1 Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANOECRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG 29 JAN. 1920 33» JAARGANG No. 87 ABONNEMENTEN kunnen elke week ln- feschiedei ÏSStiPJ" kwartaal "nVang van een nieuw Prijs per drie maanden f0.90 Buiten de nummer' 10 '°'95' Afzonderlijke Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort édn gulden per laar "cenlc AD VËRTENTIÊN 25 cent per regel Billlike ad'vert?eren°r hande'WS (feen plichtsbetrachting zonder zelfverloochening. Binnenland —Leeuwarder gemeenteraadsleden, had den, voorgesteld den verkoop van ster ken drank van Zaternamiddag 12 uur tot Maandag v.m. 8 uur, alsmede den verkoop op alle Christelijke fee gen in huu stad te verbieden. Hóu..- en caféhouders besloten daarop, uit puur protest tegen de mogelijkheid dat de raad het voorstel aan am, hun zaken drie dagen lang te sluiteneen staking, die nog vrij wat verder ging dan een tap- verbod en die menschen van buiten, marktbezoekers en zoo meer leelijk heelt gedupeerd. Intusschen had het geval in de stad niet weinig opgewondenheid veroorzaakt Woensdagavond was er krachtige taal gehoord in een vergadering door de plaatselijke vereeniging van hotel- cn koffiehuishouders uitgeschreven, Men wilde het publiek toonen wat hel bedrijf in een provinciehoofstad bcteekent, en dit kon niet beter beter geschieden dan door sluiting van de zaken op Vrijdag, Zaterdag en Zondag, waartoe alle ver gunninghouders zich op straffe van een boete van vijfhonderd gulden verbonden. Zoo bood Leeuwarden Vrijdagoch tend een zeldzaam schouwspel. De marktbezoekers die in het vroege mor genuur met hun wagens uit alle rich tingen de stad binnen kwamen dachten als gewoonlijk ontvangen te worden door logementhouders en stalknechts, die met rappe hand de paarden zouden uitspannen en de equipage onder dak brengen. Men liep van deur tot deur maar overal was het resultaat hetzelfde zegt de Leeuw. Ct.geen toegang voor mensch, noch dier, nog wagen noch fiets. Wie blijven moest, liet zijn wagen en paard bij het inarkihek, maar de meesten zagen zich genoopt rechtsom keer te maken en gingen na eenigen tijd huistoe. Er was niets te krijgen, nergens werd een deur geopend. Voor de neringdoenden was deze staking een behoorlijk georganiseer de waarbij ook posters niet ontbraken een groote schadepost. En de bur gemeester moest bij de ingezetenen lo gies vragen voor de buitenlui, zoo on gastvrij buitengesloten in de aldus vrijwillig drooggelegde stad. Men deelt mede, dat er een aantal valsche Belgische bankbiljetten 1000 francs naar Nederland zouden zijn vervoerd. De nummering der series is slecht, speciaal wal betreft het cijfer 8. Wan neer de serienummers op de valsche biljetten bevochtigd worden en er wordt over gewreven, vlekt de inkt. Te Zwolle heeft de politie in een hotel twee jongens van 15 en 17 jaar aangehoudeu, uit Nijmegen afkomstig, die in het bezit waren van een revol ver, een boksbeugel, een zaag en een lange priem. Zij hadden het plan op de heide een hut te bouwen. Wat daar wilden uitvoeren, werd niet i teld, wel zeiden zij, dat het zien films hen er toe had gebracht, afwezigheid der huisgenooten ia ten huize van de weduwe S. te Vinke- veen ingebroken na vernieling van een glasruit. Een belangrijk bedrag aan goud en geld is verdwenen. Te IJselstein hoorde de dienstbode i een landbouwer des nachts ge ritsel. Zij zette een groote keel op en de onmiddelijk toeloopende bewoner des huizes zag nog juist twee mans personen de achterdeur uitwippen. Naast de boerderij vond men den vol genden dag een bont, een horloge en een paar schoenen van de dienstbode, die de langvingers daar in hun haast blijkbaar hadden verloren. Hoewel de politie herhaalde malen procesverbaal opmaakt tegen eigenaars van honden, welke deze ongemuilkoifd laten rondloopen, wordt het desbetref fend bevelschrift nog herhaaldelijk over treden. Van hoogerhand wordt op strenge handhaving van dat bevel aangedron gen, omdat zich nog gedurig gevallen hondsdolheid voordoen. Benoemd tot Directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, de weleerw. zeergel. heer dr. Th. J. F. Verboeven, te Zwolle. Het door den noodlottigen brand zoo zeer gehavende Stads-Wijohuis te Zutfen met zijn schoonen wijnhuisturen, was het sieraad der Markt. Hel gebouw werd o.m, gebruikt tot waag, hoofd wacht en voor archief. De poort dezer waag is in 1618 ge bouwd, de toren eerst in 1627. In den gemeenteraad van Apeldoorn vestigde men de aaudacht er op dal de algemeene daling der vleeschprijzen te Apeldoorn zoo goed als niet merk baar is. De prijzen van vleesch zijn ondanks de daling van de veemarkt, aanzienlijk hooger dan elders. B. en W. zullen nu overwegen, of het gewensebt is, prijsregelend op te Er verscheen een brochure over De financieele nood der gemeenten, zijne oorzaken en de middelen ter ver betering» door dr. G. M. Buddingh de Voogt. De schrijver noemt als oorzaken van den nood o.a.te groo'.e autonomie der gemeenten, ook in verband met liet verlaagde peil der gemeenteraden, kwistigheid bij de uitgaven voor open bare werken, maar ook de kosten van de uitvoering der Rijkswetten. Echter meent de schrijver, dat deze laatste oorzaak, waariu veelal het zwaartepunt van den financieelen nood wordt ge zocht, niet veel gewicht in de schaal legt. Als middelen ter verbetering voert bij onder meer aan: een grootere jaar- lijksche uitkeering van het Rijk per hoofd der bevolking, vooral voor de grootere gemeenten, en beperking van liet aantal ambtenaren en werkliedeg. De schrijver meent, dat een commissie uit dc burgerij, te benoemen bijv. door Ged. Staten, de bevoegdheid moest hebben, om zelfs tegen den zin van den Raad bezuinigingen door te zeiten. Verruiming vau het gemeentelijk belas tinggebied acht dr, B. de V. uit den booze, omdat dit middel tot nieuwe rrkwisting zou leiden. Personen, die in gemeentedienst zijn, oeten geen kiesrecht hebben voor den Gemeenteraad en bestuurders van vak- vercenigingen moeten niet tot raadBlid verkiesbaar zijn. Het betoog is blijkbaar ontsproten ,n een gemoed, dat overvol is van de roekelooze geldopnemerij en geldver spilling door Gemeenteraden, die zich beschouwen als commissarissen van een aandeel-maatschappij en de burgerij als exploitatie-materiaal. Buitenland. In de Pruisische» Landdag heeft de minister van landbouw een pessimis tische rede gehouden, waarin hij voor Duitschland nog erger tijden voorspelde dan dit land thans doormaakt. Met geen verordeniugen valt 't feit weg te nemen, dat de schaarschte aan levens middelen aanhoudt en nog grooter wordt. Spoedig zal het oogenblik komen, rij in het buitenland niels meer en kunnen. Wc staan er nu nog veel slechter voor dan verleden jaar. Dat kan zóó niet blijven. Er kan niet gedorscht worden, omdat er geen kolen zijn en waar geen stikstof en geen kolen zijn, is ook geen brood, geen melk, en geen vleesch. Thans kan men onmogelijk de socialisatie van den landbouw doordrijven. We moeten, zeide de minister, nu niet socialiseeren ir produceeren cn meer arbeiders Jand opsturen. De stand van de Duitsche Mark is de grootste bedreiging voor de Entente. Hij is de oorzaak, dat de Duitschers den vroegeren vijanden met in vreemd geld kunnen betalen en brengt ook den nt-standaard van de tegenstanders gevaar. Men vergelijke slechls de gelijktijdige val van den Mark en de ic op de neutrale beurzen. Want Duitscblecd niet aan Frankrijk kan betalen, moet Frankrijk, dat minstens diep in de schulden zit als Duitsch land, zelf opbrengen. Wanneer het er echter zoo mee staat, dan moet de Entente ophouden met haar pogingen n Duitschland te versplinteren. Vooral de op Duitschland gelegde st van de koienleveranties is misschien wel de zwaarste fout,;welke de Entente begaan heeft, want hij staat den ge- heelen economischen wederopbouw en nee de productie in den weg. Duitschland moet, al is het heel in de rerte, het licht van zijn cindclijke be- irijding zien. Anders komt er, lopiaats van de .boognoodige lust tot werken, wanhoop, inzinking, ten slotte ineen storting. In meerdere kringen wordt het zoo gezien. Vooral natuurlijk bij dc lal- n, die bij een eventueel bankroet Duitschland finautieel betrokken zijn. (En het is heel merkwaardig op merken, hoeveel vroegere Entcnte- inhangers thaus moord cn brand schreeuwen over de maatregelen tegeD Duitschland!) In Entente-landen zelf men er natuurlijk ook heel erg De Duitsche regeeiing heeft er nog maals bij de Geallieerden op aange drongen dat het artikel van het vredesverdrag omtrent de uitlevering der oorlogsmisdadigers niet gehand haafd zal worden. Te Bei lijn verkeert klaarblijkelijk in een hoogst nuwachtigen toestand. Wat te begin nen, als de uitlevering, geëischt wordt, als de lijst met de namen der beschul digden wordt ontvangen en deze beklaagden niet te bereiken zijn, of zich verdekt opstellen achter de schouders hunner vrienden Dwang uitoefenen zal bez waai lijk gaan, nu de -egeering niet over voldoende machts middelen beschikt. De toestand van den aangeschoten Duitschen minister Erzberger blijki ernstiger dan hij zich eerst liet aan zien. Het projectie', is in den schouder gedrongen en heeft het schouderblad veisplinterd. De gewonde is door het bloedverlies zeer verzwakt en hij heeft verhooging van temperatuur. Dit alles voorspelt niets goeds en het laat zich aanzien dat Erzberger geruimen tijd het ziekbed gebonden zal zijn. Sedert eenige dagen wordt Weenen door groote branden geteisterd, Om trent de oorzaak tast men in het duis ter. Eergisteren is een groot koffiehuis op den Prater, waar juist een bal in vollen gang was, geheel in vlammen opgegaan en gisteren het oude hoofd postkantoor. Het is te verdacht, dat tijdens een brand groote diefstallen zijn gepleegd. Het bestuur der Duilscbe, vroeger R. K., Centrumpartij heeft een mani fest tot de leden gericht, waarin als resultaat van den Partijdag de eenheid /er het geheele Rijk wordt genoemd. De Partij wil het geloovig deei des volks scharen or.der hare vaan en de religieus-zedelijke krachten invloed doen uitoefenen op het openbare leven. Het doel is het Vaderland, en dit oet staan vóór en boven de Partij. Geen geslacht, geen stand of con fessie wordt uitgesloten. Het Centrum wil zijn een echte ilkspartij. Tegenover individualisme en alleen heerschappij van winzucht dient de geest gesteld van plichtsbetrachting. Het algemeen welzijn zij hoogste wet. Maar ook het individualisme heeft :ijn rechten. Cn dit geldt mede voor de afzon derlijke landen cn gewesten, waaruit Duitschland bestaat. Toch moet 't Rijk één zijn en blijft ;erste eisch meer productie. De Roomsch-Kalholieke bisschop- jen in Ierland hebben een herderlijk ichrijven gepubliceeid, waarin zij de gevaarlijke toestanden, die in bet land heerschen, betreuren en te kennen ven, dat het eenige middel om de endschappelijke betrekkingen tus- schen Engeland en Ierland te herstel- 's, om Ierland als geheel een eigen regeering te laten kiezen. Het schrijven •erzoekt de bevolking om bloedver gieten te voorkomen. Uit den Omtrek Blartcum Zondag j.l. deed de zcereeiw. beer pastoor van den kansel, de mededee- ling, dat in de naaste toekomst in onze gemeente zou verrijzen een Zusterhuis, waarvan de kosten geraamd werden op pl.m. 40 duizend guldén. Daarvoor was 13 duizend in kas, terwijl vertrouwd werd, dat de katholieken aan vrijwil lige bijdragen een tienduizend gutden zouden bijdragen. De zeereerw. pastoor zou zelf het voorbeeld geven en dui zend gulden offeren, vertrouwende, dat COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek de bijdragen mild zouden vloeien. Natuurlijk zal bij dat Zusterhuis dan :n R. K. sebool verrijzen. Ccusdtn GehuwdW. Gijsbertse en N. van den Buut. Overleden: Alijda v. Daatselaar, 81 wedn. van E. Bouwman. Stoutenburg OverledenHermanus van Vaneveld m. Anna v. d. Geer 38 j., ongeh. Soest Het Bestuur der Fanfare »Patiëntia ncit omnia" heeft besloten Maandag 2 Febiuari een concert aan te bieden Donateurs en gewone leden, in hotel Eemland, Van Weedestraat. Gedurende de oorlogsjaren is de Fanfare niet in de gelegenheid geweest zoodanig concert te geven. Het Bestuur geeft dengenen die de uitvoering wenschen bij te wonen, in overweging om plaats te bespreken. Kaarten zijn te bekomen bij J. Geijten- beek, bloemist en bij de heeren Brcke- ingh en Benschop. P. Beekman is benoemd tot tijdelijk gemeenleopzichter in de plaats vijlen G. van den Burg. Alhier is opgericht eene algem irbeiders- woningbouw vereeniging onder len naam van »Goed Wonen». Door Goedknecht en v. d. Weeit e Amersfoort is een vrachtauiodienst AmersfoortAmsterdam geopend, rij dende Maaudag, Woensdag en Vrijdag van iedere week. Het bestelhuis voor Soest is bij J. van der Linden aan de Burg. Groibestraat. So«sterberg Door den Weleerw. heer Smit, kape- laad te Zeist zal een cursus worden gegeven voor dc leden van de R. K. Ondercfficierenvereeniging, en de leden de Standsorganisatie „St. Jozef" Soestciberg. Vrijdag 6 Febr. zullen de lessen een aanvang nemen, en dan om de veeilien dagen woiden voortgezet. Behandeld zal worden„de rechten en plichten van den arbeider", aan de hand van de Encylieken Rerum Novarum Graves de Commune re. Moge alle katho lieke mannen van Soesterberg op vastgestelde dagen komen. Utrecbt Door onbekende oorzaak is geheel uitgebrand de cliché fabriek der firma Runckel, aan de Jeruzalemschesteeg. Alhier heeft de procuratiehouder een groote bankinstelling zich met mille uit de voeten ^braakt, in gezel schap van den vrouw van den concierge dier bank. Zij werden door de Utrecht- scbe recherche aangehouden in een Haagscb hotel. Van het geld bleek nog geen cent verteerd. Amersfoort Men verzocht ons opname van het oigenóe„Zai „Het Groene Kruis" ijn zegenrijken arbeid onder alle standen eu gezindten der gemeente Amersfoort blijven voortzetten, zooals tot op heden zal het de Zusters voor hun moeitevolle :ware taak een behoorlijke bezoldi ging kunnen geven, waarop deze toch het volste recht hebben dan is er méér geld noodig I Het jaar 1919 eischte zooals van zelf sprekend is een salaris-vermeerde- voor de pleegzusters, hoewel baar iwe salaris desondanks nog slechts zeer bescheiden eischen voldoet zich niet verhoudt tot de gepraes- leerde diensten (terwijl de pensioenrege- i ling beslist onvoldoende is) teokoste van vermindering van hel personeel 1 Het aantal verpleegsters werd dus gebracht Wfi| 3 op 2, waardoor de kort geleden succes begonnen verzorging van zuigelingen weder moest worden opge geven. Uit de tegenwoordige geldmiddelen een afdoende verbetering echter on mogelijk. Die kan alleen komen, wan neer de leden hun contributie flink ver- j tioogen, hetgeen niet te veel is gevraagd, waar het overgroote deel slechts f0.50 of f 1 per jaar betaalt. Hei nut van „Hei Groene Kruis" is zóó groot en zóó bekend, het voordeel dat deze in stelling geelt, zoo algemeen en gewaar- keerd. dat een herziening der contri butie feitelijk vanzelf sprekend is.» Tot onderwijzeres aan de St. Gerar- dus Majetlascbool der St. Henricuspa- jochie is benoemd mej. Oudejans, te Harmeien. Maandag 2 Februari, 's avonds 8 uur, houdt de Prop.-Club Leo XIII» hare jaarvergadering. De agenda voor deze vergadering kondigt o.m. aan Toespraak Eerw. Adviseur en Jaar verslagen Secretaris, Penningmeester, Missie-Club eu Bibliothecaris. Zondag 1 Februari, 's morgens 7 uur, zal er in de Kerk van O. L. Vr. He melvaart een H. Mis gelezen worden de levende en overledene leden der club. Vóór deze H. Mis Algemeene H. Communie der Leden. EEN LEVENSLOOP. „Geertruida neem hem bij de voe het gaat al." „Zij namen mij op, vertwijfeling maakte zich van mij meester, Mignon liet een vreeselijk gehuil hooren, ik lag in de kist, Mignon blafte opnieuw tegen den mail toen hij het deksel wilde op leggen, eindelijk voelde ik mijne levens, krachten ontwaken, een zwakke gil ont vlood mijne geprangde borst, ik riep: „Jezus 1" en trachtte mij op te richten. Toen de man en Geertruida dat zagen, lieten zij verschrikt het deksel der kist vallen en liepen snel weg. „Ik riep hen na, in hunne ontstelte nis" gaven zij mij geen antwoord, maar Mignon sprong met groote vreugde op mij, blafte en liefkoosde mij op allerlei wijze, ik drukte het goede dier aan mijne borst, en kuste het dankbaar en zeer bewogen. Naast God was Mignon, mijn redder geweest, dan weende ik, dan lachtte ik en riep onophoudelijk om den Tyroler. „Eindelijk kwam de man maakte de deur een weinig open en riep: „Alle goede geesten loven den Heer ,lk ook, ik loot en prijs God voor alles, want hij heeft veel aan mij ge daan, kom binnen en help mijl „De Tyroler vatte moed, deed de deur een weinig verder open, en stak zijn gekroesd bootd naar binnen. „Wees openhartig," zoo begon hij, rees openhartig en zeg mij vanwaar komt gij? gij zijt eenmaal dood ge weest, uit het hemelrijk komt gij niet, want dan waart gij er gebleven, zeg mij, vanwaar komt gij en indien gij het niet zeggen wil, ga dan in vrede heen, vanwaar gij gekomen zijtzoo gij niet wilt, dan haal ik de priester m Imst, hij zal u wel dwingen." „Ach beste man," antwoorde ik :n diepen zucht. „Waar komt ge vandaan, ongeluk kige ziel vervolgde de Tyroler met klimmende ontsteltenis. Beste man 1" riep ik met e zwakke stem, „kom tot mij zeiven, nnj slechts aan, ik leef nog cn I niet dood I „De Tyroler schudde ongeloovig het hoofd en ging weg om zijne vrou' halen. Niet zonder moeite kon ik deljjk die goede menschen overtuigen, dat ik werkelijk nog leefde en mijn toestand slechts die van eenen schijn- doodc was geweest. „Het is zeer goed", verzekerde de Tyroler, „dat gij weder levend zijt geworden, ik had u anders in mijnen ijver levend begraven." „De goede menschen hielden mij bij zich, tol ik na vier weken volkomen hersteld was en zonder gevaar verder :n. Aangedaan en dankbaar /an hen afscheid en bad God hen te beloonen, voor het goede de liefde mij door hen bewezen. Ik ging dus verder, waarheen dat wi dan eens wilde ik naar mijn geboorteplaats gaan en Christine zoeken, dan weder gevoelde ik lust als bij een Ooslenrijksch cavalerie regiment dienst te nemen, maar het vrede en overal waren er soldaten veeartsen in overvloedook aan zoeken, om bij groote heeren als koet sier of knecht te dienen, gelukten niet niets begunstigde mij, de winter zou weldra invallen, ik leed dikwijls hongei en sliep in de bosschen, ik werd on tevreden en toornig, kleinmoedig en moedeloos; ik gaf alle hoop op, dat er betere dagen voor mij zouden breken het leven en den voortduren- den nood moede besloot ik meer dan eens, mij van het leven te berooven, de verzoeking daartoe was dikwijls dringend, maar Gods genade en mijn beschermengel veroorloofden mij niet zoo diep te vallen. HOOFDSTUK VIII. Onverwacht geluk. Eindelijk kwam ik met mijn Mignon, riens trouw en vriendelijke liefkozin gen mij dikwerf getroost hadden, in Zwaben. Dicht bij het stadje ontmoette ik een fraai rijtuig met tvree schoone paarden, een dik en rijkgekleed heer zat er in en rookte Jsmakelijk zijne pijp. Ik smeekte hem ootmoedig om eene aalmoes. „Wat wilt gij zeide hij, „een jonge, sterke vagebond bedelt, ga weg en schaam u I" Deze beleedigende woorden sneden mij als een mes door het hartals de man mij niets wilde geven, moest h5 mij dan zoo schrikke lijk krenken f Tranen kwamen in mijn oogen, en ik gevoelde mij zoo ellendig, dat ik van zwakte tegen een boom moest leunen. Opnieuw en sterker dan te voren kwam ik op liet denkbeeld mij zeiven van kant te maken ik was, God vergeve het mij, reeds volkomen besloteD, dit leven vol bitter lijden, te j verlaten ik overwoog slechts, welke [dood in mijn toestand de zekerste eD kortste was, ik zag rond, eenige schre- den van mij was een vijver„Stort u er in," riep onophoudelijk een inwen dige stem mij toe„het is spoedig I gedaen I" Ik was den vijver genaderd. toen sprong Mignon uit het kreupel hout vioolijk blaffende en mij liefko zende, hij lekte mijne banden, met zijn trouwe, vriendelijke oogen zag hij mij zoo liefdevol aan en bewees mij alle vriendschapnooit was hij zoo leeder geweest, het was alsof hij wist mijn voornemen was, en bij wilde mij smeeken bij hem te blijven. Ik bleef staan. De gedachte, wat er na mijnen dood van het goede, trouwe dier zoude worden, viel mij als lood op het hart Migoon was dan geheel verlaten, en hij had mij toch in het Tyroler-gebergte het leven gered. Ik trok Migoon tot mij en kuste hem, ik was thans opgeruim der, betere gedachten kwamen in mij op, ik dacht aan Christine. „Met i nood moet ook uw vertrouwen meerderen I" had zij dikwijls to gezegd„als menscheo u niet willen helpen, zoo is het een teeken, dat God zelf u helpen wil, en deze hulp is de allerbeste". En inderdaad, het hemelsch licht geloof en van het vertrouwen bestraalde mij thans weder. Beschaamd hield ik de oogen ten hemel, en bad den Vader om vergeving. Ik zette Mignon op den grond, vroólijk sprong hij in het kreu pelhout, en met verwondering zag ik, hoe hij terugkomende, een In' brieventasch medebracht, bij legde hem dadelijk aan mijne voeten neder, ik /snuffelde de brieventasch en be merkte tot mijn grootste verwondering dat hij met banknoten en wissels na genoeg 80.000 guldens bedragende, ge vuld was. Eenige oogenblikken te vo- had ik geen enkele penning in den zak, thaDS bezat ik 80.000 guldens, zij behoorden mij met. Doch het oor temaed die jarenleng op alle wijze van alles is verstoken geweest, een eigenaardig gevoel, op eenmaal geld te hebben mijn gemoed was ver- ugd en in verrukking, want ik moet een goede belooning hopen, eu mijne omstandigheden veroorloofden mij het aan te nemen spoedig dacht ik dat mijne plicht was het geld den rechten eigenaar ter hand te moeten stellen, en ik zag dat dit niet gemak kelijk zoude zija want bij een nauw keurig onderzoek vond ik uiterlijk niets aan de brieventasch, wat mij op het spoor van den eigenaar kon brengen. „Ik besloot dus met alle voorzich tigheid te handelen, en den brieven tasch zorgvuldig te bewareo. Verheugd en dankbaar drukte ik Mignon, den eigenlijken vinder, aan mijn hart cn en ging het stadje in. Wo-,t. V-TV-W,

De Eembode | 1920 | | pagina 1