Groote Balans=Opruiming FIRMA GEBRS. HAMERS Lv&ngestraat, hoek Nieuwstraat Tapijten, Meubelen, Bedden, enz. extra laaggestelde prijzen Zie de Etalage's - Onze Magazijnen zijn 's middags van 12 tot l'/2 uur gesloten Betaling Contant Bel dan op No. 42 Vo°' Advertentiën Juffrouw Ambachtsschool. Nctaris Johs. Knoppers Manufacturen, Lingerie's, Dames- en Meisjeskleeding Totaal 4774. Vermioderiog door overlijden172 m., 189 v. Totaal 361. Ve. trek1648 m., 1702 v. Totaal 3344. Verminderd met: 1814 m., 1891 v. Totaal 3705. Werkelijke bevolking op 31 Decem ber 1919: 13344 m„ 16461 v. Totaal 30805. Vermeerderd met: 579 m„ 490 v. Totaal 1069. Geboren 366 kinderen van het lijk en 362 van het vrouwelijk geslacht. Het aantal alhier in 1919 overleden personen bedroeg 193 van het m; lijk en 190 van het vrouwelijk geslacht. Voltrokken werden 271 huwelijken, waarvan 160 kerkelijk werden ingeze gend. Ingeschreven werden 9 vonnissen tot huwelijksontbinding. In Den Haag overleed onze malige stadgenoot A. Pot, oud-onder directeur der telegrafie. De overledene wijdde zijn beste krachten aan de on dersteuning van armen en ongelukklgen. Hebt U een Taxi of Auto noodig? Amersfoort. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat uit een onderzoek, door den Keuringsdienst ingesteld naar de levering vao met meel vervalschte peper aan een winkelier bier ter stede, door de firma Steenhoff en Schouten Lan- gegracht no. 7 te Amersfoort, is geble ken dat door gemelde firma, op enkele uitzonderingen na, gedurende zeer ge- ruimen tijd tot Januari 1920 steeds peper is afgeleverd, welke vóór de aflevering door gemelde firma, op zettelijk met ecue zekere hoeveelheid meel werd vervalscht. Met ingaDg van 15 Januari is tot pluimvee-consulent en directeur van het Proefstation der V.P.N. te Birk- hoven benoemd G. J. Westerink, alhier. Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Bunschoter Veen- en Veldendijk, maken bekend, dat ter inzage van be langhebbenden ter secretarie van het Hoogheemraadschap aan de Laoge- gracht 23 is nedergelegd. een ontwerp Statenbesluit tot wijziging van het Reg lement van het Hoogheemraadschap »de Bunschoter Veen- en Veldendijk». Bezwaarschriften daartegen kunnen worden ingediend aan het bestuur van den Bunschoter Veen- en Veldendijk, Langegracht 23. Men schrijft ons «Zondag jl. gaf «Rapiditas» draebtenavond in 't Patronaatsgebouw aan 't Zand. Deze voordrachtenavond is, zoowel voor Rapiditas, als voor de medewerkenden een succes geweest. De zaal was uitverkocht, zoodat verschei dene menschen teleurgesteld moesten worden. Het publiek heeft zich van het begin tot 't einde kostelijk gearnu seerd. Een woord van lof cd dank mag dan ook aan «Barr en Hol», die zich helangloos disponibel stelden, niet ont houden worden. Herhaaldelijk dreunde de zaal van 't applaus. Verwacht wordt, dat Rapiditas door dit succes aange moedigd, nog meerdere van deze avon den zal organiseeren.» Ledenverg. „de Jonge Wacht" on- derafd. van St. Bernardus, Dinsdag 13 Januari in de R. K. Werklieden ver- eeniging- De Voorzitter opende de vergadering die zeer goed bezocht was met den Christelijken groet waarna de notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. De Voorzitter wtnschte allen leden een gelukkig en Zalig Nieuwjaar en gaf daarna het woord aan den Arl 1 viseur ter installatie van verschillend" nieuwe leden. In zeer pakkende woor den zette de Eerw. Adviseur nog eem het doel der J. W. uiteen, en gaf op gemoedelijke en bevattelijke wtjze aan. waarom de J. W. juist zooveel goeds kon verrichten voor de drankbestrijding. Daarna werden 3 nieuwe leden gein stalleerd. Daar deze vergadering'de eerste van dlt jaar was had tevens de belofteher- el prikkaarten gaven zich 7 leden op terwiil tevens medegedeeld kon worden dat door den ijver van het bestuur zich hadden. 2 donateurs opgegeven der bestuursleden reciteerde et mooi gedichtje over de drankellende. Van de rondvraag die alsdan aan de orde was werd zeer druk gebruik ge maakt. De Eerw. Adviseur beant woordde naar genoegen de verschil lende vragen die gesteld werden en spoorde aan steeds een goed gebruik van de rondvraag te maken daar zulks steeds een aangename en nuttig: af wisseling geeft van het een en ander omtrent drankbestrijding. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Vooizitter op gebruikelijke wijze de vergadering, die wij in alle opzich ten zeer geslaagd mogen heeten, en wel vooral omdat er tot groot genoe- van bestuur en leden de volmaak- orde heerschte. Maandagavond sprak Rector de Groot voor de R.K.W.V. over: Werk liedenver. en jeugdorganisatie. De Eerw. spr. wenschte geen hoog dravende redevoering te houden over dit onderwerp. Slechts enkele punten hierover te behandelen was zijn bedoeling. Het erband aantoonen tusschen Jeugd organisatie en W.V. was o.a, het doel in zijn betoog. Spr. wees op de schitterende plaats dte de Koomsche arbeidersorganisatie het sociale leven heeft ingenomen dat zij die eervolle plaats met alle recht verdient. Zeker, schaduwplekken vertoonen zich. Er ligt nog een reuzenatbeidsterrein ter bewerking. De Roomsche arbeiders moeten Roomscher gemaakt worden. Hun Roomsche geest moet in het openbare leven tot uiting komen. Niet alleen het materialisme. De arbeiders moeten meer bekend worden metSociaal en Politiek. De menschen innerlijk veibeteren is torwaar een moeilijke taak. Een flinke Jeugdorganisatie zal deze taak echter aanmerkelijk vergemakke- Wat is het doel van de Jeugdorga- satie. Eerstens godsdienstige opvoe ding. Immers zonder godsdienst geen goede opvoeding. De godsdienst moet hen met uit de harten te rukken zijn. Vervolgens de Jeugd met de sociale en economische begrippen bekeDd maken. Zorgen voor een goede vak opleiding enz. enz. De organisatie der volwassenen moet die der Jeugd kracht dadig steunen. De Jeugdorganisatie is 'et sterk genoeg. Er wordt nog te weinig gedaan de jongens datgene bij te brengen wat later in de groote beweging moeten Ten slotte gaf spr. aan wat de W.V. practisch bad te doen om de Jeugd organisatie te bevorderen. Medewerken de Patronaten. Zorgen dat de jongens er lid van worden, Ook Amersfoort heeft tekort aan leden. Spr. spoorde nogmaals aan tot krach- tigen steun voor de Jeugdorganisatie. De Commissie voor het ontwerpen t een plan tot reorganisatie van het R. K. Bijzonder Onderwijs in de ge meente Amersfoort vergaderde Donder dagavond onder leiding van den beer Marlens, die, na opening, mevr. Wessels van Meegeren als secretares introdu ceerde en haar dank bracht voor de welwillendheid, waarmede zij het secre tariaat had aanvaard. Ingekomen was een schrijven van den Alg. Overste der Fraters der Congr. O. L. Vr. v. h. H. Hart te Utrecht, die mededeelde met instemming te hebben kennis genomen van het plan der Commissie, doch zich veroorloofde eenige bemeikingen te plaalscn. De vergadering constateerde, dat de Schr, zich niet voldoende had vergewist van de wording en de taak der Commissie i droeg de Secretares op een schrijven et de noodige information tc zenden, In behandeling kwam nu het rappoit der Studie-Commissie. De couclusien, waartoe de Studie-Commissie na gezette overweging was gekomen luiden als volgt 1. De Commissie spreekt zich uit >or parochiaal onderwijs. 2. Zij is vóór decentralisatie der Katholieke scholen zoowel voor jongens als meisjes. 3. Voorbereidend onderwijs, gelijk vormig voor alle kinderen der respect, parochiën, is noodzakelijk. 4. De Commissie spreekt de wen- schelijkkeid uit, dat parochiale scholen op centraal gelegen punten worden gesticht. 5. De Commissie stelt zich voor, dat de 7-klassige parochiale school een volledige opleiding geeft. De leerlingen, die de 7 klassen gevolgd hebben, kunnen overgaan naar H. B. S„ Gymnasia of Handelsschool. Leerlingen die een M. U. L. O. diploma willen behalen, verlaten na beëindiging van het 4e leerjaar de parochiale Lagere school en worden opgenomen in een speciale M.U.L.O.-school. 6. Naast de parochiale Lagere scho len dient te worden gesticht een school voor leeilingen, die 't onderwijs aan de gewone lagere school niet kunnen volgen. 7. Medisch schooltoezicht gemeen worden aanvaard. Deze zeven punten werden na eenige bespreking eenstemmig aanvaard en vormen den grondslag waarop zal wor den voort gebouwd. Aan de studie commissie werd opgedragen vooit te zetten het ontwerpen van diverse regelingen, die als gevolg van vaarden der zeven punten, noodig blij ken. Deze commissie stelt zich voor bij dien arbeid een beroep te doen op de medewerking van de hoofden en on derwijzers der R. K. Scholen, vooral waar het geldt punten die speciaal de regeling van het onderwijs raken. Dit alles zal verwerkt worden in een tweede rapport, hetwelk later weer on derwerp van bespreking zal uitmaken in een generale commissie-vergaderiDg. Zooals reeds is medegedeeld is de sa menstelling der commissie als volgt: van elk der R. K. Schoolbesturen twee afgevaardigden benevens twee vertegen woordigers der R. K. Werkliedenver- eeniging en twee der R. K. Midden- standsvereeniging plus twee toegevoeg de ledenmevr. Wessels en de heer Martens. Aan de onderwijsgevende congiegatie der Zusters van O. L. Vr. die niet ter vergadering kan aanwezig zijn zal geiegeld mededeeling geschie den van het behandelde. Uit den Omtrek £emnes Het schrikkelijke stormweer heeft op verschillende plaatsen schade aange richt. Te Binnendijk werd bij E. van Ginkel een gedeelte metselwerk cn rieten bedekking van het dak wegge rukt. Ook bij J. v. Wegen, W. v. Dijk en de gcz. Hoogeboom had het rieten dak veel te lijden. Bij T. Roodhart waaide de kap van de hooimijt uit elkaar. Te Buitendijk moesten een drie tal hoornen bij J. Elders, welke op de de boerderij dreigden te vallen, haastig worden omgehakt. Bij de wed. J. Sta lenhoef kwam de schoorsteen en een gedeelte dakbedekking "met donderend geraas omlaag. Een groot aantal leien werden van den gemeentetoren te Buitendijk afgerukt, zoodat het lood geheel omkrulde. Door de na beneden zeilende leien werden vele kerkruiten vernield. Voor het behoud van de torenspits, welke in zeer slechten toe stand verkeert, wordt gevreesd. Op den Laarderweg zijn ettelijke sparrenboomeo omgewaaid. Ook de electrische verlich ting had het zwaar te verantwoorden. Op verschillende plaatsen zijn lampen stukgeslagen en bij tusschenpoozen zaten vele inwoners iu den donker. Hoevelaken De laatstgehouden zitting van onzen gemeenteraad was nagenoeg geheel „gewijd" aan de behandeling van 't verzoek eener woningbouwvereniging om terrein en voorschot. De architect dier vereeniging was present en gaf raad aan den Raad. Soms waren zijn argumenten wat gezocht, en als gehrel bood deze zitting geen verheffender) aanblik. Uit 't publiek werd nu en dan gepraat, en de Voorzitter die lei- moet. liet 't lijdzaam toe. Het eind de voorstelling was dat de ver zoeken werden afgewezen. Men is niet tegen de woningbouwerij, aar wil dat met goed overleg doen eerst onderzoeken of de behoefte n woningen wel zoo groot is als de bouwlustiga architect der bouwvereni ging het den Raad voorstelde. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1920 637 mannen en 550 vrouwen, totaal 1187 personen. Vorig jaar waren deze cijters: 623 m., 534 vr., totaal 1157. Er werden in het afgeloopen jaar geboren 36 kinderen. Er vestigden zich 98. Naar elders vertrokken 90. Over leden 14. Huwelijken werden er 11 gesloten De bevolking is dus met 30 toegenomen. Eeusden Binnenkort zal hier een Kon. Mr rechaussee-kazerne worden gebouwd. De aanbesteding zal spoedig plaats hebben. Reeds thans zijn enkele ma rechaussees ingekwartierd op het land goed «Den Treek» van de familie de Beaufort. Het nieuwe gebouw zal wor den gebouwd bij de brug over de beek, waar een zijweg naar den Treek loopt Ondertrouwd: W. Gijsbcrtse en N. van den Bunt. Epistel en Evangelie Broeders I Daar wij gaven bezitten, verschillend naar de ons geschonken genade, profetie-gave overeenkomstig den regel des geloofs hetzij een dienst ambt in te dienen hetzij iemand leer- iar is in hel leeraren is hij vermaner o het vermanen die uitd< ell in een- "oudigheiddie overste is met ijver; die barmhartigheid doet met blijmoe digheid. De liefde, zij ongeveinsd. Haat het kwaad, hecht u aan het goedbe- elkander met broederlijke liefde voorkomt elkander in eerbetoouzijt traag in den ijverweest vurig in den geestdient den Heerverblijdt u in de hoopzijt geduldig in dc drukking volhardt in hei gebed v mededeelzaam voor de behoeften der heiligen oefent gaarne de gastvrijheid. Zegent die u vervolgen, zegent en vloekt niet I Verblijdt u met blijdeD, weent met weenenden zijt eensgezind onder elkandertracht niet naar bel hooge, maar hebt smaak voor hel nederige I EVANGELIE volgens den H. Joannes; II, 1—11, In dien tijd was er eene bruiloft tc Kana in Galilea en Jesus' Moeder daar. En ook Jesus en zijne leerlingen werden ter bruiloft genoodigd. Toen er nu gebrek oan wijn »was, zeide de Moeder van Jesus tot Hem Ze hebben geen wijn, Jesus zeide haar: Wat heb net u, Vrouwe? Mijn uur is gekomen. Zijne moeder zeide tot de bedienden Doet alles wat Hij u zeggen zal. Er stonden nu daar, inge volge de reiniging der joden, zes steenen kruiken, houdende elk twee of drie maten. Jesus zeide hun Vult de kruiken met water I En zij vulden ze boven toe. En Jesus sprak tot hen Schept du en brengt het aan den hof meester I En zij brachten het. Als nu de hofmeester het water, dat wijn ge worden was, proefde, (hij toch wist niet van waar die wasdoch dc bedienden, die het water geschept hadden, wisten het)riep de hofmeester den bruide gom en zeide hem Ieder inensch stelt den goeden wijn op, en wan goed gedronken heeft, dan den minderendoch gij hebt den goeden wijn tot nu toe bewaard I Dit eerste der wonderteekenen deed Jesus te Kana van Galilea en Hij openbaarde zijne heerlijkheid, en zijne leerlingen geloofden in Hem. Kerkelijke Diensten Amersfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht. ZONDAG. H.H. Missen 7 uur en half 9. Half 11 de Hoogmis. Kwart na twaalf Catechismus. 3 uur Vespers. Half 5 Congregatie H. Familie. Half zes Patronaat. DINSDAG. 8 uur gez. St. Antonius-Mis. WOENSDAG. H H. Missen half 8. 8 en 9 uur. DONDERDAG. 7 uur Lof. Dagelijks de Heilige Missen om 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG Half zeven en Acht uur H. Mis. Kwart over negen H. Mis en Half elf Hoogmis. 12 en 2 uur catechismus. 3 uur Vesper. 6 uur oefening met predikatie van de Broederschap van den Zaligen Dood. ZATERDAG. Nam. van V/t—9 uur biecht- hooren. 7 uur Lof ter eer de H. Maagd. DAGELIJKS de Heilige Missen ten zeven, acht en negen u Parochiekerk van St. Henricus aan de Borstraat. ZONDAG De H.H. Missen om 5 en 7 Om 10 uur de Hoogmis. 4 uur Lof met Rozenhoedje. DAGELIJKS de H.H. Missen 7 eri' 8 uur. Parochiekerk van St. Anafrldus aan de Vondellaan. ZONDAG. Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. 12 uur Catechismus. 4 uur Lof met Rozeuhoedje. ZATERDAG. Va-i 58 uur Bicchthooren. 7 uur Lof met Rozenhoedje. DAGELIJKS de H. Mis om half 8. De Katechismus op de gewone hooglanderveen. Parochie St. Jozef. ZONDAG. Half 8 H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Half 3 Catechismus, 3 uur Lof. DAGELIJKS dc H.H. Missen o kwart vóór acht en kwart ov acht. hoogland. Parochie St. Martinus. ZONDAG. Half 8 H. Mis. Half 11 de Hoogmis. Half 3 Catechismus 3 uur Lof. Na het Lof recollectie-oefening. DAGELIJKS de H.H. Missen half 8 en kwart over 8. Dijkerk. Parochiekerk H. Catharina. ZONDAG. 7 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. 3 uur Vespers met Rozenhoedje MAANDAG. Half 8 gez. Jaarget. voor de Z. Eerw. Heer Past. Willemsen familie. ZATERDAG. 6 uur Lof met Rozenhoedje. Gedurende de week de H. M half 8. R. K. Dienstbode, liefst vóór 1 Mei, kunnende koken. Brieven onder No. 23, Boeklt. v. A. F. Stroober, Deventer. Manufacturen, Garen en Band enz. Gevraagd een volkomen met het vak bekend. Salaris f700 f800. Brieven letter Z. H., Kantoor De Eembode, Amersfoort. Amersfoort met avondcursus voorbereidend Technisch Onderwijs. Van 21 Jan. tot en met 25 Febr. aangifte van nieuwe leerlingen 's Maandags van 10-12, 2-4 cn 7-8 uur. 's Woensdags van 10-12 en 2-4 uur. Aanvang van den cursus April. Onderwijs in Timmeren, Schil deren, Meubelmaken, Smeden, Machinebankwerker Electrotech- niek en Instrumentmaken. Schoolgeld f6 tot f60 p. jaar, onvermogenden kosteloos. Namens Jiet Bestuur, J. J. WESSELING JR. Directeur, j Gemeub. Zit-Slaapkamer aangeboden voor 'n heer b.b.h.h. met of zonder pension. Brieven onder lett T. D., bu reau De Eembode. Amersfoort. De Notaris Johs. Knoppers te Amersfoort zal op Woensdag 4 Februari 1920, 's namiddags 1 uur, ten huize van E. van Diermen aan den Emelaarschen weg te Stoutenburg publiek verkoopen In de gemeente Stoutenburg Een landbouwerswoning met stookhok, schuurtje en twee roeden berg, aan den Emelaar schen weg, benevens het recht van erfpacht tot 1 November 1929 (met recht van verlenging telkens voor 20 jaar), aan den onder en bijgelegen grond, tuin, boomgaard en bouwland, groot 48.82 Are. Jaarlijksclte Canon f 30.25. Aanvaarding bij betaling op 4 Mei 1920 of vroeger. N.B. De schuur naast het huis wordt afzonderlijk voor afbraak verkocht, evenals 1 perc. hak hout en 2 wilgeboomen, met recht van naasting. Onmiddelijk daarna wordt al daar om contant geld publiek verkocht Guste melkgevende koe, Gladtandschc hit, kar, tuigen, kruiwagen, 2 snijbanken, partij best hooi, stroo, aardappelen, koolrapen, deelger?edschappen, kroonzaag en schragen, mest, boonestaken, eenigen inboedel cn wat verder te voorschijn gebracht zal worden. 's Morgens voor den verkoop te zien. Tevens worden aldaar ver kocht: plm. 30 vim zware eiken en beukentakkenbossen staande nabij de hofstede Klein Stouten burg, bewoond door R. Brons. te Amersfoort zal op Donderdag 29 Januari 1920, voorm. II uur, in het koffiehuis van den heer G. J. Schimmel te Hoogland aan den Ham. publiak verkoopen In de gemeente Hoogland. Perc. 1 en 2. De boerenhof stede „het Nieuwe Gein" gelegen aan de Koekboersteeg bij de halte Liendert, beslaande uit ruime en in zeer goeden staat verkeerende landbouwerswoning met achter huis, waarin stalling voor 10 koeien en 2 paarden, gemetselde varkenshokken, wagenloods, 4 roeden berg. tuin, boomgaard, bouw- en weiland en houtgewas, groot 4.32.86 H.A. Te veilen in 2 perc. en combinatie. Verhuurd tot 1 Januari 1923 aan de Wed. G. van Dijk voor f300 per jaar. Perc. 3 en 4. Twee Kampen wei- cn hooiland, achter elkan der gelegen in Neer-Zeldert nabij den Neer-Zelderlschen weg. Perc. 3, kad. Sectie A No. 220, groot 1.15.60 H.A., perc. 4. kad. Sectie A No. 219 groot 1.94.00 H.A. Mondeling verhuurd aan H. K. Ruitenbeek le Hoevelaken voor f450 per j. tot Kerstmis 1921. Perc. 5—8. Vier kampen wei en hooiland achter elkander ge legen in Neer-Zeldert, nabij den Neer-Zelderlschen weg, perc. 5 kad. Sectie A no. 274, groot 1.00.40 H.A., perc. 6 kad. Sectie A no. 273 groot 1.41.50 H.A., perc. 7 kad. Sectie A no. 272 groot 1.21.00 H.A., perc. 8 kad. Sectie A no. 271 groot 110.70 H.A. In eigen gebruik geweest bij A. en W. Ruitenbeek. Betaling en aanvaarding behou dens huurrechten 29 April 1920. N.B. Na afloop worden 16 eikcboomen langs den weg op het Nieuwe Gein in 6 perc. af zonderlijk verkocht.

De Eembode | 1920 | | pagina 2