Advertentiën. deoberg en A. van der Velden C. L. Scheerder en E. v. Eykelenburg C. J. Dujjf en H. L. Eversen Th. v. 't End en B. Vivid E. A. Vos en J. ZcggeUar L. A. Tromp en L. J. U. Meeuwsen B. F. C. Baesjou en D. Piepers. GehuwdP. Oostwouder en P. Wirtz. OverledenJantje E. Onderstal, 75 jr., wed. v. D. Pineda Willem G. de Leeuw, 9 mnd. Rudolphus J. A. A Botti, 24 jr., ongehuwd Hendrik Hendriksen, 75 j., wcdr. v. C. E. Meijer Arie Jansen, 59 jr., cchtg. van G. Jonkman. In een daartoe belegde vergadering van het PI. Comité van de Katholiek Sociale Actie, is opgericht een R. K. Voorlichtings-Bureau, inzake de werk wijze van de Invaliditeits- en Ouder-1 domsverzekering. Maandag 10 Nov. a.s., des avonds 8 uur, zal in het ge bouw van de R. K. Werklieden vereeni- ging St. Jozef, Lievevrouwestraal, het Bureau reeds zitting houden, alie gewenschte inlichtingen worden ver strekt. De H. Missie, door de eerw. paters Franciscanen en Capucijoen, in de beide stadsparochies gegeven, werd Zondag gesloten met een plechtig Lof, waar onder de beide leiders dezer geeste lijke oefening een afscheidspreek hielden waarin werd opgewekt tot volharding in het goede. De opkomst der parochianen was in beide kerken geheel den Missie-tijd door bitonder talrijk. KaasmarktAangevoerd 4 wagens bevattende 750 Kg. kaas. Prijzen f75 tot f76.— per 50 Kg. De firma Van der Zoo de Jong Van Ophoven, gevestigd te Amersfoort, Bussum, Baarn, en Huizen deelde mede, dat zij met ingang van 1 November a.s., een bijkantoor openden te Laren (N.H.), Brink, naast hotel Hamdorf en de lei ding daarvan voorloopig opdroegen aan den heer J. Vroom, Procuratiehouder bij het kantoor Amersfoort. Zeven Amersfoortsche dames zijn door de dankbare Belgische regeering onderscheiden met de zoogenaamde Elizabethmedaille, en wel H. Gerritsen, V. M. Maters, C. A. L C. v. Driel. Knoote, Gravin van Randwijckde Jonge. Rant, C. J. F. PrinsFortuyn. De medaille van brons is gehecht aan een lint van grijs met kersrooden rand. Tot assistent aan de bijkerk van O. L. Vr. Rozenkrans te Rotterdam is benoemd de Weleerw. Pater L. van Gent O. P, Te Breedevoort is na een lang durige ziekte in den Heer overleden de Zeereerw. heer H. J. Akkermans, die daar een tiental jaren de herder- jijke bediening waatnam en tevoren kapelaan der parochie van O. L, Vr. Hemelvaart te dezer stede was. Politiezaken Een bewoner van Hoogland werd bekeurd wegens het onbeheerd laten staan van een paard op den open baren weg. Een bewoner van de Leusderweg. zekere B., doet aangifte van diefstal ten zijnen nadeele van 6 paar heeren schoenen, 1 paar lage biuine dames schoenen, 14 paar zwarte wollen kousen, eenige strengen zwarte wol, 2 met worsten, plm. f5 aan klein geld. Een onderzoek wordt ingesteld. Uit den Omtrek fjoogland. De Burgemeester maakt bekend, dat zij, die katoen hebben besteld, dit kunnen komen afhalen aan het levens- middelet'.bedrijf dezer gemeente vanaf Donderdag 6 November a.s. telkens uitsluitend tusschen 9 en 12 uur. Ter voorkoming van abuizen wordt ieder verzocht zooveel mogelijk persoonlijk Inlevering van militaire goederen door hen die tot den landstorm be- hooren of wegens geëindigden dienst tijd uit den dienst zijn ontslagen zon der naar de landweer over te gaan of hebben behoord tot de landweer en dit jaar uit den dienst zijn ontslagen, zal plaats hebben Maandag 10 Novem ber 1919 des voormiddags 9 uur a. h. Gemeentehuis. stijgende. Alvorens de jonge held het oor leent aan uwe gelukwenschcn. moet hij de belooning ontvangen, die hij zoo roemrijk verdiend heeft. Dat men den standaard voorwaarts brenge 1 Albert van Boulogne, ik sla u tot ridder I wees altijd als heden, dapper, edelmoedig en braaf I Schoone princes van Vlaanderen, gij hebt eene schuld aangegaan, voegde bij er bij, zich tot Margaretha wendende, die een weinig tot bezinning was gekomen, die wij uwen bevrijder niet kunnen voldoen. Volgens onze kuslwetten, behoort het- geeo een visscher uit zee medebrengt, hem van rechtswege toeis het niet waar, mijn goede Heer van Boulogne vraagde hij. zich tot een grijsaard wendende, die aan zijne zijde stond. Gij beter dan een ander kunt bevesti gen, hetgeen ik gezegd heb, daar gij gedurende tien jaren hier den rol van visser van Scharphout gespeeld hebt.» De edelen juichtenAlbert wierp zich in de armen zijns vaders, die hem met vreugde aan zijn hart drukte, Maandagavond half zeven houdt d« R. K. Werkliedenvereeniging in «Con cordia» eene ledenvergaderingop de agenda staat o.a. vermeld: installatie, mededeelingen, waarna een bespreking wordt gehouden over den broodprijs. Door den Geestelijk Adviseur zal te vens een uiteenzetting plaats vinden betreffende de Invaliditeitswet. In verband met de belangrijke be sprekingen welke aan de orde zijn, wordt verwacht dat geen lid mankeert. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat de R. K. Spaarkas St. Antonius elke Zondag een half uur vóór en nh de Hoogmis op Leo's oord zitting houdt tot afdoening der spaar kas-aangelegenheden. nilkerk. Op de markt. 3000 stuks eieren f 20.— k f 22.— 22 Biggen f 35.— 4 f45.—. 284 Run deren f 300 4 f 650. 26 Schapen f 25 4 f 50. 20 Jonge Hanen f 1.— a f 1.50. 11 Nuchtere Kalveren f20.4 f25. Soestdijk. De directie van het Amersfoortsch Bioscoop- en Variété-Theater zal te Soestdijk een bioscoop openen. De films zullen vertoond worden in hotel «Eemland» voorloopig op Woensdag en Zondag. Soest De gemeenteraad besloot met eene subsidie van f600 te steunen de uitgave van een officieel raadsverslag door den uitgever van den Bovenkamp. De gronden van wijlen den heer Top werden aangekocht en ook een perceel van den heer Siemdeze aJHkoopen worden algemeen in het belang der gemeente geacht. Voor eene goede bestemming zal bij het ontwerp uit breidingsplan worden gezorgd. De verordening op de winkelsluiting werd verscherpt, zoodat ontduiking moeilijk wordt. De salarisregeling van het gemeente- personeel werd herzien, hetwelk voor de betrokkenen eene beduidende ver betering beduidt. Natuurlijk waren niet alle leden voldaan, maar 't is een feit, dat er menschen zijn, die nimmer "be vredigd kunnen worden. Voor uitdeeling van kleedingstukken met Kerstmis werd voor ieder kind een bedrag beschikbaar gesteld. Een der socialisten wilde eene commisie van conti6le, maar dit averechtsche voor stel werd afgewezen. Voor verbreeding van de Molenstraat werd grond aangekocht. Voor toezicht over en op de bouw werken der gemeente werd eene com missie benoemd. In behandeling worden genomen eenige verzoekschriften om onderhand- schen verkoop van gemeentegronden. Komt in behandeling de aanvraag van Nollen te Scheveningen, die een groote oppervlakte achter de Bunt in de omgeving van de z.g. Plassen wil koopen om daar een villapark te stichten. Nadat de door B. en W. voorge stelde voorwaarden voor veikoop met enkele bepalingen zijn aangevuld, deelt de heer v. d. Broek mede, dat zijn partij geen erge voorstander is van verkoop van deigelijke terreinen, waar door deze in handen van speculanten gebracht worden en de vestiging van vreemdelingen belemmerd wordt, omdat de prijzen steeds tot het uiterste worden opgedreven. Spreker zou de terreinen liever in eripacht uitgeven, waarvan hij door het indienen eener motie laat blijken. Nadat wethouder Mikz de voordeelen van dezen verkoop in het licht gesteld heeft en de heer Rietveld het voorstel van B. en W. eveneens ondersteunt, trekt de heer v. d. Broek zijne motie in, waarna het voorstel van B. en W. met 9 tegen 2 stemmen wordt aange- Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. De gemeente sukkelt wel eens bij de keuze van namen voor de nieuw aangelegde straten. En inderdaad, de keuze van een goeden naam is niet gemakkelijk. Allerlei bekende en on bekende grootheden uit 't verleden en de oude graaf van Wavrin, de hand van Margeretha grijpende, legde haar in die van haren bevrijder. Haar vader, zeide hij, heeft mij bij testament het recht gegeven over hare persoon te beschikkenik doe slechts mijn plicht door haar ten hu welijk te geven aan hem, die haar ten koste van zijn leven gered heeften om den graaf van Boulogne schade loos te stellen voor de ongelukken, die ik over zijn hoofd heb gebracht, wil1 ik, als bewijs van berouw, dat mijne goederen cn rijkdommen na mijnen dood aan Margaretha van Vlaanderen, gravin van Boulogne, zullen behooren. Margaretha van Vlaanderen, stemt gij in deze vereeniging toe? Margaretha bloosde, maakte zich van de hand van Albert meester, en de schoone oogen ten hemel heffende, zeide zij »0 mijn vadert zegen uwe kin deren I» EINDE. werden van gemeentewege vereeuwigd zou de dichter zeggen door hun naam aan straat ol plein te geven. Die methode kan mij niet bekoren. Ik voel er meer voor nu maar eens aan te spreken de groote collectie namen van nog levende figuren in ons stadje. Niet zoo ver teruggaan in 't verleden de menschen ven toen, wat waren 't voor figuren in vergelijking met de breede schare denkers, werkers en «Strebers», die we nu rondom ons zien denken, werken en streven alleen en uitsluitend in 't belang der zich allengs meer en meer uitbreidende, belangrijke gemeente Amersfoort. Laat die menschen toch nog bij hun leven genieten van den eerbied, den dank en de waardeering van hun daden, gemanifesteerd in het noemen van stralen en pleinen naar hun wijd-lufte Wat denken de lezers b.v. van een Tromp-van-Holst-laan, bij voorkeur in een zwijgzaam-stil deel van nieuw- Amersfoort. Hoe passend en pakkend zouden b.v. niet klinken een Boulevard- Van Randwijk'n Polder-allée, de Vels- Heijn-steegeen eerste en tweede Nieuwendijk-dwars-straat. Ge ziet het, geachte lezer, allerlei variëteiten nog te vermeerderen ,b.v. met een"Beltman-plein, een Kaantjes kade 't Veenstra-slopde Schutte Nordholt-haven 'n Hofland-weg I een Leinweber-gas't Rant-hofje'n Over- eemgrachtje. enz. Amersfoort kan zich veilig uitbreiden 't heeft groot-burgers genoeg wier namen «vereeuwigd» kunnen worden op straat- of plein-bordjes. Met dank voor de opname. AMISFURTENSIS. „€«mlands Ccmpt". Landgedicht van Plater Pijpere door T. PLUIM. VI. Maar dan «keeren wij stadswaart». Als hij .nu den «Langen Jan» van Amersfoort in de verte ziet verrijzen, krijgt hij ineens een bevlieging van gemakzuchtimmers hij roept uit Toren, nader ods i Maar de slanke toren verroert zich niet van zija plaats en zoo wandelt hij met zijn vrouw en zijn hondje op eigen becnen, respectievelijk op eigen pootjes «langs den krommen vloed (de Eem) den toren tegen». Alle boerde rijen, die hij langs komt, krijgen een gedicht van hem cadeau; royaler kan het toch nietSluisdijk, Grimmestein, Hoogerhorst, de Kalkovens, Krachlwijk, waar een veer is en een «jongeling in 't water ploft» en de dichter hem toe- Jongeling! overdrink toch niet!» Vervolgens bezingt hij Koelhorst, «waar we ons komen verkoelen aan den stroom, «waar gij uit drinkt» (dus een kasteel, dat uit de Eem drinkt; jammer dat men toen nog aan geen filmopnamen deed, anders was het een prachtstuk voor onze bioscopen ge worden de Grebbelinie een hooge dijk, die bij oorlog uit de Grebbe gelaten wordt, teneinde de Geldersche vallei te inundeeren en Schothorst, het land goed aan Den Ham en toebehoorende aan mr. VerLoren van Themaat, dat zijn zangster reeds staat te wachten Ziet hoe snel zij daar genaak', Zweevende over korenairen, Witte boekweit, eiken blaéren. Speelgenoten van Den Ham, Welkom, Schothorst, roem der hovenl (De dichter is zoo averechts in de war. dat hij Schothorst een welkom toeroept, net of deze buitenplaats bij hem op visite kwam en hij haar moet verwelkomen En zoo gaat het al maar door, blad zijden vol. Dan komt h^ in de stad Amersfoort zelf aan, en hier raakt hg niet uitge zongen, want zijn vaderstad gaat dezen gemoedeigken Patriot «über alles». Hij bezingt om slechts enkele onder werpen te noemen, die voor ons van belang zijn, met het oog op de vroegere toestanden hij bezingt bijv. de zaag molens, de runmolens (thans toebe hoorende aan den heer N. C. Kolff, wierd in myne kindschheid, voor myne oogen, door de vlammen vernield, doch daarna luisterrgk herbouwd), Molestein, j de Haven «Kielen (schepen), met tabak beladen, Liggen in den vloed te waden.» (wie er sl niet pootje baden 11) verder de «watervallen» (niet van Schafif- hausen) of de Niagara, maar bg de Koppelpoort): «Alles glinstert, alles brult, Alles bruischt en ruischt in de ooren Elk vergaat schier zien en hooren, Door dien stortvloed na te spooren. Die zich schuimend Eemwaart krult. Dan «beklimmen wg den wal». «Kom, mgn gade! reik me uw hand, Onder schomlend iepenlover, Wandlen wg de vesten over Vervolgens bezingt hg in allerlei onderwerpen de welvaart enz. van Amersfoort, bv. «Hare gezonde lucht» «Hare weverij. Wat getokkel, wat gedruis Dreunt bgoa in ieder huis Ieder werkt 'er, ieder windt 'er, Ieder spoelt 'er, ieder spint 'er..., Kletbend weeftouw 1 wat gebons 1 Daarna komt: «de Stads Doelen»: «Rgs, Apelles I uit uw graf, Maal ons deze boomen af, Die zich tot de wolken heffen.» In deze Doelen hebben, volgens de aanteekeningen van den dichter, veibigf gehouden Bisschop David van Bour- gondië in 1483 en Czaar Peter de Groote. Natuurigk bezingt hg ook den slanken Lieve Vrouwetoren Piramiden bg den vloed, Die Egypte drenkt en voedt. Is é«oe nwer hier verschenen Pronkt een tweede thans te Rhenen Staat de derde van uw stoet, (Die maar eenen bouwheer telde)| Zich te spieglen in de Schelde? Inderdaad, hier wekt zgn poëzie een zachte ontroering in ons, want werke- lijkhier doet hij een gelukkige greep op zgn «either». Het verhaal gaat im mers, dat de St.-Cunera-toren van Rhenen en de Cathedraal van .Ant werpen eveneens gewrochteo zijn van denzelfden bouwmeester, wiens kunst den schoonen en slanken Lieve-Vrou- wetoren van Amersfoort schiep. Binnenland R. K. Vrouwenbond. Te Zwolle werd een bestuursvergade ring gehouden van den Aaitsdiocesanen Vrouwenbond. Mevr. Joosten-Feitz penningmeeste- resse, weid als zoodanig herkozen. De presidente deelde mede, dat er een op roep zal worden gedaan voor het ont werpen van een insigne voor de leden van den Vrouwenbond. Presidente ver zocht dc medewerking der afdeelingen voor het verleenen van hulp aan hulp behoevende kinderen te Weenen. Van de rondvraag werd door ver scheidene afdeelingen gebruik gemaakt tot het verkrijgen van inlichtingen. Op voorstel van eenige afdeelingen werd besloten in Augustus 1920 een socialen cursus te houden te Arnhem. Wat betreft het dienstboden vraagstuk, werden de voorstellen om te komen tot oprichting van een bond van R. K. Huisvrouwen en van een bond van R. K. Huispersoneel, behandeld en goedgekeurd. Zoodra de toestemming van den Aartsbisschop is verkregen, zullen den afdeelingen deze concept statuten worden toegezonden. De pre sidente adviseerde om daar, waar zulks noodig blijkt, tot oprichting van beide vereenigingen over te gaan, in overleg met de plaatselijke geestelijkheid. Binnenkort zal een circulaire worden gezonden aan de besturen der R. K. Kiesvereenigingen en aan de afdeelin gen van den R. K. Vrouwenbond, om de vrouwen te brengen in de kiesver eenigingen. Omtrent het Vrouwenblad is nog geen definitieve beslissing geno men, doch de presidente meende wel, dat in Januari a.s. de R. K. Vrouwen bond tot de oprichting van een blad zal zijn gekomen. Toen het Roomsche Vakbureau te Utrecht jubileerde, kwam minister Rugs de Beerenbrouck het feliciteeren. De Minister verklaarde «Uw streven naar hooger loon en korteren arbeidsduur hield rekening met de goddeigke eischen van rechtvaardig heid en liefde. Gij prediktet geen klas senstrijd, maar natuurigke saamhoorig heid van kapitaal en arbeid, van werk gever en werknemer, die met en voor elkanders welzijn moeten arbeiden. Dat die groote christelijke beginselen in dc wereld van den arbeid niet vergeten werden, maar voor duizenden en dui zenden klaarder en dierbaarder zgn ge worden, is voor een groot deel uw werk, waardoor dc voormannen onder u in de eerste plaats zich verdienstelijk hebben gemaakt voor uw medearbei ders, voor de geheele samenleving.» De Regeering steunt op de katho lieke vakorganisatieomdat, naar de minister zei, de organisatie naar lots verbetering streefde overeenkomstig de christelijke beginselen. De leden uwer vakvereeuigingen laten zich niet be goochelen door volksmisleiders, even min als hun voormannen volksmisleiders zgn of zouden willen zgn. Zg maken gebruik van hun recht op misstanden te wijzen, die in iederen staat voor komen en vooral in onzen tijd. Maar die toestanden van ellende wilt gg weg nemen door het volk met woord en voorbeeld aan te sporen tot arbeidzaam heid en samenwerking met de regecring, die alleen iets tot verbetering der toe standen zal vermogen, als alk orde lijke burgers met haar samenwerken. «De regeering rekent op u en zoo znlt gg door uw vakorganisatie onder leiding van uw vakbureaus direct be vorderen de lotsverbetering van al uw medearbeiders, indirect de christeigke beginselen laten doordringen in het leven onzer maatschappg, een steun zijn voor de orde en den bloei onzer samenleving, voor ons vaderland en onze geeerbiedigdc Koningin.» Een brutale inbraak is te 's-Gra- venhage gepleegd bij een juwelier op de Plaats. Er hield een motorfiets stil voor den winkel. Een man, die ach terop zat stapte af, liep voor het raam, gooide plotseling een voorwerp door de ruit en deed een greep in de eta lage en sprong weer op de fiets, die, voor de omstanders goed en wel wis ten wat er gebeurd was, verdween. Het denkbeeld van een bezoek van H. M. de Koningvaan Neder- landsch-Indië is in de gegeven tgdsom- standigheden voorshands^- voor ver- wezenigking niet vatbaar. Godsdienst en Kerk. Aartsbisdom Utrecht. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Loil den WelEerw. heer B. J. Plegt priester van het Seminarie. missit'actie. Apostelen in onze dagen- We leveu in een tijd van onverschil ligheid en vermaakzucht. Wij moeten alle middelen gebruiken om de hoogste idealen te stellen voor de oogen van de Katholieken. Wat beters kan er ge vonden worden, wat is meer opvoe dend, wat dat meer tot nadenken stemt of tot navolging opwekt dan het voorbeeld van zelfopofferende echt christelijke naastenliefde onzer heden- daagsche missionarissen, die alle we- reldsche vooruitzichten, alle tijdelijke goederen opofferen^voor het geestelijk zielenheil hunner m-est verlalen mede- menschen. Wat kan meer krachtdadig toonen dat Jezus Christus nog heerscht over de harten der menschen dan dat zoovelen bereid worden gevonden alle vaarwel te zeggen- om Zijn Koningrijk te gaan vestigen in de heidensche we reld, waar zij dikwijls onder gevaren, nooit zonder ontberingen en moeilijk heden hun leven ten offer brengen naar het voorbeeld van hun Meester. In de Katholieke Missies vinden wij ook heden nog de helden en heldinnen van ons geloof. De geschiedenis der Missies is de geschiedenis der Martelaren, de An nalen der Missies zijn de voorzetting van de Handelingen der Apostelen. Bijdrage voor de eerste St. Antor iusparochie in de Drentsche Venen te Zwartemeer vanaf 8 October: Fam. V. Watergraafsmeer 5. M. F. Leiden 1. L. B. Sassenheim 2. P. v. D. Rgswgk Z.H. 2.— G. D. Bussum 1. N. N. Besoyeu 2,50 N. N. Bussum (Gods zegen voor Zwartemeer) 1. N. N. te N. 10.— H. v. d. S. Delft 5.— H. V. Wassenaar 1. B. F. Hilversum 2. Hartelijk dank. Gods milden zegen zg uw loon Wie zendt verder een geldelijk offer voor dit doel. Ter gelegenheid van «Allerheiligen» wordt zulks voor U in navolging der Heiligen en vooral v. d. H. Anto nius een krachtig middel ter zelf heiliging en tot uitbreiding van Chris tus' Rijk op aarde. Op «Allerzielendag» tevens een goed, verdienstvol werk lot lafenis der lijdende zielen. Iedere bijdrage ook in den vorm van kerksieraden, Misgewaden, funda tiën enz. wordt dankbaar ontvangen door Uw dw. Wehl, (Gld.) H.J.PETERS R.K.Pr Retraiten in het St. Alfonsuehuis te Amersfoort. 1518 Nov. Mannen en jongelingen vergoeding f5. 2225 Nov. Vrouwen en meisjes, vergoeding f5. 27—30 Nov. Vrouwen en meisjes uit Montfoort, vergoeding f5. 69 Dec. Landbouwers uit Over- ijsel, vergoeding f5. 1316 Dec. Heeren Middenstand, vergoeding f7.50. 1821 Dec. Ongeh. dames midden stand, verg. (7.50. 2326 Dec. Mannen en jongelingen, vergoeding f5. 2730 Drc. Mannen en jongelingen uit Montfoort en omstreken, verg. f5. 3—6 Jan. St. Jozcfs-Ambachtsleer- lingen uit Utrecht. 1316 Jan, R. K. Boerenbond uit Friesland, vergoeding f7.50. 1720 Jan. Mannen cn jongelingen uit Wijk bij Duurstede. 24—27 Jan. Stichtschen Boerenbond, verg. f 7.50. 29 Jan.—1 Febr. Ongeh. Dames middenstand, verg. f 7.50. 3—6 Febr. Mannen en Jongelingen uit Hoogland, verg. f 5. 7—10 Febr. Arbeiders uit Friesland, verg. f 5. Beleefd verzoek zich aan te melden bij de Directie van het Retraitcnhuis geboren: Bernardine Margaretha Maria dochter van hj. martens m.martens- VAN SCHIE. Amersfoort, 1 November 1919. J. J. CASANDER. Krommestraat 10. hirmaU Lorijn.j Smalle Pad 12, Amernfoort (Schilders fabrieksprijzen.)

De Eembode | 1919 | | pagina 2