J. VAN HAMERSVELD Jr. COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 12 DEC. 1919 33* JAARGANG No, 74 Vr!$g™DE Ver8Ch,in* Din8da*S- ABONNEMBNTEN kunnen elke week gaan, doch opzegging van abonnement m„. kwartaal V°°r aanvanK van een nieuw Prijs per drie maanden t 0.75. Buiten de gemeente Amersfoort f 0.80. Afzonderlijke Stenografisch Raadsvcrslag der gem Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten des Dinsdags r~ Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Binnenland Men meldt ons Het komt vaak voor, dat een werk geefster ia onzekerheid verkeert om trent haar verplichting tot premiebeta ling ingevolge de Invaliditeitswet voor een naaister of een werkvrouw, die slechts één of twee dagen in de week bij haar werkt. Als oplossing uit deze moeilijkheid diene het volgende Die werkgeefster betaalt de volle weekprentie, bij wie de naaister of werkvrouw voor het eerst in de week werkt. Werkt zij b.v. Maandag bij Mevr. A. dan betaalt deze de heele premie ook al zou zij in die week 3 volle dagen hij Mevr. B. werken. Werkt zij Maandag en Dinsdag niet, dan betaalt mevr. C., waar zij Woens dags werkt, de volle weekpremie. De premie mag in geen geval van het loon worden afgehouden. Sommige werkgeefsters voelen deze regeling als een onrechtvaardigheid wij meenen te mogen opmerken, dat de werkgeefsters zelve- of een Veree- niging van Huisvrouwen in deze het initiatief kunnen nftnen om tot een voor haar gevoel billijker regeling te komen, b.v. door een vergelijk te tref fen, waarbij 6 werkgeetsters elk in 6 weken één maal de premie voor een bepaalde naaister of werkvrouw be talen. Voorts bereiken ons veel vragen omtrent de verplichting tot premie betaling voor-een dienstbode. Ten eerste, wanneer de premie moet betaald worden. Dit behoort te geschieden vóór of bij elke uitbetaling van loon. Het ver dient aanbeveling, dat de werkgeef ster de rentekaart van het dienstmeisje in bewaring neemt, waarvoor zij aan het meisje een schriftelijk ontvangbe wijs ter hand stelt. Het renteboekje wordt zorgvuldig opgeborgen en wordt bij opzending van de rentekaart, omdat de geldigheidsduur daarvan gaat ver- loopen de duur der geldigheid staat op elke kaart aangegeven meege zonden aan den Raad van Arbeid. De werkgeefster moet de zegels, die zij opplak' dagteekenen. Betaalt zij over meer dan één week, b.v. over 3 3) EEN LEVENSLOOP. De menschen schenen mij verlaten te hebben slechts eenmaal kwam de vilder en zag mij eenige oogenblikken aan, hij haalde de schouders op..>Hans,« zeide hij, »ik kan niets voor u doen; slechts God kan u helpen.» Dit was de eenige troost dien ik gedurende mijne ziekte van menschen hoorde; ik weende heete tranen en smeekte God mij te laten sterven en tot zich te nemen. God zond mij echter andere hulp; de menschen hadden mij verlatentoen kwamen de dieren om mij te troosten; de schapen, die slechts door een klein, laag planken afschutsel van mij ge scheiden waren, bezochten mij, lekten mij het gezicht en de handen en blaatten treurig, als wilden zij hun medelijden betoonen; allen hadden mij zoo lief; ik had hen alle groot gebrachtvooral twee lammeren, die ik buitengewoon had verzorgd, waren dag en nacht bij mij; zij verwarmden mij met hunne lichamen, .ndc, ,on ik in d" koud» winternachten zijn bevroren geweest. Nog betere diensten bewees mi) Vos, mijn trouwe hond; hij week niet van mijne zijde; dikwijls zag hij mij met zijne vriendelijke oogen vol droefheid gels te dateeren en wel op den datum van uitbetaling. Voor een dienstmeisje, evenals voor een werkvrouw en een naaister, die behalve haar loon in geld ook nog kost, of kost en inwoning genieten, wordt betaald in de loonklasse, waarin zij volgens haar leeftijd en sexe be- hooren, dit is voor de vrouwelijke personen tusschen 14 en 21 jaar in de 3e loonklasse f0.40 per week) en voor vrouwelijke personen boven 21 jaar in de 4e loonklasse, (0.50 per week). Het doet er dus. indien een dienst bode kost en inwoning geniet, niets toe, op hoeveel men die koBt en in woning zou kunnen schatten. Alle vrouwelijke dienstboden van denzelfden leeftijd, behooren in denzelfde loonklasse. Te Venlo doet zich het geval voor, een Raadslid als zoodanig zal af treden en dat hij niet vervangen kan worden. Op de candidatenlijst, waarop hij gekozen is, komen n.l. geen namen meer voor, omdat er te weinig candi- daten zijn gesteld. De Gemeenteraad zal dus tot de volgende algemeene irkieziog onvoltallig blijven. Men kan dit een leemte in de kies- :t noemen, maar er zal ook erkend moeten worden, dat er binnen het stelsel der huidige kieswet niet in kan worden voorzien. Wanneer de kiezers daar niet uit eigen beweging voor zorgen of ze zet ten op de lijst personen, die het geen vier jaar uithouden, dan kan het ge beuren, de Gemeenteraad in dien tijd verloopt. Zelfs is het geval denkbaar, dat er heel geen Gemeenteraad meer i, dus ook geen Wethouders. Voor menig Burgemeester ware zulks en buitenkansje. - De bekende reclameteekenaar Willy Sluiter teekende voor de bekende Zeepfabrieken De Duif te Den Dolder een pakkende reclameplaat voor haar producten. Door den druk vermenig vuldigd, zal de reclame-teekening on- twijfeld de groote vraag naar Pleines' irtreffelijke producten nog doen aantal bezwaren zoodanig toe, dat, op de Veluwe de wet vrijwel als een mislukking kan worden beschouwd. Het ligt, in het voornemen van het legerbestuur om door een proef in en kele garnizoenen te doen nagaan, in hooverre 't mogelijk is om, zonder schade voor den dienst, op ruime schaal aan militairen de vergunoiog te verleenen om 's nachts thuis te gaan Orgeltrapper af. Voor allen die in den naam «orgeltrapper» of «wind maker» iets vernederends vinden is uitkomst de nieuwe benaming die de kerkeraad van de Doopsgezinde gemeente te Hallum heeft uitgedacht, die nl. in* het orgaan der gemeente sollicitanten oproept voo- de betrekking van «opwekker van de kunstmatige ademhaling van het gemeenteorgel.» De kerkeraad mag wel een toeslag geven voor 's mans visitekaartjes, Goedkoop varkensvleesch Uit Noord-Brabant vernemen wij, dat daar de varkensprijzen ineens zijn terugge- loopen. Betaalde men daar onlangs nog f 2 per K. G. levend gewicht, thans is de prijs ineens gedaald tot 1.70 k f 1.80 per K.G. Het blad »R. K. Gemeentepolitiek* eemt, dat de Raden van Gemeen- met minder dan 3000 zielen, in Noord-Brabant op uttnoodiging van Ged. Staten, binnenkort de mogelijk heid en de wenschelijkheid van samen voeging zullen overwegen. Nu de minister heeft toegezegd, een voorstel te zullen indienen om dege nen, die gemoedsbezwaren hebben tegen de Invaliditeitswet, neemt het huilde, als gevoelde hij mijne i, dan lekte hij mijn met puisten bedekt gelaat, en handen ik ondervond dat dit likken mijne pijnen verminderde, en mij goed deedik werd zwakker ik kou niet meer naar de deur gaan, mijn soep te halen. Nu had ik ge legenheid de wonderlijke schranderheid van den hond te bewonderenVos merkte spoedig, dat ik de soep meer haalde; met zijn slimme oogen zag hij mij laDgen tijd vragend aan, ik wees naar de deur; hij verstond mij, sprong op het slot van de deur, opende haar met een geweldigen druk en zag eerst naar de soep, vervolgens naar mij, ik gaf hem een teeken om de soep bij mij te brengen, hij nam voorzichtig den schotel tusscheD zijne tanden eu bracht hem langzaam bij mij, hij sti er de helft van op den grond, i er bleef voldoende over om mij te verzadigen. Zoo deed Vos dagelijks, zoodra hij hoorde dat de soep voor de deur gezet werd, opende hij haar, bracht mij die op de beschrevene wijze, en droeg den ledigen schotel even buiten de deur. Mijne ziekte nam toe, als Lazarus lag ik daar met zwereD en puisten over dekt, ik kon het zwarte brood en meel- soep niet meer gebruiken, toen nader Buitenland Een vreeselijk drama heeft de Lcer- Iqoiersstraat te Brussel in opschudding gebracht. Een leeraar, de WelEerw. heer Louette S. J., begaf zich naar de stad om boeken aan te koopen, toen op de Walenplaats een man in werkerskleeren op hem afkwam, een ijzeren staaf van onder'zijn overjas haalde en, zonder een woord te zeggen, met dit ontzet tend wapen den priester een slag toe bracht op het hoofd. De ongelukkige priester stortte ineen. De razende ging voort met te slaan en te stampen op zijn slachtoffer, dat aan zijn voeten uitgestrekt lag. De moordenaar bleek een krankzin nige te zijn, die aan delirium tremens leed tengevolge van drankmisbruik. De nood in Oostenrijk is ontzettend. Twaalf- en elf-jarige kinderen zien er s zes-jarige uit. De hulp, die van buiten komt is te gering, om den nood en de ellende van Weenen te verminderen. Niet slechts liefdegiften maar radicale hulp middelen zijn noodig. Van de ellende van Oostenrijk, van den ondergang van den millioenen- cultuurstaat draagt de wreede Clemen- ceau de schuld, die met zijn vrede, volkeren ongelukkig heeft gemaakt. Het energieke Duitschland kan zich niet eens staande houden. Oostenrijk wordt bedreigd met absoluten economischeo ondergang in Jugoslavië heerscht nog steeds een politieke chaosServiër», Kroaten en Slovenen, drie zusterstam- n kunnen niet naast elkander leven in Tschecbo-Slowakije bereiden zich dingen voor, die Europa wederom de koorts op het lijf zullen sturen. De ellende van 30 millioen menschen zal voor de geschiedenis het duidelijkst bewijs zijn, dat geen vrede mogelijk is zonder verzoening. Oostenrijk en Hon garije verkeeren in nood door de in Versailles en St. Germain kunstig ge schapen haat. Holland, Zweden en de milde gaven van gevoelige harten kunnen den onbeschrijfelijken nood en ellende van Weenen piet keereD, maar de heeren in Parijs moeten tot het in zicht komen, dat hun arbeid onheil stichtte, omdat slechts een vrede van rechtvaardigheid rust aan de wereld kan schenken. Op het grondgebied van de vroegere Monarchie zijn alle middelen voorhan den om de behoeften van allen te bevredigen. Er is te Parijs een heele groep smokkelaars aangehouden, meestal on derofficieren. Aan het hoofd stond een mandaat, die tijdens den oorlog bij de legerbevoorrading had gewerkt. Hij wist zich bons voor spek en vet der legervoorraden te laten geven on der voorwendsel, dat die goederen' verder aan de Parijscbe bevolking zouden verkocht worden. Alles werd echter naar Duitschland gevoerd en daar tegen enorme prijzen verkocht. Op eiken wagon, dien men verzenden kon, werd minstens 10.000 fr. gewon- i. Onder de betichten bevindt zich t een vliegerluiteoant, die veertien maal per legerorder vermeld werd. In de Zweedsche fioancieele kringen doet zich, tengevolge van de tijdsom standigheden een algemeene depressie gelden. Verschillende groote financieele en handelsondernemingen zijn onlang! failliet gegaan, waardoor tal vat kleine firma's mede ten val werden 'gebracht. Op de effectenbeurs te Stockholm is een paniekachtige daling ingetreden en de koers voor verschil lende belangrijke fondsen is sedert, jaren niet zoo laag geweest. door Krupp gebouwde locomotief heeft proef gereden. De machine en de wagens erachter waren groen versierd. Een groot deel der geschutfabriek is thans voor den aanmaak van spoorwegmaterleel in gericht. Deze hervorming van de geschut- fabrieken zegt de «Köln. Ztg.» en het is een bewijs van voortvarendheid en energie, ie in betrekkelijk zoo korten tijd 'wezenlijkt. den de ooien, die mij met huone.lam :n bezochten, geduldig lieten zij het toe dat ik hen de melk afnammet Kerstmis bereikte mijne ziekte den hoog- sten graad, twee dagen lag ik bewus teloos, toen schieten en trompetgeschal mij uit mijne verdooving opwekken. Toen wist ik dat de heilige Kersnacht aangebroken was; de lammeren lageo nevens mij en verwarmden mijmijn trouwe hond blafte luid van vreugde, toen ik de oogen opende, en likte mij de handende gedachte dat hel Kers nacht was, roerde mij tot tranen, de lammeren die aan mijne voeten lagen, herinnerden mij aan dat heilig Lam, dat zooveel voor onze zonden geleden heeft. «Neen,* zeide ik, »mijn Heiland, ik wil niet morren en kleinmoedig zijn als de dieren mij niet verlaten, hoe zoudt Gij het dan doen zijt Gij i getrouwer dan deze hond? Ik voelde mij verlicht, ik bad werd zeer getroost; ik moest lachen toen mijn getrouwe Vos mij de schotels bracht, die ik gedurende mijne lang durige bezwijming niet aangeroerd had, en zag mij met zijne verstandige oogen aan, alsof hij zeggen wilde«Eet en laat het u goed smaken.* Op nieuw moest ik zijne trouw bewonderen, het geen ik van de soep liet staan ver De Directeur van het Levensmid delenbureau maakt bekend, dat de broodkaart. 120e tijdvak (voor witte brood de zwart gekleurde) geldig is van 18 tot en met 26 December 1919. In de week van 15 tot en met 21 December 1919 wordt op bon no. 11 (elf) der Suikerkaart 2'/, ons goed- koope suiker verkocht. De heer W. C. van de Volkere behandelde Dinsdagavond voor de vereeniging Geloof en Wetenschap het onderwerp ,,Draadlooze telegraphie en Amersfoort Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat is besloten voor den winter 19191920 een toeslag op de kosten in brandstoffen te verleenen. Bij de toekenning zal rekening wor den gehouden met het volgende Gezinnen zonder kinderen met een werkelijk inkomen, geschat over 1919, hooger dan f 1300.ontvangen geen toeslag, bij gezinnen met kinderen wordt deze grens verhoogd met f 100. voor elk kind tot een maximu f2500.—. Voor hen, die voor toéslag merkiqg wenschen te komen, zullen formulieren beschikbaar worden gesteld aan het Levensmiddelenbureau, Appel markt en de Arbeidsbeurs, Davidshof. Tijdens de uitreiking der broodkaarten van 16—22 December 1919. Deze formulieren moeten behoorlijk ingevuld aan hat Levensmiddelenbureau worden ingeleverd voor 1 Januari 1920. De aanleg der electrische installatie in de school aan de Schimmelpenoinck- kade werd opgedragen aan het Electro- Techniskh Bureau F. H. Lomans, Hof, Amersfoort, De uitreiking der broodkaarten voor de volgende periode zal gescheiden aan het Levensmiddelenbureau Groen markt en aan de Arbeidsbeurs Davids hof, in de hieronder aangegeven volg orde en op de daarbij vermelde dagen Levensmiddelenbureau Groenmarkt. 1— 600 Dinsd. 16 Dec. 8'/,—2'/, u. 601—1200Woen. 17 8'/,—2'/,u. 1201—1800 Dond. 18 8'/,—2'/, u. 1801—2400 Vrijd. 19 8'/,—2'/a u. 2401—2900 Zaterd.?0 8'/,—12 uur 2901—3500 Maand. 22 8'/,—2'/, u. Arbeidsbeurs Davidshof. 3501—4100 Dinsd. 16 Dec. 8'/,—2'/, u. 4101—4700Woen. 17 8'/,— 2'/, u. 4701-5300 Dond. 18 8'/.—2','j u. 5301-6000 Vrijd. 19 8'/»— 2"/a u 6001 —6800 Zaterd. 2p 8>/a—12 uur 6801 enz. Maand. 22 8'/22'/a u. strekte hem gewoonlijk tot maaltijd, maar ik zag dat de schotels nog alle onaangeroerd waren, het trouwe dier had gedurende de twee dagen mijner bedwelming bet niet gewaagd, de soep te gebruiken, maar liever honger ge ledenaangedaan gaf ik hem het teeken tot eten, hij at niet eer voor dat ik de soep had geproefd, toen liet hij het zich buitengewoon goed smaken. Ik gevoelde thans eene weldadige warinte in mijn lichaameen zacht zweeten brak uit, ik ging diep onder het dek ''ggen, trok den getrouwen Vos warme lammeren tot mij, op het zw volgde een heilzame slaap, tegen den morgen ontwaakte ik, en gevoelde mij als herleefd. Het was Kersmis, ik hoorde de klok ken tot het H. Misoffer luideneen heilig godsdienstig gevoel vervulde mijnen geest, ik nam het gebedenboek, dat Christine mij gegeven had, van onder mijn hoofdkussen, waar ik het bewaard hadik bad aandachtig en met groot vertrouwen. In mijnen godsdienstijver verdiept, hoorde ik niet dat de deur opengingmaar mijne trouwe hond kwam vleiend en kwispelstaartend bij mij, als wilde hij mij op een binnen komenden perSoon opmerkzaam maken. Verrast zag ik op, het was Christine, H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek Zonder onnoodige geleerdheid ver klaarde spreker de wonderwerking en toepassing der electriciteit en boeide hiermede zijn toehoorders tot het einde. Vooral de goedgeslaagde proeven trok- ken alle belangstellingeen gewone gloeilamp brandde zonder eenige ver binding met de stroombron. Na de pauze behandelde spreker de draad- iooze telegraphie en zette de werking van verschillende detectors uiteen. Een complete radio installatie was in de zaal opgesteld en de marconist de monstreerde hiermede zoowel het ver zenden als ontvangen der telegram men, duidelijk aantoonend het machtige redmiddel dat de in gevaar verkeerende schepen in een dergelijke inrichting bezitten. Het noodsignaal S. O. S. save our souls, redt ODze zieleo. werd uitstekend opgevangen en de; zigen getoond. Spr. schetste ten slotte een toekomst beeld van de toepassing der electrici- it tot heil der msnschheid. Een spontaan applaus sloot zich aan bij hel dankwoord van den Voorzitter voor dezen buitengewoon interessaoten avond. Ongetwijfeld plaatst de ver eeniging een volgend seizoen wederom dergelijke voordracht op haar program. A. S. Dinsdagavond kwam de gemeente raad bijeen ter behandeling van een omvangrijke agenda, waarover weinig te praten was, zoodat 't niet Om advies werden o.m. Daar B W. gezonden een verzoekschrift verbetering der Walikerstraar verzoek om aanstelling tot gemeente vroedvrouw van mej. A. Lemaireeen verzoek om verbetering van de Nacbt- tegaalsteeg. Tot onderwijzer aan de school vooi 'oortgezet Lager Onderwijs werd be noemd de heer Boer; mej. G. A.Jon ker werd eervol ontslagen als onder wijzeres in de nuttige handwerken. De verhooging van het schoolgeld lor den hoofdactecursus blijft. Een adres daartegen werd verworpen. Midden in een cursus verhoogen gaal niet, meende Raadsheer Noordewiei de meerderheid meende van wel. De reeds vermeide aanvragen koop van gemeentegrond werden alle toegestaan op de vastgestelde voor- Van B. A. Clemens werden t- woningen met grond aan den Woestlj- gerweg gekocht en van de heeren Van Esveld de villa Nederberg. De credietcn voor technische verbe- tering der gasfabriek werden toegc- staan totaal f 80,000. Het kleedinggeld voor 'n politieman werd gesteld op f i50, voor 'n inapec- ur op f 200. De regeling van den toeslag op de brandstofprijzen werd goedgekeurd. Bij die betreffende den gemeente lijken katoenverkoop kwam de heet Nieuwendijk verzet aanteekenen. Hij protesteerde tegen uitschakel in den winkelier, die 't best de kan regelen. De heer Polder lanceerde een i kapte beschuldiging aan het adres da winkeliers, en werd daarover onder» houden door den heer Nieuwen dijk. De Voorz. beweerde dat de gemeente <k verkoop zelf röoest leiden en zeide d0 dat deze kwam als gevolg van eer genomen raadsbesluit. Bij stemming werd de voordtadt verworpen. Bij de rondvraag werd aangedronget - op spoed met beschikbaarstelling i voetbalterrein, terwijl de heer Ove informeerde waarom een rapport in woningbouw in eigen beheer zoo li uitbleef. Alle vragen werden bevredigen' beantwoord. De militaire sportweek voor 4* IVe Divisie heeft plaats te AmewfooJ V 31 Mei5 Juni. Zij omvat korpswe^ strijden in zwemmen, granaatwerper afstandsmarscben, veldloop, schieter wielnjden, polotonsoef, te paard Ve» der zijn er wedstrijden in springen loopen boksen, worstelen, werpen e» schermen. Voor officieren en onderofficiers der bereden wapens worden ook wed strijden te paard uitgeschreven, In een perceel aan den Arnh. wej is zekere E. J. de R. plotseling dood gebleven. Het lijk werd daar de woninj j aan den Bisschopsweg vervoerd. Aan den Arnhemschen weg brandd* een hooiberg tot den grond aC waar schijnlijk doordat kinderen met lucifers speelden in de nabijheid. Overeen ortinzsK zoo lu£ «O, Hans! leeft gij nog?» waren hare eerste woorden, zij zag mijne ellende, tranen kwamen haar in de oogen, van droefheid kon zij niet spre ken zij reikte mij de hand en ik ver haalde haar betgeen er met mij ge beurd was. «Zijn dat menschen,» riep zij uit, «een steen zou zich over u hebben ontfermd, en u hebben zij in den groot sten nood verlaten 1» Toen ging zij naar de huisgenooten, verweet hun hunne ongevoeligheid, en smeekte hen, om mij niet te verlaten. Zij schaamden zich en beloofden mij betere hulp en voed sel, ook zonden zij mij schoone klee deren, waaraan ik groote behoefte had, maar zelf komen, durfden zij niet; zij waarschuwden Christine voor mij, maar het moedige meisje riep vol christelijke liefde uit: «God zij gedankt wiens, ge loof mij leert, mijn'naasten in tijd van nood niet te verlaten, maar te helpen daar waar 't in mijn vermogen is; wie zijn leven op een zoodanige wijze wil redden, zal het verliezenwat ik Hans bewijs dat bewijs ik aan mijnen Jezus zeiven. Hij zal mij en den armen Hans genadig zijn.» «Christine hield niet op met smeekeo, tot dat de boerin mij een beter dek en een kussen gafdaarop kookte zij eene soep, zoo als ik nooit in mijn Ie heb gegeten. Vervolgens troostte lij met liefderijke woorden en steldi i| Gods barmhartigheid duidelijk voo oogendoor hare hulp en loespraal gevoelde ik mij verlicht en gesterkt Zij verhaalde mij, dat zij met leedwezet verdriet vernomen had, dat ik i r ziek was en op sterven lag; toet hield zij niet op haren meester smeeken, haar verlof te geven mij mogen bezoeken Eerst na lang tegen streven had hij het haar vergund, toei had zij den geheelen nacht (zeven uren' geloopen. In het dorp gekomen had zij naar mij gevraagd en een jongen had haar gezegd, dat ik sedert twee dagen lerven lag en misschien reeds dood zij had van schrik en verdriet bijna geen voet meer kunnen verzetten, «Iotusschen,» eindigde Christine, «brave Hans, laat God alles ten goede uitloopen, ik zie dat gij beter zult worden, als de rechte middelen msar aangewend worden.» «Ja, Christinemaar van waar zullen die middelen komen vroeg ik eenigs- zins kleinmoedig.

De Eembode | 1919 | | pagina 1