PRIMA WIJNEN ïïeffrvyterj Botermelange. J. VAN HAMERSVELD Jr. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 14 NOV. 1919 33» JAARGANG No. 66 DE EEMBODE verschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke weck in gaan. doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden t 0.75. Buiten de gemeente Amersfoort f 0.80. Afzonderlijke tarieven voor handel en nijverheid bij gi adverteeren. Advertentiün moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Binnenland Invaliditeitswet. Hel mag thans voldoende bekend geacht worden, dat 3 December a.s. de Invaliditeitswet in werking zal treden, en dat een ieder, man of vrouw, in dienst van anderen tegen loon arbei dende, zich moet hebben aangemeld bij den Raad van Arbeid in welks dis trict hij of zij in den regel pleegt te arbeiden. Vrijgesteld zijn zij, die den leeftijd van 14 jaren nog niet hebben bereikt of dien van 65 jaren hebben overschredenen zij, die een vast loon van inCer dan f 2000 verdienen. Ook zijn vrijgesteld zij, die, hoewel in loon dienst zijnde, in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. Waar vele verzekeringsplichtigen zich tot heden niet hebben aangemeld, kan er niet nadrukkelijk genoeg op worden gewezen, dat ieder uitstel van inzending van het aanmeldingsformulier geldelijk verlies kan tengevolge hebben,1 aangezien bij niet tijdige inzending der aanmelding door den verplicht-ver zekerde de werkgever niet Ifttn worden verplicht van 3 December af premie te betalen. Het kan den verzekeringsplichtigen en hunnen werkgevers niet genoeg ge zegd worden, dat het laatstgenoemden bij de wet is verboden loon uit te be talen, indien na 3 December geen rente- kaart door den Verzekerde aan zijn werkgever kan worden overgelegd. Mocht de werkgever niettemin loon uitbetalen, dan is hij strafbaar. Het is ook voor de administratie van den Raad van Arbeid van zeer groot belang wanneer zoo spoedig mogelijk de aanmeldingen worden toegezonden, omdat alvorens tot verzending der rente- kaart aan den verzekerde kan worden overgegaan, zeer veel administratief werk moet worden verricht. In verband met het voorgaande wor den de arbeiders en arbeidsters hunne aanmeldingen, voor zoover zij zulks nalieten, zoo spoedig mogelijk in te zenden bij den Raad van Arbeid. Zonder onderscheid zullen de werk nemers en werkgevers, die óf uit hoofde van gemoedsbezwaren, óf om redenen vau anderen aard, onverschillig welke die zijn, weigerachtig waren aan hunne 2) GEWROKEN. En dan is er nóg een gezicht, dat is het ergste van alle. Het is van een vrouw, die mij moet haten en vervloe ken. Ik voel dat haar oogen mij steeds volgen met blikken vol leedvermaak, alsof ze zich eindelijk, eindelijk op mij gewroken heeft! Wat zou ze blij zijn, als ze mij hier zoo uitgeput en bijna stervende zag liggen U, neig uw hoofd," ging de arme zieke snikkend voort, „als gij zoo dicht bij mij blijft staan, is het alsof die vrouw mij niet kan naderen." „Kom, kom," zeide zuster Angela zacht en op bedarende toot), „dat zijn allemaal koortsdroomen, beste. Als gc maar eens hartelijk kondt bidden." „Bidden," riep de zieke bijna wild. „Wat zouden gebeden helpen tegenover haar vervloekingen I Al die jaten heb ben ze. mij reeds achtervolgd, ik gevoel het nu wel, ai heb ik het vroeger niet begrepen. De liefde van mijn echtge noot heb ik er door verloren, die vloek beeft mijn kind gedood, en dat ik nu hier zelf stervende ter neder lig, hel komt alles daarvan. Ik moet het u ver tellen, anders zal het mij nog krankzin nig maken. Ik was jong en mooi en ik wist hoe de mannenharten te ver overen. Op ieder bal was ik dekonin- Waar de prijzen voor de eerste levensbehoeften nog steeds enorm hoog zijn, en voornamelijk de prjjs van roomboter voor dagelijksch gebruik bjjna niet te betalen is, vestigen wij uwe bij zondere aandacht op onze HOOCFIJNE BOTERMELANGES. waarvan de smaak en de kwaliteit die van roomboter evenaart Wij atellen U in de gelegenheid, op Uwe dage- lijksche uitgaven voor de huishouding aanmer kelijk te besparen, en noodigen U uit, gebruik te maken van nevenstaanden reclame-coupon. P. DE GRUYTER ZOON. WINKELS DOOR GEHEEL NEDERLAND. 10 KORTING, GRATIS S POND MAÏZENA TER KEURING! J Tegen inwisseling van dezen coupon ontvangt' U in onze winkels vanaf a-s. a Maandag tot-en met a.s. Zaterdag bij c aankoop van 1 pond botermelange, i a plantenboter'of margarine GRATIS TER KEURING g een half pondspak 7)efffUj/lfri Maïzena. 5 P. DE GRUYTER ZOON. KOFFIE - THEE - CACAO. bij de wet vastgestelde verplichting te voldoen, in staat van beschuldiging worden gesteld. Het Gemeentebestuur van Smal- lingerland biedt gelegenheid, om van gemeentewege schoenreparatie te laten verrichten. Voor dat doel heeft hel een electriscbe schoenreparatie- inrichting te Alkmaar een overeenkomst gesloten, waarbij deze laatste op zich neemt, de schoenen van de ingezetenen dier gemeente tegen vaste prijzen te repareeren. Eens per weck worden de kapotte schoenen naar Alkmaar opge zonden, en komen gerepareerd terug. Hetzelfde gemeentebestuur beeft voor de ingezetenen tegen verlaagden prijs verkrijgbaar gesteld ongebleekt katoen lolton-deker.s. Hel Zweedsche stoomschip „Her- nies" heeft aangebracht 4 man van het Ned. s.s. „Zaan" hetwelk Zaterdag van Rotterdam naar Helsingfors was ver trokken met levensmiddelen en Zon dag op een mijn is geloopen en ge zonken. De geredden hebben 46 uur in een sloep rondgedreven en zijn toen opgepikt. Hun voeten zijn bevroren. lan onder wie 2 passagiers worden nog vermist. In Rotterdam is weer tiamstaking. Dc dienst is de helft ingekrompen. Van het geheele personeel, ongeveer )0 man sterk, staken ruim 10Ó man, bijna uitsluitend machinisten er. stokers. De directeur heeft verklaard, dat de staking zeer langdurig kan worden. De maatschappij heeft het vorige jaar et 140.000 guldens verlies gewerkt en dit jaar zal het tekort niet geringer zijn inwilliging der volledige eischen van het personeel kost 2 ton. De eenige oplossing, die de directeur thans nog ziet is, dat dc regeering het bedrijf naast. De prov. Groningen en in 't aan- grenzenddeel van Duitschland, lijden de landbouwers ontzettend door de mui zenplaag. Een boer heeft zijn land 10 dagen onder water gezet even een ijsbaan. Dit middel hielp. Bij gin. Den tweeden zomer kwam er een mededingster Sybilla Wentwonh heette ze, en zoodra ik haar zag, voelde ik dat mijn machl in gevaar was. Ze i, en ofschoon ik haar van ooger.blik af haatte zelfs ik moest bekennen, dat ze het in schoon heid van mij won." Zuster Angela slaakte eeu lichte zucht, alsof het verhaal der zieke haar vermoeide. „Ja, ik verveel u, zuster," sprak de zieke, „maar het is bijna uit. Ik haatte Sybilla Wentworth, ik haatte haar nog toen ik zag dat Vance Lucas haar bekoorlijkheden bezweek. Wij hadden juist een groot kapitaal verloren door het failliet van onzen bankier, en mama had mij gezegd, dat alleen een rijk -huwelijk mij voor armoede kon be waren. Ik zwoer dat Sybilla Wentworth mij Vance Lucas en zijn millioenen ontnemen zou. Maar dat hielp mij nig: iedereen zag dat mijn schoonheid het tegen die Sybilla moest afleggen, al hield ik mij goed voor de wereld, ujn hart was vol bitterheid en wanhoop. Op een morgen na een bal, waar mijn schoone mededingster ontegcnzegelijk de koningin geweest was, had ik half besloten het veld maar aan miss Went worth over te laten en aan mij i mama te gaan meedeelen, dat ik Vance duizenden zijn de verdronken muizen gevonden, die thans een goede bemes ting geven. Aan het Verslag der Algemeene Rekenkamer, nopens hare werkzaam heden over het jaar 1918, is het vol gende ontleend: Gebleken is, dat door het Departe- ent van Landbouw bij instelling der crisisorgauisaties geen voorschriften waren gegeven voor de inrichting van de administratie nis anderszins. Het gevolg hiervan was, dat op enkele kantoren in het eerste tijdperk van hunne werkzaamheid de administratie onvoldoende en gebrekkig was gevoerd, wat de controle ten zeerste bemoeilijkte. De administratie van Hen der regee- ringscomissarisscn, belast met de rijks- graaninzameliug, was zelfs zoodanig verward geraakt, dat de op 1 Jan. 1919 opgetreden nieuwe functionaris een ge heel nieuwe boekhouding moest aan leggen en de boekhouding van den af getredene door een daartoe aangewezen accountant zal moeten worden bijgewerkt; in orde gebracht. Jij twee van de te 's-Gravenhage gevestigde rijkskantoren was voor in richting en meubileering niet minder dan pl.m. f120.000 en pl.m. f60.000 uitgegeven. In het voor een dier kan toren gehuurde perceel was de instal latie voor centrale verwarming met de electrische schelgeleiding en eenige; zeilen, loopers en lichtkronen overge- men voor eene som van f12.000; het pand, aangekocht voor het andere kantoor, was eene inrichting voor cen trale verwarming aangebracht voor f 4000. Beide verwarmingsinstallaties bleken onbruikbaar of althans voor dc behoefte onvoldoende, zoodat daarna nog aanzienlijke bedragen voer de aan schaffing van haarden en kachels wer den besteed. Voorts werden groote uitgaven aan getroffen voor vloerbedekking, waaibij zelfs voor zolderkamers en gangen was gebruik gemaakt van vilt papier met graniet-inlaid, voor bureautafels, waar- Lucas verloreu had. Ik had eenige slukken kant te was- schen gegeven aan een vrouw wier wo ning ongeveer een kwartier van de ODze 'ijderd lag, en daar ik dien morgen in een stemming was om gezel schap te zoeken, stapte ik er maar al leen op af on» de kant te halenToen ik de woning der waschvrouw naderde, sprak een jong meisje, dat ik wel eens als kamenier had gehad,,U moet daar niet binnen gaan juffrouw zeg niet dat ik u gewaarschuwd heb, maar ze heb ben kleine Piet in het achterhuis ver borgen „hij heeft de pokken." „De pokkenIk rilde bij de ge dachte aan het gevaar dat ik geloopen had. Ik haastte mij uit de nabijheid der besmette woning te komen maar ik was er nog geen twintig meter vandaan of ik zag Vacc Lucas en Sybilla Wenth- wordt uit een zijpad komen. „Ziezoo," hoorde ik haar tot Vance zeBKen> „verder mag je niet mee. Ik moet naar mijn waschvrouw om paar stukken kant te laten halen die ik tot iederen piijs van avond op het bai dragen moet I" Ik zag haar op de woning der wasch vrouw toegaan, maar de waarschuwing bestierf op mijn lippen. Daar stond ik in de schaduw en overwoog mijn laatste kans op overwinning. Wanneer zij den onder van mahoniehout, voor bureau stoelen f40 óf 85 per stuk. Voor platen en gravures, voor klokken, waarbij antieke kolompendule voor f 200. Het trok ook de aandacht, dat bij het aanschaffen van meubelen, bureau behoeften, enz., niet gestreefd was naar dc voordeeligste wijze van aanschaffing, door aan concurrente handelaren prijs opgaaf te vragen. Meestal waren alle leveringen aan denzelfden leverancier gegund. Zoo was aan het Rijkskantoor voor Vee en Paarden, dat in Mei 1918 was inge steld, door eenzelfde firma te Novem ber 1918 reeds voor f 228.000 geleverd. Bij het bepalen van de bezoldigingen der crisisambtenaren was klaarblijkelijk geen vaste lijn gevolgd. Bij een der kantoren echter was 1918 niet minder dan pl.m. f30000 wegens overwerk uitgekeerd. Het trok daarbij de aandacht, dat niet alleen de ambtenaren van lagcren rang, maar ook de afdeelingschefs en de ii-spectie in die uitkeering hadden gedeeld. Bij een ander kantoor was aan ambtenaren niet alleen koffie, thee melk verstrekt, wat tot 1 Jan. 1918 ook op andere kantoren voorkwam, ar bovendien broodjes met vleesch, ren enz., wat nergens elders was igelroffen. Over het tijdvak van October 1916 tot 31 Jlcc. 1917 had dit ee.ne uitgaaf van ruim f 12.000 ge vorderd. Buitenland. Dat het werk van deö Oppersten Raad te Parijs er niet toe leidt den geest van vrede en verzoening spoedig op te roepen blijkt wel uit de weer klank, die de jongste Entente-eischen in Duitschland hebben gevonden. De Hanze-steden hebben bij de rijksregee- ring met nndiuk geprotesteerd tegen het uitleveren van scheepskranen, dok ken, baggermachines enz. di^ir dit het herstel van de Duilsche scheepvaart en daarmede het economische herstel drempel van het huisje, waar de pok ken heerschlen, overschreed, zou al haar schoonheid en bekoorlijkheid niet kun- p.eu beletten, dat men haar uit de ge zelschappen verbande, uit vrees vooi de besmetting. Wanneer ze dat huis daar binnentrad, zou ik nie.ts meer van haar te vreezen hebben. ,.En toen hebt ge haar laten gaan, nietwaar," riep zuster Angela vol af schuw. „Toen hebt ge h.'iar laten gaan om misvormd te worden, om haar schoonheid, haar stem, bijna zelfs haar leven te verliezen. O, ik wist alles ik heb u reeds het eerste oogenblik her kend, maar dót, dat hnd ik toch kunnen denken." „Sybilla Wetworthl" riep de zieke angstig uit. „Och, ziet ge wel dat die oogen mij nchtervolgen I Gij zijt Sybilla Wentworth." Een oogenblik was het doodstil, de beide vrouwen staarden elkaar aan, sidderend voor den afgrond, die tusschen hen lag. 'Maar in het hart der liefdezus ter kterdc spoedig de gewone ru kalmte terug. Zij overwoog watzi loren er, wat ze gewonnen had, ei woordde: „Ja, ik heette eenmaal Sybilla Went worth. Maar ik ben al zoovele jaren lang z.uster Angela, zooveel gelukkige jaren vol arbeid, dat die vroegeic dagei N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Kortegr. 19. Tal.lnt. 383 UTRECHT, Tel. Interc- 460. SOEST, Van Weedestr. 206, Tel. Int 6 SCHERPENZEEL, Tel. Inlerc. 6. Telegramadres „Credo". liüatn (tlin i hpiiil» ot langen ga luiten tonijn. Safe Deposit. het Duitsche rijk gcruimen tijd zou beiemmeren.; Duitschland zal zijn eigen koopvaar ders de weinigen die het volk nog gebleven zijn niet meer kunnen her stellen en de havens zullen in minder dan geen tijd verzanden. Intusschen, Duitschland zal toch moeten bukken. De Duitscher die de geheele wereld tegenover zich heeft, kan op niemand een beroep doen. Alleen van president Wilson zou de Duitsche regeering moreelen en materieelen steun kunnen verwachten, maar daarop is geen hoop zoolang Amerika buiteD den Volken bond blijft. De Duitsche Republiek bestaat nu een jaar. Wat heeft die republiek het volk gebracht Niets. Alleen ellende. Dwangheer- schappij van het proletariaat, een slappe regeering, stakingen zonder eind, ont- 'eddering, moreele verwildering, teugel- ooze genotzucht, sociaal-democratische phrasen. Als goede dingen staan op de balans: Het vredesverdrag, hoe slecht ook, nieuwe grondwet, die terimi theoretisch den chaos redde en best lest de Rijksweer, die de mogelijke brokken van Duitschland nog nooddruftig bij elkaar houdt en prac- ich wat orde in den chaos brengt. Z .nder die rijksweer ligt morgen aan den dag de republiek op apegapen. De roode republiek leeft bij de genade der bajonet. De eigenlijke meester en heer der »vrije* republiek is de opperbevel hebber Noske. Bloedige ironie vau 't lotBebel zal wel op den 9en met de snelheid van een rotatiepers zich lijn graf omwentelen en Mars ni mindert Amersfoort Geloof en Wetenschap. Vele leden en aspirant-leden, onder tal van dames woonden Dinsdag de opening bij van 't seizoen van Geloof en Wetenschap». De voorzitter heette allen welkom, imvatte het vorig program, waarop veel apologie. Dit jaar is de weten schap meer naar voren gebracht. De samenstelling van dit welgekozen pro gram, baart het bestuur evenwel finan- tieele zorgen, moge daarom de leden het hunne bijdragen deze zooveel moge lijk te verlichten, vooral door het aan brengen van nieuwe leden. De voor zitter verwelkomde dan den heer Bern. mij 3ls een droom toeschijnen, half ver geten. maar zeker vergeven. Uw han delwijze heeft mij bitter smartelijke uren gekost, en maar ge beeft als een riet, arm kindl" Opeens was zuster Angela weer ge heel en al verpleegster. „Zoo gaat het niet, hoor," sprak ze, en legde weer bedarend haar hand op het voorhoofd van de zieke. Deze sloeg plotseling hare vermagerde armen om de slanke ge stalte der zuster heen en barstte in een stroom van tranen uit, die bedrukt ge moed verlichtten. „Nu begin ik u te begrijpen, snikte de patiënte. Sybilla, Sybiila, engel van goedheid, help mij in de duisrernis en voer mij tot God terug I" De glans, die bij deze woorden der zieke over zuster Angela's gelaat kwam. verleende het een schoonheid, grooter dan Sybiila Wentworth ooit bezeten had, Het was de vreugde der engelen bij de bekkering van een zondaar. En, al de dagen van pijn die nog volgden hechtte Eleanor zich met uieu' geloof en vertrouwen aan zuster Angel: die haar door de ellenden des levens heen veilig geleidde op cicn weg het Hcmelsch vaderland. EINDE. Verhoeven die den Ylaamschen dichter Guido Gezclle zou bespreken c mcj. Corry de Rijk, die zijn verzen *c :citeeren. De heer Verhoeven gaf een bio graphic van den grootea dichter, die den 1 Mei 1830 als hovenierszoon te Brugge werd geboren, waar hij leefde hel centrum van 't Vlaamsch historie- jj Zijn eerste opleiding genoot hij in het ,;j klein seminarie te Ruusselaere, waar hij tevens de betrekking van portier -j vervulde, hierdoor gevoelde hij zich dc 1 mindere in zijn oogen en in die zijn meesters. De por lierscel werd et wel het scheppingsoord van gelegen- I heidsgedichtcn. Ia 1854 werd hij benoemd fessor aan 't klein seminarie te Rousse- J lacre, hij die in alles zoo anders i dan anderen. Meu moet een arendsjong J zijn om den arendsvlucht te volgen va: dezen geleerde, die 15 talen kende e de dialecten spelenderwijze leerde, Spr. gewaagde vervolgens van zijn L liefde voor z'n leerlingen, nooit heeft ec heiliger harleklop in zijn verzen gekloa ken als in deze periode. Alles was voor zijn leerlingen, ïijo'l. dichtkunst, zijn menschzijn, zijn liefde. 11 Deed echter Gezellc wèl Helaas tuch: W cn orde ontbraken, zijn tucht was liefde f i wie is daarvoor rijp? Toen een nieuwen bewiodvoe kwam, moest Guido verdwijnen en dit vormt de rouwrand om zijn levensboek.' Hij werd bestuurder van het Eogesch seminarie te Brugge maar, zijn grool ziel was gebrokenhij was geheel t al ontmoedigd dit sprak ook uit q brieven. Gezelle trachtte evenwel iopneste beid, taalstudie, geschiedenis en fo klore zijn troost te vinden. Hij stichtte cn werkte mede aan tijd schriften, maar zijn kruisweg was no/ niet ten eiode; men bekladde hem achte». lijn rug en belichtte hem van politiek/ opliitserij. De politie deed huiszoeking bij hem i hij had het vertrouwen in de m heid verloren, Guido's vertrek uit Brugge was capi tulatie, maar ook verlossiog, hij werd onder-pastoor te Korlrijk. Daar was hij

De Eembode | 1919 | | pagina 1