VANAF HEDEN i. VAN HAMERSVELD Jr. M.Vleeschhouwer Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 38, AMERSFOORT VRIJDAG 10 OCT. 1919 33* JAAROANG N». 86 de eembode verschijn! Dinsdag- en Vrijdagmiddag. abonnementen kunnen elke week In gaan. doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. AD VERTENTIEN 20 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlün moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. DER FlRHA DAMMAN EH BOKEKKAMP VANAF f 1.95 PER FLESCH Binnenland Twee boerenplaatsen in den polder Koegras (gem. Den Helder), resp. groot 34.35.35 H.A. en 34.33.55 H.A., heb- ben bij publieke verkooping samen f 113,600 opgebracht. Eenige jaren geleden brachten beide plaatsen ruim f 16000 op. Bij gelegenheid der viering van het 10-jarig bestaan van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie te Utrecht, op Woensdag 29 October, wordt des morgens een plechtige H. Mis opgedra gen, waarna gemeenschappelijk ontbijt. Des morgens heeft een gecombineerde bestuursvergadering plaats, waarbij het bestuur van het Vakbureau zal wor den gecomplimenteerd en het feestge schenk en propagandafonds aan het Vakbureau zal worden aangeboden. Des middags heeft een receptie plaats, in zonderheid voor de verschillende auto riteiten daarna feestdiner, en 's avonds groote fecstvergadcring. Als blijvend aandenken wordt aan het Vakbureau een beeld van het H. Hart aangeboden, dat geplaatst wordt in den voorgevel van het kantoorgebouw. Dit beeld 2 meter hoog, zal rusten, op een voet stuk en overdekt worden door een tioon- hemelen wordt uitgevoerd door Cuypers te Roermond. Het Slagersvakblad zegt dat de re geering aan de gemeentebesturen 't hier te lande ingevoerde bevroren vleesch aanbiedt voor 70 it 75 cent per pond en redeneert dan aldus „Vele gemeentebesturen zijn reeds hierover in contact gelreden met de slagers. Wanneer er nu maar voldoende van dit vleesch in comsumptie gebracht kan worden, zullen natuurlijk onze in- landsche rund-, varkens-, schapen- cn kalfsvleesch prijzen ook dalen. Dan zal natuurlijk het bevroren vleesch spoedig blijken in prijs te hoog te zijn maar dan zal de regeering wel water bij haar wijn doen, en zal zij de prijzen wel verlagen". Pe voormalige Duitsche kroonprins is bijna vijf dagen te Amcrongen ge bleven. Zijn verblijf aldaar stond naar hel Nieuws van den Dag meedeelt in verband met den verkoop van een groote buitenplaats door een notaris te Amersfoort dezer dagen te houden. Zondag bracht de Prins een bezoek aan de ruïne te Wijk-bij-Duurstede op een tocht met de familie Bentinck en burgemeester Peereboom in twee open auto's. De Prins teekende in het vrecm- delingenboek „Wilhelm von Hohenzol- lern". Maandagmiddag reed de kroon prins opnieuw per auto uit met een zoon van graaf Bentinck en keerde tegen dan maaltijd op het kasteel terug. De Kroonprins maakte zich op Amcrongen, zeer populair en gaf weder souvenirs. Te Kwintsheul verkeert men in onzekerheid omtrent de verblijfplaats van den betaalmeester der veilings vereeniging. Hij moest op de wckelijk- sche uitbetaling een bedrag van ruim 30.000 gulden hebben uitbetaald. De betaalmeester was niet aanwezig en later bleek, dat hij des morgens per motorfiets was weggereden, Te Glanerbrug zijn verscheidene personen lijdende aan de zoo gevreesde ipaansche griep. Mevr. Van Italië—Van Embden heeft in de «Nieuwe Ct.« een aanspo ring gericht tot de vrouwen, om zich te ontworstelen aan den dwang der mode, en door het dragen van een oudig insignetje te zeggenIk el Twee dingen, schrijft de anti-rev, Ned.« troffen ons in dit artikel: ten eerste de juistheid van het inzicht, dat iedere vrouw, in plaats van naar de mode te vragen, moest dragen, wat hóór kleedt. Ten tweede, dat de mode, die onze fatsoenlijke vrouwen volgen, veelal ge ïmporteerd wordt door wat men in Parijs de «demi-tnondaines* noemt vrouwen, wier reputatie slechter is dan de snit van haar mantel. Is het dan niet dwaas, dat onze vrouwen zich zoo laten ringelooren door de mode En is er werkelijk een Anti-Mode- bond noodig, om daaraan een einde te maken Mevr. Van Italië meent van wèl. Te Hecrenveen zijn de prijzen van het rund- en varkensvleescli 20 h 30ct. per kilo verlaagd. Te Bussum hebben eenige slagers de prijzen van rund- en varkensvleesch met 1020 ct. per K.G. verlaagd, een enkele slager zelfs het varkensvleesch met 50 ct. het rundvleesch met 40 ct. per K.G. Hoe erg wel, de tuberculose zich de laatste jaren heeft uitgebreid, blijkt eens weer heel duidelijk uit de droeve cijfers, die de heer C. Dekker 't tijdschrift »de Tuberculose' om- nt het aantal aan deze ziekte ge storvenen geeft. De toeneming is begonnen in 1916, schrijft hij. Was de sterfte in 1915 14.40 per 10.000 mcnschen, in 1916 bedroeg dit cijfer 16.72, in 1917 18.18 en in 1918 2C.23. op de zaken te stellen. Trouwens de regeering der groote mogendheden, die aan de regelingen van de daar ontstane nieuwe verhoudingen zorg en aandacht moeten wijden, hebben in eigen huis reeds te veel kopzorg om veel voor de jonge en de ontwrichte oude sta ten te doen. Hun „commissies voor herstel" kunnen regelingen ontwerpen en bevelen geven, zij misseu de orga nen die aan hun woord kracht zouden moeten bijzetten, en wat kan men in landen als Roemenië of Hongarije ver wachten? Die volken zijn slechts be vattelijk voor een bevel dat door een paar stevige vuisten ondersteund wordt, Evenzoo Tsjecho-Slowakije en Polen. Een land als Oostrnrijk, dat het goede wil maar in de tegenwoordige omstan digheden niet op eigen beencn kan staan, wordt van die betrekkelijke machteloosheid der groote mogend heden de dupe. Italië beleeft een ernstige politieke crisis tengevolge van het Fiume-inci- dent veroorzaakt door een gekken dich ter en Frankrijk blijft angstig toezien naar hetgeen aan de overzijde van den Rijn gebeurt. Het heeft uitgeput door den oorlog, ook niet de kracht en den invloed die noodig zouden zijn om het probleem in Zuid-Oost-Europa geheel alleen op te lossen. Volgens de jongste berichten uit Engeland gaan de spoorwegarbeiders overal gedwee aan het werk, al zal het nog enkele dagen duren voor de geregelde diensten weer hersteld z$n en de aan de stations opgestapelde voorraden goederen hun bestemming hebben bereikt. De arbeiders hebben zich hier en daar echter bereid ver klaard overwerk te verrichten om aan die ophoopiog van goederen zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Uit dezen ijver der spoorwegarbeiders blijkt wel, dat de ontstemming van het publiek haar uitwerking niet gemist heeft. Men heeft in het licht gesteld, dat er geen sprake kan zijn van een over winning van een der partijen. De over eenkomst wij?! een middenweg aan, die vermoedelijk voor zeer langen tijd aan de ontevredenheid van het spoor wegpersoneel een einde zal maken. Gedurende de laatste zes maanden werden op de staatsregisters te Petro- grad ingeschreven 40.000 overledenen tegen 5000 geborenen. Buitenland De toestand in Zuid-Oost-Europa blijft onzeker. Het schijn heel wat voeten in de aard te hebben om daar orde Amersfoort De N. Missla Op het einde van October zal in drie Amersfoortsche parochiekerken een H. Missie gepreekt worden. Een veelzeggende gebeurtenis I Een ze«r belangrijk feit I Want te midden van zooveel, wat Vergelijk eens prijs en afwerking! U zult dan concludeeren, dat het biilijkst adres is voor MEUBELEN Hof 46 - Amersfoort. COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek valt en wankelt, te midden van zoo veel wat woelt en gist, is er niets zoo hard noodig, als den innerlijken de zekere vastheid te geven, en in die vastheid te versterken. De kracht, die de wereld overwint, is ons geloof. Dat gaat voor ieder op. Maar dan moet men dat geloof niet laten bestaan in het bezitten van een doopbewijsdaar moeten daden zijn, die wel degelijk toonen, dat daar bin nen een ziel leeft, die gelooft in God den almachtigen Vader, in den Zoon en den H. Geestdie door getrouwen dienst van God, inwendig en uitwen dig die belijdenis laat zien aan iedereen die oogen heeft. En daar is veel tekortkoming, in hoogere en lagere kringen. De rijke heeft nog evengoed de liefde tot God en den naaBte in praktijk te brengen als de arme. De werknemer heeft zich evengoed te sterken tegen het verlok kende socialisme als de werkgever tegen het verleidelijke liberalisme, want allebei dooden die den kathoiieken godsdienst. Katholiek geloof zonder katholieke praktijk is onmogelijk. Katholiek geloof zonder katholieke gehoorzaamheid aan de bevelen van Paus en bisschoppen is onmogelijk. Katholiek geloof met den lichtzinni- gen, luchtigen, genotzoekenden geest al wat on christelijk denkt en voelt, gaat niet zaam. Een hervorming hebben velen hard noodig. Ze moeten de waarheden, de leeringen, de plichten van het geloof :ens opnieuw leeren zien en voelen, ze moesten ze toegepast zien zeer duidelijk, op het publieke leven. Het eeuwige moet helder boven hun hoofd hangen als de zon die alles doorlicht. Maar willen die dagen daarom nut tig zijn, gelijk ze noodig blijken voor velen, die afdwaalden, die verslapten, moet God op bijzondere wijze zegenen. Niet hij, die zaait is iets, niet hij die aait, maar die den wasdom geeft God. Het gebed, hel vurig en langdurig gebed tot Hem, Die de gever is van alle genaden, zal derhalve dat groote werk moeten voorbereiden en verge en, Ieder voor zich natuurlijk, maar o natuurlijk ieder voor allen, om- we allen één zijn in Christus. P. QUIRINUS. Als uitgave van de Kanaalvereeni- ging De Geldersche Vallei verscheen druk het „Voorloopig ontwerp voor a groot scheepvaartkanaal ter ver binding van Amsterdam met den on- verdeclden Rijn door de Geldersche Valleis. Het werk is vergezeld van een map inhoudende diverse kaarten en situatie teekenlngen betreffende onderdeden van 't grootsche werk. waarvoor de kanaalvereeniging onverpoosd, krachtig ijvert. In het voorloopig ontwerp leert de belangstellende kennen de wijze waarop men zich voorstelt het groote scheep vaartkanaal tot stand te brengen. Er is een kostenraming van totaal 40 millioen gulden en een gewijzigd project, waarvan de kosten worden begroot op 43 millioen gulden. Alleen de spoorwerken zullen vier millioen gulden vorderen. De loop van het kanaal is als volgt Van Amsterdam uitgaande, wordt allereerst de afsluitdijk van Schelling- woude gepasseerd, door een aldaar te bouwen schutsluis, die de schepen van het Noordteekanaal op het peil van de Zuiderzee brengt. De thans met die gemeenschap gevende Oranjeslul- zijn, hoewel voldoende breed en i, te kort voor de grootste Rijn- sehepen. Als grootste afmeting der schepen voor deze sluis werd bij reg lement, van politie Kon. Bt. van 19 Mei 1916 S.b. 190 vastgesteld: 90 M. lengte, 17.75 M. breedte nn 3,50 M. diepgang, bij een kanaalpeil van 0,50 M. N. A. P. Het Kanaaltracc volgt verder de ondiepe Zuiderzeekust, in een nage noeg rechte lijn, langs Muiden tot Hul- i en loopt vervolgens, Zuidwaarts buigend naar de Eem, die het, als scheepvaart- en waterafvoer weg, tot voorbij Amersfoort vervangt. Aldaar wordt een tweede schutslui- gebouwd die voert naar het tweede kanaalpand, met een peil van 5,10 H plus N. A. P. dat in een rechte lijn tusschen de bebouwde kommen vun Scherpenzeet en Renswoude door, en Oostwaarts van de Emmikhuizer berg blijvend, in een nagenoeg Z, O. rich ting naar Veenendaal loopt. Het kanaal buigt zich verder bij Veenendaal een weinig meer Zuid- ts, om vervolgens weer meer Oostwaarts gaande, bij den mond van de Wageningsche haven den Neder- Rijn te bereiken. Een weinig beoosten dien mond mgt op den anderen oever der rivier het derde kanaalpand aan, dat de Be tuwe doorsnijdt en beoosten Dodewaard op de WaaI uitkomt. Voor belangstellenden in het kanaal- pian zij medegedeeld dat het voorloopig ontwerp mei bijlagen in de R. K. open bare Leeszaal aan de NicuwstrAat ter inzage ligt. "HET KIND DER ARMOEDE. Een wagen rolde het plein op, de bediende sprong er af en vroeg een gids door het gebergte naar liet Meer zicht. «Heden nog?« vroeg de gravin. Dadelijk, mevrouw l« «Dat is onmogelijk I de afstand is vier uren en eer hij terugkomt is het nacht. «Het moet echter geschieden sprak de bediende gebiedend, dat zonderling klonk bij zijne livrei. En toch lag er iets in zijne stem dat Feodor bekend scheen, hij zag de bediende scherp aan en meende zelfs dat zijn gelaat hem niet vreemd voor kwam. Waar had hij dezen man meer gezien wie was hij Herinneringen en beelden der vervlogen tijden doken in zijn binnenste op. En toen de vreemde hem aanzag, werden de oogen van Feodor helder, hij her kende den vriend zijner jeugd, graaf Dombrowsky l« «Is er hier dan géén gids?» vroeg de graaf in livrei. «Ik ben alleen met mijnen bediende, hernam de vorstin, «hij mag u echter geleiden «Kom, in Gods naam, wij hebben haast I* riep de vreemde. Zonder te antwoorden trad Feodor naar den wagen, zag er binnen en ont dekte twee dames, waarin hij moeder dochter herkende. De moeder was de liefste zijner jeugd. De dochter was haar kind. •Wilt gij ons geleiden?» vroeg de moeder. Ja, ik will, riep hij luid en zijne oogen vonkelden. Roodkleur en bleek beid wisselden elkander op zijn gelaat af. O, hoe schoon was het zachtblonde meisje, dat haar kind wa91 Hij begreep de verkleeding van den graaf. «Hij wil vluchten I* dacht hij, en riep luid: «Ik ga met u l« De bediende sprong naast den voer- an op den bok, Feodor achter op den wagen en zoo renden zij voort. Woester en ruwer wordt de omtrek, als men Meerzicht nadert. Geen effen weg is daar te vinden door dc bed dingen van stroomen, over steenklom pen en rotsblokken, langs gapende af gronden voert de weg, ecne waggeling van het rijtuig en de reiziger is voor altijd verloren. Na eenigen tijd kwamen zij in een rotsig dal, waar eenige wegen als het waren op zwakke wortels steunden, op sommige plaatsen zijn de rotsen zwart door neerdalende bliksemstralen, die in den kouden stroom aan den rotsen zich bekoelen. «Daar ginds ligt Meerzicht,* zeide Feodor, «en hier is de weg naar Hon garije, wij zijn dicht aan de grenzen.* De vrouwen zagen elkander veelbe- teekenend aan, de graaf fluisterde haar toe: «Wij moeten hem vertrouwen, bij zal ons niet verraden. Vriend, sprak hij tot Feodor, «kan ik u vertrouwen?» Feodor glimlachte en toonde hem zijne bloedende handen«Ze bloeden voor u l« sprak hij kortaf. «Daarom wil ik u alles verhalen. Niet om de pracht der Karpathen te zien, zijn wij hier gekomen. Verbannen uit het vaderland, ontvluchten wij om geboorteland U Een luid saikken werd vernomen. «Waarom weent het lieve kind?- vroeg Feodor somber. «Zij weent met ons over het ongeluk der Polen,antwoordde men hem. «Maar gij zult meer hooren. Ik ben niet waarvoor gij mij houdt, ik ben graaf Dombrowsky. Eene ukase van den keizer verbant mij voor altijd naar Siberië, en mijne goederen zjjn ver beurd verklaard. Zonder tegenspoed kwamen wij tot hier; en wanneer wij nu de grenzen over zijn en den burg mijns vaders kunnen bereiken, zijn wij veilig. Wilt gij ons verder helpen. Feodor bedacht zich een oogenblik antwoorde toen: «Ik wil u helpen De graaf haalde een volte beurs te voorschijn. «Wanneer gij ons wilt hel pen,' hernam hij opnieuw, «dan is deze beurs met vijfhonderd dukaten de uwe.* Feodor woog de beurs op zijne hand i sprak«Vijf honderd dukaten, zegt gij? dat is veel, ik zag nimmer zoo veel geld bijeen.* De beurs openende, schudde hij het geld op het gras uit, ging er naast zitten en zag het geld vol gedachten aan. «Zie hier* pelde hij, «het lang gewenschte goud I Dit is het goud, waarnaar ik gestreefd heb, maar altijd tevergeef* I Nu behoef ik het niet meer* fluis terde hij, en wierp het goud weder in de beurs. De graaf werd ongeduldig en trad tot hem. «Hebt gij u bedacht vroeg hij. «Neem uw geld terug, ik behoef het niet, Maar verzoek de jonge dame, dat zij mij een hand reikt en haren naam noemt.* De jonge gravin sprong vlug uit den wagen en trrd naar Feodor. «Goede man,* zeide zij, hem vriendelijk de hand reikende, «help mijne ouders, Kathinka zal alle avonden voor bidden l« Wilt gij dat lieve?» vroeg Feodor hartelijk. «Ja, bid voor mij, gij onschul dige engel I. Innig aangedaan drukte hij hare handen aan zijne lippen en bevochtigde met tranen. Nu zeide hij bedaard: «Wij mogen geen tijd verliezen en moeten dadelHk de grenzen om voor den nacht de snelle woudstroom te komen. Dan zijn wij b ijna nog een uur van het jachtslot verwijderd.* Zacht en bchoedzanm verdween Feodoor in liet kreupelhout, om te onderzoeken of de grensjager* op hunne posten waren, want zij waren aan de grenspas, die streng door jagers be waakt werd en van welke post zij zich zelden verwijderen. Spoedig kwam hij vlug aanloopen. -Het Is tijd, snel, suel riep hij «de hutten zijn zonder grensjagers. Spoedig de brug over, dan zijt gij vrij I* Toen sprong hij achter op den wagen, om goed te kunnen zien. Snel ging het voorwaarts en spoedig rolde dc wagen op de brug, Feodor riep luid: «voorwaarts koetsier, zoo snel gij kunt, ik zie iets in het bosch. Vlug, vlug, het zijn de grensjagers I* Halt, halt I of wij schieten riepen twee grensjagers. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1919 | | pagina 1