Firma Gebrs. Hamers PRIMA WIJNEN J. VAN HAMERSVELD Ir. Speciale Etalage. Extra laag gestelde prijzen Bel dan op No. 42 Advertentiën t Dienstbode Kantoorbediende VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Op «Oud Eik en Duinent bij s-Grmvenhage is begraven G. K. G. van Aaken, oud-kapelmeester van het mutiekkorps van het 5e regiment In fanterie te Amersfoort, leeraar aan de muziekschool en directeur van de or- kestvereeniging alhier. Vele musici, o.a. Aodré Spoor, Koe berg, Verhallen, uit dra Haag, de hee- ren M. W. P. Petri, directeur, en W. Petri, resp, leeraar aan de muziek school te Amersfoort waren aanwezig. Voorts andere musici van burger of militaire muziekkorpsen. Aan de gtoevc schetste de voorzitter van de afdeeling Amersfoort vi Maatschappij tot bevordering Toonkunst, de heer I. M. J. Hoog, met waardeerende woorden de groote verdiensten van den overledene als leeraar en als leider van orchest-ver- eenigingen. In de Dinsdag gehouden Raads vergadering sprak burgemeester Van Randwijck de volgende «Nieuwjaars rede» uit «Als wij tfen terugblik slaao op het jaar 1919, het jaar, waarin de vrede van Europa verwacht werd, dan geloof ik wel te mogen zeggen, dat dit af gesloten tijdperk in hoofdzaak, is ge weest een ontgoocheling. En deze dis illusie is een gevolg daarvan, dat wij niet hebben beseft, welk een ramp over de wereld was gekomen, nog minder, dat wij neutrale landen ook ons behoorlijk deel daarin zouden te dragen hebben. De ernstige val in de vreemde valuta is daarvan naar ik geloof, een aanwijzing geweest en ik vrees zelfs, dat deze zwarte voor spelling binnen kort meer dan ons lief is, zal worden verwezenlijkt. Is er echter reden om over het af- geloopen jaar zóóveel pessimisme te hebben Ik geloof niet. Al rrogen wij ons niet ontveinzen, dat de grootste moeilijkheid werd ondervonden om de benoodigde geldmiddelen te vinden voor noodzakelijke loonsverboogingen en duurdere materialen, daartegenover werd ons een zwaar pak van het hart genomen doordat de distribuie-moei- Üjkheden vrijwel verdwenenals men eens wist. welke moeilijke uren de Burgemeester of waarnemende Burge meester hadden door te maken, als op bun spreekuur werd blootgelegd het gebrek aan voedsel, als B. en W. zich herinneren de Conferenties met de Consumenten Commissie om de distri butie zoo goed mogelijk te doen zijn, dan zal men niet verbaasd zijn, dat in bet voorstel van die Commissie om haar te ontbinden een begin van betere lijden werd gezien. En mderdaad het onderzoek van den schoolarts leerde ons zulks onlangs het begin van pbysicken achteruitgang bij het kind werd gestuit, terwijl tegelijk daarmede ook de moreele achteruitgang schijnt te zijn geëindigd. Dan mocht de gemeente worden gelukgewcnschl met den goeden afloop van een geding, waarvan de gemeente naren zelden of niet het gewicht hebben bevroed ik bedoel natuurljjk het water leidingsproces. Welk een slag de ge meente zou hebben gehad als de uit slag eens anders was Hewee9t es dit had toch kunnen gebeuren 1 valt moeilijk te becijferen. Sedert April trokken voortdurend de aandacht de grond verkoopen I Terwijl men eens heeft gedacht dal men on mogelijk tot een noodig gerekende omzet van f 35000.per jaar zou komen, bedroeg deze in het slechtste jaar 1918 nog meer. terwijl in totaal gedurende de eerste 5 jaren van hel grondbedrijf ruim 41 Hectaren voor f490.000.werden verkocht en in 1920 22 Hectaren voor 1465.000.—. En hiervan behoorden 10 Hectaren tot een terjein, dat, morgen is het 7 jaar geleden, dat deze voorspelling werd gedaan! eerst in aanmerking voor bebouwing zou komen na 375 jaren I «Eike grondexploitatie aldaar is dan ook finaal uitgesloten* heette bet en met genoegen zagen wij daar meerdere villa's verrijzen. Onze bevolking vermeerdert gestadig aa-j, in 1918 kwamen er bijna 1000. ■n 1919 ruim 1000 inwoners bij. Dat zulk* zijne moeite meebrengt, speciaal wat aangaat het toch reeds zoo be zwaarlijke woningvraagstuk, valt niet te ontkennen, maar ik geloof toch, dat in dit voortdurende verschijnsel, dat onze gemeente bij velen in trr'- J~ aanwijring mag worden gezien gezonden toestand en als ik mij Op dit oogenblik, ecnigszins pessimist ver kiaar zoo hoop ik toch, dat deze dc basis is, waarop na jaren ,n minderen voorspoed weUicht, zal worden voort ^NiTdrze zobere en sterk gehouden rede werden de ingezonden stukken medegedeeld. Deze gingen grootendeels naar B. en W. om advies. De aan de beurt van aftreden zgnde Burgerwees buisregenten werden onder socialistisch pictest herkozen. Met onderwijzers pro- Langestraat hoek Zevenhuizen. Tel. Int. 158 Hebt U een Taxi of Auto noodig? Amersfoort. test tegen salarisregeling bij 't Rijk wil de Raad zich niet bemoeien, voor een zangwedstrijd werd een medaille be schikbaar gesteld tegen 't advies van B. en W. in. Zang veredelt en verheft, meenen de leden Ruitenberg en Lein- weber. De gasprijzen werden overeen komstig het voorstel van B. en W. ver hoogd vastgesteld. Men hoopt vermeer dering van gasgebruik om zoo het be drijf meer rendabel te maken. Zulks ging niet met onverdeelde instemming van den Raad. Bij de rondvraag werd aangedrongen op verbetering van hei Smallepad en invoering van den acht- -dag voor de gemeentewerkers ge- wenscht. Notaris Bolk veilde een dubbele villa aan 't Plantsoen bij Monnikendam benevens een tuinhuis aan de Beek met een totaal grondbezit van 49 A. 35 c.A. J. G. F. van Achterberg f27020. Het huis „Het Wapen van Gelderland" Kamp 86 (3 A. 30 c.A.) A. Buitenbos f5020. Huis hoek Bloemandalsche Bin nenpoortMuurhuizen no. 135 f3400. 2 Woningen Bisschopsweg, 30 en 32 D. A. Stöver f1250 en W. ten Hoeve f1260. Notarts Te Leuken veilde een hee renhuis Langstraat 110 C. Jorna f 13000. ■ningen Koningstraat opgehouden f1780. een lange, afmattende spoorreis kwamen Donderdagavond de Weener kinderen aan, die door de goede zor gen der afd. Amersfoort van het R. K. Huisvestingscomité hier en in den om trek worden opgenomen in de talrijke gezinnen, die zich daartoe hadden bereid verklaard. Men hid ze reeds vroeger verwacht, waar zooals te begrijpen is, kon niet :ijdig bei juiste uur van aankomst worden bekend gemaakt. Er was natuurlijk groote belangstel ling eo veel vaardig hulpbetoon bij de legeling der aankomst. Van het station werd dc Weener jeugd, parochiewijs verdeeld patronaatszalen geleid, waar chocolade enz. werd rondgedeeld. Vandaar gin gen de kinderen aan de hand hunner tijdelijke pleegouders huiswaarts. Moge het verblijf hun hier goed-doen en sterken. Velen hebben 't hard noodig. De Tombola te houden ten bate der noodlijdende Kas van de Amers- foortsche Tuberculosevereeniging, trekt a.s. Dinsdag tusschen 2 en 5 namiddags. Terzelfder tijd zijn de prijzen te bezichtigen. Een eo ander in het gebouw der vereeniging aan den Utrechtschen weg. Voor een groot aantal belangstel lenden sprak Kapelaan Beltman over „Eenige dwalingen van het Prote stantisme" vervolgcursus. De Eerw. Spr. wenschte hedenavond de beschuldiging van onverdraagzaam heid die men aan het adres van dc H. Koomsche Kerk bezorgd, te weerleggen. Slechts tegenover dwalingen is de H. Kerk onverdraagzaam, Zij moet dat zijn anders zou Haar leer ineenstorten. Tegeoover dwalers kent zij, als zij berouwvol terugkeeren, slechts liefde. Teekenend is het dat juist zij die de H. Kerk van onverdraagzaamheid be schuldigen zelf onverdraagzaamheid prediken, Luther e.a. zijn daarin gegaan. Een dankbaar applaus beloonde Spr. voor zijn helder betoog. Zondag a.s. 12 uur vergadering van de Gem. Ootsp.-club voor R. K. in de dansschool van Kiaassen A. de Aroh. Poortwal. Zondagavond 7 uur vergadering „De Jonge Werkman" Par. St. Franc. Xav. De agenda meldt o.a. Opening, Notulen, Verhandeling H. Bediening (door Kap. Boerma), Be handeling Centrale Raad. Mededeelin- gen, Rondvraag, Sluiting. Uit den Omtrek Koogland De afdeeling Hoogland van het Groene Kruis belegde Dinsdagavond in hel gebouw „Concordia" eene pro paganda-vergadering met het doel te komen tot meer daadwerkelijke bestrij ding der tuberculose. De groote zaal van Concordia was bijna geheel bezet toen de Voorzitter met een welkomst woord de vergadering opende. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt Baron Van Tuijll van Se- rooskerken Beschermheer, Pastoor 01- denhof Eere-voorzitter en de Voorzit- de Provinciale Groenekruisver- eenigiog de heer Dr. Visscher uit Hamers veld en verscheidene notabelen uit de gemeente, Dokter Fehrmann geneeskundig ad- seur der plaatselijke vereenigtng die het initiatief wist te nemen tot beleg gen dezer vergadering, zette in enkele woorden uiteen waarom dezes bijeen komst werd gehouden, om daarna het woord te geven aan den spreker den geneesheer Directeur van het Volks- natorium te Hell.'ndoorn, Dr. Vos. Spreker begoe met uiteen te zetten wat dc tuberculose is om daarna te komen wat de taak der vereeniging zal zijn. Vreeselijk is de ziekte in haar omvang als men weet dat hier te lande 50 duizend lijders zijn waarvan er jaar- lijksch 10 duizend sterven. Bij vroegtijdige voorziening is er zooveel te voorkomen. Wat is nu tu berculose? De tuberculose is een in fectieziekte welke wordt veroorzaakt door den tuberkelbacil, is daarom be smettelijk Verschillende deelen van het lichaam kunnen aangetast worden, waarvan Spr. noemde klier-, gewricht-, h:rsen- en longtuberculose, Wolf, Lupus, deze allen zijn tuberculoseziekle vanwelk het meeste voorkomt n.l. de longtuberculose (van de 100 gevallen zijn 64 long lijders). De zoo gevreesde vorm van tuberculoseziekle die in den volksmond tering heet, en die zooveel menschcn in de kracht van bun leven wegmaait, is eenvoudig een gevolg van de besmetting, die meestal in de kinderjaren heeft plaats gehad. Tus schen het tijdstip van het besmetten en het uitbreken der tering, is zij i tijds een tijdlang stil gebleven om bij gunstige gelegenheid als het weer standsvermogen is verminderd, uit te breken. Om het weerstandsvermogen te vergrooten noemde Spr. verschil lende dingen n.l. goede voeding, rein en matig leven, voornamelijk op het gebied van gebruik van alcohol, dient men voorzichtig Ie zijn. Het gesproken woord werd door lichtbeelden verdui delijkt. De statistieken op het licht scherm weergegevens gaan het zeer groore verschil weer dezer ziekte tus schen herbergiers en winkeliers, voer mannen en Spoorarbeiders, waaruit duidelijk bleek dat de alcohol een goede metgezel is van de tuberculose. De bestrijding dezer ziekte is voor namelijk gelegen in het besmettings gevaar te weren. Het woningvraagstuk speelt hierbij een voorname rol, óooh ook dc wijkverpleging, welke zooals Spr. liet uitkomen ook voor Hoogland van zeer groot belang is, dit werk dient ter hand genomen te worden door hel Groene Kruis gesteund door de leden en Overheid der gemeente. Van deze steun was Spr. overtuigd gezien de belangstelling van Burgemeester en Geestelijke Overheid, bij de opening der vergadering geboord. Nadat Spr. zijn rede had geëindigd, viel hein een luid applaus ten deel en bij monde van dokter Fehrmann werd hem een woord van hartelijken dank toegesproken voor de duidelijke begrijpelijke uiteenzetting, ook werd een woord van dank gebracht aan burgemeester baron v. Tuijll, pastoor Oldenhof en Dr. Visscher voor hun be toonde belangstelling. Opdat de ver eeniging beter zal kunnen ter hand ne men de tuberculosebestrijding, werd het wenschelijk geacht aaosluiting te zoeken bij de Ned, Ver. tot bestrijding der tuberculose waarvoor reglements wijziging noodig is. De gewenschte wijzigingen werden voorgelezen en in haar geheel door de vergadering met algemeeie stemmen aanvaard. De Voorzitter bracht hierna dank aan alle aanwezigen en sprak den wensch uit dat deze avond rijk moge zijn aan vruchten en verzocht aller medewerking voor het bereiken, van dit doe!, waar na sluiting der vergadering volgde. De vele zieke leden welke het R. K. Ziekenfonds de laatste tijden telt ten gevolge dat Dinsdagavond ledenvergadering werd gehouden waarop werd besproken op welke wijze zal zijn te voorzien in de aanvulling in de kast des penningmeesters welke ledig geraakt. In aanmerking nemend dat een zieken fonds op de eerste plaats moet zijn voor zieke leden voor directe hulp, doch niet bij blijvende slepende ziekte een geregelde uitkeering te doen was men in die vergadering de meening toegedaan voorloopig de uitkeeriogs- tijdvakken te brengen op 6 weken om bij blijvende ziekte of wel op nieuw ziek of verwond worden na een tijds verloop van 13 weken opnieuw dicuit- keeiing te herhalen. Het bestuur bracht tevens plannen r vergadering om de tekorten door te houden verloting aan te vullen. Met instemming der vergadering werd zulks aanvaard en de hoop uitgesproken dat deze liefdadigheidsloten een grooten aftrek onder de ingezetenen zullen vinden. De prijs van een lot zal 25 cent bedragen. De prijzen bestaande uit een beeld in het H. Hart, een zilveren horloge, in kruisbeeld, een theeservies, een petroleumstel (3 pits) eo nog 40 andere prijzen zullen op een nader te bepalen dag in «Concordia* worden uitgestald eveneens zal de verlotiog op een dag worden gehouden welke nader bekend gemaakt zal worden. Men meende tevens daardoor de verhoogde contributie met ingang van 1 Februari te kunnen intrekken. Als mede de boeten bij vergaderingverzuim Diet verder te behoeven toe te passen. De Burgemeester maakt bekend, dat de broodkaarten voor de 32e periode1 zullen worden uitgereikt aan het Lcvens- midiielenbedrijf Voor wijk A en B op Donderdag 29 Januari '£0 des voorm. van 9—12. Voor wijk C, D en F op Vrijdag dO Januari '20 des voorm. van 9—12. Voor wijk E op Zaterdag 31 Janurai '20 des voorm. van 9—12. Kerknieuws. Z. D. H. de Aartsbisschop Utrecht heeft aan den Welecrw. heer Dr. Th, J. M. Verhoeven, eervol ont slag verleend als kapelaan te Zwolle (H. Michaël) en heeft benoemd tot kapelaan te Zwolle (H. Michaël) de Weleerw, heeren A. H. Elschol en F, A. van der Meer, tot assistent te Loe- nen (op de Veluwe) den Wcleerw. heer J H. Spruijt. Epistel en Evangelie ZONDAG SEPTUAGESIMA. LES uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthiërs IX, 24X, 5. Broeders 1 Weet gij niet, dat zij die in de renbaan loopen, wel allen loopen, maar dat één den prijs ontvangt Loopt gij zóó, dat gij dien behalen moogt. Ieder kampstrijder nu onthoudt zich van allesen zij nog wel om eene vergan kelijke kroon te verwerven, wij echter om eene onvergankelijke. Ik dan loop alzóó, niet als in het onzekere ik kamp alzóó, niet als in de lucht slaandr ik tuchtig mijn lichaam en breng het dienstbaarheid, opdat ik soms niet, anderen gepredikt te hebben, zelf verworpen worde. Want ik wil niet, dat het u onbekend zij, broeders I dat onze vaders allen onder de wolk zijn geweest, en allen de zee zijn doorgegaan, en allen Mozes gedoopt zijngawoiden in de wolk en in de zee, en alen dezelfde geeste lijke spijs hebben gegeten, en allen den- zelfden geestelijken drank hebben ge dronken (zij toch dronken van eene geestelijke, hen volgende steenrotsde enrots nu was Christus)maar niet het meerendeel van hen heeft God welbehagen gehad. EVANGELIE volgens den H. Mattheüs; XX, 1—16. In dien tijd sprak Jezus tot zijne leer lingen deze gelijkenisHet Kijk der hemelen is gelijk aan een huisvader, die vroeg iu den morgen uitging om arbeiders voor zijnen wijngaard te huien. Nadat hij nu met de arbeiders was overeengekomen voor één tienling daags, zond hij hen in zijnen wijngaard. En toen hij omtrent het derde uur uit ging, zag hij anderen op de markt ledig staan en zeide hun Gaat ook g mijnen wijngaard, en ik zal u geven wat billijk is. En deze gingen. Ander maal ging hij uit omtrent het zesde en het negende -ur en deed insgelijks. En omtrent het elfde uur ging hij uit en vond anderen staan en zeide hun Waarom staat gij hier den ganschen dag ledig? Zij zeiden tot hemOmdat niemand ons gehuurd heeft. Hij zeide hnn Gaat ook gij in mijnen wijngaard. Toen het nu avond geworden was, zeide de heer des wijngaaids tot zijnen opzichterRoep de werklieden en geef hun het loon, beginnend van de laalslen le eersten. Toen dan zij kwamen, omtrent het elfde uur gekomen n, ontvingen zij ieder één tienling. nu ook de eersten kwamen, meen den deze dat zij meer zouden ontvan gen echter ontvingen ook zij ieder één tienling. En dien aannemend, mor den zij tegen den huisvader, zeggende Deze laatsten hebben één uur gearbeid, en gij hebt hen gelijk gesteld met ons, die den last van den dag en de hitte gedragen hebben. Doch hij antwoordde en zeide tot een hunner: Vriend I ik doe u geen onrecht. Zijt gij niet één tienling met mij overeengebomen Neem wat het uwe iu en ga heenik wil aan dezen laatste evenveel geven als aan u. Of staat het mij niet v; doen wat ik wil Is uw oog boos, dat ik goed ben? Aldus zullen de laatsten eersten, en de eersten laatsten zijn. Velen toch zijn geroepen, weinigen uitverkoren. Kerkelijke Diensten Amersfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht. ZONDAG. H.H. Missen 7 uur en half 9. Half 11 de Hoogmis. Kwart na twaalf Catechismus. 3 uur Vespers. Half 5 Congiegatie H. Familie. Half zes Patronaat. MAANDAG H.H. Missen 7 en 8 uur. 9 uur gezongen H. Mis. 7 uur Lof. DINSDAG. 8 uur gez. St. Antonius-Mis. Na de H.H. Missen zal dc zegen v, d. H. Blasius worden gegeven. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG Half zeven en Acht uur H. Mis. Kwart over negen H. Mis en Half elf Hoogmis. 12 en 2 uur catechismus, 3 uur Vesper. 6 uur Conferentie. MAANDAG Maria Lichtmis, dag v, devotie. 9 uur gezongen H. Mis en kaarsen wijding. DINSDAG Feestdag v. d. H. Blasius, vóór en na alle H.H. Missen wordt de Blasius zegen gegeven. Parochiekerk van St. Henrlou» aan de Boretraet. ZONDAG De H.H. Missen om 5 en 7 uur Om 10 uur dc Hoogmis. 4 uur oefening v.dH. Kruisweg MAANDAG O. L. Vi. Zuivering, dag van devotie. H. Mis 6 uur. Kwart vóór Acht Gez. H. Mis Voor de H. JJis wijding der kaarsen. 7 uur Lof uiel Rozenkrans. N.B. Maandag-en Dinsdagmiddag 3 uur vergaderin» v. <1. dames Ztlatriccn der Penningcollecte aan >1; Pastorie. Parochiekerk van St. Ansfrldui aan de Vondellaan. ZONDAG. Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. 12 uur Catechismus. 4 uur Kruisweg, waarna zegen met het Allerheiligste. Na den Kruisweg biechtnooren. MAANDAG Feestdag van Maria Lichtmis, dag van devotie. Om half 8 Gezongen H. Mis. 's Avonds om 7 uur Lof'f Rozenhoedje. N.ö. Vergadering der Zelatricen Zondag 8 Febr. na het Lof. Doogiandervecn. Parochie St. Jozef. ZONDAG. Half 8 H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Half 3 Catechismus. 3 uur Lof. MAANDAG Feest van Maria Lichtmis Half 8 1ste H. Mis. 8 uur Gezongen H. Mis. 5 uur 's avonds Lof. DINSDAG Voor en na de H.H. Missen zal de zegen v. d. H. Blasius gegeven worden. DAGELIJKS de H.H. Missen o kwart vóór acht en kwart ov acht. Doogland. Parochie St. Martinus. ZONDAG. Half 8 H. Mis. Half 11 de Hoogmis. Half 3 Catechismus 3 uur Lof. DAGELIJKS de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Dijkerk. Parochiekerk H. Catharina. ZONDAG. 7 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. 3 uur Vespers met Rozenhoedje MAANDAG Maria Lichtmis (zonder verpl. van Mis hooien) 7 uur H.Mis. 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof met Rozenkrans. Hc-den overleed tot onze diepe droefheid, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden onze geliefde Moeder. Be huwd- en Grootmoeder, Johanna Schouten, weduwe van Corneli8 Gerardus de Meij. in den ouderdom van 69 jaar. Nieuw-Amsterdam G. DE MEIJ. A. DEMEIJ-v. Gelderen. Amersfoort M. DE MEIJ. yj|J A. DE MEIJ. Sasscnhcim C. ROZEMA-DE MEIJ. W. ROZEMA. EN KLEINKINDEREN. Amersfoort, 28 Jan. 1920. Nieuwstraat 29. Gevraagd in een klein gezin te Rotterdam een bekwame Loon naar overeenkomst. Br. let ter V R Kantoor De Eeinbode Amersfoort over veel vrijen lijd beschikkende, bekend mei dubbel boekhouden en machineschrijvcn, zoek! werk voor de avonduren. Brieven onder letters O.K., aan hef Bureau van dit blad.

De Eembode | 1920 | | pagina 2