j. VAN HAMERSVELD Ir. KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT - DINSDAG 16 MAART 1920 33» JAARGANG No. 100 DB BBMBODB verschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnemen' moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per d'le maanden 10.90 Buiten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. Stenografisch Raadsverslae der gemeente Amersfoort óón gulden per jaar. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke larlevcn voor handel en nijverheid bij geregeld advcrtceren. Advcrtentlgn moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 9 uur worden bezorgd. Is het recht aan zachtmoedigheid gepaard, dan wint het aan kracht en. aanzien; gepaard aan toorn, verliest het heide. „IK DORST I" Eens hing dc Vorst uit Davids huis In koningskleed van purpere wonden, Een doornekroon om 't haar gebonden, De handen bloedend aan het kruis. De tranen glansden in het oog, Zijn lichaam rilde in wondenschrijnen En droef en bleek van scherpe pijnen Hield Hij het moede hoofd omhoog In stil gebed van bleeken mond. Toen huiverde van diepe smarte De ziel en zwoegend sloeg zijn harte, Dat nergens troost en liefde vond, En zachtkens klaagde Hij en sprak: „Ik dorst", maar smachtend bleef |Hij hangen Wijd uitgestrekt in breed verlangen, Totdat de lans Zijn hart doorstak. T. G. Op reis in Congo land. Zoo goed mogelijk trachten we den tijd door te komen we studeeren de taal, voor zoover die uit boeken te studeeren valt, maken wandelingen in en om Leo, gaan nu en dan eens aan de kade kijken en informeeren hoe het met onze kansen staat, en leven weer verder op het beetje hoop dat men ons daar geeft. Eerst heette het, dat wc misschien zouden vertrekken in de week van 15 Decembertoen werd het vertrek vastgesteld op 24 Decem ber, en de boot waarmede wij gaan zouden, lag reeds hier aan de kade een paar dagen voor het vertrek echter werd zij plotseling weggeroepen om hulp te gaan bieden aan de „Reine Elisabeth", die in de Kasai op 'n zand bank was geloopen. En nu schijnt het eindelijk zoo goed als zeker, dat de „Brabant" zich over ons ontfermen zal en ons Zaterdag 3 Januari zal meene men naar Coquilhatville, Onder de oude kennissen, welke wij hier aan de rivier ontmoetten waren ook twee vliegtuigen, verpakt in reus achtige kisten, die ook met de „An- verville" van Europa waren gekomen, 't Zijn de eerste in Belgisch Congo behalve een of twee machines, die tij dens den oorlog op de grens van Duitsch-Oost-Afrika geopereerd hebben en wekken dus nogal belangstelling, Van hier werden zij per boot naar liet pas-opgerichte vliegkamp bij Kinshasa vervoerd, waar men zoo spoedig mo gelijk tot dc eerste proefnemingen zal overgaan. De bedoeling is een gere- DUBBELE BEDDING. Hij voor zich had den last der ar moede wel kunpen verdragen, met zijne kundigheden kon hij gemakkelijk eene betrekking vinden, doch in zijne woon plaats wachtte eene arme moeder op hem, en om deze door zijnen rijkdom de laatste levensdagen te verzoeten, daarom had zijn geld hem vreugde ver schaft. Deze blijde verwachtingen der kinderlijke liefde, hadden, even als zijne schatten, in de golven hun graf gevonden. Doch wij kennen Jozefs op God ver trouwend gemoed. De Heer heeft het geven I Zijn wil zij geloofdmoge Hij nu slechts mijne moeder in het leven behouden en mij tot haar voeren 1" dacht hij. Op zekeren avond wandelde hij door de straten der prachtige stad, overal was gewoel van allerlei aardmen kon alle talen der vijf werelddeelen hooren van de balkons af klonken de zang, begeleid van de guitares, terwijl hier en daar, de zwarten na den alloop van hun dagwerk, de vermoeienis verg:tende, hun vaderlandsche dansen begonnen. Plotseling weergalmden de kreten van „Brand I Brand I" Uit eene nauwe straat steeg een dik ke rookkolom en weldra barstten de gelden dienst te beginnen tusschen Kinshasa en Stanleyville, 'n afstand van meer dan 1600 K.M. Het zijn water vliegtuigen, die den loop der rivier zullen volgen en wanneer zulks noodig is op de rivier kunnen landen. Moge 1 de opzet met succes bekroond worden, zoodat het reizen naar het binnenland spoedig wat vlugger en eenvoudiger Er ware nog veel goeds en interes sants te vertellen van Leopoldville en zijne missiestatic, welke wij zoo zachtjes aan zijn gaan beschouwen als ons eerste lehuis in Afrika, waar wij drie weken gastvrijheid genoten en als huisgenooten hebben medegeleefd met onze Vlaam- sche mede-missionarissen, onder het vaderlijk bestier van den Bisschop zelf, waar wij ons gewend hebber aan liet Af ikaansche leven, aan de warmte van het klimaat, aan het zorgvuldig dragen van onze zonnehelmen van 's morgens acht tot 's avonds vijf uur, zon of geen zon, aan het slapen onder muskietennetten, aan liet geregeld slik ken van onze dagelijksche 25 centigram kinine tegen de koorts, aan het rond fladderen van vleermuizen 's avonds door de kamer, en andere buitenissig heden, welke hier in Afrika tot het dagelijksche leven behooren. Maar we zijn niet in stemming om veel te schrijven. Voorzeker, wanneer wij Zaterdag zullen vertrekken, zullen wij scheiden met de aangenaamste her inneringen maar toch, wij willen hier weg, wij zullen niet tevreden zijn voor wc weer reizen, voor we weer varen, stroomop, altijd verder, tot we voor goed afstappen aan de kade van Ba- sankusu, waar men sinds maanden ver langend naar onze aankomst uitziet. G. WANTENAAR, Miss. Apost. Binnenland. Oud-Minister Treub hield een rede over den tegenwoordigen toestand en de vooruitzichten van handel en nij- Hij gelooft dnt een prijsdaling voor verschillende artikelen, die reeds is in getreden, nog verder zal gaan. Doch een prijsdaling tengevolge van onmacht tot export zou kunstmatig en tijdelijk zijn en men moet zich daarvan niet veel voorstellen. Het is begrijpelijk, dat de handelaren, op liooge kosten ge jaagd door hun inkoopsprijzen en de belangrijke opslagkosten, hun waar niet met verlies in liet binnenland verkoo- pen voor dit liuóg noodig is, maar blijven specuieeren op een verbetering der valuta. In de kaasprijzen verwacht Apr, een sterke daling, maar alle op geslagen voorraden zullen in ons land geen afzet kunnen vinden. Samengaan van den 8-urcndag en opvoering der productie is mogelijk, mits de arbeidsprestatie dank zij meerdere ontspanning en rust on geveer een zelfde zij als die yan vroe ger, toen de arbeider onder meer druk uiteraard langzamer arbeidde. Dit is in- tusschen in de algemeene oorlogsma- laise niet het gevolg, doch sgr. wijst' op den toestand in Duitschland, waar men de noodzakelijkheid van intensiever arbeid thans inziet. Dit geeft hem goeden moed ook ten aanzien van ons land. Bij de algemeene demoralisatie door den oorlog veroorzaakt, zijn wel ver- vlammcn met geweld los, een pakhuis vol pik en teer was in brand geraakt de woede des vuurs spreidde vlammend vlas en teer als brandende fakkels door de lucht, weldra raakten ook de beleade gebouwen en de naburige straat in brand. Akelige noodkreten en het ge jammer der ongelukkigen, die hunne goederen poogden te bergen, deden de haren te berge rijzen en wedijverden om het schouwtooneel van dien vrcese- Iijken ramp te vergrooten, Jozef riep Gods bijstand in en snelde ter hulp om zoo mogelijk redding aan te brengen met spoed plaatste hij zich bij eene brandspuit aan de pijp, toen dc pijp voerder, door een nedervailen- den balk gewond, moest weggedragen worden, dit huis werd echter behouden, het nevenstaande stortte in en onmid- delijk daarop hoorde hij allerverschrik kelijkste jammerkreten. „O red mij, red mijn kind, om Chris tus will" riep eene vrouwelijke stem. Eene vrouwelijke gedaante vertoonde zich, wanhopend de handen wringende, aan een venster vau het brandende ge- b.ouw. De vlammen omsingelden haar en het vuur en een verstikkende damp drongen door alle openingen. Snel bracht Jozef een ladderhet was op de tweede verdieping, dat de on- keerde dingen gebeurd ook door het landsbestuur, doch degene ^ie in het openbaar verklaren durft dat onze be stuurders ónbetrouwbarc mannen zou den zijn geweest, maakt zich schuldig aan laster. De Minister van Onderwijs heeft het gevoelen van het bestuur der ver- eeniging van directeuren van H.B.S. m. 5-j. c. gevraagd, betreffende de kennis van de beginselen van het Eransch als eisch van toelating tot de lste klasse der H.B.S. 5-j. c. Op grond van den uitslag van een referendum onder de leden der veree- niging, waarbij zich 53 leden tegen en 34 voor de afschaffing van het Eransch bij het toelatingsexamen verklaarden, heeft de minister in overweging gege ven om het Eranach bij het toelatings examen te handhaven, De propaganda-commissie der ver- ceniging van Gasfabrlkanten publiceerde een drietal brochures, waarin op po-1 pulaire wijze de voortreffelijkheid van 't gas-gebruik voor zeer verscheiden doeleinden wordt aangetoond. De heer D. Stavorinus behandelt in een brochure de toepassing van het gas in de metaalindustrie en geeft io een ander geschrift aan hoe men heet water in elk huis, op elk tijdstip en zonder moeite kan bekomen. Ingenieur A. C. Koppejan, directeur der gas-, water- en clectriciteitsbedrgven der gemeente AmerAfoort, becijfert zeer minitueus de voordeelen van gas als warmte-, licht- en krachtbron. 1 Speciaal het laatifte geschrift is een zeer lezenswaardige bijdrage, die na lezing stellig velen een klaarder inzicht in 't actueele licht- cn krachtvraagstuk zal geven. Jammer dat vele gemeenten met hun bedrijven ?oo sollen en 't misbruiken als belastingobject. De groei der gasbedrijven zou sneller zijn en gezonder, wanneer alleen zui ver economische motieven bij beheer en exploitatie leiding geven. Naar „Tubantla" bericht, zijn te Haaksbergen de landbouwer Hobben- schol en zijn 3 kinderen aan de Spaan- sche griep, gepaard aan longontsteking, overleden. De in rouw gedompelde moeder blijft alleen achter. Te Boxtel eischten dragers van een lijkkist verhooging van draagloon. Bij niet-inwiiiiging zou de kist langs den weg wordcu gezet I Om dit te voor komen, heeft een familielid aan den loonelsch voldaan. De voorziening in den woningnood is een zaak van groot belangeen al gemeen volksbelang. Vandaar dan ook dat zij die geroe pen zgn bij maatschappelijk werk leiding te geven en meer speciaal het woning vraagstuk op huu arbeidsveld vinden, met ijver zoeken naar goede me thoden om snel, goedkoop uit den woningnood te geraken. De heer Schulte Nordholt, Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht der gemeente Amersfoort, publiceerde in dit verband in 't tijdschrift Gemeente belangen eene verhandeling over „Centrale voorziening in den Woning nood voor den kleinen Middenstand." In deze verhandeling wordt door den auteur, die ex officio zeer ter zake kundig is gewezen op de noodzakelijk heid dc pogingen ter voorziening in den woningnood door centralisatie cu concentratie meer vruchtbaar te doen zijn, dan nu mogelijk is, waar gelukkige om hulp riep. „Zij is niet meer te redden," riepen de omstanders, ziet hoe de balken zak- [ken I de vlammen dreigen elkaar te a- ken. Waag u liever niet nutteloos 1" „Leven om leven I" sprak Jozef vast beraden, „ik zal het beproeven I" Door kreten, die ieders hart verscheur den, smeekte de ongelukkige op nieuw „Jezus I" riep Jozef, „bescherm ons en ontferm U onzer I" Een natten doek om zijn hoofd slaande, klom hij moe dig den ladder op, de toeschouwers vielen op de knietin en baden voor hemrook cn vlammen sloegen den Duitschcr tegemoet, zijn haren verzen gen, zijne klecren vatte vuur, doch on verschrokken drong hij vooruit, thans had hij nagenoeg het venster bereikt, vatte het ijzerwerk vast en poogde zich er in te werken, doch een verstikkende walm van rook en vlammen dreel hem tweemaal terug, hij hoorde duidelijk het angstgeschrei der ongelukkige ten der de mate de naam van Jezus aanroe pende, kwam hij in de vensterbank, eene windvlaag verdeelde op dit oogen- blik de vlammen toen hij in het vertrek een Moeder Gods beeld aan schouwde waarbij de ongelukkige neer geknield met 'nkind op den arm, den zoo onsamenhangend wordt gearbeid. De Schrijver bepleit dan normalisatie der bouwplannen met behoud van ver scheidenheid in typen en toont aan hoe de. voordeelen daarvan zich openbaren in vlugger opleveren en minder bouw kosten, ergo lager huurprijs. De versnippering der krachten bi) woningbouw-plannen hier en daar on samenhangend ter hand genomen, wordt voorkomen door het geheel in handen te stellen van een groot lande lijk organisme, te stichten b.v. door machtige vakorganisaties. Het plan door den heer Schulte Nordholt ontwikkeld is practisch zeer wel uitvoerbaar. Amersfoort Door v. W., werd aangifte|ged*an, dat bij hem is verkocht een gouden kap, welke bij nader onderzoek verguld koper bleek te zijn. Een man uit NiJ- kerk was de verkooper. M. de G. deed aangifte van mis- handeling gepleegd door P. G. Inzake gelijk misdrijf door zekere H. onder gaan door zekere H. ondergaan door K. en B„ eveneens geverbaliseerd. Door de recherche is aangehouden een Belg genaamd A de M., niet in 't bezit van de vereischte papieren en daarom oaar zijn vaderland terug gebracht. Een voerman, die op noodeloos kwellende wijze een aantal kalveren vervoerde, werd door de politie gelast het vervoer op andere wijze te doen plaats vinden. Geboren: Willem Herman, z. van H, J. Eggink en H. A, Kabbes Johannes Antonie, z. v. A. Veldhuizen en J. B. Boomhouwer Petronella Paulina, d. v. H. P. Chr. Friedrichs en P. Schoonoord Marinus Eeltje, z. van Chr. G. Lang en A. Busser. OverledenWillem van Utrecht, 71 jaar ongehuwd Arie van den Eshof, 47 jaar echtgenoote van A. van Doorn Johannes Berkeloo, 22 jaar ongehuwd Klaas van Leusen, 20 jaar ongehuwd Anna Elisabeth Stroomenberg, 58 jaar echtgenoote van H. Verhoef Jan van der Laan, 20 jaar ongehuwd. Hel Bestuur van de Onderofficieren Bouwsticbting V. I. O, S. zal Dinsdag 23 Maart aanbestedenhet bouwen van achttien woningen aan de St. Beroulfusstraat te Amersfoort. Bestek en teekeniag zijn verkrijgbaar ten kantore van den architect Polhoven van Asch van Wijckstraat, Op de markt. Appelen i 2.A f 5.— Peren f 2.— A f 5.—Zandaardappelen f 5.— A f 6.50 per hectoliter. Hoendereieren f 10.50 I 12.per 100 st. Hooibotcr f 3.- k f 3.25 per kilo. Kippen f 2.— A f4.— Kuikens f 3.50 A f 6.— Piepkuikens f 1,50 A f 2,50Tamme konijnen f 2.A f 4.— per stuk. Duiven f 1,70 A f 2,— per paar. Ma gere Varkens f 50.f 75.Zeugen drachtig f 200.A f 350.Biggen f 25.— f 45.— per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 100 hectoliter Appelen 25 hectoliter Peren 100 heet. Zandaardappelen 100.000 stuks Hoendcreieren 60 kilo Hooi boter16 Magere Varkens 70 Biggen 10 Zeugen. Voor de leden van „Geloof en Wetenschap" gaf de kunstschilder Joan dood verwachtte. „Heilige Maagd I ik zie u," riep Jo zef bemoedigd, „gij zult ons redden uit den vuurmond zoowel als uit het graf der golven I" Snel vatte hij de half onmachtige, en droeg haar met inspanning door de vlammen den laddei af. De luidste vreugdekreten ontvingen den moedigen jongeman. Jozef gaf de geredde en haar kind aan de zorg van twee vrouwen over, die het gewoel en gevaar niet schuwende, waren doorge drongen en Jozef trachtte zich onge merkt tc verwijderen, want zijne krach ten waren uitgeput en het vuur had hem vreeseiijk gezengd. De vrome Vaders ontstelden toen zij Jozef vol brandwonden in liet klooster zagen terugkeerenhij bekende hun alles wat er gebeurd was, het gevaar en dc redding. „Ach, eerwaardige heeren I" zoo ein digde hg zijn verhaal„ik begon reeds beangst te worden, het vuur en de rook beletten mij adem te halen, ik wan kelde op den ladder, ik hoorde het geschrei der ongelukkigen; ik wilde voorwaarts en kon niet, mijn hart bloedde, eensklaps dreef een windvlaag den rook uiteen en ik zag bij het schijn sel der vlammen het beeld der heilige VANAF fl.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Collette uit Blarlcum eene verhandeling ten beste over Jan Toorop. zijn persoon en zijn werk. Lichtbeelden, gevende een voorstel ling van de meest bekende specimen van Toorop's oeuvre, verduidelijkten het gesprokene. Collette deed zich kennen als een worm vereerder van Toorop, en een groot bewonderaar van dien* kunstui tingen. Volkomen juist was zijn opvat ting, dat voor goede waardeering van het werk van een artiest, noodig is kennis van zijn leven en denken, en van het miliieu waarin hg opgroeide en leefde. En zoo vergastte hg dan zgn aan dachtig luisterend gehoor op het relaas van Toorop's leven en werk, vol pieteit en bewonderend schetsend zgn kunstenaarsloopbaan wgzend op zgn groot sociaal medegevoel, op zgn drang naar rechtvaardigheid, zgn zin voor de teere schoonheid van het Reine. Voor zoover de lichtbeelden slaagden gaven ze velerlei te zien. Symbolische schetsen, mystieke tee- keningen en bovenal portretten, studie koppen. Engelenkopjes b.v., van ont roerende schoonheid, demonstreerden Toorop's liefde' voor de kleine Onschuld, En frappeerend was 't, in die opeen volgende reeks van kunst-producten te zien hoe in Toorop zich een ziele- proces voltrok, dat hem de Waarheid deed vinden en de Bron van alle Schoonheid in eeuwigheid. Onder de fouten der lichtbeelden- projectie leed voornamelgk het weer geven der allegorische schetsen, waar de rgke beteeker.is van het Ignenspol menigmaal verborgen bleef. Het meest spreekt Toorop's talent tot de groote massa door sgn expreisie- volle portretten, die knap van teeke- ning in rake ignen de persoonlgkheid doen leven. Bij dc reproducties misten velen de Oostcrbeeksche Kruiswegstaties, een van meester* meest geroemde werken. Doch alles saamgenomen was er alle reden den heer Collette voor zijn kunstbeschouwing recht dankbaar tr zgn. De afdeeling Amersfoort van den R. K. Onderofficiersbond St. Martinus gaat midden Mei haar 10-jarig bestaan fcestelgk herdenken. Bg deze gelegenheid is georganiseerd een loterg van kunstvoorwerpen waar van de netto opbrengst ten goede komt aan het Tuberculose-lijder.v fonds van den Bond. Gegeven het goede doel, waarvoor de loterg is opgezet zal het niemand verwonderen te vernemen dat een keur- collectie prgzen is samengebracht en dat dc verkoop der loten A 10 ct. per stuk een zeer bevredigend verloop heeft Op nader te bepalen dag zullen de prgzen worden geexpoaeerd. Voor den te houden feestavond werd Pater Borromeus de Greeve gevraagd als feestredenaar. Maagd, het was alsof zg wenkte om de redding te beproeven. Met nieuwe hoop en moed waagde ik mg te midden der vlammen, en hel gelukte, maar alleen aan God zg de eer en aan de gena dige voorspraak der H. Moeder Gods I" Met nederigheid verzocht bg de Va ders de zaak stil tc houden; niemand behoefde te weten dat hij de redder was geweest, en zij beloofden dit. De brandwonden noodzaakten Jozef eenige dagen 't bed te houdeo, waar Philip en dc Dominikanen hem vricndelgk ge zelschap hielden. Doch de roem zijner stoutmoedige daad had geheel Cuba in verrukking gebracht; Jozef vernam, dat de geredden, er ongedeerd waren afgekomen. Hg dankte God daarvoor. En weet gij nu ook wel, moedige Duischer, wien gg gered hebt?" vroeg hem de Prior op zekeren dag. „Neen, hoogwaarde heer," was Jozefs antwoord. „Gg hebt de verdiensten eener edele daad door uwen ootmoed verdubbeld," hernam de Prior zacht, hem de hand gevendemischicn zal het u verheugen te vernemen dat gg het eenige Innd van een braaf aanzienlijk man gered hebt. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1