Aan de Katholieken van Amersfoort. Van den kantel it U reed* mede' decling gedaan dat in Amersfoort it opgericht een R. K, Huitvettingt- Comité voor Oostenrijksche kinderen dat onderverdeeld it in parochiale poralté's. Het tal U misschien niet bekend zijn dat er vier officieele Comité1! Nederland werktaam zijn om hulp te verleenen n.l. een Protest&ntsch-Comité een Itraelititch-Comité een Neutraal-Comité, en het A'. K. Uuisvtstings-Comiti, wi yan de hoofdzetel it gevestigd 't-Hertogenbosch. Van het R. K. Huisvestings-Comiié i* Beschermheer Z. D. H. Mgr. Van de Wetering. Aartsbisschop van Utrecht. Eere-Voortilter is Jhr. Mr. G. M. L. H. Ruys dt Btcrenbrouck, Oud-Com- missarit der Koningin in Limburg, terwijl Voorzitter is Z. D. H. Mgr. Dttftm, Bisschop-Coadjutor te 's-Bosch. Het ligt in den aard der taak dat de R. K. Oostenrijksche kinderen bijna uitfluitend zijn aangewezen op de hulp van het Roomsch Katholiek Huisves- tingacointc. Van de andere Comité' dat is te begrijpen, is voor de Roomsch Katholieken weinig steun te verwachten. Een beroep op de Katholieke Cha- ritas it steeds beantwoord. Helpt ook thans mee zooveel Gij leunt, Er it tooveel noodig I Alleen het transport der kinderen van Oostenrijk naar Nederland kost per trein duizen den guldens. Voedsel en klecdcren ontbreken in Oostenrijk. Wij behoeven U al de ellende die geleden wordt niet te schetsen. De couranten staan er dagelijks vol van. Katholieken van Amersfoort helpt allen mee. Geeft allen aan het Roomsch Katho liek Huisvestingscomité opdat dit in staat zij zooveel mogelijk Roomsch- Katholicke kinderen te plaatsen in Roomsch Katholieke gezinnen. Geeft naar Uw vermogen: Geld, kleederen, voedingsmiddelen. Helpt mee om te voorkomen dat in dezen winter vier millioen menschen te gronde gaan, in werkelijkheid ver hongeren. En Gfl, die nog een plaatsje aan Uw haard cn aan Uw disch hebt, bedenkt dat er zooveel kleine onschuldige slachtolTers daar in Weenen zijn die reikhalzeod uitzien naar het oogenblik dat zij dat plaatsje zullen mogen in nemen. Weigert hun dat niet. Geeft U zoo spoedig mogetijk op aan de leden van hel Comité. Tijdig zal U dan wor den medegedeeld wanneer Gij Uwe beschermelingen zult ontvangen. Maar geeft ook geld want wij schreven reeds, het vervoer is zoo duur. En als dan de kleinen bij U zijn. wilt dan zooveel in Uw vermogen is hen kleeden, want zoovclen ht'iben bijna niets meer. Katholieken van Amersfoort, het K.K. Huisvestingscomité tekent op Uw steun en medewerking. Het is overtuigd dat Roomsch Amersfoort niet zal willen achterblijven waar het geldt een zoo groot liefdewerk tot stand te brengen De leden van her Comité zullen U persoonlijk bezoeken om Uwe giften en gaven in ontvangst te nemen. Mocht Gij het liever zelf bij het Comité brengen, ieder der leden is bereid Uwe giften in ontvangst tenemen. Zij die één of meer kinderen wen schen te huisvesten, kunnen hiervan eveneens aan de Comité leden kennis n helpt spoedig Het Comité Amersfoort van Roomtch Katholiek Huisvestings-comlté L. A. F. X. FOCK, Kanunnik, Deken, Pastoor, Eere-Voorzitter. J. HOORNEM AN. Pastoor, Voortitter. H. L. A. DULLAERT, Penningm. J. W. JORISSEN, Secretaris. Parothit 0. L. Vr. Hemelvaart. Bestuur Kapelaan J. Immens, Voort., Langegr. J. J.'Thien, Secretaris, Langegracht 28. Dames-leden M. Fortmann-Tolboom, Nieuwttraat. J. Jorna-Janmaat, Arnhemscbeweg. M. van Ditzhuizen, Van Perronstraat. M. Houbaer-Van Buchem, Langestraat. Mej. Hamers, Nieuwstraat. Mej. Brandsen, Langestraat. Heeren-leden C. M. M. Vermolen. Th. H. Nieuwendijk. C. W. C. G. Heheokamp. S. Kraan. G. Boekenoogen. F. M. Houbacr. W. Nieuwlaod. Parochie St. Francitcus Xaverius. Bestuur Kapelaan J. J. Brouwer, Voorz., Zand. D. P. Hamers, Secretaris, Zand. G. P. A. L. te Leuken, Penningpi., Zand. Dames-leden E. Bianchi-Thies. Hooglandschcweg. Kroes-Reijnen, Hooglaodscheweg. H. Nieuwendijk Nieuwland, Hoogl.weg. J, van Dijk-Meeuwsen, Langestraat. G. v. Wezel Errens-Kiepe, Schimmelp.st. J. Kuiper, Langestraat. N. Untiet, Zand. A. Sanders, Zuidsingel. A. v. d. Singel, Schimmelpenninckstr. Heeren-leden G. H. J. Bonnier, Heiligenbergweg. F. Verschuur. J. Vreeswijk, Bloemendal. Parochie Sl. Henricus. Bestuur Pastoor H. Engbers, Voorz., Withoosstr. J. P. v. Buijteoen Secretaris, 26. Dames-leden A. v. d. Boom, Tuinstraat 22. W. Hertog. Puntenburgerlaan 46. J. Beijer. P. Borstraat 8. E. La Haije, Puntenburgeriaan 30. W. Ch. Jansen-Bollen, P. Pijperstraat 43. H. van 't Erve, St. Bonifaciusstraat 59. A. Kok, Birkt. Heeren-leden J. W. Ch. Jansen, Pieter Pijperstraat 43. J. v. d. Hengel, St. Bonifaciusstraat 7. Parochie Sl. Ansfridus. Bestuur Pastoor P. J. M. Sandkuijl, Voorzitter. Mej, J. de Haan, Secretares, Plantsoen 1. Mevr. Huijgen-Tellegen, Penningm., Koninginnelaan. Dames-leden Van Doorn-v. Pulten. Mol Runde. Vieleers Genefaas. Wessels-v. Megeren. J. Hassing. B. Nefkens. Heeren-leden Jorrit de Boer. A. C. F. Conijn. H. Evers. Fr. Laporte. W. A. Hissing. H J. C. Venings. H. J. J. Wessels. J. de Wit. leereo lezen or de jeugd, s een niet te karakter- Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot lid van het R. K. Armbestuur dezer stede den heer J. W. C. Jansen, zulks in de plaats van den heer J. Bunnik, aan wien op eigen verzoek door Mgr. eervol ontslag als lid van genoemd college was verleend. Kaasmarkt. Aangevoerd 13 wagens bevattende 2850 K.G. kaas. Prijzen f69 tot f74 per 50 KG. Politiezaken. De rechtbank veroordeelde D. de G. en P. v. d. B., kooplieden alhier, wegens diefstal van 9 boomen ten nadeele van G. de B., tot 14 dagen gevengenisstraf. In de zaak van J. G. v. d. G., H. P. en L. P.. fabrieksarbeiders, wegens dief stal van kalizeep werd no. 1 aange houden, terwijl de laatstgenoemden ver oordeeld werden tot f10 boete subs 1 maand tuchtschool. J. A. C. en R. J. C. zijn wegens diefstal van wortelen ten nadeele van T. W. 1.. ter beschikking van de regee- ring gesteld. L. J. T., loopjongen, wegens diefstal van een beur* met ongeveer f7 ten nadeele van I'. R. en B. K, tot flO boete subs 1 maand tuchtsAool. Verder stonden terecht een 18-jarige voeger en een evenoude sigarenmaker wegens diefstal van een heerenkostuum ten nadeele van H. en Co, Beide be klaagden hadden zich aan die ont vreemding schuldig gemaakt. Ze stonden nl. voor een etalage van een wink-" De een had een rijwiel met een mand erop en daarin wierp de andere, die zich vlug van een heerencostuum had meester gemaakt, ^jn buit, waar mee ze er beiden van door gingen. Maar dat hielp niet. it nieip mei. Twee getuigen lichtten de geschiede-1 betoog nader toe, waarna men tegen ieder 4 maanden gevangenisstraf eisebte. Zondag 30 November a.s. Jaarfeest- vergadering voor de leden der R. K. Naaistervereenigiog St. Elisabeth van Hongarije. 's Morgens 7 uur H. Mis waaronder Generale H. Communie der Leden, 's Avonds 7 uur fecstvergadering. De Ooster Stoomtram Maatschappij bericht het volgende Met ingang van Maandag 1 Decem ber e.k. worden nieuwe vrachtprijzen voor het vervoer van reizigers inge voerd. De lectuur-voorzlenlng van Roomsch Amersfoort. Voordat tot de bespreking van dit gewichtig vraagstuk in zijn verschillende naar voren te brengen onderdeelen wordt overgegaan, is het goed verklaring te doen voorafgaan. Er zullen misschien in deze artikelen passages voorkomen, over welker ot practisch nut men het niet met mij eens is. 't Ligt echter ook geenszins in mijn bedoeling, den alleenzaligma- kenden weg in deze belangrijke quaestie te decreteercn. Het vraagstuk is nog nieuw en alles behalve aan de praktijk getoetst. Hier is nog ruim gelegenheid om vaa dacbte te wisselen. Wat mij echter, gelet op de plaatse lijke omstandigheden, de redelijkste oplossing van dit vraagstuk toehjkt, zal ik beknopt in eenige artikelen naar oren brengen. De R. K. Openbare Leestaal en dt R. K. Bijzondere School. niet de bedoeling hier een i houden i het n jeugdlectuur. Ouders en zeker zij, die leiding en ondtrwijs op te geven hebben, moete tuigd zijn, dat lezen e van groote waarde is voc Het goede jeugdboek is versmadeo hulpmiddel vc vorming en ontwikkeling. Al is nu die overtuiging zeker wezig. toch blijkt zij niet voldoends uit de feiten. Niet al onze R.K. Bijzondere scholen hebben haar jeugd-bibliotheek en waar zulk een bibliotheek is, zal deze wel deskundig zijn samengesteld, maar mag toch betwijfeld worden, of aan de eischen eener moderne cn goed gesorteerde jeugd-bibliotheek voldaan is. Ligt hierin niet reeds voldoende grond om het Jeugd-bibliotheekwezeD eens terdege te reorganiseeren Zulk een geopperde gedachte is geen aangename gewaarwording voor de verschillende schoolbesturen, die toch al met fioantieele zorgen opstaan en slapen gaanzeker niet, zoo van den grond af aan een jeugd-bibloth'eek moet worden opgebouwd. Maar een andere oplossing is moge lijk. Het zal voordeeliger zijn, dus prac tisch eerder uitvoerbaar, wanneer de R. K. Openbare Leeszaal in staat wordt gesteld de zorg voor nuttige en althans onschadelijke jeugd-lectuur op zich te Demen, wanneer m.a.w. de R.K. Open bare Leeszaal een groote centrale jeugd-bibliotheek sticht. Te meer klemt hier doortastende spoed, omdat, waar èn de schoolbi bliotheken onvoldoende zijn èn de R.K. Leeszaal nog weinig gesorteerd is in jeugdlectuur, onverstandige ouders de jeugdboeken halen in neutrale gelegen heden, of hun kinderen boeken laten lezen, die wel voor volwassenen maar "e verste verte niet voor kinderen geschikt zijn. Indien de R. K. Openbare Leeszaal staat gesteld wordt haar roeping als instituut van volksopvoeding en volks ontwikkeling te vervullen, zal zij kunnen zorgeD voor voldoende jeugd-lectuur. Het is noodzakelijk de werkwijze van deze centrale jeugd-bibliotheek te de- monstreeren, wil dzze opzet aantrekke lijk zijn. Hier zouden verschillende wegen kunnen begaan worden, maar ik geloof den meest verkieselijke te wijzen, die ook elders gevolgd wordt. De jeugd bezit nog niet alle woordelijkheid voor eigen daden, zooals de volwassenen. De jeugd moet geleid worden en opgevoed. Die leiding opvoeding is op de eerste plaats het werk der ouders. Toch zal het in veel gevallen beter zijn de boekenkeus niet a: ouders over te laten. Heel wat ouders bezitten daartoe niet de geschiktheid, vele missen het verantwoordelijkheids gevoel of meenen door drukke bezig- hedeo of anderszins die zorg af te kunnen schuiven. Io de plaats der ouders kan ook moeilijk de bibliothekaresse treden. Deze zou haar kleine lezers en leze ressen goed moeten kennen, wilde zij met vrucht werkzaam zijn, door aan ieder kind het geschikte boek te geven. Zij zou het karakter van het bind moeten kennen, zijn aanleg en ontwik keling. Wanneer het aantal barer kleine lezers en lezeressen nu beperkt was tot een twintig h dertig, dan zou hier geen bezwaar bestaan, maar ik kan mij niet anders voorstellen, dan dat dil getal zeker eenige malen verdubbeld genomen moet worden. Te betreuren is dit wel, neer de bibliothekaresse de jeugdboeken zou uitreiken, zouden de kinderen reeds vroeg den gang Daar de Leeszaal li reo, zoodat zij op lateren leeftijd den schroom niet zullen hebben te over winnen, die vele volwassenen thans voor de Leeszaal blijken te bezitten. Dit zou toch voor een deel kunnen bereikt worden, wanneer leden van het onderwijzend personeel gevoelden, en beicd gevonden werden om op vrije middagen vertel of leeruurljes te organiseeren in hel gebouw der R. K. Openbare Leeszaal. Bij de kinderen zou er enthousiasme genoeg voor zijn, wat tevens de schoon ste blijk van dankbaarheid is. Maar naast de ouders staat de school. De ouders drageo op de school een voornaam deel van hun laak der op voeding overde school heeft het kind niet alleen de noodige kennis en wikkeling bij te brengen maar moet ook alle zorg besteden aan de vorming van het karakter. De onderwijzer is in staat, voor zoo ver het zijn klas betreft, de kinderen te kennen als geen ander naast hem. Hij kan een individueele uitleening van jeugdboeken toepassen, geheel ge baseerd op het karakter van het kind. Zijn aanleg en ontwikkeling en het mi lieu, waaruit het kind komt. De R. K. Openbare Leeszaal heeft zorg te dragen voor de catalogiseering der jeugdboeken en de administratie voor de uitleening noodzakelijk. De onderwijzer kiest de boeken, die hij voor zijn kinderen geschikt acht, raagt ze in de R. K. Leeszaal aan. n na aanvrage worden ze hem in een ist zoo spoedig mogelijk toegezonden. Zijn verdere taak is don slechts de in dividueele uitleening en eene kleine ad ministratie daarbij noodzakelijk. Zoo dikwijls hij het noodig oordeelt kan hij verwisseling der boeken aan vragen. Bij het aanschaffen van boeken de groote centrale jeugd-biblio- samen te stellen zal natuurlijk het advies noodig zijn van het onderwijzend personeel der Bijzondere scholen. Voor de oprichting ervan is noodig de materie waar nu eenmaal alles om draait, welke gevonden kan worden in een zoolaag mogelijke contributie, even- tueele subsidie, bijdragen van school besturen, van Vereenlgingen en parti culieren. Zou b.v. niet een schoolbestuur, dat reeds eenigermate voor een jeugd-biblio theek zorg droeg deze in plaats van geldelijke bijdrage in bruiklten kunnen afstaan aan de groote centrale jeugd- biblioiheek, waardoor zij tevens voor breeder kring dienstbaar gemaakt werd. Mogen de schoolbesturen, de onderwijs-autoriteiten en de onlangs op gerichte studie-commissisie van R. K. Ónderwijs over dit vraagstuk hunne gedachten eens laten gaan in het be lang onzer jeugd, die onze Roomsche toekomst zal zijn. H. J. BROERE. Censor R. K. O, L. e De dezer dagen op initiatief Dr. Jorissen gestichte afdeeling van het R.K. Huisvestings-Comité is in vier parochiale Comité'c verdeeld, die elk hun terrein bearbeiden en zullen trach ten te bereiken, dat de liefdadigheids zin van Roomsch Amersfoort zich krachtig zal uiten. In een gisterenavond gehouden sa komst werden op onderscheiden plaat sen de parochiale Comité's geconsti tueerd en besloten het werk krachtig aan te pakken. Er is veel noodig, want de toestand is onbeschrijtelijk treurig, en het brengen van zelfs maar matige verbetering de massa kost schatten gelds. Correspondenten van dagbladen, die vanuit Weenen den toestand beschrijven 1 wijzen er op dat het dringend noodig is, dat de bijdragen der katholieken ook voor katholieken besteed worden. Op regeeringsgebied heerschen in 't ontredderde Oostenrijk vreemde toe standen en zelfs bij zooveel ellende en nood, speelt partij-politiek een woordje De liberale correspondent van «Het Vaderland, een onverdacht getuige, signaleert zelfs dat euvel en meldt dat 't niet-socialistisch deel van 't volk wordt voorbijgegaan bij veel ondei steuning door 't buitenland voor allen gezonden. Laten wij Amersfoorters nu ook bij onze charitas-beoefening practisch zijn en bevorderen dat veel hulp kan worden geboden aan het gindsch lijdende volk en dat onze steuopenningen ten goede komen voor hen, die ze het meest be hoeven de van Rijkssteun in hun land nagenoeg uitgesloten katholieke Oosten- De heer A. Over is tjoor Burge meester en Wethouders bevorderd lot commies ter Secretarie alhier. Geboren Everardus Egbertus, E. Vochtcloo en A. Beijer Alberlje, d. v. D. v. Eist en A. Windhouwer Elisabeth Johanna Francisca, d. v. J. F. G. Wolthaar en E. A. de Wilde Zeger, z. v. T. de Graaf en C. Kraak Johanna, d. v. K. Penning en Cornelia Margaretha, Frederika. d. F. G. Meilink en M. C. Kuipers Antonius Johannes, z. v. J. H. Pasche- dag en G. Blokestein Evcrdina, d. v. J. N. v. Wijland en Barendina Hove- stad Theodora, d. v. A. v. Diggele en R. v. d. Werf Johannes, z. v J. A. de Goede en T. v. Zijst Clara Reinolda, d. v. R. F. Lansaat en C. C. A. Kramer Gerrit, z. v. A. Tig- gelaven en R. Kommer Johan, z. v. F. v. Soeren en F. B. Hasselaar. Gehuwd T. tf. 't End en B. Vive J. v. d. Visch en G. v. Dijk H- develd en M. de Wit B. I-. C.Baes- jou en D. Piepers J. Sterkenburg M. Bos P. Vink en E. v. d. Broek P. Boukamp en H. J. Vrooneubroek P. J. J. Hartwich en J. Hovingh A. C. Deur en G. Salomons. Overleden Evert Kool, 76 jr., echtg. v. G. v. Fulpen Jacoba G. Otto, 66 j. wed. v, H. G. v. Berkel Jan Kraan 69 jr., echtg, v. M. v. Manen Willem Pureveen, 2 w. E. v. Keu- [en 20 jr., ongeh. Uit den Omtrek Provincienieuws- Gedeputeerde Staten hebben missive gezonden aan de gemeenten om het bedrag van de woninghuur van hoofden van O. L. Scholen met deze wetsverandering niet hooger te bepalen, dan vroeger gebeurde. Hcbterveld Donderdag 27 November wordt de zaal van Van Zandbrink een v gadering gehouden van het Kruisv bond. In deze vergadering zal worden gesproken over drankbestrijding. Het kan zijn nut hebben eens een duidelijke uiteenzetting te hooren over het alco holvraagstuk, want al is drankbestrijding voor een bepaald persoon persoonlijk niet noodig, voor anderen is steun nood zakelijk. Baarn Door het Staatsboschbeheer is een nauwgezet onderzoek ingesteld naar de voorgenomen veiling van de Konings laan en andere lanen in de bekende het publiek opengestelde bosschen tusschen Baarn en Soestdijk, die deel uitmaken van het particulier domein de Koningin-Moeder. Het is toen gebleken, dat deze veilingen, afgeleefde, overrijpe, meestal meer of minder sterk ingerotte boomen betroffen, die reeds verscheidene jaren geleden hadden, be- hooren te worden opgeruimdtevens bleek, dat het de bedoeling was, zoodra logelijk nieuwe boomen in plaats van de gerooide te pooten. Het naspel van de onlnsten, plaat! gehad hebbende tijdens de oefeningen an de Burgerwacht, toen de politie, Iettegenstaande het onverstandig cn onverantwoordelijk optreden van het publiek zich kalm en tactvol gedroeg iet optrad tot de grenzen van het toegeefelijke waren overschreden, speel de zich af voor de Arrondissements Rechtbank te Utrecht, alwaar zekere J. W. S., een der belhamels, werd veroordeeld wegens wederspannigheid een gevangenisstraf van I maand. Op de oude algemeene begraaf plaats werd Woensdagmiddag familiegraf bijgezet het stoffelijk over schot van jhr. mr. E. N. de Brauw, leven rijksadvocaat en rechtkundig adviseur van het Koninklijk Huis. Barneveld De rijknecht Schut bij de firma de Heus had even zijn rijwiel bij zijn pa troon in het prieel geplaatst waaruit het spoorloos is 'verdwenen. Voor de betrekking van gemeente veldwachter hebben zich reeds 100 sol licitanten aangemeld. GeborenJan Teunis, z. v. L. Groene- veld en J. Pol Maria, d. v. Stormbrock en H. Blom. OndertrouwdG. Ravenhorst Vink D. Koelewijn en M. F. Dekker. OverledenHeintje van 'l Ooster, 24 jaarJan de Vries 76 jr., echtg. van R. v. Ellen. eat Het request aan den Minister Arbeid van diegeoen die bezwaar maak ten tegen het teeken der formulieren der Invaliditeitswet in ons land, is door ongeveer 4800 personen geteekend. Bij een door dien Minister gehouden audiëntie met de voormannen heeft zijne excellentie zich zeer welwillend geloond en deed toezegging, een voorstel te zullen indienen, den gemoedsbezwaren hebbende vrij te stellen. De staat is van plan het landgoed „Planken Wambuis", gelegen op de Veluwe onder Ede, aan te koopen f923,000 Het goed is ruim 2021 H.A. groot en bestaat uit enkele gebouwen en verder uitgestrekte heidevelden, stuifzand, eiken hakhout en vele den- nenbosschen. Harderwijk De barakken van het Heidekamp zul len worden ingericht tot een hulp-tucht school, die 100 knapen kan opnemen. Eemnes OndertrouwdWilhelmns Anthonius van der Wutff en Maria Nieuwenhuijsi GetrouwdPieter Marie Chtistoffel Toepoel en Maria Louise van Rouveroy van Nieuwaal. Zondag was het 12jaar geleden dat Jhr. Rutgens van Rozenburg tot Burgemeester ven Eemnes benoemd werd. Dezen dag mocht niet onopge merkt voorbijgaan en uit de ver schillende plaatselijke vereenigingen vormde zich eene commissie om d Burgemeester een bescheiden hulde brengen. Nagenoeg alle ingezetenen hadden de vlaggen uitgestoken. Geheel het dorp. had een feestelijk toen de Burgemeester als gewoonlijk even voor tienen met zijn automobiel kwam aangereden. Bij het gemeentehuls had het fanfare corps.» de Eendracht» zich opgesteld en zorgde voor de muziek. Op het Raadhuis, werden de Burgemeester en Mevrouw door het secretarie-personeel verwelkomd, waarna het gezelschap de versierde raadzaal werd binnengeleid waar hun gelukwenschen werden aan geboden. Uit naam der Burgerij booo men den Burgemeester het cadeau dei ingezetenen aan, bestaande uit zilveren inktstel met inscriptie *de gezetenen van Eemnes aan den Burge meester» en een gouden penhouder. Wethouder van 't Klooster sprak den Raad den jubileerenden Voorzitter toe. Vele inwoners kwamen den Burge meester complimenteeren. De Burge meester bezocht na afloop met mevrouw verschillende scholen, waar zij door de kinderen werden toegezongen. In de Zusterschool richtte pastoor W.Wentholt een kort woord tot den jubilaris. Aan mevrouw werden bloemen aangeboden. Voor een tractatie der leerlingen had de Burgemeester doen zorg dragen. Burgerlijke Stand. GeborenEvcrdina, dochter van A. Cozijnse en G. van Logchem. OverledenAlida Petronella Bernar- dina Francina Reijnders, wed. van I. van Wijk, 74 jaar. Earen Burgerlijke Stand. GeborenMaria Ignatia Cornelia, d. van 1'. van Dijk en G. M. Stouten- burg Jacoba Johanna, dochter van J. Majoor en J. Calis. Getrouwd G. Vos en-M. Vlug. OverledenOtto Grasmaijer, echt genoot van M. Veldhuizen. Bijkerk Geboren Evert, z. van J. v. Aller i B. Aartsen. Maria, d. van A, dc Jong en H. v. Essen. Maartje, - Tijs, v. d. Pol en W. schoten. - Cornilis. z. D hoven eu A. Vff,hot* A. Bakker en H. v. Beek Gehuwd: H. A- Me0er *J,e Rooï E. Walct en B. v. d. Horst. H. Mostert en W. Schotsmon. - A. Vreekamp en E. y. Soeren. OverledenCatharina F. NL Fran- kenmoien, 72 j.. wed. van N. J. v. Moorselaar. - Nelletje Sm.t, 2 m. J. Bosch, 7 m. 1500 St6 eieren' f 20 5 f 25. 3 Schram- min C50 170. 14 Biggen f30èf40. 219 Runderen f300 5 f700. 25 Scha- pen f25 a f60. 10 Jonge hanen 1 k f180. Nuchtere kalveren flö a f40. Stouunbura Burgerlijke Siand. OverledenHelena Mana F^henberg, oud 44 jaar, ongehuwd. Eeusden Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, d. van J. an Middelaar en J. H. Tomassen Willcbrordus, z. van W. Schoonderbeek M. Ebbenhorst Wilhelmltfa Jo- banna, 4 v>0 T. Hllhor.t I. Es veld. Soest Door onbekende oorzaak ontstond brand voor in een schuur nabij de woning van J. van IsscÜ, aan de Torenslraat. Met vereende krachten van buren en toegeschoten voorbijgangers mocht men erin slagen den brand te blusschen. Hetgeen zich in de schuut bevond is zoo goed als verbrand. Verzekering dekt de schade. In de laatst gehouden Raadszitting, werd gedebatteerd over de Burgerwacht en had wethouder Mikx gelegenheid deze instelling te verdedigen tegen de beweringen van de socialisten. Het was den wethouder gebleken dat de S.D.A.P. tegen de Burgerwacht is. Men waarschuwt de arbeiders deel te nemen aan den Burgerwacht, omdat deze ten doel zou hebben het bestrijden van volkomen rechtmatige stakingen. Een antwoord hierop van den voor zitter der Burgerwacht luidde ongeveer; »Het doel is niet het bestrijden of het tegengaan van eenige actie be- oogende lolsverbeteting der arbeiders maar uitsluitend en alleen het voor komen en onderdrukken van opstand of misdadige woeling.» Daaronder verstaan wij alle pogingen waardoor men tracht de maatschappj uit haar voege te rukken door aantas ting der steunpilaren van ons rustig samenleven, als Godsdienst, privaa bezit, vrijheid van beweging, orde gezag. De burgerwacht is niet tegen arbeiders» maar tegen >de bolsjev tischc arbeiders,» Geen stand heeft meer belang welvaart van staat en volk dan juin de arbeidersstand. Wanneer de Burgerwacht blijft doo steun van Gemeente en Burgerij, dai blijft het vaderland bewaard voor ellendi zooals in Duitschland en Rusland, gemaakt zijn tot de ongelukkigste landei der wereld, waar duizenden arbeider met hun vrouwen en kinderen schreiei en lijden van honger en gebrek. Een dergelijke toestand, niet langend voor geen enj;ejc stand schen B. en W. in Soest de Burgfl wacht te steunen. Wij moeten zorgen, dat geen tijde aanbreken, in welke zelfs de social)! Besselsen de steun van de BurgersTacl zou moeten inroepen voor zijn gezii Spr. noeuit gen geval, dat 17 Oc In de Berlijnsche zickenbuizan niet gi opereerd kon worden omdat er gestaai werd in de electriciteitsfabrieken. Daa om bedreigt zelfs Noske sociaiistisc minister, met een maximum van jaar gevangenisstraf, hij, die tracht bediijven welke voor het mastechappj lijk leven noodzakelijk zijn te verstoreo. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Hendrika, d. C. G. Ottevangcr cn S. 'M. Dijs Jan, z. v. A. v. d. Lee en Karens Geeitruida Jacoba, d. v. B. v. d. K en A. Visscher Johanna Evcrdin d. v. G. H. Haks en E, ik 4Brink Cornells, z. v. J. F. van Dijk en Verburg. Martha Maria, d. v. H. Dorrcstein en M. Gosepath. Ondertrouwd Willem Gijsbertus vl Velzcn en Geertruida Martens. Getrouwd: Gerot van Groningen Dina Hornsveld Cornells Papcgal cn Johanna P. L. Schamhardt La" bertus J. van Gelder en Geertje Krat O vei leden: Johannes v. d. Kam oud 40 jr., echtgen. v. R. M. Staal Lornclis H. Ebbenhorst, oud 76 wed. v. A. v. 't Klooster Marg retha Veldhuizen, oud 81 jr., wed. G. v. d. Essanburg. Utrecht "Aanvoer 41 wagens kaas, weger-, Ö118 Kg. Eerste kwaliteit f75.50. Rijk merk f76.50. Handel gedrukt. Soesterbcrg De R. K. Tnoneeivereeniging arbeid kunst", onderafd. R. K. W. St. Jozepli gaf een uitvoering die goi geslaagd genoemd kan worden. Het goed verzorgde programma. lopemng gevolgd door „Roomscl Blgdschop het drama „Caranza". 1 opvoering was keurig. Daarna volgde een blijspel dat best voldeed.

De Eembode | 1919 | | pagina 2