PRIMA WIJNEN J. VAN HAMERSVELD Ir. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 9 DEC. 1919 33E JAARGANG No. 73 DE EEMBODE vorschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke weck In gaan, doch opzegging van abonnement moet Scschicden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden t 0.75. Bulten de gemeente Amersfoort f 0.80. Afzonderlijke nummers 5 et. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIEN 25 cenfper regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advcrtecrcn. AdvertentiCn moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Zondag. God heeft een heilig recht op den Zondag. Die strijdt voor Zondagviering, strijdt voor de rechten Gods. Onze actie voor Zondagsrust moet gepaard gaan met werken voor het heiligen van den Zondag. Het besef, dat de Zondag de dag des Heeren is, moet levendiger worden in ons Roomsche volk. Dan zal het met meer liefde zijn Zondagen vieren en God zal den zegen geven, dien Hij eens aan de Joden beloofde voor het onderhouden van den Sabbat. Maar ook mogen onze vereenigingen er wel eens aan denken, zelf geen onnoodige beletselen voor Zondags viering te scheppen. Waar het kan, beperke men het ver gaderen op Zondag. Dat houdt soms velen uit Hoogmis of Lof, het stuurt vaak den gczinsregel in de war, en ontrukt heel dikwijls sprekers, fondsbestuurders c. d. aan hun gezin op Zondag. Zeker, groote betoogingen en mee tings, waar vele werklieden aanwezig moeten zijn, kan men soms moeilijk op een werkdag houden. Maar als die dan op Zondag ge schieden, zorge men toch het zoo tc regelen, dat geen extra-treinen of trams behoeven te loopen. Onze sociale actie moet geen Zon- dagsarbeid veroorzaken. Er worde dus zoo weinig mogelijk op Zondag Ontwikkeling bij den Boerenstand. Veel wordt er tegenwoordig gespro ken eu geschreven over ontwikkeling. Geen krant of tijdschrift bijna kunt ge inzien of ge vindt er dit onderwerp in behandeld, geen vergadering of bijeen komst wordt er gehouden, of hierop wordt met klem gewezen. Patronaten en cursussen worden allerwege opge richt, boeken en brochures over gods dienstige en maatschappelijke vraag stukken worden onder het volk verspreid. Meer en meer wordt men overtuigd dat vermeerdering van kennis een eisch is van onzen tijd, in steeds bree der kringen dringt het besef 'door, dat EEN LEVENSLOOP. Het waren jaren van onschuldig! vreugde en zorgeloosheid, des morgens dreef ik mijne schapen naar de groene frissche weide. Vos, een groote wolfs hond, vergezelde mg en toonde mij door vroolijke sprongen zijn blijdschap. Dikwijls plaatste ik mij ook tusschcn mijne schapen en zij kwamen, lekten mijne handen en aten het brood, dat ik voor hen uit mijnen mond haa ge spaard ook legden zij hunne kop op mijne knieËn, dan kwamen de schapen met hunne jongen, als wilden zij mij smeeken ook hun mijne liefde te schen ken, en blaten vroolgk als ik de lam meren streelde en liefkoosde, zoodat mijn trouwe Vos daarover dikwijls jaloersch scheen te worden. Steeg de zon hoogcr en werd het warmer, dan bood een klein bosch mij de aange naamste koelte aan; onder de scha duw der boomen gezeten, luisterde ik naar het liefelijke gezang der vogels, of ik blies zelve eenige landelijke lie deren op mijn herdersfluit, spoedig werd ik ook met de vogels bekend ik beminde hen buitengemeen, ik strooide voor hen hennipkorrels en poppen van mieren, zij kwamen bij mij, plaatsten zich op mijn hoofd ware wetenschap niet anders dan gunstige gevolgen kan hebben voor de bevestiging en uitbreiding van ons heilig geloof, En terecht mogen wij ons hierover 'etheogen. De wenschelijkheid toch ran meerdere kennis en van een ge zonde ontwikkeling laat zich zoo ge- lakkelijk begrijpen. Die schoone gave ons door God ge schonken, waardoor wij zoo ver zijn verheven boven het redelooze dier, die schoone gave van het verstand moeten wij naar best vermogen gebruiken. Het is een talent dat ons is gegeven m er mede te arbeiden, en waarvan 'ij ook eenmaal rekenschap zullen loeten afleggen. Maar afgezien daarvan, een goede ontwikkeling van ons verstand geeft ook een hoogere waarde aan ons mcnsch-zijn. Het leert ons dieper be st ffen en doorvoelen de oneindige grootheid van onzen God; het leert genoegens smaken waarnaar de onontwikkelde mcnsch niet eens ver langt, omdat hij ze niet kent. En eindelijk, een meerdere ontwik keling van ons verstand stelt ons in slaat om beter te kennen en te vervul len de plichten jegens ons zelf. jegens is huisgezin en jegens de maatschappij. Toch zijn er helaas nog altijd velen, die het groote belang van meerdere kennis niet schijnen in te zien, en die tengevoige daarvan dan ook huil bo vengenoemde drievoudige verplichting niet weinig verwaarloozen. Vooral wat de laatstgenoemde ver plichting betreft, de plicht n.ni.l. die eenieder te vervullen heeft jegens de maatschappij, daarvan hebben velen, en speciaal velen van onze landbou wende bevolking een geheel vetkeerd of heelemaal geen begrip. Onze boeren, het moet tot hun eer gezegd worden, zijn over het algemeen beste brave menschen, godsdienstig en deugdzaam maar sociaal d. w. z. maat schappelijk voelen en denken ontbreekt hen. Zij nemen getrouw hun geestelij ke plichten waar, zijn een voorbeeld in het ontvangen det H. H. Sactainenten, doch men kan ze bezwaarlijk leden der sttijdende kerk noemen. Een gelukkige kentering echter mag hier worden verwacht, nu ook onze boeren in sociaal economische veree nigingen worden georganiseerd op ka tholieken grondslag, en het is in ver band hiermede dat wij onderstaand ci taat aan hen ter ovetweging meenden te mogen voorleggen. Niemand minder dan de alom be kende en beminde „boeren3postel" Pa ter G. van den Eisen schrijft in zijn baek „De Boerenstand" le deel het volgende „Voordrachten en cursussen zijl noodzakelijk om de belangstelling voor de openbare zaak op te wekken, vereenigingen te stichten met een groot aantal ijverige leden, die voor hel al gemeen belang offers willen brengen, in liefde en vrede willen samenwerken en meer nog, om mannen te vormen die uit plichtbesef het bestuur en de leiding dier vereenigingen willen aan vaarden, behoorlijk vergaderingen kun nen houden, bonden controleeren, in één woord die behoorlijk kunnen zor gen voor de naleving van Statuten en reglementen." Ook voor de gewone leden is eeni ge sociale ontwikkeling noodzakelijk. In iedere vereeniging is de algenteene vergadering baas en meester. Alle leden dus behooren op de hoogte tc zijn, moeten weten wat het algemeen belang vordert, moeten ook beseffen dat geen vereeniging bloeien kan, als iedereen zijn eigen belangen zoekt, met de vereeniging mededoet als het hem te pas komt, haar den rug toe keert en tegenwerkt als het niet naar cin gaat. it aan sociale ontwikkeling behoefte bestaat, blijkt wel bijna in iedere ngadering. m Moet er een bestuur gekozen wor den, het ontbreekt aan mannen die foor de goede zaak willen opofferen. Daar zijn er wel die zich t-.aor voren willen dringen, maar dezen zijn zelden de besten. Zij zoeken niet het alge- een belang, maar hun eigen eer. Worden er gewichtige besluiten ge- imen men stemt vaak maar raak zonder tc weten wat men doet of men laat zich overreden door een schoon- prater die eigen belangen heeft voor gespiegeld en men komt voortdurend tegenspraak met zich zeiven. Dm onze fouten te verbeteren is de ste vereischte dat wij ze kennen. Als wij wetsn dat wij aan sociale ont wikkeling groote behoefte hebben, dan zullen wij vanzelf ons best doen, om dqarin te mijne schouders, en aten van mijne hand, gemakkelijk had ik er vele kun nen vangen, maar ik had hen te lief, om één dezer diertjes van zijne vrij heid te berooven. Ik leefde meer onder de dieren dan onder de menschen ik siicp gewoon lijk bij mijne schapen, mijn trouwe Vos was dag en nacht bij mij, ik bemindi mijne dieren, ik zou mijn leven voo: hen hebben opgeofferd, ik zag, hoe nuttig zij voor ons menschen zijn, en kon niet begrijpen, hoe de menschen jegens jegens de dieren niet zelden ondankbaar, ja dikwijls wreed er gevoelig zijn kunnen dikwijls twistc ik met de boeren en knechts, die hunuc ossen en paarden afjoegen, slecht en ongeregeld voedden cn met onrecht vaardige slagen hunne trouwe diensten beloonden. Ik beklaagde de osse koeien, die niet genoeg werken, genoeg werkeD, niet genoeg melk kun nen geven, Dan dacht ik dikwijls „Neen, als gij een boer waart, zoudt gij de arme dieren anders behandelen; gij zoudt hen een schoonen stal, vol doende voedsel en matigen arbeid geven zij werken toch vlijtig en zijn ook schepsels van God!" Het lot der paarden, die in den winter nog meer dan in den zomer geplaagd wor- geteld te worden wantieer men lid an onze vereeniging. Wanneer we dat standpunt uitgaan dat we lid zijn, of komen om te zingen, dan heeft men nergens last van integendeel ver schaft men zich menig genoeglijk uurtje. Nogmaals vraag ik U, R.K. Zangers j Zangeressen, wordt eens wakkeren ik ben oveztuigd dat Gij allen lid wordt in onze vereeniging Arti et Charitate«. Dankzeggend voor de plaatsing, J. T. P. DE C. (lid van Arti). Het Secretariaat is gevestigd v. d. POL, K. Beekstraat. Centr. Bureau R.K. Huisvestinge-Comité trein met Weensche kinderen, die 6 December te Zevenaar aankwam, bracht 550 kinderen mee, die door het Centraal Bureau van het R. K. Huis- 'estings-Comité als volgt verdeeld Hoorn 180 kinderen, Leiden 50, Zaandam 50, Utrecht 50, Brielle 50, Tilburg 120, de overige kinderen zijn verspreid over de verschillende ge- Tngtzonden. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Waar blijft Katholiek Amersfoort? Mijnheer de Redacteur I Bij deze verzoek ik UEd. beleefd onderstaande tc willen plaatsen in geé:rd blad. We behoeven niet te ontkennen of geheel Katholiek Amersfoort, zoowel Dames als Heeren, weten dal hier ter stede een gemengde Zaog vereeniging bestaat »Arti et Charitaten. Meermalen zijn ze naar voren ge treden om uiting te geven van hun schoone bedoeling en prestatie, boven dien op zeer loffelijke wijze geprezen door muziekkenners en men.chen welke gevoel hadden voor deze schoone kunst. Het getal onzer leden in verhouding met de met-leden is veel te klein het welk vreeselijk jammer is, want grooter hoe krachtiger. Ons actief bestuur heeft veel gedaan tl de niet-leden, welke kennis van muziek eu zang hebben te overtuigen c worden van onze Zangvcreeniging R. K., doch men blg'ft slapen et wakker te schudden voor oi R. K. zaak. Heeft men zich wel ei overtuigd bij andere plaatsen w meer gevoel zit voor de zang, o.a. Urlushuldiging 4 weken geleden Utrecht waar ruim 225 zangers zongan' Tivoli een zaal gevuld met 4000' toehoorders. Het was een te hooren wat deze edele zangers ons brachten en tevens een bewijs.cn voor beeld voor' ons wat men hier wel voelt de zang. Men ziet daar niet op contributie, repetities of persoonlijk heden. Terwijl ik daar zat cn ik mij ais zanger amuseerde, dacht ik aan dat slapende Amersfoort, niettegenstaande ik oveituigd ben, dat wij zulks ook kunnen presteeren. Welaan dan R.K, Zangers en Zange ssen, zoo U nog een klein beetje ge voel bezit om te zingen laat U dan □iet terughouden door alle mogelijke klein steedsche gedachte of opmerkingen laat U niet terugschrikken voor Contri butie welke iedereen kan dragen* ook moet men die ongelukkige gedachte zich afzetten bang te zuilen zijn den, ging mij het meest ter harte mijne schapen cn honden beminde ik de paarden, het meest; ik herinner mg zeer goed hoe ik met eenen jongen, vocht, die zijn paard zonder reden sloeg. Koetsier te worden, was mijn vurigste wensch; dan te denken, dat ik, als een rijke boer, zelf paarden en wagens bezat, zon ik in mijne kinder jaren voor zonde van hoogmoed ge houden hebben. Ik was in het tweede jaar bij Stoffel, toen een jong meisje, Christine ge naamd, bij hem als ganzenhoedstei werd aangenomenzij was eene wees, zeer goedaardig en had daarenboven een goede Opvoeding op de school genotenwij maakten spoedig kennis, en dieven in alle onschuld en vroolijk- heid onze dieren naar de weide zij de ganzen, ik de schapen het kon niet missen of onze dagelijkscbe om gang en onze zelfde bezigheden maak ten ons tot de beste vrienden, spoedig kenden wij elkanders lotgevallen, ver wachtingen en zotgen wij verrichtten in de open lucht onze godsdienstoefe ningen, wij aten en deelden met elkan der ons sober stuk brood, wij hoeden gezamenlijk onze dieren, in het kort het kwam zoover, dat de een zonder den ander geen genoegen had. Binnenland. zelfs absoluut vaak beter betaald werd dan B„ die intellectueel werlc presteerde, hoewel wat A. vermag B. drie maanden zich eigen zou maken, iar A. zijn heele leven lang niet wat door B. wordt gedaan, omdat daarvoor een bizondere aanleg, een buitengewone begaafdheid vereischt wordt, of een langdurige of bezwaarlijke studie is noodig geweest. Het blijkt, het blijkt reeds nude maatschappij kan het buiteD de intel- lectueeien niet stellen en zij zullen haar korter of langer tijd gaan ontbreken, indien zij ze, ondanks het feit, dat ze niet of zwak georganiseerd zijn, niet behoorlijk en naar verhouding billijk waardeert. De volgende trein met Weensche indcren wordt door het Centraal ureau op 18 December te Zevenaar Van den extra-goederentrein met levensmiddelen, kleedingstukken, Kerst geschenken enz. 50 wagons welke op 12 Dcc. a.s. vanwege het Centraal Bureau van het R. K. Huis- veslings-Comité naar Weenen vertrekt, is de algemeene leiding toevertrouwd aan Graaf Wolff-Metternich Vzur Gracht te Swalmen, Commissaris van de Soe- ine Orde van Maltha, afdeeling Nederland. Er is brand uitgebroken hotel Bavink-Binnen te Coevorden. Het gebouw is geheel afgebrand. Iemand te Nienwcschaos had Duitschland een kachel aangekocht. Hij meende door den lagen marken- koers een koopje te doen. Toen er in gestookt werd, brandde de kachel zóó radicaal, dat ze... opbrandde. Ze bleek van papier gefabriceerd te zijn. De Prov. Staten van Gelderland kozen tot lid van de Eerste Kamer A. Jurgens Hz. (R.K.) met 33 st. tegen 11 op Wibaut en 15 op Wisboom. Door Nannenberg werd een voorstel ingediend om een onderzoek len naar de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling der bevolking in de pro vincie. Die is bijv. in de Betuwe zeer slecht. Veibetering is te krijgen door openb. leeszalen, speelterreinen enz. Het moet in de bedoeling der Re geering liggen, de broodrantsoeneering met den daarmee samenhangende toe slag op b-uinbrood en op roggebrood te doen ophouden tusschen 15 April en 1 Mei van het volgend jaar. Menige intellectueel had het pleizier in zijn werken verloren in deze dageu, waarin hij, wiens ploeteren slechts zoo werd beloond, dat hij maar net of nauwelijks het hoofd boven w houden, zonder eenig uitzicht, zonder eenige kans, aan den eenen kant zag hoe anderen schatten vergaarden, aan den anderen kant hoe unskilled labour hier en daar met f1500 f2000 per jaar werd betaald. Waarin hg zag, dat A., die handen arbeid verrichtte, niet alleen relatief Amersfoort Denkt aan de recollectie voor oud retraitanten, leden van retraitepen.>'ng- vereenigingen en belangstellenden, hedenavond half acht te houden in de parochiekerk .van O.L.Vr. Hemelvaart, de Langegracht. De Broedermeesters der Broeder schap O. L. Vr. van Kevelaer zullen Vrijdag 12 December, des morgens ten in de Patronaatszaal aan de Elleboogsteeg samenkomen ter ver kiezing van een vooiz>'tet iv de plaats n den heer L. Kuije. te Baara, die overleden. Men schrijft ons) Quick I, den Bosch RapiditasI, Amersfoort (III.) Rapiditas toog niet 2 invallers naar den Bosch, en de invallers hebben zich duchtig geweerd. Precies half drie fluit Neijenhuis beide teams binnen de lijnen. Al dadelijk zit Quick geducht op den de keeper van Rap wordt ge ducht aan den tand gevoeld, doch hij zendt alles retour. Langzaam aan komt Rap er in en we deDken de rechts buiten te zien doelpunten als bij hard tegen een van zijn medespelers schiet. Tot rust is het een beetje heen en eer getrapt. Na rust zet Rap er alles op en als i mooi opbrengen de midhalf voor doel is en overgeeft aan de rcchtsbin- it deze de kieper te verschal ken cn schiet hard in. Noch schijnt Rap niet tevreden, want na mooi samenspel weet de rechtsbuiten de keeper voor de tweede maai het nakij ken te geven. Nu komt Quick gewel dig opzetten, tweemaal redt de keeper Rap schitterend doch den derden keer moet hij zwichten. Kort daarop blaast de scheidsrechter inrukken en heeft Rapiditas welverdiend gewonnen. Rap was de keeper de uitblinker Rap heeft ook aan hem hoofdzake lijk de overwinning te danken. Bravo Rapiditanen alweer een stap verder iar het kampioenschap. Amersforlius. Men schrijft ons Het St. Nicolaasfeest op de O. L. Scholen is in alle deelen geslaagd. De kinderen waren opgetogen en de dames en heeren onderwijzers dankbaar de steun, die hun in dezen werd verleend. De commissie dankt mits dezen harte lijk allen die hebben bijgedragen tot het welslagen van de feestvieriug. Het is natuurlijk niet mogelijk namen te noemen, ze meent echter een uitzon dering te moeten maken ten opzichte van de Heeren Hamersveldt en Fölkel, die hun auto beschikbaar stelden om St. Nicolaas op moderne wijze te ver- Ik ben het meisje veel, zeer veel verschuldigd, zij kon lezenik was tol nog toe op geen school geweest Christine toonde mij eens een moo boek en moedigde mi) aan het te lezen met schaamte, bekende ik haar, dat ik in het geheel niet kon lezen. Zij zag mij met medelijden aan. „Wel, Hansriep zij uit, „het een groot ongeluk, al iemand niet lezen eo schrijven kan. Wilt gij dan nie leeren lezen en schrijven „Ja Christine, van harte gaarne, maar wie zal het mij leeren de boer laat mij niet naar school gaan, en zal ik het anders leeren f' Bij deze woorden kwamen mij de tranen in de oogen. Toen troostte Christine mijzij beloofde mij te zul len leeren lezen en schrijven. „De tijd", zeide zij, „die wij bij het hoeden met praten en spelen verslijten, kunnen wij beter met leeren doorbrengen I" Christine hield getrouw haar woord van -haar geld kocht zij mij een A B boek, ik leerde met vreugde, en vreugde maakt alles licht; na verloop van een half jaar kon ik reeds vrij goed lezen, daarna ging Christine met mij op eene lei tot het schrijven overdat was moeielijker, echter bracht zij mij zoo ver, dat ik mijn naam duidelijk kon schrijven en des noods een briefje op stellen. Mijne blijdschap en dankbaar heid kenden geene grenzen. Ik weet nog zeer goed dat ik mijn loon van drie maaDden geheel besteedde om mijne leermeesteres een paar wollen kousen voor den winter te koopea. Kort daarna verliet mij Christine eene bloedverwante nam haar tot zich het afscheid viel ons beiden zwaar, zij schonk mij haar gebedenboek tot een aandenkenik gaf haar een koper ringetje en beiden hebben wij nog ons geschenk. Christine's vertrek ondervond ik spoedig ik werd ziek, zeer ziek; warmte en koude schokten mij bij afwisseling een huiduitslag tastte mij aan en ik werd thans de schrik en de last van het huisik lag in de stal op een bos stroo bij mijne schapeneene dunne, gescheurde deken moest mij verwarmen en het was winter I Niemand bezocht mij, slechts des 's morgens en des mid dags bracht de kQecht of de meid mij de soep voor de deur en verwijderde zich snelik werd zwakker nauwelijks kon ik mij nog tot aan de deur voort slepen, om mijn armzalig voedsel te Wordt vervolgd.

De Eembode | 1919 | | pagina 1