MEUBELEN M. VLEESCHHOUWER COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land j. VAN HAMERSVELD Jr. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRUDAG 12 MAART 1920 33* JAARGANG No. 99 DE EEMBODE verschijnt Dinsdags- Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet Eeschleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden 10.90 Bulten de gemeente Amersfoort (0.95. Afzonderlijke s 10 ct. Amersfoort één gulden per ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlén moeten des Dinsdags cn des Vrijdags vóór 9 uur worden bezorgd. 7 Is beter met de hand op de borst te kloppen, dan met den vinger op anderen te wijzen. Katholiek* Urouwen van Amersfoort en Omstreken. Op den 15en Mei a.s. zal Uw naam op de Kiezerslijst Uwer gemeente staan. Wie weet, boe spoedig daarna Gij misschien wordt opgeroepen om Uwe vertegenwoordigers in 's lands-provi n- cie- of gemeente-bestuur te helpen kiezen 1 Hoe zult Gij dan stemmen Natuurlijk op bekwame en geschikte candidaten, van wie Gij weet, dat zij zullen handelen volgens de eeuwige grondbegiselen der Katholieke Kerk immers dit zijn de cénige grondslagen, die op den duur de maatschappij kun nen behoeden voor de afdwalingen van den menschelijken geest, wier noodlot tige gevolgen zich in onze dagen reeds overal doen gevoelen. Maar wie zal U hierin leiden, wie de noodige voorlichting geven Aaneensluiting is noodzakelijk. Geeft U daarom allen op als Leden van de R. K. Parochiale Kiesvereeni- ging, die U alle inlichtingen zal geven. Zij is aangesloten bij hoogere Kiezers organisaties en waarborgt U dus dat alleen candididaten gesteld worden, met U één van ziel en zin, waarop gij veilig kunt Binnenland. Door het inslaan van den bliksem is te Wilgen (Fr.) een groote boerderij afgebrand. Een gedeelte van het vee kwam in de vlammen om, huisraad en landbouwmachines verbrandden. Zekere S. te Weert, die bij het ziek bed van zijn vrouw verwijlde, voelde zich plotseling onwel worden en stiert even later. Te Vriezenveen zijn Maandag negen personen aan Spaansche griep overle den. De laatste dagen bedroeg het aan tal slachtoffers daar vier it vijf per dag. De meeste slachtoffers maakt de ziekte daar onder kleine kinderen. Bij Kerkrade is een Duitscher, toen hij beproefde over den draad, die de. Nederlandsche grens vormt, te klimmen en zonder pas op Nederlandsch grond gebied te komen, door een Belgische grenswacht doodgeschoten. Te Deventer is een valsche munter gearresteerd, die valsche bankbiljetten van f 100, f300 en f10 maakte en uit gaf. In den kelder van zijn woning werd een volledige werkplaats gevonden voor het maken van valsche munt. Het geboortecijfer hier te lande, dat de laatste jaren geregeld dalende was, is sinds de laatste maanden van 1919 Enorme Miiirijniiiriiii (MUITE KEUZE 11 HOF 46 AMERSFOORT belangrijk gestegen. Het sterfte cijfer, dat in de oorlogsjaren geleidelijk klom en vooral ja het g'iepjaar 1918 zeer hoog was. is nu nog boven het normale, maar toch weer dalende. Verleden jaar zijn er 58 aan besmet telijke nekkramp overleden, tegen 132 1918 en 257 in 1917. De gevallen van zelfmoord nemen sterk toe. Tegen 375 in 1916, 414 in 1917 en 482 in 1918 werden er 512 vastgesteld in 1919. De invloed der tijdsomstandigheden De staking der Amsterdamsche en Rolterdamsche haven- en transportarbei ders duurt onverzwakt voort. Het Ned. Vak-Verbond zal de stakers met een millioen gulden steunen. De Italiaan Janello is van het Lago Magiore naar Barcelona gevlogen in 5 uur 15 minuten. De afstand bedraagt 950 K.M. In de Rijnsch-Westfaalsche electri- sche centrale ontplofte een stoomketel. Circa 90 arbeiders werden onder het puin bedolven. Het aantal dooden en gewonden wordt op ten minste 50 ge in Portugal wordt de toestand weer langzaam aan iet wat normaler. Te Oran (Algerié) heeft een brand gewoed, die voor millioencu schade aanrichtte. Maarschalk Foch verklaarde in een geen vertrouwen te hebben den Volkenbond. - In Duitschlatd zulle alle luxe ge notmiddelen in be»!?g worden genomen. Buitenland Terwijl de Geallieerden maatregelen nemen handelsbetrekking met Rusland aan te knoopen, op de randstaten pressie uitoefenen ten einde den vrede tot stand te brengen en verder bloedvergieten te voorkomen, terwijl een vredesverdrag met Sovjet-Rusland ontworpen is en de Sovjet herhaaldelijk verklaard heeft dat zij niets liever wil dan in vrede en vriendschap met West-Europa leven en ook niet van plan is om de Bolsjewis tische propaganda met wapengeweld te ondersteunen of langs officieelen weg voort te zetten, komen uit Polen en Roemenië de meest verontrustende be richten. De Poolsche generale staf meldt, dat de Bolsjewiki een groot voorjaarsof fensief geopend hebben en tegelijk wordt langs een grooten omweg, via Hel- siufors geseind dat een Rood leger van 15000 man tegen de grens van Bessarabië oprukt en de Roemeensche troepen, uiteengeslagen heeft. Het gevaar blijft dreigend en de hier te lande getroffen maatregelen van ver weer zijn nuttig en noodig. De politie te Sao Paulo in Brazilië heeft voor haar luchtdienst negen vlieg tuigen besteld. De Amerikaansche marine-vliegdienst heeft 636.000 dollar aangevraagd vi twee reuze-watervliegtuigen die elk ton kunnen vervoeren en 43 meter vlucht zullen hebben. Tusschen 2 September '19 en 26 Feb '20 vervoerden de vliegtuigen tus schen Engeland en 't vasteland 976 passagiers. Een vliegtuig vervoerde in Brazilië een reis een lading waarde papieren tot 'n bedrag 1 millioen pond sterling. Door het snelle en veilige vervoer, be- teekende dit voor de ontvangers een besparing van 1000 pond sterling. DUBBELE REDDING. Philip leed intusschen aan de koorts, doch reeds na verloop van twee dagen had zijn onverzwakte mannelijke kracht en de liefderijke zorg zijner vrienden hem in zoo verre genezen, dat hij zijn bed verlaten en door Jozef onder steund op het dek kon verschijnen. Toen hij op eenen morgen, dat hij voor de eerste maal in de warme zonnestralen op het dek wandelde, op den achtersteven van het schip het beeld der H. Maagd bemerkte, werd hij diep bewogen lang staarde hij op het beeld, de stralen der koesterende zon vielen op het gelaat der Moeder Gods, die met baar kind op den arm, hem vriendelijk en minzaam scheen toe te lachen. •Jozef l« sprak hij, «breng mij naar het beeld van de Moeder des Zalig- Jozef bracht hem daarheen, Philip knielde neder en riep met gevouwen handen uit •Jezus en Maria 1 ik ben de uwe, gi hebt groote dingen voor mij gedaan l< IV. Amersfoort H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek In de Dinsdagavond gehouden le- denvergadzring der Vereeniging R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek werd het volgende jaarverslag uitgebraoht Het jaar 1919 was voor de vereeni ging een tijdperk zonder emotie. Mst vereende krachten werd staag voort- gewerkt aan de verbetering en uitbrei ding der boekerij. Dankbaar moet worden erkend dat veler steun bet bestuur in staat stelde. weerwil van zeer ongunstige tijds omstandigheden, de leeszaal en biblio theek behoorlijk te verzorgen en uitte breiden. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering, Met groote toewijding bleef de Eerw. Censor- Adviseur bet bestuur ter zijde staan, en zijn zeer gewaardeerde assistentie droeg stellig veel bij tot den vooruitgang der stichting. De bibliothecaressen, de dames Stork i Vermolen, waren met loffelijken ijver werkzaam, waarvoor welverdiende dank passend is. Het bestuur vergaderde regelmatig :n verzorgde bij doelmatige arbeids- 'erdeeling, het beheer naar den eisch. Bij de vanwege de Commissie van Toezicht gehouden inspectie door dr. P. G. Molhuysen, werd de inrichting het beheer ais zeer voldoende aan gemerkt. Het aantal banden werd in 1919 be duidend vermeerdei d. 1195 boeken werden aangeschaft cn worden gelei delijk in gevoerd. Het totaal aantal banden bedraagt momenteel 10710. Het aantal bezoekers beliep12464 tegen 12354 in '18. Het aantal uitleeningen 16443. In den loop des jaars kwam tot stand de prov. bond van Openbare Leeszalen, tot de stichting waarvan reeds in 1917 was besloten. De gemeenteraad stond weder de gewone subsidie toe, waarvoor dank wordt betuigd. Ook de rijkssubsidie kwam regelmatig in. Het ledental klom tot 347. Met een beroep op aller steun medewerking in de toekomst, opdat kunne verwezenlijkt worden, wat mo menteel nog ideaal is, eindigde dit ver slag, eener stichting, die nog veel voor de volksontwikkeling belooft te doen. De penningmeester leverde een finan cieel overzicht, waarna de heer Houbaer namens de commissie van verificatie gunstig rapporteerde over het gevoerde beheer en de penning meester met dank voor zijn bemoeiin gen werd gedéchargeerd. Het bestuursvoorstel beoogende wij ziging van de grondslagen waarop de vereeniging rust, geboden door de ge bleken noodzakelijkheid alle voorwaar den te scheppen voor stabiliteit in be heer en leiding, werd met algemeene ten aangenomen, de rondvraag werden waardevolle wenken voor propaganda enz. van een der leden, van bestuurswege dankbaar aanvaard. In zijn slotwoord dankte de Voor- :ter allen die door hun steun en medewerking blijk gaven van waardee ring en symphatie met bet schoone doel der stichting. Op Vrijdag 19 Maart zal in de bovenzaal van het patronaat op bet Zand, des avonds om 8 uur, optreden de Heer Vincent Berghegge, tooneel- speler. De heer Berghegge mag met recht gerangschikt worden onder de beste katholieke tooneelspelers van Neder land. Ten bewijze hiervoor zou kunnen gewezen worden o. a. op zijn prachtige praestatie's in verschillende openlucht spelen. Zijn naam waarborgt ons on getwijfeld een genotvollen, leerzamen avond, ook nu hij deze keer optreedt als causeur en voordrachtkunstenaar. Het door hem ontworpen program be looft veel. Daar de geest van het werk van de in avond niet in 't minst in srijd is et den ernst van den vastentijd daar bovendien onze belangstelling een goede zaak betreft, n.m. het steunen de Roomsche tooneelkunst, wordt groote opkomst van Amersfoort's katho lieken verwacht. Behalve de programma's gangsbewijzen, die persoonlijk zullen worden aangeboden door de jongelieden der reciteerclub »Eloquentia«. zullen ei ook te verkrijgen zijn des avonds bij den ingang van het gebouw. secretaris van de Amersfoort- sche R. K. Spaarbank ic benoemd de heer C. Jorna, als opvolger van wijlen den heer H. de Reuver, die met veel ijver jareulang deze functie waarnam. Te 'sGravenhage is op hoogen leef tijd overleden de heer Kollewijn, die vroeger hier woonachtig was, en leer aarde aan Hoogere Burgerschool Gymnasium, Hij schreef eenige leer boeken der geschiedenis, die critisch beschouwd niet door den beugel kunnen. Indertijd was hij een figuur die zich het openbaar leven veel bewoog. 1 ten einde toe loge-man, pur sang. Maandag 8 Maart had de sluiting stemd. Aan Philip en Jozef bleef nii anders over dan met den Spanjaard daarheen te gaan en van Havana, het middelpunt van den Zuid-Amerikaan- schen handel, eene reisgelegenheid Engeland te zoeken. Philip's ge zondheid beterde met iederen dag; zijn vriend Jozef, de kapitein en de gees telijke, die hen beiden hadden lief ge kregen, stelden alles in het werk om hem op te vrolijken, eene ernstige stilte had zich over Philip's gelaat verspreid, hij hield het niet geheim dat hij zich thans met de allergewichtigste zaak zijns levens bezig hield, namelijk met het onderzoek des geloofs dat hij tot dusverre had aangekleefd en de nasporing van datgene, waartoe hem een innig, vurig verlangen en bixon- dere voorvallen trokken. Philip had in het kollegie te Cam bridge de opleiding van Engelsche edellieden genoten, een diepzinnig ge moed en een gezond verstand hadden hem, ten minste gedeeltelijk behoed voor de eenzijdigheid, welke het erf deel van zoodanige opvoeding pleegt te zijnreizen in Frankrijk en Italië hadden hem het Katholicismus in eene andere gedaante vertoond. Zijne kennis met Jozef tot wien hij, gelijk hij meer malen bekende, eene onverklaarbare neiging gevoelde, was van grooten vloed geweest op zijn godsdienstig gevoel, gesprekken met zljnnen vriend hadden hem van menig vooroordeel doen terugkomen. Het vast, onwankelbaar geloof, dat Jozef ten tijde van den hoogsten nood, toen alle hoop van redding ve i, betoonde, had zijn hart wankelen gebracht, zijn eigen geloof had hem zulk een vertrouwen niet kunnen verschaffen, de verachte kralen van den rozenkrans die hij zelf, als het ware, tot getuige had geroepen, waren zijn voedsel geweest in den nijpend- sten honger een schip, dat den naar der Allerheiligste Maagd voerde, Jozef' vertrouwen van Maria's voorbede be vestigd en hen gereddit alles immers wel indruk maken op e lijk gemoed, en de godsvrucht van Philip voor het beeld der H. Moeder Maagd, was hem uit de diepte lijni harten ontsnapt. Jozef en de waardige priester be ijverden zich Philip in de katholieke waarheid te onderrichten, zijne twijfe lingen op te heffen en hem het heilig geloof hunner Kerk In zijne geheele schoonheid voor te stellen hunne po gingen werden door God gezegend: Philip begon ook met zijn verstand plaats van den Sociaal-Apologetischen Cursus, georganiseerd door de Prop.- Club Leo XIII. De Eerw. heer Beltman, die als spre ker optrad, had tot onderwerp gekozen .Geloofsovertuiging". In het begin van zijn rede bracht de Eerw. Spr. een woord van dank aan de Prop-Club voor den ijver waarmede deze cursus was gepropageerd. Ook woord van dank aan bet publiek dat steeds in zoo'n groote getale de lessen heeft bijgewoond. De Eerw- Spr. zijn rede aanvangende zeide, dat de zwakke gelaofsovertuiging oorzaak vindt in te weinig geloofs- Wij Katholieken genieten de twijfel achtige eer steeds het mikpunt te zijn allerlei tegenstanders. Onze daden worden geregeld gecontroleerd en aan de scherpste critiek onderworpen. Nog steeds stapelen de dwaze vooroordee- len tegen ons H. Geloof zich opeen. Het is daarom zaak, dat wij ons geloof leeren kennen en als gevolg daarvan onze geloofsovertuiging hechter worden, de liefde voor onze beginse- selen grooter worden en zullen we onze tegenstanders beter van antwoord kunnen dienen. 'e moeten zorgen dat ons geloofs leven geen sleurleven wordt, want dan zullen we de waardeering voor hetzelve verliezen. Zijn wij goede Katholieken, dan moeten wij ook in het Openbare leven voor onze beginselen uitkomen. Gods dienst is geen privaatzaak. Het Room sche Geloof is geen pak dat wij Zater dags uit de kast halen voor den Zondag en Zondagsavonds wederom opbergen. Neen, wij zijn Roomsch de geheele week, in en buiten de kerk. et een aansporing om vooral in deze tijden het woord van Z. H, Paus Pius X in toepassing te brengen, n.l. ons zelve te vernieu wen en bij al ons werken voor de Kath. Sociale Actie steun en hulp te zoeken in de veelvuldige H. Communie, eindigde Spr. zijn leerzame rede. Na een dankwoord van den voorzit ter werd daarna de bijeenkomst met den christelijken groet gesloten. VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. datgene voor waar en Goddelijk erkennen, waartoe reeds vroeger geheim verlangen des gemoeds hem getrokken had. Zij kwamen op Cuba aan op zeke- n morgen spreidde Havana, een der grootste steden van Zuid-Amerika, zich voor hen uit. Havana ligt op de Noordkust van het eiland in eene aangename doch geenszins gezonde streek, zij telde toenmaals reeds 100,000 inwoners, Philip en Jozef overlegden nu wat zij in hun geval tc doen hadden, zij waren door de schip breuk van have en goed beroofd ge worden, en hoewel door Don Pedro's goedheid gered, hadden zij op Cuba, waar zij geheel onbekend waren, eene menigte ongelegenheden te gemoet Doch de edelmoedige Spanjaard kwam hen te hulp. •Sennores 1« sprak hij, >ik bid mijne ondersteuning, in de verlegenheid, waarin gij u tot mijn leedwezen zoo onschuldig bevindt, niet te versmaden ik kan over eene som van 1000 pias ters beschikken en stel u die gaarne ter handdeze som zal voldoende zijn om u in staat te stellen naar huis te kunnen terug keeren.* Met innigen dank namen de vrien den de ondersteuning van Don Predo beloofden behoorlijke terug gave ter plaatse waar de kapitein dit mocht verlangen. De geestelijke van het schip noodigde hen uit om hunnen intrek te komen nemen in het klooster zijner broeders daar zouden zij, gelijk hij hun verzekerde, niet alleen gastvrij ontvangen, maar zelfs allerminzaamst verpleegd worden. Hij zelf bracht de beide vrienden naar het klooster, waar de ontvangst die zij ondervonden, hunne schoonste verwachtingen over trof. Philip herstelde volkomen in het klooster en maakte zich gereed om zijne geloofsbelijdenis af te leggen. Terwijl hij zich hiermede bezig hield, gebruikte Jozef de uren, die de verple ging van zijn vriend hem vrijliet, om Havana en hare omstreken te leeren kennen. Hoewel Jozef zich ook verheugde over de gemoedsgesteldheid van Philip en over hunne wonderbare redding, zoo waren er echter oogenblikken waarin zorg en kommer rijn hart vervulden. Als een rijk man was hij onder zeil gegaan, thans was hij een bedelaar. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1