers bezat, zóó te behandelen als heden is geschied. Deze rede van den syndaco had een gunstige uilwerking op het volk. Geen tegenspraak verhief zichzwijgend waren allen getuige van, dat de synda co den dokter in diens huis vergezelde, terwijl twee soldeniers voor het huis post vatten en elke nadering der toe schouwers met beslistheid te keer gingen. Eindelijk verliep het volk tot op een klein hoopje dat nog getuige wilden zijn van den terugkeer des syndaco. Zij moesten echte' lang wachten, zoo dat het zelfs den geduldigsten begon te verdrieten en zij zich verstrooiden. Zoo verliep de tegen Peretti op het touw gezette poging, om hem bij het volk in verdenking te breu- gen. Wat evenwel dc syndaco voor Peretti ook doen mocht, den voortgang der pest kon hij natuurlijk niet verhin deren. Weinige dagen daarop woedde de pest in de wijk, welke Peretti be woonde, op waarlijk schrikbarende wijze. Zelfs de soldeniers, die met andere stadsknechten de wacht voor het huis van Peretti moesten afwisselen, wei- gerdeu, verder den gevaarlijken post te betrekken. Het scheen trouwens ook niet meer noodig, want Peretti kon onge hinderd zijn huis in en uitgaan, zon-ler dat een sterveling er naar taalde, hem te krenken of zelfs te mishandelen. Peretti had druk werk, de zieken te bezoeken, die zijn hulp inriepen. Niettegenstaande den schier rc denden arbeid, welke op hem rustte, had hij nog niet vergeten, dat hij den edelman Ferroni zich tot schuldenaar gemaakt had. Het verwonderde hem, dat deze hem tot nu toe nog geen be zoek gebracht had. Peretti zou wel zeil hem bezocht hebben, maar jn tijd ver gunde hem amper, het zoo hoog bi dige voedsel te georniken. Ferroni daarentegen bevond zich tl in de gesteltenis naar den dokter gaan. Er had in zijn leven een beurtenis plaate gehad, die niet zonder diepingrijpende werkiug op zijn verdere toekomst bleef. Het was daags na het voor Peretti bijna noodlottig geworden voorval, toen Ferroni zonder vergezeld te zijn van. zijn vriend Paolo, zicli naar de woning van den joodsclien dokter begat. Hij wilde dezen verslag doen van den af-] loop der onderneming, want Ferroni! had, met veel talent, bij deze geheelel geschiedenis slechts dc rol gespeeld j van een listig, wei-berekend persoon. En zijn vriend èa hij hadden een doortrapten spitsboef voor hun doel gewonnen. Deze was het geweest, die de bewoners der straat della Trinili der omliggende steegjes tegen Pe- i had opgeruid. I Wordt vervolgd.

De Eembode | 1919 | | pagina 1